Holland Sport 29 contractspelers VAN VIANEN ASSISTENT VAN DER HART ZWEMTITELS OP ROZIJNEN EN STROOP Vreemde zaak met v. Hamburg Zwemduels in Brasschaet en Den Haag ADO-debutanten imponeerden niet KEES WEIMAR VIEL WEER UIT DOOR BLESSURE HANS DORJEE TEKENDE NIET U. T. ARAD, DE TEXTIELCLUD MAANDAG i£ JULI 1970 LEEUWARDEN - De puntmuts en de klompen. Het eenzijn met de natuur en het samen een grote familie vormen. Zijn dat de componenten waaruit Nederland straks bij de Euro pese kampioenschappen in Barcelona de opvolgers van Ada Kok gaat samenstellen? Het lijkt erop. Gisteren, de eer ste dag van de acht dagen du rende nationale kampioen schappen in het Leeuwarder open zwembad „Het Nylan", werd gedomineerd door de in het koude water van Crailoo geharde, in de Gooise bossen gestaalde pupillen („kinderen" zoals zij ze noemt) van Wil Bunschoten-Van Breukelen. Allereerst de vijftienjarige Linda de Boer. die in haar race op de 1500 meter twee Nederlandse records met tiental len seconden omlaag drukte: de 800 meter van 9 57 naar 9.48 6 en de 1500 meter van 19.038 naar 18 28.00. Dan Ton van Klooster die de 1500 meter bij de heren voor zijn rekening nam in 17.46.3 en tenslotte het optreden van Wils eigen 12-jarige dochtertje Hansje., die drie titels opeiste, het maximum, aangezien het reglement in deze groep het aantal starts tot drie beperkt. ..An ders was ze ook op de schoolslag uitge komen". aldus Wil Bunschoten. „Niet om te winnen, maar omdat ze het zo fijn vindt om te zwemmen. Dat grut van ons heeft er zo'n lol in. Wij vormen samen een grote familie. Wat heb je aan schema's. De interesse moet er zijn, dan komt de rest vanzelf". Aldoende voorzag zij haar groepje van zeventien jongens en meisjes die in totaal 78 starts zullen maken van rozijnen en stroop. Natuurleefwijze te midden van de topsport. 00 m. vlinderslag: 1 Tonny Pouw (Vecht- treek) 1.17.5. 2 Peter Verver (PSV) 1.17.5,* 3 I' I 100 m. rugslag: 1 Freddy Eefting (Vecht- streek) 1.17.5. 2 Sjoerd Cuperus (DZPC) I 1.19.3. 3 Grads Doeve (Kikker) 1.23.0. Drie jeugdige zwemlalenten: Hansje van Bunschoten (links) veroverde drie gouden plakken. Ton van de Klooster won de 1500 meter vrye slag heren en Linda de Boer verbeterde de nationale records op de 800 en 1500 meter. Op het spel Op basis daarvan liep Linda de Boer anderhalve badlengte uit op haar naas te concurrentes, onder wie PSV-ster Astrid Verver, die haar eerdere uitver kiezing voor Barcelona daarmede op het spel zag gezet. Met diezelfde twijfel zal ook Ton van Klooster moeten leven. De vier adviseurs hebben bij de plan ning van de „Campagne Barcelona" duidelijk gesteld dat bij de nationale kampioenschappen sprake moest zijn van vormhandhaving ten opzichte van de winterkampioenschappen. Ton van Klooster kwam bij de winterkampioen schappen in Den Haag op een 25- meterbaan ruim beneden de 17 minu ten. Nu bleef hij op de 50-meterbaan er 46 seconden boven. „Volgende week zondag gaan we vergaderen", aldus coach Nico v. Dam. „Dan kunnen we in alle rust overleggen wat ons te doen staat. Voor deze kampioenschappen hebben we geen limieten gesteld, waar aan moet worden voldaan. En dat is maar gelukkig ook. De jongens en meisjes zijn niet gedwongen in de re gen rond te hangen. Dat last in de loop van een paar dagen de spieren geducht aan. Als het zulk weer blijft, voorzie ik slechte tijden bij de all-in-finales van zondag". Jammer Die bedenkingen gelden in leder ge val niet voor Linda de Boer, die zich nu reeds volkomen waar maakte. „Jam mer dat de 1500 meter in Barcelona I Waar haar mogelijkheden op de 800 niet op het programma staat", aldus meter precies liggen, zal vandaag blij- Nico van Dam. „Zij zou beslist tot de ken wanneer dit nummer op het pro- kanshebsters horen. Nu moet Linda zich gramma staat. „Daar kan ik nog heie waar maken op de 800 meter waarop maal niets van zeggen", aldus Linda, zij door gebrek aan sprintkracht kwest- ..De ene dag gaat het lekker, de volgen- baarder is". „Maar", zo stelde haar va- de dag kom je niet vooruit", der vergenoegd vast. „haar eerste 100 meter gingen in 1.07 dat is ruim twee i meisjes tot 12 jaar seconden sneller dan lot dusverre. Als 100 meter vlinderslag: 1 Hansje Bunschoten j ze nog sneller afgaat en de 200 meter I (Naaiden) 1.19.8, 2 Marlo v. d. Bree (Zw^m- binnen de 2.20 aflegt, behoeft zij niet l,u2s3t)0 1-22-2, 3 Truus Ebbelaai (Naar en) j prijs te geven op de grote zwemsters uit het buitenland. Voor Linda is het nog slechts een kwestie van snelheid. Ausdauer heeft zij genoeg. Dat bewees zij wel met een eindsprint van 1.11 na een volkomen I gelijkmatige race waarin elke 100 me ter in een tijd vond de 1.14.5 ging. I Pijl (ZIOS) 1 Torn (KNZB) 1.31.5. LEEUWARDEN Op 1 en 2 augus tus zal in Brasschaet een zwemwed strijd worden gehouden van de z.g. "kleine zes", de landen, die niet beho ren tot de top van de Europese zwem- naties. Aangezien Portugal heeft afge schreven is een uitnodiging aan Neder land gezonden om de opengekomen plaats te vullen. De KNZB heeft deze invitatie aanvaard, maar zal een ploeg formeren zonder de "Barcelonagangers". De andere deelnemende landen zijn België. Ierland. Wales. Noorwegen en Zwitserland. Op 8 en 9 augustus wordt in Den Haag gezwommen tegen Tsjecho-SIowa- kije voor zwemmers en zwemsters on der 18 jaar. In principe zullen ook in deze formatie niet degenen worden op gesteld, die zijn aangewezen voor de Europese kampioenschappen in Barce- Wereldrecord 800m vrije slag EDINBURG De Australische Karen Moras heeft zaterdagavond tijdens de Commenwealth Games Edinburg het wereldrecord zwemmen op de 800 meter vrije slag verbeterd. De 16-jarige studente won de finale in 9 minuten en 2,45 seconden. Het oude record was sinds 1 maart in haar bezit met 9 minuten en 9.1 seconden. "De manier waarop zij de race beëin digde, maakt duidelijk dat zij binnen kort onder de negen minuten kan zwemmende oud-olvmpische kampi oen John Devitt (Ausi na afloop. Karen Moras won in 1968 bij de Olympische Spelen van Mexico de bronzen medaille op de 400 meter vrije slag. LEEUWARDEN. Het staat al vast dat Roger van Ham burg, die vorig jaar in Breda negen nationale records ver beterde, niet zal starten op de Europese zwemkampioen- schappen in Barcelona. Hij komt dit jaar niet over uit Australië, waar hij traint bij de oud-coach van de Neder landse zwemploeg, Forbes Carlile. „Sinds een maand hebben we niets meer van Rogers ouders, die in Singapore wonen, of van Carlile gehoord", aldus sportcommissie- voorzilter Klaas van de Pol. Het is een vreemde zaak. Van onze kant hebben wij Van Hamburg en Carlile van alle informatie voorzien. In het laatste bericht, dat wij ontvingen, schreef Rogers vader, dat zijn zoon niet naar de Nederlandse kam pioenschappen kon komen in ver band met zijn examens. Wij hebben geïnformeerd of h\j wel voor Barcelona beschikbaar kon zijn, maar sinds die tijd hebben wij taal noch teken gekregen. Het kan zijn dat de reiskosten (plusminus 5000 gulden) een bezwaar vormen, maar als Rogers tijden zodanig waren dat hij een kansje had om bij de eerste drie te komen, zou de KNZB er wellicht ingestapt zijn. Daarover hebben wii echter in het geheel nog geen contact met Singapore gehad". Andere feiten Jaap Ploeg, oud-trainer van Roger van Hamburg, weet daarentegen heel andere feiten te melden. „Rogers ouders zijn al een week of drie in Nederland op bezoek bij oma op Rozenburg. Zijn moeder vertelde me, dat zijn studie voor gaat. Hij moet in augustus examen doen. Dat is nog verstandig ook, anders raakt hij weer een jaar achter. Zij weet echter nauwelijks hoe het met het zwemmen van haar zoon gaat. Niet zo best, naar ik aan neem Ik zeg maar zo: als het goed gaat, hoor je het wel. De operatie die hij van de winter onderging, is vrij ingrijpend geweest. Roger heeft een tijdje slecht gelegen en is zelfs van Rydo naar Singapore gevlogen om bij zijn ouders weer op krachten te komen. Wij hebben afgesproken, dat hij volgend jaar weer naar Nederland zal komen". Even bellen Hoe komt het, dat deze informatie, de zwembond nooit heeft bereikt? Jaap Ploeg: „Dat behoren Rogers ouders zelf le doen, ook al kan ik mij best voorstellen dat het erbij ingeschoten is. Die mensen zijn maar een paar weken hier en hebben het enorm druk". Klaas van de Pol: ..Ik begrijp niet waarom zij mij niet even gebeld hebben (Van onze sportredactie) KATWIJK Het was niet zo'n beste keus van ADO om één dag na het hervatten van de training in het Zuiderpark naar Katwijk aan Zee te reizen om daar in het fraaie duinencomplex van Quick Steps met een speelse oefenwedstrijd het voetbalseizoen te starten. De herinnering aan de vakantie kreeg in die luchtige strandsfeer weer de bovenhand en de meeste werknemers van ADO kwamen zaterdagmiddag niet tot een grootse prestatie. Dat is natuurlijk helemaal niet erg. maar het betekent wel dat aan de forse overwinning van 16 geen enkel optimisme voor het komende seizoen gekoppeld mag worden. (Van onze sportredactie) Twee spelers, de Noor Harry Hestad en de Haarlemmer Wytse Couperus, maakten hun debuut in de Haagse ploeg. Zij konden het niet verwende Katwijkse publiek geep moment im poneren. Het begin van Couperus was veelbelovend. Hij ontpopte zich als een aanwinst voor ADO door binnen een kwartier tweemaal te scoren. Daarna zakte hij ook weg in de mid delmaat vanwege waarschijnlijk een gebrek aan conditie. De Haarlemse schutter had door een blessure aan het einde van het vorige seizoen cn door zijn vakantie in Spanje in totaal zes weken niet kunnen trainen en ..dat kan je goed merken" verklaarde hij later. Trainer Jezek voelde de moeilijkhe den van Couperus aan. „Hij is me niet tegengevallen". Ongeveer in dezelfde bewoordingen reageerde de Tsjech ook op het spel van Hestad. „Alles moet nog wennen voor hem. Ik heb minstens drie, vier wedstrijden nodig voor ik weet wat ik aan hem heb". Ook Harry Hestad speelde niet groots. Vooral technisch was hij zwak. Vaak verloor ie de bal op momenten dat hel niet nodig was. Een sterk punt is zonder meer zijn snelheid. Ook zijn koptechniek is prima. Zowel het vier de als het vijfde doelpunt maakte Hestad opvallend gemakkelijk met een keiharde kopstoot. Schieten van grote afstand, waardoor Hestad in Noorwegen zeer populair werd. deed hij nog niet veel. Mogelijk bezit de Noor daarvoor in zijn nieuwe omge ving nog niet het gewenste zelfver trouwen. Niettemin was Hestad zelf niet ontevreden over zijn debuut. Het enige, waar hij na afloop van de wedstrijd van was geschrokken was de conditionele opgave. „Een wedstrijd bij ADO vergt veel meer van je dan ik had verwacht". Kees Weimar, die het vorige seizoen zoveel pech ondervond door een kruis bandenblessure, begon zijn entree weer onfortuinlijk. Nauwelijks een paar minuten na het eerste fluitsig naal van dc scheidsrechter strompelde de „rechterhand" van aanvoerder Aad Mansveld in de verdediging van ADO naar de reservebank. Trainer Jezek keek bezorgd naar de blessure van Weimar en besloot on middellijk hem uit de strijd te halen. Risico's nemen heeft in dit soort wed strijden geen enkele zin. Kees Wei- mar, teleurgesteld natuurlijk, zei la ter: „Ik ben al twee weken in trai ning en ik voelde niets meer van de pijn. Maar onmiddellijk na het begin van de wedstrijd was het net of mijn been kraakte. Het werd daarna heie naal stijf. Ik hoop nu maar dat het allemaal niet zo ernstig zal zijn." Over de vervanging van Harrv Vos maakt ADO zich geen- zorgen. Trainer Jezek verwacht dat de jonge Joop Korevaer de links-achterplaats gemakkelijk aankan Hij maakte te gen Quick Boys in ieder geval geen Derde doelpunt van Harry Hestad i de wedslrUd tegen Quick Boys. enkele fout. Ten aanzien van dit ..pro bleem" is echter voorzichtigheid gebo den. Zijn tegenstander had lang niet de allure van spelers die hij straks in de competitie zal ontmoeten. Het speels partijtje voetbal in de Kat wijkse duinen ontwikkelde zich zoals dit soort wedstrijden meestal verlopen. De „Kat" ADO dreef „Muis" Quick Boys een zaterdagmiddagclub uit j de tweede klasse alle hoeken in die I het zich maar bedenken kon. De wijze hoe en hoelang de Katwijkse verdedi ging de aanvalsstorm van ADO kon tegenhouden was het enige interes sante dat de toeschouwers bezighield. De spelers van Quick Boys werkten als paarden om de nederlaag zo klein mogelijk te houden en toen dat lukte oogstten zij de verdiende bewonde- I ring. De thuisclub redde zelfs de eer door middel van een twijfelachtige strafschop. Pluimgraaf zette de bal bij een uitval hoog voor het doel van 1 Thie en Van Vliet ving de bal met de borst op. De scheidsrechter constateerde echter een handsgeval en wees naar de elf-meterstip. Cdr van i Duivenbode deed zijn plicht. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Trainer-manager Cor v. d. Hart heeft zijn lijst van contractspelers prijs gegeven. Er staan de namen op van negenen twintig spelers, want inmiddels heeft Chris Kronshorst zijn liand- tekenink gezet. Alleen de naam van Hans Dorjee ontbreekt en het ziet er momenteel niet naar uit dat hij alsnog voor de Houtrusters zal uitkomen. Daarentegen is Jan Teske, die het afgelopen seizoen niet speelde wegens een aehilles- peesblessure, geheel hersteld. Hij zal de rechtsbackplaats weer gaan bezetten. Drie spelers keren niet meer terug: doelman Hoogeveen die te hoge eisen stelde en de aanvallers Van Laar en Zuijderwijk. Van Laar gaat als amateur spelen bij De Volewijckers en Theo Zuij derwijk zal de kleuren van het Poeldijk- se Ve'rburch (zijn oude club) gaan ver dedigen. Nieuwelingen Nieuwelingen zijn de Joegoslaaf Milic (24), die voor het Franse Straatsburg speelde, Guus Haak, Bennie Muller, Bennie Roode, Jan Coenen (DCK), Get- i rie Winkels (Wilhelmus), Jan Mak (VUC) j en de twee doelmannen Koos van Elles- wijk (Tonegido) en Nico van Gaarden (De Postduiven)- Frits Borghardl (vorig seizoen amateur) kreeg eveneens een contract. De 16-jarige ex-DHC'er Jean Jutte zal als amateur uitkomen. Peter Esveld loopt nog in de ziektewet wegens de in het afgelopen seizoen opgelopen beenbreuk. De officiële spelerslijst ziet er als volgt uit. Advocaat, Bartels, v. d. Bol, Borg- hardt. Coenen, Eckhardt, Van Elleswijk, Van Gaarden, Haak, v- d. Heide, Jutte (amat.), Kloor. Kronshorst, De Lang, Louwerens, v. d. Maas. Mak, Milic, Win kels, Valkenhoff, Verlangen, Muller, Olsthoorn, Roggeveen, Roode, Roodnat, Teske en v. d. Vaart Oefenprogramma Het oefenprogramma van Holland Sport luidt: 21 7 hervatting van de training om 18.30 uur; 25/7: Quick BoysHolland Sport <16.00 uur); 29/7: VitesseHolland Sport (18.30 uur); 2/8: Willem IIH S (14.30 uur); 5/8: II SBirmingham (En geland) om 18.30 uur); 7 8: Lenig en Snel—H S (18.30 uur); 9 8: Blauw Wit— H S; 12 8: Noordwijk—H S (18 30 uur); 16'8: bekerwedstrijd H SRBC (2 uur); 19 8: LaakkwartierH S (18.30 uur). (Vai e sportredactie) DEN HAAG Martin van Vianen zal in de komende competitie slechts in nood gevallen het doel van Holland Sport verdedigen. De 29-jarige doelverdediger gaat Cor van der Hart assisteren bij de training. In overleg met de hoofdtrainer van de Houtrustclub is tot deze stap besloten. Van Vianen die het vorige seizoen geruime lijd was uitgeschakeld door een hardnekkige menisctisblessure maar in de laatste wedstrijd tegen Fejjenoord weer werd ingezet heeft In de afgelopen competitie reeds enige keren als hulptrainer opgetreden. .Ik ondervind nog hinder van die blessure", zegt Van Vianen. „Ik ben bang dat het erger wordt als ik vier ol vijf keer oefen. Daarom heb ik besloten me voornamelijk te gaan richten op de training. Slechts indien noodzakelijk zal ik in het eerste van Holland Sport worden opgesteld". Van Vianen. die overigens nog niet liet vereiste B-diploma heelt, komt niet voor op dc conlraclspclcrslüst van Holland Sport. PSV scoorde twintig keer BERGEIJK. PSV is de reeks oe fenwedstrijden' begonnen met een da- i verende overwinning van 20 op de Brabantse vierdeklasser Bergeijk, dat in de stromende regen voor 3000 toe- schouwers toch dapper partij gaf. Bij de rust stond PSV reeds met 70 De doelpunten werden gemaakt door: Willy van der Kuijlen (6). Johan De- vrindt (5), Bent Schmidt Hansen (5), Henning Jensen (2), Wietze Veenstra en Pleun Strik. AKEN Nee heeft zaterdag de tweede wedstrijd in West-Duisland te gen Luener SV met 1-0 gewonnen. Bij rust was deze stand reeds bereikt. Lue ner SV speelt in de regionalliga-west. Er waren 4.000 toeschouwers. BOEKAREST U. T. Arad, de Roemeense kampioen, is de voet balclub van de textielarbeiders in de vlak bij de Hongaarse grens, in West-Roemenië, gelegen oude ves- tingsstad Arad. De vereniging werd in 1945 op gericht en heeft steeds een voor aanstaande rol gespeeld in de Roe meense competitie. In de voortdu rende strijd tussen de clubs uit de „provincie" en de verenigingen uit de hoofdstad Boekarest is de ploeg herhaaldelijk succesvol geweest. Vóór de twee titels t in successie uit de laatste seizoenen' behaalde U. T Arad al drie keer eerder het natio nale kampioenschap. U. T. Arad heeft ook twee keer het toernooi om de Roemeense voetbalbeker ge wonnen, in 1953 voor het laatst. De coach van de ploeg is Nicolas Du- De Roemeense kampioensploeg speelt voor een Roemeens team. zeer rechtlijnig voetbal, volgens het 4-2-4-systeem. dat soms met kleine variaties aan de tactiek van de tegenstander wordt aangepast. De opvallendste speler is aanval ler Otto Dembrovski, die slechts het tweede gedeelte van de compe titie bij U. T. Arad heeft meege speeld. maar niet minder dan vijf tien keer scoorde. Daarmee deelt hij de derde plaats op de topsco- rerslijst in Roemenië na Oble- menco van Universitatea Craiova (17) en Taturu van Steaua Boeka rest (16) met Dobrin van Arges Pitesti en Neagu van Rapid Boeka rest. Tot de steunpunten van het elftal behoren verder doelman Gheorghe Gornea. een oud-inter national. middenvelder Nicolae Le- reter en aanvaller Flavius Domi- de.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9