£eidóe (Sou/tont Minimumloon naar f 157.50 TWEEDE KAMER ACHTER MINISTER f3- Bandjes met boodschap Russische schrijvers uit Rusland gesmokkeld ISRAËL POSITIEF JEGENS VOORSTELLEN VAN ROGERS PvdA wil meer HAVENSTAKING WELLICHT DONDEP^AG TEN EINDE Wegwerpbordjes voor „sociale raadsleden ONLUSTEN IN CHICAGO Twee doden in verkeer Commissie Pearson rapporteert Alle tekenen wijzen erop: Maatregelen in Amman Toeriste in Alpen gedood DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE VANAVOND I Nederland I: 19.04 uur: Wat nu Mr. Deeds; 19.30 uur: Sportpanorama; 20.20 uur: Peyton Place; 21.05 uur: I Wereldmuziekconcours21.15 uur: De familie Markvrell. Nederland II: 19.04 uur: KunsUigna- lering; 19.30 uur: Muziek ijl vrije tijd; 0 uur: Andy Williams; 21.50 uur: I Naakt door de hel DINSDAG 28 JULI 1070 ONSTANDVASTIG De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Aanvankelijk wat regen of motregen. Morgen zonnige perioden, maar plaatselijk ook buien. Matige tot vrij krachtige wind uit zuidwest tot west. Vooral in het binnenland iets lagere temperaturen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft vanmiddag de vakantie onderbro ken om de wijlte van vaststelling van het minimumloon en de hoogte ervan nog snel met terugwerkende kracht tot I juli j.l. te herzien. Die herziening houdt in, dat het minimumloon voorshands 157,50 gulden per week of 682,50 gulden per maand zal worden, dat het ingaat op 23-jarige leeftijd en dat het jaarlijks zal worden aangepast op grond van de loonontwikkeling. De dis cussie in de Kamer draaide vanmiddag in hoofdzaak rond de hoogte van het minimumloon en de leeftijdsgrens. De nieuwe aanpassingsregeling leverde geen problemen op. Dit was dan ook het enige punt, waarover het bedrijfsleven, vertegenwoordigd in de Sociaal-Econo mische Raad, het eens was, waardoor het voor het parlement een „vrije", dat wil zeggen politieke zaak werd. De socia list mr. Th. van Lier diende dan ook een amendement in om de hoogte te be palen op 160,20 gulden per week en om nu al vast te leggen, dat de leeftijdsgrens volgend jaar 22 jaar moet worden en het jaar daarop 21 jaar Het minimumloon is sedert 1968 wet telijk geregeld. Het werd toen vastge steld op 135 gulden per week, geldend voor 24-jarigen. Het zou t eiken j are worden verhoogd met het gemiddelde van de prijs- en loonstijgingen. Aldus bleef het minimumloon altijd iets achter bij de loon- en dus welvaartsontwikke ling. Twee jaar geleden was dit aan passingsmechanisme id een omstreden zaak, maar minister Roolvink en de Kamermeerderheid legden zich neer bij de toenmalige meerderheidsopvatting van de S.E.R. betreffende de ..gemengde indexering". Die opvatting is intrlssen «•wijzigd. Onlangs verklaarde de S.E.R. zich aikkoord met de (gunstiger) loon indexering. De vraag ontstond daardoor meteen, of deze nieuwe opvatting aanleiding diende te zijn om het minimumloon een extra-ruk omhoog te geven om aldus te corrigeren wat het minimumloon in het verleden tekort zou zijn gekomen. Volgens het oude aanpassingsmechanisme zou het minimumloon op 1 juli j.l. op ruim 153 gulden zijn gekomen. Zou men destijds meteen de loonindexering hebben gevolgd, dan zou het nu op ruim 160 gulden hebben gestaan. Vandaar, dat mr. Van Lier dit bedrag iin zijn amendement opnam. De vakbeweging stond in de SER ook achter dit bedrag. De werknemers wilden i 153 gulden als startpunt nemen met zijn voorstel van 157.50 gulden. De meerderheid van de Kamer sloot zich hierbij aan, gevoelig als men was voor het door de werkgevers gevreesde „schokeffeot" Uit dezelfde overweging waren de werkgevers tegen verlaging van de leef tijdsgrens. De minister bleek dde ver laging wel redelijk te vinden en is bereid nog verder te gaan in de komende jaren als de algemene tendens in die richting zou gaan. Mr. Van Lier vond dit niet ver genoeg gaan en wilde nu al vastgelegd zien, dat die grens volgend jaar 22 en in 1971 21 jaar zal zijn. Met de verlaging van de grens tot 23 Jaar had die Kamer geen moeite, maar de meerderheid om met het amendement-Van Lier mee te gaan was gering (De vergadering duurt voort). Lichtpunt in Engeland (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het is mogelijk dat donderdag een einde komt aan de Britse havenstaking, die nu al dertien dagen duurt .Deze hoop is een gevolg van de inspanningen van de speciale onderzoekcommissie, on der leiding van lord Pearson, die gisteren een spoedrapport met aan bevelingen gepuolicecrt heeft. De werkgevers zeggen: „VVU zijn teleur gesteld omdat lord Pearson ons meer wil doen betalen dan w0 ons voorgenomen hadden, maar toch aanvaarden wij z0n aanbevelingen zonder protest" Alles hangt nu af van de 46.500 havenarbeiders. Volgens de eerste reacties uit de grootste havens, zijn de werkers boos omdat lord Pearson de werkgevers niet aanraadt het grondtoon te verhogen. „Wij zijn in staking gegaan voor een verhoging van het grondloon en laten ons met niets anders tevreden stellen' verklaarden gister avond enkele rmiitante havenarbeiders in Londen, Southampton, Liverpool en Glargow. In de hoofdstad zei vakbondsleider Jack Jones echter: „De aanbeve lingen van de onderzoekcommissie betekenen een grote stap vooruit op wat de werkgevers ons eerst aanboden". Hij deelde mede dat hij de vakbondafgevaa'-digden van de tachtig Britse havens naar Londen zou roepen om daar morgenochtend over de aanbevelingen van het rapport te beraadslagen. De uitslag van die vergadering kan alleen ja of neen zijn. Ondanks de niet bepaald gunstige eerste leacties van militante havenarbeiders is er een kans, dal de vergadering van woensdag het rapport Pearson als een tijdelijke oplossing zal beschouwen en dat de meeste vakbondleiders het om die reden verstandiger zullen (ADVERTENTIE) (Van r verslaggevers) r het i jaar laten werken. Hun vrees fs namelijk, dat door het extra-verhogen van het minimumloon alle overige lonen een ruk naar boven maken. Minister Roolvink is er thans tussenin gaan zitten CHICAGO (Reuter) In Chicago zijn gisteren zeker zesenzestig personen, on der wie politiemannen gewond bij vijf uur durende gevechten De moeilijk heden ontstonden toen tijdens een pop festival dat in het Grantpark werd bij gewoond door 40.000 jeugdige muziek liefhebbers de groep ..Sly and the Fa mily Stone" weigerde op te treden omdat het gehoor zich wanordelijk zou gedra gen. De jongelui gingen met elkaar op de vuist waarna oproerpolitie naar het park werd gezonden, die trachtte de menigte met traangas te verspreiden. De jongeren gingen toen vernielingen aanrichten aan auto's en winkels en be kogelden de politie met stenen en fles sen. Verscheidene winkels, waaronder twee juwelierszaken, zijn geplunderd. Voorstellingen: »J0(beh.io.)-12.30 -13.30-15.00 16 30- 30 tf. rfUVEHAVEN (bi) Mrao-ftatta Bern») Til: (010) 114287 BORSELE Namens de PPR- en PvdA-leden van de gemeenteraad van Borsele (Zeeland) is aan de raadsleden, behorende tot de fracties van KVP, CHU, ARP, SGP en VVD, aan het college van Gedeputeerde Staten en mr. J. van Aartsen, commissaris der koningin in Zeeland, in een envelop met een PTT-plakstrook,je ..breekbaar" een plastic wegwerpbordje toegezonden- Deze zending is bedoeld als protest tegen een besluit van de gemeenteraad van Borsele. In d« begeleidende brief wordt het protest als volgt onder woorden gebracht: „Met diep respect voor uw sociale gevoelens hebben wij kennis genomen van het raadsbesluit van de gemeente Borsele om in de ambtswoning van de burgemeester op kosten van de gemeenschap een complete keukenapparrttuurbestaande uit: Itookapparatuur, koelkast, vaatwasmachine, oven en eervr-5 te plaatsen boven de normale keukenuitrusting met aanrecht, twee bergkasten en afzuigkap. Daar uw politieke partij op haar programma heeft staan dat ieder mens gelijk behandeld moet worden en uw persoonlijke aandacht alitijd uitgaat naar de minstdraagknach- iigen, zien we met belangstelling uit naar een raadsbesluit om ook in woningwet woningen een dergelijke apparatuur te plaatsen". Met de aanbieding van het wergwerpbordje menen de PPR- en PvdA.-raadsleden van Borsele, die tegen het gewraakte raadsbesluit stemden de andere raadsleden „een gevoel te geven hoe heerlijk het is op kosten van eon ander in de spullen le komen". Reactie van de burgemeester: ,.lk betaal ook de aangepaste huur: 12% van mijn NIEUW VENNEP Gistermiddag kwam de 70-jarige C. H. Kle0nendorst uit Wassenaar bij een frontale botsing om het leven op de Bennebroekerweg in Nieuw Vennep. Als bestuurder van een personenauto werd h0 vermoedelijk af geleid door arbeiders die op het land werkten. 110 merkte daardoor een tegen ligger te laat op. De bestuurder van deze laatste per sonenwagen kon een botsing niet meer voorkomen. De auto van de heer Kleij- nendorst kwam in een sloot terecht. Het slachtoffer was op slag dood. Gisteravond is de 58-jarige mevr. Plantinga uit Hoofddorp bij een verkeers ongeval op de Schipholweg in Haarlem mermeer om het leven gekomen. De auto, waarin het slachtoffer zat, werd door een andere personenauto, die geen voorrang verleende, aangereden. Mevr. Plantinga werd uit de wagen geslingerd, nadat de wagen door een brugleuning was geslagen. Zij was op slag dood. Haar dochter en schoonzoon moesten zwaar gewond in het ziekenhuis in Haarlem worden ppgenomen. evenals twee inzittenden van de andere auto. Ondanks de Britse havenstaking lossen deze havenarbeiders c hevige lading. Z0 deden dit op voorwaarde dat hun loon i instelling zou worden uitgekeerd. oordelen het niet van de hand te wij zen- Het oorspronkelijke aanbod van de werk gevers werd twee weken geleden met een meerderheid van slechts vier stemmen verworpen. De toekomst van de Britse havens hangt van uitgebreide moderni sering af en het is precies wegens de plannen die in dit verband nog moeten gemaakt worden, dat de aanbevelingen van de commissie-Pearson niet anders dan van tijdelijke aard kunnen rijn. Volgens lord Pearson moet aan al de j dokwerkers een loonsverhoging van een A pond per week, vier pond per week meet vakantieloon en een betere loonschaal voor overwerk toegekend worden. Dit voorstel betekent, dat iedere Britse haven een minimumloon van twintig pond per week zou krijgen. De militante havenarbeiders eisen, dat het grondloon van elf pond, een shilling en acht pence per week op twintig pond per week zou gebracht worden. In Lon den verdienden sommige havenarbeiders de staking al gemiddeld vijftig pond per week. Een Nederlandse vrachtwagen van 35 ton reed gisteravond in Herentals (België) over een brug, die slechts 15 ton kon dragen. De vrachtwagen zakte door het wegdek. De Nederlandse chauffeur, J. H. uit Margraten, kwam om het leven. NEW YORK (AP) In een verklaring die in het concentratiekamp waar hij wordt gevangen gehouden op de band is opgenomen, zegt de Russische schryver Alexander Ginsburg dat in z0n kamp onlangs zestien politieke gevangenen z0n omgekomen wegens het ontbreken van medische verzorging. op de band opge nomen verklaring beschrijft voorts Vla dimir Boebovski de martelingen waaraan dissidente Russische intellectuelen wor den blootgesteld in de zenuwinrichtingen waar de autoriteiten hen iti hebben laten opnemen. De schrijver Andrej Amalrik zegt in een verklaring, die op de band werd opgenomen kort voor zijn arresta tie door de KGB, dat in de Sovjet-Unie revolutie zal uitbreken. Amalrik is de auteur van het boek „Zal de Sovjet- Unie het jaar 1984 halen?". De op de band opgenomen boodschap pen zijn naar de Verenigde Staten mee genomen door William Cole, de corres pondent van Columbia Broadcasting System die onlangs door de Russische regering het land werd uitgewezen. Hoe de banden tot stand zijn gekomen en via Moskou naar de Verenigde Staten zijn gebracht is niet bekendgemaakt. Alleen de verklaring van Ginsburg JERUZALEM (Reuter-AP) Het Is raëlische kabinet is vandaag voor de tweede maal in drie dagen b0een ge weest om zich te beraden over het Ame rikaanse vredesplan voor het Midden- Oosten. Er z0n aanw0zingen dat de Is raëlische reactie positief zal z0n. In het vierentwintig leden tellende kabinet zouden alleen de zes ministers van de rechtse nationalistische partij Gahal nog tegen een voorzichtige aanvaarding van het plan minister Ro gers zijn, maar ook in die beweging wint de overtuiging velld dat Israël het voor stel niet zonder meer van die hand kan wijzen, wil dit land niet de indruk ves tigen dat het niet de Arabieren zijn die de vrede in de weg staan. Vice-premier Alton van Israël heeft verklaard dat Isroël het vredesplan moet aanvaarden. Alilon zei dait hij alleen zijn persoonlijke mening vertolkte, maar zijn uitspraak bevestigt de opvatting dat de Israëlische regering de Amerikaanse voorstellen zal aanvaarden. Intussen wordt koortsachtig achter de schermen gewerkt om van Washington alle waarborgen te krijgen, dat het door Rogers voorgestelde bestand van min stens negentig dagen niet door Egypte gebruikt wordt om de raketbasis van Russische makelij langs het Suezkanaal te versterken. Ln de Jordaanse hoofdstad Amman zijn gisteren strenge veiligheidsmaatre gelen genomen om te voorkomen dat de demonstraties tegen het Amerikaanse vredesplan voor liet Midden-Oosten niet in gewelddadigheden ontaarden. De wachtposten bij de verschillende ambassades hebben flinke versterkingen gekregen en militairen van de Pales tijnse guerrilla-organisaties „El Fatah" zijn naar het ambassadegebouw van Egypte gestuurd om ook hier een even tuele aanval van demonstranten te kun nen opvangen. de onlusten ontstaan het was ongetwijfeld zijn stem hebben Amerikanen verklaard die hem hebben gekend was in de gevangenis opge nomen. Cole heeft de anderen in Moskou gefilmd. Ook de stemmen van Boekovski en Amalrik zijn herkend. Allen hebben verklaard dat zij „on geacht de consequenties" wilden dat de film en de boodschappen in de Ver enigde Staten zouden worden uitge zonden. Ginsburg zegt dat in zijn gevangen kamp slechts één arts is die zelf ook een gevangene is. Boekovski zegt dat de gevangenissen en concentratiekampen niet de ergste straffen rijn die ln de Sovjet-Unie be staan. „Zenuwinrichtingen", zegt h0, „zijn het ergste". De 27-jarige Boekovski heeft zes jaar in zenuwinrichtingen, ge vangenissen en concentratiekampen door gebracht. Hij beschrijft een van de martelingen. „Patiënten" worden in natte zeilen op gerold van hoofd tot voeten. Als het. doek opdroogt krimpt het samen rond de patiënt die erin zit. Bij deze „behande ling", aldus Boekovski, rijn artsen aan wezig om erop toe te zien dat de patiën ten het bewustzijn niet verliezen. Amalrik zegt nog in zijn boodschap „Wat tot een revolutie zou kunnen leiden is het volledig gebrek aan gezond ver stand bij de hoogste klasse, die altijd probeert elke verandering te voor komen". MARTIGNY (AP) Een Nederlandse toeriste, mevrouw Hendrika Kreuzen uit Amsterdam-Stotervaart, is gisteren op een wandeling in het La Forclazgebergte gevallen en om het leven gekomen. Het 30 jaar oude slachtoffer werd op de wandeling vergezeld door haar echt genoot, de politicambtenaar P. Kreuzen. Het echtpaar logeerde met twee kinde ren te Chatelard, dichtbij Martigny.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1