BOND VOOR TREKKENDE WOONWAGENBEWONERS «e€ el Vraag naar aandelen en obligaties duurt voort Beeld en geluid Alternatief plan van Piet van Est Bezit van drugs in buitenland kan nare gevolgen hebben Eerste prijs voor Muzeval in Heist Onderhoud op ministerie Geen drugfeest in KLM-toestel TIJDELOZE ELEGANCE BIJ j DIOR Gouverneur Spaanse bank ontslagen VRIJDAG 24 JULI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 11 DEN HAAG Een bond van woonwagen bewoners, waarvan de leden niet gebonden zijn hun bivak op te slaan in regionale woonwagen kampen alleen, maar ook kunnen trekken naar (Van een onzer verslaggevers) kleinere kampen in de verschillende gemeenten. Dat is het ideaal van de „Leider der woonwagen bewoners" Piet van Est (52), die zich distancieert van de demonstratieve tocht die gisteren in Den Haag gehouden is. Gistermorgen heeft hij samen met de tweede leider H. de Gelder en raadsman W. de Vries uit Den Haag op het ministerie van CRM zijn plannen ontvouwd. Enkele ingenieurs uit Berlijn hebben de eerste beeld-geluidplaat ter wereld ontworpen. Een dunne schijf van niet meer dan 0,1 mm van kunstoffolie zal het inde toekomst voor iedere televisiebezitter mogelijk maken een programma naar wens te zien. Binnen enkele jaren hoopt men dergelijke platen al in Duitsland op de markt te brengen. De speelduur blijft voorlopig nog beperkt: vijf minuten op een 21-cm-plaat. De beeldkwaliteit blijft behouden al wordt de plaat duizend maal afgespeeld, zo verklaren de ontwerpers. De afspeel apparatuur kost vijfhonderd Mark. Strengere straffen in Spanje en Frankrijk (Van e r verslaggevers) DEN HAAG Het bezit van verdovende middelen kan vooral in de landen rond de Middellandse Zee bijzonder nare consequenties hebben. Het Neder landse ministerie van Buitenlandse Zaken wijst de Nederlandse vakantie gangers er op, dat in sommige landen strenge tot zeer strenge straffen staan op het bezit van narcotica- Zo worden in Turkije gevangenisstraffen tot dertig jaar opgelegd en in Iran kan zelfs de doodstraf worden voltrokken. Ook in Spanje en Frankrijk worden de straffen steeds strenger. In Spanje wordt bij het aantrefffen van ook maar een geringe hoeveelheid narcotica terstond het oogmerk van handel verondersteld- Is de gearres teerde ouder dan 18 jaar, dan kan hij gestraft worden met 6 tot 12 jaar- In de Afrikaanse landen maken de auto riteiten geen onderscheid tussen ,.hard" en „soft" drugs en ook niet op de hoeveelheid of de bestemming. Hèt Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken raadt iedere Neder lander, die in het buitenland, in moei lijkheden komt aan een beroep te doen op de Nederlandse consulaire vertegenwoordiger ter plaatse, met het verzoek om bijstand. Zeker in geval van arrestatie moet men aan de betrokken buitenlandse autoriteit te kennen geven dat contact met de Nederlandse vertegenwoordiger wordt verlangd. Het is namelijk de taak van de consu laire vertegenwoordiging in te lichten, bijstand te verlenen en er op toe te zien, dat de wetten van het land, waar de Nederlander in moeilijkheden verkeert, op de juiste wijze worden toegepast. Er zijn gevallen bekend van Nederlanders, die in het buitenland maanden in voorarrest hebben ge zeten. Zij hadden verzuimd de.consu-. laire vertegenwoordiging in te liihten- Daardoor zullen de problemen niet altijd opgelost kunnen worden, maar het heeft dikwijls wel een gunstig effect op de afhandeling van de kwesties- ADVERTENTIE Drie weken vertrouwd kiezen uit de mooiste collectie van Nederland iOI korting Wat niet is afgeprijsd gaat weg met 10°/ °/o c&P* .6\<v^e HEIST De Ltrechtse cabaretgroep „Muzeval" o.l.v. Hennie Olicmuller en Annemarie Konincks en met medewer king van Herman Berkien en John de Groot heeft de eerste prijs gewonnen in de afdeling cabaret op het deze week in Heist te België gehouden Humorfestival. Na de voorrondes op woensdag bereik te de Muzevalgroep als enige Nederland se groep de finale tezamen met vijf Bel gische cabaretgezelschappen. Deze finale had gisteravond plaats, waarbij de „Mu zeval" gedurende twintig minuten een greep deed uit het programma van het afgelopen seizoen onder de titel „Dag boek van twee gekken"- De eerste prijs werd in franken uitgekeerd en bedraagt ongever 500 gulden- Bovendien werden voor enige uitzendingen contacten gelegd met de Belgische radio en tv. Van Est is nogal doof. Overgehouden van drie concentratiekampen vertelt hij, zittend in de caravan van zijn com pagnon De Gelder op het gemeentelijk woonwagenkampje in Monster. In een uitvoerig betoog graaft hij diep in de geschiedenis van de woonwagenbewoners Hij gaat terug tot na de eerst wereld oorlog toen de „wet 1918" van kracht werd, die zo zegt hij, aan ieder indivi dueel gemeentebestuur ruimte liet de rondtrekkende burgers te intimideren, discrimineren en op te jagen. Na de tweede wereldoorlog waarin zigeuners en woonwagenbewoners wer den uitgeroeid, bleef het dezelfde situa tie tot de regering een oplossing ging zoeken, die resulteerde in het stichten van de regionale woonwagencentra. De woonwagenbewoners vinden dit echter geen oplossing. „Het zijn verkapte ghetto's", meent leider Van Est. „Ze worden ook bevolkt door niet-woon- wagenbewoners, mensen uit de achter buurten, a-socialen, die uit hun eigen samenleving verstoten zijn en dan maar met een door de gemeente betaalde caravan in een woonwagenkamp ge stopt worden. En daar moeten wij bij gaan zitten!" Hij windt zich op over deze „oplos sing", neergelegd in de woonwagenwet 1968 en ontvouwt dan in ronde bewoor dingen zijn eigen plannen, een alterna tieve oplossing, die raadsman W. de Vries als volgt formuleert: Organisatie „Het is de bedoeling, dat een organi satie in het leven geroepen wordt, waar van elke zigeuner of woonwagenbewoner deel kan uitmaken. Aan het hoofd staat een dagelijks bestuur, samengesteld uit leiders van woonwagenbewoners en ambtenaren van de rijksoverheid. Woon wagenbewoners die geen lid zijn van de bond, moeten worden ondergebracht in de regionale centra. Zij, die wel lid zijn kunnen zowel op deze centra terecht als op de kleinere kampen in de verschil de gemeenten. Zij mogen met hun lid maatschapskaart naar deze kampjes trek ken, daar beperkte tijd blijven staan en naar een volgende trekken, zoals het hun zelf belieft. Als een lid van de organisatie zich echter ernstig misdraagt, dan is de politie verplicht hem zijn lidmaatschap te ont nemen, zodat hij genoodzaakt is mefzijn caravan naar een regionaal kamp te gaan. Hij zal daar een tijdje moeten „brommen" en is afhankelijk van 't oor deel van ballottagecommissie, die uit dezelfde personen bestaat als het dage lijks bestuur van de bond, of hij weer lid kan worden van de organisatie met de privileges, die daaraan verbonden De juridisch adviseur acht dit eer uitstekende oplossing, omdat men hier door een juiste registratie van de woon wagenbewoners krijgt en omdat het auto matisch een selectie inhoudt van e zijds echte woonwagenbewoners, bij het trekken in het bloed zit en anderzijds de woonwagenbewoners, die „de markt verpesten". „En omdat dan wellicht een eind komt aan het bewind van de gemeentebesturen, die maar kun nen doen en laten wat ze willen", voegt Van Est eraan toe. H. de Gelder haakt daarop in en telt met nauwelijks in te houden woede over wat hem en zijn familieleden kele weken geleden is overkomen toen een mobiele eenheid van de politie met veel machtsvertoon het kampje in Mon ster omsingelde met de bedoeling een derde wagen met geweld te verwijderen, omdat er volgens een besluit van de gemeenteraad maar twee mogen staan. De politie blies echter de aftocht na overleg tussen de juridisch adviseur en de burgemeester van de gemeente. „Ik kon niet rijden, want mijn vrouw lag op bed met een zenuwinzinking. De dokter heeft het bevestigd", zegt De Gelder. De leiders van de woonwagen bewoners nemen afstand van de acties die gistermiddag op het Binnenhof ge houden zijn. „Die zijn georganiseerd door de linkse vleugel in onze kringen, maar wij achten de tijd nog niet gekomen om dergelijke ultimatums te stellen", aldus de raadsman, die eerst wil afwachten wat het onderhoud met CRM zal uit richten. DEN HAAG (ANP) Misschien heeft een klein deel van de Amerikaanse studenten die op 10 juni een KLM- vliegtuig charterden aan boord verdo vende middelen gebruikt, maar de be manning heeft dit zeer zeker niet ge en de vliegveiligheid is niet in gevaar gebracht. Dit blijkt uit het ant woord, van de minster van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakkér, op vra gen van het tweede kamerlid Harmsen (groep-Harmsen). Uit verklaringen van de bemanning is gebleken dat de vlucht rustig is verlopen, dat geen bijzondere maatre gelen behoefden te worden getroffen en dat van excessen, zoals uit buitenlandse persberichten zou kunnen worden afge leid, geen sprake is geweest. Het ligt niet op het terrein van 'de minister van Verkeer en Waterstaat, noch op dat van de gezagvoerder van een vliegtuig, maatregelen te treffen t.a.v. de strafrechtelijke vervolging van druggebruik. Capes voor elk uur van de dag (Van c i moderedactie) PARIJS De herfst- en wintercol lectie van het huis Christian Dior, ontworpen déor Mare Bohan, getuigt zoals verwacht mocht worden opnieuw van tijdloze elegance en draagbaar heid. De meest kostbare en prachtigste stoffen en bontsoorten zorgden voor een effect vn ongemeen zuivere luxe. Voor op de dag valt de rokzoom bU Dior in alle modellen tot halfweg de kuit. Een grote reeks jassen heeft een aangesloten silhouet in het boven stuk waarna het onderpand tot half weg de kuit uitwaaiert vanaf het midden, 's Ayonds valt de zoom tot op de enkel. At de jassen uit de avond collectie hebben een ceintuur van stof of leer, soms alleen ceintuur op de rug. Deze jassen "worden gedragen op lange rechte robes van soepele crêpe in bij passende of1 contrasterende kleuren. De robes hebben lange mouwen. Capes vindt men bij Mare Bohan voor elk uur vam de dag en voor elke gelegenheid. Als materiaal wordt let terlijk alles! gebruikt wat maar moge lijk is: leer, suède, een nieuw soort Zijden fluwjeel, doorgestikte matelasse, satijn, tweeds en wol. De ensembles voor de ochtend zijn zacht en soepel een smockblouse b.v. gedragen op een broek met wijde pijpen. Hostess- pyjama's maakt Bohan van zwart ma teriaal met eveneens zwarte tule of chiffon, gedrapeerd. Langs de zomen veel gouden stiksels. De rechterobes in gedekte chiffons zijn een klasse apart in de nieuwe collectie. „Ombre chiffon", dat favo riet was in de dertiger jaren, is op nieuw tot 'leven gewekt en verjongd in poëtische verscheidenheid. Voor na vijven neemt Bohan ook chiffon voor zijn blousepakken, waarbij donkerder tinten voor het bovenstuk worden ge- Als contrast met de chiffon, tule en kant die ,in veel modellen zijn ver werkt, worden fel-kleurige boerinnen- rokken getoond en veelkleurig gebor duurde rechte jurkjes. De kapsels'die Alexandre voor Dior's collectie had ontworpen propageerden het „kleine hoofdje". Soms was het haar strak langs het hoofd gekamd om te eindigen in een rol krullen in Mare Bohan werpt een laatste blik op de bruidsjapon, die hij ontwierp de nek. Ook zagen wij eenvoudige, korte jongenskopjes. Yves Saint Laurent laat de rokken consequent tot op de enkel reiken ook voor overdag en op straat in de collectie die hij donderdagmid dagen Parijs toonde. Het publiek was duidelijk enigszins verbouwereérd door de eindeloze reeks enkel-lange modellen die de revue passeerden. 'Jassen van boven nauw aangeslo ten en vanaf de taille uitwaaierend, trokken voorbij in een grote 'variëteit van materialen leer, suède, bont, fluweel, tweed, laken en daaron der even lange uiterst slanke aan sluitende rechte jurken van jersey of wol. Die jurken werden ook gecombi neerd met rüimvallende capes. Naast al het lang kwam plotseling een groepje modellen in mini extra- vulgair aangezet om te laten iien dat' voor Yves Saint Laurent mini volle dig tot het verleden behdort. Een aantal bedrukte stoffen vertoonde geo metrische patronen la Vasarely. 1 Maar Saint Laurent heeft niet alleen naar Matss of Vasarely gekeken China heeft hem ook geïnspireerd. Kleurrijke broekpakken met tunieken waren' gemaakt van prachtige met Chinese motieven geborduurde zijde. Ungaro, die evenals Dior en Saint Laurent donderdag zijn najaarscollec tie toonde, is ervan uitgegaan dat hij met .zijn zomercollectie in de roos heeft geschoten en heeft daarom voor de nieuwe collectie alleen zijn beste ideeën opnieuw uitgewerkt en ge varieerd. Opnieuw staan bedrukte stoffen ceqtraal in de collectie. Onre gelmatige cirkels zijn over jassen, rokken, poeden en sjaals „gespetterd". Suède is terug bij Ungaro, vaak ge combineerd met bont, zoals in een lange bóa van rode vos afgezet met oranje suède, of in een kort sportief bontjasje met olijfgroéne suède man chetten. De blousonlijn, een reliek uit het mipitijdperk, is verlengd tot jumpsuits en lange plooijurken. Veel wijde broeken van bedrukt fluweel, shantung, soms geplooid voor 's avonds. Ook Ungaro komt met capes en bolero's. Maar de meeste van zijn pakken waarvan de rok tot half weg de kuit valt hebben slanke, lange jackets, in blazer of cardigan lijn. Hieronder blouses die los inge nomen zijn om de middel. Een zwart hoedje met „aangebouwde" bril, een ontwerp van de Fransman Jean Barthet voor de komende herfst Over de grens De beurs was deze week bepaald vriendelijker dan vorige week. Er was nogal wat kooplust, ook van het beleggende publiek. Uiteraard heeft, de voortgaande speculatie in de aandelen van zogeheten fusiekandidaten het klimaat ook helpen verbeteren. Merkwaardig is alleen dat de belangstelling plotseling van de ene sector naar de andere wordt verlegd. Niet alleen was de stemming voor aandelen vriendelijker geworden, ook de obligaties lagen goed in de markt. Hier kwam de opwaartse druk echter uit het buitenland. Men neemt althans aan, dat de moeilijke economische si tuatie in Engeland, waar de staking funest dreigt te worden en dè omvang rijke economische problemen in Ita lië, waar de sociale onrust steeds gro ter wordt, de grote beleggers in die landen kopschuw maakt. Zij vrezen maatregelen op monetair gebeid, wel licht een devaluatie. Die beleggers zoeken daarom buiten de grenzen een veiliger belegging en men neemt daarom aan, dat de duidelijke k, op- lust voor onze obligaties ook, om niet te zeggen vooral, uit die buitenlandse hoek is gekomen. Het grote fusienieuws van 1 deze week VAN WEEK TOT WEEK was natuurlijk het hogere bod van de Duitse Bayer op de aandelen van de International Coating Materials. Op het ogenblik van het uitbrengen van het bod door Bayer kwam dat neer op basis van de beurskoers van woensdag op 444 gulden per aan deel van 100 gulden voor I.C.M. Dit is 26 gulden meer dan het bod van de Belgische Petrofina (de laatste koers vorige week vrijdag, was oi het Dam rak 408 gulden). Beide chemische reu zen uit het buitenland hadden hur eigen aandelen in ruil aangeboden Todat steeds de beurskoersen van de betrokken aandelen bekeken moeter worden om de prijs in Nederland' zeld te kunnen uitrekenen. Het viel de beurs wat tegen, dai Bayer maar betrekkelijk weinig meei bood dan Petrofina. Het zou Bayer plusminus 26,5 miljoen gulden kosten tegen ca. 25 miljoen gulden aan Pe trofina om het Nederlandse verfbe drijf te kunnen kopen. Het wachten is nu op een [reactie van Petrofina. Het is voor de werknemers natuurlijk niet zo gemakkelijk verteerbaar, dat er over hun hoofden heen door zeer gro te buitenlandse ondernemingen om hun bedrijf wordt gevochten. Een concentratie van hoog niveau was ook het besikiit van Hollandse Allumi- nium, waarfci Hoogovens en Billiton (tegenwoordig een bezit van de Konink lijke Shell) hun aluminiumactivitei- ten hebben geconcentreerd, om nauw te gaan samënerken met de Belgische Sidalgroep. Hierdoor ontstaat een alu- miniumconcern, dat niet alleen de grondstoffen verwerkt maar ook de eindproducten. Wij noemen dat een verticale concentratie waarin Neder landse, Belgische en (via de Sidal groep) ok Fretnse belangen zitten. Beide voorlxïelden illustreren dat de concentratie ijver de grenzen heen in opmars is en steeds groter vormen zal gaan aannemen. In de Euromarkt, waar de onderlinge economische gren zen wegvallen, zal de concurrentie steeds feller worden. Bij tijd en wijle proberen Anierikaanse en Engelse concerns door" het kopen van onder meer Nederlandse bedrijven vaste voet aan de Eiurowal te krijgen. Al leen de grote krachtige, goed geoutil leerde bedrijvtsi zullen die concurren tie kunnen doorstaan. Beleggers zul len hier tegeni wil en dank mee ge confronteerd worden. Bij de Internationale fondsen lagen Koninklijke, Unilever en Philips dui delijk beter in de markt. Bij de locale fondsen zat er wa,t beweging in enke le chemische aandelen. We denken dan aan chemische fabriek Naarden (86 tot 92 gulden in vier dagen). Op de incourante markt was goede vraag naar Verffabriek Molijn (300 tot 345 op donderdag) en naar Maastrichtse Zinkwit (280 tot 320). Heel opmerkelijk was deze week de grote vraag naar aandelen Simon de Wit. Maandag plus 18 punten en dins dag plus 25 punten tot 280, waarna winstnemingen er weer de helft af haalden. Steeds weer duiken er ge ruchten op, dat of Albert Heyn of een grote buitenlandse onderneming Si mon de Wit wil overnemen. Sterk schommelde ook het aandeel van Meelfabrieken (Meneda genoemd), waarbijde beurs natuurlijk wèer gauw van een fusie spreekt. Hetzelfdé is dat het geval met Parkhotel (deze week 15 punten hoger op 435). Han delsonderneming Reiss daarèniegen, die een overval van Zwitserland uit heeft weten te voorkomen, moest in de eerste vier dagen 35 punten prijs geven tot 215. De verzekeringsaandelen lagen goed in de markt met als uitschieter A.- M.E.V. (plus 60 punten). In de tapij- thoek stond Desseaux daarentegen on der druk, maar hier was ook bekend gemaakt, dat het dvidend van 22,5 procent tot 20 procent verlaagd zal worden. Wij noemen verder nog koersstijgingen van 10 punten of meer voor Hoek's Machinefabriek, Arnhem se Scheepsbouw, aannemingsbedrijf I.B.B.-Kondor, Handelsmaatschappij V.R.G. en uitgeversmaatschappij Klu- wer (20 punten) en V.N.U. (45 pun ten). Op de obligatiemarkt tenslotte werd de vierde 9,5 procents lening bekend gemaakt, alsmede een 8% (acht drie kwart) procents lening van de Neder landse Investeringsbank, geheel dooi de staat gegarandeerd. Beleggers blij ven dus in de goede hoek zitten. Jhr. mr. de Ranitz ambassadeur in Parijs DEN HAAG Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren offi cieel de reeds eerder in ons land aan gekondigde benoeming bekend gemaakt van jhr. mr. J. A. de Ranitz tot buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur In Parijs. Hij zal in zijn huidige functie van directeur-generaal politieke zaken op het ministerie in Den Haag worden opgevolgd door D. W. baron van Lijn den, thans buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister van de Neder landse ambassade te Londen. Jhr. de Ranitz wordt in Parijs de opvolger van de enkele maanden gele den overleden ambassadeur mr. Baron Bentinck van Schoonheten. Naar verluidt kan thans ook binnen kort de benoeming van een nieuwe ambassadeur in Moskou worden ver wacht. Daarvoor wordt de naam ge noemd van mr. A. N. Tammenoms Bak ker, de huidige ambassadeur in Turkije. Nederlands ambassadeur in Moskou is momenteel nog jhr. mr. G. Béelaerts van Blokland. Voorts wordt nog steeds de benoe ming verwacht van de heer D, P. Spiernburg, thans hoofd van de perma nente vertegenwoordiging bij de Euro pese Gemeenschappen in Brussel, tot Nederlands ambassadeur bij de NAVO in Brussel. Hij zou de opvolger worden van dr. H. N. Boon, die naar Rome zou gaan om de dit najaar met pensioen vertrek kende ambassadeur jhr. mr. van Vre- denburch op te volgen. Als opvolger van de heer Spiernburg bij de E.E.G. wordt genoemd mr. E. M. J. A. Sassen, voormalig lid van de Europese Commis- MATESA-SCHANDAAL MADRID (AFP-DPA) De oud-mi nister van Financiën van generaal Franco, Mariano Navarra Rubio (57). heeft gisteren zijn ontslag ingediend als gouverneur van de Bank van Spanje, een post die hij sinds juli 1965 heeft bekleed. Navarro Rubio is een van degenen die vermoedelijk betrokken zijn bij de „Matesa"-zaak, een financieel schandaal zonder weerga. Het Spaanse hoogge rechtshof heeft op 14 juli besloten oud- ministers niet te sparen en bij de presi dent van het parlement aangedrongen op opheffing van de onschendbaarheid van Navarro Rubio. Het hooggerechts hof bereidt tevens een aanklacht voor tegen oud-minister van Financiën Jose Espinosa San Martin en oud-minister van Handel Faustino Garcia Monco. Zij zouden mede schuldig zijn aan het mis bruik van exportkredieten, dat onder de naam Matesazaak bekend is gewor-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11