Ceidae (2owva/nt 16 Plan-Rogers verscheurt Arabische wereld ALGERITE EN IRAK NIET NAAR TRIPOLI Benzine en olie duurder Pater Krekelberg gooit steen door ruit van sexboetiek Vannacht kans op sterke vervuiling Rijnmondlucht Treinverkeer door brand in relaishuis ernstig ontwricht Jarring in New York „Warm onthaal pres. Soeharto Jumbojet naar Cuba gekaapt Evert^astejen^^ Noodlanding Spaanse DC-9 na „explosie DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: Drs. .T. IT. M. Brader. Hoofdredacteur: F. T. Plug. Chef-redactic: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,23 p. mm. Telefoontjes 2,10.Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement (bij vooruitbetaling p. week 1,26, maand 5,40, kwartaal 16,15, franco per post 19,05 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland 1: 19.04 u. Hier is Lucy; 19.30 u. Wereldmuziekconcours; 20.45 „En die man die kiest een vrouw", film. Nederland 2: 19.04 u. Leven in de ruimte; 19.37 u. De wetten van de wildernis; 20.20 u. Met liedjes het i land in; 21.10 u. Ik zie, quiz; 21.20 u. I Met speciale opdracht- MAANDAG 3 AUGUSTUS 1970 MINDER ZONNIG Licht tot ha'.f bewolkt met enkele verspreid voorkomende buien. Over wegend matige oostelijke wind. Vrij CAïRO De aanvaarding van het plan-Rogers door Egypte en Jordanië voor een regeling van het conflict in het Midden- Oosten heeft een diepe twee spalt in de Arabische wereld te weeg gebracht tussen de ge noemde landen enerzijds en Algerije, Irak en verscheidene Palestijnse strijdorganisaties anderzijds. Algerije en Irak blij ven ostentatief weg van de Arabische conferentie die van daag in Tripolie (Libië) begon nen is. Syrië, wat minder heet gebakerd, is op deze conferentie wel vertegenwoordigd. Nasser heeft zich bijzonder vinnig uit gelaten over Irak. Hij zei „verbijsterd te zijn over de tegenkanting, die de Egypti sche politiële ondervindt. Zijn minister van Voorlichting, Heykal, waarschuwde dat „als er één Arabisch land in de we reld is dat zich alleen kan bedruipen (m.a.w. niet van andere Arabische staten afhankelijk is) d!it dan wel Egypte is". In Egypte zelf heeft de aanvaarding van het vredesplan onder de bevolking nau welijks enige opschudding verwekt. In Moskou wordt een grote Iraa'kse delegatie verwacht. Moskou is nogal ge belgd over de Inaakse verwerping van het plan-Rogers. Dit en Russische mate riële steun voor Irak, zullen ongetwijfeld de punten zijn van het beraad tussen de beide landen. Dr. Gunnar Jarring, VN-bemiddélaar voor het Midden-Oosten, die nu weer aan het werk kan, is gisteren in New York aangekomen. Hij zal daar enige dagen besprekingen voeren over de uit voering van het negentigdaagse bestand. Daarna zal hij naar Cyprus gaan. Dit eiland zal waarschijnlijk ook wel de plaats zijn waar het eventuele Israë- 1 ische - Arabische beraad zal plaatshebben. De tijd dringt, want er komen steeds meer berichten van luchtgevechten tus sen Russische en Israëlische piloten, waarbij zelfs Russen zouden zijn neerge schoten. In Israël is de aanvaarding van het plan-Rogers in het algemeen door de pers vrij gunstig ontvangen. (Van één «r verslaggevei MAASTRICHT De Delftse wiskundeleraar pater Ed Krekelberg sj. (57) heeft gistermiddag een grote steen door de etalageruit van een Maastrichtse sexwinkel gegooid. De één centi meter dikke spiegelruit van drie by twei ter werd totaal vcnveld. Tevens ging eer veelheid sexlingerie in de etalage aan flarden De veroorzaakte schade bedraagt 2.000 gulden Een pikante bijzonderheid is dat een en andei gebeurde onder hel oog van een Maastrichts* rechercheur, die pater naderhand meenam naai het politiebureau voor verhoor. Nadat proces. Voordat pater Krekelberg tot zijn drastisch on treden kwam had hij zich tot de Maastrichtse recherche gewend met de klacht dat er in de etalage van de Gallerie Sex aan de Brusselse straat provocerend sexmateriaa) werd tentoon gesteld. Op aandrang van de pater ging een rechercheur met hem mee, om de geconstateer de overtreding nogmaals vast te stellen. Pater Krekelberg kon de politieman echter niet over tuigen en de rechercheur draaide zich om en ging terug naar het politiebureau. Op dat mo- ADVERTENTIE ZUIDMOLUKKERS (Van c pari. red.) ROTTERDAM Een wat aanwakkerende wind heeff vanmorgen een hernieuwd gevaar voor ernstige luchtverontreiniging in de Rijnmond afgewend. Om kwart voor acht vanmorgen kon een waarschuwing, die de centrale meld- en regelkamer luchtverontreiniging van het Openbaar Lichaam Rijnmond gisteravond had gegeven, worden ingetrokken. Tot tien uur vanmorgen werd de weerssituatie aanvankelijk gevaarlijk geacht, maar tot dat moment waren er in het weekeinde per dag niet meer dan vijftien klachten binnengekomen, hetgeen als normaal wordt beschouwd. Voor dëlt omende nacht bestaat echter opnieuw kans op wordt beschouwd. Voor de komende nacht bestaat echter opnieuw kans op doen toenemen. DEN HAAG De president van de Zuidmolukse regering in ballingschap, ir. J. A. Manusama, heeft zijn volgelingen opdracht gegeven „een warm onthaal" r te bereiden voor de Indonesische president Soeharto, die begin september officieel bezoek aan ons land brengt. Ir. Manusama wilde niet preciseren wat hij onder een „warm onthaal" verstaat. „Dat blijft een verrassing" ,zei hij. Ir. Manusama zou in september graag een ontmoeting met president Soeharto hebben. Zuidmolukse jongeren hebben 10 da gen geleden reeds gezegd: „Er garant te staan, dat de moordenaar van him president en verzetsleider mr. dr. Soumokil niet die ontvangst krijgt die de Lunsen, de Beels, de Philipsen, de Ver- kuïjls en andere politiek,e economische religieuze winstmakers hem wel toe denken". Binnenstad te huur De wet van de communicerende vaten liet verstek gaan gedurende het weekeinde, wat de twee-eenheid Den Haag-Scheve- ningen betrof. Een gebied van hoge druk stuwde de van Den Haag- Den Haag-Buiten. Aldus werd de stad binnenste buiten gekeerd. De winkels waren dicht, maar het strand was open. Open en. bloot mag men wel zeggen. En bevolkt, met als curieus gevolg, dat de zuivere lucht, die men aan het strand dacht te vinden, koolmonoxyde-vrij in de binnenstad te vinden was. Aan het strand daarentegen oxydeerde voort, tot elkeen er roestbruin geworden was. ment riep de pater: „Hé, meneer, kijk eens!" En meteen wierp hij een grote steen door de etalageruit. Pater Krekelberg werd enkele weken geleden uit de Delftse Jezuïetencommuniteit gezet en overgelpaatst naar Wassenaar, omdat hij, zoals het officieel heette, „de leefbaarheid van de communiteit verstoorde". De aanleiding tot hel conflict was zijn ageren tegen het jongerenblad „Brats" dat in de omgeving van Delft wordt uitgegeven en gewijd was aan sex. Het blad verscheen onder supervisie van het jongeren pastoraat. NEW YORK (Reutcr-AFP-DPA) Voor de eerste maal in de geschiedenis van de burgerluchtvaart is gistermorgen een Boeing-747 „Jumbojet" naar Cnba gekaapt. Het toestel van de „Panam" was in New York opgestegen voor een vlucht naar San Juan op Porto Rico. Toen het toestel zich op ongeveer 320 kilometer ten noordwesten van San Juan bevond kreeg de piloot van een onbe kende gewapende man opdracht naar Cuba te vliegen. Aan boord van dit groot ste toestel ter wereld bevonden zich 361 po-isagieis en 17 bemMtniiicdadea^.«ÖW Jumbqjet kwam omstreeks 11.30 op het vliegveld van Jose Martin, nabij Ha vanna, aan. De onbekende ging van boord. Hij werd door de Cubaanse au toriteiten in hechtenis genomen. Na een klein uur in welke tijd Fidel Castro ook even een kijkje kwam nemen kon de Boeing weer vertrekken. De gezagvoer der had de vier motoren van zijn toestel laten draaien om er zeker van te zijn snel te kunnen opstijgen. Als hij ze tot stilstand had gebracht dan waren er misschien moeilijkheden ontstaan, daar men op het Cubaanse vliegveld niet over de benodigde voorzieningen voor derge lijke reuzentoestellen beschikt. Even na 13.00 uur is de Jumbo-jet in Miami in de Amerikaanse staat Florida aangeko- (ADVERTENTIE) Ook in de vakantietijd informaties over functies bij de Rijksoverheid. Van maandag t/m vrijdag tussen 9 en 5 uur bent U welkom bij de Rijks Psychologische Dienst, Stadhouderslaan 132, 's-Gravenhage. (ADVERTENTIE) Vervallen Boerhaavelaan 13 Nu Schubertlaan 267 DEN HAAG (ANP) Als gevolg van gewijzigde marktomstandigheden zijn vandaag enkele aardolieprodukten in prijs verhoogd. De prijs van superbenzine en gewone benzine is aan de pomp 1,2 cent per liter verhoogd, en de prijs van autogasolie aan de pomp met 0.8 cent per liter. Verder zijn de prijzen voor gasolie. huisbrandolie I en II en dunne stook olie verhoogd met 80 cent per 100 liter. Hiermede is de prijs van huisbrandolie I voor particulieren f 11,10 tot f 11,35 per 100 liter geworden. PARIJS (AP) Een tweemotorig j Spaans straalpassagiersvliegtuig dat van Amsterdam op weg was naar Madrid j heeft op het Paryse vliegveld Le Bour- j get een noodlanding gemaakt, nadat de j piloot een ontploffing aan boord had ge- De DC-9, die 83 passagiers en een be manning van zes koppen aan boord had. landde veilig. Technici van het vliegveld en van de politie hebben het vliegtuig zorgvuldig doorzocht, maar konden geen schade ontdekken. Vier uur na de noodlanding steeg hel vliegtuig weer op om de vlucht naa> Madrid voort te zetten. De Spaans< luchtvaartmaatschappij Iberia wordt a: eniee maanden bedreigd met bomaan slagen. Gewond VERTRAGINGEN DOOR HELE LAND i dc aardbexiugsi (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De centrale verkeerslei- dingspost op het spoorwegemplacement in Arnhem is de afgelopen nacht door brand verwoest. Hierdoor zyn alle seinen en wissels op het emplacement uitgeval len, waardoor normaal treinverkeer daar voorlopig niet mogelyk is. De schattingen over de tyd die met het herstel gemoeid zal zyn lopen uiteen van enkele dagen tot enkele weken. De dienstregeling voor de treinen met relatie Arnhem is van daag rigoureus beperkt. Daardoor is ook bijvoorbeeld de Ireinfrequentie tussen Amsterdam en Utrecht beperkt- De in vloed van de stagnatie by Arnhem was vandaag in het gehele land merkbaar. Vanmorgen om tien uur bedroegen de vertragingen over het algemeen al tien minuten. De centrale verkeersleiding is een soort zenuwcentrum, waarin opdrachten van verkeersleiders automatisch worden uit gevoerd en treinbewegingen worden ge controleerd. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat op onverklaarbare wijze hoogspanning in het zenuwcentrum was ontstaan. De bedrading is verbrand, maar de relais zijn vermoedelijk nog wel in Als noodmaatregel heeft dc NS op het emplacement alle wissels in de oostwest- richting vastgelegd waardoor het trein- verkeer naar Utrecht en Duitsland en omgekeerd op gang kan blijven. Omdat de seinen niet meer werken moeten alle treinen worden b innengeloodsd. De wis selbediening zal voorlopig met de hand moeten geschieden- Dat laatste is geen eenvoudige zaak, omdat de automatische wissels niet op handbediening zijn be rekend. De NS tracht een beperkt trein verkeer van en naar Arnhem te hand haven. De treinen eindigen op voorlig gende stations, waarna de reizigers ver der pendelen met bussen. In eerste in stantie zal men proberen door het aan brengen van enkele noodvoorzieningen althans enkele rijrichtingen weer ge bruiksklaar te maken- (ADVERTENTIE) Blij en Vrij... ^l. Alle jongelui welkom Lisse a.s. Zaterdag 8 Leiden a.s. Zondag 8 Bultcnklcfcs zie zaterdag Bij Evert Castelein|

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1