NEDERLAND DE ZON TEGEMOED: VERKEER TOTAAL IN DE KNOOP Wellicht gesprek Nixon en Kosygin >eG ^ndjefr/sSe TUPMAROS: ALLE GUERILLA'S MOETEN VRIJ... Zatopek verliest proces Mogelijk 155 doden na zinken van veerboot Kardinaal Pizzardo overleden Twee meisjes onderzoeken spoorbaan Brieven van ontvoerden Hippierazzia in California Drukke dagen aan stranden UIT DE STAPEL Wagen rijdt op publiek in bij autocross Benoeming bisdom R dam Plotselinge s""p MAANDAG 3 AUGUSTUS 1970 LETDSE COURANT (Van t r verslaggeefsters) DEN HAAG Het mooie weer in het afgelopen weekeinde heeft velen naar buiten gelokt. Spoor- en andere wegen hebben daar wel hun deel van gehad. Zaterdag ontstonden hier en daar op de wegen wat files, maar de topdrukte viel gisteravond. In vrij korte tüd kwam er zoveel verkeer op de weg, dat op verschillende plaatsen de stroom volkomen vast kwam te zitten. Al rond zeven uur trad filevorming op tussen kin schoten en Utrecht op rijksweg 12. De weg Aalsmeer- Uithoorn-Hilversum zat op dat moment ook propvol. Voor uithoorn stond een file van ongeveer vier kilometer. Deze lengte was echter nog niets in vergelijking tot die welke later op de avond op andere plaatsen voorkwamen. Het verkeer uit Zeeland over de Zeelandroute in de richting Rotterdam bewoog zich met uiterst langzame snelheid in een file van ongeveer negen kilometer. Tussen de Moerdijlcbrug en Dordrecht kwam het verkeer tot bijna volledige stilstand. Op de auto snelweg Rotterdam-Utrecht-Arnhem ontstond in wes telijke richting tussen Maarn en Oudenrijn een file van tien kilometer en in oostelijke richting tussen Woerden en hetzelfde verkeersplein een file van zeven kilometer. Tussen Goes en Bergen op Zoom reed een stroom van 21 kilometer lengte langzaam in oostelijke richting. Op verscheidene andere plaatsen ontstonden soort gelijke flinke opstoppingen. Omstreeks kwart over elf gisteravond waren ook de laatste files weer opgelost. De spoorwègen hebben ook hun deel van de drukte gehad. Zowel zateitlag als gisteren zijn velen per trein naar het strand getrokken. Zaterdag moest de NS tussen Amsterdam en Zandvoort al liet beschikbare materieel reeds inzeten om de zonaanbidders naar en van Zandvoort te vervoeren. Gisteren waren 15.000 strhndgangers naar en van Zandvoort vervoerd. „Toch geen record", zei men bij de NS. In Rotterdam was de strandtrek wat bescheidener. De extra-klandizie edroeg hier ongeveer 5000 mensen. Zaterdagmorgen moesten in Eindhoven zelfs enige tientallen vakantie- Zeeland -u+Vvi,--;,.~r eenvoudigweg niet ROME (Reuter) De Italiaanse kar dinaal Giuseppe Pizzardo is zaterdag in zijn woning bij het Sint Pietersplein in Rome op 93-jarige leeftijd overleden. Het aantal kardinalen i6 hiermee gedaald tot 130- UTRECHT (ANP) Twee elfjarige meisjes uit Aalsmeer hebben gistermid dag op een gevaarlijke manier tussen Nunspeet cn 't Harde een onderzoek In gesteld naar het gedrag van een trein. Hoe snel rijdt hij en wat merk je ervan, wilden zij welen. Ze gingen op de spoor baan zitten om het allemaal te controle ren. Hun ouders op een nabij gelegen camping wisten hier niets van- De kin deren merkten niet, dat een trein veel sneller rijdt dan een fiets en danken hun leven aan een oplettende machinist van een naderende trein Hij zag de kinderen op de spoorbaan zitten en bracht de trein op tijd tot stilstand. Een van de meisjes koos tijdig het hazepad, haar vriendin netje werd meegenomen naar Nunspeet om met de eerstvolgende trein terug te keren om door haar vader te worden af gehaald. (Van onze correspondent) WASHINGTON In Washington doen momenteel berichten de ronde over een mogelijk topgesprek tussen premier Kosygin van de Sovjet-Unie en de Amerikaanse president Nixon tijdens de 25ste zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties in oktober. Volgens Oosteuropesc diplomaten wil Kosygin deze bijeenkomst in New York graag bijwonen, tenminste als de komende twee maanden de Amerikaans-Russische betrekkingen niet door donkere wolken verduisterd worden. Sovjetpremier in oktober naar New York Premier Kosygin De Sovjetpremier, zo wordt gezegd, is bereid Nixon te ontmoeten als de pre sident, zoals verwacht wordt, de alge mene vergadering bijwoont- Voor zover bekend heeft premier Heath van Enge land ondanks aandringen van de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant. plannen om de jaarlijkse ver gadering bij te wonen in het openbaar van de hand gewezen. Ook van de Roe meense president Ceaucescu, zo werd bij de Verenigde Naties verteld, is nog geen definitief antwoord binnen. Een zegsman van het Witte Huis ant woordde toen hem naar de mogelijkheid van een topconferentie in oktober werd gevraagd dat hij daarover nog niets kon zeggen- President Nixon heeft zijn voor nemens om de algemene vergadering in New York bij te wonen nog niet bekend gemaakt, maar waarnemers menen dat hij dat binnenkort zal doen. Ontvoeringen in Uruguay MONTEVIDEO (Rtr.) De linkse „Tupmaros" die vrijdag een Amerikaan* se functionaris cn een Braziliaanse diplo maat ontvoerden, hebben van de rege ring van Uruguay de vrijlating van alle. gevangen guerrillastrijders geëist in ruil voor de invrijheidsstelling van de twee ontvoerde De els was vervat in een communiqué, achtergelaten bij een plaatselijk radio station. Men neemt aan dat er in Uru guay tussen de tachtig en honderd guer rillastrijders gevangen zitten. Bij het communiqué waren met de hand ge schreven brieven ingesloten van de twee ontvoerde mannen, de 49-jarige Daniel Mitrione van het Amerikaanse bureau voor internationale ontwikkeling en de 41-jarige Aloysio Mar es Dias Gomides, eerste secretaris van de Braziliaanse ambassade in Montevideo. In het com muniqué wordt voorts gezegd dat de toe stand van Mitrione, die bij zijn ontvoe ring door een kogel in de schouder werd getroffen, is vooruitgegaan. In hun communiqué zeggen de Tup- maros dat inruil voor de vrijlating van de twee ontvoerde mannen allen in vrij heid moeten worden gesteld die in Uru guay gevangen zitten wegens politieke vergrijpen of in verband hiermee. De gevangenen zouden naar Mexico, Peru of Algerije gezonden moeten worden. Mitrione, die adviseur is van de rege ring van Uruguay voor politieke aange legenheden, verzoekt in zijn brief, ge richt tot zijn vrouw, dringend de Ame rikaanse ambassadeur te wagen alles te doen wat mogelijk is om hem zo spoedig mogelijk vrij te krijgen. „Ik wordt nog steeds grondig ondervraagd over het hulpprogram voor de politie", zo besluit hij zijn brief. Eerder had de regering van Uruguay te kennen gegeven niet van plan te zijn extremisten in vrijheid te BERKELEY (AP) Honderden hippies van wie sommigen niet onder dan tien jaar, zjjn in Berkeley door de politie op gepakt en naar huis gestuurd. Deze maatregel volgde na een golf van mis daden waaronder verkrachting va!n een 13-jarig meisje door zes mannen. Tot nu toe had de politie een tolerante houding aangenomen tegenover de hip pies die bij honderden naar Berkeley wa ren gekomen op zoek naar opwinding en een gemakkelijk leventje. In drie weken zijn tenminste 350 hippies opge pakt en naar huis gestuurd. De nog zeer jonge kinderen worden vastgehouden tot de ouders zijn gewaarschuwd. De gemiddelde leeftijd is zestien. Slechts een klein aantal stond genoteerd als van huis te zijn weggelopen. WESTLAND Door het uitstekende weer van de laatste dagen is het in Hoek van Holland zeer druk geworden. Na een niet zo heel erg drukke tijd, heeft men dan nu wel topdagen beleefd. Er was in heel Hoek van Holland geen bed meer te krijgen, zodat er veel mensen teleurgesteld moesten worden. Ondanks alle drukte deden er zich niet veel ongelukken voor, zodat men terug kan zien op een geslaagd weekeinde. Een enorme drukte is er ook geweest op de toegangswegen naar het strand van 's-Gravenzande. Ondanks die drukte deden zich slechts enkele kettingbotsin gen voor op de Maasdijk, waarbij een maal vijf auto's waren betrokken en eenmaal drie. Het bleef bij materiële schade. De invoering van 70 km-snelheid op de Maasdijk werkt gunstig. Het kruispunt Noordlandseweg - Maasdijk - Nieuwlandsedijk is na reconstructie over zichtelijker geworden en de 's-Graven- zandse politie heft het tot nu toe zonder verkeerslichten kunnen stellen, hoewel dit voorheen niet mogelijk was. Gevarentoeslag bij vaart Midden-Oosten voorgesteld ROTTERDAM (A.N.Pl) De alge mene vereniging van zeevarenden heeft dfe Nedleriiairidse rederijen gevraagd een gevarentoeslag bij de vaart op het Mid den-Oosten toe te kennen. „De toenemen de spanningen in het Midden-Oosten tussen de Arabische landen en Israël hebben daair geleidelijk aan een oor logstoestand doen ontstaan", aldus de bond. De gevarentoeslag zou geGajk kun nen zijn aan de bestaande Vdetnam- (ADVERTENTIE) natuurzuivere pepermunt WENEN (AP) Vier vooraanstaande Tsjecho-Slowaakse liberalen onder wie de olympische hardloopkampioen Emil Zatopek cn de schaker Ludek Pachraan hebben een prooes verloren tegen Vilem Novy, een orthodox lid van het centrale comité vaa de communistische partij- De twee anderen zijn de schrijver Pavel Kohout en de gewezen studenten leider Lubos Holecek. Zij hadden Novy aangeklaagd omdat deze in het openbaar had beweerd dat zij hadden bijgedragen tot de dood door zelfmoord van de stu dent Jan Palach, die zich op 20 januari 1969 op het Wenceslasplein in Praag zelf verbrand had. De aanklagers voelden zich belasterd en in him eer als burgers aangetast Franse kernproef in Pacific PARIJS (AP) Franse geleerden heb ben gisteren boven de Fangataufa- lagune in de Stille Oceaan een atoom bom van geringe kracht in de atmosfeer tot ontploffing gebracht, zo heeft het Franse ministerie van Defensie meege deeld. Het was de zevende proefneming in de huidige reeks onderzoekingen ter ver volmaking van de Franse waterstofbom. Mr. Lily Eversdijk Smulders Het mysterieuze Midden Oosten (N. Kluwer N.V. Deventer) Een serie haremver- halen en andere vreemdsoortige avon turen, opgetekend tijdens een niet van gevaren ontblote tocht door Irak, Liba non, Jordanië, Syrië en Turkije. Het is een bewerking van het boek dat ver scheen onder de titel „Waar het Oosten begint" bij uitgeverij Broekman en De Meris te Amsterdam. Er is moed en volhardmg nodig geweest voor het schrijven van dit boek, omdat mevr. Eversdijk gebieden heeft bezocht verkleed onder meer als haremvrouw die voor buitenstaanders nog steeds zeer gevaarlijk zijn. Men maakt kennis met een schilderachtige beschaving en met een schoonheid en veelvormigheid die in onze moderne maatschappij voor goed zijn verloren. Mevr. Eversdijk hanteert ook met verfpenseel en stift. In het boek zijn 'n 24-tal fraaie portretten van mensen uit het Midden-Oosten op genomen. (Prijs f 24,50). Ook vannacht gevechten in Belfast BELFAST (Reuter) In de afgelopen nacht heeft het Britse leger in Belfast tegen betogers pantserwagens gebruikt, die onder stroom konden worden gezet. Dit gebeurde nadat braakgas niet het ge wenste resultaat bracht tegen de hon derden, die in het katholieke stadsdeel de soldaten met stenen en flessen be stookten. Britse militairen verschansen zich bij b een straathoek in de New Lodge-buurt in Belfast, beducht voor het vuur van een sluipschutter ergens op een dak. Onder: dit is een van de rubber kogels die gebruikt worden b\j het verspreiden van betogers. Ze schieten iemand letterlijk de benen onder hem vandaan. Het ts in Belfast nu al drie nachten on rustig geweest- Do Britse militairen heb ben voor het eerst rubberkogels gebruikt, die, laag bij de grond afgeschoten, de monstranten omver kunnen werpen. KLEUTER GEDOOD (Van een onzer verslaggevers) CALLANTSOOG Tijdens een auto cross, die gistermiddag in Callantsoog werd gehouden is een anderhalfjarige kleuter verongelukt en moesten vijf per sonen met verwondingen in een zieken huis opgenomen worden. Het ongeluk gebeurde toen een der coureurs de macht over het stuur ver loor, doordat hij van achteren aange reden werd. Zijn wagen schoot het pu bliek in en de kleuter raakte bekneld. De grootmoeder van het kind en haar tweelingzusje kwamen ook onder de auto. Doordat te weinig veiligheidsmaat regelen getroffen waren kon de wagen het publiek inschieten. Tegen de bestuur der, die het ongeluk veroorzaakte, is door de rijkspolitie procesverbaal opgemaakt. De autocross werd onmiddellijk gestaakt. Op het circuit van Zandvoort gebeur de zaterdagavond een dodelijk ongeluk. De 33-jarige Duitser Horst Hagen uit Mühlheim schoot met zijn grote per sonenauto uit de bocht en sloeg enige malen over de kop. Met zeer ernstige verwondingen werd de man in een zie kenhuis in Haarlem opgenomen, waar hij later op de avond overleed. NOORDWIJKERHOUT Da heer T. M. Kuypers is per 20 augustus be noemd tot kapelaan in de St. Pancra- tiusparochie te Sassenheim. Tot die da tum is de heer Kuypers prefect en leraar n het diocesaan college Leeuwenhorst Noordwijkerhout. Op die datum wordt hem eervol ontslag uit de laatste functie verleend. Dode bij brand in ondergrondse van New York NEW YORK (AP) Bij een brand in de ondergrondse van New York is za terdag een vrouw om het leven geko men; 53 mensen hadden medische ver zorging nodig nadat zij waren ontsnapt uit een verstikkend hete cn met rook gevulde metrotunnel onder de Eastriver. De brand was ontstaan door een kabcT> Het duurde een half uur voor politie en brandweer aanwezig waren, omdat de bestuurder, die niet de beschikking had over een radiozender, naar een telefoon in de tunnel moest lopen. t de meesten zich vermoedelijk in liet O De ramp deed zich voor mei de veer- De passagiers waren volgens een po- lilefunctionaris op St.-Kitts voorna melijk bewoners van Neivis. Aan de opsporingsactie nam een armada van 1 boot „Christine'die een dagelijkse Ci~OT*TYl\/l r\ r\ Q' dienst tussen do twee Britse eilanden 1U1 111 V IClClw onderhoudt. De boot was zaterdag- middag met 255 opvarenden van St.- particuliere en marineschepen van Nevis, St. Kitts en Porto Rico deel- Tor plaatse zijn ook Portorikaanse helikopters en watervliegtuigen van 11 j--j- Kitts vertrokken voor de anderhalf TlOOfl lOirlO" uur durende oversteek naar Nevis, maar verging nicht. in de buurt van laatstgenoemd eiland. Het schip werd BRIDGETOWN (Reutcr-AFP) Een door een plotselinge stormvlaag ge- scheepsramp tussen dc Caribische ei- troffen. Er zijn 75 opvarenden gered, de Amerikaanse kustwacht. Na het in vallen van de duisternis werden boven de bewuste plek voortdurend licht- fakkels afgeschoten. Twee vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn met medische ulcegen van Porto Rico landen St.-Kitts cn Nevis heeft waar- van wie er zestien in ziekenhuizen schjjnlük aan 155 mensen, merendeels zijn opgenomen Naar de overigen vrouwen cn kinderen, het leven gc- wordt nog gezccht. Er zijn tot dus- kost. Er zUn 110 vermisten, van wie verre 25 doden geborgen op Nevis aangekomen. Ze landden op het vliegveldje van het eiland bij het licht van koplampen van inderhaast opgeroepen auto's

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5