Binnenstadshesluiten worden aan nieuwe ploeg overgelaten Overweldigde" Bosmanhuis zal worden afgebroken LEIDEN KRIJGT EEN ZESDE WETHOUDER bij Vervroegd pensioen voor Voorschotense watertoren Oude Leidse raad luidde zichzelf moeizaam uit Adviesraad en onderzoek binnenstad slecht ontvangen „Rijnmond-smog niet in Leiden merkbaar Telefoonnummer Leidse Courant 22244 Wegens toegenomen aantal taken „T oehoorderschap ii raadscommissies MARKTEN LEIDSE COURANT DINSDAG 4 AUGUSTUS 19?| (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Hortend en stotend als een uitgediende boemeltrein heeft de oude Leidse raad gisteren na een vierjarige zittingsperiode het eindstation bereikt. Mogelijk was reeds de dinsdag aangebroken, want de pers, zich pijnlijk bewust van haar schrijvende taak, verliet toch al niet geheel fris en monter de municipale vergaderzaal toen een aantal leden van de PvdA-fractie uiteenzettingen ging geven over b. en w.- brieven aan de raad gericht. Het was me het dagje wel. Schoorvoetend luidden de vergaderde afgevaardigden zichzelf uit met een agenda van 50 voorstellen en preadviezen en het resultaat geleek uiteindelijk op de slechte vangst van een viscollege, dat best De Rustende Jager had kunnen heten. De gemeenteraad is met het maken van zijn testament acht uur bezig geweest e/n dat ging uitgebreid gepaard met tal van schorsingen voor interne en interfractionele beraden en peilingen. Het einde van het lied was, dat de nieuwe raad, die al merkbaar zijn schaduw vooruitwierp, toch nog met een paar belangrijke bagagestukken van het oude college komt te zitten. Het instellen van een adviesraad voor de binnenstad, het binnenstadsonderzoek en de recon structie van de kruispunten Levendaal-Korevaarstraat e.a. werden naar een latere datum verschoven. Zwemmen in open water verboden Het voorstel van B. en W. tot instel ling van een adviesraad voor de binnen stad werd door de gemeenteraad ronduit slecht ontvangen. „Als de raad doorzet wat het college hier voorstelt, dan is dit een uitermate slechte start van de ad viesraad," aldus PvdA-fractievoorzitter Van Aken. De vier op het voorstel rea gerende organisaties, Leefbaar Leiden, de Werkgroep binnenstad, de vereniging Oud Leiden en het Lelds City Centrum, hebben al getoond, bijzonder ongeluk kig te zijn met dit voorstel. „Men moet deze organisaties de tijd geven voor in spraak; daarna dient het voorstel op korte termijn in de raad te komen." De heer Driessen (KVP) wilde ook an dere dan genoemde organisaties bij het overleg betrekken." De 1000 bewoners van de binnenstad komen er in dit voor stel maar bekaaid vanaf." vond hij. Ook de heer Portheine (WD) voelde veel voor overleg met de organisaties. Overleg met „de vier" Voorzitter Menken wilde het stuk wel aanhouden, „maar dan heeft u met dat uitgebreid overleg het voorstel heus niet in september weer binnen. Geloof mij nou maar, het wordt oeverloos mee praten als er meer dan genoemde vier organisaties bij het beraad worden be trokken De raad ging ermee akkoord, dat „de vier' gehoord zullen worden, waarna het voorstel opnieuw ter tafel komt. Het voorstel tot instelling van een bin nenstadsonderzoek door de N.V. Maat schappij voor Projectontwikkeling Em- peo, die in de binnenstad nieuwbouw wil realiseren, vond helemaal geen ge nade bij de raad. De heer Amptmeijer PSP l wees erop, dat Empeo gelieerd is met andere bedrijven die met de uit voering van de plannen zullen worden belast. De heer Van Aken velde in een bewogen betoog een vernietigend vonnis over het beleid van b. en w. in dezen. Punthoofd von ellende „Bjjna 10 jaar lang is al gediscussieerd over de binnenstad. Bij het nalezen van dit stuk krijg ik een punthoofd van el lende. Wat er de laatste vier jaar in deze raad over de city is gezegd Is kwa litatief stukken beter dan wat hier ge debiteerd wordt." Het laatste jaar is (ADVERTENTIE) Voor alle afdelingen: Administratie Advertentie-afdeling Handelsd ru kker Redactie Klachten-bezorging geldt één r er door B. en W. op dit gebied niets ondernomen, of in elk geval heeft men de raad niet ingelicht waarmee het college dan bezig was. „De raad heeft al eerder deelbesluiten genomen t.a.v. de binnenstad. Daar valt niet meer aan te tornen. Het zijn detail onderdelen, die voor 100 procent ge honoreerd dienen te worden." aldus de heer Van Aken. De heer Driessen zei. dat het college één maand voordat de nieuwe ploeg komt met dit voorstel al weer de handen voor een aantal jaren wil gaan binden. Ook vond hij, dat hier een monopolie aan één bepalade maat schappij wordt gegeven. De derde in de sombere litanie van afwijzende ge luiden was de heer Portheine. die de N.V Empeo een z.g. objectieve onder- zoekinstantie noemde die de zaak in een bepaalde richting kan drijven. LEIDEN -- Het verbod (enkele jaren terug na bacteriologisch onderzoek uit gevaardigd) om in open icater te zwem men, is nog steeds onverminderd van kracht, aldus dr. J. Bazuin, directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en GezondheiddienstDe laatste jaren doen zich ondanks het verbod een tot twee gevallen van ziekte van Weill voor. Dit jaar is er nog geen melding, doch uiter ste waakzaamheid blijft wel geboden, omdat de waterkwaliteit nog steeds te wensen over laat en er nog steeds vrij veel ratten in Leiden en omgeving (de ziekteverspreidersvoorkomen. Zelfs aan het zwemmen op de grotere meren moeten nog beperkingen gesteld worden. Als men wil z.vemmen in de plassen dan alleen vanuit een boot en een flink eind uit de kant. De GG en GD heeft nog geen klachten of meldingen gekregen, dat in Leiden of omgeving sprake zou zijn van de kwalijke „Rijn- mondsmog" tengevolge van de te zwak ke wind. Men acht het zelfs niet aan nemelijk, dat Leiden er mee te maken krijgt, vanwege de goede ligging. Bij niet warm weer en bij zwakke zuid-zuid westen wind is in Leiden wel eens de ..kraaklucht" uit het Europoort-gebied merkbaar geweest, maar uitsluitend on der de weerscondities. waar nu geen sprake aldus de GG i GD. Niettemin blijft de kwaliteit van lucht ook in Leiden een zaak. die het oog gehouden moet worden. De pi vincie is, zoals wij enige tijd geleden berichtten, bezig met he* uitwerken v een plan tot het installeren van mee punten. In dit provinciale plan is oo het Leidse gebied opgenomen. Raadszaal in Lisse wordt gerestaureerd (Van correspondent LISSE De Lisser raad zal in septen her in vergrote samenstelling bijeei komen, aangezien door de groei van hi inwonertal het aantal raadsleden val 15 op 17 zal zijn gekomen. Reeds lanl lag het in de bedoeling om de raadzaal te restaureren. Nu is het noodzakelijl geworden, de indeling van de zaal herzien. De twee zijvleugels moeten ve lengd worden, waardoor de ballustrac voor de publieke tribune komt te ve: allen. De beschikbare ruimte voor c publieke belangstelling, welke de laa ste maanden vrij behoorlijk was, wore ingekort. ADVERTENTIE Begrijpelijk Dat het onderzoek door de gemeente Lei den uit handen wordt gegeven achtte de heer Kret (Prot. Chr.) begrijpelijk: „Leiden kan dit zelf niet aan, deze samenklonting van vraagstukken". Volgens hem was hier duidelijk sprake van binding aan een bouwmaatschappij, waarmee Empeo gelieerd is. „beleids consequenties zitten hier bij voorbaat De heer Menken deelde na uitvoerig collegeberaad mede, dat het voorstel werd teruggenomen om de nieuwe raad in de gelegenheid te stellen er het zijne over te zeggen. Op voorstel van de heer Amptmeijer werd de discussie over de reconstructie van de kruisingen aangehouden totdat wethouder mevrouw Den Haan weer aanwezig wa«. De in aanbouw zijnde school v de opleiding van verpleegsters verplegers. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De Leidse raad heeft gistermiddag besloten, met ingang van 1 september a s. het aantal wethouders te brengen op zes. De heer Van Aken betreurde het, dat dit voorstel van de zijde van b. en w. was gekomen, volgens hem moet de raad dit zelf kunnen bepalen, immers, de raad is overtuigd van het toegenomen aantal taken van de wethouders. De heer Ham (KVP) wees op de financiële conse quenties van een zesde wethouder, misschien kon wel met vijf porte feuillebeheerders worden volstaan. „Misschien oordeelt de nieuwe raad wel anders over de werkzaam heden," dacht mevrouw Geelkerken (Prot. Chr.). De heer Portheine (VVD) zag de problemen niet alleen op het vlak van het wethouders salaris, maar ook in de betrokken ambtelijke onderbouw. Mevrouw v. d. Blom (CPN) was bang dat een zesde wethouders zwaardere taken voor het ambtenarenapparaat zou m> Het viel allemaal best mee met die consequenties, verduidelijkte voorzitter Menken. Op de secretarie vinden bij een zesde ivethouder heel eenvoudig hoog uit enkele verschuivingen plaats. Overi gens is aan enige verzwaring in de apparatuur niet te ontkomen doordat een aantal vraagstukken in de loop der jaren anders of zwaarder is komen te liggen; „maar er zal echt geen hele nieuwe afdeling gebouwd hoeven te worden", stelde de heer Meuken de raad gerust. .,7o'n SO a b0 mille per jaar gaat ten zesde wethouder wel kosten". De raad ging tenslotte met het voorstel akkoord, evenals met de beweeg van de heer Van Aken, die het Amendementen Het aantal van de verschillende raads commissies werd op 9 gebracht. De heer Amptmeijer (PSP) noemde dit voor stel van b. en w. een stap op de lange weg naar democratisering van de raad. Het voorstel lokte wel enkele amende menten uit. De heer Driessen KVP wenste de benoeming van plaatsvervan gende leden en de heer Duyverman (VVD), "die tegen commissies, waarin negen mensen kunnen meepraten, als een berg opzag, stelde voor het aantal te bepalen op 5, waarbij niet vertegen- woordige fracties een „toehorend lid" kunnen aanwijzen. De heer Van Aken voelde ook wel voor die toehorende leden. ..De kleine frac ties er komen daar -vijf van in de nieu we raad) zullen fysiek niet in staat zijn alle commissies te bemannen". Het amendement-Driessen werd door b. en w. ontraden, omdat men dat plaats- vervangen niet te gemakkelijk mag op vatten. Een amendement-Amptmeijer I om het toehoordersehap mogelijk te maken voor alle raadsleden die dat wen- BODEGRAVEN, 4 aug. Kaas Aan voer 70 partijen. Pr(js le soort 4.13-4.30, 2e soort 3.90-4.12; zware: 4.65. Handel kalm. ALPHEN a.d. RIJN Het nieuwe sportveldencomplex „De Bijlen" aan de Sportlaan in Alphen-.,Ridderveld" wordt zaterdag 15 augustus a.s. officieel ge opend. De definitieve ingebruikstelling wordt verricht door wethouder J. Duin van o.a. sport- en jeugdzaken en tevens voorzitter van de Alphense Sport stichting, die zich bijzonder ■denen realisering van de ree ren heeft beijverd. sen) werd met 22 tegen 7 stemmen aan genomen. Daardoor was het amende- ment-Duyverman niet meer nodig, niaar werd op verzoek van de indiener toch in stemming gebracht. Het werd ver worpen met 26 tegen 3 stemmen. Tot groot plezier van de heer Duyverman stemden ook zijn fractiegenoten tegen en tenslotte wenste ook hijzelf de aan tekening tegen te hebben gestemd Betere verlichting De openbare verlichting van de Haar lemmerstraat wordt vernieuwd voor 14.000 gulden. Het speet de heren Ampt meijer en Driessen. die elkaar gisteren nogal eens als bondgenoten vonden, dat de winkeliers niet bij het vooroverleg waren betrokken. Misschien, dat er dan meer geld op tafel had kunnen komen waardoor een nog betere verlichting t kosten 40 mille) had kunnen komen. Achteraf zal dit overleg alsnog plaats vinden, zegde wethouder Piena toe. Fijn vond de raad, die de overige agenda punten weinig moeilijkheden in de weg Verpleegstersschool medio 71 in gebruik BENOEMINGEN LEIDSE RAAD LEIDEN De Leidse raad heeft gis teren benoemd als Gemeente-archivaris Mr. W. Downer, als opvolger van mej. mr. A. Versprille, aan wie eervol ont slag werd verleend. Verder werden be noemd: als lid van het College van Cu ratoren van het Stedelijk Gymnasium Ds. J. A. Eekhof. en als conrector van de Louise de Coligny-scholengemeen- schap voor atheneum, h.a.v.o. en m.a.v.o. de heer C. C. Akkerman. Als conrector van de Rembrandt-scho- lengemeenschap voor atheneum, h.a.v.o. en m.a.v.o. werd de heer W. P. Leenen LEIDEN De bouwvakvakantie heeftmanhuis". .Maar over enkele dagen zal de bouw van het woonhuis voor leer- weer energiek worden verder gebouwd ling-verpleegsters en de aangrenzende aan het complex, dat medio 1971 in ge- school voor de paramedische opleidin- bruik moet worden genomen, gen van het Academisch Ziekenhuis Het woonhuis telt ruim 300 kamers voor leerling-verpleegsters en is door gemeenschapsruimten verbonden met het schoolgebouw, dat in laagbouw is gehouden. De afdeling opleidingen van het Academisch Ziekenhuis telt onge veer 500 leerlingen en verzorgt de op leiding van verplegend en paramedisch personeel, zoals verpleegkundigen, zie- Jkienverzorg( stars. operatiekameran- sistenten doktersassistenten, röntgen- laboranten, EEG-laboranten. fysiothe rapeuten en medisch analisten. iSpeciale opleidingen vinden plaats voor de nier dialyse en de intensive care, d.w.z. de intensieve verpleging van patiënten op Het gehele project zal, inclusief de in ventaris, ongeveer ƒ11 miljoen gaan kosten. Het „Bosmanhuis", dat door de nieuwbouw overweldigd lijkt, zal wor den afgebroken. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Camera: „Jungle Boek" (a.l.) Iedere middag 2.30 u; 's zondags 2.00 en 4.00 uur. „Ik ben nieuwsgierig blauw" (18 jr) Iedere avond: 7.00 en 9.15 uur. Studio: „Samen uit. Samen thuis" (a.l.) Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9 15 uur: zondag: 2 30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. „Sjors en Sjimmie", dagelijks (behalve zondags) 10.30 uur. Rex: „Wolven in Battle-dress" (14 jr). Dagelijks: 7.00 en 9.15 uur: zondag: 2.30. 4.30. 7.00 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling (vr./za. 23.30 uur): „Het badhuis van de 7 zaligheden" (18 jr). Iedere middag: 2.30 uur: „Onkruid zaaiers in Fabeltjesland (a.l.). Luxor: Louis de Funes-Festival „Le gen darme de St. Tropez (30 juli t/m 3 aug. i en „Op Vrijersvoeten" (8 aug. t/m 12 aug. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur. „De gendarme in New York", dinsdag 4 aug. t/m vrijdag 7 aug. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Lido: West Side Story (14 jr). Troost voor de romantiekers, de toren wordt voorlopig niet afgebrokende re- clame blijft er ook nog op staan. Delfs duo enkele uren na inbraak in Leiderdorp ingerekend LEIDERDORP Vannacht is ingebro ken bij de heer R(jnsburger aan de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp. De inbre kers. twee Delftenaren, zijn aan de ach terkant binnengekomen en hebben een onbekend aantal sloffen sigaretten weg gehaald. Enkele uren na deze inbraak zijn de Delftenaren door de Haagse po litie reeds ingerekend. Vandaag wordt het duo overgeleverd aan de Leiderdorp- se politie. In 1910 mis het de modernste van Nederland VOORSCHOTEN De Voorschotense watertoren is op zestigjarige leeftijd met vervroegd pensioen gestuurd. De in 1910 gebouwde toren met een hoogte van SS meter en 60 mS opslag fungeert thans alleen nog als eerste reserve in dien de intercommunale lijn Den Haag- Wassenaar-Voorschoten-Leiden uit zou rallen. De watertoren wordt voorlopig niet afgebroken. Jarenlang is deze to ren een markant herkenningspunt ge- sportvelden werst. Reeds van verre torende de wa- terzuil boven de omgeving uit. De laatste tien jaren heeft ook de 1899 torenflat in Voorschoten en omgeving stras vaste grond gekregen, waardoor de wa tertoren niet meer een hoog punt was en zelfs te laag was om flatbewoners van een straal water op de hoogste etages te voorzien. Thans heeft Voor schoten weer een moderne watervoor ziening in samenwerking met andere gemeenten en de vraag is alleen wie er blijer waren: vorige maand wethouder Kamminga bij de aansluiting van het Voorschotense waternet op de intercom munale lijn of in 1911 burgemeester E. Vernède. toen dc waarnemend commis saris der koningin, mr. H. A. van der Velden. Voorschoten roemde omdat het dorp, dat een inwonertal had van 2800 zielen, de kleinste gemeente in Neder land was met de modernste watervoor ziening. De watertoren, hoewel pas 60 jaar gen oud, komt uit een andere wereld. In lengte cerd de dorpspomp op de Voor- afgekeurd als drinkwatervoorzie ning. Het duurde nog tol 1907 voordat de Voorschotense raad zich over dat probleem boog en na hevige discussies besloot tot de bouw van de watertoren. „Ik garandeer u dat u nog geen vijf aansluitingen krijgt op inv waterlei ding", stelde een der afgevaardigden in de raad van 1907. Eerst in 1910 werd met de bouw begonnen. Aannemer van de toren was de firma Waning uit Rotterdam, die een der modernste to rens neerzette op een betonskelet. Sa men met de machinekamer en een lei dinglengte van 5.720 meter, vergde dit een bedrag van 50.000.—. Eind 1911 waren 133 percelen aangesloten op de waterleiding, waarvan 12 gelegen wa ren in de gemeente Zoeterwoude. Thans telt Voorschoten bijna 6.000 aansluitin- heeft het waterleidingnet een in ongeveer 43 kilometers.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4