Met „Blijdschap..." sloeg in als een bom Chaos in Europese ether is niet van vandaag of gisteren CaidóeSouïont GERARD COX: SCHERP, VENIJNIG, SPITS, FAUNESK „Ik heb veel geluk gehad'' Andv Williams PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 4 AüuuoiuS 197U Psychopaten zorg in de rechtspraak IN een knappe nota hebben de be windslieden voor Justitie deze zomer het parlement de beloofde nota aange boden waarin een overzicht wordt ge geven in het beleid van de overheid terzake van de terbeschikkingstelling. Het beleid dus met betrekking tot bur gers die in aanraking met het straf recht komen, maar volgens deskundigen hun ontsporing geheel of grotendeels te wijten hebben aan psychische storin gen; „niet of in verminderde mate toe rekeningsvatbaar" is de term die dan gewoonlijk in de rechtszaal valt. Het terbeschikkingstellingsbeleid komt in belangrijke mate neer op een stuk psychopatenzorg. Nu zou het aller beste zijn, dat de psychopatenzorg gele genheid kreeg op een even breed ter rein preventief in te grijpen als bij voorbeeld de tandartsen tegenwoordig gegeven is. Dan kon hun inschakeling via de rechter na een misdrijf uitzonde ring blijven. Immers, al valt volgens de nota het aantal terbeschikkinggestelden in ver houding tot het totaal der wegens mis drijf veroordeelden mee en al behoort het grootste aantal door hen gepleegde misdrijven niet tot het soort waarop „zeer ernstig" van toepassing is, ieder een zou er bij gebaat zijn (de betref fende patiënten niet in de laatste plaats) zo de therapie hier beginnen kon zonder bevelende uitspraak van een rechter. Beveiliging T\E nota doet vrschillende suggesties waartegen noch op adviserend noch op wetgevend gebied veel bezwaar zal kunnen worden gemaakt. Wanneer therapie noodzakelijk is, moet er inderdaad een middel gevonden worden om hiermee zo spoedig mogelijk te kunnen beginnen; eerst de nodige jaren „gewone gevangenis" en daarna een gerichte behandeling kan immers inderdaad het effect krijgen van een achter de wagen gespannen paard. In verschillende gevallen zal het dus in aller belang zijn, dat de rechter niet langer de plicht heeft om bij „vermin derd toerekenbaren" de terbeschik kingstelling gepaard te laten gaan aan een „gewone" gevangenisstraf, die eerst moet worden uitgezeten. Wel zal dan de psychopatenzorg in de gevallen, waar recidivisme niet uitge sloten is, zo weinig mogelijk risico's moeten nemen wat betreft de beveili ging van de samenleving. Ieder wel denkend mens moet er voor zijn. dat bij oplegging en verlenging van de terbe schikkingstelling de betreffende mede mens een zo ruim mogelijke mate van rechtszekerheid krijgt en in dit opzicht zou het zeker toe te juichen zijn. indien de minister voor Justitie de in de nota opgenomen voorstellen via een wetswij ziging tot gangbare praktijk kan ma- Maar bezwaren hiertegen worden bij voorbaat goeddeels weggenomen, wan neer de overheid duidelijk maakt dat ze bij de psychopatenzorg de samenleving niet aan grotere risico's bloot gaat stel len dan strikt genomen onvermijdelijk Aan de vrijheid binnen en buiten het therapeutisch milieu zullen bepaalde grenzen gesteld moeten worden en bij het bevorderen van de eigen verant woordelijkheid van de patiënt zal, als de keuze gaat tussen te veel en te weinig risico's nemen, de voorkeur toch steeds aan het laatste moeten worden Geen risico AP het gebied van gebouwen en per- soneel zal zeker het nodige gemo derniseerd moeten worden; maar wan neer men de patiënt daarbij zoveel mogelijk de indruk wil geven dat hij in een ..open hof" leeft, dient te worden voorkomen, dat de vrijheid ook in wer kelijkheid riskant groot is. Ook wanneer waar mocht blijken, dat op het gebied van de misdaad de zeer ernstige gevallen relatief weinig op het debet van terbeschikkinggestel den moeten worden gebracht, dan nog dwingen aard en gevolgen van dat klei ne aantal tot doeltreffende voorzorgs maatregelen om herhaling te voorko men. Dit te meer, omdat bij de publieke opinie de mening overheerst, dat bij ernstige misdrijven de verdedigende partij vrijwel steeds probeert vermin derde toerekeningsvatbaarheid als voor naamste bron van de ellende aanvaard te krijgen. En bij de psychopatenzorg zal toch alleen dan van een echte verbetering sprake kunnen zijn, als het perspectief van de patiënten beter wordt, zonder dat de samenleving aan grotere geva ren hunnerzijds wordt blootgesteld. (ADVERTENTIE) TWEEDE KLASSE PRIJZEN VAN: f 15,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 50*zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: f 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: f 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op: f 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: EEN PRIJS VAN: f 2.000,is gevallen op het nummei f 2.000,is gevallen op het numme f 2,000,is gevallen op het numme 2.000,is gevallen op het numme f 2.000,is gevallen op het numme DE PRIJS VAN: f 5.000,is gevallen op het nummer: f 50.000,Is gevallen op het nummer: DE EXTRA PRIJS VAN: 100.000,is gevallen In de serie C op het nummer 1 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. 598ste STAATSLOTERIJ 4 augustus 1970 058555 001954 090134 058652 055330 002261 002261 Gerard Cox is juist bij het grote publiek de afgelopen twee jaar wat meer bekend geworden. Het program ma „Met blijdschap geven wij ken nis...." met Frans Halsema en Adèle Bloemendaal, (het tweede jaar met Connie Stuart) sloeg in als een bom. Er werd een langspeelplaat van ge perst, die buiten verwachting goed liep. Ook zijn tv-show in kleur, sa mengesteld door Rob Touber, sloeg over het algemeen in bij televisiemin- nend Nederland. ..Ik heb geluk gehad. Momenteel heb ik een braintrust om me heen en daar moet je het mee gaan maken. Dat mag ook wel. Tenslotte ben ik bijna 30 jaar Maar voor je zover bent... er komt zoveel mazzel bij te pas". Hoe ging het met de t.v.-shows? „Goed ontvangen. Het waren dacht ik erg goede teksten, maar ook goede liedjes. Als ik een tv-show maak, is dat een geheel andere opdracht als een cabaretavond. Het is wat anders. Cabaret is, laten we maar eerlijk zijn. voor een meer selekt publiek. Ik wilde de tv-shows op een bredere basis stoe len. Maar dat mag niet in Nederland, nee, dan ga ik buiten het Nederlandse hokje. Zo'n tv-show is voor een groot publiek. Dat wil echter niet zeggen dat ik daar onbenulligheid ga pre- CABARETIER EN ZANGER? „Ik ben zanger. Bij cabaret komt zingen te pas. Cabaret is trachten de mensen de hele avond op de tenen te laten staan. Je moet ze naar jouw niveau trekken, aangenomen, dat het niveau goed is. Ik ben een sterke tegenstander van verhalen als „dat kan je de mensen niet aandoen", of „het op hun gezellige avond moeilijk maken", weet je wel, zo'n zaterdag avondshow. Dat is een vreemd soort geredeneer. Je moet niet afdalen naar het publiek maar ze voor jou interes seren, voor jouw standpunten en me- Vaklui in de show-business „Er zijn in Nederland weinig vak lui. Tegenover Touber heb ik eerst zeer gereserveerd gestaan. Maar die man weet sfeer rond zich te scheppen, ook bij de technici. Hij schiet geen beeldjes recht voor je raap, maar maakt er wat van. Dat is tenminste mijn ervaring met Rob Touber. Mo-, menteel heb ik meer op met radio en tv-luï als met de platenmaatschappijen. Ik ga binnenkort een Metropool show maken. Rogier van Otterlo maakte de arrangementen voor groot Tamelijk lang, blond, scherp ge tekend gezicht: uitgesproken to neelpersoonlijkheid; praat ge makkelijk en onderhoudend; werkt hard. noemt zich cabare tier en zanger; is vader van twee kinderen (4 en l1/») Werd geboren te Rotterdam-Zuid op 6 maart 1940; stond twee jaar voor de klas „maar dat moet iedereen maar zo gauw moge lijk vergeten", ging in 1962 iets met een gitaar doen; in 1963, de bloeiperiode van een Jaap Fi scher en Hans van Deventer, gebeurde er iets met Jan Wil lem ten Broeke, luisterliedjes en chansons, die toen een beetje „in" werden; in datzelfde jaar ontstond een soort „verminkt" cabaret-liedjesprogramma met Jan Willem ten Broeke aan de piano; in 1964 kreeg het duo een vast programma in de kel der van een Delfts restaurant; 1966; Jan Willem ten Broeke gaat zijn studie in Delft voltooi en. en de andere helft van het duo verbindt zich voor twee sei zoenen aan Lurelei: 1968: (het wordt recenter) „Met blijdschap geven we kennisziet het publieke licht. Sinds die tijd draait het programma bijna 430 keer. Hij maakt in die tijd suc cesvolle shows voor de VPRO met de man, die het totaal in zijn vingers heeft. Rob Touber. Zijn naam is: GERARD COX. in de füm het lied van Cox". In het buitenland is het gewoon. Natuurlijk Gerard Cox zet een plaat op van Julie London. „Moet je horen, wat een ar rangement, geweldig". Hij zingt een stukje mee: „...girl talk..." „Zie je dat klinkt simpel, altijd goed. Het is com mercieel. Dat is voor mij geen vloek, want het is toch goed? We weten in Nederland bijna niet wat goed is". Chansons? „Waarom altijd chansons, waarom niet songs? Ik houd ervan een lekker liedje te zingen. Noem het: met een boodschap (dat vind ik tooh wel een goed woord). Je moet het weten te verpakken, goed vertolken. Het zal fijn zijn om naar te luisteren en het zal meer doen. Als cabaretier breng je beweging in de zaak. Cabaret ver mengen met songs. Ik ben net D'66. Geen bepaalde ideële instelling, maar ergens naar wijzen. In Nederland kun je moeilijk dingen zingen, met name als het gaat over „love" of „l'amour". Onze taal is ook wat hard en nuchter. Vertalingen: bah. In de spreektaal heb je het niet over: „ik ben verliefd", maar ik houd van je", maar dat is moeilijker te verwerken. Waarom zou je dan niet in het Engels of zo zingen. We zitten nog helemaal met dingen die Shaffy en Boudewijn de Groot (of Lennaert Nijgh) ons hebben nagela ten. Ik geloof zelfs, dat we geen enkel echt liefdeslied hebben". vond hetzelfde cabaret orkest. ERg goed hoor, een liedje of tien in een half uur voor de radio met het Metropole-orkest. Ik houd daar wel MET BLIJDSCHAP „De platen gaan ongelooflijk hard. in een paar maanden ongeveer 25.000. Toch wel erg veel voor een elpee. Het vreemde is, dat de grammofoonplaten maatschappij stiekumpjes vraagt of we weer snel zoiets op de plaat willen zetten. Te gek. We hebben een pro gramma gemaakt en daarvan is bij de gratie gods een plaat geperst. Dat begrijpen ze niet eens. We hebben niet zuiver voor de plaat gewerkt Platenmaatschappijen zijn voor mij: gelduithalers van toevalstreffers. Maar kijk' naar een Anneke Grönloh. Ze maakte vijf gouden platen en daarna hebben ze haar laten barsten". Wat zou je graag willen doen? „Acteren, filmspelen, zingen, caba- ret, alles. Ik weel niet of ik het kan, maar voor mezelf geloof ik dat ik eraan toe ben. Kijk, toch weet ik weer niet of dat in Nederland kan. Maar een Sinatra speelt toch ook film zon der te zingen. In Nederland zou on middellijk gezegd worden: „We missen „Dat is geen bezwaar. Voorbeeld: In Londen heeft My Fair Lady 2281 voorstellingen gehaald (dat vonden de Engelsen ook wel wat veel). Dat dient tot aanbeveling. In het buitenland draait een show vaak een jaar of vier. Ik heb „Met blijdschap nu 420 keer gespeeld. Het vreemde is. dat ik nu moeilijkheden met mijn tekst ga krij gen. In feite ben je een machientje.. Maar als de voorstelling steeds uitver kocht is. Dat betekent wat. Het is business, geen hobby. Ik moet ervan vreten. Theaterdirecteuren vragen om ons en dat zijn ook geen achterlijke jongens. Iets dat goed loopt stop je niet meteen. Na Adèle is Connie ge komen. Zij heeft weer een nieuwe injektie gegeven. Trouwens, er zitten steeds weer andere mensen in de zaal. die steeds weer anders reageren. Maar tenslotte ben je artiest en moet je je vak doen, discipline. Als je dat niet doet ben je een flapdrol. Een ambtenaar gaat ook niet elke dag met evenveel plezier naar zijn werk". Juist buiten liet gewoel van het nijvere Rotterdam in een in de loop van de tijd door de grote stad opgeslokt dorpje woont de man, die momenteel door veel critici graag betiteld wordt als: „de scherpe, venijnige, spitse, fauneske Gerard Cox". Zowel de VARA als de NCRV bekom merden zich gisteravond om het nij pende gevaar van de luchtveronti-eini- ging. Maar daar het morgen 25 jaar geleden is dat de atoombom op Hiro- sjïma viel er werd gesproken van de grootste oorlogsmisdaad herdacht „Achter het Nieuws" dit vreselijke feit met een documentaire gemaakt door studenten van de Amerikaanse Columbia-Universiteit. Kinderen moesten er maar niet naar kijken... Volwassenen zullen er wèl naar geke ken hebben met afgrijzen en met angst in het hart omdat we weten dat zoiets, maar dan in veel heviger mate, tot de mogelijkheden van de toekomst behoort. Want struisvogelpolitiek helpt (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De moeilijkheden die op gezette tijden rijzen door het optreden van zogenoemde ctherpira- ten, zullen mede aan de orde komen op de eerstvolgende internationale golflengten-conferentie, die wordt voorbereid. Het kan echter nog wel enige jaren duren voor deze confe rentie, waarop de verdeling van golf lengten over de verschillende lan den wordt geregeld, wordt gehou- De huidige golflengtenverdeling da teert van 1951. Ze heeft in de prak tijk nimmer goed gewerkt, omdat van stonde af aan een aantal lan den zich niet aan de gemaakte af spraken hield, met name de Vere nigde Staten, die niet alleen een omvangrijk zendernet in Europa in stand hielden voor hun bezettings troepen, maar bovendien de Duitse landen in hun invloedssfeer de vrije hand lieten. De Oostcuropese staten hebben zich in het algemeen aan het akkoord gehouden, evenals de mees te Westeuropese landen. De Amerikanen volgden bij hun golf- lengtenpolitiek aanvankelijk een vaste lijn: zij gebruikten steeds de aan Rusland locgewezen frequenties voor hun. soldatcnomroep AFN. De zenders van de deelstaten er wa ren per bezettingszone één hoofdgolf- lcngte en één hulpgolf toegewezen pikten vaak golflengten van de minder goede uit het Oostblok in. Men kaapt eikaars golflengten Frankfort uitzenden op de golf van Sofia. Ook ontzag men zich niet het aan geallieerden toegewezen ether plekje in beslag te nemen. De dooi de Franse bezettingsautoriteiten op gerichte Südwestfunk bijvoorbeeld, die op de 251 meter recht had, werd daarvan door de Voice of America verdreven en nestelde zich ergens tussen Graz en Hilversum 2- De Franstalige randstaatjes zochten het vooral in de lange golven Luxemburg beroept zjch al sinds 1932 op zijn „gewoonterecht", wat het groothertogdom niet weerhield bovendien de toegewezen 208 meter te gebruiken. Saarland kwam via een Franse grossier in radiostations aan Europe nr Un. Monaco nam er verleden jaar nog de 1400 meter bij en Andorra, dat in het geheel geen etherrechten bezat, heeft nu, zoals dit dubbel vorstendom betaamt, twee zenders op de middengolven, de cén onder Franse, de andere onder Spaanse controle Inflatie Tegelijkertijd ontstond een geweldi ge inflatie in het antennevermogen. Zenders van duizend kilowatt (en meer) op de lange, van zeshonderd kilowatt op de middengolf vormen geen uitzondering, aldus beschermt men zijn kostbaar plaatsje in de ether tegen illegaal medegebruik. Dat heeft tot gevolg dat nieuwko mers als Radio-Veronica en Radio- Nordsee in het voetspoor van tientallen Iberische zenders er gens tussen de reuzen kruipen en aldus interferentie-fluittonen veroor zaken. Overdag kan 't er allemaal wel mee door, maar als 's avonds de heavysidelaag zich doet gelden, ont staat er een ware kakafonie - die alle luistergenot vergalt. De FM kan dan nog uitkomst bieden. Nederland zelf is enige jaren gele den uit de boot gevallen toen het de 240 meter voor Hilversum III ging gebruiken. Het protest van de Ne derlandse PTT tegen Radio-Nordsee doet dan ook wat vreemd aan. want hier ageert de ene overtreder van de golflengtenovereenkomst tegen de Bovendien bedraagt de frequentieaf stand tussen beide zenders meer dan de voorgeschreven negen kilocycles. De door lang niet alle luisteraars geconstateerde storing van Radio- Nordsee moet worden toegeschreven aan de kracht van het zeestation en de zwakte van de als reservezender bedoelde installatie in Lopik. waar door de geografische nabijheid ten nadele van het Nederlandse popsta tion werkt. De administrateur van c"e Nozema, die het Nederlandse zen derpark beheert, radiopionier W Vogt. zei ons dat in dit geval „de praktijk de theorie verstoort" Het geen voor het Nederlandse radiobe- stel geen onbekende situatie is. hier niet. Nu zijn er altijd voor- en tegenstanders van dergelijke beeldpu- blikaties. mensen die het nut ervan betwijfelen en zij die de waarschu wing ook in deze vorm wenselijk of noodzakelijk achten. Wij scharen ons achter de laatsten en vonden de uit zending een goede greep. Wat onze vervuilde lucht aangaat, de NCRV begon al terstond met directe beelden en kwam vervolgens met een team van betrokkenen en deskundigen op tafel waar „Achter het Nieuws" maar één man, dr. Biersteker, voor de camera bracht. Er moet mee.- geld besteed worden aan de bestrijding was de slotsom. „Hier en Nu" ging wat dieper in op het probleem door de schuld van zovelen onder de aandacht te brengen, van automobilisten, van verantwoordelijke mensen in de in dustrie en de kolenstokers. Maar is het waar dat er geen schone benzine motor bestaat? De verzekeringen over het researchwerk aanvaarden we gaarne maar er bleven nog vele vra gen achterwege die. en daar zijn we eveneens van overtuigd, niet terstond afdoende beantwoord hadden kunnen worden, b.v.: wat kunnen bedrijven als de Hoogovens er in de kortst mogelijke tijd aan doen om ons leef milieu niet nog meer te verontreini gen. Zeker moeten we bewondering opbrengen voor de tv-organisatie. die op zulk een korte termijn dergelijke Kijkers die van een „film met een verhaal" houden, zullen hun genoegen beleefd hebben aan „The pumpkin ea ter" waarin een huwelijkstragedie in schrille kleuren geschilderd is en waarin de moraal niet ontbreekt om dat er nadrukkelijk in aangetoond wordt hoe deze mensen tekort schie ten en hun huwelijk laten mislukken. En nog een goede noot voor deze rolprent: de melodramatiek die bij dergelijke gevallen altijd voor het grijpen ligt., is door regisseur Clayton met zorg en tact vermeden. Iedere aflevering van de Andy Willi ams-show is gebouwd op een strak patroon van grapjes en spotten met de perfectie van de show. Ook ditmaal waart de koekjes-etende beer rond om Andy het leven lastig te maken wat hem niet weerhoudt om toch weer een aantal songs ten beste te geven. Hij wordt bijgestaan door onder anderen Sergio Mendes en Brasil '66. zorgvul dig afgewogen klankspel op de Zuid- amerikaanse tour. KRO Ned II 21.00 uur. KRO: 15.30 uur: Felix de kat en de robot 15.38 uur: Reportages Benares 16.00 uur: Geen zee te hoog NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal AVRO: 19.04 uur: Vaders tegen wil en dank NEDERLAND I NCRV: 17.00 uur: Jongensstad '70 NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal O 19.04 uur: Puffenstuf IKOR: 19.30 uur: Kenmerk 20.00 uur: Journaal 19.30 uur: Wat nu mr. Deeds? 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Peyton Place 21.05 uur: Wereldmuziekconcours 21.15 uur: De familie Markurel 1 21.55 uur: Tèlevizier 22.45 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: O 20.20 uur: Ontwikkelings samenwerking Getuige a charge 22.15 uur: Studio Sport 22.40 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Kunstsignalering 19.30 uur: Muziek in vrije tijd 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Brandpunt 21.00 uur: Andy Williamsshow 21.50 uur: Naakt door de hel 22.55 uur: Journaal NCRV: 19.04 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19.11 uur: Transatlantisch trefpunt 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: José Feliciano 21.05 uur: Spel zonder grenzc 22.20 uur: David Hollestelle 22.25 Overweging.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2