Nieuwe poging tot progressieve politiek Telers van vier zitten klavertjes op rozen Gesprek Scheel en Gromiko begonnen Voorstel tot eigen program Schip vaart tegen steiger Shell, Unilever en Philips buiten VS aan top Geen wijzigingen in conjunctuur Europa ^Waterleiding Texel weer geding Nederlandse oefeningen in La Courtine Beatlessong dreef Manson tot moord Oorlog tussen Sultan Oman en Muskate afgezet Mont Blanc eist zijn tol rassen ontketenen in g( Kleinste bolgewas erg gewild Kon. huis op vakantie Barber volgt MacLeod op MAANDAG 27 JULI 1970 LEIDSE COURANT AMERSFOORT (ANP) Een aantal plaatselijke en regionale progressieve groeperingen probeert een landelijke vooruitstrevende samenwerking te bereiken van vooruitstrevende partijen. Een commissie uit deze groeperingen zal een plan voorleggen aan de PvdA. de PSP, de PPR en D'66 ter behandeling op hun partijcongressen in september en oktober. Tot deze actie bij de vooruitstrevende partijen hebben besloten: het PAK te Lelystad, Progressief Hilversum, Nu Amersfoort, het PAK Hengelo, de Utrechtse Statenfracties van de Pv.d.A., de P.S.P. en de P.P.R. en de voorzitter van de Overijsselse gewestelijke afde ling van de Pv.d.A. Deze lokale en regionale groeperingen willen in sep tember een congres houden om de toe komstige doelstellingen nader vast te leggen. Het is een nieuwe poging om na de mislukking van de progressieve samen werking bij de Staten- en gemeente raadsverkiezingen van dit jaar, tot een progressieve samenwerking op landelijk niveau te komen. Zoals bekend wil een deel van de P.v.d.A.-fractie op het socialistisch najaarscongres echter proberen de reso lutie tegen de K.V.P. ongedaan te maken. De P.S.P. heeft verder op het partij congres van enige tijd geleden besloten op landelijk niveau niet samen te werken in een progressief akkoord, terwijl ook D'66 tot nu toe afwijzend staat tegen over een dergelijke samenwerking. De plaatselijke en regionale groepe ringen willen thans proberen deze afwij zende houding van verschillende partijen en groeperingen ongedaan te maken. De commissie wil de partijen voorstellen: een gezamenlijk minimumprogramma te aan vaarden; de partijbesturen opdracht te geven mee te werken aan de vorming van een schaduwkabinet; maximale verkiezingssteun te verlenen aan dit schaduwkabinet. SOUTHEND (Engeland) (AP) Het Spaanse cruiseschip Monte Elia is op het eiland Canvey in de monding van de Theems tegen een olieraffinaderijstei ger opgevaren. De steiger vloog in brand en ontplofte. Niemand van de 159 pas sagiers liep verwondingen op. De brand was na een uur geblust. Onder de Are de Triomphe in Parijs is een tunnel voor eenrichtingverkeer in gebruik genomen, die de Avenue de la Grand Armée met de Champs Elgsées verbindt. NEW YORK (Reuter) Het Ameri kaanse weekblad Fortune heeft zijn jaar lijkse lijst van de tweehonderd gi-ootste ondernemingen (gemeten naar de omzet) buiten de Verenigde Staten gepubliceerd. De een-ste tien plaatsen daarop worden ingenomen door de volgende maatschap pijen. De cijfers geven de omzet in 1969 aan. Koninklijke/SheSlgroep 9.738,4 mil joen dollar; Unilever 6.030 miljoen dol lar, Philips 3.597,6 miljoen dollar, Volks wagen 3.536,5 miljoen dollar, British Pe troleum 3.424 miljoen dollar, Imperial Chemical Industries 3.252,2 miljoen dol lar, British Steel 2.869,2 miljoen dollar, Hitachi 2.857,3 miljoen doller, Monteea- tini-Edison 2.483,2 miljoen dollar en Sie mens 2.421,3 miljoen dollar. Egyptenaar hoogleraar in Nijmegen Van onze correspondent) NIJMEGEN Curatoren van de Ka tholieke universiteit te Nijmegen heb ben dr. Ismil Kazem uit Philadelfia U.S.A. benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde voor het geven van onderwijs in de radio therapie. Dr. Kazem werd in Cairo (Egypte) geboren op 28 februari 1931, hij stu deerde in 1955 met lof af aan de medische faculteit van de Ein Shamsu- niversiteit te Cairo en in 1958 ontving hij eveneens met lof het diploma me dische radiologie. In 1959 ging hij naar Engeland waar hij een cursus in radio therapie volgde op het Meyersteinin- stituut voor radiotherapie van het Middle Sex Hospital te Londen. Vervol gens was hij lVt jaar verbonden aan de afdeling radiotherapie van het Londen- se St.-Bartholomeus Hospital waarna hij naar Egypte terugkeerde. Aan de uni versiteit van Alexandrië doceerde hij gedurende drie jaar waarna hij een jaar onderzoek deed aan het Duits kan keronderzoekcentrum te Heidelberg. Sinds 1966 is dr. Kazem lid van de staf van de radiotherapie en stralingsge- neeskunde aan het Hahnemann Medical college te Philadelfia waar hij doceerde en onderzoekwerk deed. De door zijn zoon afgezette siiltan Muskate Said bin Taimoer. Toeneming van gezinsgebruik BRUSSEL (A.N.P.) In het tweede verslag van dit jaar over de economische toestand van de Europese gemeenschap zegt de Europese commissie in Brussel dat cr in het tweede halfjaar van 1970 geen aanzienlijke wijziging in het con junctuurverloop zal optreden. Bjj een nog steeds zwakke ontwikkeling van de buitenlandse vraag zal de interne vraag zich krachtig uitbreiden. Het gezinsverbruik zal opnieuw sterk t toenemen. Er kan verder nauwelijks twijfel over bestaan dat ook de imves- teringen verder zuilen toenemen. Buitengewoon groot acht de commissie het gevaar dat de spanningen op de markten voor produktiefactoren, goede- ren en diensten aanhouden. Het gevaar dat de prijsstijgingen voortgaan is even eens zeer groot. De commissie vreest dat de stijging van de consumptieprijzen zich bij alle lidstaten in 1970 tussen de 4:5 en 6 pot. zullen bewegen. De toename van het brutoprodukt raamt ze voor 1970 op 6 pet. De economische vooruitzichten voor 1971 zullen vooral bepaald worden door het tempo waarmee het economische be leid erin zal slagen de fundamentele evenwichten weer te herstellen. Indien de expansie van de interne bestedingen en de sterke kostenstijgingen niet snel in voldoende mate worden afgeremd dreigt het gevaar van een latere sterke inzinking van de conjunctuur. De vol ledige werkgelegenheid zal dan ernstig in gevaar komen. DEN HAAG (ANP) Voor het eerst sinds 1964 gaan onderdelen van het Ne derlandse leger weer oefeningen houden op 't militaire oefenterrein van La Cour tine in Frankrijk. Vandaag zijn hiervoor de verplaatsingen begonnen van de oefenende onderdelen, die gedurende twee periodes van twee weken elk in La Courtine zullen oefenen. Tijdens ieder tijdvak zullen ongeveer 1250 militairen ter plaatse zijn- De eerste groep keert op 19 augustus naar Neder land terug. De tweede vertrekt op 10 au gustus en komt op 2 september terug. Tijdens het weekeinde van 15 en 16 au gustus bevinden zich ca. 1800 man in La Courtine. Plegers aanslag El-Al-kantoor veroordeeld ATHENE (AP) Griekse rechtbank heeft twee Jordaniërs schuldig bevon den aan een aanslag met handgranaten op het kantoor van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al in Athene twee maanden geleden waarbjj een Grieks kind om bet leven kwam. Een vier dagen geleden met een groep vliegtuigkapers gesloten overeen komst, heeft beide mannen door gevan genisstraf gevrijwaard. Zij zullen bin nen een maand op vrije voeten zijn. Een gemengde rechtbank van drie rechters en,vijf juryleden achtte de 24- jarige Elias Berg Dergarabedian schul dig aan moord met voorbedachte rade, het aanrichten van schade aan eigen dommen van buitenlanders en het toe brengen van lichamelijk letsel. Hij werd veroordeeld tot achttien jaar en vier maanden. De 21-jarige Mansoer Seifeddin Moe rad werd als zijn medeplichtige tot elf jaar, drie maanden en vijftien dagen veroordeeld. „Dit is de grootste komedie die ik ooit in mijn leven heb gezien", aldus de 31- jarige Katina Nastos. de moeder van het jongetje dat bij de aanslag om het leven is gekomen. LONDEN (AFP) De 60-jarige sultan van Oman en Muskate. Said Bin Tal- moer. is door z(jn 28-jarige enige zoon Kabocs afgezet. Deze is hem opgevolgd met instemming van de familie. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Said toe stemming heeft gekregen in Engeland ie wonen. Hij is daar zaterdag met een vliegtuig van de Britse luchtmacht aan gekomen. (Vein onze correspondent L. Kleijn) CHAMONIX Afgelopen weekeind hebben vier waaghalzen hun avontuur in het bergmassief van de Mont Blanc met hun leven moeten betalen. Bovendien liggen nog drie gewonden in het zieken huis. Ofschoon de radio van de Chamo- nix iedere dag voor de volgende 24 uur de weerberichten uitseint gaan zelfs bU te verwachten slecht weer toeristen de bergen in. met niet meer b(j zich dan een wandelstok, een rugzak en een pullover. Dit zonder zich rekenschap te geven van de gevaren bij het bestijgen van de top van de Mont Blanc. Vier van zulke optimisten zijn op 4.000 meter hoogte overvallen dooi slecht weer en onweer, raakten de weg kwijt of stortten in af gronden. 1 Met kijkers konden de gidsen in Cha- monix hun lijken zien hangen, maar het weer was te slecht voor helikopters om de doden of gewonden te bergen. De stemming ondev de ervaren gidsen in Chamonix is alles behalve plezierig want velen laten hun eigen alpinisten in de steek om slachtoffers te helpen. Een van de geredden werd door gidsen veilig in het dal gebracht, maar het enige wat hij zei„Merci", tol hen die voor hem hun leven hadden gewaagd. LOS ANGELES (AP) - Met i lied zou ontstaan, een oorlog die volgens Manson de zwarten zouden winnen. Manson geloofde dat de zwart-blanke oorlog spontaan zou worden begonnen door de zwarten, „maar", aldus Bugliosi, „hij werd ongeduldig en zei tot zijn vol gelingen: „Ik zal Blackie laten zien hoe het gebeuren moe1' Vervolgens gaf hij bevel tot de moorden" De 35-jarige Manson verscheen in de rechtszaal in gevangeniskleding met een kruis gesneden zijn voorhoofd. Bij hem zaten de andere verdachten, Susan i de Beatles in zijn hoofd, heeft Char- Atkins (21) in 'n blauw mouwloos broek les M. Manson bevel gegevei moord op de actrice Sharon Tate en zes anderen In de hoop daarmee een oorlog tussen blank en zwart te ontketenen. Dit heeft officier van justitie Vincent Bug liosi op hel proces tegen de leider van een hippie-„familic" en drie van z(fn volgelingen, verklaard. Voor Manson betekende „heiter skel ter" de titel van een van de Beatles songs de opstand van de zwarte mens tegen de blanke en het uitmoorden van het gehele blanke ras. Manson geloofde dat de ra&scnoorlog het gehele blanke ras zou uitroeien, behalve Manson en zijn kliek die „van plan waren om aan „heiter skelter" Ie ontsnappen door zich in de woestijn te begeven"- Bugliosi noemde Manson een „vurige volgelingen van de Beatles. „Heiter Skel ter" was in bloed geschreven op een muur van het huis van twee van de slachtoffers, tezamen met „Rise" en „Death to the pigs' Bugliosi zei dat de opschriften bedoeld waren om de indruk te wekken dat negers de moorden had den gepleegd, waardoor de blanke ge meenschap zich tegen de zwarten zou keren en uiteindelijk een burgeroorlog TEXEL De kans is groot, dat Texel voorlopig nog geen eigen waterleiding bedrijf annex elektriciteitscentrale krijgt. Dit ondanks de grote noodzaak van een eigen waterbeheer, zoals de laatste tijd opnieuw meermalen gebleken is. Tegen de plannen voor de bouw van deze gecombineerde centrale ten noorden van de haven van Oudeschild zijn na melijk bezwaren ingebracht door Na tuurmonumenten te Amsterdam, de con sulent van het Staatsbosbeheer en de landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee. De bezwaren richten zich tegen de situaering van dc centrale. In de om geving ligt namelijk een natuurreservaat. Gevreesd wordt, dat de vestiging van deze industrie een langgerekte bebou wing langs de Waddenzee zal ontstaan. Maar intussen moet Texel voortdurend water laten overkomen met tankschepen. Gedeputeerde Staten hebben bezwaar gemaakt tegen een plan van de gemeente Texel, om eveneens nabij Oudeschild een congreshotel te bouwen. Volgens G.S. van Noord-Hol land zal dit object storend werken op „het unieke landschap". Het hotel zou een capaciteit krijgen van 90 tweepersoonskamei s. Bovendien moet er volgens de plannen een congresruimte komen, een dakterras en een verwarmd zoutwaterbad. (Van een onzer verslaggevi AKERSLOOT Er is nieuws voor allen, die op ge zette tijden met de botaniseer trommel op de bulk de natuur in plegen te trekken en al vele jaren beemd en bos na speuren op een van de grote zeldzaamheden van het vrije veld: de Oxalis Deppei ofwel: het klavertje vier. In Aker sloot, NoordwUkerhout en An na Paulowna worden dc plantjes met dc vier hartvor mige blaadjes bij miljoenen gekweekt. De handel in dit kleinste bolgewas ontwikkelt zich op het ogenblik snel. De telers van klavertjes vier, dat zijn er in Nederland minder dan tien, zitten op rozen. De bakermat van het plantje, al thans wat dit deel van Europ betreft, is Akersloot. Bijna elke bewoner van dii dorp hield zich vroeger bezig met het kweken ervan, maai sinds de lelieteelt zo'n enorme vlucht heeft genomen is het, aantal klavertjes-vierverbou- wers sterk afgenomen. Een handjevol kwekers, dat lelies doet, is het volhield Akersloot telt nog twee of drie, Noordwij- kërhout 1 en Anna Paulowna makkelijke teelt". De klaver tjes doen het vrijwel altijd, en zijn alleen vorstgevoelig. heeft daarvan geprofi- Sinds de handel erin officieel teerd, want het klavertje werd slag of meer waardeloos produkt een specialiteit. Daar komt bij, dat de vraag de laatste jaren is toegenomen. De klavertjes vier worden voor verschillende doeleinden gebruikt, als siergewas langs hoorders, langs paadjes in siertuinen, als de vervolma king van kunstige bloemstuk- Restaurants In Duitsland en Frankrijk be staan exquise restaurants, die garnering en versiering ge bruiken van bijzondere scho tels en gerechten, in combina tie bijvoorbeeld met schijfjes citroen, peterselie en kervel. Een van de laatste klavertjes- vierkwekers van Akersloot is de heer F. J. van Sikkelerus. Boschweg 8. In 1969, een zeer goed jaar voor hem en zijn handjevol collega's, was hii goed voor zes en een half mil joen klavertjes vier. llarde teelt Klavertjes vier verbouwen is niet zo'n geweldige kunst. Het is een hard gewasje. Je stopt de bolletjes in de grond en dc rest komt eigenlijk vanzelf Volgens dc kweker, die ook in geworden staan de bolletjes wel onder voortdurende con trole van de keuringsdienst, die erop toeziet dat de bollen vrij zijn van „aaltjes". Dat bolletje van het klavertje vier lijkt sterk op een beuke- nootje. Er wordt in het vroege voorjaar gepoot. De bol ont wikkelt een bleke waterwor tel en geeft in de midzomer (juli-augustus) blad en bloem. In oktober worden de bollen geoogst en ingekuild. De wa terwortel. pngeveer vier centi meter lang, sterft af maar het bolletje groeit nog door. De aldus getrokken bollen worden van half december tot in het vroege voorjaar verkocht meestal aan de exporteurs. Klavertjes vier vormen dc laatste jaren ook de attractie van dc bloembollenpakketten die door kwekers en expor teurs per advertenties aan particulieren worden aangebo den. Bollen koken Om het gevreesde aaltje geen kans te geven kookt men de bolletjes in maart, kort voor het poten, gedurende twee uren in een speciale ontsmet- Ungsstof bij een temperatuur van 42,5 graden. Wie voortaan dus per se zo'n bijzonder vier- pak, Patricia Krenwinkel (22) groen fluwelen broekpak, en Leslie Houten (20) in een blauw-witte gestreep- Tijdens een reces van het proces gaf Manson via een aavooaat een gedrukte verklaring aan de pers. Daarin stond: „Ziet wat ge hebt gedaan. U schertst over God en hebt de hele wereld in naam van Jezus Christus vermoord. Ik mag niet spreken met woorden, daarom heb ik gesproken met con merkteken dat ik op mijn voorhoofd zal dragen". DEN HAAG (ANP) Koningin Juliana prins Bernhard, prinses Margriet, mr. v. Vollenhoven en prinses Christina zijn gisteren in Porto Ercole aangekomen voor een zomervakantie. De koningin zal deze vakantie die enkele weken duurt, onderbreken om op 15 augustus in het Haagse Congresgebouw aanwezig te zijn bij een herdenking van de capitulatie van Japan, 25 jaar geleden. Prinses Mar griet en mr. Van Vollenhoven zullen over twee weken doorreizen naar Suriname en Canada- Gisteravond zijn prinses Beatrix, prins Claus en hun drie kinderen teruggekeerd in Nederland van hun zomervakantie in Porto Ercole. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Premier Edward Heath heeft zijn vriend Anthony Barber zater dag tot minister van Financiën gepromo veerd. „Mister Europe" volgt wijlen Jan Mac Leod op, die vorige week overleden is Heath is er echter nog niet in geslaagd een geschikte nieuwe ..Mister Europa" te vinden. De 50-jarige minister van Financiën is vijf weken Engelands EEG-onderhan- delaar geweest. Hij nam in Brussel deel aan de nieuwe toetredingsbesprekingen. Dat premier Heath voor deze taak een van beste vrienden uitgekozen had, on derstreept het belang dat hij aan de EEG- besprekingen hecht. De eerste minister is kennelijk van plan zijn nieuwe keuze even zorgvuldig te doen- Beslissende faze in Westduilse politiek bladig plantje deelachtig wil worden, richte zijn schreden naar Akersloot. Het bespaart een hoop gezoek. In het vrije veld groeit vrijwel uitsluitend wilde klaver, dat geen bol heeft maar zichzelf uitzaait Het komt zelden voor dat kla vertjes vier zich in de vrijt natuur' vermengen met hun wilde broertjes. Kweker Sikkelerus: ..De teelt is centenwerk. We tellen de bolletjes niet eens als ze weg gaan, maar wegen ze. Er gaan er al 40.0000 in een mand. Het is een massaprodukt. Vroeger zeiden ze hier: Klavertjes vier, dat is een arme-mensenteelt Maar dat is nu wel anders. De vraag wordt elk jaar gro ter...". (Van onze correspondent) MOSKOU In Moskou zijn vanmor gen tussen Scheel en Gromiko onderhan delingen begonnen over een non-aggres- siepakt tussen de bondsrepubliek en de Sovjet-Unie. De onderhandelingen wor den gevoerd in het enorme gebouw van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Enige minuien voordat het overleg begon kwam dc Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken. Walter Scheel daar per auto aan, vergezeld van zijn staatssecre tarissen Egon Bahr en Paul Frank, als mede ambassadeur Helmut Allardt en enige andere stafleden van de ambassade. Daarmee is de Westduitse politiek ten aanzien van Oost-Europa in een beslis sende faze gekomen Het verdrag dat Scheel nu hoopt te sluiten, is bedoeld om uitgangspunten te formuleren van waaruit geschillen kuu- landen zal verbeteren. Het dient echter ook beschouwd te worden als een bij drage tot de ontspanning tussen Ooat en West. Ook het viermogendhedengesprek over Berlijn en de besprekingen tussen Polen en West-Duitsland dragen daartoe bij. Redelijkerwijs kan men aannemen dat de vooruitzichten voor een Europese veiligheidsconferentie door het verdrag verbeterd zullen worden. Tevens kan het eventuele onderhandelingen over een wederzijds en gecontroleerde verminde ring van de troepen van de NAVO en van het Warschaupact gunstig beïnvüoe- Rijdende post voor eerste hulp Mei >rden ■paki u-dra* e SCHIEDAM (ANP) De EHBO in Schiedam heeft de beschikking gekregen over een caravan die dienst kan doen als rijdende eerste-hulppost. Volgens de Schiedamse EHBO-afdeling is dit een primeur voor Nederland. De caravan is geheel door leden inge richt, en bevat onder meer een behan delruimte, een verblijfsruimte voor de i I eerste hulpers zelf, twee brancards, zuur de twee stofkoffers, verbandmateriaal e.d.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5