Voortijdig einde popfestival Oerle Natrena, calorievrij zoet. Carlisle High School Band nam leiding van show TELEVISIE VANAVOND DE VERSIERDER Sandie Shaw met de muziek mee The Abbey Singers zongen in de kerk van St.-John Radioprogram over Zangeres zonder naam Stokovski dirigeert in A dam en R'dam LEIDSE COURANT Wereldm uziekcon cou rs KERKRADE (ANP) De Carlisle Senior High School Band" uit Carlisle (VS) heeft zondag op het wereldmuziek concours in Kerkrade de leiding geno- Voor 20.000 toeschouwers verwierf het optreden van de Amerikanen 175,5 punten van de beschikbare 180. Hier- en grote voorsprong op de band die 159,5 Ook bij de marswedstrijden werd een aanvoerend corps onttroond. Het fanfa recorps van „Der freiwillige Feuer- wehr" uit Grossen-Linden kreeg 216,5 punt voor hun optreden en een eerste prijs met lof. De Rijnmondband uit Schiedam had slechts 213 punten ver worven. Hiermee bleven zij ook achter Roemeense harpiste speelde voor kunst en naastenliefde De tyd is voorby dat men de harp het stiefkind onder de instrumenten zou kunnen noemen; een bewüs daarvoor is mede, dat zij in de orgelconcerten te dezer stede in het afgelopen seizoen reeds driemaal is opgetreden. Gistermiddag was Ihet de Nicole Mastero-Cantacuzino die, getuige de volle Sint-Jacobuskerk aan de Park straat, aantoonde dat haar instrument een „trekker" is. De ontelbare belang stellenden heeft zij met haar spel zeker niet teleurgesteld, getuige de technisch en stilistisch verantwoorde voordracht van werken, door Rameau, Scarlatti en Paradisi geschreven; jammer slechts dat zij het Largetto uit Handels orgelconcert op haar programma had geplaatst. Dit stuk vraagt immers primair een orkest, secondair kan men het niet straffeloos van de overige delen scheiden: nu ein digde het niet, maar hield het op, de smaakvolle cadens van Marcel Grand- Vier eigentijdse landgenoten presen teerde de harpiste, onder wie vier com posities voor harp van Carmen Petra, aan haar opgedragen: pretentieloos, aan genaam klinkende werkjes, die echter het aanschijn der aarde niet zullen ver anderen! Waren ze één eeuw vroeger geschreven, we zouden ze bijgezet heb ben in de eeuw der „saloranuziek". Van aanzienlijk beter kaliber was echter het door haar in samenwerking met de organist Ton van Eek gespeelde, Mopartdaans getinte concert van de acht- Uemte-eeuwse Spanjaard José Blanco: het werd enige tijd geleden door Jermv Benhamou en Jan Scihmitz in onze stad geïntroduceerd. Highschool Band" dit corps „prinses Marijke" uit Heerlen 209,5 punten en een eerste prijs. Meg- gener Knapenkapelle uit Meggen (West-Duitsland) 204,5 punten en eerste Uitslagen divisie, „Mooe Saskatchewan 324,5 punten ei ■edstrijden. Derde e Highsc e prijs m tlof. De uitslagen van de marswedstrijden van zaterdag: waren als volgt: in de lste divisie „Spielmanszug der Freiwil- ligen Feuerwehr" uit Duitsland, 205 punten, lste prijs., De „Rotweisen Hu zaren" uit Andernach Duitsland, 148-*2 punt, Gregoi In de St. ne Nederla korps „Spielfreunden" uit Uerdingen uil ere-divisie: het klaroenkorp6 St. Petrus uit Kelpenoler, 181 punten, tweede prijs, de K. A. J. -Drumband Geldrop, 183 punten, tweede prijs., de PTT-har- Universitair nieuws GRONINGEN Aan de rijksuniver siteit te Groningen zijn geslaagd: voor het doctoraal examen tandheelkunde: J. van 't Hof, Leiden; voor het doctoraal examen geneeskunde 2e gedeelte: J. Zee man, Leiden voor het kandidaatsexa men tandheelkunde D. B. de Bles, Voorburg. W. J. Josephus Jitta, Wasse naar, P. C. Schellinger, Den Haag; voor het doctoraal examen biologie J. Krik ken Leiden: voor het kandidaatsexamen economie L. W. J. Ford, Wassenaar: voor hel doctoraal examen psychologie N. B. A. Heemskerk, Sassenheim, F. G. J. Witt, Pijnacker. Van Minnen van AVRO mag niet naar Moskou (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM-BONN Johan Minnen (39) is de enige journalist, van de Russische ambassade geen visum heeft gekregen NEDERLAND II ivond hoorde Van Minnen lent van AVROs Telcvi: n Bonn, dat de Russen hi Ook Herman Schreiber, columnist van hot Duitse weekblad „Der Spiegel" kreeg aanvankelijk het fel begeerde visum niet. AVRO's Televizier nam on middellijk contact op met het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Het ministerie schakelde de Nederland se ambassade te Bonn in, maar de Rus sen bleven bij hun weigering. De reden waarom v. Minner. 't visum is geweigerd is onbekend. Schreiber kreeg kort voor dat 't vliegtuig met de ruim 80 journa- nisten, die Scheel vergezellen, zou ver trekken. toch nig 'n visum. Dat gebeurde pas nadat Rudolf Augstein, hoofdredac teur van „Der Spiegel", zich persoonlijk in verbinding had gesteld met minister Scheel. Van Minnen heeft zaterdag en NEDERLAND I AVRO: 15.30 uur: Overwinnin Nahanni 16.05 uur: The Cats NOS: 18.45 uur: Pipo de clo 18.55 uur: Het wederhorc i betekende vooi p herkenning, al moeten i dat de klankverhoudir harp icht v Ton van Eek voornoemd hebben we ten zeerste kunnen waarderen in de muziek van Soler en Casanoves, door hem geboden: vooral de Sonate de Cla- rines van de eerste, klonk bijzonder prikkelend, het speelse element hierin kwaim uitstekend tot zijn recht Er was nog een soliste on deze mid dag: onze jonge stadgenote Maria Wou denberg, die zich in een sonate F groot van Handel en het overbekende Adagio van Albinoni wist te onderschei den door een mooie, steeds zuivere en ingetogen toon. Speciaal voor Albinoni een compliment: hier waakte ze ervoor dat deze in korte tyd zo populair gewor den muziek niet degradeerde tot iets wat men een „smartlan" zou kunnen Tijdens de pauze hebben de talrijke aanwezigen veel en gui gegeven aan de slachtoffers van de watersnood in Roe menië: daarvoor immers hadden Nicole Mastero, Ton van Eek en Maria Wou denberg dit concert georganiseerd. Financieel blijf op de festivalweide onmogelijk maakte. Om 11 uur volgde de stoa- zetting. débacle EINDHOVEN (A.N.P.). Het enthou siasme voor het popfestival in Oerle loze regennacht volledig geblust. Om elf uur 's morgens bleek de maat vol te zyn en werd het festival stopgezet. Enkele uren later was er van de tweeduizend bezoekers geen mens op de drassige „Bremhut" te bekennen. Door de verschillende popgroepen is er van vrijdagavond acht uur tot zaterdagmorgen elf uur hardnekkig doorgespeeld. Toen kwam tengevolge van door storm en regen veroorzaakte kortsluitingen het podium onder sing, één der organisatoren, mee gedeeld dat het festival zaterdagmor gen om 11 uur op last van de politie te Veldhoven is gestaakt. Hoofd inspecteur Hüskens, korpschef van de Veldhovense gemeentepolitie, deelde naar aanleiding van hierop ingekomen reacties mee, dat dit vol komen bezijden de waarheid is. Het besluit is door de organisatoren zelf genomen. De inkomsten wezen op een finan cieel debacle. De organisatoren heb ben meegedeeld, dat van vrijdag nacht tot zaterdagmorgen 11 uur slechts voor f 500,aan entree gelden was ontvangen. De opbrengst van de voorverkoop was nog niet Toen om 11 uur zaterdagmorgen het Het popfestival begon vrijdagavond met een duizendtal belangstellenden doe op een troosteloos drassige weide ronddwaalden. In de vooravond buien overgetrokken, gepaard gaan de met wind. De geluidsinstallatie* werden daardoor vernield, zodat deze eerst hersteld moesten worden. De moedigsten der bezoekers begonnen op het terrein hun tenten op te zet ten. Het bleef droog van 9 tot 1 uur 's nachts. Het aantal bezoekers groeide daardoor aan tot 2000 man. die in tenten en onder zeiltjes en plastic de nacht doorbrachten. Na 1 uur 's nachts was de regen weer begonnen, die zaterdagmorgen na enkele plensbuien elk soort ver 20 personen, die 's morgens nog een kaartje hadden gekocht, geprobeerd de korpschef van de Eindhovense politie te gijzelen tot zij hun entree terug hadden ontvangen. Tijdens de discussie, die zich ontspon, werd de korpschef door een viertal geünifor meerde manschappen ontzet. Een 23-jarige bankwerker uit Eind hoven trachtte daarna vanaf het podium op het terrein de politie voor de gang van zaken verantwoordelijk te stellen. De toeschouwers hielden zich afzijdig, maar T. ging door met zijn aantijgingen. Door politie ambtenaren in burger werd hij aan gehouden en ingesloten. Na een af- koelingstermijn werd hij nog dezelf de dag naar huis gestuurd. De wekelijkse film op de VARA-maan- dagavond heet De versierder (The man who understood woman). De titel duidt al op de zeer amoureuze instelling van de heer Richard Fothergill (gespeeld door Tony Britton). Zijn vrouw Mary schoondochter moeten er aan geloven. Het grote geheim van Richard Fother gill is. dat hij de vrouwen begrijpt (denkt hij). Dat vrouwen ook wel eens hersens hebben, komt bij de grote ver sierder niet op en die miskenning brengt hem in een .lastig parket. De drie vrouwen, die de versierder ten slotte héél goed begrijpen, zijrt Marv (Maxine Audley), Celia (Diane Clare) en Jennifer (Jane Asher). Deze kome die werd geschreven door Barry Eng- Ingeborg Hallstein zangeres van nu Bijna een uur duurt het programma ..Een zangeres van nu" dat de NCRV vanavond in kleur uitzendt. Hierin kunnen de Nederlandse kijkers ken nismaken met een van de grote zan- dit moment: Ingeberg rettes en'musicals van Verdi, Puccini, Meyerbeer. Johann en Richard Strauss, Mozart, Loewe en Bernstein. Maandag NCRV Ned. II 20.45 uur. met hem in het vliegtuig nen indien hij op het laatste moment toch nog een visum zou kunnen krijgen. Cameraman Piet van Strien, die door Televizier was aangetrokken om Van Minnens reportage te filmen, is weli meegegaan naar Moskou. Een verslag-A gever van het Algemeen Handelsblat® neemt de taak van Johan van Minner® voor de AVRO nu over. 2 De NCRV-radoo heeft aan de AVRQj^, radio de medewerking van zijn Bonn' correspondent Jan Kuiper aangebodc Dit aanbod Ls door het hoofd v AVROs' radiojournaal, de heer Jan Visser, aanvaard. De heer Kuiper he geen probleem gehad bij het verkrij van een visum, zo deelt de NCRV n De regels van het spel Vanavond zendt de NCRV de tweede aflevering uit van de nieuwe Ameri kaanse filmserie „De regels van het spel". Verslaggever Jeff Dillon, werk zaam bij het tijdschrift „People Maga zine" van multimiljonair Glann Ho ward, krijgt in deze serie de meest merkwaardige zaken op te lossen. De ze keer ontmoet Dillon Jesse Gil, een man die in zijn woonplaats zo te zien het beste voor heeft met iedereen. Maar Dillon komt er al spoedig achter dat Gil niemand anders dan een uit gekookte oplichter is.. „Houd het fijn, Jesse Gil!" is de titel, in kleur. Maan dag NCRV Ned. II 21.40 uur. De barrevoets gaande zangeres Sandie Shaw (Puppet on a string) is van avond gast in het programma Met de muziek mee, dat rechtstreeks uit de Sporthal in Vlissingen wordt uitge- omroepblad c 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Peyton Place Wereldmuziekconcours De familie Markurell NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Journaal 19.04 uur: Kunstsignalering KRO: 19.30 uur: Muziek in vrije tijd 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Brandpunt 21.00 uur: Andy Williams-show Naakt door de hel, aangekondigde optreden van Anneke Grönloh komt te vervallen. In plaats daarvan zal aanwezig zijn de Zangeres ken verder mee Marty Wilde, de va riété-artiest Tolym en het VARA-dans- orkest onder leiding van Charlie Nedcr- pelt. Presentatie: Jan Blaaser. Regie: Rinus Spoor. VARA, Nederland 1, 20.20 uur. omdat The Abbey Singe radio-opname in Hilversum heeft dit koor uit Carlisle in het Engelse Cumberland gisteravond een concert ge geven in de English and American Epis copal Church aan de Arie van der Spuy- weg In tegenwoordigheid van de Engelse ambassadeur en van verheugend veel belangstellenden is daar een interessant en gevarieerd programma van gewijde Het ensemble, dat met vierentwintig sopranen en alten en twaalt tenoren en bassen tweemaal zoveel vrouwen als mannen telt, bestaat nog pas een jaar of acht, maar het vertegenwoordigt Noord- Lngelannd nu al geregeld bij de BBC in Londen en werkt mee aan het vermaarde Edinburgh Festival. Dat is wel te begrij pen. want al lean het koor van dirigent Andrew Seivewright letterlijk noch fi guurlijk helemaal als een beroepskoor worden beschouwd, het heeft benijdens waardig stemmateriaal, bezit technisch en artistiek een sepectabel niveau en vormt doorgaans een fraaie eenheid, al vallen de soms wat scherpe sopranen even buiten het geheel. Men begon met William Byrd, het Engelse compositorische genie dat Rome trouw bleef en toch aan het hof van de eerste koningin Elisabeth bijzonder werd gerespecteerd. Men hoorde van hem een ontroerend Ave Verum, dat evenwel nog werd overtroffen door drie delen uit zijn magnifieke vierstemmige mis: buitenge woon helder, zeker van stemvoering, evenwichtig in de verhoudingen De romantiek werd vertegenwoordigt door vier korte motetten van Brückner, waarin deze Oostenrijkse meester soms wat al te lieflijk is. Niettemin werden ze zonder overdrijving muzikaal weergege ven, vooral het toch wel magistrale Christus tactus est. Daartegenover, en daarmee toch ook weer verbonden, waren enkele fragmenten uit de in ons land vrijwel onbekende vespermuziek. die Rachmaninow in de Eerste Wereldoorlog maakte voor de Russisch-Orthodoxe Kerk: voor zijn doen ingetogen en zelfs naar binnen gekeer, en in het donkere «nelos heel treffend. Twee koorleden traden solistisch naar voren: een als organist met een paar lichtelijk geromantiseerde koraalfanta- sien van Bach en een mooie, grote alt stem met twee sololiederen van Ralph Vaugham Williams. Enkele gelegenheids- werjes en transcripties van hedendaagse Engelse componisten besloten het concert. K.S. aantal gastdirecties heeft vervuld bij het Cleveland Orchestra. Vlak voor zijn vertrek per boot naar de Oude Wereld bereikte hem het drin gende verzoek Wagnerstichting kwam tot stand in Baireuth De tweewekelijkse rubriek „Radiorama", die de NOS-radio vanavond uitzendt, is gewijd aan Mary Servaes-Bij, de Zangeres Zonder Naam, die iedere zaterdag- en zondagavond optreedt in haar eigen café aan de Rijks weg in Geleen voor een uitermate trouwe supportersschare'. dat de titel heeft familie Wagner over de bestemming van het Opera-Festival van Baireuth en de delen van Richard Wagners nalatenschap die zich nog in Baireuth bevinden. Er zul lichting komen waarin het Festival In... Wagners villa „Wahn- fried" en het W„._. 'rchief zullen wor den ondergebracht. De familie Wagner onderhandelt verkoop van dit archief, t ch vele brieven van spronkelijke partituren van zijn we bevinden. Als prijs is een bedrag 15 miljoen Mark genoemd (4.09 miljoen I dollar). In het vinden, dat hun In welke zin is deze vrouw van het le venslied geniaal en is zij de exponent van een bepaalde tendens in de maat schappij? Op deze vragen geven in het programma de volgende mensen ant woord: Albert Mol. Wim lbo, Nico Scheepmaker, Johnny Hops, Phé Wijn beek. Pistolen Paultje, Joost de Draaiier en Gerard Kornelis van 't Reve. die haar vroeg op te treden in zijn huldi gingsprogramma in de H. Hartkerk in Amsterdam. Antwoorden en slandpun- horen zijn. werden i. Zonder Naam te ;emaakt door An- :elling: Bob Uschi- De Wild West- en andere schietseries staan altijd nog goed genoteerd in de kijkcijfers, maar die series schijnen dan wel te behoren tot het strikte privé- genoegen van de volwassenen, want de kinderen mogen er niet naar kijken. Dat hebben we gehooid van de kinde ren zelf, die de KRO zaterdagavond liet praten. Er is al genoeg oorlog op de wereld, zeggen de ouders volgens de kinderen, en dan wordt het scherm verduisterd. Bovendien vinden de kin deren, dat de maanbezoeken weinig zin hebben!. Je kunt het geld beter be steden voor de ontwikkelingslanden. In een uitstekende bezetting bracht de KRO voorts de avondvullende operette Banditenstreiche met ln de titelrol de Nederlander Anton de Ridder. Het dat in de it werk van Franz von Suppé uitvoerde, had de beschikking over imponerend vocaal en SDeels talent, maar de registratie van een zaaluitvoering staat als visueel ge beuren toah duidelijk een trap lager dan een aan t.v.-eisen aangepaste be werking. Bij de close-beelden bijvoor beeld werkten details van het realis tische decor soms als een storende Op het andere net kreeg men weer een rijke oogst aan rijp en groen, maar na alle luchtige kleinkunst op i avond van de week, zondagavond nogal wal grote K. Allereerst in de vorm van een documentaire over het bonte toeris tische kermisgedoe rond de melancho lieke romance, die Chopin en George Sand in 1838 beleefden, toen zij ziah laatste t Kunst met de heel liggen. De opnamen voor 1 waarin uiteraard ook t vallen bij het Philadelphia Orches tra, in plaats van de ziek geworden Eugène Ormandv. Hoewel Haitink maar j Voor 1972 sti éénmaal met dit orkest kon repeteren, hauser" op het heeft hij de uitnodiging aanvaard Blij- j een nieuwe ..Tri kens de kritieken waren de concerten Het festival, van 1970 is vrijdag ge opend en duurt tot 27 augustus. De kost bare nieuwe produktie van de „ring" die dit jaar is verwezenlijkt maakt het on mogelijk volgend jaar nieuwe ensce neringen te brongen. aldus Wolfgang Wagner, kleinzoon van de componist. „Tann- ondei „Lc du i Stravinsky) 'n groot i DEN HAAG De bekendste dirigent Leopold Stokovski concerteert zaterdag 22 augustus' a.s. met het Radio Philhar- monisch Orkest in De Doelen te Rotter dam. Medewerking verlenen de sopraan Sophia van Santé en het Groot Omroep koor. Zijn programma bevat de volgende werken: Ravel (Fanfare uit het ballet L'eventail de Jeanne), Franck (symfonie in D-klein) en de Cantate (Alexander Newski) van Prokovjcv. Stokovski zal eveneens optreden m liet Amsterdamse Cocertgebouw. (ADVERTENTIE) Overeenkomstig de wettelijke voorschriften vrij verkrijgbaar bij apothekers, drogisterijen en levensmiddelenbedrijven met drogisterijvergunning. Natrena, calorievrij zoet voor hen, die het gebruik van suiker moeten vermijden of beperken >ord voor kunst- li opin soep op het n daarmee aardig op weg de gebla: deze veelbesproken liefde te ontmas keren. Maar regisseur Victor Staub stapte prompt zelf in deze eigenhandig vervaardigde kuil door heel diep en quasie-documentair in te gaan op de omstreden vraag, of Chopin en George Sand elkaar nu in cel 2. 3 of 4 hadden bemind. De hier ontstane Regen prélude. die heel wat meer zegt over de gemoedstoestand waarin de compo nist dit smartelijk verblijf op Majorca onderging, was wel hoorbaar, maar werd steeds weer weggedrukt door de slem van de conjmentator. Staub vond de geschiedenis rond de componist be langrijker dan de componist zelf en leverde daardoor een werkstuk af dat beneden de maat bleef. Hij kan nog wat leren van Sir Kenneth Clark, die ln de BBC-serie „Civilisatie" de kunst en andere objecten voor zich laat spre ken en zinnig inpast in zijn bemerkin- Liefhebbers van het vocale en het muzikale zullen het gisteravond moei lijk gehad hebben te kiezen tussen Concert met Caroline en de Vijfde van Beethoven door de Berliner Philhar- moniker. Er viel wel te schakelen en derhalve te combineren, ook al omdat er muziek kwam uit de keel van Caro line en Von Karajan zangerige klanken uit het Berlynse orkest haalde. Toch vroegen we ons ook nu weer af, of Von Karajan bij alle bevlogenheid niet wat al te exact dirigeerde n daarmee de doorwerking van de klanken be lemmert. Hel dwepen van de Duitsers met Beethoven kan tegenstaan, maar te sterke discipline evenzeer.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2