VER. STATEN ACHTER BIJ RUSSISCHE ATLETEN Kijkers zeilden Meijer omver SLOTEMAKER VERLOOR DUEL OP VERGADERING Opluchting in kamp HDZ na geslaagd examen Invasie van roeiers op Bosbaan Gold rush op spelen voor gehandicapten CONSTERNATIE BIJ VAURIENS Wereldrecords atletiek Nieuwe leider schaaktoernooi VRIJDAG 24 JULI 1970 LEIDSE COURANT LEEUWARDEN. Een uit zonderlijk goede tijd, sneller gaan dan de reeds geselecteerden: dat waren de eisen die golden voor hen die zich tijdens de nationale zwemkampioenschappen in Leeu warden alsnog bij de geselecteer den voor Barcelona wilden plaat sen. Aan beide voorwaarden heeft de 18-jarige Amsterdamse Hennie Penterman gisteren ruimschoots voldaan. Met een tijd van 5.22,5 in de series stelde zij het record van de 400 meter wisselslag ruim anderhalve seconde scherper. Haar clubgenoce, de een jaar jongere Gerda Lassooy, die-in april al het reis biljet naar Barcelona verdiende, trok zij mee naar een tijd die eveneens onder het oude record lag: 5 24,0. Op de trap van het badmeestershuisje, die enige bescherming tegen de regen bood, liet Nico van Dam zich in zijn en thousiasme ontvallen: „Dat noem ik over tuigend zwemmen. Er is geen twijfel mo gelijk. Zij gaan alle twee mee". Direct daarop zwakte hij deze uitspraak af, want officieel vergadert de zes man ster ke keuzecommiss'e pas tijdens het week einde en niemand is voor die tijd zeker van een plaats in de ploeg voor Barce- Voor trainster Tine Lewis was het resultaat een enorme opluchting. In het Leeuwarder trainingskamp, dat de HDZ drie weken geleden betrok, was de span ning langzamerhand te snijden geweest Gerda Lassooy voelde zich onzeker omdat zij haar traditioneel goede wintertijden nog nooit in de zomer had herhaald, Hen nie Penterman omdat zij vocht voor haar laatste kans. Tegenbeeld Hennj/ Pentermann op weg n r de o uinning en het n met de gewone huismiddeltjes niet te verhelpen bleek. Daardoor mocht zij op de winterkampioenschappen niet zwem men. Een maand later probeerde zij het weer eens. De geheimzinnige kwaal was niet verdwenen maar de oude strijdlust was ontwaakt. Happend naar lucht en met tranen in de ogen werkte Hennie Penterman het trainingsprogramma af. „In de open lucht gaat het gelukkig wat beter", aldus de Amsterdamse. „Het schijnt te maken te hebben met de ba cillen in het water". Gerda Lassooy en Hennie Penterman, clubgenotes en uitkomend op hetzelfde nummer, zijn in wezen eikaars tegen beeld. Gerdia, die de rugslag als specia liteit heeft, zwemt vrijwel alleen op de i rmen. Hennie, die op basis van een goede schoolslag voor de wisselslag koos, ontwikkelt met de benen veel stuw kracht. Dubieus Na dit grote werk trok de jeugd in de avonduren weer alle aandacht. Vooral Anke Rijnders. Het Amersfoortse meisje vlinderde naar een evenaring van het aspirantenrecord: 1.09,8. Frieke Buys, de VZC-zwemster die haar kansen voor Barcelona ineens uiterst dubieus zag worden, putte er de inspiratie uit om in de finale onder zestien jaar terug te slaan- Met 1.09,3 dook zij voor het eerst een flink stuk onder de voor haar moei lijk te nemen barrière van zeventig se conden. Vlekkeloos Ook op de 200 meter rugslag was de concurrentiestrijd uiterst fel tussen Jo- zlen Elzerman (onder yeertien jaar) en Annemarie Groen bij de oudere groep. De ZIAN-zwemster evenaarde met 2.34,0 het door Annemarie Groen in de series ge maakte aspirantenrecord. Annemarie be- even later nog eens wellicht ten over vloede de voortreffelijkheden van het Naardense zwemsysteem door in een vlekkeloze stijl naar 2.32,0 te reiken, slechts een halve seconde boven de bij de winterkampioenschappen geldende limiet- tijd. Dat constaterend, werd het opeens duidelijk dat een geselecteerde voor Bar celona in de concurrentiestrijd geruisloos ten onder gegaan. Els Droog van „De Kikker" uit Emmen. In april was zij goed voor 2-30,0. Gisteren ging zij met 2.35,4 als vierde over de all-in-finales van het Strijdlust Hennie Penterman overwon geheimzinnig kwaaltje weekeinde. Kansloos r 3. Llesbeth Klumper (HZPC) 100 meter vlinderslag meisjet onder aar: 1. Anke Rijnders (AZ en PC) 1.0! evenaring Ned. aspiranten record); 2. Wou iteMPSV) 1J2.3; J^Karin ^ok(ZIANM°12 vlinderslag jongen? ieke Buys (VZC) 1.09.3 (Ned. 09.8); 2. Trudy Jansen (Wychen) de Jong (VZC) 1.13.3; - 100 meter vlinderslag Jongens onder 16 Jaar: 1. Rob van de Noll (HPC) 1.05.8; Hans Storm (ZYV) 1.06.9; 3. Age Krame (PSV) 1.08.0; 4. Frans Krieger Y) 1.08.5; Gerard Keetelaar (Robben) 1.09.3. 400 meter wisselslag meisjes onder 16 Jaai 1. Wilma van Beek (ZIAN) 5.36.4; 2. Llnd de Boer (Naarden) 5.41.2; 3. Ineke Koopma (ZIAN) 5.45.3; 4. Jetteke Slop (HDZ) 5.46.2; 5. Astrid Verver (PSV) 5.34.0. 400 meter wisselslag jongens onder 16 jaar 1 Ton van Klooster (Naarden) 5.05.3; 2. Hans Elzerman (ZIAN) 5.11.6: 3. Peter Spijk (HZ en PC) 5.12.1; 4. Michael Gouv. Jozien Elzerman (ZIAN) 2.34.- (evenaring aspirantenrecord); 2. Woudi de Ruiter (Die Haghe) 2.38.4; 3. Anita de Groot (DZN) 2.46.-) Annemarie Groen (Naarden) 2.32.- (aspiran tenrecord); 2. Marjan Vermaat (VZC) 2.33.7 3. Els Droog (De Kikker (2.35.4); 4. Harm; Pomp (Jonas) 2.38.8; 5. Hanny Brink (GZPC) mie) 2.24.1; 3. Adrie 200 meter rugslag jongens onder 14 1. Frits-Jan Edelijn (VZC) 2.31.1; 2. Pet Os (DES) 2.32.8; 3. Jan-Welke Nauta (IJssel) 2.35.8; 4. Frank v. Haaien (ZIOS) 2.39.7; 5. Victor den Hoedt (Kikker) 2.41.7. 4 x 100 meter vrije slag estafette meisjes, onder 16 jaar: 1. VZC (Vlaardingen) (Frieke Buys, Hannie Boerum, Lenie de Jong en Cora Schouten) 4.21.3 (aspirantenrecord, ou de record was 4.25.2 ook van VZC); 2. Naarden 4.24.0; 3. ZIAN (Den Haag) 4.30.5; 4. Zwemlust (Utrecht) 4.31.6; 5. PSV (Eindho- vrije jonger BUNNIK In een uiterst emotionele buitengewone algemene vergadering van de Nederlandse Au toren Sportvereniging is gisteravond in Motoresto te Bunnik urenlang de kwestie-Slotemaker besproken. Rob Slote- maker van het team Transavia werd niet toegelaten tot de toerwagenrace op 21 juni op het circuit van Zandvoort, die voorafging aan de Grote Prijs van Nederland omdat zijn inschrijving te laat op het secretariaat was ontvangen. De mogelijkheid bestond toen nog tegen een verhoogd inschrijfgeld deel te nemen. Slotemaker daartoe rhalf uur voor de uit Zandvoort wel e extra 250 gulden de NAV, weigerde toen dat zich zeei De Zandivoorter on<t- de wedstrijd daarop een voorstel In Ben Huisman, die vot- hem het starten on- zeven minuten vroeg het startsein gat. te vervangen door de heer Kievit. Smakeloos De stormachtige bijeenkomst kreeg onverwachte wending toen Harry Kievit terecht de vraag stelde of het niet juister was geweest als eerst aan hem gevraagd of hij de functie van de heer Huisman wel wilde overnemen. „Na de smakeloze vertoning van vanavond voel ik daar niets voor. Ik heb met de heer Huisman bijzonder prettig gewerkt bij de wedstrijden op Welschap", w; zijn woo reten. Verworpen Vervolgens diende Rob Slobemaiker motie van wantrouwen tegen het bestuur in. Deze motie werd met grote meerder heid verworpen. Van de 52 geldige stem men werden er 42 tegen de motie uit gebracht. AMSTERDAM Een recordaantal van 500 buitenlandse roeiers, afkomstig uit zeventien landen, zal zaterdag 25 zondag 26 juli deelnemen aan de derde internationale Bosbaanregatta. De nationale equipes van West-Duits- land, Zwitserland, Polen, Tsjecho-Slo- wakije, Frankrijk, Noorwegen. Roeme nië, Finland en Engeland zijn ervoor aangemeld. West-Duitsland vaardigt on der meer zijn "Deutschland Achter" af, de gestuurde vier die al twee seizoenen ongeslagen is en skiffeur Jochen Meiss- ner, die in Mexico achter Jan Wienese het zilver won. Engeland zal na de sterk bezette Bos baanregatta zijn ploeg voor de wereld kampioenschappen, die begin september in St. Catharines (Canada) worden ge houden. selecteren. Skiffeur Ken Dwan maakt deel uit van het Britse contin gent dat bestaat uit 108 roeiers. Uit Rusland komen twee ploegen van Yal- In de elite skif verschijnen 20 scullers aan de start. Behalve Meissner en Dwan. derde en vierde bij de Europese kampioenschappen 1969 van Klagenfurt heeft ook de Tsjech Hellebrand, die in Oostenrijk derde werd. ingeschreven. Hoogtepunt wordt de slotrace van de achten. De nationale topploegen van Aegir-Hollandia, Nereus en Laga ont moeten daarin West-Duitsland, finale- moeten daarin West-Duitsland, Enge land, Noorwegen en Polen, vier ploegen, die alle goed zijn voor een finaleplaats bij de wereldkampioenschappen. LENINGRAD De eerste dag van het treffen tussen de atletiekgroot- machten Rusland en de Verenigde Staten heeft niet de topprestaties opgeleverd die algemeen waren verwacht. De weersomstandigheden in Leningrad waren dan ook bepaald niet ideaal. Tijdens de wedstrijden regende het voortdurend en het polsstokhoogspringen, dat voor de eerste dag op het programma stond, moest worden verplaatst naar vandaag. De Amerikaanse dames, die vorige week in Stuttgart al hun meerderen moesten erkennen in hun Duitse tegenstandsters, staan na de eerste dag al ruim achter: 4826. Het verschil bij de heren is geringer 5552. Opvallend was de nederlaag van de Amerikaanse sprinters tegen Valeri Borsov, de Europese kampioen 1969. De tijd 10.4 voor winnaar Borsov was naar internationale maatstaven gerekend van middelmatige niveau. Een verrassing was dé dubbele neder laag van de Russen op de 10.000 meter. Frank Shorter, de Amerikaanse kam pioen, maakte zich na 4000 meter met een tussensprint los van de Russen en zegevierde in een van de beste tijden (28.22.8), die dit seizoen op deze afstand is gemaakt. Een tegenvaller voor de Amerikanen was het zwakke lopen van Swensson od de 800 meter. De 19-jarige Amerikaan die vorige week in Stuttgart het Amerikaanse record op 1.44.8 bracht, kwam niet verder dan de laatste plaats in 1.55.2. De race leverde een overwin ning op voor Evgeni Arzanov met 1.45.6 De Russen boekten op de eerste dag zes overwinningen waarvan drie dubbele op het hinkstapspringen, kogelsldngeren en de 20 km snelwandelen. Alleen 100 m Atletes naar Universiade DEN HAAG Aan de Universiade, die van 26 augustus tot 6 september in Turijn wordt gehouden, zal een Neder landse damesatletiekploeg deelnemen die wordt gevormd door Mieke Sterk (ADA) 100 meter horden en vijfkamp), Wilma van den Berg (De Keien) (100 en 200 meter), Henriette Vooys (Olympia) (100,200 meter en 100 meter horden) en Josje Rademaker (PSV) (100 en 200 meter). Tevens zal worden uitgekomen in de estafette. De opvallendste prestatie leverde de Russin Loedmülla Bragina, doe de 1500 meter won in 4 min. 16.8 sec. (TsJ.-Sl.) 1.46.-; 3. Win Ivanov (R.-B.) 1.47.8; 5 6. Swenson (VS) 1.55.2. 10.000 meter: 1. Sh Moore (VS) 28.50.2; 3. Alanov (RB) 29.11.4; 5. Tsyrenko (RB) 29.41.2. trioetsjek (R) 1.48.4; ivtsjoek (R) 46.9: (VS) 15.83; 100 meter: 1. Verenigde Sat md 39.2; 3. Rusland-b 40.1. erbach (VS) 19.36; 3. wuueiiu »»oj Woikln (R) 18.93 m. Kogelslingeren; 1. Bondartsjoek (R) 2. Klim (R) 70.02: 3. Frenn (VS) 64,2: )0 meter: 1. Bragina (R) 4.16.8. 2. i (R-b) 4.20.-; 3. Pangelova (R) ■onova (R-b) 4.22.2; 5. Larrieu (VS 100 meter( Davis (VS) 11.7; 2 Besfam (R) 11.9: 3. Golomazova (R) 12.-; 4 wood (VS) 12.2. 400 meter: l. Popkova (R) 54.1; 2. mond (VS) 54.8; 3. Nikanorova (R) 5! Scott (VS) 55.3. Discus: 1. Solontsova (R) 56.64. 2. Sa; (R) 56,36; 3. Kletchka (VS) 46.02: 4. Lar (VS) 44,04. 4 x 100 meter: 1. Rusland 44.8 si Verenigde Staten 45,-. AYLESBURY De Nederlandse ploeg heeft vooral bij de zwemnummers veel succes gebad tijdens de wedstrij den in het Stoke Mandvillcstadion in Aylesbury (Eng) bij de sportwedstrijden voor gehandicapten, die gebruik moeten maken van rolstoelen. De voor Nederland belangrijkste re sultaten zijn: mevr. De Vries-Noordam behaalde een gouden medaille in groep la en lb in het tafeltennis enkelspel en mej. In de slalom werd de heer Van Eijck derde. De heer Popkema eindigde op de tweede plaats bij het boogschieten en het Nederlandse team werd derde in de landenwedstrijd. In de wedstrijden boogschieten voor beginners, won de heer Pimmelaar goud. In de klasse der zwaarst gehandicap ten, klasse lb, won mevr. Van Opdorp zowel het schoolslag-, het rugslag- als Gisteren werd in het Olympisch Stadion in Amsterdam getraind voor de Nederlandse baankampioen- schappen, die vandaag beginnen. Trainer Frans Malm gaat met zijn brommer over de baan om de ren ners op tempo te laten komen. het vrije slagzwemmen. Zij verbeterde het record voor de Spelen op de schoolslag met twee seconden. Eenzelfde prestatie verrichtte in klasse 5 Mary Kuivenhoven. Jeanne de Backer eindig de als eerste op de 100 meter rugslag. Ingrid van den Bénden won in klasse 6 de 100 meter vrije slag (lminuut 13,9 seconden), de rugslag en de schoolslag. Op het laatste nummer werd Willie Vees tweede. De dames estafetteploegen voltooiden de gold rush op de 3x50 meter (Jonker-Kuivenhoven-Van den Benden) en op de 3x100 meter (Veen- Kuivenhoven-Van den Benden. Bij de heren won Kees Broekman de eerste prijs op de 100 meter rugslag en de 100 meter schoolslag. zeilmede w erker) MEDEMBLIK Er heerste gisteren even hevige consternatie in het wereldkampioenschap Vau- riens op het IJsselmeer. Rob Meijer, de Nederlandse titelkandi daat zonder tegenstanders, werd zwaar geattaqueerd. Niet door concurrenten, maar door vaar tuigen van toeschouwers. Meijer kwam helemaal in de vernieling en finishte als 28ste. Toch is Meijer er niet zenuwachtig door gewor- EDINBURGH Marilyn Neufville heeft gisteren bij de Spelen van het Britse Gemenebest Edinburgh het we- reldrècord op de 400 meter dames ver beterd. De zeventienjarige, in Londen wonende Jamaicaanse scholiere, won de finale van de 400 meter onbedreigd en maakte een tijd van 51 seconden. Zij haalde daarmee zeven-tiende seconde af het record dat bijna een jaar gele den in handen kwam van de Francaises Nicole Duclos en Colette Besson en bleef precies een seconde onder haar eigen beste prestatie. De Fransman Jean Wadoux heeft gis teravond tijdens atletiekwexstrijden op de tartanbaan van het Stade de Colom- bes in Parijs het Europese record op de 1500 meter verbeterd en gebracht op 3 minuten en 34 seconden Het oude re cord stond met 3.36.3 sedert 25 juni op naam van Michel Jazy (Fr). De Ameri kaan Jimmy Ryun is wereldrecordhou der met 3.33.1. Billie Jean King knieoperatie LONG BEACH Toptennisspeelster Billie Jean King is in een ziekenhuis te Long Beach geopereerd aan haar rech terknie. De 26-jarige Amerikaanse kampioene zal tenminste zes maanden niet in wedstrijden kunnen uitkomen. Billie Jean King. Wimbledonkampioene in 1966. 1967, 1968, zal onder meer niet kunnen deelnemen aan het toernooi om de open Amerikaanse titels, dat begin september in Forest Hills wordt gehou den. Hij mag zijn slechtste race aftrekken en blijft dus de enige favoriet voor de wereldtiteL Deze aftrek ia alleen van toepassing als zes races worden gevaren. Vandaag is de zesde race gezeild en het weer bericht voorspelde geen aanleiding tot ongerustheid. Meijer en zijn uitstekend ingespeelde bemanning Tony van Oeve- ren konden een rustige nacht hebben. Wel beginnen de Fransen te leren hoe zij met korte golfslag op het IJsselmeer moeten omspringen. De Fransman Em manuel Farges, die evenals Meijer een haarscherpe start maakte, was, nadat Meijer geblokkeerd was door motor boten, kruisende verreweg de sterkste Alleen om de overige ereplaatsen moest nog strijd worden geleverd. Pittig Ronan le Bihan ging met het oranje- diuo Fieter Tans/Harm Prop in de clónche. Het werd een pittig gevecht, waarin de Fransman vooral laverende duidelijk sterker was. Tans verloor het duel en werd derde. Kort daarna volg den nog drie Nederlanders. Achter elkaar gingen Klaas Caldenhoven (4), Cees in 't Veld (5) en Willem de Voogi. (6) over de enndlijn. Doordat Farges m de vierde race een derde plaats be haalde en Le Bihan, behalve een mis ser in de tweede wedstrijd, verder tamelijk constant zeilde, leunen deze belde Fransen tegen de Nederlandse kopgroep van vijf zeilers aan. Onder aftrek van het slechtste resul taat ziet de ranglijst er voor de Am sterdammer Rob Meijer zeer vriende lijk uit: 1. Meijer; 2. Tans; 3. Huize naar; 4. Caldenhoven; 5. Pannevis; 9. Farges; 7. Le Bihan. AMSTERDAM Poloegajevski bezet sinds gistermiddag alleen de eerste plaats in de grootmeester- groep uit het I.B.M.-schaaktoer- nooi te Amsterdam. De Russische grootmeester won zijn afgebroken partij uit de zesde ronde tegen de Joego-Slaaf Gligoric na 108 zetten. De stand in de groo tmeestergroep is na acht ronden: 1. Poloegajevski (Rusl.) 6% pnt.; 2. en 3. Uhlmann (O.-Dld.) en Spasski (Rusl.) 6 pnt.; 4. Gligoric (J.-Sl.) 5 pnt.; 5. Geiler (Rusl.) 4tt pnt.; 6., 7. en 8. Janosevic (J.-Sl.), Tringov (Buig.) en Hort (Tsj.-Sl.) 4 pnt.; 9.. 10. en 11. Ciric (J.-Sl.). Donner (Ned.) en Scholl (Ned 3% pnt.; 12., 13. en 14. Langeweg (Ned.), Hartodh (Ned.) en Csom (Hong.) 3 pnt.; 15. Ree (Ned.) 2Vt pnt.; 16. Jongsma (Ned.) 2 pnt.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13