VOORSCHOTEN VVV wil meer en kan meer doen maar met inzet van de inwoners Vierhonderd coureurs in Jeugd Grand Prix I Wens: streek-VVV met J gezamelijk propaganda Eerste prijs Adest Musica in Kerkrade Huldiging Zoetemelk ".ttf'i 'inn. lp* uit de dagen van stoom en landelijkheid BIOSCOPEN .uAG 10 ju_i ia70 om het Kagerplassengebied beter te exploiteren en vooral ook als recreatie gebied te beschermen is de oprichting van een recreatieschap dringend gewenst. WV-SECRETARIS ZIET NOG VELE MOGELIJKHEDEN OM I WARMOND NAUWER BIJ DE WATERSPORT TE BETREKKEN WARMOND De Kaagweek is achter de rug. Het is de week waarin de War- monders op de neus gedrukt wordt dat re in een watersportgemeente wonen. Zelfs de landelijke dagbladen beginnen plotseling met de aanhef „Warmond" by het verslag van zeilwedstryden. Daarna wordt alles weer rustig. Toch heeft Warmond alles in zich om een recreatiegemeente van allure te worden binnen de randstad Holland, maar het komt er nog te weinig uit. De plaatselijke VW Is een aantal jaren geleden begonnen om het fraaie bosrijke dorpje, dat drie- kwart van de Kagerplassen binnen haar gemeentegrenzen heeft liggen, weer nauwer by de watersport te gaan betrekken, zoals dat voor de oorlog het geval was. Een belangrijk beginpunt hierbij was om in samenwreking met de Vereniging tot Viering van Warmonds Feesten o.m. de kermis en volksspelen naar de Kaag- week te verplaatsen. Ofschoon dit, als mede het betrekken van diverse andere dorpsverenigingen bij de uitvoering van het programma zonder meer een succes is geworden, zal toch nog meer moeten gebeuren om ook tijdens de andere weken van het zomerseizoen de ge zellige drukte van de Kaagweek in het dorp te behouden. Dit beseft ook de Warmondse WV, die overigens zelf I een moeilijke tijd achter de rug heeft; althans in twee jaar geen algemene iedenvergadering hield en derhalve in i ie dorpsgemeenschap een weinig opval- Li 'tide rol speelde. Gebrek aan tijd en mankracht van het bestuur waren- hier wede de oorzaak van. I F oeristen aantrekken Toch heeft de VVV in de afgelopen periode veel gedaan om het toeristen- erkeer (behalve watersporters ook bollenkykers) aan te trekken en zo mo gelijk nachtlogies te verschaffen. Na het bedanken van voorzitter G. Kam steeg is de VVV min of meer een één- mansaangelegenheid geworden en wel door het werk van secretaris H. M. Tromp (35), die zich nu al langer dan ijf jaar voor de WV van Warmond heeft ingezet. Hijzelf wijst er onmiddellijk op dat hfl oor wat betreft de informatie en de erdeling van nachtlogies bij de ho- els en particulieren zijn 200 bedden beschikbaar veel steun heeft gehad nevrouw J. Elfering met haar in formatiecentrum op de hoek Juliana- straat-Herenweg. Maar toch is gemeen teambtenaar en watersportliefhebber Tromp van mening dat de VW op deze wijze niet langer gerund kan wor- „Ik doe het met plezier, maar het is een veel tijd vragende hobby, die eigen lijk door beroepskrachten gedaan zou moeten worden. Daarvoor is onze WV echter te klein." Streek-VVV Hij is daarom een voorstander van de oprichting van een Streek-WV, die met gezamenlijke propaganda zowel het binnen- als buitenlands toeristenverkeer, bestaande uit bollenbezoekers, badgas- n watersporters, zou moeten gaan bevorderen en begeleiden. Het geheel zou op zakelijke basis met inschakeling van beroepskrachten moeten worden ge voerd. Om het Kagerplassengebied beter te exploiteren en vooral ook als recrea tiegebied te beschermen is de oprichting een recreatieschap waarover overigens reeds langdurige maar moei zame onderhandelingen met andere ge meenten gevoerd werden dringend Gezien de funktie die het plassengebied de steeds voller wordende randstad ziet de heer Tromp nog een groot aan tal mogeiykheden: „Ofschoon Warmond iceds over een aantal goede campings beschikt, zouden deze toch nog uitgebreid moeten wor den, aangezien de huidige campings vaak door vaste klanten het gehele seizoen bezet worden gehouden. Te denken valt ook aan een kampeerterrein met sani taire voorzieningen dichter bij het dorp, terwijl een stichting zomerhuisjes zou kunnen exploiteren, welke buiten het seizoen aan b.v. studenten verhuurd zouden kunnen worden." Mogelijkheden Aardgas doodt oude kastanje LEIDEN Er is enige tijd ge leden nog een boomchirurg bij geweest, maar die kon slechts de dood constateren. Spijtig, want de tachtig jaar oude kastanje op de hoek van de Nieuwsteeg en het Pieterskerkhof (naast de Bi- bliathèque Walomie) was toch wel iets moois; op een karakteris tiek punt in de Leidse binnen stad bovendien. Binnenkort zal er een boomsloper de bijl aan de wortels leggen. Met bovenstaande mededeling ruimen we tevens een misver stand uit de weg, dat bij de lezer ontstaan is na het lezen van de krant van zaterdag. Daarin stond de machtige voet van de reus achtige beuk in de Hortus Bota nicus afgebeeld. In het onder schrift werd gesteld, dat deze boor in zijn laatste dagen was. Maar men kan gerust ziin: de faamde beuk in de Hortus is kern gezond en kan proberen nog gro ter te worden. Om terug te komen op de dode kastanje van het Pieterskerkhof: deskundigen hebben uitgemaakt, dat het niet uitgesloten is, dat het aardgas de schuldige is van de fatale ziekte. H. M. TROMP (WV): mogelijkheden bekleedt, en nog gaat bekleden, zou het recreatieschap moeten worden samen gesteld uit deskundigen op het gebied van recreatie en milieubeheersing, ter wijl ook belanghebbenden zoals water sporters en horecabedrijven, jachtha vens, campings en middenstand, die thans vaak te veel op de achtergrond blijven, nauw hierbij betrokken zouden moeten worden Als voorbeeld van een goed draaiend recreatieschap noemt de heer Tromp het Friese „Marrekrite", dat in samenwerking tussen provincie, ge meenten en VW e.a. ontstaan is. Dit orgaan heeft zich o.m. belast met de aankoop van oeverstroken voor aanleg plaatsen, het tegengaan van de vernie ling d.w.z. het plaatsen van vuilver brandingsoventjes en het voeren van aktieve propaganda onder met name steeds groter wordende categorie van nieuwe watertoeristen om zich de gel dende etiquette van de watersport waaronder het schoonhouden van de plassen eigen te maken. Overigens is de gemeente Warmond met dit doel reeds begonnen met het verstrekken van vuilniszakken aan weekendboot-bewo ners in het plassengebied. Om het dorp Warmond nauwer by de watersport, die binnen haar gemeente- gebied wordt beoefend te betrekken, „Het grote knelpunt voor Warmond blqft nog steeds de moeilijke beschik baarheid vanaf de plassen en omge keerd. Een uitbreiding van de openbare aanlegplaatsen (thans 30) i6 daarom dringend gewenst. Dit zou op een andere manier dan het plan Zwanburg kunnen gebeuren, zonder dat daarbij natuur schoon verloren zou gaan, of 't recrea tiegebied zou worden ingekrompen." Als idee lanceert hij o.m. het aanleggen van een lange wandel- en aanlegsteiger voorlangs de huizen aan de Leede, die met een aantal verbindingen via de be staande dammen voor Warmonders en watertoeristen toegankelijk zou kunnen worden. Overigens zal de aanleg van een dergeiyke steiger wel de nodige be zwaren met zich brengen voor de be staande insteekhaventjes. Het toerisme zou ook bevorderd kunnen worden wan neer het dorp met de plasen in de ANWB-toertochten zou worden opge- Naast de gezellige Dorpsstraat, de goede horecabedrijven, de maneges en de wan delparken zoals „Het Huys te War mond" zou het dorp ook voor regen achtige dagen recreatiemogeiykheden moeten bieden. Het huidige kermister rein „De Baan" zou door het afbreken van de weinig gebruikte muziektent vergroot kunnen worden en tot ver- maakcentrum kunnen worden omge bouwd. Ook het park „Groot Zeerust", waarin tijdens de Kaagweek een ge slaagd tuinfeest werd gehouden, zou vaker voor dergelijke gelegenheden be nut moeten worden. De verschillende evenementen van de Kaagweek, die stuk voor stuk een succes zijn geworden, zouden ook over het zomerseizoen ver spreid gehouden moeten worden. De heer Tromp merkt op: „De plaatse lijke VW kan en uil veel doen voor Warmond, maar hiervoor zullen ook de inwoners zelf, die hier belang bjj heb ben, zich moeten inzetten." Op de ko mende VVV-vergadering welke eind augustus zal worden gehouden, zal dit misschien blijkeu. SASSENHEIM De Drum- en Show end Adest Musica beleefde zaterdag j.l. haar grootste succes in haar byna 19- jarig bestaan. Met twee touringcars, in 35 muzikanten en 55 supporters, I vertrok men naar het Wereld Muziek Concours te Kerkrade. Dit concours, oaaraan de beste korpsen ter wereld iloelnemen, duurt tol 10 augustus en in ie categorie inarswdestrijden nemen ca. honderd bands deel. Op de eerste wedstrijddag, waarin bands •amen uit Amerika, België. Duits land, Denemarken, Noorwegen en Ne derland wist Adest Musica groot succer Ie boeken. Uitkomende in de le divisie de hoogste afdeling), behaalde zij met 207 punten een dikke eerste prijs. Dat de vreugde bij deelnemers en supporters Sroot was zal niemand verbazen. Wat extra het vermelden waard is. is het feit dat Adest Musica alle buitenlandse deelnemers op deze dag vei achter zich kon laten. RIJPWETERING - Vanavond om zeven uur begint Joop Zoetemelks ongetwijfeld glorieuze rondrit door Rijpwetering. Speciaal daarvoor in een tamboerscorps in het leven ge roepen, dat Joop, die in een open auto langs zijn supporters zal rij den, vooraf zal gaan. Voorop in de stoet rijdt ook Alkemades burge meester, P. M. F. Smolders mee alsmede de beide ploegleiders van het Belgisch-Nederlands merk Mara-Flandria. Nol Foré en Brik Schotte. Tevens zal aanwezig zijn Zoetemelks oud-ploegleider Her man Krott. Onzeker is het nog of ook Eddy Beugels acte de presen ce zal geven in Rijpwetering, dat om negen uur vanavond zijn idool, dat speciaal voor deze gelegenheid van een criterium in het Franse Metz afzag, in het dorpshuis ge legenheid krijgt tijdens een recep tie Joop persoonlijk de hand te drukken. ROTTERDAM, 21 juli, Vee Aanvoer totaal 1444; slachtrunderen 1106: var kens 338; slachtrunderen 5.20-5.55. 4.45- 4.90, 3.85-4.20, 3.75-3.85: varkens 2.32- 2.40, 2.22-2.32, 2.12-2.22; stieren 4.50- 5.10; worstkoeien 4.75-3.85; slachtzeugen 1.65-1.80; zware varkens 2.12-2.17; slachtrunderen groter, matig, iets ho ger; varkens groter, redelijk, hoger; en kele prima's boven notering. Al meer dan twee eeuwen Is De Groote Vink een trekpleister voor jong en oud. Omstreeks de eerste wereldoorlog zag de Vinkweg naar Leiden er nog romantisch uit. VOORSCHOTEN De geschiedenis van Voorschoten, de zich sterk uit breidende forensengemeente in onze dagen, begon al vóór de middeleeuwen. In 866 duikt. Voorschoten in de analen op als een vlek onder de naar Fore- schate. We mogen echter aannemen, dat al vele eeuwen eerder mensen hier op deze hooggelegen zandgronden temidden van moerassen liun woonstede gekozen hebben. Ook de Romeien hebben in dit randgebied van hun ryk sporen achtergelaten. De Europese Bibliotheek in Zaltbommol heeft in haar serie dorpsgezichten in oude ansichten (vorige week schonken w\j aan dacht aan de uitgave over Sassenheim, samengesteld door G. Verschoor) nu ook Voorschoten in zyn pittoreske verschyning van na «Ie fin de slècle- perlode vereeuwigd. De oude ansichten werden gebundeld door C. H. Voorhoeve. Ook in het voormalige Foreschate is veel ouds en schoons onder de wals van vooruitgang en modernisering verdwenen. Reeds in de vorige eeuw sneuvelde menig lusthof en slechts de namen van vooraanstaande families, die een buitenplaats bij Voorschoten hadden, zijn in de herinnering gebleven. Een van die prominente geslachten is dat van de Van Leeuwens. die in de 15e eeuw al genoemd worden en ook in het huidige Voorschoten nog te vinden zijn. Evenals vele „welgeborenen" is ook hun behuizing verdwenen. Boerderijen en cultuurgronden verdwenen, mede door de sterke uitbreiding van de gemeente. De oude prentbriefkaarten in deze uitgave vormen een waak boeiende en verrassende aaneenschakeling van indrukken van de dagen van weleer. Babyfoto's ontbreken, maar de aanblik van het puffende stoomtrammetje bij het landelijke weggetje dat van De Groote Vink naar het dorp leidde, de „bromsnor" C. van Meurs, het beboste Wijngaarden laantje of de met „Gijsje" gesigneerde kaart vol parmantig poserende in heemsen aan de Achterweg zijn even ontwapenend en hart veroverend. Een uitstekend boekje vol documentatie over wat eenmaal vvós voor de mens nü. fT Trianon: „John and Mary" (18) 2e week Dagelijks: 2.3U. 7.ÜU en 9.15 uui Zondag: 2.15. 4.30. 7.00 en 9.15 uur Camera: 's Avonds: „In de doodsgreep van het Rode Masker" (18), 's middags: „Jungle boek" a.l. Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.00, 4,00, 7.00 en 9.15 uur Nachtv i vr'za 23.30 uur): „Samurai Pirate" (18). studio: „K> e en de zonnetempel" (a.l. Dag. 10.30 u.: „Sjors en Sjimmie" (a.l.) - behalve zondags. Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.00 en 9.15 uur Dag 10.00 u.: ...Sjors en Sjimmie" (n „Le grand restaurant" (a.l.) - 2e dag. Nuchtv 9.15 u „Onkruidzaai- a.l. „Fannv Hill" (18). Zaterdagmorgen is drs. Chris Meyer, schipper van de R.K. Zcilciub Luxor: ..Heintje - ik zing mijn lied l bij Nacht „Karei Doorman", in het huwelijk getreden met Linda Grobben. Dagelijks 2.3", T.'i en 9 13 uui v»n de reilclub. die in september het 25-inrig bestaan viert, vormden een Zondag 7.00 n 9 15 ig bij dé ingang ran de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat, waar de l.ido: „West Side Story"' (a.l kerkelijke inzegening plaats had. Dagelijks en zondags: 2.30 en 8 u. LEIDEN Twee dagen lang hoeft de jeugd uit Leiden en omstreken zich op bet Vyf-Meiplein kunnen gedragen als echte sportmensen. De door BP perfect 'georganiseerde Jeugd Grand Prix heeft de deelnemende jongens en meisjes, in totaal bijna vierhonderd, twee onverge telijke dagen bezorgd. Nadat vrijdag en zaterdagmorgen de I sterkste rijders zich voor de finale had den gcp'f -'st ken zatc-drgmiddag dit spektakelstuk be An: e:; W-ntifi COU- reurtjes-in-de-dop s-ond.'i. cm even voor half drie klaar i monstertjes de c te steken. En er stoken in een de kleine race- concurrentie de loef af r is fel gestreden. Ge- „echt" race-jack de helm op het hoofc in hun wagen. Me verheten gezichtjes scheurden zij dooi de bochten, oin na een snelle tjjd zo trots als een pauw weer uit te stappen. Teleurstellingen waren er natuuriyk ook: sommige jongens gingen in hun jacht op de Gouden Helm tè snel dooi de bocht Een In de strobalen vliegende wagen, i i oooohh van het publiek en En hoe later het werd. hoe „echter" het werd. Juist toen Anja Heemskerk (12 jaar) de Coupe des Dames in de wacht iiad gesleept, arriveerde burgemeester G. C. v. d. Willigen. Voor de jongens een redéti te meer, om nog beter hun best te doen. Na een enorm spannende finale kwam Lex Hassig uit Leider dorp als eerste uit de bus. Wim Kruit uit Leiden en Cocky Smit uit Katwjjk legden beslag op de tweede en derde plaats. Als een kleine Jacky lekx stond Lex Hassig op het platform, geflankeerd door Anja Heemskerk. De Gouden Helm, een lauwerkrans, bloemen en een beker voor Lex. Bloemen en de Coupe des Dames voor Anja, dit alles uit handen van de burgemeester. Beide winnaars nemen in het najaar deel aan de kam pioen; ('happen van Nederland.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3