HAVENARBEIDER^NIET ALLEN TEVREDEN OVER BEREIKTE RESULTAAT DOOR-KIEK- DOOSJE PvdA-top houdt vast aan KYP-motie ONTSLAGREGELS GUNSTIGER VOOR WERKNEMERS Geoffrey Rippon: profeet van Verenigd Europa Britse havenstaking ten einde Schade niet te overzien Philips gratis Vw^ Radar tegen hardrijders in België Advies van SER aan minister Soekarno's kerkhof gesloten SLAGEN OF NIET SLAGEN Drugjongeren in arrest Landelijke prijs voor melk Criminaliteit in Amsterdam stijgt BESLISSING NU AAN PARTIJ CONGRES Holland Sport gelijk tegen Vitesse Bejaarden wippen voorzitter DONDERDAG 30 JULI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN. Door 82 ve woordigers van de voornaamste Britse havens is gistermiddag, zoals gemeld, een einde gemaakt aan de staking van 46.500 havenr arbeiders, die officieel veertien dagen geduurd heeft. Met 51 tegen 31 stemmen besloten zij tijdens een vergadering in Londen het maandag gepubliceerde rapport van de commissie-Pearson als een lijdelijke oplossing te aanvaarden. Zodra deze beslissing genomen was, hebben de vakbonden hun leden onmid dellijk opdracht gegeven maandag het werk in alle havens van het land te her vatten. De overheid tracht nu uit te maken hoe lang het zal duren eer de toestand weer normaal is. Sommige mi litante havenarbeiders zijn van plan tot een wilde staking over te gaan. Dit zou ondermeer in Liverpool, het geval kun nen zijn. De werkgevers verwachten evenwel geen ernstige moeilijkheden, om dat een ruime meerderheid van de ar beiders vóór werkhervatting gestemd heeft Momenteel bevinden zich in de Britse havens 281 schepen; 69 daarvan hebben voedsel aan boord; 58 andere vaartuigen liggen buiten de havens te wachten. Volgens Jack Jones, secretaris-generaal van de transportarbeidersbond, zullen speciale maatregelen getroffen worden om aan bederf onderhevige ladingen in bepaalde gevallen nog voor maandag te lossen. Niemand heeft er enig idee van hoeveel dergelijke vrachten op die ma nier zullen gered worden. Dank zij de bereikte overeenkomst krij gen alle Britse havenarbeiders een loons verhoging van 7 pet. De werkgevers waren oorspronkelijk van plan slechts iets meer dan 4 pet toe te kennen. Lord Pearson heeft er voor gezorgd, dat in het vervolg geen enkele havenarbeider minder dan twintig pond per week zal verdienen, zelf wanneer er geen werk voor hem is.Vooralsnog is het zeer moeilijk te bepalen hoe groot het econo mische verlies is dat" Groot-Brittannië door deze staking geleden heeft. Waar nemers spreken in dit verband over ruim 300 miljoen pond. Zij prijzen de houding van de regering-Heath, die on danks de ernstige moeilijkheden geen beroep deed op het leger en de inspan ningen van vakbondsleider Jones, die zelf tegen de staking was en zijn leden in toom wist te houden. (ADVERTENTIE) Tijdelijk bij 3 Philips Photoflux flitsblokjes (Van onze correspondent BRUSSEL De Belgische rijkswacht gaat geruime tijd na de meeste andere Europese landen snelheidsduivels op de weg met radardetectors te lijf. Van begin augustus af zullen op de grote toeristische wegen twee radareenheden met ingebouwd fototoestel worden in geschakeld. De radardetectors, die per stuk bijna een half miljoen franc kosten, constateren niet alleen de snelheid van de wagens, zij maken tegelijkertijd ook een foto van de zondaar, registreren het uur waarop de overtreding werd begaan en de plaaits Bij de presentatie aan het Belgische publiek werd beloofd dat er in de toe komst minder fouten zullen gemaakt worden dan met vroegere toestellen: nu rekent men nog op slechts 2.7 procent vergissingen. En om absoluut zeker te zijn zal iedereen dae slechts tien km te hard rijdt, straffeloos uitgaan. Tip voor toeristen: de meest voorkomende snel heidsbeperking in België is 60 km per (Van o ^padementairfr redactie). DEN HAAiG De Sociaal-Economi sche Raad heeft de minister van Sociale Zaken geadviseerd dat wat nog rest van het buitengewoon besluit arbeids verhoudingen (het BBA van 1945, een soort noodwet) te vervangen door wet telijke regelingen. In het BBA werden het loonoverleg, de werktijden en het ontslagrecht geregeld. Het deel over de lonen werd reeds overbodig door het instellen van de loonwet, over de werk tijd bracht de SER al eerder een advies uit (opnemen van de bepalingen in de werkeloosheidswet) en nu heeft de Raad geadviseerd het ontslagrecht te regelen in het Burgerlijk Wetboek. Over de inhoud van die regeling be staat in de SER geen eenstemmigheid. De meerderheid neemt namelijk als fundamenteel uitgangspunt, dat bij be ëindiging van het dienstverband zodanig grote verschillen bestaan tussen werk gever en werknemer, dat voor beëindi ging door de werkgever een ander procedure moet gelden dan ingeval van beëindiging van het dienstverband door de werknemer. De grootst mogelijke minderheid van de SER stelt als funda menteel uitgangspunt, dat bij elke soort van beëindiging van de dienstbetrek king werkgever en werknemer een lijke positie moeten innemen, principieel en juridisch. De meerderheid acht bescherming van de werknemer tegen eenzijdige beëindiging van de dienstbetrekking rechtvaardigd. De werkgever mag niet naar willekeur kunnen beschikken een arbeidsplaats. Dit wil ook weer zieggen, aldus de meerderheid, dat het dienstverband te allen tijde moet wor den voortgezet. Maar wel moet een eenzijdige verbreking van het dienst verband door de werkgever met bijzon dere waarborgen worden omkleed. Zo'n waarborg kan zijn een preventieve re delijkheidstoetsing: de werkgever mag pas ontslag geven na toestemming van de directeur van het Arbeidsbureau. Zo'n directeur zou van de minister richtlijnen en instructies moeten krij gen voor het toetsingsbeleid. Voor ont slag wegens dringende redenen, ontslag met wederzijds goedvinden en ontslag tijdens de proeftijd zou geen toestem ming nodig zijn, aldus de meerderheid, die hiermede voorkeur geeft voor be stendiging van de huidige toestand. Wat betreft het ontslag nemen zou de meerderheid de preventieve controle af geschaft willen zien. Dit betekent, dat BLITAR (Reuter) Indonesische mi litairen hebben het kleine erekerhhof te Blitar in Oost-Java afgesloten, waar duizenden de laatste eer bewezen hebben an wijlen oud-president Soekarno. De wegen, die naar de begraafplaats leiden, zijn bij het vallen van de avond afgesloten en in een mededeling staat op een bord dat de begraafplaats tot 17 augustus, de nationale feestdag, gesloten blijft Woensdag, veertig dagen na Soe karno's overlijden, trokken gemiddeld duizend Indonesiërs per uur langs het graf. de werknemer te allen tijde kan opzeg gen met inaohtneming van de wettelij ke of overeengekomen opzegtermijn. De werkgever kan echter de mening van de directeur van het Arbeidsbureau vragen over zo'n ontslagname. Als die directeur de ontslagname onredelijk vrrfdf" "kan dé werkgever "desgewenst naar de rechter stappen met de verkla ring van de arbeidsbureaudirecteur, waarna de werknemer dient te bewij zen dat de opzegging redelijk is ge- De directeur van het Arbeidsbureau kan volgens deze gedachtengang opzeg ging alleen onredelijk vinden, als de gevolgen van de beëindiging van- de dienstbetrekking voor de werkgever te ernstig zijn in vergelijking met het belang van de werknemer bij de beëin diging. Dit zou in volgende instantie ook het criterium voor de rechter i ten zijn. De grootst mogelijke minderheid de SER wil werkgever en werknemer in het kader van het ontslagrecht een gelijke positie geven. De procedurevoor schriften betreffen ontslag geven ontslag nemen moeten gelijk zijn, ook al is de sociaal-economische positie werkgever en werknemer niet gelijk. Schadevergoeding voor aanslag in Athene aangeboden ATHENE (AFP) De Unie van Ara bische Advocaten heeft aangeboden de schade te betalen die Palestijnse com mando's in Griekenland hebben veroor zaakt door de aanslag op het El Alkan- toor in Athene van 27 november. Dit bedrag is ongeveer 90.000 drach men (f 10.000). Aan het gezin Nastos, dat bij een aanslag een kind verloren heeft en waarvan een zesjarig zoontje voor het leven is verminkt, willen de advocaten nog oen belangrijke som ven omdat zij de uitkering var Griekse regering aan dit gezin, 30.000 drachmèn, onvoldoende vinden. (Van correspondent Roger Simons) LONDEN In de politiek doen zich vaak omstandigheden voor, die beletten, dat de juiste terecht komt. Dit was dui delijk 't geval met Anthony Barber, die door premier Heath aanvankelijk tot minister van Europese aangelegenheden benoemd werd en die nu, ten gevolge van de dood van Ian MacLeod, de skep- ter zwaait op het departement van Fi nanciën. Barber is beslist een bekwame figuur, maar zijn ervaring op het gebied van Europese kwesties was minimaal. Met zijn opvolger, de 46-jarige Geoffrey Rippon, is het wel enigszins anders gesteld. Van Rippon een jurist zoals Barber kan tenminste gezegd wor den, dat hij al sedert zijn studententijd Europese droombeelden koestert. Toen hij in de tweede wereldoorlog aan de universiteit van Oxford studeerde, werkte Rippon mee aan een boek over in Verenigd Europa. Zijn stokpaardje, de redding van de Westeuropese beschaving, dateert uit die periode. Over een Verenigd Europa koestert hij nog steeds concrete opvat tingen. Het moet volgens Rippon niet alleen bestaan uit de Zes en Groot- Brittannië, maar ook uit Skandinavië, het Siberisch schiereiland en de belang- rij-ke neutrale staten Oostenrijk, Zwit serland en Finland. „Als we te veel belang hechten aan wijdlopige onderhandelingen in Brussel zullen we nogmaals falen op groot Eu ropees vlak, „zo meent Groot-Brittan- niës nieuwe „Mister Europe". In no vember j.l. verklaarde hij op een ver gadering van de raad van Europa in Parijs: „Het hangt van de Zes af, of de kruistocht voor Europese eenheid niet ontaard in gekibbel over de prijs van de boter". Carrière Rippon zal nu spoedig kunnen tonen wat hij op Europees gebied waard is. Tot nu toe was geheel zijn politieke carrière gericht op het veroveren van macht en invloed. Aan de universiteit werd hij voorzitter van de „Conservati ve Society" en hij was nauwelijks 21 jaar, toen hij het al tot gemeenteraads lid van Surbiton bracht. Vijf jaar later koos de gemeenteraad van deze stad Geoffrey Rippon tot burgemeester. Nadien verhuisde hij naar de Londen- se gemeente Chelsea en werd in 1952 conservatief oppositieleider in de Lon- dense graafschapsslaap. Drie jaar later veroverde Rippon een Lagerhuiszetel en in 1962 vertrouwde de conservatieve premier hem de portefeuille van Open bare Werken toe. Dat er grote dingen voor Geoffrey Rippon weggelegd waren, bleek duidelijk toen premier Heath hem na de verkiezingen van juni met de leiding van het reusachtige departe ment van Technologie belastte. Uiteindelijk was Rippon voor de Eu ropese kwesties bestemd. Als leider van de Britse toetredingsonderhandelingen rust op deze man, die geliefd is in gaullistische kringen, een bijzondere moeilijke en delicate taak. In Londen is iedereen ervan overtuigd, dat deze on derhandelingen de laatste zijn die Groot-Brittannië nog met de Zes zal voeren. Als Rippon deze met succes weet te bekronen, kan hij volgens som mige waarnemers ooit premier worden. Wanneer zijn bemoeiingen mislukken, komt hij wellicht op een dood spoor. Onder vrienden heeft Rippon in het verleden vaak de mening uitgesproken, dat Groot-Brittannië het verdrag van Rome eerst moet ondertekenen en pas daarna over details moet gaan praten. Ofschoon de regering-Heath hem niet de kans gaat geven om deze mening in daden om te zetten, wordt algemeen verwacht, dat Geoffrey Rippon zich in ieder geval veel sterker Pro-Europees zal tonen dan zijn voorgangers. INVAL IN JEUGDCLUB BREDA (ANP) De politie van Breda heeft gisteren vroeg in het gebouw „De Veste" een inval gedaan en twaalf jon- i, die zich zouden hebben schuldig gemaakt aan het gebruik van hard en „soft"drugs, aangehouden en ingesloten. In de ruimte werden injectiespuiten en naalden, verschillende soorten poeders, pillen en andere substanties in beslag ge- In een laboratorium zal de juiste sa- ïenstelling van deze produkten worden agegaan. Het sterke vermoeden bestaat at een deel uit opiumderivaten bestaat. De inval werd gedaan, nadat een ploeg an de surveillancedienst bij een routine- ontrole achter hot gebouw een sterke lucht van verdovende middelen had ge roken. Hangende het onderzoek heeft loco-burgemester J. van Bijnen van Bre da bevolen, dat „De Veste" gesloten blijft. In De Veste huist de undergroundgroup „Provadya". die subsidie van de gemeen te krijgt om het gebouw te kunnen be wonen. De helft van de jongeren is af komstig uit Breda. Vier anderen komen uit Rotterdam, een uit Heemstede, terwijl de twaalfde een meisje van vijftien jaar uit Haarlem, dezer dagen van huis weg gelopen is. DEN HAAG (ANP) Met ingang in maandag zal de prijs van consump- tiemelk en consumptiemelkprodukten Als gevolg van deze prijsverhoging zal ingaande maandag weer één con- sumptiemelkprijsniveau voor het gehele land gelden. De minister is op verzoek van het produktschap voor zuivel ook ermee akkoord gegaan, dat voor het lo pende melkprijsjaar een vaste grondstof- prijs van f35,30 per 100 kg melk industriemelk. AMSTERDAM (A.N.P.) De crimina liteit in Amsterdam neemt toe. De ge meentepolitie méldt over het eerste half jaar van 1970 15.714 misdrijven. Dit is 1.388 meer dan in de eerste zes maanden van voriig jaar. De stijging is voormaiméliijk te wijten aan het toenemend aantal diefstallen. Dit ls met bijna 2000 gestegen tot 12.845. De mishandelingen liepen iets terug tot 265, terwijl' het aantal vernielingen steeg tot 337. Onder de 5.243 van misdrijf verdachte mensen, die bij de poültie bekend weroen. waren 1.003 minder jarige jongens en 153 minderjarige meisjes. In het eerste half Jaar van 1969 bedroeg het totaal 5.665, teruggang van ruim 400. (Van c e parlementaire redactie) DEN HAAG De top van de PvdA voelt er voorlopig niets voor om de resolutie tegen samenwerking met de huidige KVP te herroepen. Zoals bekend heeft de PvdA die resolutie op het congres van voorjaar 1969 aangenomen. Het dagelijks bestuur van de PvdA heeft in zijn vergadering van gisteren besloten geen enkele initiatief tot her roeping van die resolutie te nemen. Een actie om de resolutie tegen menwerking met de KVP ongedaan maken, is op gang gebracht door de gewestelijke voorzitter van de PvdA in Gelderland, de heer Staneke te Apel doorn. Het gewestelijk bestuur va PvdA in Gelderland zal vanavond hier over vergaderen. De heer Staneke vindt het langer ongewenst dat de PvdA zich door de resolutie tegen menwerking met de KVP van het dra gen van regeringsverantwoordelijkheid uitsluit. Het ongedaan maken van de resolutie zou het de progressieve krachten in de confessionele partijen gemakkelijker maken op samenwerking met de PvdA na de Kamerverkiezingen van 1971 te sturen. Het is nog niet bekend hoe veel steun het initiatief van de heer Staneke zal krijgen. Voor de top va PvdA echter zijn er nu nog on voldoen-j de aanwijzingen voor een zodanige nieuwing van de KVP, dat de resolutie van vorig jaar onder de tafel kan worden gewerkt.. Intussen blijven bekende socialisten weglopen. Na het bedanken van dr. W. Drees jr. als lid van de PvdA heeft het oud-Tweede-Kamerlid en gedeputeerde J. de Kadt diens voorbeeld gevolgd. Ook de heer De Kadt heeft zich aangesloten bij de „Democratisch Socialisten '70", die nu al een fractie van drie leden in de Tweede Kamer heeft. Ook het Rotterdamse raadslid vrouw P. Kranenburg-Klein heeft de partij verlaten, omdat zij zich al lang niet meer in de PvdA thuis voelt door te grote invloed van Nieuw Links. Don Camillo en Peppone, respectievelijk de pastoor en de communistische burgemeester van een Italiaans dorp waar het politiek hard tegen hard gaat, maar waar de zeer menselijke humor de felheid verzacht, gaan hun avonturen op het witte doek l en-olgen. Dit gebeurt nu onder de titel: ..Don Camillo, Peppone en de jeugd van tegenwoordig". De Franse acteur Fernandel en zijn Italiaanse collega Gino Cervi, die in deze films naar de boeken van Guareschi wereldroem hebben geoogst als de eeuwige ruziemakers, hebben zich opnieuw voor deze rollen laten strikken Trainer Cr a an zet Volendammer Pelk in de verdediging (Van onze sportredactie) VOLENDAM. Trainer Hans Croon heeft voor het volgend seizoen een enorme verrassing in petto. In plaats van centrale verdediger Klaas Karregat, die wegens z\jn leeftijd (36 jaar) be dankte voor het topvoetbal, stelde hij een aanvaller, Johan Pelk, op. Johan Pelk voldeed gisteravond goed in de oefenwedstrijd teger. de tweede- divisieclub ZFC uit Zaandam. En dat was belangrijker dan de 1O-overwin ning van Volendaim. De stunt van Croon is overigens niet uniek meer, sinds Hol- land-Sporttrainer Van der Hart Sjaak Roggeveen in het centrum van de ver dediging heeft geposteerd. BREDA De Bredase voetbalvereni ging NAC heeft gisteravond op eigen 32 gewonnen van het Engelse Chelsea. De ruststand was 1—1. De -doelpunten werden gemaakt door Hodginson (01, 6e minuut), Bisch (1 1, 25ste minuut), Bakker (50ste minuut 21), Osgood (22 85ste minuut) en van Gorp (strafschop 32 88ste min). Scheidsrechter was de heer Van Ge- mert. Er waren 10.000 toeschouwers. Met een door aantrekkelijk en snel spel bevochten zege op het fameuze Chelsea heeft NAC weer veel goed ge maakt bij zijn supporters, die de neder laag van een paar dagen geleden tegen het Poolse Szombierski moeilijk hadden kunnen verkroppen. De zege van 32 was zonder de anderen te vergeten, vooral te danken aan uitblinker Stanley Bish, die in de 25ste minuut de stand ge lijk maakte. NEC speelde voor 10.000 toeschouwers op eigen veld gelijk tegen de schotse club Hibernians. De eindstand was 11. Ned opende de score in de laate minuut voor rust door een doelpunt van Oos- terveld. De Schotten maakten in de 77ste minuut door Mc Bride gelijk. Een ander doelpunt van de Schotten: een minuut na rust, werd door scheidsrech ter Keizer wegens buitenspel afge keurd. Vitesse heeft op eigen terrein met 1 1 gelijkgespeeld tegen Holland Sport. Bij de rust was de stand 0—1. De doelpunten in deze aantrekkelijke wed strijd, waarin aan Vitesse-kant de ex- doelman van Ajac Gert Bals meespeelde, werden gemaakt door nog een ex Aja- cied, Bennie Muller, (01) en door Chris de Vries (11). Scheidsrechter was de heer Godding. Er waren 4000 toeschouwers. Heerenveen heeft op eigen terrein met 10 gewonnen van het Nederlands militair elftal. Het enige doelpunt werd twee minuten voor tijd gemaakt door Mulder. Er waren 2000 toeschouwers. Heerenveen heeft op eigen terrein met Ir-0 gewonnen van het Nederlands militair elftal. Het enige doelpunt werd twee minuten voor tijd gemaakt door Mulder. Er waren 2000 toeschouwers. In Eindhoven speelde de tweede divi^ sieclub Eindhoven tegen een vierdeklas ser. Eindhoven won met 30 door doel punten van Van Dorst, Oomens ders. Ook hier 2000 toeschou- Tweede divisievereniging Roda JC heeft op eigen terrein, in Kerkrade, met 3—3 gelijkgespeeld tegen de Tsjechi sche eredivisie vereniging Skoda Pilsen. De ruststand was 01. Doelpuntenma kers waren: Ziegler (0—1), Wielden (1— 1), Michalek (1—2), Desweyzen (2—2), Michalek (23) en Langenhuizen (33) Scheidsrechter was de heer Boosten. Er warn 2500 toeschouwers. De Apeldoornse tweede divisievereni ging AGOVV heeft voor eigen publiek met 02 verloren van Heracles (eerste divisie). De ruststand was 01. De doelpunten werden gemaakt door Leu senkamp (19e min) en Bronkers (52e min). FOUT VERLEDEN (Van e r verslaggevers) AMSTERDAM De voorzitter van de bejaardenpartij „Alge meen Belang" in Amsterdam, de heer Mosterd, is door het bestuur van die partij afgezet vanwege zijn gedragingen in de Tweede Wereldoorlog. Nadat de bejaar denpartij, waarvan de heer Mos terd in Amsterdam als lijsttrek ker fungeerde, twee zetels in de hoofdstedelijke raad had verwor ven, begonnen de geruchten over het oorlogsverleden van de voor zitter hand over hand toe te ne- Een artikel over het verleden van de voorzitter bracht binnen ie partij grote beroering teweeg. Ofschoon de heer Mosterd de be weringen over zijn gedragingen in de oorlog lasterlijk noemde, ging hij niet in op het klemmen de verzoek van het bestuur een klacht wegens smaad in te .die- nn. Op een volgende week te Amsterdam te houden vergade ring zal het bestuur zijn stand punt toelichten. De partij hoopt dat de uitgestoten voorzitter zijn zetel in de raad niet zal inne-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5