Set op Forest ten hoogste 1 3 Hills games Tino Tabak en Popke Oosterhof blijven regeren in Rijnland Jan van Staveren toch Regenboogkampioen Eindelijk weer een eerste plaats KRUIJER DREEF OVER EINDLIJN IN HOLLANDWEEK REVOLUTIE IN TENNISWERELD Vlak voor de Internationale tennis- strijd in Hilversum schonk Tom Okker zijn aanhang weer reden tot optimisme door het toernooi in Leicester te winnen. (Van onze zeilmedewerker) AKERSLOOT Jan van Staveren, eerste gelipt als nationaal Regenboogkampioen, daarna voorbijgestreefd door Bouw van Wijk en tenslotte toch titelwinnaar 1970. De dappere doorvechter (hoe kan het anders uit Friesland) Jack de Wilde, eveneens favoriet, werd na de vierde race door Van Wijk na een protest gewipt. Zo kwam Van Wijk als de grootste kanshebber uit de bus, maar in de slotrace ging alles mis aan boord van de „Rakker". Van Staveren nam de kop en won. De rollen waren omgedraaid: Van Staveren verwierf de titel. Het is merkwaardig gelopen op het Alkmaardermeer, dat er in deze tijd van het jaar, in tegenstelling tot andere plassen, bijzonder verlaten bijlag. Zaterdag loeide de wind door de bomen en stagen. Het zeilen ging niet door en Van Staveren kon derhalve niet de race, waarin hij een overtreding had begaan, aftrekken van zijn totaal. Dat was een klap in het gezicht van Van Staveren c.s. Van Wijk en De Wilde kwamen dus automatisch naar voren. NEW YORK Bij de open Amerikaanse tennis kampioenschappen van 2 tot 13 september in Forest Hills zal een set ten hoogste uit 13 games bestaan. Deze revolutionaire wijziging in de tennistelling vindt plaats met toestemming van de Internationale Lawn Tennis Federatie (ILTF). De wedstrijdleider, de Amerikaanse oudspeler Bill Talbert, heeft zaterdag bekend gemaakt dat ingeval in een wedstrijd een setstand van 66 wordt bereikt, een „verlengde" game zal worden gespeeld om de winnaar van de set aan te wijzen. Het systeem, waarmee in de profgroepen bij toernooien als is geëxperimenteerd, werkt als volgt: Na 66 wordt in de enkelspelen door de beide spelers gezamenlijk nog ten hoogste negen keer geserveerd, waarbij wordt gespeeld om vijf gewonnen slagen. De speler, die aan de beurt van de opslag was, serveert twee keer, zijn tegen stander daarna ook twee keer, waarna van speelhelft wordt gewisseld. De eerste man serveert dan opnieuw twee keer en de tweede man, zo nodig, nog drie keer. De speler die het eerst vijf rallies heeft gewonnen, is winnaar van de laatste „verlengde" game en krijgt de set op zijn naam met 76. In de volgende set begint de speler met de opslag, die in de beslissende game het laatst had geserveerd om, wanneer ook de volgende set om een verlenging zou vragen, ieder een gelijke kans te geven. Talbert noemde het een belangrijke stap vooruit bij de ontwikkeling van tennis. „Want", zei hij, „wij voorkomen daarmee dat in een volgende ronde een speler die snel heeft gewonnen, komt te staan tegenover iemand die uren lang heeft moeten vechten om sets met misschien 1816 en 1513 te beslissen. Bovendien wordt de speelduur van een wedstrijd hierdoor beperkt, zoals het de gewoonte is bij alle grote sporten." Voor de kleine Sneker was de pret zondag snel voorbij. Bij een korte scher mutseling na de start had De Wilde een overtreding begaan tegen Bouw van Wijk. De Woubruggenaar zette de pro- testvlag. Toen moest Van Wijk nog Van Staveren afremmen. Dat gelukte hem wonderwel, want de stuurman van de „Jantje van Leyden", de nieuwste Re genboog, kruiste met hem de degens. Dat was niet verstandig. Van Staveren had er vandoor moeten gaan. Er ont stonden onder andere enige loefpartijen, die uniek zijn in de nationale wedstrijd- zeilerij. Van Staveren verloor. Van Wijk ging als zevende en Van-Staveren als negende over de lijn. Piet Booy, die na enige wedstrijden Regenboogvaren zo enthousiast is ge worden dat hij zelfs met een gekneusde rib (opgelopen in de Kaagweek) aan het roer plaats nam, won onder luid getoeter op eigen plas. De Wilde werd tweede, maar later uitgesloten. Ulrik Jager schoof een plaats op: twee de. Van Wijk zat, zijn zeilcapaciteiten in aanmerking genomen, op rozen. Grootste moeite Alles keerde zich echter tegen Van Wijk. Er werd fel gestreden. Van Sta veren was op het startschot fraai weg en werd daarna niet meer gehinderd. Van Wijk echter had de grootste moeite om de concurrentie van het lijf te houden. Eenmaal kwam hij nog sterk naar voren, maar zakte daarna moege streden ineen en finishte als tiende. De titel, die John Hofland vorig jaar met een door rugpijn verkrampt lichaam behaalde, ging over in handen van Jar van Staveren. Van Wijk kon zich zelfs in het klasse ment niet staande houden en zakte af naar een derde plaats achter de zeer constant varende Jan Metzelaer (6-4-3- 3-2). De eindstand was: 1. Jan Tom Okker heeft zaterdag in Leices ter ten overvloede zijn plaatsing als num mer één bij de internationale tenniskam pioenschappen van Nederland, die maan dag in Hilversum beginnen, waar ge maakt. In de eindstrijd van het toernooi om de titels van de Midlands in Leices- ter versloeg hij Roger Taylor, die voor Hilversum als tweede is geplaatst, met 6-1, 10-8. Okker won de eerste set gemakkelijk met 6-1, mede door twee doorbraken op de opslag van de linkshandige Brit. In de tweede set was het verweer van de rij zige donkere Brit veel beter. Hij door stond drie wedstrijdpunten op de stand 7-6 voor Okker- Na 8-8 verloor Taylor opnieuw zijn opslag en overleefde nog eens vier wedstrijdpunten voor Okker de partij besliste op het achtste match- Okker plaatste zich voor de finale door een zege van 6-3, 8-6 op de Zuidafrikaan Cliff Drysdale. De Haarlemmer zorgde voor een doorbraak op de service van de Zuidafrikaan in de vierde game en leek naar een snelle overwinning toe te gaan- Drysdale pakte Okker's opslag ech ter op zijn beurt in de volgende game en Okker moest daarop tot de 13e game wachten voor hij opnieuw de service van zijn tegenstander veroverde. Na driemaal deuce slaagde de Nederlander er vervol gens in zijn eigen servicebeurt en tevens de partij winnend te beëindigen- Ashe sterkste De Amerikaan Arthur Ashe heeft zon dag in Baastadt het tennistoernooi om de beker der kampioenen gewonnen. HU versloeg na overwinningen op de Austra liër Dick Crealy en de Zweed Hakan Zahr de in Italië wonende Australiër Martin Mulligan met 6-4, 7-5, 6-3. De Zweed Zahr werd in deze halve compe titie tweede door zondAg met 6-4, 6-3. 9-7 van Crealy te winnen. De Australische Margaret Court, die dit jaar na overwinningen in Melbourne, Parijs en Londen, een fraaie kans heeft „grand slam" te veroveren, heeft zondag in Boedapest de finale damesenkelspel van het toernooi om de open Hongaarse kampioenschappen gewonnen. Zij ver sloeg de Tsjechische Vlasta Vopickova met 6-2, 6-3. Groot-Brittannië en Spanje plaatsten zich in Barcelona voor de finale van het toernooi om de coupe Galea (Spaan9e zone) voor spelers tot 21 jaar door respec tievelijk Zwitserland (met 3-2) en België (5-0) te verslaan. Verder hebben Frankrijk, Tsjecho- Slowakije en Italië zich geplaatst voor de eindronde, die in Vichy zal worden ge houden. geplaatst. De uitslagen van het weekeinde zijn: Heidelberg: Frankrijk- Hongarije 3-2; Hongarije-West-Duitsland 4-1; West-Duitsland-Frankrijk 1-4- Ma- rianske Lazne: Tsjecho-Slowakije-Polen 5-0. Barcelona: België-Zwitserland 4-1. Spanje-Groot-Brittannië 3-2. Biella: Roe- menië-Iran 3-2. Italië-Zweden 3-2. Russische zege indstryd van het tennistoernooi de coupe Annie Soisbault, wedstrij den voor landenteams bestaande uit" speelsters tot 21 jaar eindigde in een Rus sische zege van 3-0 op Frankrijk- Nederland, dat niet was doorgedrongen tot de halve finales, verloor dn de wed strijden voor de bezetting van de plaat sen 5 tot 8 met 0-2 van Polen. De uitsla gen van de wedstrijd uit de troostronde tussen Polen en Nederland zijn: Jolanda Rozala-Noortje Blom 3-6, 6-2, 7-5. Elz- Bieta Ciepka-Dorien Falkenburg 6-3, 6-2- Het Italiaanse team verloor met 0-2 van Tsjecho-Slowakije. Nederland verloor de wedstrijd om de zevende en voorlaatste plaats tegen Italië met 1-2. Nora Blom behaalde de enige zege, op Rosalda Vido, 6-4, 9-7. Uitslagen finale: Rusland-Frankrijk 2-0; Eugenia Izopal- tis (Rua.)-Nathalie Fuchs (Fr.) 6-3, 6-1; Marina Rotsjina (Rus.)-Anne Marie Cas- saigne (Fr. 4-6, 6-1, 9-7. Om de vijfde plaats: Tsjecho-Slowakije-Polen 3-0. Om de zevende plaats: Italië-Nederland 2-1. Rosalda Vido (It.)-Nora Blom (Ned.) 46 7-9; Margherita Polli (It-)-Dorien Falken burg (Ned.) 6-1, 6-0; Daniela Porzio/Ro- salda Vido (It-)-Nora Blom/Dorien Fal kenburg (Ned.) 6-1, 4-6 en 6-1. Slaapverwekkend De Amsterdamse Tine Zwaan heeft de finale damesenkelspel van het interna- i tionale badgastentoernooi in Noordwijk I gewonnen. De 24-jarige speelster van Joy versloeg haar voormalige dubbelspel partner Judith Salome na anderhalf uur met 6-2, 5-7, 8-6, Het was een slaapver wekkend baselineduel. Tine Zwaan zorg de zaterdag in de halve finales voor een verrassing door de kleine, vinnige Ame rikaanse Stefanie Johnson-de Fina, die als eerste was geplaatst, in twee sets uit te schakelen: 6-4, 7-5. Ook de overwin ning van Judith Salome op de sterker geachte Marijke Schaar kwam als een surprise en beloofd veel voor de komen de nationale titelstrijd: 6-0, 7-5. De eindstrijd herenenkelspel werd op de Casinobanen een geheel buitenlandse aangelegenheid. De Zuidafrikaan Andrew Pattison stond tegenover de in Neder land spelende Tsjech Marian Laudin. De rossige Pattison, die als eerste was ge plaatst, had alle moeite met de tanige Laudin. Hij moest de eerste set zelfs met 4-6 afgeven. Daarna wierp zijn grotere routine echter meer gewicht in de strijd en kon hij met tweemaal 6-3 zegevieren. Een luid applaus van de talrijke toe schouwers op de overvloedig door on kruid begroeide stenen tribunes was de beloning voor het fraaie spel dat beide finalisten lieten zien- Peter Soeters had in de halve finales de kracht van de Zuidafrikaan ondervonden2-6, 3-6. De voornaamste resultaten zijn: HercncnUclspel: kwartfinales: Pa: (Z.-Afr.)—Wolff (Ned.) 7—5. 6—3; Sc (Ned.)—Muresan (Roe.) 3—fi, 6—3, 8—6. Staveren 4999 punten; 2. Jan Metzelaar 4680 punten; 3. Bouw van Wijk 4391 punten; 4. Piet Booy 4282 punten; 5. Jack de Wilde 4050 punten; 6. Ab Ge- buis 4032 punten; 7. Hannus Abberda 3123 punten. Hollandweek I Het was een vreemd gezicht: half zwemmend, half voortgedreven door zijn Finnjol ging Kees Kruijer zaterdag in de Hollandweek I winnend over de eindlijn. Het woei behoorlijk toen de Finnjollen gelijk raceboten over de plassen pla neerden. Kruijer had de gehele baan zijn „Ear ly Bird" voortreffelijk onder controle. Enige meters voor de finish knapte zijn giek en Kruijer sloeg om. Haastig werd geprobeerd alles te klaren, want Kees Douze kwam in een wolk van wate druppels op de finish afgesuisd. Met 'n kleine meter licht tussen de boten kreeg de Amsterdammer toch de volle Zondag, met een nieuwe giek, kwam Kees Kruijer moeilijk op dreef. Kees Douze, die nog steeds de snelheid van de Nieuw Loosdrechtweek in zijn Finn heeft, was in deze tweede race niet te temmen en won ruimschoots voor Rein Vermeij meren en Hans in der Maur. Kruijer, die vierde werd, bezet achter Douze een tweede plaats, gevolgd door In der Maur (33). Van de beide topzeilers in de Finnen, Frits Beck en Boudewijn Binkhorst, ver scheen alleen Binkhorst, die zondag met een geleende boot vijfde werd. Pas op het IJsselmeer, in de Hollandweek II, zal de gehele ploeg weer compleet zijn. In de kaart Ook in de andere snelle olympische klasse, de Flying Dutchman, zal dit het geval zijn. Fred Imhoff rust uit in de Europa Mothklasse. Na een zege op vrijdag deed hij het zondag minder goed. Het weer, een afflauwende wind, speelde de meer lichtgewichtzeilers in de kaart. Imhoff bleef op een zesde plaats steken. Meijboom won en daar deze zeiler reeds een tweede plaats had, heeft hij tevens de leiding voor Imhoff. De collegae van de Hagenaar ii FD's verdeelden zich direct na twee races in twee groepen. Naar boven ge dreven zijn Guus Bierman, Freek ten Herkei en Heike Blok, Van Blok overigens meer verwacht. Nadat hij aan zijn F.D. had gesleuteld, liep alles erg stroef en schoot de combinatie Blok-De Jong te kort aan snelheid. He laas kunnen Blok en De Jong niet de pre-Olympics ln Kiel komen zodat zij hun kansen verspelen voor een kan didatuur voor de Olympische Spelen 1972. Inmiddels is namelijk bekend ge worden dat Imhoff en Joop Schipper aan het Europese F.D.-kampioenschap zullen deelnemen. Voor Blok, die zich de tweede F. D. Ploeg in het land waande, is dit een ernstige teleurstel ling, maar van de zijde van het Verbond een begrijpelijke beslissing. Ten Herkei won zaterdag ruim voor Blok. Zondags ging Guus Bierman winnend voor blok over de eindlijn. Freek ten Heikel werd derde en staat met 13 aan de top het klassement, gevolgd door Blok (2 2). Rommelig was het in de Valken. Een reeks van incidenten in vorige seizo en tijdens de laatste wedstrijden heeft de jongere en de oudere zeilgeneratie in dit milieu tegen elkaar in het harnas gejaagd. Met gevolg dat er telkens weer iets broeit. Zondag was het een voorval tussen Maarten Stomp en Piet van Buren, dat het oude vuur weer deed oplaaien. Van Buren werd een tweede plaats ontfutseld. Lang bleef de oude garde nakaarten over Stomp, die verhit kwam melden, dat hij al de gesettelde figuren aan zijn laars lapte en op korte termijn de Valken wil gaan verlaten. Bart Kraan blijft de on gekroonde koning in de Valken. Zijn snelheid is dermate groot dat hij nau welijks in contact komt met de concur rentie en dus ook buiten schot blijft wat betreft de protesten. Met 11 gaal- Kraan zijn zoveelste hoofdprijs beha len. Vijf cijfers Twee grote Vaurienvelden (A- en - klasse) vormen in de Hollandweek I voor het firjishcomité een vrijwel onont warbare kluwen bij het starten, en het finishen. De zeilnummers tellen vijf cij fers en reeds menigmaal hebben de Vauriens door deze nummers zich de grieven van de wedstrijdleidingen op hun hals gehaald. Een korter nummer op de boeg van het schip zou een uitstekende oplossing zijn van dit pro- leem Bakker ging in deze klasse gisteren met een dagzege naar huis. De Zwitser Schmitz werd tweede, voor De Groot en Schaaf. Olympiajollen In de eerste drie wedstrijden om het Nederlands Zeilkampioenchap Olympia jollen op het Zuidlaardermeer heeft Jan Wolthuis zich duidelijk de sterkste ge toond. Wolthuis kwam zowel zaterdag in de winderige eerste en tweede race, als zondag bij de onder heel wat gun stiger omsstandigheden gezeilde derde race als winnaar binnen in zijn plastic O-jol. Zijn naaste concurrent Wessels fi nishte in dit door de Noord-Nederlan ders beheerste kampioenschap respec tievelijk 3-2-4. De stand na de drie races van de eerste twee dagen is: 1. Jan Wolthuis (Wildervank) 43,89 punten; 2. Herman Wessels (Sappermeer) 30,09 punten; 3. Theo de Jong (Hoogzand) 28,89: 4. Luud Hof (Heerenveen) 38,33; Henk Fletterman (Hoogezand) 21,46. Laudin (Tsj.)—V :ntjes (Ned.) Ie: Pattison «enkelspel (Ned.)—Stefar Roger Taylor zal eerder een glaasje ter opkikkcring dan als „proost- hebben tennomen want door zön nederlaag tegen Okker ontging bem de hoofdprijs in Leicester. Judith Salome (Ned.)— :e Schaar (Ned.) 6—0, 7—5. lc: Tine Zwaan-Judith Salome 6—2, 5-7, -ndubbelspel: halve finales: Laudin/ ion—Veentjer/Arends Rossouw (Z.-Afr.) 64, 3-6. 6—4; Els Veentjer/Tine Zwaan (Ned.)—Wendy Over- ton/Stefanie Johnson—De Fina (Z.-Afr./V.S.) i geen doorgang vinder SCHWALBACH Tino Tabak heeft op de zesdag dag van de Ronde van Rijnland-Palts de leiderstrui overgenomen van Popke Oosterhof. Het programma was gesplitst in twee halve etappes, 95 km van Bad Mariënberg naar Schwalbach en 35.5 km naar Diez. Het eerste gedeelte werd gewonnen door Tino Tabak, met Oosterhof op de derde plaats. In het tweede gedeelte kreeg Oosterhof een lekke band, waarna zijn concurrenten onmiddellijk fel in de aanval gingen. Oosterhof zette alleen de achtervolging in, haalde eerst het peloton in en bereikte vervolgens ook de kopgroep, waarin hij opnieuw als derde eindigde. Ooslerhof ontsnapte zaterdag in de vijfde rit kort voor de finish uit een sterke kopgroep en werd niet meer achterhaald. De hoog in het klasse ment geplaatste Duitse renners, die in moordende rivaliteit met elkaar zijn, lieten Oosterhof gaan en slechts twee „kleinen" uit het klassement. Ruch en Hellwig, zetten de achter volging in. Tevergeefs. Tabak profi teerde ook nog van de gespannen sfeer tussen de Duitse renners dooi de sprint van het peloton te winnen. Uitslag van de vijfde etappe: 1. Oosterhof (Ned.) 147 km van Bad Neuenrarh naar Bad Marienberg in 3 uur 24 min. 59 sec. (met tijds- vergoeding 3.24,9); 2. Ruch (Wdl) 3.24.58 op 19 sec.; 3. Hellwig (Wdl) 3.25.23 op 34 sec.; 4. Tabak (Ned); 5. Derlick (Wdl); 6 Bellemans (Bel), 7. Troche (Wdl); 8. Muddeman (Wdl) Eerste helft 6e etappe: 1. Tabak (Ned) 95 km van Bad Marienberg naar Schwalbach in 2 uur 19 mm. 13 sec.; 2. Becker (Wdl) 2.21.03; 3. Oosterhof (Ned) 2.21.40; 4. Ruch (Wdl) 2.21.43; 5. Vinckx (Bel) 2.21.57; 6. Hellwig (Wdl) 2.22.00. Tweede helft 6e etappe: 1. Flachs (Wdl) 35V2 km van Schwalbach naar Dtez in 1.01.40; 2. Muddeman (Wdl); 3. Oosterhof; 4, Vinckx, allen dezelfde tijd als Flachs; 5. Troche (Wdl) 1.01.43 6. Feuerbach (Wdl) 1.02.43; 7. Nieuwkamp (Ned) 1.02.45. KLASSEMENT over de twee etap pes Is (met bonificaties): 1. Tabak 3.21.28; 2. Oosterhof 3.23.00; 8. Vinckx 3.23.37; Muddeman 3.23.40; 5 Becker 3.23.48; 6. Troche 3.23.51. ALGEMEENN KLASSEMENT: 1. Tabak 20.43.18; 2. Oosterhof op 58 sec.; 3. Troche op 2 min. 59 sec.-, 4. Muddeman op 3.32; 5. Becker op 4.58; 6. Derlick (Wdl) op 5.28. Rivaliteit De prof ronde van Uleslralen ls zon dag gewonnen door Harrle Steevens, die de snelste sprinter was uit een kopgroep van vijf man. De ronde van Ulestraten over 97'i km, stond in het teken van de rivaliteit tussen de Caballero-ren- ners Steevens en Krekels. Harrie Sleevens ontsnapte nadat een derde van de afstand was afgelegd met Pijnen, Dolman, Van Katwijk en Den Hartog. Krekels heeft tevergeefs geprobeerd de vluchtelingen nog te achterhalen, maar hij bleef „zwem- piTSLAG: 1. Steevens (Elsloo) 97s/i km in 2 uur 26 minuten en 43 seconden, 2. Pijnen (Woensdracht) 3. Dolman Klimmen); 4. Van Katwijk (Oploo); 5. Den Hartog (Elsloo) allen dezelfde tijd als de winnaar; 6. Kre kels (Born) op 1 minuut 35 sec.; 7. v. d. Vleuten (Mierlohout)8. Ger Harings (Schreulder); 9. Kissner (Stekene); 10. Verbeeck (Bel) op Janssen won Grote Prijs Jan Jansen heeft zondag In Limoges (de startplaats van de Tour de Fran ce van dit jaar) de 18e editie van de wielerwedstrijd om de „Grand Prix ae la Renaissance" gewonnen. Hij legde de 100 km af in 2 uur, 23 mi nuten en 17 seconden. De Belg Hou- brechts finishte als tweede op lu se conden. Wereldkampioen Harm Ot- tenbros werd vijfde. UITSLAG: 1. Janssen (Ned) de 100 km in 2.23.17; 2. Houbrechts (Bel) op 15 sec.; 3. Delisle (Fr) zt; 4. Eric de Vlaeminck (Bel) op 1.25; 5. Ottenbros (Ned) z.t. □orpenomloop De Amsterdammer Ben Janbroers heeft zaterdagmiddag de Drentse Dorpenomloop voor amateurwielren ners gewonnen. Hij legde de 157 km af in 3 uur, 39 minuten en 6 sec. janbroers won de sprint van oen kopgroep van tien renners, die 20 km voor het. einde, bij Beilen, ontstond. Albert Huizebosch werd tweede. Van de ruim 100 gestarte renners trotseerden uiteindelijk 27 tot hel einde toe de barre weersomstandig- UITSLAG: 1. Ben Janbroers (Am sterdam) de 157 km in 3.39.06; 2. Al- bert Huizebosch (Nijeveen)zt; 3. Jans Vlot (Wanperveen) zt; 4. Peter van Stralen (Heer Hugowaard) zt; 5. Ger- rtt Kenteman (Amsterdam) zt; 6. Jan Aling (Bunnen) zt; 7. Gerrle Heerln- ga (Veendam) zt; 8. Gerrit Leferlnk (Haaksbergen) zt; 9. Wicher Vlot (Wanneperveen) zt; 10. Hennle Kui per (Denekamp) zt. Wagtmans winnaar Rini Wagtmans ls zondag winnaar geworden van een criterium over 125 km te Plumeliau. De tijd van de Nederlander was 3 uur, 3 min. en 8 sec. Met een achterstand van 5 sec. finishte als tweede Bernard Guyot en als derde en vierde gingen over de eindstreep de Fransman Rouxel en de Spanjaard Ocana, beiden met een achterstand van 10 seconden op Wagtmans.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 12