Êcidóc (2ou/ta/nt Gahalpartij uit Israëlisch kabinet REGERING-MEIR HOUDT MEERDERHEID Uruguay gaat niet in op eisen van ontvoerders VI I bepleit in nota belastingverhoging ARNHEM SPOORT NOG NIET ZO BEST Irak laat zich niet verzoenen Ex-Milvakamp omgedoopt tot „Vrijdorp"' SPARTA-NEDERLANDS MILITAIR ELFTAL Inhaalverbod vrachtauto's in piekuren Militaire hulp moet treinen op gang houden Loods Stokvis te Alphen door brand verwoest DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND DINSDAG 4 AUGUSTUS 19 T.V.-SELECTIE VANAVOND I Nederland 1: 19.04 u. Vaders tegen wil en dank; 19.30 u. Wat nu, mr. ds?; 20.20 u. Peyton Place; 21.05 u. Muziek in vrije tijd; M) uur Andy 21.50 u. Naakt door ZONNIG De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt Overwegend zonnig met plaatselijk een regen- of onweersbui. Matige oo« telijke wind. \^rij warm. JERUSALEM (AP) De ministers van de Gahalpartij i Israëlische kabinet zullen, n verwacht wordt, vandaag hun ontslag indienen, nadat hun partij gisteren met een kleine meerder heid van stemmen besloten had uit de regering-Golda Meir te tre den. Met een stemmenverdeling van 117 tegen 112 besloot de Ga halpartij gisteren uit het kabinet te treden, omdat men tegen de regeringsbeslissing van verleden week is, waarbij het Amerikaanse vredesplan voor het Midden-Oos ten werd aanvaard. Door het uittreden van de Gahalpartij komt een einde aar. het brede-basiskabi- net, dat Israël sinds de junioorlog in 1967 heeft geregeerd- De regering-Meir blijft echter aan de macht. In plaats van met 23 zetels, zal de regering nu voort gaan met 17 ministersposten. De arbei derspartij van premier Meir bezet 14 van de 17 poster, in 't kabinet, de nationale re ligieuze partij twee en de onafhankelijke liberale een. De Gahalpartij gaat weer in de oppositie, een rol die zij reeds 20 jaar heeft gespeeld- In het parlement houdt neerderhei 78 de 120 zetels. De Israëlische pers heeft vandaag ge zegde dat de Gahalpartij haar principes trouw is gebleven door uit de regering te treden. Volgens de kranten heeft de partij echter niet het recht de regering van overgave te beschuldigen of vrees te wekken dat het land in gevaar zou zijn. -inmiddels is de conferentie van Arabi sche ministers van Buitenlandse Zaken die vandaag In de Libische hoofdstad Tripoli zou beginnen, uitgesteld. Het wachten is op de terugkeer van de Libi sche sterke man, kolonel Gaddafi die een bezoek aan Egypte en Irak heeft ge bracht en vandaag een onverwacht be zoek brengt aan Syi ië- Het welslagen van de conferentie zal grotendeels afhangen van de houding van Irak, dat felle kri tiek had geuit op het aanvaarden van Egypte van de Amerikaanse voorstellen tot het staakt het vuren in het Midden- Oosten. Het bezoek van Gaddafi aan Bagdad heeft 18 uur geduurd. Na zijn vertrek werd de Irakese piopagandaoorlog tegen Egypte onverminderd voortgezet. „Iraks tegenstand tegen het zogenaamde Ameri kaanse vredesinitiatief is ongebroken", aldus radio Bagdad. Ook uit de reactie van het semi-officiële Egyptische dagblad Al Ahram valt af te leiden dat de ver zoeningspoging van Gaddafi is mislukt. Al Ahram noemde de regering in Bagdad een „bloedig, geïsoleerd regime dat een rol voor zichzelf zoekt". Syrië, dat het Amerikaanse plan eveneens heeft afge wezen, onderhoudt overigens goede be trekkingen met Egypte, met welk land het een staatkundige eenheid vormt- WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse regering heeft een beroep gedaan op de Uruguese guerrillastrijders toestemming te geven voor ziekenhuisbehandeling van de vrijdag ontvoerde en daarbij gewonde Amerikaanse adviseur van de Uruguese politie. Daniel Mitrione. De Amerikaan kreeg bij de actie een kogel in de borst. De regering van Uruguay heeft inmiddels laten weten dat zij niet zal ingaan op de eis van de „Tupmaros"-guerrillastrijders die vrijlating willen van alle politieke gevangenen in ruil voor de invrijheidstelling van Mitrione en de eveneens ontvoerde tweede secretaris van de Braziliaanse ambassade, Aloysio Mares Dias Domedes. In een verklaring van het Uruguese ministei'ie van Buiten landse Zaken wordt gezegd dat de „autoriteiten geen ander'- keus hebben dan zich te houden aan de grondwet en de wetten." Volgens de verklaring zijn de gevangenen, van de guerrillastrijders willen dat zij worden vrijgelaten. ;rste regeringsreactie op de i politieke j Hel Bobby Moore waarschijnlijk toch vervolgd BOGOTA De Colombiaanse officier van Justitie» die verant woordelijk is voor het onderzoek naar de beschuldigingen van dief stal, geuit tegen de 29-jarige Bob by Moore, de aanvoerder van het Engelse voetbalelftal heeft in Bo gota verklaard dat er genoeg be wijsmateriaal is om een proces- tegen Moore te beginnen. gehouden te zijn ii diamgen dat hij juwelen, waaronder eei amairagden armband, had gestolen uit eei winkel in Bogota. In zijn rapport veaaoekt de officier vai justitie de voorwaardelijke vrijlating vai Moore in te trekken. Dit rapport is eoh ter niet bindend. De rechtbank zal uit maken of Moore al dan niet terecht za moeten staan. Miss Tsjecho-Slowakije 1969, de 21-jarige Kristina Hanzalova, heeft hij haar terugkeer van de Miss Uni verse verkiezingen in het Ameri kaanse Miami in de Duitse stad Neurenberg politiek asiel gevraagd. Kristina, die in Miami van zich deed spreken omdat zij zich een badkos tuum naar haar fraaie maten had laten maken, wil als vurig aanhan- ster van Dubcek niet naar haar land terugkeren. Bovendien verblijft haar vriend in Neurenberg, die drie we ken geleden uit Tsjecho-Slowakije is ontsnapt. ADVERTENTIE verslaggevers) 'ond omgedoopt tot bet „Vrijdorp". Dii gepeurde tijdens een volksvergadering, waar naast een h een aantal buurtbewoners, het i teraadslid P. Vink enige sportent telingen en een aantal sociale aanwezig waren- Tijdens de vergadering bleek, dat de kabouters vastbesloten zijn het kamp, dat zij zaterdagavond voor de tweede maal hebben bezet, niet te ontruimen. Een ge sprek met het gemeentebestuur is er nog niet van gekomen. mogelijk de zaken binnen het kamp op orde te stellen. Deze commissies zullen ae aanvragen van huisvestingzoekenden dienen te coördineren. Mei ingang van vandaag zullen alle geïnteresseerden In het kamp ruimte kunnen vinden- Verder handhaafde men tijdens de ge houden volksvergadering de oorspronke lijke toekomstmogelijkheden van het kamp, zoals een jongerencongrescentrum, kindercrèches, goedkope kantine, opvang, centrum voor nuitenlandse jongeren, werkruimte voor hen, die zich creatief willen uiten, een Wijkcentrum voor Vogel wijk en Bohemen en sportaccommodatie. VS-senator wil auto's zonder benzinemotor WASHINGTON (DPA). Als de de mocratische senator Gayloi Melson zijn zm krijgt, rijden er fn 1975 geen auto's met verbrandingsmotor meer in Ame rika. Hij diende gisteren een wetsont werp in, dat de auto-industrie wil ontwikelen die de lucht niet of in veel mindere mate vervuilt. De kosten van deze ontwikkeling kunnen naar zijn mening door de industrie zelf worden gedragen als deze ervan afziet ieder jaar nieuwe modellen op de markt te brengen, wat steeds zo'n anderhalf mil jard diolilar kost. ~";lson meent orb ine real de benzineverbrandingsmotor Minder stijging van koopkracht volgend jaar (Van onze parlementaire redactie) tingen verhogen ten bate van de col lectieve voorzieningen. Zjj doet hierbij een beroep op de werknemers zich te matigen in hun looneisen. Door deze belastingverhoging en door de stijging van de sociale premies zal de gemid delde koopkracht niet met 3 tot 3'/i stijgen, zoals door het Centraal Plan nen het overlegorgaan van de 3 vak centrales, dat bezig is met 't gemeen schappelijk actieprogram voor de jaren 1971 tot 1975. In de nota wordt voorgesteld de belastingdruk met 0,6 extra te verhogen. Volgens de economen van deze vakcentrale zou de belasting druk in de volgende kabinetsperiode zonder deze extra verhoging slechts met 0,7 stijgen. De voornaamste N.V.V.-voorstellen zijn: 'erhoging van de B.T.W. '71 •steld door het planbureau verwachte verhoging van 1,7 en 0,7 In 1975 moet het hoogste tarief van de B.T.W. weer omhoog met 1 verhoging 1 tot 2? inder. ting Het N.V.V. verkiest hierdoor de ver schuiving van de particuliere belan gen naar de gemeenschappelijke. De vakbond heeft, zijn plan vastgelegd verdubbelin /an de vermogensbelas- 1,8 en de vennoot- 2 punten; Bij een benzi sterdamse Europaplein staat si gisteren een complete testbatterij op gesteld, waar elke automobilist, dii dat wenst gratis de hoeveelheid kool monoxide in het uitlaatgas van zijr auto kan laten controleren. MINISTER BAKKER: DEN HAAG (ANP) Er is volgens mi nister Bakker van Verkeer en Waterstaat voorshands geen redelijk argument aan wezig om een inhaalverbod voor vracht verkeer tijdens de spitsuren in len. Dit deelde hij gistermiddag de Tweede Kaï sen. Vai irledei n Van iord i lells ten. In zijn antwoord wees op, dat het aandeel van het vrachtver keer in de spitsuren op werkdagen klei ner is dan het personenverkeer. Boven dien wees de minister op het praktische feit, dat wanneer vrachtauto's elkaar niet meer mogen inhalen, zich een file achter de langzaamst rijdende wagen ARNHEM De chaos in de dier geliug van de Spoorwegen door de l in bet relaishuis van de centrale keersleiderspost in Arnhem zal nog wel enkele dagen voortduren. Twintig i teurs van de NS werken koortsa aan het herstel van de bedrading, wUl twintig militairen van het 541 bindingsbataljon uit Schaarsbergeu be hulpzaam zijn bij het binnenloodsen de treinen. Sinds tien uur vanmorger het treinverkeer in de gewijzigde op: waarbij veel treinen zijn uitgevallen, weer vrijwel normaal. Er zijn maar nig vertragingen. De had er dan twïnitaa ingezet, maar het relaishuis is daarvoor te klein. De militairen houden met behuk) van veldtelefoons de ver woeste verbindingen tussen de verschil lende posten in stand. Zij zijn vooral in gespeeld. De Rus naderden, waardooi Middenstand Uden betaalt parkeerbon van koning klant hebben in een gulle bui per advertentie aangekondigd dat zij de bekeuringen zouden betalen van alle bezoekers aan het centrum die vorige week maandag het plaatselijk parkeerverbod overtra den en een bonnetje onder hun ruiten wisser hebben aangetroffen. In Uden wordt op maandagochtend een goed bezochte weekmarkt gehouden. Op maandag 27 juli was het er nog drukker dan anders, vermoedelijk omdat toen juist de bouwvakvakantie was begon nen. Die topdrukte bleek de anders wel toereikende parkeercapaciteit van Uden te veel te zijn. Met als gevolg dat een aantal bezoekers van het winkelcentrum hun toevlucht zocht tot parkeren op plaatsen waar dat niet mag. gezet op de oost-westverbindmg in ver band met het internationale treinver keer. De trelnvertragiingen bleven gisteren tot laat in de avond in het hele Land merkbaar. Het westen kwam er nog het beste af met geringe ongeregelde ver tragingen, maar wel moest het ongerief van uitgevallen tremen voor lief geno men worden. In het oosten liepen de ver tragingen op Arnhem soms met een uur vertraging. Ook heb ben vrijwel alle goederentreinen ver traging, evenals de posttreinen. (Van één c verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN E< hevige brand beeft gisteravond rond ha negen in een houten werkloods van R. Stokvis te Alphen aan den Rijn et schade van naar schatting anderhah ton aangericht De loods, waarin haspe kabels op maat werden gesneden wei ield. de vlam glngi de voor de op enige afstand achter de vuurhaard staande distributiecentrum van Stokvis, kon nog niets met zekerheid gezegd worden. Men acht het niet uitge sloten dat broei van afvalmaterialen tot de brand hoeft geleid. Behalve de plaat selijke brandweer rukten ook de brand weerkorpsen van Aarlanderveen, Zwam- merdam en Oudekerk aan den Rijn uit. Men was het vuur om ongeveer tien uur meester, maar het nablussen vergde nou Baby in lavet verdronken HEEMSKERK (ANP) Het acht maa den oude zoontje Pedro van een Spaar familie in Heemskerk is gisteravond v< dronken ln een lavet. De moeder had 1 kind tijdens het baden even alleen g laten. Toen ze terugkwam vond ze ha zoontje levenloos in het badwater

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1