Roerig weekend met politiecharges ii en knokploegen Noordwijk 1 Aqua '70 verwacht al de 10.000ste bezoeker Vleugje Pilgrimfathers in Rijnsburgs bloemencorso Twee Amerikaanse meisjes te gast bij Leids gezin W. H. de Munck pastoor van Voorschotense Moeder Gods-parochie Op heterdaad Inbraak IBB 6.000 gulden Halve eeuw in dienst bij LD Volgend jaar ,Berlijnse Week Bond benoemt Joop Visser tot erelid MAANDAG 3 AUGUSTUS 1970 LEIDSE COURANT RIJNSBURG/LEIDEN Het Rynsburgse bloemencorso,, dat zaterdag onder het motto „Dag met bloemen" door j de straten van Leiden trok, genoot veel belangstelling van het publiek en dit jaar vooral ook van veel Ameri kanen, dankzij een vleugje „Pilgrimfathers" in de stoet. De praalwagen „Memorialday" (foto onder) die hieraan her- innert. en aangeboden werd door de Leidse VW, behaalde een tweede prijs. Op de foto rechts: „Moederdag" van gezamenlijke kwekers uit Noordwijkerhout en de Zilk, die een eerste en een ereprijs verwierf. Grote belangstelling bij installatie I VOORSCHOTEN Tot pastoor van de St. Laurentius te Voorschoten is za- i terdagavond geïnstalleerd de heer W. H. de Munck, waarbjj een einde kwam aan de vacature ontstaan door het vertrek i van pastoor M. M. Out eind april. Dr. L. van Noort, deken van Leiden, las de benoemingsbrief voor, waarin de op- i dracht stond voor de nieuwe pastoor j om in nauwe samenwerking met de an- I dere Voorschotense parochie, de Moe der Gods, het evangelie te verkondigen in Voorschoten. de. „Ik ben hier gekomen met de dui delijke opdracht de blijde boodschap te verkondigen en samen met de andere pastores deze boodschap van Jezus Christus uit te dragen. Als vrienden moeten we elkaar ontmoeten." De pastoor noemde zich geen priester die vanaf een balkonnetje zou spreken en werken. De pastorie zal een open huis zijn voor iedereen. De installatieplech tigheid geschiedde in de traditionele katholieke liturgische gewaden en ook de afgelopen zondag droegen de pries ters in de Laurentius weer hun kasui- fels en niet de door pastoor Out aange schafte toga met vastgehechte stola. Na de installatieplechtigheid vond een I druk bezochte kennismaking plaats in i liet Bondsgebouw. Namens de Raad van Samenwerkende Kerken sprak ds. E. Saraberv terwijl het gemeentebestuur vertegenwoordigd was door loco-burge meester drs. A. F. van der Laan en gemeentesecretaris A. Eveleens. Namens het kerkbestuur bracht de heer F. Wilbers dank aan de bisschop en de deken om ondanks het priester tekort toch weer een pastoor te benoe men aan de St. Laurentius, de moeder kerk van Voorschoten. Volgende maand zal ook nog een assi st en benoemd «orden aan de St. Lau rentius, speciaal belast met liet gods dienstonderwijs in Voorschoten. Kape laan H. Witteman werd door de deken, de nieuwe pastoor en de parochieraad bedankt voor zjjn gezwoeg om de afge lopen drie maanden met succes de pa rochie draaiende te houden. AMBONEZEN SLACHTOFFER VAN „SELECTIE" IN BOULE SEVEN Dancing gewapende veste met gummiknuppels en bezemstelen (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK In Noordwijk is zaterdagavond de bom losgebarsten, toen om ongeveer twaalf uur de volledige bezetting van de Noordwijkse politie, gewapend met schilden, helmen en gummiknuppels over de boulevard trok om deze binnen de kortst mogelijke tijd schoon te vegen. Een groot gedeelte van het talrijke, op sensatie beluste publiek, zocht een goed heenkomen op de terrassen van de boulevard-restaurants of vluchtte ijlings het strand op. Deze charges maakte tijdelijk een einde aan de moeilijkheden die het afgelopen weekeinde de badplaats het aanzien van een rellen-dorp gaven. Middelpunt van de schermutselingen was de bar-dancing Boule-Seven reeds vanaf vorige week dinsdag een bron van ruziezoekende jongeren. Vanaf die dag namelijk paste de directie van deze bar-dancing voor het eerst selectie toe. Aan „langharigen", voor zover deze niet voldeden aan de door de directie gestelde normen, werd de toegang tot de dancing geweigerd. Belegering In kader van uitwisseling Zilver Oranje Nassau Politie: Rel is door t publiek gemaakt Zaterdagavnod mondde deze selectie, waarbij vooral veel Ambonezen de deur i nitieve afsluiting De opstelling van ongeveer 150 Ambo nezen voor, achter en opzij van de dan cing wekte inderdaad de indruk als hing er iets groots in de lucht. Onverwachts eindigde de stilzwijgende belegering in een anti-climax. Zonder dat ook maar enige aktie door hen werd ondernomen zag de verbaasde knokploeg van de Boule Seven, die ook zondagavond in nog groter getale de wacht had betrok-1 i ken. de hele groep Ambonezen het j strand opgaan. Het betekende de defi- LEIDEN Gedurende vier dagen zijn 2 Amerikaanse meisjes te gasten geweest bij een Leids gezin. Het zijn de 17-jarige Mary Higgins (geen familie van de pro fessor int My Fair Lady) uit de staat Illinois en de evenoude Myrna Rivera uit Puerto Rico, die in het kader van een uitwisseling op instigatie van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart (K.N.V.v.L.) woensdagavond arriveer den aan de Zoeterwoudse Singel 57b, waar zij tot vanmorgen, toen ze weer vertrokken, „meedraaiden" in het gezin van mevrouw IC. M. Veldhuyzen-Lesli. Beide meisjes hebben hun opleiding aan de high school met succes bekroond en omdat_zij volop voldeden aan de eisen, die bij deze uitwisseling worden gesteld maakten zij met een aantal andere Amerikaanse jongeren de overtocht naai de oude wereld. Van deze jongelui «dit geldt eveneens voor de Nederlandse jon geren, die naar Amerika in dit verband op bezoek gaan) wordt verlangd, dat zij bijzondere intelligentie beschik- kunde gaan studeren), ze bezochten het museum Geschiedenis der Natuurweten schappen en de Lakenhal en de meisjes kregen een indruk van het hele maat schappelijk leven van Leiden. In de avonduren wilde Myrna nog wel eens op haar mandoline spelen. „Ze heeft een geweldige stem," vertelt mevrouw Veld- huyzen, „we werden er af en toe hele maal lyrisch van." werd gewezen, tenslotte uit in een eerste vechtpartij. Het personeel van de dan cing zette hardhandig een tiental Am bonezen op straat die in de dancing moeilijkheden gezocht zouden hebben. De uitspraak van een van de Ambone zen dat later op de avond een grote groep wraak zou komen nemen deed het personeel van Boule Seven besluiten de nodige voorzorgsmaatregelen te tref- Terwijl binnen normaal gedanst werd, legerden „sympathisanten" van de tot aan de nok gevulde dancing, zich be wapend met gummiknuppels en helften van bezemstelen op enkele strategische punten in het gebouw. Om ongeveer 12 uur kwam de verwachte tegenactie. Ongeveer 35 man van Ambonese zijde stelden zich voor de dancing op en be gonnen met stenen te gooien. Op dat ogenblik stormde de knokploeg van Boule Seven naar buiten om de nodige rake klappen uit te delen. ongeregeld- Ondanks het feit dat de politie van Noordwijk afgelopen weekeinde in „rel- lentenue" uit moest rukken ziet men in de moeilijkheden rondom Boule Seven geen aanleiding om voor de komende weken speciale maatregelen te treffen. Een van de mensen die nauw bjj de schermutselingen betrokken is geweest: „De rel is door het publiek gemaakt. De zaak wordt teveel opgeblazen. De Ambonezen hebben in het verleden nooit voor moeilijkheden gezorgd." Terugtocht Toen verscheen ook de inmiddels ge alarmeerde politie op het strijdtoneel. Door deze onverwachte tussenkomst bleek er voor beide partijen weinig eer te behalen. In gesloten formatie ope rerend liet de politie er geen twijfel over bestaan «ie de baas op de boulevard De Ambonezen zochten ijlings hun heil op het Vuurtorenplein, terwijl de andere partij zich weer in de veste terugtrok. Zondagmorgen half zeven vertrok de laatste van hen naar huis. De nacht had geen moeilijkheden meer gebracht. Zondagavond echter leek het er veel op alsof de moeilijkheden zich in een nog grotere vechtpartij zouden toespitsen. Honderden belangstellenden die reeds een wild-west spektakel voor ogen za gen bevolkten de boulevard en speciaal voor Boule Seven was het een enorme toeloop geworden. Amateurschilder Slingerland internationaal befaamd ZOETERWOUDE Hel werk van de Zoeterwoudse amateur-schilder A. Slin gerland kunstenaar in eigen tijd is de moderne benaming trekt steeds meer de aandacht. Momenteel zijn drie van zijn werken geëxposeerd op een in ternationale tentoonstelling in het Joe goslavische Zagreb. Hiervoor zijn acht Hollandse werken uitverkoren. Pas tien jaar houdt de vitale 77-jarige Slingerland zich met schilderen bezig. Als kenner van de natuur specialiseert hij zich in het schilderen van vogels en bomen. Zijn werk was eerder te zien in de Leidse Lakenhal en De Doelen te Rotterdam. Op een door Pierre Jansen te Arnhem ingerichte tentoonstelling gaf de heer Slingerland, met anderen, om het uur een explicatie van de schil derijen die te zien waren. Na De Bijen korf te Rotterdam, Utrecht cn Hillegom is zijn werk thans te zien in Maastricht. ken, dat zij zich goed weten passen, een grondige kennis bezitten van hun eigen land en voldoende afweten van het land, waar zij een tijd lang te gast zullen zijn. Uitblinkers dus. Bovendien moeten zij nog sterk ge ïnteresseerd zijn in de luchtvaart. Ook hierover weten Mary en Myrna volop mee te praten, want zij zijn lid van een club, die wij hier luchtpadvinders zou den kunnen noemen. Mevrouw Veldhuyzen heeft al enige er varing met deze uitwisseling, want een jaar of zes geleden vertrok een zoon van haar naar Amerika, ook op uitno diging van de K.N.V.v.L. „De jeugd met elkaar in contact brengen vind ik LEIDEN Op heterdaad heeft de de enige vredige basis voor de toe-1 Leidse politie het afgelopen weekeinde komst ze°t mevrouw Veldhuyzen. een aantal dieven weten te betrappen. Ze heeft met haar sasten Leiden door- I Vrijdagavond laat viel het oog van aur- kruist, liet hen de universiteit zien en ™"lere"d® achten op een 26-jarige het Kamerlingh Onneslaborat.., ium "avenarheider en een 25-jar,ge straat- •Mary en Myrna willen wis- en sehei- I maker (beiden afkomstig uit Leiden), die I op het Schuttersveld een honderdtal tegels op een auto laadden. Gestoord werden in de afgelopen nacht ook twee eigenaren van Harley Davindsons, een 20-jarige Leidenaar zonder beroep en een 22-jarige Leidse scholier, die ben zine overhevelden. Bus drukt bromfietser klem tegen stoeprand LEIDEN Voor de stoplichten aan de Boommarkt heeft zich vrijdagavond een j aanrijding voorgedaan. Bij het oprijden werd een 35-jarige bromfietsers uit Den Haag klemgedrukt door een bus. De Hagenaar, die tegen de stoeprand werd gedrukt, liep een gebroken linkervoet op, terwijL zijn negenjarig dochtertje (duo-passagier) schaafwonden aan het ongeval overhield. LEIDEN Het afgelopen weekeinde I hebben verscheidene inbrekers zich ak- rr/>tt/?V ]\/f TtlplWll tief gemaakt. Uit een geldkistje, beho I l UUf Z.LIIL t 1VX. J^ICUCH LEIDEN De zilveren eremedaille be horende by de orde van Oranje Nassau kreeg hedenmorgen de heer M. J. Die ben, niachinezetter by liet Leidsch Dag blad N.V. De onderscheiding, die hem tijdens een huldigingsbijeenkomst in het krantengebouw werd opgespeld door loco-burgemeester S. Menken kreeg de heer Dieben by bevordering, want hy was al reeds in het bezit van de bron zen eremedaille. Die werd hem tien jaar geleden uitge reikt, toen hij veertig jaar in dienst was bij het bedrijf. Hy kwam daar op 2 aug. 1920 als 13-jarige als leerling-handzet- ter. Gisteren maakte liy dus officieel de halve eeuw vol. Het eind van het dienstverband begint nu evenwel toch in zicht te komen, want over goed an derhalf jaar is Qe lieer Dieben, thans woonachtig in Voorschoten, pensioen gerechtigd. tief gemaakt. Uit een geldkistje, beho rende aan een veevoederbedrijf aan de Rijndijk werd f25,weggehaald. Onbekenden hebben zich toegang ver schaft tot het IBB-terrein aan de Hoge Morsweg, waar f6000,aan gereed schap en kabels werden ontvreemd. Ook een toonzaal aan de Langegracht kreeg ongewenst bezoek. Hier werden 2 venti latorkachels ter waarde van f 190,ge stolen, nadat de „heren" een glasruit hadden gebroken. Glas sneuvelde niet in een glashandel aan de Lange Mare, waar een tientje compleet met geldkistje een nieuwe bestemming kreeg. Studieplannen Vraag eens vrijblijvend advies (mondeling, telefonisch of schrif telijk) bij het bolwerk voor uw bolwerk: t ONDERWIJS-INSTITUUT J j, gf ■M.E.a.B. o.l.v. M. van der Horst - Heren gracht 4, Leiden, Tel. 01710-30660 officiële - door het I.M.O. erkende - Middenstandsopleiding. Vanavond tussen 7 en 9 uur speciale lnlichtingenavond Mondelinge avondcursussen voor: Alg. ontw. - Middenstand - Boekh. .M B A. - S.P.D. Nederlands - Engels - Frans - Duits - Spaans - Steno - Beroeps- goederenvervoer. MARKTEN ROTTERDAM, 3 augustus - Vee - Aan voer totaal 1189, slachtrunderen 927, varkens 262, slachtrunderen: 515-550, 445-490, 390-420, 375-385; varkens 234- 242, 224-234, 214-224. Stieren 450-510, worstkoeien 375-385, slachtzeugen 162- 172, zware varkens 214-219. slachtrun deren: minder, kalm, iets styver in prijs, varkens: als vorige week, rustig stabiel, enkele prima's boven notering. LEIDEN, 30 juli, Groente Appelen 16-55, Champignons 215-225, Aardappe len 12-45, Andijvie 20-49, Augurken 39- 96. Pronkbonen 40-90, Snijbonen 90-190, Stambonen 60-170, Kroten 23-29, Kroten (gekookt) 65, Rode Kool 7-16, Postelein 38-60, Prei 71-78, Spinazie 56-76, Kom kommers 15-43. Tomaten A 300-315. idem B 300-305, idem C 300, Idem CC 300, Uien 10-39, Meloenen 91-190, Bloem kool 70-94. Sla 19-28, Peterselie 6-15, Selderie 6-11. Grote bewondering genieten vooral de land Bond Aqua Terra. Hij deelde LEIDEN Vanavond reeds «ordt de tienduizendste bezoeker venvacht bij de expositie Aqua '70 in de Horlus Bota nicus. Vooral iu het weekeinde heelt het tegen alle verwachtingen in storm ge lopen op de magnifieke expositie, die de jubilerende vereniging „De Natuur vriend" op touw heeft gezet. Ondanks hel warme weer, dat eerder schijnt te noden tot niets-doen of verkoeling zoe ken aan strand of meren, kwamen er tot gisteravond meer dan 7000 mensen naar de tropische kassen van de nortns, waarin ruim 60 bakken, stuk voor stuk Dat werd op de openingsavond, donder- juweeltjes van aquariuinkunst staan op- dagavond, onomwonden erkend door de gesteld. heer J. Bot, voorzitter van de Ncder- inzendingen van de Amsterdamse im- I porteur van tropische vissen, de heer I Wijnberg. Naar schatting zwemt en groeit er voor ruim tachtigduizend gul den aan vissen en planten in de twee zeewateraquaria van de heer Wijnberg. Kasstukken dus in de letterlijke beteke nis van het woord. Onder de bezoekers bevinden zich op vallend veel buitenlanders. In het bui tenland is er de laatste tijd veel reclame gemaakt voor de tentoonstelling. Men merkt het ook, dat de folderactie bij de grensposten, waarbij buitenlandse toe risten gewezen wordt op het evenement in Leiden, effect heeft. Het succes van de Leidse tentoonstelling is voor een groot deel ook te danken aan de ijver en het talent van de heer Joop Visser, bestuurslid ^an „De Natuur vriend", die lange tqd onder hoogspan ning gewerkt heeft om van Aqua '70 een bijzonder gebeuren te maken. dat het bondsbestuur de heer Visser benoemd had tot erelid. De heer Van Gyzen zag zijn verdiensten als „aquari- aan" gehonoreerd met 't zilveren schep netje van de NBAT. Het ziet er naar uit, dat de tentoonstel ling Aqua '70 volgend jaar in samenwer king met de Leidato een interessant ver volg zal krijgen in de vorm van een „Beriynse Week". In Berlijn bestaat evenals in Leiden een grote aquarium traditie naast „de Leidsche School" is er ook een „Berlijnse School" en getracht zal worden tot een gezamenlijk evenement te komen in het kader van de Leidato en met medewerking van het Leldato-bestuur. De heer J. Wolfslag deed op de openingsavond al de nodige toezeggingen. De openingsavond werd ook meegemaakt door een deputatie van het Beriynse gemeentebestuur onder lei ding van de heer Biermaan. De tentoonstelling Aqua '70 duurt tot 16 augustus. Alle dagen is z(j geopend van 10 uur 's morgens tot 10 uu* dee

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3