FLYING BURRITO DE LUXE ROSY CARITA in haute coiffure CREEDENCE CLEARWATER REVIVALS HITFABRIEK RAMSES - SUNSET - SUNKISS- SHAFFY Ons FAIRPORT - CLAN Modern rotan meubilair zomerdieet AUGUSTUS 1970 We durven gerust te stellen dat minstens zes van de tien jongeren nog nooit heeft ge hoord van The Flying Burrito Bros. Toch kwam deze Ameri kaanse groep kortgeleden bij een enquête gehouden onder, als wij ons niet vergissen, Alohalczers uit de bus als een van de tien beste popgroepen ter wereld. Let wel, de tien beste, niet de tien populairste. Dat is waarschijnlijk ook de reden van de tamelijke onbe kendheid van deze formatie bö het grote poppubliek. The Flying Burrito Bros frequente ren namelijk niet de door et telijke smartlappen geteisterde hitparades, terwijl hun muziek daar kwaliticf toch zeker voor in aanmerking zou komen. Enfin, over het feit waarom de ene groep het wel haalt en de andere niet. valt een proef schrift te schrijven. Er lijken overigens betere tij den op komst voor de Burri- to's, want hun kortgeleden verschenen langspeelplaat "Burrito de Luxev verkoopt wonderwel goed. Een hitpara denotering voor een van de nummers zit er echter niet in, omdat de coutry-rock-gelui- den van de heren gespeend zijn van typische "teeny" con cessies. Een schijf voor de fijnproevers dus, en dat wor den er steeds meer. Terecht mogen wij wel zeggen, The Burrito's kunnen zich name lijk gerust meten met andere topgroepen in het country fla- voured-idioom, zoals The Byrds, Crosby, Stills, Nash and Young, Poco etc. Op "Burrito de Luxe" staan elf nummers, die zoals gezegd sterk beïn vloed zijn door de country and westernmuziek. „Cody, Cody" en "God's own singer" zouden bijvoorbeeld op een plaat van Buck Owens' Buckaroos niet misstaan. "Lazy days", "Older guys", "Image of me" en "Down in the churchyard" daarentegen hellen meer over naar de rockkant, zodat we 'n aardig gevarieerd totaalbeeld krijgen. De uitschieter van de plaat vinden we "Man in the fog", een soort kroeglied dat een heel aparte sfeer heeft. In dit nummer hebben The Bur rito Bros steun van een lekker bassende tuba, een jengeleni'e viool en het bijna onvermijde lijk harmonikawerk. Wij gelo ven dat „Burrito de Luxe" wel eens de definitieve door braak in ons land van deze onderschatte formatie zou kunnen betekenen. (A-M AMLS 983). De rock and roll beleeft mo menteel weer gouden tijden. Talloze jongeren hebben de troon van mensen als Chuck Berry, Little Richard en Bill Hailey overgenomen. Als er echter iemand is die het meest voor de troon in aanmerking komt is het John Fogerty van The Creedence Clearwater Revival wel. Hij gaf de rock net die Impulsen die het nodig had om weer volledig geaccep teerd te worden als volwaar dige muziek. Tot voor kort werd de rock and roll immers beschouwd als een archaïsch overblijfsel van een tijd die voorgoed voorbij was. De en keling die zich nog met deze muziek bezighield werd be schouwd als een zwakzinnige vetkuif of in het geval van een Berry en een Richard als verbleekte sterren. Met John Fogerty en niet te vergeten de Beatles kwam de rock echter helemaal terug. Bij de Beatles werd de rock ingepast in het veelzijdige re pertoire, maar bij Fogerty was en is het als een credo. Alle i zijn hand ken merken zich door telkens te rugkerende rockmotieven, door de Amerikaanse poppers ge doopt tot zogenaamde „swamp- rock". De verdere geschiede nis van The Creedence Clear water Revival, beter gezegd John Fogerty en begeleiding, is eigenlijk genoegzaam be kend. Via ettelijke singels en elpees veroverden zij de door verkoopcijfers beheerste pop wereld. -Iedere nieuwe plaat van deze groép is goed voor hoge noteringen en rinkelende kassa's. Zo zal het ook wel weer gaan met de nieuwste Creedencelangspeler „Cosmo's Factory". Op deze plaat vinden wij recente singelsuccessen als „Who '11 stop the rain" en „Up around the bend" met daar naast nieuw werk als het vroegere Marvin Gaye-succes „I heard it through the grape vine", „Ramble tamble", ..Run through the jungle", „Ooby doobv", ,J3ookin' out my back door" etc. Het ongelooflijke succes van deze groep schuilt volgens ons in de eerlijke wij- mers zijn wars van elektroni sche foefjes, er wordt recht op en neer gemusiceerd. En dat spreekt velen aan, zeker in deze tijd vol experimenten op het gebied van de pop, jazz en underground. De grote klapper van deze plaat gaat zonder twijfel „Long as I can see the light" worden. In dit nummer zijn overigens weinig rockele- menten te bespeuren, het ge heel appelleert meer aan het inmiddels ter aarde bestelde soulidioom. Creedence blijft het voorlopig nog wel maken, dachten wij zo. (Liberty 50062. 91666). Een van de meest contro versiële figuren van onze nationale muziekwereld ts zonder twijfel levenskun stenaar - „Ik kreeg een duif In mfjn oog" - Ramses Shaffy. Van tijd tot tijd schokt hij de brave goege meente met net iets te nauwe pantalons, vitale uit halen en nachtelijke bras partijen waarover men in 't Belgische familieblad "De Post" dan het fijne kan le zen. Ramses' nieuwste elpee „Sunset-Sunkiss" zal onge twijfeld het imago van "Sammy loop niet zo gebo- gen"-Shaffy versterken. Op deze plaat gaat hij zich na melijk te buiten aan expe rimenten die hier cn daar wel niet zo goed zullen rallen. En dat past hele maal in het straatje van toneelbestelhater Ramses. Hij houdt immers van doorprikken van zelfge noegzame ballonnen. Kant I van de nieuwe plaat bevat, als wij het tenminste allemaal goed begrijpen, «en waarschuwing aan de mensheid. Dichter Ad Fernhout schreef dit ban de bomwerk, dat door Shaffy op prachtige toon wordt voorgedragen. De musici Jan Akkerman (gitaar), Tijs van Leer (orgel-fluit), Martijn Dresden (bas). Hans Cleuvers (slagwerk) en Pierre Courbois (slag werk) voorzagen een en ander van vrije improvisa ties „Sunkiss", de keerzijde van de plaat, is beduidend vrolijker dan kant 1 "Sun set". Hierin vertelt Ramses over de vreugden en de ang sten van een klein jongetje. Tijs v. Leer componeerde, in samenwerking met Shaffy, Dresden en Cleuvers, de mu ziek hiervoor. Hel is duide lijk dat deze schijf bestemd is voor een handvol „geroe penen". De grote massa zal tamelijk weinig begrij pen van de veelal abstracte dienen immeri teksten en ook de muziek hun boodschap te vrij en te experimen teel veel te kunnen boeien. Het is na tuurlijk prachtig dat er nog grammofoonplatenmaat schappijen te vinden zijn die bereid zijn dergelijke poëtische verzinsels te ..groeven". Ook minder commerciële geesten ver- reld door te geven, ons hoeft het ove: niet, wij hebben lieve mi, Rams«a. (Philips). Wie had dat drie jaar geleden kun nen denken? Voor een prikkie werd toen tijdens de uitverkoop tussen vergrijsde dertiger-jarenzangers, ballroomorkestjes en jeneverschorre jazzvocalistes een plaat van een zeer onbekend (dus voor Nederlandse be grippen onbemind) Engels groepje onder de naam Fairport Convention verkocht. Nu wat jaartjes later vormt 'deze groep (natuurlijk ge groeid en muzikaal meer volwassen geworden) in de tijd van popfesti vals, Crosby Stills, Nash and Young, country en folkrevival, de basis voor de muziek van vandaag en mor- Goed, die Fairport Convention van midden '60 is niet meer. Judy D.vble vertrok en werd vervangen door Sandy Denny, ook Sandy liet na een tijdje Fairport voor wat het was. Ian Matthews, ook een Fairportvoor- man, verliet de groep omdat zijn muziekideeën niet meer te verwe zenlijken waren. Toch hebben de vertrekkende mensen hun basis in de folkgroup gevonden. Over Ian Matthews is-al eerder het pen en ander vermeld bij het verschijnen van de eerste elpee van zijn nieuwe groep Southern Comfort. Judy Dyblc is als legendarische eerste Fairport- zangeres de grijze onbekendheid weer ingegaan. De basisgroep heeft nu geen leadzangeres meer en bracht kortgeleden in de huidige zesmansformatie een elpee uit. Sandy Denny heeft met Trevor Lu cas en Gerry Conway (van Election) en twee andere jongens Fotheringay ln het leven geroepen. Bezoekers van het Kralingse-bosfeetijn hebben kennis kunnen maken met de gehele oude en nieuwe Fairportclan. Ter- n ijl Fairport nieuwe wegen in hel electric folkgebied zoekt, bleef Fo theringay enigszins bij het traditione le. De eerste elpee is het hoorbare bewijs (Island). Eigen Sandy („Nothing more", ..The pond and the stre; ijzersterk gebracht. Onder de grote Parijse salons de haute coiffure, neemt die van de gezusters Carita een bijzondere plaats in. Hoeveel vrouwen dromen er niet van tenminste één keer in hun leven advies te mogen krijgen van Maria of Rosy Carita!! Ofschoon ik daar bepaald nooit Van gedroomd heb, kreeg ik zo'n advies tóch en wel geheel ongevraagd. De (niet meer jonge) zusjes hebben een beeld yan een salon op de be roemde Fauborg Saint Honoré, maar ook een kleinere zeer druk gefrequenteerde tussen de rij bou tiques in het Parijse Hiltonhotèl Daar had een van mijn Belgische collega's op een avond even haar eigen valse wimpers laten opplakken en er een fabelachtig bedrag voor moeten neertellen. De volgende mor gen gaf haar dat een kleine kater, en zij vroeg mij mee te willen gaan om te informeren of er misschien een vergissing had plaats gehad. Ik ging mee. In het intieme salonnetje zaten al vele ladies van allerlei na tionaliteit onder kap en kam, zelfs een poedeltje kreeg een extra-streek en strikje! Twee beeldige telefoons stonden op de comptoir, de één met nijlgroene, de ander met oudroze flu weel overtrokken. (Momenteel zijn ze vervangen door meer zakelijke toestellen). Juist op dat ogenblik kwam Rosy, vanaf de Faubourg even poolshoogte nemen: een gene raalsblik is voldoende om de zaak een dag perfect te laten marcheren! Rosy is git-pik-ravenzwarter dan haar leeftijd toestaat, maar daarvoor zit je in het vak! Zij draagt het lange haar zeer ongewoon, met een hoog opgekamde gladde kuif, bijeen genomen in een knoet en een zwart fluweel lintje. Ik vond dat het haar gezicht hard maakte en ouder dan nodig was, maar hield uiteraard mijn mond. Zij daarentegen gaf on middellijk haar opinie over het mij ne: „U moet uw haar heel kort laten knippen en alleen maar licht omge slagen lokjes overhouden". De slim merd! Altijd het welzijn van de coiffeurs in haar achterhoofd. Want voor die korte omgeslagen lokjes heb je om de andere dag de kapper nodig! Wat de prijs voor het opplak ken van wimpers (die je zelf mee- Rosy legt de laatste hand aan de pruik brengt) aangaat: „Die is niet hoog. Maar wie zal die ogen daarna ver der opmaken? Dat doen wij. Begrijpt u? Voila", Heel duidelijk. Rosy vertelde daarna met humor, hard heid en met trots, dat zij als kind met moeder en een rits broertjes, en zusjes van Spanje naar Frankrijk was gekomen op een schoen en een slof. Vader. ach, dat was zo'n vader die liever gitaar speelde en in de zon zat te debateren. Moeder werkte, de kinderen deden al vroeg niet anders en' Maria met Rosy begonnen als kapstertjes in een salon te Tou louse. In '43 vestigden zij zich in Parijs, op de Faubourg nr. 33, met twee employés. Sedertdien verhuis den ze naar het veel grootser pand op nr 11 en hebben 140 mensen in dienst. Er worden alleen al ca 300 watergolven per dag gegeven. De salons zijn Italiaans ingericht en on der de klanten van allerlei leeftijd komen een massa artiesten en ge kroonde hoofdjes voor. Samenwer king met beroemde couturiers is vanzelfsprekend, speciaal in de tijd van de grote collecties. Blonde Maria houdt voor zichzelf van een losse coupe, „flou". Rosy die sportief is en zeer vastberaden, dol is op snelheid en bij voorkeur in sportwagens rijdt, kapt zich stren ger. Maar in eigen huis is zij op luxe ingesteld. Trots als een pauw met zeven staarten liet zij een Frans interieurblad zien. waarin een foto reportage van haar appartement tot in details was opgenomen: somptu euze antieke Spaanse meubels, een overdekt balkon met uitzicht over Parijs, een slaapkamer met sprei van ijsbeerbont over het immense bed en (grootste kostbaarheid) om het bed een antiek Japans en hoogst zeldzaam scherm uit veel panelen waarop hordes Japanse figuurtjes zijn geschilderd en gecoiffeerd met echte haartjes! eigentijds Een van de modernste materialen voor meubels in een huidig interieur is rotan. En dat terwijl rotan eigen lijk zo oerouderwets was. Maar dit i is niet juist gezegd: h vroeger èn is ook nu, materiaal. Alleen dc het destijds verwerkt was, doet ons vandaag denken aan binnenhuizen met palmen en pluchen gordijnen met balletjesfranje. Maar de vorm waar in het thans verschijnt is verrassend nieuw, behorend bij de allerlaatste eisen die aan een hedendaagse in richting maar gesteld kunnen wor- Bijnt t die omzwaai te laat geko- n de ouderwetse modellen uit de tijd raakten verviel in ons land de kunst van het vlechten en bewerken. Gelukkig kan men nu van een wedergeboorte spreken: het oude ambacht is in ere hersteld; de ervaring met, en de kennis van het materiaal zijn opnieuw heroverd. Verbeteringen, vereenvoudigingen hebben alle muffigheid weggevaagd en de ene ontwerper na de andere doet de industrie (speciaal te Noord- wolde gevestigd) nieuwe ideeën aan de hand. Rotan is een klimplant die uit Indo nesië wordt geïmporteerd in T'er- schillende maten en kwaliteiten. De beste kwaliteiten ondergaan een chemisch wasproces in verbandmet de kleur. Het goede rotan kan ook buiten gebruikt worden mits het eens per jaar een beschei je bootlak krijgt. Foto: Indrukwekkend vt Zomers gaan we er andere ,,voed- selpatronen" op nahouden. Niet zo zeer vanwege de jonge groente, de lang verbeide verse aardbeien en kersen. gevolgd door allerhande heerlijk fruit. Maar vanwege onze levenswijze die sterker verandert naarmate het warmer wordt. Juist bij grote hitte hebben we neiging de hand te lichten met geregelde maal tijden. Je doet hét maar met zowat hapjes tussendoor, je drinkt de nodige frisdranken en je vraagt je niet af of dende elementen naar binnen gaan. Meestal komen we geen calorieën te kort (de frisdranken kunnen het niet zonder stellen!) Maar houden we in dal dagelijks te-hooi-en-tc- gras-dieet wel melk en melkproduk- ten, graansoorten en brood, fruit en groenten, vlees, ei, gevogelte of zee- ledereen die erop staat maaltijden over te slaan in verband met de warmte, moet zich ervan overtuigen dat de snacks uit deze essentiële voe dingsmiddelen bestaan. Voorbeelden? Vers fruit van het sei zoen of echte vruchtesappen. Ge braden vlees of gevogelte, koud op gediend, in blokjes, plakjes of repen gesneden. Brekerig verse, rauwe groenten zoals tomaat, bloemkool, worteltjes. Gemarineerde gekookte groenten. Koude groenten of soep met veel groenten. Een schaaltje klaar-om-te-eten-graansoorten zoals corn flakes met melk en verse bes sen of ander seizoenfruit; selderijsten gels gerold in pittige kaas. Er moet nog verschil zijn in het sieve zomergast. Als je in de scha duw ligt te relaxen, verbrand je minder calorieën dan wanneer je actief sport beoefent. De laatste ca tegorie zal waarschijnlijk ondanks hoge temperaturen een goed maal wel zo waarderen als liflafsnacks.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4