Vlaamse expansie, naijver in Wallonië UITGEZUIVERDEN IN PRAAG: EEN LIJST VAN GESNEUVELDEN Rookbommen in Britse Lagerhuis Zelfde type als gebruikt in N.-Ierland Cynisme normale reactie Die lid blijven schamen zich Vakbonden tegen bod van Bayer op ICM Alle optochten in Ulster verboden Politie terug in Bogside PEPERDURE INVESTERINGEN GEEN WINST VOOR WAALSE ECONOMIE VRIJDAG 24 JULI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Zomaar een zonnige opname uit Denemarken. Kroonprins Margrethe houdt hier haar tweede zoon Joachim aan de hand, die wat wankele passen probeert. Het prinsje werd tforige maand één jaar. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN. Minister Anthony Barber keek gisteravond in het Lagerhuis stomverbaasd op, toen temidden van zijn uiteenzetting over de E.E.G.-besprekingen in Brussel, voor zijn voeten een traangasbom terechtkwam. Deze werd onmiddellijk gevolgd door een tweede exemplaar, dat onder de eerste bank van de socialistische oppositie rolde, precies op de plaats waar mevrouw Barbara Castle, gewezen minister van Arbeid en Produktiviteit, gezeten was. Barber en de andere Lagerhuisleden begrepen eerst niet wat er gebeurde. Ze hadden er geen flauw idee van, dat die wolkenschietende cilinders echte bom men, en nog wel C.S.-traangas canisters van 'het Blitse leger waren. Maar toen de vonken plaats maakten voor gaswolken, had iedereen het gauw door en konden de ongeveer 120 aanwezige afgevaardig den niet snel genoeg uit de kamer komen. Er onstond geen paniek en niemand werd gewond, maar een paar Lagerhuis leden kregen de rook, die zeer lang bleef hangen, toch erg te pakken en moesten voor verzorging naar een ziekenhuis wor den overgebracht- Dr. King, de bijna 70- jarige voorzitter van de Kamer, had hulp nodig om van zijn stoel op te staan en naar buiten te sukkelen. Achteraf bleek, dat de aanslag zo snel gepleegd was, dat geen enkele afgevaardigde een samenhan gend en volledig relaas kon geven. Op de perstribune zaten echter enkele journalisten, die duidelijk gezien hadden, dat precies tegenover him zitplaatsen op de openbare galerij een roodharige jonge- Ontvoering in Recifine mislukt RIO DE JANEIRO (RTR) Guerril lastrijders hebben getracht de Ameri kaanse consul in Recife in noord-oost- Brazilië te ontvoeren. Het incident deed zich naar het schijnt vorige week al voor, maar de politie wil er niets meedelen. Er ontstond een vuurgevecht straat tussen de guerrillastrijders leden van de veiligheidsdienst, waarbij een der ontvoerders werd gewond. Drie van hen werden gearresteerd. mari opgesprongen was om de twee traangasbommen als het ware overboord te werpen. Volgens deze ooggetuigen riep "ader: „Belfast, wat denken jullie hiervan 7" De twee C.S.-traangasbammen, die 'n gat gebrand hebben in het vloerkleed van de kamer, waren van het type dat in Ulster door de militairen gebruikt wordt om be togers en andere oproerkraaiers te ver drijven. Men vermoedt dat de dader deze bommen gestolen had van het leger. Heel de controverse over het gebruik van C.S.- traangas, die in Groot-Brittannië aan de gang is geweest, kan nu opnieuw begin- i. C.S.-gas is veel onprettiger dan het ouderwetse traangas, en kan in een ge sloten ruimte zoals in het Lagerhuis zeer nadelige gevolgen hebben. De roodharige jongeman werd onmid dellijk gearresteerd door parlementaire veiligheidsagenten en voor ondervraging weggeleid. Het Lagerhuis is gemachtigd om hem indien gewenst zelf te bestraf fen, zonder dat het gewone recht eraan te pas komt. (Van onze correspondent) PRAAG Je zou een mes moeten hebben om het cynisme te kunnen doorklieven dat de laatste tijd hier het leven beheerst. De aanval op Alexander Dubcek in „Rude Pravo" zal de mensen in dit overal aanwezige gevoel ster ken. Voormalige leden van de partij die er net als Dubcek uitgezet zijn, beschouwen het als een eer dat ze niet meer tot de partij behoren die de laatste maanden zo veranderd Anderen die wel binnen de partij gebleven zijn, omdat ze aan hun gezin moeten denken, zullen zich alleen maar nog minder op hun gemak voelen. De bevolking zal de aanval met de cynische onverschilligheid bekijken die de normale reactie is geworden op al te voorspelba re politieke ontwikkelingen. De meeste mensen zullen de aanval niet eens lezen. De dagelijkse verkoop van „Rude Pravo" gaat achteruit. Men sen, die de krant nog kopen om „te zien wat zij daar nu weer van plan zijn" bieden de krante jongens bijna hun verontschuldigingen aan. Als men ziet dat de Tsjecho-Slowaakse commu nistische partij doorgaat met de zuiveringsacties bemerkt men dat een groot apparaat zichzelf aan het vernietigen is. Het is niet aangenaam dit te bemerken. De eerste golf van cynisme kwam toen het partijpresidium een jaar geleden terug kwam op haar veroordeling van de invasie van augustus 1968 en „noodzakelijk" noemde. Maar dat besluit trof de individuele partijleden nog Nu men nieuwe partijkaarten moet aanvragen en daarvoor eerst aan een interview onderwor pen wordt, moet iedereen zelf een moreel besluit nemen. Vandaar de nieuwe golf van cynisme. De leden wordt niet afzonderlijk hun mening ge vraagd over de invasie, maar daar zit het 'm juist. Men vraagt sommigen naar hun vrienden en wie resoluties die de invasie veroordeelden hadden ingediend, of wie er tijdens de hervor mingsperiode die aan de invasie voorafging bij zonder actief was geweest De meest tragische groep die door de zuiverings acties getroffen werd, is de grote groep mensen die (zoals Dubcek) voor de partij kozen. „Toen de partij soms nog verboden werd. Zij zijn hun leven lang al lid. Velen voelden zich in de jaren vijftig niet op hun gemak, maar hielden zich kalm. Zelfs zonder de namen van de belang rijkste partijleiders die zich nu terugtrokken hebben of uit de partij gezet zijn Dubcek, Kriegl, Sik en de anderen lijkt het wel een lijst van gesneuvelden. Daar is Maria Zapotocka, de weduwe van de tweede voorzitter van de communistische partij in het land, Jan Mares die in het leger van Svoboda op het oostfront tegen de nazi's heeft gevochten, Vasek Kana die een staatsprijs ge wonnen heeft, een auteur die veel over de arbeidende klasse geschreven heeft, twee andere nationale kunstenaars, Vladimir Smeral die de hoogste literaire onderscheiding van het land ontvangen heeft en Jarmila Glazarova. Zij beho ren niet tot de zogeheten decadente Bourgeois schrijvers. Maar zij voelden dat hun eer op het spel stond. Zoals een voormalig lid het formu leerde: „Ik zei tegen mijn ondervragers: waarom zeg je het niet gewoon? Kijk. kameraad, we hebben verloren. Je moet het of helemaal eens zijn met alles wat we nu moeten doen, of helemaal niet. Dan zou ik gezegd hebben: .Goed, ik stap liever uit de partij. Zeg me alleen of ik nog langer door kan gaan met het werk dat ik op het ogenblik doe, of niet. En of ik niet hoef te proberen dit óf dat soort werk te gaan doen. Dan verspil ik mijn eigen tijd en die van anderen niet. Maar begin niet met die onzin dat ik een verrader zou zijn of de „stille tegenrevolutie" en al dat soort dingen". De leiders beweren dat uitstoting uit de partij niethoeft te betekenen dat je je baan kwijt raakt. Maar aan de top en in de middengroep gebeurt dit normaliter wel, en niemand kan precies zeggen waar de scheidslijn ligt. Zij die de partij trouw zijn gebleven, hebben dit meestal gedaan hoewel ze zich schamen om hun baan niet te verliezen. Men kan zich hun vrees indenken. In een res taurant in Praag waar jonge obers opgeleid worden, bevonden zich onlangs onder de leerlin gen twee voormalige aankomende journalisten van „Rude Pravo" en een geleerde op het gebied van de kernfysica. De meeste mensen die een belangrijke rol gespeeld hebben in de hervor mingen van 1969 verspillen hun krachten nu. Zdenek Mlynar, rechtsgeleerde en voormalig lid van het presidium, steekt nu spelden door vlin ders in een entomologisch instituut van de aca demie voor wetenschappen. Jiri Hajek, voormalig minister van Buitenlandse Zaken, werkt nu op het instituut voor staat en recht en gaat spoedig met pensioen. Frantisek Vlasak, voormalig minis ter van Planning, zit nu op een advertentiekan- De mensen die aan de top stonden hebben helemaal geen werk meer. Hun loe Ic staan met anderen om te gaan is klaarblijkelijk gevaarlijk. Alexander Dubcek die graag naar zijn geboor testad Trencin zou terugkeren om daar in de textielindustrie te werken, is dit geweigerd. Frantisek Kriegl is nu als chirurg gepensioneerd, Josef Smrkovsky ligt ziek. Waar zullen de acties ophouden? Overal in het land doen geruchten de ronde. Niets is zeker. Men denkt en wenst veel. Men hoopt dat de besprekingen tussen Amerika en Rusland in Wenen als resultaat zullen hebben dat er een buffergebied in Centraal Europa komt. De pessi misten verwachten een politieke berechting van Dubcek en andere leden, maar ondanks de aan val in Rude Pravo staat dit nog lang niet vast. Geestelijke moorden plegen is gemakkelijker dan het houden van een schijn-proces. Dit is tenmin ste een verfijning van de methoden die sinds de vijftiger jaren zijn toegepast. Voor de zuiveringsacties bedroeg het aantal le den van de partij anderhalf miljoen. Volgens de laatste cijfers is een achtste gedeelte van de ondervraagden uit de partij gestoten. Maar de zwaarste interviews heeft men tot het laatst bewaard, terwijl de mensen intussen „geschorst" zijn. Dus het aantal dat uitgestoten wordt zal wel toenemen naarmate de zuiveringsacties hun climax bereiken. Dan zijn er nog de honderden die als lid bedankt hebben. In het bijzonder arbeiders. Waarom zou den ze zich al te veel zorgen maken over een interview? Er is een tekort aan arbeidskrachten, een zo groot tekort zelfs, dat zij zich niet over werkloosheid hoeven te bekommeren. Alle teke nen wijzen erop dat de partij uit de acties tevoorschijn zal komen als een groot log lichaam da* bestaat uit een handjevol dogmatisten en een groot leger opportunisten die zich eigenlijk scha- UTRECHT (ANP) De hoofdbestu ren van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, de Christelijke Bedrijfsgroe pen Centrale en St.-Willibrordus, vak bonden die betrokken zijn bij het over leg bij bet International Coating Mate- rialsconcern (ICM) te Alphen aan de Rijn, hebben in een telegram aan de sedert kort bestaande commissie voor fusieaangelegenheden van de Sociaal Economische Raad een klacht inge diend. De bonden zijn van oordeel dat bij het bod op de aandelen ICM door Bayer-Leverküsen is gehandeld in strijd met de fusiegedragsregels. „Tij dens het overleg met de raad van bestuur van ICM werd van die zijde medegedeeld dat men niet in staat is enig oordeel te geven omtrent de gevol gen van dit bod, zulks overeenkomstig lid twee van artikel 18 van genoemde gedragsregels, aldus de bonden. De vakhonden menen dat op Bayer- Leverküsen de verplichting rust, zoda nige inlichtingen omtrent het uitge- braohte bod aan de raad van bestuur van het ICM-concern te verstrekken dat daaruit een oordeel inzake de ge volgen van de overname kan worden geveld. Zij hebben op een spoedige be handeling van deze klacht aangedron gen. Het bod is niet bij de SER ge meld. International Coating Materials (I.C.M.) meent dat aan het aanbod van de Bel gische Petrofina de voorkeur dient te worden gegeven gezien het geringe ver schil, dat op basis van de koersen te Frankfort en Brussel bestaat tussen het bod van Pfetrofina en dat van Bayer en rekening houdend met wat thans aan industriële beleidsvisie door Petrofina aan I-C.M. ds bekendgemaakt. „Fillpack" heet de gecombineerde blaas-, vul- en sluitmachine. In één arbeidsgang kan dit wonderwerk van techniek kunststofflessen vervaardigen, met vloeistoffen uan karnemelk tot meubelwas vullen en sluiten. Door dit systeem worden transportwegen, alsmede arbeidskrachten bespaard, aanraking door mensenhanden wordt uitgesloten. Tot nu toe had men voor de genoemde arbeidsprocessen drie verschillende machines nodig. Voor de constructie van de „Fillpack" zijn bijna 2500 constructietekeningen nodig geweest. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De regering van Noord- Ierland kondigde gisteren twee verras sende maatregelen af, waarmee ze een snellere normalisering van de toestand beoogt. Nu de protestanten op 13 juli hun Oranjebloemetjes hebben buitenge- zet, zonder dat het tot ernstige inciden ten kwam. worden eensklaps tot 31 januari 1971 alle optochten verboden. De enige uitzondering op deze regel is 8 november. Die dag mogen door de stra ten van Ulster wel optochten trekken ter herdenking van de gesneuvelden van de twee wereldoorlogen. Op 12 augustus zal echter de beruch te leerjongenmars van Derry geen doorgang kunnen vinden in London derry. Deze provocerende optocht gaf vorig jaar aanleiding tot bloedige on lusten in de wijk Bogside. Daarna kwam het ook in Belfast tot ernstige straatgevechten. Om de toestand mees ter te worden, werd toen het leger ingezet. Er bevinden zich momenteel nog 9000 soldaten in Ulster en voorals nog is het niet de bedoeling, ze spoedig terug te trekken. Het spreekt vanzelf, dat nu ook de katholieke optochten van 15 augustus verboden zijn. Dit geldt eveneens voor de traditionele marsen van de protes tantse „Royal Black Institution", die ieder jaar op de laatste zaterdag van augustus plaatsvinden. Volgens de rege ring zal deze schokmaatregel het werk van de veiligheidsstrijdkrachten lichter maken. Op de vraag waarom het ver bod dan al niet eerder uitgevaardigd werd, bijvoorbeeld voor 13 juli, ant woordde een gezegsman van de rege ring: „De Oranjeoptochten zijn toch rustig verlopen?". Dat met deze maatregel zo lang ge wacht werd, plaatst de politieke invloed van de machtige Oranjemannen op nieuw in een ongunstig daglicht. De tweede regeringsbeslissing hield een verrassing in voor de Falls en de Bogsi de, twee katholieke wijken van Belfast en Londonderry, die zich in het verle den scherp verzet hebben tegen de poli tie en het leger. Sinds gisteren wordt in beide wijken weer normaal gepatrouilleerd door on gewapende burgerlijke politie, terwijl op de achtergrond gewapende militai ren een oogje in het zeil houden. In de Bogside werd voor het eerst sinds twee jaar een permanent bureau van de politie geopend. Volgens de regering zullen de agenten weer hun normaal werk doen. Gedurende het afgelopen jaar waagde zich geen politie meer in de Falls en de Bogside zonder escorte van zwaar gewapende soldaten. Duitse technici door guerrilla's vrijgelaten LA PAZ (DPA) De twee Duitse technici Eugen Schulhauser en Günter Lerchl, die zondag door Boliviaanse verzetslieden waren ontvoerd, zijn gis teren vrijgelaten. Dit heeft de Bolivi aanse minister van Voorlichting beves tigd. Het nieuws kwam van de Ameri kaanse maatschappij, waarbij de twee technici werkten. Bolivia had in ruil voor hun vrijlating tien gevangenen vrijgelaten die naar Chili zijn ge- (Van onze Belgische correspondent) BRUSSEL De Vlaamse economie heeft onverminderd de wind in de zeilen. Onlangs werd bekendgemaakt dat de Zweedse autoconstructeur Volvo zijn fabrieken te Gent wil uitbouwen, dat de jaarproduktie in 1975 wellicht 100.000 wagens zal bedra gen; dit is het vijfvoud van wat thans in Gent wordt gepresteerd. En het staat even eens zo goed als vast dat in dezelfde Gentse havenzone een splinternieuwe reusachtige fabriek van Volkswagen zal komen, waarmee naar verluidt een inves tering van 8 miljard Bfr. (600 miljoen gul den) en een personeelsbezetting van bijna 10.000 eenheden zou zijn gemoeid. En in tussen schieten ook in het Antwerpse en in Belgisch-Limburg nog voortdurend nieuwe bedrijven uit de grond. Deze snelle economische expansie ls te dan ken aan een samenspel van factoren: gunstige verkeerstechnische ligging en dito mogelijk heden, beschikbare arbeidskrachten, optimaal x-endement door hoge productiviteit, tussén- komst van de overheid in de vorm van bouwrijp gemaakte industrieterreinen, toe kennen van investeringskredieten tegen lage rentevoet, fiscale vrijstellingen tijdens de eer ste produktiejaren, enz. Op deze tegemoetko mingen van overheidswege komt in het bui tenland en met name in Nederland wel eens kritiek los, omdat men meent dat met zulke maatregelen de internationale concurrentie in zekere zin wordt vervalst. Formeel is België nog steeds een unitaire staat, maar in feite zit de federaliserende strekking er duidelijk in. Zo zetelen in de Belgische regering al twee ministers van Eco nomische Streekontwikkeling, telkens een voor Vlaanderen en een voor Wallonië. Zij be schikken uiteraard over een eigen begroting en over een eigen administratie. En type rend voor de hedendaagse geestesgesteldheid in België ze vechten op zijn tijd onder elkaar op hoog niveau eèn robbertje uit. Zo werden gedurende lange tijd, in de meest strikte geheimhouding onderhandelingen ge voerd tussen Volkswagen enerzijds en de Gent se stadsautoriteiten en de Vlaamse minister voor Economische Streekontwikkeling (de Gentse professor Vlerick) anderzijds. Ge vreesd werd, dat voortijdige ruchtbaarheid aanleiding zou geven tot een heleboel onge zonde touwtrekkerijen van de kant van de Waalse economische instanties, zoals de Con- seil Economique Wallon en vanzelfsprekend ook de Waalse minister voor Streekontwikke ling. Het zou trouwens niet de eerste keer zijn dat Wallonië een industriële vestiging, die eigenlijk in Vlaanderen moest komen door politieke druk en financiële overbiedingen zou wegsnoepen. Vandaar de uitgesproken weder zijdse argwaau en de bezorgheid van beide ministers om gevrijwaard te blijven van pot- tekijkers uit het andere kamp. De naijver van Wallonië ten overstaan van de expansieve Vlaamse economie kwam al scherp tot uiting toen enkele jaren geleden de eerste grote staalfabriek in Vlaanderen werd gebouwd, aan het zeekanaal Gent-Terneuzen. De Walen kwamen met het argument dat staalproduktie een traditionele Waalse activi teit is en bijgevolg ginds hoorde te blijven. Verzet ook tegen het oprichten van een Al- legheny-Longdozstaalfabriek in Belgisch- Limburg. En heel wat middelgrote Belgische ondernemingen, met frankofoon overwicht in hun raden van beheer gaven er de jongste jaren de voorkeur aan om vestigingen in Vlaanderen te sluiten of af te gelasten, en over te brengen naar Wallonië waar ze hun vestingen uitbreidden. Wat buitenlandse investeringen betreft is er een vinnige strijd geleverd vooraleer de pe trochemische reus Amoco uiteindelijk te Geel aan het Albertkanaal en aan de Boudewijn- snelweg terechtkwam, in plaats van in het Luikse. Hierdoor was de Waalse opinie even wel zodanig geprikkeld dat de Waalse minis ter voor Streekontwikkeling geen rust kende vooraleer ook Wallonië „zijn petrochemisch bedrijf kreeg: de Chevronvestiging in Feluy. Volgens alle normen van economische ortho doxie is die vestiging nonsens, want de ruwe grondstoffen moeten vanuit Antwerpen via een pijpleiding naar Feluy worden gepompt en de verwerkte produkten moeten voor het grootste gedeelte via spoor en weg weer naar Antwerpen worden gevoerd voor verdere dis tributie. Bedenkelijk Zo mogelijk nog bedenkelijker is de vesti ging van Alusuisse te Amay. Geruime tijd werd onderhandeld met de Amerikaanse Kai ser Aluminium, en toen dat "afsprong moest en zou Wallonië hiervoor ..compensatie" krij gen. Dit werd dan het aluminiumbedrijf Alu- suisse, dat slechts in de appel beet na buiten sporige kredietfaciliteiten en na de waarborg dat de firma in lengte van jaren elektriciteit (aluminiumelektrolyse vergt massale hoeveel heden stroom) beneden de Belgische kostprijs zou krijgen. Tegen zulke buitennissigheden wordt dan weer in Vlaanderen fel geprotesteerd. Aange zien de belastingdienst in België (nog) niet werd gesplitst, dragen Vlaamse belastingbeta lers mede de last van die dure grappen: per gecreëerde arbeidsplaats bedraagt het over heidsingrijpen bij Alusuisse 3,6 miljoen Bfr., de voordelen van fiscale en infrastructurele aard niet inbegrepen. Bij Chevron loopt die overheidstussenkomst zelfs op tot 6,4 miljoen Bfr. (ongeveer 500.000 gulden) per gecreëerde arbeidsplaats. Van zijn kant besteedde de Vlaamse minister voor Streekontwikkeling vo rig jaar 2,9 miljard Bfr. voor het creëren van 34.000 nieuwe arbeidsplaatsen, dit is ge middeld 86.000 Bfr. per arbeidsplaats. De wanverhouding sprint in het oog. Vanzelfsprekend werkt de Waalse minister Delmotte in veel ondankbaarder omstandighe den. Een aantal elementen die pleiten voor industrievestiging in Vlaanderen zijn niet aanwezig in Wallonië. Daarom moet die in vesteerders maar dan een lekker hapje voor de neus gehouden worden voor zij toehappen. Daarenboven is Wallonië nog steeds niet over de diepe crisis heengekomen, die werd inge luid met het verloren gaan van de traditione le steenkoolnijverheid en de teruggang van de even traditionele staalnij verheid. Daarvoor heeft ook de Waalse zelfverzekerdheid een zware knauw gekregen. Wallonië dreigt weg te zinken als .'.achtergebleven gebied", met alle frustraties die daarmee voor de bevolking gepaard gaan. In sommige Waalse gewesten is het herstel volop aan de gang, maar andere komen moeilijk van de grond. De herstelpoli- tiek van de regering verloopt krampachtig, schiet vaak naast het doel en wordt aldus oorzaak van nieuwe geldverspillingen en nieuwe bitterheid. Te Ronquières in Henegouwen liet de rege ring tegen een prijs van vele miljarden een scheepshelling bouwen ten behoeve van de binnenvaart die de Waalse bedrijven van steenkool en ijzererts zou voorzien en de afgewerkte producten naar Antwerpen zou vervoeren. Deze helling, inderdaad een tech nisch meesterstuk, mist zijn economisch doel, aangezien de zware industrie voor een aan zienlijk deel werd uitgeschakeld. Op het ka naal varen nu rondvaarbootjes, en Ronquières is een toeristisch doelwit voor dagjesmen- Autoroute Omdat de Boudwijnweg werd gebouwd tussen Antwerpen en Keulen(waar ook Luik van profiteert) en de E. 3-autostrade Antwerpen dichter bij de Roer en bij zijn Noordfranse achterland zal brengen, eiste Wallonië de bouw van de autoroute de Wallonië om de belangrijkste Waalse centra (Luik, Namen, Charleroi, Mons, Doornik) met elkaar te ver binden. Deze autoweg, nog steeds niet vol tooid, kost door de lastige bodemgesteldheid enorm veel inspanning. Thans is nagenoeg iedereen ervan overtuigd dat hij economisch het minste rendement zal opleveren van alle autowegen die tot dusver in België werden gebouwd. Indien de 140 miljard Bfr. (10 miljard gulden) die vruchteloos in de verlieslijdende Waalse mijnen zijn gestoken, de nutteloze miljarden van het Ronqüièresbouwwerk en de slecht- geïnvesteerde miljarden voor dc Autoroute de Wallonië oordeelkundiger waren gebruikt, dan zou Wallonië vandaag een ander aange zicht hebben, zeggen de nuchtere Vlamingen. Die trouwens ook niet begrijpen waarom Waalse hoeven en gronden, die door traditio nele Waalse boeren in de steek worden gelaten „omdat ze verliesgevend zijn", begin nen te renderen zodra een Vlaams boerenge zin er de hand aan de ploeg slaat. Zodat agra- r ch Wallonië ieder jaar wat meer door Vlaamse „kolonisten" wordt overgenomen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5