Nederland goochelt met verkeerstekens LANDELIJK PAK WIL OPHOUDEN im. Schelde-Rijn bouwt twee fregatten metTartar-raket DELFTSE IR. A. MAASKANT: „OVERDAAD, SLORDIGHEID EN CHAOS IN WEGBEBAKENING" PASOP! Dr. Vondeling blijft vóór anti-KVP- resolutie Moderne voortstuwing voor hoge snelheid Politie optreden in Valkenburg (L) Voetgangers in Rusland weinig gedisciplineerd DINSDAG 28 JULI 1970 LETDSE COURANT PAGINA 5 DELFT „Het is in Nederland verschrikkelijk slecht gesteld met de aanwijzingen voor het verkeer. Het aanbrengen van tekens en strepen op het wegdek, de plaatsing van verkeers borden, verkeerslichten en andere aanwijzingen is zo onbegrij pelijk overdadig, zo volmaakt slordig en zo volledig chaotisch, dat daardoor op zeer veel plaatsen zelfs levensgevaarlijke situaties ontstaan." „De bewegwijzering is over het algemeen amateuristisch en zwaar verouderd. De ANWB heeft vanaf zijn bestaan geen kaas gegeten van bewegwijzering. De Wielrijdersbond is wat dat betreft op het niveau van de fietser blijven denken. Des kundigheid is hem vreemd. Ik wil één uitzondering maken en wel voor de nieuwe rijkswegen, die uitstekend bebord zijn. Maar daar heeft Rijkswaterstaat voor gezorgd, al staat de naam ANWB op de borden." Lijvige studie van geïnteresseerde leek De leider van de People's Party II, Carl Hampton ia gisteren b(j een schietpartü in Houston (Texas) zo ernstig gewond geraakt door een schot uit een politiewapen, dat hü enige uren later overleed. De zwaargewonde Hampton kort na de achietpajrtü. Twee uitspraken die wel even tjes tot de verplichting nopen met alternatieven te komen. Ir. A. P. J. V. A. Maaskant (33) uit Delft zegt ze te hebben. Hij heeft ze weer in een lijvig rap port getiteld „verkeersregels, verkeersaanwijzigingen, beweg wijzering en wegontwerp in Nederland". De heer Maaskant is werkzaam bij een bureau van architecten en stedebouwkundi gen in Delft. „Ik heb in mijn beroep niets met verkeer te ma ken", zegt hij. Bijna niet te geloven, wanneer je zijn rap port (98 pagina's) bekijkt. Hoe slaagt „zo maar een burger" er in rijk, provincie, gemeenten, ANWB en anderen de les te „Ik heb niemand de les willen lezen. In de allereerste plaats heb ik het rapport gemaakt om tot grotere verkeersveiligheid en verbetering van de milieuhy giëne bij te dragen", aldus ir. Maaskant. ,,ln de tweede plaats heb ik willen aantonen dat als je van de bestaande toestand uitgaat, vaak met eenvoudige middelen herstel of verbetering mogelijk is van bewegwijzering en de plaatsing van verkeers borden". Het was misschien nooit zo ver gekomen, als ir. Maaskant niet „een klap op het hoofd" van de ANWB had gekregen. „In Enge land heb ik me er over ver baasd hoe gemakkelijk de ver keersafwikkeling daar verloopt. De lichten en borden staan minder chaotisch en de ver keersregels zijn gemakkelijker. Engeland was voor mij aanlei ding verder over het verkeer* in Nederland na te denken. Ik maakte een rapportje met de grondbeginselen van mijn idee- en en stuurde dat naar de ANWB. Mijn grote rapport is daarna ook een klein beetje ontstaan, doordat de ANWB mijn brief behandelde met een air van waar bemoei je je Ir. Maaskant heeft daarop twee dagen intensief naar gegevens gezocht en het geheel waarin veel foto's van volmaakt ridicu le praktijksituaties binnen twee maanden in de avonduren uitgewerkt. Zijn rapport is der mate goed gestructureerd dat 't inmiddels de aandacht van de commissie van Verkeer en Wa terstaat in de Eerste Kamer heeft gekregen en het socialls- ?tisch Tweede-Kamerlid Ed. van Tijn er de minister reeds vra gen over heeft gesteld Voorbeeld „Engeland is misschien een erg goed voorbeeld", zegt ir. Maas kant. „De mentaliteit van de Engelsen is ook in het verkeer anders, beter dan bij ons. De Engelsen proberen het verkeer te begrijpen. Wij probe- (Van c s parlementaire redacteur) DEN HAAG De actie van plaatselijke en regionale PAK-politici om het pro gressief akkoord op landelijk niveau weer leven in te blazen staat in scherp contrast met de gevoelens die momenteel onder de landelijke PAK-poiiticl zelf leven. Deze hebben in januari 1969 de werkgroep PAK opgericht. De leden van zUn afkomstig uit P.v.d.AP-S.P., P.P.R., en D '66. Er zitten ook twee inmid dels uit de A.R. getreden leden in de werkgroep, alsmede de K.V.P.'er prof. Van Maasseveen. gekozen weg verder onbegaanbaar- Een deel wil er nu geneel mee ophouden. Het ziet er ook naar uit dat het reeds schoven congres van de werkgroep in het geheel niet door zal gaan. Mogelijk wordt men thans op landelijk niveau weer enigszins geïnspireerd door Cé PAK-activitetten in de regio's. De hoop van prof. Van Maasseveen is tussen meer gericht op intrekking door de P-v.d.A. van de anti-K.V.P.-resolutie van maant 1969. Het wordt intussen duidelijk dat over die intrekking grote onenigheid in de PvdA heerst. Tegenover de Nieuw-Lonk- sers Lammers en Van der Louw, die intrekking niets willen weten, vormt zich een groep onder leiding van de heer H. Staneke, gewestelijk voorzitter van Gel derland. Hij is bezig steun te verwe voor een voorstel de anti-K.V.P.-resolutie in te trekken. De werkgroep heeft enkele maanden geleden het lijvige rapport „Pak-mee" uitgebracht, dat zelfs in de bevriende partijen (behalve de P.P-R.) een negatief onthaal kreeg. Dit werd gevolgd door twee teleurstellende verkiezingsuitslagen. Voorts is er de afwijzende houding van D '66, waar men niets in het PAK ziet. Dit alles vergrootte de moedeloosheid van de werkgroep. Volgens prof. Van Maas seveen is de werkgroep nu „praktisch uit gestorven". Ook het P.v.d.A.-lid drs. Ree horst, wethouder in Rotterdam, vindt de ren juist mazen In de voor schriften en de afspraken te vinden. Daardoor is het noodza kelijk steeds meer borden ie plaatsen, enzovoorts. Nederland is een kruideniersvolk. Wij vin den het een sport de wet een klein beetje te ontduiken. Als de overheid dan grimmig rea geert is de sport nog groter. Zo ontstaat een onplezierige wissel werking tussen weggebruiker en wegbeheerder", aldus ir. Maas- Naar zijn mening Is er overi gens ook een groot tekort aan samenwerking tussen rijk, pro vincies, gemeenten, waterstaat enz. waardoor onnodig zotte toestanden groeien, waar het wegverkeer helemaal niet mee gediend is. Wat ontberen we In Nederland zoal? Ir. Maaskant somt op: eenvoudige èn duidelijke ver keersregels: beperkte, goed uit gevoerde. juist geplaatste, goed waarneembare en uniforme aanwijzigingen (lichten, strepen, borden) voor het verkeer. Een een goed verzorgde, duidelijk leesbare en uniforme bewegwij zering. Dat is veel gezegd in weinig woorden. Hij bedoelt er een heleboel mee. „De beweg wijzering moet louter functio neel zijn en niet zoals nu gro tendeels op economische over wegingen gebaseerd zijn. Aller lei „vreemde" wegwijzers kun nen zodoende vervallen". ..De letters en tekens op de borden in ons land zijn veelal aangepast aan het bord, in plaats van het bord aan de let- „Wij willen van tevoren te veel informatie geven. In Lei den heb ik een keer drie minu ten stil gestaan aan het begin van een straat om alle borden en onderborden te kunnen le zen. In Engeland is men er toe overgegaan een deel van de in formatie daar te geven, waar de weggebruiker hem nodig heeft Wacht- en parkeerverboden bij voorbeeld hoeven rviet op de hoek van de straat te worden aangegeven", aldus de heer Maaskant. Hij noemt nog een stel hin derlijke onvolkomenheden. „De borden zijn niet aangepast aan de rijsnelheid. Voorsorteerborden zijn slecht leesbaar. Langs wegen staan legio de kleine borden en de leesbaarheid van grote bor den is op afstand nog moeilijk door de slechte typografie van de letters". „De grootste blunder is dat in Nederland maar weinig borden verlicht zijn zelfs niet het bord. dat de nadering van een voor- rangsweg aangeeft. Bij duis ternis is dit een permanent le- vensgevaar, mede doordat vele van deze en andere borden te hoog, of te ver of aan de ver keerde kant van de weg zijn aangebracht „De herhaling van zoveel bor den is eigenlijk niet nodig. De weggebruiker die een eerste bord niet begrijpen wil, ziet ook niets in een vierde herhaling. Aan gemeentegrenzen doen zich belachelijke toestanden voor met sneheidsbeperkingen. Een bord „einde 50 km" wordt na tien meter al weer gevolgd door een bord maximumsnelheid 70/ km". „Bijna alle onderborden zijn een verschrikking. Men moet ri- goreuzer werken. Niet met die i wel en dan c niet stoppen. De regels schriften moeten helder gesteld worden. Het lijkf of men geen- inzicht heeft in het opnamever mogen van een automobilist Men perst zoveel informatie on der en achter elkaar dat een automobilist die met enige snel heid rijdt de helft moet missen of binnen de kortste keren doodmoe is. Er worden zelfs borden geplaatst op kruisingen, waar je een bocht maakt, die aanduidingen zijn pertinent niet te zien", aldus ir. Maaskant Kern van zijn betoog is dat de typografie van de letters en de symbolen op de borden verbe terd moeten worden. In alle plaatsen zullen borden dezelfde hoogte moeten hebben en van hetzelfde type moeten zijn, net als strepen en tekens. „Nu ligt het per stad en dorp anders en weggebruikers maken daardoor buiten hun schuld fouten. Er moeten meer aanwijzingen op het wegdek worden aangebracht en zo min mogelijk op de stoep rand", zegt de heer Maaskant. Er mankeert naar zijn oor deel nogal wat aan de verkeers regels. „Doorgaand verkeer zou overal voorrang moeten hebben en niet bijvoorbeeld rechts uit zijstraatjes schietende auto's. Op rotonden moet men vaak voor rang verlenen aan invoegers. Op die manier wordt je bij het „weven" optimaal afgeleid". Ir. Maaskant is over het weg ontwerp evenmin tevreden. „Nederland kent daar zeen richtlijnen voor. hoewel die er wel zijn. De lussen van afritten van autosnelwegen deugen vaak niet: veel te schep en veel te dicht op de andere lus. zodat we ven een hachelijke zaak wordt met het kort dooreen schietende verkeer". Volgens de heer Maaskant moet er ook meer aan de mentaliteit van de weggebruikers worden gedaan. De strafwet en de toe passing daarvan moeten op de helling. „Verkeersovertredingen moeten naar mate van de ernst worden gestraft. Er is iets mis als iemand die in een winkel een paar sokken steelt dezelfde straf krijgt als iemand die een voetganger op een zebra dood rijdt". „Door studie en research zal men op korte termijn tot inter nationale of minstens nationale, uniforme eisen en regels voor 't verkeer moeten komen", aldus ir. Maaskant. „Een goede weg- situatie is niet alleen voor het autogebruik van belang. maar ook en vooral voor de industrie, het toerisme en het openbaar vervoer". Dat zal moeten gebeuren op het partij congres in januari a.s. De kwestie zal eind augustus reeds besproken worden i het partijbestuur en op 19 september a. door de partijraad Partijvoorzitter dr. A- Vondeling heeft gisteren echter verklaard dat intrekking van de resolutie „niet mogelijk" is. (ADVERTENTIE) Drie weken vertrouwd kiezen uit de mooiste collectie van Nederland Wat niet is af| gaat weg met Kapucijner groep begint gemengde commune UTRECHT (KNP) Vanaf 12 augus tus zal de Utrechtse kapucünencommune zijn omgevormd in een gemengde, reli gieuze commune. Op die dag namelijk wordt de commune uitgebreid met twee vrouwelijke religieuzen (respectievelijk 30 en 32 jaar), die in Utrecht werkzaam zullen zijn in het onderwijs en het jeugdwerk. Na aanvankelijke grote bezwaren heb ben de religieuze ordeoversten tenslotte de ruimte voor dit communaal experi ment willen geven. Kerkelijke autoritei ten zijn niet geraadpleegd. De zeven religieuze communards be wonen een flat in de Utrechtse nieuw bouwwijk Overveeht en zetten zich voor al in voor politieke en sociale vernieu wingsacties. Ook nu de commune ge mengd wordt, blijft dat hun voornaam ste oriëntatie. Op de vraag of een ge mengde commune niet al te gemakkelijk aanleiding geeft voor het ontstaan van exclusieve twee-relaties antwoorden de communeleden: „Er zijn gemakkelijkere wegen denkbaar om tot een huwelijks relatie te komen dan via de ingewikkel de communale weg. Daarbij heeft ieder de intentie en het ideaal om een com munaal leven te leiden. Zo'n leven zou door exclusieve twee-relaties onder graven worden". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Rond 1975 zal de koninklijke marine twee fregatten in dienst hebben met een snelheid van 30 zeemijl (ruim 50 km) per uur en plaats biedend aan 306 opvarenden. De fregat- j ten krijgen geleidewapens. De voort stuwing wordt voor de marine nieuw, in de schepen worden namelijk gasturbines ingebouwd met afstandsbediening. Gis teren is bekendgemaakt, dat de schepen gebouwd worden door de Schelde-R(jn- groep te Vlissingen voor een bedrag van 125 miljoen gulden per schip. De vormgeving van de nieuwe schepen, die de kruizer De Ruyter gaan vervan gen, moet zorgen voor een constante hoge vaart ook bij slechte weersomstandig- De beide schepen zullen worden uit gerust met het geavanceerd Amerikaans geleodewapensysteem. „Tartar", dat ook tegen oppervlaktedoelen kan worden in gezet. ..De „Tartar"-raket wordt voort gestuwd met vaste brandstof en bereikt een snelheid die enkele malen hoger ligt dian die van het geliuid. Tot de verdere bewapening behoren 1 kanon van 12 om iu dubbeLopstelilangen tegen oppervlakte- en luehtdoelen, een helikopter voor onderzeeboot bestrijding van oppervlaktedoelen. Doelzoekende torpedo's voor onderzeebootbestrijdimg en onderwater detectieapparatuur De fregatten moeten dienen voor het beschermen van konvooien en vloot- verbanden tegen luchtaanvallen, het be schermen van vloot verbanden tegen aan- Deze tekening geeft de vorm, aan van de twee nieuwe fregatten, die rond 1975 bij de Koninklijke Ma rine in dienst moeten komen. vallen van oppervlakte strijdkrachten; het opsporen en bestrijden van onderzee boten; het fungeren al3 commandoschip; het verrichten van politiediensten in het kader van de Verenigde Noties; het ver lenen van hulp bij r aim pen. Zij worden gebouwd naao* een ontwerp van de Koninklijke Marine, dat in nauwe samen werking met de Nederlandsche Vereenig- de Schee pa bouwbureaus werd uitgewerkt. Snelle arrestatie van baldadige toeristen i onzer verslaggevers) Nederlander gearresteerd in Oost-Duitsland WEST-BERLIJN (D-P.A.). Oost- duitse grenslieden hebben gisteravond bij het controlepunt Griebnitsee een Nederlander gearresteerd in de trein van Hamburg naar Berlijn. Reizigers, die dit de Westberlijnse politie hebben mee gedeeld, zeiden dat de Nederlander te voren zijn paspoort en visum had ver brand. De naam van de man is niet bekend. VALKENBURG. De politie in Val kenburg (L.) maakt met dc herrieschop pers korte metten. Z(J heeft haar tactiek van afwachten gewijzigd en begint vanaf de eerste dag met het uitkammen van de gelederen der straataohenners. De afgelopen dagen hebben reeds twintig al te rumoerige jongelui de gevolgen van deze nieuwe tactiek moeten onder vinden. Wei-den er in de nacht van zaterdag op zondag acht jongelui gearresteerd, in de daarop volgende nacht waren het er twaalf. Eén van hen is de Limburgse ex-provoleider Jan M. Twee jaar ge leden trad deze ex-provo nog op als „huip-sherrif" van dc politie. Hij arres teerde toen eigenhandig een „Hollandse" rebel omdat hij niet kon tolereren dat „Hollanders" in Limburg de boel op stelten kwamen zetten. MOSKOU (AP) De Russische ,pers zou haar tegenzin om melding te maken van verkeersonge lukken moeten opgeven om dc strijd aan te binden tegen het steeds hoger wordende aantal verkeers slachtoffers zo heeft een functionaris van de Russi sche automobielclub on langs verklaard. In een artikel in het Rus sische partijblad Pravda berichtte deze functionaris. A. Goedimov, dat er in Moskou verleden jaar 18 verkeersongelukken per dag hadden plaatsgevon den, waarbij een of twee personen om liet leven ernstig genoeg werden ge wond om in het ziekenhuis te worden opgenomen. Tweederde van deze onge lukken werd veroorzaakt door voetgangers, zo zei hij. Goedimov was van mening dat er strenger moest worden opgetreden tegen voetgangers die de verkeersregels overtraden. De Russische burgers, die lange tijd gewend zijn aan slechts weinig verkeer op straat, zijn er berucht om dat zij zonder op of om te kijken plotseling de rijweg opstappen. Goedimov zei dat zij, net als de auto bestuurders, wanneer zü een ongeluk veroorzaken, daarvoor wettelijk aan sprakelijk moeten worden gesteld. Hij drong aan op een cam pagne ter opvoeding van de voetgangers, zowel kin deren als volwassenen, zo dat zij zich in het belang van hun eigen veiligheid aan de verkeersregels gaan houden. Daarom, zo zei hij, zou het ook zo nuttig zijn om melding te maken van verkeersongelukken in de „Radio, pers en televisie achten liet beneden hun waardigheid om melding te maken van verkeerson gevallen". aldus Goedimov „Maar zelfs korte informa tie over dit onderwerp zou de mensen al alarmeren en zo meer ongelukken kun nen voorkomen". Goedimov verklaarde zich tegenstander van het ver lagen van de maximum snelheid. Dit zou slechts de kosten van het vervoer verhogen en het aantal vrachtwagens en bussen, die nodig zijn voor perso nenvervoer en transport voor de industrieën, doen toenemen, zo zei hij. „Om mensenlevens te red- I den hoeft men niet terug j te keren tot de snelheid vam paard en wagen", zo verklaarde hij. „Er zijn modernere manieren". Hij verklaarde zich voor- stander van het gebruik van veiligheidsriemen, dit to t nog toe in de Sovjet- Unie niet verkrijgbaar zijn en eiste dat er betere we- gen gebouwd zouden wor den en dat ook het onder houd der wegen verbeterd ..Het belangrijkste blijlt echter het verbeteren van de discipline van voetgan gers en andere weggebrui kers. De verkeersregel- moeten ook voor voêtgan gers dwingend worden, zo als zij al voor autobestuui - ders zijn", aldus Goedimov in Pravda. i

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5