fieidóc 6oumnt VS bereid tot open gesprek M.-Oosten VS BEMOEILIJKT NEDERLANDSE VLEESEXPORT EGYPTISCH ANTWOORD POSITIEF EN ONDUIDELIIK Talloze auto's met gebroken voorruit Roolvink nodigt vakcentrales nu schriftelijk uit Toeristen vinden 98 mijnen Eban ziet kans voor gesprek Langs Rhóne-oever Giftige mist boven Tokio Prins Bernhard moet kalmer aan doen Directëur IF A in arrest DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 61c jaargang, no. 18.110 VRIJDAG 24 JULI 1970 KOELER De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt Enkele buien maar o:>k opklaringen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen. Trefpunt ïr Zomaar r Mannix, Nederland F: 19.04 uui over kunstenaars; 20.20 een zomeravond; 21.45 u haal je schoolgeld terug. Nederland II: 19.04 uur Première over film; 19.37 uur De wetten van de wildernis; 20.20 uur Spel zonder grenzen; 21.35 uur Barenboim over Beethoven; 22.25 uur Koorzang. (Van onze correspondent) PARIJS Plaats van het to neel: Bagnols-sur-Cexe. in het departement van de Gard. Hoofdpersoon een boer. Slach toffers: tientallen automobilis ten met een gebroken voor ruit. De boer vertelt: „Zater dag zat ik langs de kant van de weg en telde vijftig gebro ken voorruiten. Zondag telde ik er 58. Maandag waren het er 67. Dinsdag is men de weg gaan aanvegen en toen telde ik er nog maar 30. Het gehucht ligt langs de Na tionale 580 aan de rechteroe ver van de Rhone. De weg is pas vernieuwd en men heeft er 500 ton kiezel over heen gestrooid. De ene na de andere automobilist kreeg een korrel tegen de voorruit en was ge dwongen of in een hotel te overnachten of naar een gara- Aan wie de schuld? Het mi- ander materiaal kunnen ge te rijden voor een nieuwe nisterie van weg en werken strooien, maar dat kost 5 maal voorruit. Slachtoffers wegdek werden zo kwaad dat ze het gebouw van de wegenbouwer zijn binnen gelopen en daar geen ruit hebben heelgelaten. heeft verklaard dat op de weg zoveel en daarvoor beschikt 500 ton kiezel is uitgestrooid het ministerie niet over de fi- over een afstand van 11 km, nanciële middelen, wat neer komt op een dikte De gendarmes die bij het ge- van 8 mm, iets minder dan val zijn betrokken geven alle het normale. Men had ook wel schuld aan de automobilisten die sneller rijden dan is toege staan. Rijdt men over deze nieuwe weg niet harder dan 60 km per uur, dan springt een kiezelsteen niet hoger dan 30 cem van de grond en is er geen enkel gevaar. Langs dit deel van de weg staan waar schuwingsborden voor een snelheidsbeperking tot 60 km. Maar verreweg het grootste deel van de automobilisten stoort zich er niet aan en rijdt er met topsnelheid overheen. In de streek hebben alle gara gehouders borden geplaatst waarop te lezen staat: geen voorruiten meer voorradig. Vorig jaar heeft zich bij het gehucht hetzelfde afgespeeld, maar toen was het erger. De gendarmes moesten de auto mobilisten met geweld uit el kaar halen die in een garage vochten om de laatste voor ruit. correspondent) CAIRO-TEL AVIV-WASHING- TON De Verenigde Staten zijn bereid tot een open gesprek met de partijen in het Midden-Oosten en de Sovjet-Unie op basis van het Egyptische antwoord op de voor stellen van de Amerikaanse minis ter Rogers. In Amerika is het, Egyptische antwoord beschreven als een aanvaarding onder voor behoud van het voorstel tot een tijdelijk staakt-het-vuren, In Is raël zijn de reacties evenwel min der positief. Niet, alleen is de Is raëlische regering gekant tegen 't Amerikaanse plan, maar ook het antwoord van Nasser wordt gezien ais een poging Israël te isoleren en Amerikaanse wapenleveranties te verhinderen. Het Egyptische antwoord houdt volgens Washington wel het gevaar in van een voorwaarde vooraf, dat Israël het terug trekken uit. de bezette gebieden aan vaardt. Ook is niet duidelijk of Egypte rechtstreekse onderhandelingen op een later tijdstip niet zal afwijzen, en op die manier van de adempauze profijt trekt. Gisteren heeft president Nasser het Egyptische antwoord in een rede bekend gemaakt. Hij verklaarde dat Egypte de Amerikaanse voorstellen heeft aangeno men, hoewel ze geen nieuwe elementen bevatten dan die voorkomen in de reso lutie van de Veiligheidsraad van 22 no vember '67- Nasser verklaarde overigens van mening te zijn dat wat met geweld is afgenomen, alleen met geweld terug genomen kan worden omdat Israël wei gert de bezette gebieden te ontruimen en in plaats daarvan op expansie uit is. Wij verklaren ons tegelijk voor de vrede en voor de oorlog te werken. Israëlische commentatoren wijzen er op dat Nasser wel heeft gesproken over ontruiming van alle bezette gebieden, maar niet over garanties van veilige grenzen voor Israël en ook niet over Egyptische bei eidheid om vrede te slui ten. De Israëlische regering wenst een onvoorwaardelijk staakt-het-vuren zon der tijdslimiet, en directe onderhande- Abba Eban, Israëls minister van Bui tenlandse Zaken, heeft gisteren op een persconferentie eveneens de mogelijkheid van onderhandelingen aangesneden, op voorwaarde dat Egypte bereid is een UN Bloed, zweet en blaren in de Nijmeegse Vierdaagse. Een jonge, uitgeputte militair wordt door zijn collega's niet in de steek gelaten en nadert moeilijk strompelend de eind streep. Anderen, meer bezadigde fi guren, nemen het makkelijker op. Zij doen mee in hoofdzaak uit plezier en genieten onderweg met volle teugen van de natuurschoon. (ADVERTENTIE) staakt - het - vuren onvoorwaardelijk te aanvaarden en wede met Israël te slui ten. Als Egypte deze voorwaarden niet wil aanvaarden, dan zullen alle partijen met hun eigen woorden blijven praten, aldus Eban. Hij ontvouwde daarbij een vredesplan dat behalve het staaRt-het- vuren ook de vaststelling van nieuwe grenzen, een conferentie over de vluch telingen en een „open grens" met Jor danië dat daardoor toegang krijgt tot de Middellandse Zee inhoudt. n.v. hweg 35 'en jen teiten liseerd in ;r Praten over inflatie (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft namens de regering het overlegorgaan van de drie vakcentrales gisteren schriftelijk uitgenodigd voor een be spreking. Eerder deze week kregen de vakcentrales een telefonische uitnodi ging, maar hierop werd afwijzend gere ageerd, niet alleen vanwege de korte termijn, maar ook omdat een duidelijke agenda van de bespreking wenste. De regering schrijft de afgelopen maanden regelmatig de toenemende spanning in de Nederlandse economie besproken te hebben. In verschillende landen, ook Nederland zijn reeds maat regelen genomen of worden maatrege len overwogen om aan de inflatoire ontwikkeling het hoofd te kunnen bie den. Ondertussen heeft al een bespreking plaatsgevonden met de Raad voor de Nederlandse Werkgeversverbonden, waarbij van werkgeverszijd- bepaalde denkbeelden naar voren zijn gebracht Omdat de werknemers ook zeer nauw bij deze problematiek zijn betrokken, heeft de regering de vakcentrales nu schriftelijk uitgenodigd voor een ge- r verslaggevers) BERGEN AAN ZEE Op verzoek van de rijkspolitie te Bergen aan Zee heeft de Mijnenopruimdiensi van de Koninklijke Marine deze week 98 landmijnen onscna delijk gemaakt. De mijnen waren beg.ii deze week ontdekt door toeristen achte de duinen bij een zeercep onder prikkel draad. De mijnen waren vrijgekomen vai zand. Een nader onderzoek ter plaatst leverde de vondst van .98 mijnen op Waarschijnlijk is het een restant van een hoevelheid die na de ooriog voor ver nietiging bijeen is gebracht, maar aoor onvoldoende detonatie niet onschadelijk werd gemaaKt. TOKIO (Reuter). Boven West-Tokdo hangt een verstókkende mist van roet en zwaveloxyde. De bewoners van dit deel van de stad is aangeraden vandaag bin nenshuis te blijven. Tegën de middag hadden de ziekenhuizen ai bijna drie honderd mensen behandeld, die last van htm ogen en hun keel hadden gekregen. Het stadsbestuur heeft de achtenzeventig grootste fabrieken, die zware olie ge bruiken, gevraagd over te schakelen op dlde met een laag zwavelgehalte. Een echte mist., voor de Japanse kust, heeft tot een aantal aanvaringen geleid. Niemand werd gewond, maar een schip, de 347 ton metende Tetsoehiro Marce, is gezonken. DEN HAAG (A.N.P.). Prins Bern hard zal in het komende seizoen zijn werkzaamheden belangrijk moeten be perken. De prins, die ieder jaar een grondig medisch onderzoek ondergaat, zal op grond van een vergelijking van de laatste jaren, z(jn tijd anders moeten gaan indelen en het wat kalmer aan moeten gaan doen. Overigens, zo verklaarden de artsen <üe de prins hebben onderaocht, laat zijn gezondheidstoestand niets te wensen over. De beperking van de werkzaamheden houdt in. dat de prins verschillende van de in de loop der jaren steeds meer toegenomen functies zal moeten neer- 100.000 VERDWENEN I ndonesïé gangers ernstig gedupeerd (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. In verband met de vermoedelijke zwendel van het Lon- dense reisbureau LF.A., waarvan 61 Nederlanders voor 1975,- de dupe dreigen te worden, heeft de Amster damse politie de 27-jarige R. S-, zoon van een oud-minister van Buiten landse Zaken van Indonesië, aange houden. Hij noemt zich student-jour nalist. Uit het verhoor is gebleken, dat van de ruw-weg 120.000 gulden, die de teleurgestelde Indonesiëgangers te goeder trouw aan het reisbureau I.F.A. hebben betaald, slechts 10.000 gulden aan de Indonesische lucht vaartmaatschappij Garoeda zijn over gedragen. De gearresteerde beweert, dat het restant is gestort op een bank in Djakarta. De politie gelooft eerder dat hij het bedrag heeft uitgegeven aan het betalen van zijn vele schul- (ADVERTENTIE) MEUBEL DISCOUNT N.V. in de cohsmmmum levendaai 150 HET BETERE MEUBEL VOOR EEN LAGERE PRIJ5 Vragen aan B. en W. over uitlatingen beheer Leidse zalencomplex (Van 1 - verslaggevers) Vleesprijzen echter niet omlaag LEIDEN Dc rel rondom de heer I- Milikan, beheerder van de Stadsgehoor zaal en de buffetten van de Groenoord- hal, wordt steeds groter. Het P.v.d.A.- raadslid M. van Aken, heeft het Leidse college van B. en W. vragen gesteld over de heer Milikan, die onlangs i n bet nieuws kwam door zijn gedrag en uit latingen Jegens enkele Surinaamse orga nisaties, inzake gebruik en huur van de Stadsgehoorzaal. „De heer Milikan heeft een rel ver oorzaakt over het gebruik van het ge meentelijk zalencomplex, die hij kenne lijk niet betreurt", aldus het raadslid, dat verder stelt: „Aangezien bovendien niet ls gebleken, dat de heer Milikan zijn uitlatingen openlijk terugneemt en der halve moet worden verondersteld, dat hij zijn opvattingen handhaaft, heeft hij een situatie geschapen, die opheldering be hoeft". De heer Van Aken schrijft het college verder, dat hem gebleken is, dat er nog andere personen en instanties zijn, die of gegriefd of op zijn minst een onbehagen hebben over andere ervaringen in de Stadsgehoorzaal. De heer Milikan zou soms een houding suggereren van alleen heerschappij over cle twee grootste zaal accommodaties Ln Leiden. De heer Van Aken vraagt voobts onder meer of op de exploitatie van de Stadsgehoorzaal con trole worde uitgeoefend door de gemeen telijke accountantsdienst- (Van parlementaire redactie) In de diergaarde Blijdorp te Rotterdam is deze week een luiaard geboren. Deze dieren komen uit Brazilië en brengen vijftien uur van de dag slapend door. Op de foto moeder luiaard met haar jongste telg. DEN HAAG De Verenigde Staten zijn sinds enige tijd bezig de Nederlandse slachthuizen te onderwerpen aan een scherpe controle. Een inspecteur uit de V.S. reist door ons land, en zet regelmatig slachthuizen rigoreus Op zijn „zwarte Ujst". Dat betekent, dat vlees van deze slachthuizeh Amerika niet meer binnen mag. Onze vleesexport naar de V.S- wordt hierdoor bemoeilijkt. Voor de Nederlandse huisvrouw valt van deze keuringsactie echter weinig voordeel te behalen. Op de eerste plaats gaat nog geen 10 van de Nederlandse vleesproduktie naar de V-S- Bovendien hebben de slachterijen wier vlees het grootste aandeel in de export naar Amerika beslaat, zich al aangepast aan de Amerikaanse eisen. Regelmatig wor den slachterijen weer afgevoerd van de ..zwarte lijst", omdat ze maatregelen hebben getroffen om aan de Amerikaan se eisen le voldoen. Voor zover afzonder lijke slachthuizen zijn gedupeerd door de Amerikaanse inspecteur, zijn er meestal «mdere vleesexporteurs die het gat in de export, achtergelaten door de gedupeer den, snel opvullen- De Nederlandse vlees export loopt dan ook nauwelijks gevaar. De vleesprijs zal derhalve door de keu ringsactie van de V.S. niet ineen zakken. Berichten als zou ook de vleesexport naar de vijf EEG-partners bedreigd wor den, zijn volgens mr. Van Dijk, voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, beslist onjuist. De eisen zijn samengesteld op basis van de grootste gemene deler van de voorschriften in de afzonderlijke anden. Veel Nederlandse slachterijen '.ijn nog in de periode die ze hebben ge kregen om zich aan te passen teneinde inn de EEG-eisen te gaan voldoen. De Nederlandse Veeartsenijkundige Dienst heeft steeds een soepel beleid ge volgd tegenover de slachterijen, waar het ging om aanpassing aan de EEG-eisen. De directeur van deze dienst, drs- Van den Bom. heeft met klem ontkend dat hij van plan zou zijn het beleid te ver scherpen. (ADVERTENTIE) Voorstelliiigep: 10.30 (beb. zo.) -1230 -13.30 -15.00 -16.30 - 20 u. LEUVEHAVEN (bij Metro-station Beur») Tel: (010) 114287 Wereldtitel in Yaurienklaste voor Rob Meyer (Van onze sportredactie) MEDEMBLIK Rob Meijer heeft van middag om half ccn waargemaakt wat ook de verwachting was: Hij is wereld kampioen zeilen in de vaurienklasse ge worden. De in Amsterdam wonende stu dent in de sociologie werd zeker van de felbegeerde titel door het veroveren van een negende plaats in de zesde en laatste race. Rob Meijer zeilde samen met de Voorburger Tony van Ocveren. Het duo had begin deze week het we reldkampioenschap daverend ingezet met twee overwinningen. Daarna had hij een lichte inzinking (een vierde plaats) maar hij herstelde zich de volgende race met een grootse zege. Door deze resultaten was Rob Meijer al bijna onbereikbaar geworden voor zijn tegenstanders. Maar orute pech ln de vijfde wedstrijd brachi de spanning toch weer terug. Als in de laatste race de Rijswijk/Voorburgcombi natie evert ongelukkig zou zijn dan maak ten Tans en Huizenaar, die tweede ston den in het klassement, nog een kans- Zover kwam het echter nlei. Rob Meijer werd vorig jaar samen met Tony van Oeveren reeds tweede in het wereldkampioenschap te Nuchatel. Helder Camara door lutheranen voorgedragen voor Nobelprijs EVIAN (RTR) De assemblee van de Lutherse wereldbond, die in Evian bijeen is, heeft besloten de Braziliaanse bisschop dom Helder Camara voor te dragen voor de Nobelprijs voor de vre de. De bisschop, wordt een symbool genoemd van de strijd tegen de onder drukking en onmenselijke levensom standigheden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1