Wim Kan staat heel „Alleen in hoge mate zichzelf te zijn Spreek- en danstoneel in zomers Zuiderpark Première in Seheveningen Daniël Otten verving Noske in Kloosterkerk Met speciale opdracht Vergunning centrale NEDERLAND I tv-antennes voorschrift LUCY-SHOW Met liedjes het land in PAGINA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 3 AUGUSTUS 1970 Eigenlijk typisch, dat Schotse dansen zo vaak met voordrachtskunst worden gecombineerd. We herinneren ons ook al in het Openluchttheater The Bruce Kilties, samen met Albert Vogel. Zondagmiddag danste er Thé Southsea Reel Club en het was de nog steeds vitale Nel Oosthout, die Ionesco's dier fabel over massapsychologie, opportu nisme en aanstekelijkheid van het kwade voor een solovoordracht had be- Of deze laatste het ïnentaal wel goed deed bij diegenen, die naar het zonnige Zuiderpark waren gekomen voor pre tentieloze doedelzakdansen, betwijfelen wij. Toch moet men respect hebben voor wat Nel Oosthout aan absurdisme zichtbaar maakt. Ionesco is hier volko men onpoëtisch, simpel en trefzeker en al worden dan klank, ritme, metrum, gedachte en beeld, zinsbouw en articu latie bij Nel Oosthout met haar vele wat krakerige stemmen niet meer als voorheen geschraagd door een be heerste transformatietechniek, het wer den desondanks waardeerbare verbeel dingen. De dansstijl van de Schotse groep, die alles bijeen slechts uit vier paren bestond, greep terug op de 18- eeuwse, romantische periode, waarvan de passen en figuren in Engeland wer den geïntroduceerd door uit Frankrijk terugkerende soldaten. Er is veel ballet bij, o.a. batteren en de pas de basque. Het geheel, soms even stijf correct als het Britse cricket, was meer ritmisch decoratief dan expressief, uit motorische drang geboren en zonder een spoor van zinnelijkheid. Maar de herfstig gekleur de kilts stonden leuk met hun gevari eerde ruitpatronen, die variabeler waren dan het passenmateriaal. Reels te over, uiteraard ook de strathspey, een enkele mask en een charmante ladies solo, alles toch niet onplezierig om naar te kijken, zeker niet als de Highland en de country steps gemengd werden, zoals in de dans Van de Australische emi granten. De West Hornpipe met de irri tant modernistische muziek leek ons een vergissing. Gedurende de hele maand augustus staat Wim Kan in het Scheveningse Pa viljoentheater in een One Man Show in hoge mate zichzelf te zijn. Er is de vreugdevolle herkenning van de Oude Meester met zün Hop, hop, hop, maar zijn ensemble is hem ontvallen en daarom staat hü er onder de titel „Alleen' Kan durft in zijn programma aanzien lijk verder te gaan dan Toon, want die heeft het alleen maar over zijn zuster, terwijl Wim Kan zijn broer in zichtbare lijve ten tonele voert, gezeten op zijn praatstoel zonder een stom woord te zeggen, maar wel veelzeggend in zijn houding, Is dit een vondst van Kan zelf of is Harry Wich hem daarbij behulp zaam geweest, de man die in de vorm van verrijdbare attributen mede het sfeertje op de Bühne bepaalde? Wij al thans vonden liet een vondst, net als het nummer O.H., dat volgens het programma nu eens niet de Grote Wim zelf was, maar in dit geval de Kleine Corry, die achter de horretjes onder een rood lamp- indachtig de aloude zegswijs: wat Kan je en ten bate van vergrijsde kan kan Kan alleen. Het klinkt dan ook allemaal als nieuw in de oren, zelfs met de getrouwe verschijning van Corry aan zijn zijde. Ook in het artistieke vlak is dat een zeer menselijke zaak, want vol gens Kan is het cabaret al heel oud: vermoedelijk is de hele mensheid des tijds ontslaan uit een One Man Show, waaraan een' vrouw haar medewerking verleende. Op de première zaterdagavond was Wim Kan duidelijk aan het uitproberen. Het timen van de gags, het intuïtief ge beuren in het ontvankelijk gemoed van de ervaren publiekkenner, die Kan is, was nog niet in werking gezet, maar werd nog beheerst door de dorst naar het antwoord op de vraag: hoe reageren ze erop? Nu zal Kan nog wel de hele week bezig zijn met schaven en vijlen, maar voor ons hoeft het niet, want "de lachgolven deinden eindeloos af en aan. Misschien dat het daarom voor Wim Kan een feest was om hier weer op te tre den, in zijn eigen oude Seheveningen, dat hij herkend moet hebbeni van de bran ding, maar ook van Zwolsman, die hij heeft gezien in zwembroek; maar zelfs die zat krap net als diens liquinde midde len. Rein had hij zien wandelen tussen al die rooie ruggen door, maar hij mocht er niet aan komen. Mogelijk biedt de t.v. een oplossing: Tot de dood ons scheidt. Daar moest Kan aan denken, toen hij langs d ezee liep: Tot de sehijl ons doodt. Ga rustig naar Paul van Vliet, adviseerde hij. Daar krijg je een kuur. En kom dan bij mij voor een hersen- irri- I spoeling, ons j Kan staat graag ln het Paviljoen- I theater. Daar verandert nooit wat. D-y Zwolsman kijkt wel uit. Het mooiste en t oudste theater van Nederland staat in j Leiden. Daar mag je niet lachen, want dan stort het 'in. Net als met die plan- I nen in de Haagse binnenstad en in de I Costa del Snol. De maquette van het Nerviproject staat alweer bijna op in storten, zoals oo ktrouwens het Loo aan het ver-Pieteren ls. Dit is dan nog alleen maar het binnen- komertje, waarin Kan zich laat kennen als een kind van zijn tijd, een tijd waar in niet meer wordt nagedacht, maar des meer herdacht. Daarin wil Kan niet achterblijven. Hij viert in zijn program ma het 75-jarig jubileum van het Neder landse cabaret, dat aanzienlijk ouder is dan Wim lbo en Alex de Haas. Daarom zingt hij De Lellen van grondlegger Eduard Jacobs, gaat hij door De Hel van Koos Speenhoff en blust hij vervolgens het vuur van Louis Davids voor Zo zijn de vrouwen met De Brandweer van Bu- ziau, waarin Kan evenzoveel keer een andere man neerzet met een andere dic tie en een andere benadering, maar toch steeds Kan, die met zijn vele mogelijk heden het onderste uit de kan van zijn kunnen haalt, zoals ook na de pauze in in de typen uit Oma's fotoalbum, en ogenschïjnijlk in wat mindere mate in Kort is de Roem, waarin hij Sonneveld en en Hermans in het jaar 2000 als ver geten figuren plaatst naar Kan, die te gen die tijd ook voor een ander wordt vertrouwen in Gert en Hermien ,aan wie versleten. Nee, dan heeft Kan toch meer hij samen met Corrie een grller van tlap wijdt: Een vaderhart In Kerkrade is New-Sealand de favoriet KERKRADE (ANP) Zondag heeft de National Band of New-Sealand in Kerk rade de leiding genomen in de mars- en concertwedstrijden van het zesde wereld- muziekconcours. Voor 30.000 bezoekers marcheerde de Nieuw-Zeelandse brass band in het Kerkraadse stadion naar- 231,5 van1 de iha.vimaal 240 te behalen punten. In de concertwedstrijd stelde de band zich kandidaat voor de door koningin Juliana beschikbaar gestelde WMC- wisselprijs met 345 van de 360 punten, hetgeen een eerste prijs met lof van de jury opleverde. In de showwedstrijden klommen de Nieuw-Zeelanders bovendien naar de tweede plaats. In deze categorie behaal de deze band, die de duizenden muziek- gasten in eKrkrade ook nog trkteerde op een inheemse Maorieshow met danseres sen en krijgshaftige dansers, 169,5 punten en bleef daarmee in de nabijheid van de Amerikaanse Carlisle band. die met 175,5 van de 180 punten de WMC-showlijst Voor de meest originele en spontane show zorgde zondag in Kerkrade de j g0uden platenhart, een zogenaamde populaire Clifton Mustang Highschool - Band. die al voor de derde keer het wereldmuziekconcours bezoekt. De Ame rikanen verwierven met hun show 162 punten. Amerikaans muzikaal geweld werd ook geleverd door de Young Tulsans Cadet Band en de Young Tulsans Senior Band, terwijl zaterdag reeds de Ameri kaanse Marion Highschool Band uit Indiana aan de marswedstrijden deelnam. Voor het plechtstatige element zorgde dit weekeinde de Band of The British Legion, die bij de marswedstrijden een eerste prijs behaalde, maar bij de show op de derde plaats kwam te staan. Kunst en Kunstenaars De Italiaanse beeldhouwer Enzo Plazotta voegt aan zijn sculpturen van zwem mers of balletdansers een extra-dimen sie van realisme toe door ze te vatten in een omlijsting van doorzichtig plas tic. Het effect is dat de figuren in de lucht of in het water schijnen te zweven. In de Grosvenor Gallery le Londen is onlangs een tentoonstelling van dit werk te zien geweest. Plazitta, die bekend staat om zijn realisme in het uitbeelden van beweging, gebruikt hiervoor blokken acryl, die in een Engelse fabriek vervaardigd worden. symfonie zoete melodie e den keeltje vai gezet in een fondant- gesteund door het gou- een meekwelende Corry. Ziekte van Willem Noske is er de oor zaak van geweest dat het programma van het concert, dat zaterdagavond in de' Kloosterkerk werd gegeven, nogal ingrij pend moest worden veranderd. De jonge violist Daniël Otten, die hier vroeger wel als concertmeester bij enkele kleine or kesten is opgetreden, verving zijn zieke collega maar moest zich begrijpelijker wijs bepalen lot twee van zijn repertoire- stukken en die waren eigenlijk geen van beide ideaal voor een groot kerkorgel als begeleidingsinstrument. Otten gaf de sonate in A groot, BWV 1015 van Bach en daarna de nog wereld ser sonate in D groot van Bachs Franse tijdgenoot Jean Leclair. Men kon waar dering hebben voor de wijze waarop Otten de vioolpartijen in deze stukken uit het hoofd weergaf, al waren ze stilistisch wel eens discutabel en al namen ze tech nisch noch expressief een hoge vlucht. Het viel echter niet te ontkennen dat de Purmeradegeopend PURMEREND (ANP) Mr. F. J. Kranenburg, commissaris der koningin in Noord-Holland, heeft zaterdagavond in Purmerend het internationale jeugd- muzielcfestival „Purmerade" geopend. Aan het festival, dat is georganiseerd door de plaatselijke tamboer- en trom- pettervereniging „Willem Eggert", ne men 26 korpsen deel uit een groot aan tal landen van Europa, alsmede uit Amerika en Israël. Tijdens de opening, waarbij vertegen woordigers van verscheidene ambassa des uit Den Haag aanwezig waren, toon de mr. Kranenburg zich verheugd over het feit dat zoveel jongeren uit talrijke landen naar Purmerend zijn gekomen en nu kennis maken met een typisch Hollands stadje temidden der polders. Het openingsconcert werd verzorgd door het Westvlaams Jeugdorkest uit Kortrijk. Het festival duurt tot en met 9 augustus. in het vale aandacht vraagt bouw, van een oude hoerenhuis, die oudjes niet langer tussen de tjes en het schip vallen, want wie op zijn rug ligt, houdt de hemel i de het Wim Kan's grote kracht ligt in zijn improvisatie, in het telkens opnieuw be naderen van ons omringende verschijn selen, zal het het kabinet wezen, dat ook nu weer als nieuw cabaretesk door de mangel wordt gehaald van De Jong via Schmelzer tot Luns, van welke laatste het heengaan een ramp zou zijn, niet voor het land, maar wel voor het caba ret. Maar zelfs een humorist als Kan kan (terecht) wrang worden als hij velig moet vaststellen, dat Prins Bern- hard rustig met Hirohito dineert, terwijl er onder elke biels van de Birmaspoorweg een lijk ligt, een -lot dat hem nu net bespaard bleef. Met Corry samen staat Wim Kan ditmaal helemaal alleen voor, al staat een half dozijn technici en inspiciënten achter het, doek om de zaak draaiende te houden. Deze mensen betrok hij te recht in de lof, toen aan het eind van de avond er geen eind kwam aan het ap plaus en bloemstukken in groten getale werden aangedragen. De grote vei sing bij Wim Kan is, zo staat er in programma, dat er na de pauze komt wat iedereen verwacht. Wij moeten dat tegenspreken. Kan verrast telkens weer. Hij weet zelfs van oud nieuw te maken, doordat zijn persoonlijkheid aan alles de oorspronkelijkheid. Wij vonden dit ni sterkst terug in zijn quasi-oude jongens- gefluister met de dure jongens var voorste rijen, die (hebbu dat nou ook) 's nachts soms wakker worden van angst voor een burgeroorlog. De goedkope jongens achterin hebben daar zo'n last niet van. Die betrekt hij dan ook niet in dit sfeertje. Hij laat het ze wel even gewoon langs zijn neus weg weten. T.O. In de enorme, kort geleden in gebruik genomen montagehal op het vliegveld Palmdale in Californië komt langzamerhand tekening in de produktielijn voor een van de grootste verkeersvliegtuigen ter wereld: de Lockheed TriStar. Hele maal achteraan nadert het eerste vliegtuig zijn voltooiing; het wordt in september naar buiten gerold en vliegt in november. De romp op de voorgrond zal worden gebruikt voor vermoeidheidsproeven. Verder ziet men onderdelen voor nog vier Tri- Stars in wording; deze vier vlieg tuigen komen volgend jaar gereed en gaan dan aan het proef programma deelnemen. begeleiding de violist wel eens in de weg zat en hem in geen geval stimuleerde tot vrij, muzikantesk en zuiver spel. Van de vier orgelstukken, die Gerard Akkerhuis als solist zou bijdragen, wer den er ook twee veranderd. Gehandhaafd bleef toccata, adagio en fuga in C groot, BWV 564, van Bach met in het begin de fameuze pedaalpassage, en als contrast daarmee aan het slot het pathetische Pièce héroïque van Franck. Daartussen kwamen nu twee korte stukken: prelu dium en fuga in d klein van Bachs vriend Johann Pieter Kellner en een beknopte ballade in de phrygische toonsoort van de veelbelovende, maar helaas in het begin van de laatste wereldoorlog op 29-jarige leeftijd gesneuvelde Jean Alain, broer van de beroemde Franse organistc Marie- Claire Alain, die nog maar enkele weken geleden op het orgel van de Kloosterkerk concerteerde. Het zou onjuist zijn te beweren dat men Akkerhuis in de vier genoemde stukken op zijn best heeft gehoord. Hoewel zijn vaardigheid en zijn muzikaliteit zich na tuurlijk telkens wel duidelijk manifes teerden, miste hij dit keer kennelijk de greep op de composities als geheel en was hij in zijn registraties niet altijd even ge lukkig. Het adagio van Bach bijvoor beeld verbrokkelde door het al te slepen de tempo al evenzeer als de stukken van Alain en Franck, waarin men de grote lijn miste. Er was redelijke belangstelling en vriendelijke bijval, zowel voor de violist als voor de organist. K. S. Haagse kunstenaars ontevreden over gemeente DEN HAAG (ANP) De Haagse Kunstkring heeft In een brief aan de ge meenteraad van Den Haag om een open baar beraad gevraagd over zaken die „voor spoedeisende verbetering in aan merking komen". Genoemd worden de contraprestatie regeling, uitvoering van de 1 of 1,5 procentsregeling voor verfraaiing Van gebouwen die voornamelijk met finan ciële middelen van de gemeente ge bouwd zijn, gelegenheid tot periodiek exposeren voor alle Haagse beeldende kunstenaars, en samenstelling van de gemeentelijke commissie kunstopdrach ten. Deze commissie geeft volgens de Haagse kunstkring te weinig gelegen heid tot inspraak. De gelden voor de éénprocentregeling zijn volgens de Kunstkring in Den Haag nooit volledig besteed. „Als dit wel het geval zou zijn geweest, zou althans een aantal kunste naars in minder behoeftige omstandig heden verkeren dan nu het geval is. Een onderzoek in de boeken zou hier moeten worden ingesteld", aldus de Haagse Kunstkring. Volgens deze kring zou de gemeente Den Haag om alle Haagse beeldende kunstenaars de gele genheid te geven om éénmaal per jaar te exposeren een ruimte voor een der gelijke expositie beschikbaar moeten stellen. Vanavond wordt door de NCRV de dertiende en laatste aflevering uitge zonden van „Met speciale opdracht", waarin de kijker een afdeling specialis ten van Scotland Yard aan het werk heeft kunnen zien. In deze laatste af levering die ook in kleur te ont vangen is krijgen de mannen van Special Branch te maken met een dief stal van 10.000 pond uit een van Enge- lands buitenlandse ambassades. Inspec teur Jordan wordt belast met de be- haiideling van deze kraak. Ondanks een diepgaand onderzoek van deze gerou tineerde kracht, krijgt de zaak toch een verrassend einde. NCRV Ned. II, 21.20 uur. Leven in de ruimte Mensen zijn in slaat gebleken machines en apparaten le maken om speciaal in de ruimte dienst te kunnen doen. Maai de mens zelf, zijn organisme, is niet gebouwd voor het leven buiten de aarde. Een vrij nieuwe tak van weten schap houdt zich bezig met het men selijk leven in de ruimte, met de ge varen die daar het lichaam bedreigen. Meer hierover kan men te weten komen in de aflevering „Leven in de Ruimte" uit de serie „De 21ste eeuw". Het zijn niet alleen de problemen van de ge wichtloosheid die de astronauten heb ben te overwinnen bij hun reizen door de rtiimte. Het zijn evenzeer de be dreigingen van enorme kou en vrese lijke hitte, van geluiden die niet ge hoord kunnen worden maar wel ge voeld als ze beuken op het lichaam, van langdurige en heftige trillingen, van geweldige schokken. NOS, Ned. II. 19.04 uur. DEN HAAG (A.N.P.) Bestaande ge meenschappelijke en centrale t.v.- en radioantcnnc-inslallaties moeten bin nen een half jaar worden aangemeld bij de PTT en eventuele storingen dienen binnen deze periode te zijn ver holpen. Het opstellen van nieuwe In stallaties mag voortaan alleen geschie den nadat men vergunning van de PTT gekregen heeft. In de staatscourant heeft minister drs. J. A. Bakker van Verkeer en Water staat onder wiens departement de PTT valt veiligheidsvoorschriften voor alle antenne-installaties afgekon digd. De teohnische eisen worden over enkele weken gepubliceerd. De voor schriften zijn bedoeld om de veiMgheid en de prestaties van de antennes te kunnen controleren en waarborgen te geven voor de kwaliteit. Gemeenschappelijke antenne-installa ties worden gebruikt voor een of meer complexen flatgebouwen en/of een gezinswoningen. Centrale inrichtingen zijn bedoeld voor gehele stadswijken. Het is de opzet met de niéuwe voor schriften storingen, veroorzaakt door ondeugdelijke installaties, dwingend te bestrijden. De registratie van de bestaande Instal laties heeft tot doel gemakkelijk te kunnen optreden als er klachten zijn. Voor nieuwe installaties wordt een vergunning gegeven als aan de gestel de eisen voldaan is. In de Lucy Show van de VARA-televlsIe vanavond speelt de zanger Tennessee g. Ennie Ford een gastrol. Zo'n tien jaar H geleden zong Tennessee Ernie Ford liedjes als „Sixteen tons", met een bron- r< zen stem die hem grote roem bracht. In rr deze Lucy Show speelt hij de rol van een boer die kampt met een tekort aan o; personeel. Lucy heeft, als altijd, een n spectaculaire oplossing klaar. VARA Ned. I 19.04 uur. NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal VARA: 9 19.04 uur: Hier is Lucy 19.30 uur: Wereldmuziek'concoUr 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Achter het nieuws 20.45 uur: En die man die kiest film - NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal 9 19.04 uur: Leven in de ruimte, NCRV^eUW 19.30 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19.37 uur: De wetten van de wildernis 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Met liedjes het land in 21.10 uur: Ik zie, ik zie, 9 21.20 uur: Met speciale opdracht 22.10 uur: Hier en nu 22.25 uur: Een hemel op aarde NEDERLAND I KRO: 9 15.30 uur: Felix de kat en de robot 15.38 uur: Reportages Benares 16.00 uur: Geen zee te hoog NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal AVRO: 9 19.04 uur: Vaders tegen wil en dank 9 19.30 uur: Wat nu mr. Deeds? 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Peyton Place 9 21.05 uur: Wereldmuziekconcours 21.15 uur: De familie Markurell 21.55 uur: Televizier 22.45 uur: Journaal NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: J ournaal 19.04 uur: Kuristsignalering 19.30 uur: Muziek in vrije tijd 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Brandpunt 21.00 uur: Andy Williamsshow 21.50 uur: Naakt door de hel Journaal licht muziekpro- leuws. RVU: 19.35 ichap en zijn publi- igde geestelijke reveil: gesprek. 19.45 Opbouw: 2ker: dr. L. Moereels, oeck-Genootschap. NOS: 20.05 Ste il aktie (opn.). 20.55 Stereo: Zeven oleculen, hoorspel. 22.00 Gamma prderingen ln de Mededelingen. AVRO: Midnight BRUSSEL (NED.) HILVERSUM II Muziekconcours Van het grote Wereld Muziek Con cours, dal in de Limburgse stad Kerk rade wordt gehouden, zendt de VARA vanavond een reportage uit. Er zullen opnamen worden uitgezonden van het optreden van b.v. de beroemde National Band of New Zealand (meervoudig wereldkampioen), de Zweedse Lku hilv Brass Band, The Young Tulsans Senior t,YVR°: Band uit Amerika en het Symfonie- 8qq mfLI orkest Ljubljanski Sindifcalni uit Joego slavië. De reportage wordt gemaakt onder leiding van regisseur Frans Boelen. VARA Ned. I 19.30 uur. 18.19 Stereo: Lichte grs UO Nieuws. 18.41 Actu Wij hebben een woi progi ïaal. NOS: 13.30 Spiegel Voor de vierde uitzending van het ja; NCRV-programma „Met liedjes het ni« land in" staan de camera's opgesteld in g®*: ,',Het wapen van Heemskerk" te Alk- gra maar. In deze reeks luchtige zomer- Tr< avondprogramma's brengen bekende ke' izielyprogramma. 14.30 Pizzicato: iklagmapzmc. (16.00 Nieuws.) 17.00 Ovejr- viesraad voor' Culturele Samenwerking sen de landen van het Koninkrijk. Spre- dis. m. D. Thijs. 1.710 Voor de klnde- i. 17.15 Hai!: jeugdprogramma. LVERSUM III 240 M EN FM-KANALEN ARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de icht plalenprogramma. 14.00 e Eddy Becker Show. 15.00 en rijp en groen op alle 7.55 Mededelingen. Nederlandse artiesten bekende liedjes Hilversum i ten gehore. Voor deze uitzending wer- ncrv:_ 7.00 den gecontracteerd: Willy Albert!, De (^"klassieke' Chico's en Rien van Nunen en Bert 7*30 Nieuws; 7. van Dongen. Het geheel wordt weer 8.11 Klassieke gepresenteerd door Ted de Braak en formaties8 en e' de muzikale leiding heeft Harry de cital (gr.): kla Groot. tiek voor de h NCRV Ned. II 20.20 uur. En die man die kiest een vrouw De Engelse schrijver Harold Pinter schreef het draaiboek voor-de film die de VARA vanavond uitzendt en die tot titel heeft „En die man die kiest een vrouw" (The pumpkin eater). De oor spronkelijke roman, waarnaar Pinter zijn scenario schreef, is van Penelope Mortimer. Beroemde acteurs vertolken de rollen in dit spel: Anne Bancroft, die met haar rol in deze film op het festival in Cannes de prijs voor de beste vrouwelijke hoofdrol heeft ver worven, Peter Finch, J^mes Mason, Sir Cedric Harwicke en Eric Porter (Soames uit The Forsyte Saga). Anne Bancroft en Peter Finch spelen in deze film het echtpaar Jo en Jake Armitage. Zij is eerder getrouwd ge weest en heeft kinderen uit vorige huwelijken. Haar verhouding met Jake Armitage lijkt ideaal, hoewel hij een avontuurtje niet uit de weg gaat. Voor Jo Armitage betekent echter het moe derschap de rechtvaardiging van haar seksuele leven en als haar echtgenoot geen nieuwe kinderen wil, raakt zij in grote geestelijke nood. De regie van deze film is van Jack Clayton. VARA Ned I 20.45 uur. jziek (.275 Hore ningclub: Mededelin 9.35 Schoolradio bij BRUSSEL 324 M ned. 12.55 Buitenland: Tafelmhziek. 14 lek (15.00-15.03 Ni rsberichten. 16.0! Muziekprogramma ronielc. 12.40—12.48 Koorzang. 16.15 Voor lededellngen! 17.15 Licht muziek- (ADVERTENTIE) Gotterdammerung: machtig applaus BAYREUTH (AP) De nieuwe produk- I van de „Gotterdammerung" die vrij- ig in Bayreuth in première ging, is enthousiast ontvangen door het publiek. Het applaus na afloop van de voorstel- ling duurde een half uur en er moest j 33 keer gehaald worden. De Siegfried werd gezongen door de Amerikaan Jean Cox, die de zieke Jess Thomas moest vervangen. De andere hoofdrollen werden gezongen door Nor- Bailev. Karl Riderbiseh als Hagen Berit Lindholm als Brünhilde. Drie weken vertrouwd kiezen uit de mooiste collectie van Nederland 10/ Wat niet is afj gaat weg met Zomaar een zomeravond. En dat was het, buiten in de natuur waar de koele wind welkom was na de warme zater dag en binnen in de huiskamers waar de VARA zün amusement bracht met het gevarieerde programma waarvon we de onderdelen op onze vingers kunnen natellen: muziek, improvisaties en nog De mode moest nu eens de ouverture zijn en we weten tenminste wat er deze winter gedragen zal worden: Midi moet er het beste ingaan volgens Parijs. Soit. Maar het kan dan midi als aurea medio- critas Uissen mini en maxi zijn, wij zit ten met het probleem van de luchtver vuiling in een landje dat altijd geroemd is om zijn properheid. Dat iedereen er van vervuld is kwam zelfs in de keuze voor de improvisatie tot uiting. Elsje de Wijn en Jeroen Krabbé speelden er vlot op in, voor zover dat met zo'n on derwerp mogelijk was. Het offiecieuse nieuws dat de KNVB en de NOS tot een overeenstemming komen, zij het dan met een flink offre uit de t.v.-schatkist, zal de voetballiefhebber wel als muziek in de oren geklonken hebben. Een num mertje jongleren hoort er bij en Jean Lemoine bracht zijn draaiende bordjes niet helemaal zonder feilen met een klein stukje clownerie van de assistent. Een volgende keer graag eens wat an ders want als het zo doorgaat kunnen wij ook de borden laten draaien. Het cabaret „Neerlands Hoop in bange dagen" heeft zich beklaagd dat het ge wenste succes tot dusver nog niet ge komen is en dat het niet weet hoe lang het nog kan doorgaan. Dat vroegen wij ons ook af. Het ontbreekt op de eerste 'au Goycn ontdekt? Antiquair Eric McKenna uit Adelaide (Australië) kocht vorig jaar voor 25 dollar een oud schilderij dat bij nader onder zoek zeer waarschijnlijk een werk is van de in 1656 overleden Nederlandse meester Jan van Goyen. De waarde wordt geschat op 10.000 dollar. Het is een winterlandschap met schaatsers. Dr. Ursula Hoff van het museum in Melbourne heel'l vastgesteld, dat het in ieder geval uil de tijd rond 1660 dateert, Het werk is naar .Londen gestuurd voor nader onderzoek. plaats aan goede teksten en vervolgens acteren Bram Vermeulen en Freek de Jonge veel beter dan zij zingen. De ge- stuur moet hier aanvullen wat aan de werkelijk geestige tekst te kort schiet. De onafscheidelijke vraag: Ton van Duinhoven heeft zinniger dingen gezegd over het Nederlandse stuk en we hopen van harte dat de mensen die hem énig vinden naar zijn wijze raad zullen luisteren want inderdaad: toneel is voor iedereen. De gast Nino Ferrer toonde zich een chansonnier die het meer moet hebben van zijn flair dan van z'n kunst die een hoofdsom is van alle middel matige zangers waar je precies een kwartier naar kunt luisteren. ZONDAG Het zondagavond AVRO-spel was een Duitse bewerking van het Engelse t.v.- stuk ..Difference of opinion" door George I. Ross en Campbel Singer dat het conflict van een directeur met zijn toplaag van een bouwprojectenfirma behandelt. Een nogal nuchter-zakelijke aangelegenheid waarin de auteurs het menselijke aspect zó benadrukt hebben dat de kijker die droge zakelijke sfeer er graag bij neemt. Dat het door deze Duitse toneelmensen uitmuntend ge bracht werd, heeft de toeschouwer wel kunnen ervaren. Bovendien was er de vereiste spanning ruimschoots aan wezig. Als een onderbreking van zoveel criminele stof was deze Bavaria- produktie zeer welkom. Maar de ingelaste Panomariek van de NOS waarin de uit Rusland gesmokkel de filmpjes over opstandige auteurs vervat waren, noodzaakte ons over te schakelen op II zodat we slechts kunnen vermoeden dat de Davensportdirecteur het pleit toch gewonnen heeft. Over schakelen móésten, want zoiets zie je niet elke avond op je scherm. „Voices from the Russian underground" waren niet anders dan verby'sterend. Verbaste rend om de toestanden, om de nazi methodes die het Sovjetregiem voor zün tegenstanders in petto houdt maar veel meer nog om de moed van Yakir, Amalrik Bukovsky en Ginsburg, die dit durven verklaren. Vooral van de laatste die op een geheime plaats in een bos verklaart dat hü ieder moment weer gepakt kan worden maar toch zal door gaan met zün acties tegen het regiem. De commentaren van professor Van het Reve en Nico Scheepmaker waren, voor zover dat mogelyk was, zeer verhel derend. En de toelichtingen van de uit gewezen William Cole die deze opna men verzorgd heeft namen toch wel alle twijfel aan de echtheid weg. Een uitzending die naar we hopen tol. na denken zal aanzetlten. A. I.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2