NANA MOUSKOURI werd plotseling een ster JOHNNY HOES PIKT GRAANTJE MEE IN DE POPWERELD Radio Nordsee geeft strijd tegen storing op Uitzendingen gestaakt :&K.. Spel zonder grenzen VPRO maakte geweld belachelijk POPLABEL KILLROY PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 JULI 19.J Dreeszonen hebben andere iveg gekozen DERICHTEN als die welke melden, dat de zonen van oud-premier Drees nu beiden besloten hebben de Partij van de Arbeid te verlaten en in de politiek een andere weg te kiezen, doen het in de publiciteit aardig, maar men moet hun betekenis niet overschatten. Van eerzame K.V.P.'ers is meer dan eens een zoon of dochter toegeti-eden tot de Partij van de Arbeid of D '66, om maar niet te spreken van partijen, die nu een flink stuk meer naar links liggen. In menig liberale familie is het zelfs traditie, dat pa's politieke voorkeur propagandistisch nergens slechter werkt dan in zijn eigen huiselijke kring Solidariteit TUSSEN de grootste en meest 1 succesvolle politicus, die de Partij van de Arbeid gekend heeft en zijn zonen zit ongetwijfeld een stuk generatiespanning die schering en inslag is; bovendien hebben noch W. Drees jr., noch mr. J. Drees, bëkwame mannen in hun werkmilieu, nooit zoals hun vader in de frontlinie van het politiek bedrijf gestaan; niet in de partij en zeker niet in de parlementaire arena. Op de publieke opinie zou een „vaarwel aan de Party van de Arbeid'' door dr. W. Drees sr. meer indruk maken dan een overstappen van alle overige leden van de familie Drees naar D.S. *70. Nederlands meest gevierde naoorlogse premier heeft die stap niet gezet en we kunnen ons voorstellen, dat juist in zijn geval gevoelens van solidariteit zullen blijven overheersen, zelfs wanneer dr. Drees verstandelijk en politiek dichter is komen te staan bij denkbeelden terzake van binnen- en I buitenlandse politiek zoals die in de afgescheiden D.S. '70 leven dan bij de idealen van de sterkst-drijvende krachten binnen de Partij van de Arbeid. Net als het geval is bij zijn zoon-naamgenoot ziet Drees sr. in bepaalde programmapunten van Nieuw Links veel goeds, maar beschouwt hij de consequenties van andere denkbeelden in die groep rampzalig. Hoewel uiterst tactisch en voorzichtig in al zijn uitlatingen, heeft de oud-premier toch wel enkele malen laten doorschemeren, dat ook hij niet overloopt van bewondering voor de manier waarop de huidige politieke leiding van zijn partij probeert 't Nederlandse socialisme in de goede sociaal-democratische koers te houden. Drees sr. moet niets hebben van een soort van geleide sociaal-democratie, waarop het drijven van sommige Nieuw Linksers.in de praktijk neer komt. Andere tijden gN voor het overige constateert juist een politiek-wijs man als de grote socialistische voorstander van de brede-basispolitiek vlijmscherp, dat de Partij van de Arbeid van 1970 niet meer de partij van 1946 kan zijn; zo min als de K.V.P. van Romme, Beel en Andriessen nog past in de omstandig heden waaronder Van Stee, Veringa en Schmelzer moeten werken, noch het recept van Schouten past in de therapie waarmee Biesheuvel en Veerman aan het politiek bedrijf van 1970 dokteren. Het boeiende-voor een man als Drees moet wel zijn, dat zijn politieke visie nu geprezen wordt door K.V.P.'ers, zoals ook de bekwaamheid van Romme vaak door politieke tegenstanders van weleer anno 1970 als een beter alternatief wordt voorgeschoteld. Misschien kan dit de politici van dit moment, zoals een Vondeling, Schmelzer Biesheuvel tot troost strekken, De tijd objectiveert feiten en gedragingen; en de kritiek van nu kan overmorgen zijn omgebogen tot een milder (vaak juister) oordeel. LONDEN (Reuter). Radio Nordsee International schijnt de strijd tegen de „storingen" van de Britse regering nu definitief te hebben opgegeven. Het schip van de Zwitserse piratenzender, dat al enige tijd voor de oostkust van Engeland lag, heeft gisteren het anker gelicht en koerst nu in de richting van Nederland, daarmee de vele pogingen opgevend om met zijn popprogramma's de Britse huiskamers te Toen in de afgelopen maand juni de conservatieven in Engeland aan de macht kwamen, scheen met de aan kondiging van de regering, dat ze com merciële radio-uitzendingen zou toe staan, de toekomst van Radio Nordsee International verzekerd. Maar Chris topher Chataway, de nieuwe minister (ADVERTENTIE) Vandaag brengt de NCRV voor de vierde maal dit zomerseizoen het inter- nationationale "Spel zonder grenzen" op het scherm. Hieraan nemen zoals be kend ploegen deel uit Italië, Zwitser land, België, Frankrijk, Engel., Duitsl. en Nederl. De 4e uitzending in deze reeks wordt verzorgd door de ORTF en opgenomen in Avignon. Voor Nederland gaat Bolsward proberen de prestatie van Genemuiden dat op dit moment Dronten en Assen heeft overvleugeld, te overtreffen en .zich daarmee een goede kans te scheppen mee te mogen spelen in de finale, die op 18 september in de beroemde arena van Verona wordt op genomen. Het Nederlandse commentaar wordt verzorgd door Barend Barendse. Deze uitzending kan ook in kleur wor den ontvangen. NCRV ned. II 20.20 uur. voor de PTT, maakte al gauw duidelijk dat hij geen piratenzenders zou accep teren. Twee dagen geleden erkenden de piraten in een telegram aan het minis terie in Londen hun nederlaag en zeiden naar Nedèrland te zullen terugkeren. „Die Chinezen kunnen kunstjes ma ken", zei iemand die pas zo'n show ge zien had. Kijkend Nederland kon zich daar gisteravond nog eens van verge wissen toen de TROS een gedeelte van het Chinees Variété uitzond waarin le den van het Chinees Staatscircus hun acrobatische toeren ten beste gaven. Hoe geoefenden in dat vak met zulke brokken weten om te gaan, is nog enig zins te begrijpen ook voor niet ingewij den, maar hoe ze het klaar spelen op zo'n toren van stoelen te balanceren is totaal onbegrijpelijk. Onder alle uitzen dingen aan acrobatiek gewijd was dit toch wel een primus- De VPRO tikt graag de politie op z'n vingers. Joop van Tijn is in zulke kwes ties in beste vorm. Er wordt wat de buitenlandse toeristen van een bepaald genre betreft blijkbaar met twee ma ten gemeten zoals in de Berichten uit de zomer aan het licht kwam. Dit mag wél en dat mag weer niét en de lang- harigen en hipgekleden worden nogal in de gaten gehouden en niet altijd het juiste recht gedaan- Velen zullen zich daar aan ergeren. Maar hoevelen zul len zich ergeren aan het feit dat het nationale monument op de Amsterdam se Dam, opgericht ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de oorlog en al het leed dat wij in de bezettingstijd ge leden hebben, onteerd wordt door een troep jongelui die daar languit liggen of rondhangen er zo niet de openbare orde verstoren dan toch dikwijls moei lijkheden veroorzaken en bepaald geen sieraad voor he- hoofdstedelijk straat beeld vormen. Maar de VPRO heeft op deze feiten geen commentaar. Dat men in Brabant voor het daar te houden Pop-festival de nodige voorzorgsmaat regelen wenst te nemen, is niet meer dan begrijpelijk en Van Tijn kon er dan ook weinig tegen inbrengen. Dezelfde omroeo echter heeft ons gis teravond toch een groot plezier gedaan met de eenakter van Stanley Eveling, gespeeld door Sue Carpenter en An thony Haygarth van de Traverse Com pany uit Edinburgh voor de tweede maal in onze huiskamers te brengen. Er zijn wrl eens stukken die het de tweede keer wat minder doen maar hier beleefden we 't tegenovergestelde. Het schokkend inzicht in de gedachten- wereld van een ouder wordende man die zyn greep op het leven begint te verliezen en ecD laatste wanhopige poging doet om nog eens naar het ge luk te grijpen,' heeft zich nog veel ster ker in ons vastgezet dan toen wy het de eerste keer zagen- Het feit al dat we meer dan een uur uiterst geboeid kon den kijken naar de dialoog van twee spelers met een minimum aan toneel- gebeuren pleit al genoeg voor het ge halte van dit stuk. Het is niet experi menteel in de gewone zin en allerminst revolutionair met z'n literair romanti sche en zelfs enkele gevoelsmatige poë tische passages inaar er vindt tevens een ongelooflijke psychologische intro spectie plaats waardoor de kijker niet alleen geconfronteerd wordt met wat er in deze beide mensen afspeelt maar waardoor hy tegelijk zichzelf kan spe- gelen aan deze tragedie. Want dat is het, een tragedie waarmee de auteur zijn toeschouwers toch niet al te rauw op het lyf valt. getuige de sprankels humor die er doorheen gewerkt zijn. U zult het zich waarschijnlijk kunnen voorstellen dat wij na dit spel genoten te hebben er niet meer toe konden ko men ook nog ee.if de Nederlandse film van Ditvoorst tc zien die naar het ge tuigenis van deskundigen zijn kwaliteit heeft- A.I. Weggestuurd van conservatorium De vrouw met „the voice of nostalgia", stem vol heimwee, wordt Nana Mouskouri genoemd. In de chansons van deze inter nationale zangeres zweeft een zweem van heimwee. Heimwee naar het „verre" Griekenland? De gitzwarte Nana Mouskouri werd in 1936 in Athene geboren, in de wijk .Ghouva, een gedeelte van de Griekse hoofdstad dat tijdens de Tweede Wereldoorlog een ware haard van verzet was. Geweld, dood en honger, kortom armoede, is de vroegste herin nering van deze zangvedette. Na .de oorlog kon Nana, evenals haar drie jaar oudere zusje Jenny op kosten van een bevriende relatie zanglessen nemen. Aaanvankelijk wilden de twee zusjes een „Mouskouri-duo" vormen. Maar Jenny verkoos na enige tijd hel rustige leven van een huisvrouw. Het jachtige leven van een artieste lag Jenny niet. Nana's muziekleraar stuurde 'haar in 1951 naar het conser vatorium in Athene waar zij vaak gehinderd werd door een kwellende stembandaandoening, veroorzaakt door het forceren van haar stem. Erger De opleiding aan het conservatorium vroeg echter een enorme hoeveelheid geld. Steeds groter wordend geldgebrek noopte Nana te gaan werken in een oude Atheense kroeg. De stemband aandoening werd steeds erger en de gebrilde Griekse kreeg enkele maan den rust voorgeschreven. Na acht jaar studie aan het conservatorium stond ze op het punt eindexamen te doen. Een metamorfose maakte zich van Nana Mouskouri vlak voor het eind examen meester. Ze toonde steeds meer interesse voor de jazzmuziek. Voor haar was het geen enkel pro bleem bluesnummers te combineren met liederen van Schubert en Verdi- aria's. Haar zangleraar kreeg weet van het feit dat Nana heimelijk bluesnummers componeerde. Volgens haar muziekpe dagoog „misbruikte" zij daarbij de klassieke muziek en Nana moest het conservatorium verlaten. Relaties had de Griekse zangeres ge noeg en het is dan ook niet toevallig dat ze stante pede als zangeres in een orkest werd gehaald. De eigenlijke ster Nana Mouskouri was toen nog niet geboren. In een„zaki" (een Grieks café) waar het orkest speelde en Nana zong, klonk op een zwoele zomeravond het uur van de waarheid voor Nana Mouskouri. Producer Manos Hadjidakis was op zoek naar jong talent. Hij schreef voor haar enkele teksten en die vielen in zo'n goede aarde dat er nog tientallen chansons volgden. Met enkele van deze succesnummers won GEEN VERVOLGING DEN HAAG (A.N.P.). Staatssecre taris prof. mr. K. Wieren» van Justitie kan zich verenigen met de beslissing van het Openbaar Ministerie in Am sterdam om geen stappen te onder nemen tegen de VPRO in verband met een door deze omroepvereniging ver zorgde radio-uitzending vanaf de Dam in Amsterdam op 1 mei jl. De bewindsman heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van net Eerste - Kamerl id dr. P. G. van de Vliet (WD), die onder meer had ge wezen op de zijns inziens subversieve acties waartoe in deze radio-uitzending werd opgeroepen. Deze acties hadden tot doel, aldus de heer Van de Vliet, een op het gebouw van een kleding magazijn (Peek en Cloppenburg) door de politie geplaatste t.v. -camera te doen verdwijnen. Het Openbaar Ministerie baseerde, al dus prof. Wiersma, deze beslissing op 'n verklaring van de betrokken VPRO- reporter, volgens wie gezocht was naar een vorm van radio-uitzending, waarin „het stomme geweld", dat in Amster dam op de eerste mei folklore sdhijnt te worden, belachelijk zou worden ge maakt. Daarbij was gekozen voor de ironische, relativerende vorm, 't tegen deel derhalve van opruiing. Minister dr. M. A. M. Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, namens wie dit antivoord mede werd gegeven, houdt het er eveneens op. dat de betreffende uitzending een relativerende is geweest en dat zij daardoor geen gevaar opleverde voor de openbare orde. Dusty Springfield in Zomaar een zomera von d De Engelse vocaliste Dusty Springfield is de vedette in "Zo maar een zome ravond" van vrijdagavond. Zij ver wierf door grammofoonplaten en op treden voor de televisie veel succes en bek.-.Ibeid, recentelijk tijdens het te levisiefestival in Montreux, waar Dusty Springfield het middelpunt was van een TV-show die de Nederlandse regisseur Bob Rooyens voor de Duitse televisie heeft gemaakt. In "Zo maar een zomeravond" verder de Harderwijkse zusjes "The Hearts of Soul", zanger Ben Cramer en het acrobaten-trio "The Jacky's". J azzmusicus-bandleider-huisarts Boy Edgar laat zich "Zo maar een vraag stellen en Henk Molenberg, Wiesje Bouwmeester en Berend Boudewijn improviseren op een door hel publiek gegeven onderwerp. Presentatie: Koos Postema. Regie: Siem Suurhoff. Eindredaktie: Herman Wigbold. VARA 20.20. Ned. I NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal Ev. OMROEP 19.04 uur: Trefpunt 20.00 uur: Journaal VARA 20.20 uur: Zomaar een zom 21.45 uur: Mannix, haal je schoolgeld terug NEDERLAND I VARA 16.00 uur: Journaal 16.02 uur: Dagje ouder 17 00 uur: Banana Splits NOS 18.00 uur: Sport 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal AVRO 19.04 uur: Rally-cross 22.35 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Première over film NCRV 19.30 uur: De scheepsjongens van Bontekoe 19.37 uur: De wetten van de wildernis, natuurfilm 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Nieuwe Oogst 21.50 uur: High Chaparral 12.40 Wereldmuziek- 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Spel zonder grenzen 21.35 uur: Barenboim over Beethoven 22.00 uur: Hier en nu 22.25 uur: Koormuziek 22.35 uur: Journaal KRO 19.04 uur: Kinderen praten 19.30 uur: Debbie Reynolds- show 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Banditenstreiche. operette NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal HILVERSUM I 402 M. 18.00 Nieuws: 19.30 Nieuws. VARA: 21.00 Fragmenten uit de opera I Puritanl, v. Bellini (gr), 32.20 Stereo: Radio Kameror- "ÉM M 30 Nieuws. 22.40 t platenprogram- Mededelingen. 22.45 reo: Serenade in blu< 13.65-24.00 Nieuws. klassieke en moderne muziek. 18.30 Nieuws. 18.41 Hier en Nu. met o.a. reportage IBM-schaaktoer- nool. 19.00 Wereldpanorama. 19.10 Veel ge vraagde gewijde muziek (gr.). 19.40 Wijd als de wereld: wekelijkse internationale oriën tatie in kerk, zending en oecumene. 19.50 Kinderkoor. 20.05 Stereo: The sound of musical: programma van musical fragmen- nuzikale lezing. TROS: 22.00 Aktua: radlo- nagazine met reportages, kommentaren en nuzlek. 22.30 Nieuws. 22.40 De Beyaerd-Hier. .■abaretprogramma. 23.10 Apollo XXI, een istlsch ruimtevaart mysterie. 23.30 Ste- Midnlght Special: licht muziekpro- 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken 18.55 Gram. muziek. 1900 Nieuws, weerbe richt. 19.30 Oude muziek. 20.00 Muziekpro- 21.45 Literair pro- .40-23.45 Nieuws. dag. VARA: 8.01 pagina. 8.15 Z.O. 136: geve Nana: „Zusje Jenny liet het afweten". Ze werd naar Franrijk gehaald en maakte haar eerste Griekse en Franse platen. Ze wipte even over naar Duitsland waar zij het bekende Roses blanches de Corfu" opnam. In1 een mum van tijd waren van deze plaat meer dan een miljoen exemplaren verkocht. In die jaren reisde zij alleen al per vliegtuig 15 maal de aardomtrek. Het succes kende geen grenzen meer en in 1962 vertrok ze naar de Verenigde Staten, waar Quincv Jones haar pro ducer werd. Momenteel woont de Griekse zangvedette in Parijs, waar ze getrouwd is met haar trouwste begeleider, Georges Petsilas. Barenboim over Beethoven De pianist-dirigent Daniel Barenboim zet in een serie kleurenprodukties zijn persoonlijk relatie uiteen tot het werk van Ludwig van Beethoven, die twee honderd jaar geleden werd geboren. De vierde aflevering, die vanavond op het scherm komt, draagt de titel "De com ponist aan het werk". Hierin worden de ouvertures Leonore 2 en 3 met elkaar vergeleken en wordt bovendien een complete uitvoering gegeven van de ou verture Leonore 3 door het New Phil- harmonia Orchestra onder leiding van Barenboim NCRV ned. II 21.35 uur. :an: populair programma ov< ARA: 16.15 Stereo: Radio HILVERSUM II 298 M. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende :d. 7.18 Stereo: Op het eerste gehoor: ding in samenwerking met het N.K.O.V 12.14 Marktberichten. 12.16 Overheidsvoor lichting: Vast en zeker. Een programmi van het ministerie van sociale Zaken er volksgezondheid met informatie over d< sociale verzekeringen. 12.26 Mededellnger t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.4 Actualiteiten. 12.50 Buitenlands commentaar NOS: 13.00 Vliegende schijven: grammofoon- platenprogramma voor de militairen. KRO: 14.00 Stereo: P.M.: een weekblad met veel plaatjes. (16.00-16.02 Nieuws). NOS: 16.30 In- o: Zesnegenplus: licht n HILVERSUM III 240 M. EN FM-KANALEN KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 DJlnn: gevarieerd j programma. (10.00 en 11.00 Nieuws). NOS: f. 12.00' Nieuws. 12.03 Gevolmachtig: Een ko ning te rijk voor de door u gevraagde plaat, NCRV: 13.00 Nieuws. 13.03 Nee, we noemen geen namen: licht platenprogram- -iet verzoeknummers. (14.00 tualitelten.) Nleu> de BRUSSEL 324 l 5.00 Nieuws).' 17.01 balans: ultzen- Promotor Hollandse lied zwaait om (Van een onzer medewerkers) WEERT Johnny Hoes is niet langer Nederlands schlagerkoning. Hij is van zijn troon gekomen. Hij wordt niet meer alleen gesecondeerd door coryfeeën als Zwarte Lola, Dikke Leo, Zangeres Zonder Naam, Nelly en de Krekels en Radi Ensemble. Johnny, die als geen ander weet, welke meezingertjes het op partijen en feestjes gaan doen, heeft gezelschap gekregen van popartiesten. Vanwege dat feit heeft Hoes een eigen label opgericht: Killroy. Zanger Armand, die zo'n jaar of drie geleden nog zong: „Ben ik dan te min?", heeft zich laten verleiden een contract met de Weertse platenbaas te tekenen. het nog steeds goed". ..Het nieuwe Killroy-label heeft zich geassocieerd met de eigen platen maatschappij van de Engelse zanger- muziekschrijver Chris Andrews. Dat Chris een eigen maatschappij heeft, is in Engeland en Amerika geen'bijzon derheid. De meeste artiesten in die landen hebben het platenheft in eigen hand eenomen. maar onderhouden toch nauwe banden met de reuze maatschappijen, want daar zijn en blijven ze hoe dan ook afhankelijk van. Waarom heeft een groep als David Copperfield zijn toevlucht tot Johnny Hoes genomen? Basgitarist Fred Root- veld (22): „We hebben een contract van vijf jaar getekend. Dat wil niet zeggen dat wij ons eigen label hebben op gedoekt. Hoes heeft voor ons een uit zondering gemaakt. Killroy zorgt alleen voor de distributie, promoting en aller lei andere zaken". Popgroep The Dream uit Tiel, die ook steeds het image heeft hoog gehouden dwars van commercie te zijn, heeft zich eveneens onder de vleugels van Johnny genesteld. Hetzelfde deed de formatie David Copperfield uit Almelo. Als we ..boze" tongen uit de Nederlandse showwereld mogen geloven, was de heer Hoes gedwongen deze weg in te slaan, die hem beslist niet naar de poptroon zal voeren. Daarvoor zitten te veel kapers op de kust. Het graantje, dat in de popbizz nog mee te pikken is, wil hij best pikken. En sinds de producenten van het tranen-verwekkende lied zich niet meer in een algemene populariteit kunnen verheugen, is het voor Johnny Hoes wel noodzakeliik ook in popmilieus te gaan grasduinen, beweren diezelfde tongen. Een woordvoerder van Hoes' Telstar ontkent dit ten stelligste: ..Onze wens was ook internationaal iets te gaan doen. Als je daartoe besluit, moet je op de Engelse toer gaan, Dat houdt dan weer bijna automatisch in. dat je popmuziek moet gaan uitbrengen. Hoes heeft in Nederland hel image, dat hij de grote promotor van het Nederlandse lied is. Dat is hij inderdaad, maar daarbij wil hij het niet laten Vandaar dat we nu over de landsgrenzen gaan kijken. Dat deze nieuwe richting voor Telstar een noodzaak zou zijn. is Vrij David Copperfield zat voordien bij Phonogram. Het contract met deze maatschappij was nog niet afgelopen, maar de groep was vrij om te gaan en te staan waar zij wilde en dat hebben de Almeloërs dan ook maar gedaan. Volgens Phonogram en David Copperfield zal over deze aang van zaken verder worden gezwegen. „Wij zijn toen naar Johnny Hoes ge gaan", vertelde Fred Rootveld, „en daar hoorden wij, dat hij op het punt stond met popmuziek te beginnen. We kwamen juist op tijd. Weet je wat het met de grote maatschappij is: daar sta ronduit belachelijk. Onze platen doen je nummer 54 of zoiets en bij Hoes ben je nummer één. Een maatschappij als Phonogram neemt je altijd wel. Ze sturen je ook trouw de verplichte vijftig gulden per jaar toe. Daar blijft het meestal bij. Ze worden heus niet kwaad als je geen hit maakt". Phonogram meent daarentegen: „Dat is onzin. Als een artiest niets doet. Liedzanger Johnny wordt popspecialist. doen wij ook niets. Als een artiest werkt, werken wij ook voor hem. Zo is de normale gang van zaken. Daarbij houden wij relatief weinig rekening met de plaats, die een groep of artiesi bij ons inneemt".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2