Êeidóc <2owvcmt Ned. politie en Interpol in alarm voor twee Duitsers GRIEKENLAND ZWICHT VOOR EISEN VAN VLIEGTUIGKAPERS Sp EGYPTE POSITIEF TEGENOVER PLAN GEVECHTSPAUZE Meisje in ademnood door verpleegster weggestuurd Vluchtplan van Rijnzwemmer via H.v.Holland JACHT IN DEN HAAG EN ZOETERMEER oor na inbraak in Rijswijk Antwoord op VS-voorstel Vergiftiging door chloor in toilet Na poging tot afpersing in cel Brandende auto's oorzaak verkeerschaos Kapers met Boeing terug naar Cairo DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 13.10» DONDERDAG 23 JULI 13iJ VEEL BEWOLKING De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Veel bewolking met nu en dan regen, overwegend matige zuidwestelijke wind, weinig verandering in temp»- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De politie van Den Haag, Rijswijk, Zoetermeer en andere gemeenten hebben totnutoe tevergeefs jacht gemaakt op enkele Duitsers, die ook door Interpol gezocht worden. De Duitsers, onder meer verdacht van inbraak in een radio- en tele visiezaak in Rijswijk, hebben zich waarschijnlijk ook schuldig ge maakt aan diefstal in West-Duitsland van zeker 200 auto's. Zij werden gisteren in Den Haag en Zoetermeer gesignaleerd, maar wisten aan de Haagse en Zoetermeerse politie te ontsnappen. Een van de door Interpol, de Westduitse en Nederlandse politie gozochten, de twintigjarige Duitser Z. Z. uit Dusseldorp, werd gistermid'dag in een Porsche met het Nederlandse kenteken QX-72-52 in Den Haag en in Zoetermeer gesignaleerd. De politie houdt er rekening mee, dat hij gewapend kan zijn. Gistermiddag werd zijn Porsche allereerst op het Oranjeplein in Den Haag gezien. De achtervolging werd door de Haagse politie ingezet, die het spoor hijster raakte, toen de Duitser in de richting Utrecht verdween. Later ewrd de snelle auto opnieuw aangetroffen. Bij Zoetermeer raakte de auto andermaal uit het zicht van de achtervolgende politie. De Rijswijkse politie vermoedt, dat de gezochte Duitser D. A. U. Z. in gezelschap is van een zeventienjarig Duits meisje. Zij neemt aan, dat de inbraak in Rijswijk door twee Duitse mannen is gepleegd. Zé was al blij het spoor van een van hen te hebben gevonden. Bij de inbraak in Rijswijk werd .uit een radio- en t.v.-zaak voor 20.000,- apparatuur meegenomen in een gloed nieuwe bestelauto van het benadeelde Het is voor de Rijswijkse politie niet zeker, dat de eventueel met Z. samen werkende persoon ook de tweede door Interpol gezochte Duitser is. Deze en Z. Temmer ernstig gewond door razende leeuw Grabijn, is woendagmiddag tijdens het oefenen met zijn leeuwenin Aals meer ernstig verwond. Een van zijn roof dieren was boven op hem gesprongen. De vader van hot slachtoffer en mede eigenaar van het circus snelde.te hulp en probeerde de leeuw met stokslagen te verwijderen. De orandblusapparatuur in de kooi werd in werking gesteld, waar door de leeuw eon straal water ln zijn gezicht kreeg. Het dier werd afgeschrikt en de heer Grabijn sr slaagde erin zijn zoon onder de leeuw vandaan te trekken- De leeuwentemmer is met diverse ver wondingen in het V.U.-ziekenhuis in Am sterdam opgenomen. worden in Duitsland ervan verdacht meer dan tweehonderd auto's te hebber^ gestolen. Beiden waren in Duitsland reeds in hun kraag gepakt en ingesloten. Ze wisten t« ontkomen, toen ze werden voorgeleid» Daartoe sloegen zij de hen begeleidende rechercheurs neer. Om zich aan een nieuwe aanhouding le kunnen onttrekken, aldus de Rijswijkse politie, maakt Z. gebruik van onder meer pruiken ep snorren. De politie in Nederland, die thans naarstig op zoek is naar twee gezochten, had gisteravond laat nog geen spoor van het tweetal gevonden. Ook de Porsches van de verkeersdienst van de rijkspolitie hebben opdracht gekregen scherp uit te zien naar de Duitsers. WASHINGTON Aangenomen wordt dat Egypte een tamelijk positieve houding heeft aangenomen tegenover het Amerikaanse voorstel een staakt het vuren van 90 dagen voor het Midden-Oosten af te kondigen. Egypte zou dat gisteren in een antwoord aan het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken hebben medegedeeld. Vandaag zcu president Nasser het ant woord in een redevoering bekend maken. Amerikaanse functionarissen weigerden iets te zeggen over de voorwaarden die de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken. Riad, in zijn nota heeft gesteld. De nota beantwoordt het plan van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rogers, van 19 juni om de vredes missie van de V.N. waarnemer dr. Jarring weer te laten voortgaan- Zij bestreden echter niet dat de nota een constructief en „duidelijk antwoord" zou zijn. zoals het officiële Egyptische dagblad „Al Ahram" gisteren verklaarde. Het blad publiceerde gisteren wat het beschreef als „de officiële en volledige tekst" van de Amerikaanse voorstellen. Die houden een beperkt staakt het vuren in om de V-N-missie van dr. Jarring de gelegenheid te geven onderhandelingen tot stand te brengen tussen de regeringen van Israël, Egypte éh Jordanië. Die onderhandelingen zouden er dan van moeten uitgaan dat de drie landen zich alle verbinden de resolutie van de Veiligheidsraad van november 1967 uit te voeren- Het artikel in Al Ahram over het Egyptische antwoord legde de nadruk op de uitspraak van minister Riad dat het plan van Rogers geen vredesinitiatief en ook geen vredesplan was, maar „een plan van procedures". Ondanks dit koele commentaar hebben de Amerikaanse diplomaten het Egyp tische antwoord sinds vrijdag toen Nasser uit Moskou terugkeerde, met optimisme tegemoetgezien. Er bestond een groeiende overtuiging dat zowel Egypte als de Sovjet-Unie waarschijnlijk positief tegenover het plan voor een staakt het vuren zouden staan, zelfs als dat vergezeld zou gaan van eisen die voor Israël en de Verenigde Staten onaan vaardbaar zouden zijn. Israël staat daarentegen op het standpunt dat een staakt het vuren aan Egypte een onaan vaardbare kans biedt zijn defensie langs het Suezkanaal te versterken. Cockyde witte uaaktoogkakaioe, die maandagnacht uit Arlis werd ge stolen en gisteren in het Amster damse Oost er park werd gevonden, vertelt zijn oppasser het relaas van zijn belevenissen Vier rijtuigen van de sneltrein PalermoRomeTurijn zijn gisteren bö de stad Reggio di Calabria ontspoord en omgeslagen, toen de trein plotseling moest remmen voor mensen die zich op de spoorbaan bevonden. Bij het ongeluk zijn zes mensen om het leven gekomen en werden er tientallen gewond. Er wordt een onderzoek ingesteld naar mogelijke sabotage. Reggio is al dagenlang het centrum van onlusten, omdat een naburige stad tot provinciale hoofdstad werd verkozen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Na eerst gisteren bekend is geworden he< een verpleegster van het Schicdamse ziekenhuis een 19-jarig Amerikaanse studente, die in ademnood verkeerde en zich in hel ziekenhuis meldde, vorige week donderdag geadviseerd buiten zoveel mogelijk frisse lucht te happen. Dit advies werd gegeven zonder de medische staf van het ziekenhuis te waarschuwen. De studente, die met haar moeder de vakantie in ons land doorbracht, werd onwel nadat ze naar het toilet was geweest Het toilet bleek te zijn schoongemaakt met chloor en een ander reinigingsmiddel. Het inademen van de hierdoor oijt- stane dampen kan volgens de gynaecoloog van het. Schiedam- se ziekenhuis chloorvergiftiging veroorzaken Een dergelijke vergiftiging kan bovendien ernstige gevolgen hebben Het ziekenhuis is door het gebeurd-, onaangenaam verrast De verpleegster is intussen echter met vakantie gegaan, '.odat de zaak niet verder onderzocht kan worden. De studente had het advies van de verpleegster niet opge volgd; maar vertrok met haar moeder per auto najir Arnhem Daar ging ze wederom naar een ziekenhuis, waar zuurstof werd toegediend en het meisje werd opgenomen Inmiddels is ze zover hersteld dat ze binnenkoi - het ziekenhuis weei kan verlaten. (Van onze correspondent) HOEK VAN* HOLLAND Klaus Pechstein, de man die vorir jaar aanvankelijk bewondering afdwong voor zjjn zwemtocht over de hele lengte van de Rjjn, maar wiens prestatie later in twjjfel werd getrokken, zit momenteel in een Zwitserse cel. Vorige week reeds werd gemeld dat hij was gearresteerd op verdenking van een poging tot afpersing tot een bedrag van ongeveer 100-000 gulden. De Zwitserse lange afstandzwemmer had zijn plannen kennelijk zeer degelijk voorbereid. Op 17 juni namelijk was hij al voor voorbereidingen in Hoek van Holland ge weest. Daar had hij een kano achtergelaten die was afge dekt met zeildoek. Op zijn verzoek gaven ambtenaren van Rijkswaterstaat hem toestemming de kano voor enkele dagen in de Berghaven te laten liggen. Toen men echter van zijn arrestatie hoorde, kreeg men argwaan en via de politie werd de kano aan een nader onderzoek onderworpen. Daarbij bleek dat Pechstein na het eventuele slagen van zijn afpersing van plan was geweest een veilig heenkomen te zoeken. In de kano bevonden zich kleren en levensmiddelen voor een vrij lange periode. Bovendien was een 9 mm dubbel loops flobert geweer aan boord met munitie. De politie heeft zich thans over kano en inhoud ontfermd in af wachting van het verdere verloop van de zaak Pechstein. REEWIJK (ANP, De rijbaan Utrecht Gouda van rijksweg 12 ter hoogte van Reewijk is gisteren drie uur lang ver sperd geweest nadat zich daar een ket tingbotsing had voorgedaan. Twee van de vijf daarbij betrokken voertuigen raakten in brand. Er werd niemand ge wond. Als gevolg hiervan ontstond een enorme verkeeropstepping- Vijf voertuigen kwamen ter plaatse in een file met elkaar in botsing. Twee vdértüigen, een personenauto en een vrachtwagen, raakten direct daarna in brand. De beide inzittenden van de per sonenauto konden zich snel in veiligheid stellen en ook de chauffeur van de vrachtauto (geladen met komkommers) kwam met de schrik vrij. Als gevolg van de botsingen was de gehele rijbaan va-sperd geraakt en door dat aanvankelijk ook nog ontploffings gevaar dreigde van één der brandstof tanks van de brandende auto's, moest hot verkeer lange tijd worden stilgezet. De brandweer van Reewijk had na en kele uren de brandende en totaal ver nielde voertuigen geblust. Op dat mo ment had zich al een file van elf kilo meter lengte gevohmd. Het duurde nog ruim een uur voordat het verkeer onge hinderd kon i ATHENE (A.F.P.). De Boeing-727 van de Griekse maatschappij ..Olympic Airways", die gisteren door Palestijnse commando's werd gekaapt, is kort na middernacht uit Cairo in Athene terug gekeerd. De Rode-Krnisvertegenwoordi- ger die als gijzelaar was meegenomen, bleef evenals de Palestijnse commando's in Cairo achter. Er is volgens functio narissen van het vliegveld van Cairo nog niet beslist wat er met de kapers zal gebeuren. Wel werden zij met alle egards ontvangen. Het toestel had de vlucht zonder de andere passagiers gemaakt. Deze hadden na urenlange onderhande lingen in Athene mogen uitstappen. Alle zes kapers zijn studenten. De politie in Cairo nam vijf revolvers, twee handgranaten en drie gelignietiladingen in beslag. De leider van de kapers, Abdel Megid, zei dat hij opdracht had de levens van de passagiers te sparen ln Athene verklaarden bemanning- leden van de Boeing, dat de kapers zich correct jegens hen hadden gedragen en dat de enige vrouw onder de Palestijnen zich „moedig en resoluut" had getoond. De gezagvoerder van het vliegtuig had eerder in Cairo meegedeeld dat een man boven Rtoodo- de stuurcabine was bin nengedrongen, gewapend met handgra naat en revolver. „Wij willen niemand kwaad doen. Wij eisen alleen van u dat u onze instructies uitvoert", aldus de kaper. Daarop voltrok zich het avontuur dat voor de gezagvoerder en zijn beman ning meer dan zestien uur duurde. Een journalist van de „Daily Mail", die zich aan boord bevond, schrijft dat vele Arabische passagiers aanvankelijk de kaping toejuichten. Naarmate de ontwikkelingen echter een ongunstiger wending schenén te nemen, sloeg ook hun stemming om in agnstige spanning. De leider van de Palestijnen vroeg de Arabische passagiers om hun medewer king. „Wij zijn alleen tegen de zionisten, die ons hebben beroofd van ons land, onze huizen en de kans om ais mense lijke wezens te leven". Daarna werden foto's rondgedeeld van lijken die door de Israëliërs zouden zijn verminkt. Tijdens de onderhandelingen op het vliegveld van Athene moesten de passa giers met hun gordels om blijven zitten. Zij kregen opdracht zich niet te bewegen, „wat er ook gebeurt" Kort voor de vrij lating steeg de spanning toen de Pales tijnse leider verklaarde dat de Griekse regering had „gelogen" en nu „de con sequenties" moest aanvaarden Nü acht uur bleek evenwel dat de Griekse regering en de commando's toch overeenstemming hadden bereikt over de eisen van de laatsten. De zeven Pales tijnen die in Griekenland gevangen zit ten, zullen binnen een maand aan het Internationale Rode Kruis worden over geleverd. zo is overeengekomen. De Pa lestijnen zitten in Athene vast twee van hen moeten morgen voor de rechter komen in verband met aanslagen op Israëlische kantoren en vliegtuigen. Vice- I premier Patakos heeft alle Arabische De Boeing 727 gisteren op de lucht haven van Athene. Politieauto's houden op eerbiedige afstand de wacht, terwijl met de kapers werd onderhandeld over vrijlating van dc passagiers. landen evenwel gewaarschuwd dat alle Arabieren zullen worden uitgewezen als opnieuw terroristische aanslagen worden gepleegd. De Israëlische bladen hebben zicb bijzonder verontwaardigd getoond ovei de Griekse capitulatie voor de kapers.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1