MERCKX IS DODELIJK VOOR TOUR „Tourorganisatie speelde vaak met mensenlevens" „Ik liet in deze Tour veel zweet en bloed" Mensenmassa wendde zich van Rondecircus af SOIGNEUR SJENG COLLARD; JAN JANSSEN: im ZOETEMELK MISTE... DEN HERTOG Levitan wil veranderingen in de Ronde doorvoeren Eerste double voor Merckx (Van onze speciale verslaggever) PARIJS. Zijn derde Tour is voor soigneur Sjeng Col lard een teleurstelling ge worden. „Ik herinner mij dat ik in 1967 voor het eerst de Tour deed. Als ik bedenk welke service we toen in Frankrijk hadden en ik vergelijk die met de ervaringen van nu, dan moet ik vaststellen dat de Tour snel achteruit gaat". Collard maakt een trieste ba lans van de hotels op. „Ze du wen je op een kamertje waar je niet eens je masseertafels kwijt kan. Op de Tourmalet stond mijn collega Meyer te masseren in een hokje onder de pannen. Het was er ijskoud. We hebben er een paar kasten voor naar buiten moeten dragen om de masseertafel op te kunnen stel len. En er is ook geen inspraak meer bij de maaltijden. In 1968 ging ik naar de keuken en dan bestelde ik wat de renners no dig hadden. Nu kom je vaak in hotels waar je gewoon een di ner moet nemen dat al klaar gemaakt is". Die veranderde si tuatie wijt Collard niet aan de organisatie. „Het zijn de hote liers die hun slag willen slaan. Vele hotels weigeren tegen woordig renners. Waarom? De renners laten niet altijd hun kamers netjes achter. En de ho teliers die nog renners nemen proberen daar een slag uit te slaan. Ze zijn met de organisa tie een bepaald bedrag overeen gekomen en daar proberen ze zoveel mogelijk aan over te houden. Vlug een eenheidsmenu in elkaar gedraaid en daar moeten wij maar genoegen mee nemen. Wij hebben Arie den Hartog met een voedselvergifti ging verloren omdat we in de stationsrestauratie van Valen ciennes bedorven vis opgediend kregen. Ik zag het en waar schuwde de jongens maar Arie had de vis al opgegeten". Cees Rentmeester zit nu nog onder de beten van wandluizen. Hij sliep in een hok dat niet menswaardig was. We hebben Henk Benjamins verloren omdat hij niet meer kon eten. Ze heb ben bij Caballero eigenlijk bij na allemaal iets gehad. Wat die Steevens heeft afgezien, hou je niet voor mogelijk. Negen {'an de tien renners waren met zijn blessure naar huis gegaan. Hij had een verrekking van hel kniegewricht, maar daarbij een flinke bloeding. Vaak zei hij tegen mij: Sjeng, morgen start ik niet meer. Dan moet je maar praten en praten om hem over die gedachte te tillen. Hel lukte, hij heeft veel pijn geleden, maar hij heeft karakter ge- Collard die door de KNWU ook weer is gekozen als soigneur voor de wereldkampioenschap pen in Leicester is ook niet te spreken over de bevoorrading van de renners onderweg. „Massale valpartijen zijn er door ontstaan. Waarom niet 15 kilometer voor de verzorgings plaats de rode vlag omhoog en de renners dwingen aan de rechterkant van de weg te rij den. De auto's van de ploeglei ders zijn in een ommezien ge passeerd en dan speelt men ten minste niet met mensenlevens, want dat was het dit jaar echt Ook Jan Janssen liet ernstige be denkingen horen tegen de Tour- (Van onze speciale verslaggever) PARIJS Met een brok in zijn keel reed Jan Janssen de laatste ronde op de wielerbaan van Vin- cennes waaraan hij zulke goede herinneringen bewaart. Afscheid van de Tour. Janssen keert er niet in terug. Voor Nederland wordt daarmee een wielerepoque afgesloten die rjjk was aan suc- In zijn villa „Mon Repos" in Putte is een steen gemetseld met het opschrift: „Elke Tour heeft een ander gezicht". En deze Ron de van 1970 heeft Janssen doen inzien dat het tijd is afscheid te nemen. Hij wil niet „versukke len" zoals een Rik van Looy. Hij wil niet roemloos ten onder gaan. Bovendien verlangt hij erg naar zijn gezin en naar rust. Jaren lang heeft hij rusteloos door Europa gezworven. Hij was bijna nooit thuis. En dat reizen valt steeds zwaarder. Janssen: „Je gelooft niet wat het voor mij be tekent als ik 's ochtends thuis in de tuin zit en ik om elf uur een kopje koffie van mijn vrouw krijg. Bovendien groeien mijn kinderen op en aan hun opvoe ding moet ook wat gedaan wor- Geen Tour meer voor Jan, wat dan? Janssen: „Ik ga nog wat kleinere etappewedstrijden rijden en de klassiekers." In welke ploeg? „Ach, ik geloof dat ik weer een jaar bij BIC zal bijte kenen. Eerst dacht ik naar Ne derland terug te keren. Voor de start van de Tour werd ik door iemand benaderd die zei dat hij een geheel nieuwe Nederlandse profploeg zou beginnen. Daar voelde ik natuurlijk wel wat voor. Die persoon zou me in de eerste week van de Tour komen opzoeken en dan zouden we het contract in orde maken. Maar hij is niet verschenen en ik voel er ook niets voor om op m >n knieën te gaan liggen voor een contract. Nee. het zal wel weer BIC worden. Op mijn leeftijd (30) verander je niet zo vlug meer. Wat heeft het voor zin?" Jan Janssen heeft in deze Ronde ongetwijfeld gevoeld dat de Ne derlandse wielerjeugd hem heeft overvleugeld. Op bepaalde dagen is hij nog altijd een der» besten. Zijn vier tweede plaatsen getui gen daar van. Hij had zo graag afscheid willen nemen met een etappezege. Maar zijn laatste Tour heeft Janssen niet veel ge luk gebracht. Op beslissende mo menten viel hij of werd hij ge hinderd in de eindsprint. Gisteravond in Vincennes keek Janssen nog eenmaal over de piste. Toen draaide hij zich reso luut om. In zijn ogen blonk een traan. „Ik ben in de Tour vaak uitgeput van mijn fiets gevallen", zei hij, „ik heb er veel zweet en bloed gelaten. Maar het is niet voor niets geweest. Ik kijk met voldoening achterom, al valt dit afscheid me net zo zwaar als deze laatste Tour voor mij was." DOOR JEAN NELISSEN PARIJS. Het komt slechts zelden voor dat een debutant in de Ronde van Frankrijk zo hoot» in liet algemeen klassement reikt als Joop Zoetemelk deed. Hij is de grote verrassing van deze Tour geworden. In nauwelijks één maand tijd is het Ie ven van Zoete melk totaal veranderd. Van onbe kend beroepsrenner is bij een vedette geworden. „In de eerste dagen was ik een groen tje dat blij mocht zijn met zijn plaatsje in het peleton. Maar de rennei-s reageren nu anders. Je bent „de tweede" en dat hebben ze geaccepteerd. Ze "geven je nu ruimte als je roept, in de eerste dagen zouden ze je bij wijze van spreken in de sloot rijden". Met zijn succes zijn nu ook de aan biedingen uit het buitenland gekomen. Vooral uit Italië. Moltem en Salvarani hebben een vorstelijk aanbod gedaan. Ze zien in Zoetemelk de man die mis schien het volgend jaar al Merckx kan gaan bedreigen en dat brengt veel publi citeit. Maar Zoetemelk zal waarschijn lijk nog een jaar bij Mars-Flandria blijven. „Ik voel me nog te jong om naar Italië te gaan. Ik wil liever nog een jaar ervaring opdoen bij Mars, mis schien dat ik daarna naar Italië of Frankrijk ga". Zoetemelk weigert dus contracten die legen de honderdduizend gulden per seizoen liggen. Hij aanvaardt het lagere bedrag van de Nederlands/Belgische S'oep, waar hij zich thuis voelt. „Ik denk wel dat ik nu opslag krijg", zegt De laatste meters van Joop Zoete melk, die in de tijdrit naar Parijs weliswaar werd ingelopen door Eddy Merckx, maar desondanks zün tweede plaats in het klassement wist te behouden. de immer bescheiden knaap uit Rijp- wetering. Het zal hem in de komende maanden financieel toch voor de wind gaan. Zijn manager Rogier Piel heeft reeds twintig contracten voor criteriums in Frankrijk afgesloten. Dat is de directe winst van zijn uitstekend gereden Tour. Eén renner had Zoetemelk in deze Tour graag aan zijn zijde gezien, zijn vaste trainingspartner Fedor den Hertog. Jarenlang zijn Den Hertog en Zoetemelk boezemvrienden geweest. Samen hebben ze als amateur vele successen geboekt. Zoetemelk: „Fedor heeft mij een paar dagen geleden uil Berlijn een kaart ge stuurd. waarop hij mij heel veel sterkte toewenste. Ik heb nog altijd het idee da t li ij op een dag van gedachten ver andert en ook beroepsrenner wordt. Hij zou in deze Tour beslist een rol kunnen spelen, al zou hij dan wel anders moeten rijden dan hij tot nog toe gedaan heeft. Fedor rijdt zich op dagen volkomen leeg. Hij geeft dan honderd procent en dat doe ik nooit. Want elke extra-inspan ning die je in de Tour levert, kom je een paar dagen later wel tegen. Ik had op de Mont Ventoux ook gelijk met Van den Bossche en Van Impen kunnen ein digen. Maar ik deed het niet. De renners' die voor mij gevaarlijk waren lagen aohter mij en waarom zou ik dan die extra-pedaaltrappen doen? Het is in zon Ronde ook wel een beetje rekenen en uitkijken". Heeft Zoetemelk vóór de start van deze Tour gedacht dat hjj zover kon komen? „Nee, ik had mij een zevende of achtste plaats gegeven. Ik zag. het zo: eerste Merckx, tweede Ocana. derde Pingeon, vierde l'oulidor, vijfde Van Springel, zesde Jan Janssen en dan zou ik of ecu ander komen". De praktijk is in zijn voordeel uitgevallen. Mars-Flan dria wil nu een goede ploeg om Zoete melk bouwen. Voor 1971, voor dc grote strijd tegen Eddy Merckx! DOOR JEAN NELISSEN PARIJS Nadat de laatste tonen van het trompetgeschal I verstorven waren, de acteurs van het circus naar alle delen van Europa waren uitgezworven en de rust in het aloude Bois de I Vincennes was weergekeerd, kwam de bezinning. Aan het eind van die 4359 kilometer lange 57ste Tour de France, was er één vraag die alles overheer ste: Hoe lang kan die nog voort duren? De Parijae aristocraten Jaques Goddet en Felix Lewitan voeren al jan-en een verbeten strijd tegen de elementen die de Tour bedreigen. Odk de ministeries rioten tot nog toe de ogen voor de wer kelijkheid, wetend dat waai- de Tour passeerde miljoenen begeesterd toe keken. Op de ministeries vergat men gemakshalve de files van 10 tot 15 kilo meter, die in de vakantietopmaand juli ontstaan. Men had ook geen oor voor de verwensingen van de toeristen op weg naar <le Riviera of Spanje, die een halve dag verloren omdat de Tour toe vallig hun pad kruiste. PARIJS In de geschiedenis van de ronden van Frankrijk en Italië zijn tot nu toe drie renners erin geslaagd de twee grootste rondewedstrijden in een seizoen te winnen. Jacques Anquetil deed het in 1964. Fans to Coppi in 1949 en 1952 en Eddy Merckx in 1970. In 1969 werd hij van deze „dou blé" beroofd, doordat hij in de giro werd gediskwalificeerd we gens een positieve reactie bij de controle op verboden stimuleren de middelen, toen hij in gewon nen positie lag. Anquetil was in 1964 dertig jaar, Coppi in 1949 ook dertig en Eddy Merckx is veruit de jongste: op 17 juni, vlak voor het begin van de Tour werd hij 25. Ter vergelijking de verschillen tussen de grote winnaars en hun naaste concurrenten in hun suc- eesjaven: Fausto Coppi: 1949: Gi ro met 23 min en 57 seconden op Gino Bartali. Tour met 10 min en 55 sec op Giho Bartali. 1952: Giro met 9 min en 18 sec op Fiorenzo Magni. Tour met 28 min 17 sec op Stan Ockers. Jacques Anquetil: 1964: Giro met 1 min en 22 sec op Italo Zilioli. Tour met 55 sec op Raymond Poulidor. Eddy Merckx: 1970: Giro met 3 min 14 sec op Felice Gimondi. Tour met 12 min 51 sec op Joop Zoetemelk. Uitslagen van de laatste etap pes en eindstanden op pag. 6. Met hetzelfde gemak legde de steeds dringender klachten van het beroepsvervoer naast zich neer, evenals die van vakantiecentra waar het dagelijks leven werd ontwricht. Men zweeg op de ministeries, bevreesd voor de reactie van de miljoenen langs de kant van de weg wier ogen al uren tevoren de weg aftuurden, speurend naar de eerste renner. De Tour draagt immers de grandeur van Frankrijk uit, heette het. En zolang het circus van Goddet en Levitan tussen dichte hagen toeschouwers koerste, zolang de flanken van de Alpen- en Pyreneeëncols zwart zagen van de mensen, zolang kon het allemaal. Er is echter vooral het laatste jaar veel veranderd. Het lijkt plotseling alsof de massa zich van het circus heeft afgewend. Nog droegen de Mont Ventoux en de Tourmalet 'n mensenlast. En op bepaalde dagen stonden ook nog honderdduizenden langs de wegen, etappeplaatsen waar voor de Tour ijzige stilte hing, waar slechts een paar honderd toeschouwers aanwezig waren ter begroeting van de helden. En zodra die basis van de Tour wegvalt zullen de anti's toeslaan, zal men zich ook op de welbewust worclen dut i van de superjets de Tour is. Dit is hel grote gevaat bedreigt. Hoe kon het ronde komen? Wel er zij liet tijdperk zover met de i verschillende te zakelijk geworden, alles draait om de commercie en dat heeft een groot deel van de vroegere glamour verloren doen gaan. Toen Wim van Est in het ravijn viel en liij later in de advertenties verklaarde 1 dat zijn Pontiac toch nog liep. gil lei de heeft het verdiend. edaclionelé kolommen van het organi- serende blad l'Equipe vandaag de dag 1 een beschouwing leest hoe de stand van j zaken in het klassement Lou Fumagou is, gaat dal toch te ver. Ondanks ene Merckx heelt ook de nivellering bij de renners grote vormen aangenomen. Deels is dit te wijten aan de verbetering van vooral de wegen over de cols. Waar vroeger een grint- dek omhoog voerde, loopt nu een redelijk brede asfaltweg, maar ook de atleten zijn meer gelijk geworden, meer gelijk waardig. Waar vroeger de adelaars van de bergen langs de hellingen in vol- I strekte eenzaamheid omhoog dansten, glijdt nu een peleton voorbij, slechts zo nu en dan voorafgegaan door een I groepje waarin zich de sterksten ver zameld hebben die dan in de-afdaling lering is zelfs tot in de achterhoede doorgedrongen. Waar vroeger met tien tallen minuten achterstand de uit gebluste renners eenzaam een heroïsche strijd vochten om nog op tijd binnen te komen, verzamelen zich nu de „duiven" in een groot peleton, dat grappen ma kend en zonder al te grote inspanning naar de finish reed. En ook dat spreekt natuurlijk veel minder tot de ver beelding van de massa. De nivellering. In 1948 starten 120 renners in de Tour. Slechts 44 be reikten Parijs. In 1970 startten 150, waarvan 100 gisteren de wielerbaan van Vincennes haalden. Hoe komt dat? Ten eerste is het materiaal verbeterd en de technische mogelijkheden veel groter. In 1948 reden de renners nog met de reserveband om de schouders, vandaag de dag krijgen ze bij een lekke band snel een ander wiel en wordt een op gelopen achterstand met de hulp van ploegmaats in een ommezien teniet ge daan. De voorbeVeiding is door de komst van de extra-sportieve firma's beter geworden. In het voorjaar worden de atleten reeds naar een trainingskamp gestuurd. De invloed van de medische begeleiding is eveneens zeer groot. Wie verzwakt tijdens de ronde wordt ge- glucose-inspuitingen (geen Schade Verder was er natuurlijk die ene Merckx, wiens optreden de Tour veel schade berokkent. Zelfs Jacques Goddet die hem in alle toonaarden geprezen heeft, riep zaterdag in zijn dagelijkse kolom uit: „Wij moeten ontkomen aan het Merckxisme"De wijze waarop Merckx een ronde rijdt en wint, is dodelijk voor die ronde. De hele dag fietsen hijen zijn ploegmaats op kop ivel worden ingelopen. Die i hei ind kan En als er iemand toch een voorsprong neemt zit een ploegmakker van Merckx aan zijn achterwiel gekleefd en kan de vluchter het werk alleen opknappen, om daarna (denk aan Duyndam in Amiens) door de veel fittere Faemino in de sprint geklopt te worden. Het is een moet men bekennen knappe tactiek om niet zoals vroeger Coppi het deed te wachten tot de bergen, maar in de eerste week al een voorsprong te nemen. De mentaal ontredderde tegenstanders gaan dan vechten voor •de troostprijzen. De ploegen met de snelle sprinters scharen zich aan de zijde en helpen mee de vluchtpogingen ongedaan te maken, evenals dit de ploegen doen die voor de eerste plaats in het algemeen ploegenklassement strijden. Zo werd de koers netjes geblokkeerd en reed Merckx rustig naar Parijs. Fausto Coppi won in 1952 de Tour met een voorsprong van maar liefst 28 minuten en 17 seconden op Stan Ockers. Desondanks was het een levendige wedstrijd. Het karakter van Merckx leent zich daar niet voor, ei gaat geen dag voorbij of hij tiranniseert het peleton. Zijn juk is daarom niet te dragen. Wat moet men doen om de ronde te redden? Een nieuwe formule zoeken om met slechts een tijdrit, een parcours waarop de mogelijkheden van Merckx minder tot hun recht komen en landen ploegen. Felix Levitan heeft trouwens al aangekondigd tal van veranderingen te willen doorvoeren. Hij gaat het vol gend jaar strenger toezien op het vormen Vanaf vandaag verandert weer het levenspatroon van de Tourrenners. Hul digingen en criteriums wisselen elkaar af Ver van dat rumoer dokteren dan Goddet en Levitan in dc metropolc Parijs reeds aan een achtenvijftigste Tour de France. En die zal hun ditmaal mrer dan ooit slapeloze nachten bezorgen. ml

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7