GEBROKEN STUUR MAAKTE ANGEL NIETO KANSLOOS Poul Elvström ai zeker van titel Rindt pas na protest winnaar GP Engeland NOG 3 KANDIDATEN REGENB00GTITEL Voortreffelijke koers van amatrice De Rijk STAARTSTUK ZAT LOS Derde zege in successie voor Aalt Toersen Ook week van Nieuw Loosd recht met minder deelnemers Wereldrecord van Chi Cheng Solingzeiler Klein is dik tevreden VERRASSING DERBYPROEF Borowski beste in Drakenklasse FC Utrecht kon niet imponeren T MAANDAG 13 JULI BRNO Aalt Toersen winnar iu België, Oost-Duitsland en gisteren in Tsjecho-Slowakije heeft met nog drie races te rijden nog reële kansen op een wereldtitel in de 50 cc-klasse. Na de Asser TT, toen de Spaanse Derbirijder Angel Nieto de ranglijst voor het wereldkampioenschap met grote voorsprong aanvoerde, leek de man uit Staphorst uitgeschakeld. Drie overwinningen brachten de Nederlander, die vorig jaar juist een punt te kort kwam en de titel aan Nieto moest laten, dicht bij de Spanjaard. Na zijn zege van gisteren in de Grote Prijs van Tsjecho-Slowakije te Brno bedraagt het verschil met nog drie wedstrijden te rijden, elf punten. BRANDS HATCH De Oostenrijker Jochen Rindt heeft zaterdagmiddag met een Lotus Ford de Grote Prijs van Engeland, die op het circuit van Brands Hatch werd gehouden, gewonnen. Jack Brabham (Austr.) eindigde als tweede en Dennis Hulme (Nw.-Zeeland) werd derde. Zelden heeft een Grand-Prixrace een sensationeler slot gekend dan de Grote Prijs van Engeland. Jack Brabham, die de laatste twaalf ronden steeds op kop had gelegen, kreeg twee kilometer lopend naar de eindstreep. Maar intussen was Jochen Rindt- hem reeds voorbijgesneld, waardoor de Oos tenrijker zijn vierde Grote Prijs van dit seizoen won. Kort na de race werd Rindt echter gediskwalificeerd, omdat zijn staartstukken niet volgens de reglemen ten bevestigd zouden zijn. Door de wed- strijdconunissarissen' wage geconstateerd dat de staèrtstukkefi 'tljdëhs de race be wogen. Weliswaar zaten dersCaautstukkfav na de race vast, maar Rindt zou deze met de hand hebben vastgezet. Rindt diende een protest in en na ruim twee uur .ver gaderen werd zijn protest toegewezen, waardoor de Oostenrijker toch officieel ais winnaar van de Grote Prijs van En geland werd uitgeroepen- Het was het slot van een uiterst op windende race, die in het teken had ge staan van het duel tussen Rindt en brabham om de eerste plaats en tus sen Hulme en Regazzoni om de derde plaats. De andere coureurs speelden geen rol van enige betekenis en verlieten bijna allen de race. Ook de Belg Jackie Ickx, die door een pijlsnelle start de leiding had genomen, moest later een vroeg tijdige gang naar de pits maken. Nadat Brabham 62 ronden van de 80 achter Rindt had gereden lanceerde hij zijn aanval, die zes ronden duurde. Hij passeerde de Oostenrijker en bouwde een voorsprong van vijftien seconden op. Tot benzinegebrek hem echter kansloos maakte. Van de 22 coureurs uit 14 landen haal den slechts 10 de eindstreep. Er deed zich een ongeluk voor. De de eindstreep benzinegebrek en moest Fransman Henri Pescarolo ramde met zijn Ma tra de omheining, doch hij bleef ongedeerd. Ook wereldkampioen Stewart had pech. Na 52 ronden stopte hij bij de pits om zijn voorbanden te laten verwis selen. Terwijl de technici met zijn wa gen bezig waren deed zich een ontplof fing voor in de motor en moest hij de Uitslag 1. Jochen Rindt (Oostenrijk). Lotus, 80 ronden. 1.57.02.0, 174.90 km/u; 2. Jack Brab ham (Australië). Brabham, 80 ronden, 1.57.51.9. 3- Denis Hulme (Nleuw-Zeeland) Mc Laren,, 80 -jonden. 1.57.56.4; 4. Clay Regazzonni Zwitserland^,-' Ferrari80 ronden. 1.57.56,8; 5. Chris Amon (Nleuw-Zeeland), March, 78 ron den. 4.53.26;-!; 6. Graham Hill (Engeland), Lo- Frank rijk), I den. 1.58.35,2. 7 28.1; lald?' (Brazilië) 7. Bcltoise (Frankr.) De bepaling dat de zes beste resultaten bepalend zijn voor het eindklassement in de competitie van tien races is daarbij in het voordeel, van de Nederlander. Toer sen kwam in het voorseizoen tot beschei den prestaties. Nieto moet in de reste rende drie wedstrijden winnen of tweede worden om punten winst te boeken. Tot nu toe zegevierde Nieto vier maal, Toer sen werd drie keer als triomfator af- gèvlagd. De race in de lichtste klasse gaf ook nu een duel te zien tussen Toersen en Nieto. die met zijn fabrieksderby de Nederlander op korte afstand volgde- Een gebroken stuur schakelde de wereld kampioen echter in de derde van de zes rijden ronden uit. Daarna was de race beslist. De poging van de Duitser Rudolf Kunz om de Jamathirijder van de eerste plaats te verdringen was eigenlijk al bij voorbaat tot mislukken gedoemd. Moeiteloos reed Giacomo Agostini in de 350 cc-klasse naar een nieuwe zege, die hem na het kampioenschap bij de halve liters ook de titel in deze klasse bracht. Met acht wereldkampioenschap- is de Italiaanse MV-Agusta-renner zijn landgenoot Carlo Ubbiali en de Rhodesiër Jim Redman beiden goed negen titels 's werelds succesvol- enner- Theo Bult ging op zijn Yama ha als achtste over de streep in deze klasse. Bij de kwart liters eindigde hij als vierde, amper 100 m achter de Fin Saa- rinen. Voor Leo Commu was er in deze race. waarin direct achter de koplopers een fel gevecht werd geleverd, een zeven de plaats. Zwaar gewond BRNO De Westduitse zfjspanrijder Wolfgang Kalauch is zaterdag tijdens de laatste training voor de wedstrijden om de grote prijzen van Tsjecho-Slowakije op het circuit van Brno zwaar gewond. De BMW van de combinatie Enders- Kalauch raakte van de door de regen zeer glad geworden baan. Klaus Enders bleef ongedeerd- Kalauch liep een sche delbreuk op en brak enkele ribben. Gis termorgen is hij in een ziekenhuis in Brno geopereerd. De behandelende chi rurg noemde zijn toestand zeer ernstig. Enders, die zich eerst wilde terug trekken voor de wedstrijd van gisteren, besloot later toch te starten. Met zijn landgenoot Rolf Engelhardt in het bakie I verdedigde hij zijn laatste kans op de wereldtitel. De nieuwe combinatie zege vierde met ruime voorsprong en ver kleinde de achterstand op Auerbach- Hahn in de competitie om het wereld kampioenschap tot. 14 punten. Uitslag 50 klasse: L Toersen (Ned.) Jamatiu de 83,6 km In 42.15,9 (gem. si H19 km/u); 2. Kunz (W.-Dld.) (Spa.) Derbi 4 Müw i (Ita.) Tom os (Spa) rwiinz (W.- Slavador (Spa.) 44,5; 5. Schurgers 41; De Vries (Ned.) 38. klasse; 1. Parlotti (Ita.) Simmonds (Eng.) Ned.) Suzuki 50.1 1.41,6; 6. Reigz Stand wereldkampioenschap: Did.) 84; 2. Jansson (Zwe.) 63; 3. I 42; 4. Simmonds (Eng.) 42; 5. G Did.) 31; 6. Toe 350 cc-klasse: Agusta 58.13,7 ltni (It.) 250 cc-klasse: maha de 125,5 km in 50.26,2 (gem. 149 km/u.); 2. Anderssen (Zwe.) met Yamaha 50.27,1: 3. Saarinen Flnl.) met Yamaha 52.14,0; 4. Bult (Ned.) met Yamaha 52.17.2; 5. Granath (Zwe.) met Yamaha 52;18.9 6. Mortimer Eng.) met Yamaha 52.19,7; 7. Commu (Ned.) met Yama ha 52.20,0. Stand wereldkampioenschap: 1. Could (Eng. Uitslag zijspan; (gem. snelh, 137 Hahn 59 pnt.. 2. de 111,5 km (Van onze zeilmedewerker) AKERSLOOT. Er zijn drie kandidaten voor de zeiltitel anno 1970 in de Regenboogklasse: Bonw van Wijk, Jan van Staveren en Jack de Wilde. Van de overige twintig concurrenten heeft dit drietal weinig meer te vrezen. Het zal volgend weekeinde op het. Alkmaardermeer een spannend treffen worden, want na drie races is gebleken dat Van Staveren, De Wilde en Van Wijk op liet. ogenblik volkomen aan elkaar gewaagd zijn. Dat Van Staveren ondanks 1 -1 geen favoriet is, komt door een overtreding, waardoor hij de strijd moest verlaten. Van Staveren kon in de tweede race het helmhout wel afbijten, toen hij bij het ronden van een merkteken een stuur boord-bakboord overtreding beging. Hij verliet de strijd en volgde het gevecht op een afstand. Dat hij toch nog kan meedingen naar de landstitel komt. door dat de zeilers bij zes geldige wedstrijden het slechtste resultaat mogen schrappen. Van Staveren kan derhalve volgend weekeinde als de drie laatste wedstrijden worden gezeild geen enkele maal buiten zijn boekje gaan. Van Wijk en De Wilde hopen op nog een misstap van hun con current, want anders ziet het er voor hen niet zo best uit. Snel In de eerste race was Van Staveren niet bij te houden. Het „Jantje van Leyden" ging bijzonder snel over de baan. Ab Gebuis beleefde in deze race een WENEN Chi Cheng. de atlete uit Formosa, heeft zaterdag tijdens atletiekwedstrijden in W'enen het wereldrecord op de 100 nieter geëve naard met een tijd van 11 seconden. Deze prestatie werd eerder geleverd door Wyomia Tyus (VS) op 15 oktober 1968 tijdens de Olympische Spelen Mexico. (Van onze sportredactie) HANKOE. Na vijf van de zes zeildagen in Hankoe (Noor wegen) staat het vast dat de Deen Poul Elvström de Europese titel in de Solingklas heeft veroverd. Hij voert het algemeen klassement aan met elf punten en dat zijn er j zesendertig meer dan zijn naaste j concurrent, de Zweed Arved von Grünewaldt. De enige Nederlandse vertegenwoor diger, Arie Klein, kon op de vierde en vijfde dag zijn positie door een respec tievelijke zesentwintigste en negenen twintigste plaats niet verbeteren. „Ik ben echter niet ontevreden. Ik heb me als doel gesteld om bij de eerste vijfen twintig te eindigen. We hebben op zeker gevaren om deze positie te consolideren I en zullen ook op de laatste dag geen risico's nemen", aldus Arie Klein. „Dat Poul Elvström kampioen wordt, staat vast. Deze man is een klasse apart. Weliswaar volgt er nog een zeildag, maar volgens de reglementen mag je. als je zes dagen heb gevaren, het slechtste resultaat aftrekken, dus voor hem is er geen vuiltje meer aan de lucht" Kroonprins Harald van Noorwegen is inmiddels van de tiende naar de zesde plaats in de algemene rangschikking opgeklommen en is momenteel van de elf Noren de beste Solingzeiler. Minder goed vergaat het een van de grote fa vorieten, de door Dunhill gesponsorde Engelsman Tony Allen. Hij heeft het nig niet verder kunnen brengen dan de- zeventiende Dlaats. Niet te best „De concurrerentie is erg groot en bovendien had ik in de eerste dagen geen al te beste start. De start en de eerste twee slagen, het zigzaggend in de wind komen, is het moeilijkst en dat ging ons niet te best af', bekende Arie Klein. Zoals bij elk kampioenschap zijn ooi', in Hankö de nodige protesten binnen gekomen. Op de bezetting van de eerste plaats en die van Arie Klein gullen zij I blijven. „Bij de eerste tien eindigen, daar heb ik wel eens van gedroomd, maar ik ben realist genoeg om te be seffen, dat dit voor mij nog niet haal baar is. Wat die Denen, Noren en -Zweden presteren, is wel van uit zonderlijke klasse. Het kan daar ook omdat de onderlinge concurrentie veel groter is dan bij ons. Voorlopig ben ik met mijn vijfentwintigste plaats dik tevreden en ik hoop. dat; de bond en het NOC het ook zijn. Mijn bemanning en ik hebben ons uiterste best gedaan. Meer kunnen we ook niet". Moment uit de race om de mülrace van Merevcld, de revanche voor de Grote Prijs der Lage Landen. Maar er was geen sprake van revanche want de winnaar van toen werd ook gisteren weer eerste. Het Franse paard Tatusca d'Avril liep naar de (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Don Camillo liep zaterdag op Duindigt met mevrouw De Rijk, die vele triomfen vierde als Riet France, maar nu (te) weinig meer op de sulky gaat zitten, een voortreffelijke koers in de derde aflevering voor het araatricekampioenschap. Faola Hollandia mocht met Nancy Geersen de leiding nemen en zelfs een eindje weglopen. Eland kwam langzaam naar voren en begon driehonderd meter voor de streep aan een enorme opmars. Maar Don Camillo sloeg op tijd toe, schoot als een pijl op Faola af en pakte de winst voor Eland al te gevaarlijk werd. Helene Hanover buiten wedden schap lopend wegens kreupelheid eer der in de week won de Derbyproef. Favoriet voor de toto was Indien, maar die maakte na de start een grote fout, wat ook Scare Quick en Important even CORK De Oostduitser Paul Borows ki heeft zaterdag de Europese zeiltitel in de drakenklasse veroverd. Hij won de zesde en laatste race. De eindstand is: 1. Borowski (O.-Dl.) 20,4 punten; 2. Scharz (Odl) 37.7; 3. Nielsen (Den) 43.7; 4, Heilmeir (Wdl) 46,7; 5. P. Sundelin (Zwe) 54,0. later deden. Verrassend kwam toen Ike Buitenzorg naar de tweede plaats, win nend alsdus voor de toto. In de hoogste afdeling van de ren paarden deed Padre Bramo meer dan verwacht mocht worden. Pixicata had lang de kop, maar kon weer niet door- Voor uitslagen zie resultaten. UTRECHT Een beslist niet impo nerend FC Utrecht, nog steeds uitko mend onder de naam DOS, heeft zater dagavond in Utrecht een verdiende overwinning van 10 behaald in het intertotoduel tegen de Poolse club Wisla Krakau. Het enige doelpunt werd na 12 minu ten gemaakt door Jan Groenendijk, die na een soloactie van Jef Geurten profi teerde van een te laconiek ingrijpen van de Wisladefensie en met een schot in de benedenhoek doelman Stromiarsk passeerde In de eerste helft maakte Van Veen een strafschop. DOS: De Hoogt—Hildebrand, V. Oudenal- len. V. Veen en Blauv-Xic-uwenhm iCut..- en v. d. Merkt-Olsen, Groenendijk (Harde man) Geurten. Wisla Krakau: Stromiarsk- Lendzion, Woycik, Polak en Katvuliz, Krawczyk, (Spoeto) Damus-Studnyckl, Kmycclk. Michaliszyn (Kampion) en Skupi- Uitslagen in groep vijf van de intertoto- competitie zijn: FC Winterhur—Hvidovre 1—1 (1—0); FC Utrecht—Wisla Krakau 1—0 (1— Stand: Wisla Krakau 4 3 0 1 6 52 Hvidovre 4 2 1 1 5 94 FC Utrecht 4 2 0 2 4 7—5 FC Winterthur 0 13 1 4—14 hoogtepunt door als tweede te finishen. Van Wijk viel tegen met een derde plaats. De Wilde had het erg moeilijk e finishte als vijfde achter zijn clubgenoot Puck de Vries (4). De eerste start gisteren was voor Van Wijk een z\\ slag. Kuyper beging een overtreding waardoor Van Wijks start totaal in de vernieling kwam; Toch schoof De Rakker weer snel naar voren. Onderweg wipte Van Staveren zichzelf en na één ronde naderde Van Wijk Jack de Wilde, die r de leiding had. Angstig keek de kleine Sneeker telkens achterom. Vooral onder spinnaker was Van Wijk sneller dan De Wilde. Bij de laatste aan boord f zeilen onder ballon een der zwakste punten- Toch behield De Wilde de leiding. Van Wijk eindigde als tweede. Alberda werd derde. In de middaguren toen Van Staveren al lang en breed weer de leiding had, verloor De Wilde door hetzelfde slechte spinnakerwerk een verdiende tweede plaats aan Van Wijk, die hem in de slotfaze van het gevecht passeerde Ook Jan Metselaar was het de ballon er eel sneller dan de Fries, die tijd- moest toezien hoe ook Metzelaar hem van een derde plaats verdrong. De Wilde werd vierde- Daar onder normale omstandigheden van weer en races zullen worden gevai onder aftrek van het slechtste resul taat stellen dat Van Staveren, met 11 de leiding stevig in handen heeft beste kans op de titel, die John Hofland (op doktersadvies met de zeilerij gestopt) helaas niet kan verdedigen. Van Wijk I (22) en De Wilde (14) volgen dan op I een gedeelde tweede en derde plaats Daarna komen Gebuis (25) en Metze- laar (43). NIEUW LOOSDRECHT De 29ste Nieuw Loosdrechtweek kan zich eens niet staande houden in de ebbende stroom deelnemers aan groti| zeilevenementen. Vorig jaar trokken 440 naar Loosdreeht, nu nog geen 360. T telt iedere klasse nog slechts enkele l nationale topfiguren, die dan ook aan het prijzenverzamelen zijn begonnen.i Wederom een zeilweek die zwak ter been] gaat omdat de klasse-evenementen de zeilers veel interessanter zijn- Voor de organisatoren een ontmoedigend feit dat tot bezinning noopt- In de gelederen van Het Witte Huis. die dit event organiseert, heeft men hier wel naar. Evenementen met drie tot vijf klas sen lijkt een aanvaardbare oplossing. De kogel is echter nog niet door de kerk. Dat er iets moet gebeuren is echter duidelijk. Deels zij die reeds jaren de Nieuw Loosdrechtweek in hun vaar programma opnamen, verschijnen nog ei deels bestaat de inschrijving uit zeilers die hun domicilie hebben rondom de Loosdrechtse plassen- Een zeiler als Egon Rolf von den Baumen is te Loosdreeht een habitué. Na deze zeilweek steekt hij over naar Loosdreeht om de Holland- week I te varen. Tezamen met Valken zeilers Maarten Stomp, Hans Prins, Piel van Buren en Chris van Swol vormt hi.i in deze zeilweek een van de weinig inte ressante wedstrijdvelden. Stomp dook in I de Kaagweek herhaaldelijk in zijn schip I om enkele kleinighedén bij te stellen, dat zijn schip uit trim was. In de Kaag- j week kwam hij dan ook niet in het stuk I voor. Nu op Loosdreeht schijnt de Rot terdammer het te hebben gevonden I Zaterdag, de eerste dag v 29ste uitgave, was Stomp onder ideale omstandigheden van weer en water niet te stuiten- De Stiletto werd als afgeblazen. Hans Prins volgde op een tweede plaats en pas daarna ging de „Bounty" van Rolf von den Baumen de ijn. Vierde werd Piet van Buren, die vorig jaar in deze klasse de hoofd- wisselprijs won. Typerend voor de gang van zaken de zeilweken is dat het Flying JuniorveJd, voorheen op de Loosdrechtse Plassen al tijd zeer sterk bezet, nu nog alleen be heerst wordt door Marin Heineke, die behalve Zwagerman (2) weinig jongens van naam op de baan tegenkomt. Heineke werd op de finishlijn gevolgd door Zw; german en pas na lange tijd volgde hel peleton, aangevoerd door Heukensfeld: Jansen- Finnen Van de beide Olympische klassen, di Flying Dutchman en Finnjollen, zijn leen de Finnen nog overgebleven. Da zich onder de Loosdrechtzeilers een aa tal sterke Finnzeilers bevinden is ook deze klasse nog wel iets van goed zeil werk te zien. Kees Douze verscheen me', een nieuw schip, nieuwe mast nieuw zeil aan de start. De combinatie was erg snel. Zelfs Hans van Eist, maal geen kleine jongen in dit milieu, kon Douze^ slechts met moeite bijhouden en eindigde als tweede. Hans Mauer werd als derde afgeblazen- Mei Oskamp, die op Loosdreeht nog wel uil de band wil springen, werd vijfde achter outsider Reijnders. Bijzonde: magertjes is in de inschrijving Schakel (11 boten) en in de Vrijheids klasse (13 boten). De winst ging respec tievelijk naar Frits Wessel en Jurriei) Hellemans. Ook in de Pluizen, normaliter een flink veld aan de start verschijnt, is niet veel te beleven. Het meisje Zitman snoepte keurig een over winning af van het duo Sjoerd en Eril Vollebregt. Wolters plaatste zich 3e. Bij de Sterns zeilde Kaagweekw naar Paul Knoop achter de Loosdrechte- naar De Rijk aan, omdat hij de baan zo goed kende- Pas in het laatste passeerde Knoop De Rijk, die tweed' werd. Malches incasseerde een derd( plaats. 0.50. at^I

Leidse Courant | 1970 | | pagina 10