fieidae (Sowta/ni Jordanië aanvaardt Rog ers vredesplan SYRIË EN IRAK STAAN ACHTER PALESTIJNEN Ondanks grote uittocht geen verkeersproblemen Israël is nog in dubio Maan lijkt gemaakt van groene kaas Gearresteerde geeft diefstal sieraden toe CASTRO PLEEGT ZELFKRITIEK „Wij hebben veel moeten leren... Waddeneilanden door vakantiegangers bezet Salazar overleden Vuil water bedreigt monster van Groot aantal doden Lock Ness in weekendverkeer ERNSTIG ONGEVAL IN DE LIER Dansen., 'n Feest!, Bij Evert Casteiein Dr. A. de Ruiter (54) overleden DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 61e jaargang, no. 18.112 MAANDAG 27 lUM 1970 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.04 uur: Coronation- street; 20.20 uur: Met de muziek m 21.20 uur: De versierder, t.v.-speL I Nederland II: 19.36 uur: De wetten n de wildernis; 20.45 uur: Zange- i Ingeborg Hallstein; 21.40 uur I regels van het spel. IETS WARMER In de avond en nacht plaatselijk wat regen of motregen, morgen overdag overwegend droog weer met zonnige perioden. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Iets warmer. (Van correspondent) WASHINGTON In 1542 verwierp Erasmus de theo rie dat de maan van groene kaas gemaakt zou zijn. De wetenschap schijnt de filosoof nu in het ongelijk te Stellen. In een artikel in het. Amerikaanse blad Soience wordt de theorie door gezaghebbende des kundiger» „ondersteund" Twee geologen, dr. Edward Schreiber en dr. Orson An derson, hebben uitvoerige experimenten gedaan met maanmonsters. nadat de maanlander van de Apol- Lo-12 op de maan te plet ter was geslagen. Deze klap heeft buitengewoon vee! seismische schomme lingen veroorzaakt. Na een 'r- conclusie, dat het geluid, waaruit conclusies kunnen worden getrokken over de eigenschappen van de maanstenen de meeste overeenkomst vertoont met Sarpago, een harde groene Zwitserse kaas, met gjetost, 'n harde bruine Noorse kaas en met provolone, een even stevige Italiaanse kaas. ..Dat doet ons vermoeden", zo besluit het artikel, „dat oude hypothesen niet al tijd onmiddellijk verwor pen moeten worden. CVan 'spondent AMMAN - TEL AVIV. Jor danië aanvaardt met Egypte de voorstellen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rogers, voor een regeling van het conflict in liet Midden-Oosten. Irak, Syrië en, zoals bekend, de Palestijnse verzetsorganisaties wijzen de voorstellen af. Israël heeft de voorstellen nog in beraad het kabinet, heeft er zijn gedach te» reeds over laten gaan en ver gadert morgen nog door. Israël wenst met name meer garanties dat Egypte geen gebruik maakt van het voorgestelde negentig- daagse bestand door zich aan het Suezkanaal militair te versterken. Het Israëlische kabinet is, naar verluidt, nogal sterk verdeeld. Premier Golda Meir heeft een voor vandaag aangekondigde verkla ring uitgesteld. Politieke waarnemers vreesden aan vankelijk dat koning Hoessein van Jor danië, beducht voor nieuwe moeüijk- SiecCen met de Palestijnen, de Ameri kaanse voorstellen zou verwerpen, maar de Jordaanse regering kwam gisteravond met de verklaring, dat zij, onder voorbe houd, de voorstellen aanvaardt. In Israël staat men tamelijk wantrou wend tegenover de Egyptische en Rus sische bedoelingen. Menig Israëliër ziet In Nassers aanvaarding een slimme zet. Het zou met name voor de Amerikanen moeilijker worden om vliegtuigen te leveren. Tegen een hervatting van de missie-Jarring bestaat in Israël geen bezwaar. SAM-3 Zegslieden van de Amerikaanse inlich tingendienst hebben verklaard dat Israë lische commando's essentiële delen van een door de Sovjet-Unie gebouwde SAM- 3-raketinstallatie in Egypte hebben ge demonteerd en meegevoerd, aldus be richt het weekblad Newsweek. Newsweek zegt dat Israël weliswaar ontkent dat commando's een SAM-3- ïnstallatie hebben overvallen -n gedeel telijk ontmanteld, maar dat de inlich tingendiensten hun gegevens baseren op gesrpekken tussen de bemanning van een SAM-3-installatie en hun hoofd kwartier. In een elektronisch afgeluis terd gesprek werd onder andere gezegd: „Wij weten niet hoe ze zijn gekomen; zij ontmantelden het en namen het meeIn Tel Aviv heeft een mili taire woordvoerder zondag commentaar of welke reactie dan ook geweigerd op het bericht in Newsweek.- In december hebben Israëlische com mando's een compleet Egyptisch radar- station uit Egypte weggehaald. DEN HAAG (ANP) De 36-jarige slo per A. B. uit Den Haag heeft tegenover de Haagse politie bekend in de nacht van vrjjdag op zaterdag te hebben ingebro ken bij het juweliersbedrijf Poons in de Lange Poten in Den Haag. Daarbij werd voor ruim een ton aan sieraden ont vreemd en niet 3 ton zoals oorspronkelijk gedacht was. De aangehouden man heeft toegegeven de inbraak in het juweliersbedrijf met een ander te hebben gepleegd, maar hij houdt vol „zijn maat niet te kennen". Een in burger in een auto surveilleren de politieman had zaterdagmorgen rond een uur of vijf argwaan gekregen door dat er een raam on de eerste etage van het juweliersbedrijf openstond. Even la ter zag hij twee mannen het pand ver laten en in een auto er vandoor gaan- Bij de achtervolging heeft de politie naar eerst nu pas bekend wordt, nog een waaschuwingsschx gelost, waarna de slo per uit de auto sprong. Op hem heeft de politie vijftien gouden armbanden en halskettingen aangetroffen. De buit moet volgens het benadeelde bedrijf ruim 100.000 waard zijn- De verzekerings maatschappij heeft een beloning uitge loofd voor tips die leiden tot de opsporing van de verdwenen sieraden. Een jonge anti-oorlog betoger probeert in Cleveland een politieman te vloeren om zzn kameraad te bevrijden die tussen twee wetsdienaren „gemangeld" 1 55 HAVANNA (AFP) In een toespraak tot tweehonderdduizend landgenoten ter gelegenheid van de 17de verjaardag van de Cubaanse revolutie heeft premier Fidel Castro van Cuba gisteravond ver klaard mede verantwoordelijk te zijn voor de huidige economische moeilijk beden waarmee het land te kampen heeft. „Wij, de leiders van de revolutie, hen- ben veel moeten leren. Dat heeft veel gekost. Wij dragen nu de gevolgen van onze onwetendheid. Het zou misschien beter Zijn tot het Cubaanse volk te zegr gen: Kies een andere leider of en daar zou ik de voorkeur aan geven andere leiders, maar zulk een houding zou schijnheilig zijn, want door de leider en zijn medewerkers te vervangen, zou het Cubaanse volk er <»ok niet in slagen de moeilijkheden op te lossen", aldus Castro. De premier wees erop, dat de pro blemen alleen maar Jcunnen worden op gelost door een gesprek met de arbei ders. Daarom had hij de leiders van de bedrijven aangeraden over elke beslis- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De uittocht van naar schatting ruim een miljoen vakantiegangers heeft tijdens het weekeinde nauwe lijks tot verkeersproblemen ge)eid. Slechts sporadisch deden zich op de wegen opstoppingen voor en ook de Spoorwegen hebben de reizigersmassa zonder al te grote problemen kunnen verwerken. De verkeersopstoppingen deden zich een enkele keer voor op de bekende knooppunten zoals bij het verkeersplein Oudenrijn. HoevelakenApeldoorn en op enkele wegen in Zuidwest-Nederland. Gisteren was er totaal geen sprake van problemen langs de weg. De grootste verkeersproblemen speelden zich zaterdag ar Dij het nieuwe kruispunt Korteveen onder Bergen op Zoom. Dit kruispunt, vooral gemaakt om het toeristische verkeer Noord-BrabantZeeland van dienst te kunnen zijn, kon de drukte zaterdag nauwelijks verwerken. Het weer is wel van invloed geweest op het verkeer langs de kust. De storm achtige wind maakte het verblijf in diverse kustplaatsen niet tot een pleziertje. In enkele Noordihollandse kust centra ontstond nogal wat stormschade aan badlhuisjes en terrasjes, een schade, die in de duizenden guldens loopt. Dasondanks zijn de Waddeneilanden thans vol. De haven van Terschelling kan zeker tot 10 augustus geen pleziervaartuig meer toelaten. Vele kampeerders kwamen tijdens het week einde bovendien vergeefs naar d&t eiland. De campings wanen toen al overval. Volgens berichten van de ANWB van zaterdag ziet de be zetting van de campings er als volgt uit: Waddeneilanden vol; Texel 85 procent vol; Groningen 70 procent; Drente 83 procent; Zuidoost Drente 55 procent; Overijssel 95 procent; Gelderland: Veluwe 75 procent; Achterhoek 50 procent; Utrecht 90 procent; Noord-Holland: Gooi: 90 procent; overig gedeelte 70 procent; Zuid-Holland 70 procent. Zeeland: Goe- ree Overflakkee 85 procent; Walcheren 90 procent; Noord- Beveland 40 procent: Zuid-Beveland 60 procent; Oost Zeeuws Vlaanderen vol. Westzeeuws Vlaanderen 70 procent vol. De situatie in Friesland, Noord-Brabant en Limburg ls onbekend. Daarover zijn geen gegevens binnengekomen. George Tonkin (31), geheel links, kreeg vorig jaar een nierziekte die zijn huidskleur zo donker maakte dat hij racistische moeilijkheden kreeg. Hij werd cllerwege aangezien voor een gekleurde immigrant, zodat hijgeen werk kon krijgen. George Tonkin met zijn vrouw Jo (27) en zijn dochters Hayley (8) en Joanne (5). LISSABON (AFP) Oud-premier An tonio de Oliveira Salazar van Portugal is vandaag na een langdurige ziekte over leden. Salazar werd 81 jaar. Hjj was sedert 17 september 1968 ziek en zijn toestand verslechterde op 16 juli van dit jaar plotseling. Salazar werd in juli 1932 hoofd van de regering en oefende tot 26 september 1968 nagenoeg absolute macht uit. Dr. Antonio de Oliveira Salazar zal in de geschiedenis geboekstaafd blijven als een der opvallendste staatslieden die Portugal ooit heeft gekend. Onder zijn bewind heeft Portugal een ongekende economische opleving doorgemaakt, maar tegelijkertijd is het van vele kanten fel gekritiseerd om zijn koloniale politiek en corporatieve staatsstructuur. Hij bracht de betalingsbalans, die meer dan een eeuw tekorten had opgeleverd, in even wicht en hij wist een aanzienlijk over schot te kweken. Hij maakte een einde aan een toestand van voortdurende revo lutie en liet op grote schaal openbare werken uitvoeren. Dr. Salazar deed dit op zijn eigen, te ruggetrokken wijze. Hij verscheen zel den in het openbaar- en streefde niet naar populariteit. Hij placht te zeggen: „Men kan niet tegelijkertijd hel volk behagen en besturen". sing van belang overleg te plegen met hun arbeiders en „collectieve organen" in te stellen, waarin de arbeiders, de jeugd, de partij, de vrouwen, en iedereen ver tegenwoordigd zou moeten zijn- In zijn rede onthulde Castro, dat de handen en het dodenmasker van de in 1967 omgekomen guerrillaleider Ernesto Che Guevara op Cuba zijn. Zij waren drie jaar geleden meegenomen door de Boliviaanse oud-minister van Binnen landse Zaken, Antonio Arguedas. „De handen en het masker van Che behoren aan het volk van Latijns-Amerika", al dus Castro. Iedereen was vol verwachting hoe prinses Gracia van Monaco op de z.g. zigeuner-gala-avond zou verschijnen, hoewel ieder het toch wel weer u'isr. Natuurlijk als zigeunerin, omdat zij nu eenmaal beschermvrouwe van dit galabal is. En dus kwam zij zo binnen en iederen deed ook weer of hij heel verwonderd was. Zij lachte er maar wat om en sprong al gauw mee in de rondedans van het Spaanse ballet José de la Vega. Later zei men dat zij een prettige avond had gehad. LONDEN (AP) Volgens de Britse geleerde Douglas Drysdale wordt het monster van Loch Ness langzaam maar zeker door waterverontreiniging ver moord. Douglas Drysdale acht het zelfs mogelijk, dat het prehistorische monster- dat vele duizenden toeristen naar het Schotse merendistrict heeft getrokken al De Schotse autoriteiten zijn echter niet zo pessimistisch als Drysdale en zeggen, dat het monster nog in leven is en gis teravond nog gezien is. DEN HAAG (ANP) Het verkeer heeft de laatste dagen een groot aantal dodelijke slachtoffers geëist, terwijl nog Dit Vietnamese meisje komt uit haar huis van olievaten en zandzakken te voorszhijn om even in de buitenlucht te zijn. Een vriendinnetje doet intussen de was met behulp van een bierblikje. (ADVERTENTIE) Lissc a.s. Zaterdag 8 uur Leiden a.s. Zondag 8 uur Alle goedwillende jongelui van harte w elkom Ouders in Cadzand verdronken kinderen terug uit Engeland CADZAND (ANP) In Brussel zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag de ouders aangekomen van de twee kinde ren die twee weken geleden bij Cadzand zijn verdronken. Het Belgische ouder paar. dat een vakantie van veertien da gen in Engeland had doorgebracht, was niet op de hoogte van het tragische on geluk Zij zijn door familieleden in Brus sel ingelicht. meer verkeersdeelnemers verwondingen opliepen. Tot nu toe is bekend, dat meer dan twintig mensen bij verkeersonge vallen tijdens het weekeind om het le ven gekomen zyn. In De Lier werden zaterdagmorgen zeven personen ernstig gewond bij een frontale botsing op de Burgemeester van de Goeslaan tussen twee personenauto's. Volgens de mededelingen verleende een vrachtauto geen voorrang aan een van de personenauto's. De bestuurder ervan wist een aanrijding met deze vracht wagen te voorkomen, maar bij zijn snelle reactie kwam hij op de linkerweghelft terecht. Daar vloog hij op een tegenlig ger. Vijf inzittenden uit deze auto en twee uit de uitwijkende wagen werden ernstig gewond naar het Hippolytus- ziekenhuis in Delft overgebracht. In Kollumerland verloren drie man nen het leven toen hun auto in een vaart terecht kwam. De bestuurder ervan wist uit de wagen te komen, probeerde zijn passagiers nog te helpen, maar slaagde daarin niet meer. In Vlaardingen kwam een 61-jarige be woner van deze gemeente om het leven, toen de auto, waarin hij reed tegen een lichtmast op de Botlekbrug reed. De be stuurder werd gewond. De politie arres teerde hem omdat hij onder invloed van sterke drank gereden zou hebben. Op Rijksweg 16 ter hoogte van Dordrecht werden twee inzittenden van een auto uit Dordrecht en Zwijndrecht gedood, toen de auto op onverklaarbare manier sterk uitweek en tegen een pijler van een via duct botste. Plv. griffier Tweede Kamer sinds *49 (Van i perlementjaire redactie) DEN HAAG De plaatsvervangend griffier van de Tweede Kamer, dr. A. t'. de Ruiter overleed zaterdagmiddag op tveg naar het Haagse Zuidwalziekenhuis. Hö is 54 jaar geworden. De heer De Rui ter werd op straat onwel. Bij aankomst in het Zuidwalziekenhuis mocht medische hulp niet meer baten. De overledene zal donderdagmiddag worden begraven. Aan de begrafenis gaat een rouwdienst in de Duinzichtkcrk vooraf. Adrianus Cornelis de Ruiter werd op 24 januari 1914 in Amsterdam geboren Hij bezocht het gymnasium in Gorinchen» en Leeuwarden en studeerde rechten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam- Hij haalde zijn doctoraal examen in 1942 en ls veel later, tijden9 zijn plaatsvervan gend griffierschap, gepromoveerd. Hij was tot 1945 als advocaat-procureur te Heemstede gevestigd en daarna als ju rist verbonden aan het „aan- en ver koopbureau van Akkerbouwprodukten" en het Voedsel voorzieningsimportbu- reau". In 1949 werd hij benoemd tot plaatsvervangend griffier van de Tweede

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1