MET DE AUTO DE ZON TEGEMOET Boeken De boom is een stofzuiger Veel toen en weinig thans bij Snip en Snap madurodam Jongeren dienen meer kansen te krijgen Geen subsidie voor Artis Eerste nieuwe praatpalen nog dit jaar langs de weg VIERDAG IS JULI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA In Rotterdam, centrum van de Rijnmond en middelpunt van een gebied waar de luchtverontreini ging reeds verschillende malen het kritieke stadium heeft bereikt, zü" de afgelopen zes maanden 11.000 bomen geplant- t Niet dat Botterdam nu pas de waarde van de boom heeft ontdekt. Reds lang is de boom een „heilige koe" voor Rotterdam. Wanneer het uitbreidingsplan het rooien van een boom noodzakelijk maakt, komt er een grote kraanwagen uit de haven aan te pas en wordt in de nachtelijke uren die boom vol ledig uitgegraven en ergens anders neergezet. Zou een dergelijke transplantatie die duizenden gul dens kost, gevaren voor de boom opleveren, dan dient het uitbrei dingsplan zodanig gewijzigd te worden, dat de boom kan blijven staan. Zelfs de tram maakt voor de boom een bocht- „Een boom is de aankleding van de stad", zegt tech nisch hoofdambtenaar G. Bakker in een van de ge- houwtjes waarin de gemeentelijke plantsoenendienst ?on de Veemarkt in Rotterdam, is gevestigd- „Een boom is van evenveel waarde als een mooie antieke l voor een liefhebber, of als een Karei Appel aan muur. Bekijk maar elke tekening van een archi- er wordt altijd, wel een boom bijgetekend omdat boom psychologisch werkt op een mens. Een ene omgeving verbetert immers het leefklimaat, ook al is er stank van een of andere industrie. Ieder- i weet dat je veel groen moet hebben wil je een gezond leefmilieu scheppen". De waarde van bomen en gras is geen ontdekking van nu. Na de brand van München in 1327 werd bij de herbouw van de stad reeds besloten industrie en woonwijken gescheiden te houden en af te schennen I door groen. De grote Engelse wetenschapsman John Evelyn stelde in 1661 reeds voor alle bedrijven die steenkolen verbruikten, naar een gebied stroomaf waarts te verplaatsen en aan de loefzijde van Londen I gebieden met geurige bomen en struiken te plaatsen- Er in 1895 en 1905 schreven prof. Ritzema Bos en r.ijn medewerkers van 't plantenziektenkundig labo ratorium van Wageningen bepaalde schaden aan tuin- touwgewassen toe aan fabrieksgassen. Hoofdambtenaar Bakker „Het is onvoorstelbaar hoe veel roet en vuil in de vorm van stofdeeltjes een boom kan opnemen. In een stad moet men dan ook *!ke oppervlakte die dat maar enigszins toelaat, be nutten door er groen te plaatsen, met name bomen 'ti gras. Alle groene delen nemen vuil op en verrich- Ua een zuiverende werking. De stank kunnen ze r t'. tegenhouden, maar de stofdeeltjes, de looddeel- (<--i., die de uitlaatgassen van de auto's achterlaten, n die de mens anders inademt, worden nu door de Diadei en teKengehouden. Sommige bladeren zijn tegen rie herfst dan ook zwart Ir. A. Raad, hoofd van de afdeling beplantingen van Je Dienst Gemeentewerken Rotterdam, wijst erop, cVt do Weense stedebouwer Camillo Sitte reeds in 1889 de stedelijke lanen en parken „de longen van de stad" noemde. „Hoe meer de stad", zo stelde ir. Raad, doorsneden is door groengebieden, hoe lager 't stads- emiddelde is aan luchtvervuiling- De stofopname van brmen kan zeer groot zijn- Eén ha lindebomen kan 9 kg stof per dag vasthouden en 42 ton per seizoen. Voor een sparrenbos is dit 30 ton en voor een beu kenbos 68 ton. Naaldhout zou natuurlijk beter zijn omdat het ook 's winters blijft, maar na enkele jaren raken de huidmondjes zodanig verstopt, dat de boom sterft. De reinigende werking van beplanting voor 'ormige luchtverontreiniging is echter minder dan stof. Maar-ze werkt wel" Hij noemt een sprekend voorbeeld en wel dat van een fabriek in Duitsland die S02-houdend gas en loodhoudend stof uitstootte. Op 100 meter van de 'abriek lag tegen een helling een beukenbos van 100 m diepte. Achter dit beukenbos lag een onbe schadigd sparrenbos. Toen het beukenbos op een ge geven moment gekapt werd, stierf het sparrenbos in korte tijd geheel uit. Ir. Raad meent verder, dat industriegebieden niet al leen door groengordels van woongebieden moeten zijn gescheiden maar dat de woongebieden zelf ook door sneden moeten worden door groene ruimten, dat het stedelijk groen niet te veel versnipperd moet worden aangelegd, dat sportterreinen m samenhang met par ken moeten worden aangelegd, kinderspeelplaatsen in groene ruimten, rijen bomen en bredere groenstroken lungs de wegen en zoveel mogelijk kruisingsvrije drukke wegen in stadskernen vermijden. (Groene gol ven van verkeerslichten)- De vuiligheid in de lucht kali men zelf alleen con stateren wanneer er sneeuw ligt en die sneeuw na enkele dagen grijs wordt, of men merkt het aan de auto dit. wanneer hij enkele dagen langs de weg staat, onder het stof en de vuiligheid zit. „Waaneer iemand in Rotterdam", zegt hoofdambtenaar G. ^ak ker, „met zijn auto een boom beschadigt of e~^er rijdt, krijgt hij vaak een rekening van zo'n 300,-. Een jong boompje is wel snei vervangen RoiW- dam heeft een eigen boomkwekerij van 45 ha maar zo ontdekken de mensen ook zelf, dat *en toom wel degelijk kostbaar is". Ook in de Brabantse gemeente Oosterhout breekt men zich het hoofd over een boom, Of liever: een tot boom uitgegroeide struik, want het is een magno lia. Volgens deskundigen is de magnolia honderden jaren oud. De schattingen lopen uiteen van 200 tot 600(!) jaar. De boom zou weg moeten omdat hij staat op de plaats waar een belangrijke winkelstraat moet ko men. Maar er zijn veel stemmen opgegaan om de boom te redden. Het gemeentebestuur bekijkt nu of dit mogelijk is, b.v- door wijzigingen aan te brengen in het bouw plan. Hoewel bij een overplanting eigenlijk niemand goede overlevingskansen aanwezig acht, worden ook de mogelijkheden daartoe bestudeerd. Wethouder van openbare werken F. Janssen: ..We zijn nog druk bezig mei de zaak te onderzoeken, maar ik kan u wel zeg gen dat ik goede hoop heb dat de unieke magnolia de stadsuitbreiding zal overleven". „Zorg ervoor dat uw auto voor de vakantiereis in uitstekende conditie verkeert. Alleen met een flinke poetsbeurt en glimmend chroom komf u niet ver. Banden, stuurinrichting, remmen, schokbrekers, uit laat. trekhaak, koelsysteem, accu en ontsteking zijn zo de belangrijkste „onderdelen" die technisch in een goede staat dienen te verkeren". Dit advies geelt dc Koninklijke Nederlandse Automobielclub (KNAC) al degenen die van plan zijn tijdens de vakantie er met de auto op uit te trekken, hetzij in eigen land, hetzij in het buitenland. Andere nuttige wenken van dc KNAC zijn de volgende: Om naar het buitenland te gaan heeft u tegenwoordig niet veel documenten meer nodig. Met een rijbewijs, kentekenbewijs, groene kaart en een paspoort komt u al een heel eind. Toch doet u er verstandig aan een Interna tionale Reis- en Kredietbrief of een Carnet d'Assista En net Camping International. Denkt u eraan tijdig uw reisdocumenten voor het sei zoen in orde te laten ma- Uw paspoort mag tot vijf jaar verlopen zijn voor toe ristische reizen naar Andor ra, België, Frankrijk, Grie kenland, Italië, Liechtenstein, Luxemburg, Monaco, Oosten rijk, San Marino, West- Duitsland (niet in Berlijn) en Zwitserland. Met een toeris- tenkaart (twee jaar geldig) kan men in deze landen ook terecht evenals in Grool- Brittannië en Noord-Ier- Een internationaal rijbe wijs is in Europa alleen ver eist in Griekenland, Oost- Duitsland, Rusland en wordt aangeraden voor Spanje. In sommige landen wordt een IRB gevraagd wanneer men een auto gaat huren. De „groene kaart": een bewijs dat de auto voor rei zen in het buitenland is ver zekerd. Denkt u er wel aan de caravan/bagagewagen op de groene kaart te laten bij schrijven? Andere zaak: we genbelasting en een identi teitskaart voor caravan/ba gagewagen waar het vereist Heeft u een motorboot plus trailer? Zorg dan tijdig voor een Carnet de Passage en Douane voor die landen waar het vereist is. Om dringend te overwe gen: het afsluiten van een reisongevallen- en reisbaga-, geverzekering en een verze kering van rechtsbijstand. Besteed vóór u met va kantie vertrekt aandacht aan de afwijkende verkeersregels van het land of de landen die u bezoekt. Indien de rijder van een auto niet tevens de eigenaar is, dient u een machtiging voor hem of haar te heb- Benzinebonnen tegen ge reduceerd tarief voor Italië leunt u op vertoon van pas poort en groene kaart direct aanvragen bij de AMRO Bank of de .Algemene Bank Nederland U hebt recht op 15 1 goedkope benzine per verblijfsdag. De bank ver strekt u maximaal 225 1, m.w.a. voor de eerste 15 da gen. Blijft u langer in Italië dan kunt u bonnen bijkopen aan de kantoren van de A.C. Italia, de Touring Club Italia en bij de E.N.I.T. Resterende benzinebonnen moet u bij het verlaten van Italië aan de douane overhandigen en u ontvangt de waarde in lires terug. Uw huisdieren kunt u goed verzorgd in Nederland achterlaten. Voor het meene men van honden wordt in het algemeen een geldig cer tificaat van gezondheid en enting tegen hondsdolheid vereist, dat minstens 30 da gen maar tèn hoogste één jaar oud mag zijn. Sommige landen hebben echter afwij kende bepalingen. Stel u goed op de hoogte van in- en uitvoerbepalingen Zorg ervoor dat uw fa milie ongeveer de route kent die u denkt te nemen, alsme de het merk, de kleur en het kentekennummer van uw auto. Het vergemakkelijkt uw opsporing als dat onver hoopt nodig mocht zijn Neemt u reserve-onderde len mee voor uw auto. zeker wanneer u naar landen gaat waar geen of weinig dealers van uw merk zijn. Uw eigen dealer stelt graag een va kantiepakket samen van on derdelen. Wat u beslist moet mee nemen gevarendriehoek, verbandtrommel, brandblus ser, pechlamp of -fakkels. Een modern middel om snel banden te kunnen repareren kan u voor veel narigheid behoeden. Wie „tubeless" rijdt doet er verstandig aan een bin nenband mee te nemen, ze ker naar Oost-Europa. De reparatie van tubeless ban den is daar meestal onmoge lijk. Verplicht voor elke bui tenlandse reis is een NL- Besteed zorg aan de bela ding van uw auto. Anders loopt u de kans dat u over de weg slingert in plaats van rijdt. Vertrek niet met een vol le watertank in uw caravan. Water is overal verkrijg baar. Waardevolle papieren be waart u veiliger in uw por tefeuille of in uw tas dan in uw auto. Noteer de nummers van paspoort, rijbewijs etc. in uw agenda. Het verge makkelijkt de opsporing bij vermissing. Ligt uw vakantieadres honderden kilometers van huis, ga dan af en toe de wagen uit om een beetje te rusten. Een goede vuistregel is: na twee uur rijden een half uur eruit. Blijf, een poosje in de openlucht en gebruik een lichte lunch. Heeft u dorst: vruchtensap doet wonderen. Houdt u er rekening mee dat u met een caravan vrij wel nergens sneller mag rij den dan 80 kilometer per uur. Soms zelfs dat niet Tijdens de rit niemand in de caravan. Levensgevaarlijk en ook streng verboden Waarschuwing: men rhag in het buitenland geen inge zetenen van dat land in een Nederlandse auto laten rij den. Het kan helaas voorko men dat u betrokken raakt bij een ongeval. Waarschuw in zo'n geval altijd de politie. In Frankrijk daarnaar ook de deurwaarder (huissier) omdat deze civiele zaken be handelt. In Spanje en Portu gal schade door een Spaanse of Portugese mecanicien-ex pert laten vaststellen en schaderapport door twee ex perts laten tekenen. Zonodig contact opnemen met de bui tenlandse automobielclub. U mag uw auto in het buitenland nooit zonder- meer achterlaten na een ongeval of beschadiging en nimmer wijzigen, verkopen of verhu- Een gevarendriehoek is verplicht in vrijwel alle Eu ropese landen. In Turkije dient u er twee bij u te hebben. Bel van tijd tot tijd naar Nederland om te informeren of thuis alles nog in orde is. zeker wanneer u langere tijd weg bent. Via de Hilversum- se zenders maar ook door buitenlandse radiostations worden Nederlanders in dringende gevallen opgeroe pen. Zulke oproepen staan ook in de in het buitenland verkrijgbare Nederlandse dagbladen. Werkt u eraan mee dat alles er netjes uit blijft zien er gaan tienduizenden mensen met vakantie en honderden strijken op dezelf de plaats neer als u zodat iedereen kan denken dat hij de eerste vakantieganger Bij het verlaten van een land waaryoor een carnet of triptiek noodzakelijk is. heeft de douane nogal eens de ge woonte te gebaren dat men door kan gaan. Doe het niet. maar zie toe dat uw carnet of triptiek voor uitgang wordt afgetekend (wat blijkt uit het inhouden van het vo let de sortie en een stempel met datum en handtekening). Verzuim kost veel tijd en geld, want u krijgt nadien alsnog een aanmaning om eventuele Invoerrechten te betalen. Een kentekenbewijs ver vult ook de functie van nati- onaliteitsbewijs. Bij terug komst in Nederland kan men aan de grens hiermee bewij zen dat invoerrechten van het voertuig al eerder wer den betaald! In Spanje is do invoer van buitenlandse valuta on gelimiteerd, maar declaratie is verplicht (uitvoer vrij tot 1 gedeclareerd bedrag). Decla ratie van buitenlandse be taalmiddelen is ook verplicht in de Oostbloklanden (raad pleeg daarvoor het KNAC Handboek '70). In Frankrijk is de situatie: invoer van Franse bttaalmitWl'len ri vrij, uitvoer beperkt tot fr. 200; invoer van buiten landse betaalmiddelen is vrii, uitvoer vrij tot een tegen waarde van fr. 500, daarbo ven vrij tot het bij invoer aangegeven bedrag. In het nieuwe Snip en Snapprogram- na, dat tot cn met 15 augustus in het Schcveningsc Circustheater gaat onder de titel „Van Toen Tot Thans", vindt men veel terug uit het verleden. Men doet hiermee ongetwijfeld het eigen aloude publiek een groot plezier vanwege de (ADVERTENTIE) Brlangrqke unKomulling De Air India' kunstcollectie in Madurodam Van 18 juli tot 7 scptcmbtr cr io Madurodam een prachtige tenloon- telling van Indiase «ehild»1!"' beeldhouwwerken uit de beroemde collectie van dc Luchtvaartmaat schappij "Air India". Het is een zeer fraaie expositie, waar men veie uit gelezen specimina van Indiase kunst zat kunnen bewonderen. Dank zij de welwillende medewerking an dc 'Tea Board of India" zullen Indiase meisjes, gekleed in de elegante sari, gedurende o'e eerste drie dagen gratis de heerlijke Indiase thee ser- Dank zij de feeërieke verlichting is een bezoek aan Madurodam ook bij avond een onvergetelijke belevenis. herkenning en de herinnering, maar wil men voor de revue een nieuw publiek creëren, dan dient men toch ook te wer ken aan een eigentijds gezicht. Er wordt te veel geteerd op oude roem. Willy Walden en Piet Muyselaar kunnen zich dat permitteren. Hun grootste kracht en charme bestaat hierin, dat zij zichzelf blijven. In de muziek cn in het ballet- werk had men echter een wat moderner stijl en strakker belijning verwacht dan de verouderde gaïté van de showbiz te bieden heeft. Stelt men deze eis niet, dan kan men zich grotelijks vermaken met de 32e revue van René Sleeswijk, die een keur van artiesten in zijn programma heeft gestopt, mitsgaders een overvloed aan kleurig licht en gestileerde decors. Na Willy en Piet in menige sketch het klapstuk van de avond wordt de show gestolen door Milly Scott en Donald Jones, die zich uitstekend verstaan met de melodieën van toen en met de dansers en danseressen van George Carden, die het altijd meer in gratie en beweging heeft gezocht dan in plastiek, die men soms wel eens mist. Het meest levendige nummer was Calypso-time, het meest gracieuze Mademoiselle de Paris, beide louter zwier om het vertier, alsof de revue de toeschouwer niet zou mogen epateren. In hoge mate doen dit wel Les Castors, drie jongens die zich hebben gespeciali seerd in het voetenwerk, evenals de Spaanse dansgroep Los de Lorca, die Flamenco en de Fado tot in de teentop pen beheersen en het er staccato uitstam- pen. Zij vormen hoogtepunten in dit programma, dat vooral in het begin overladen is met weinig spirituele reclame, ook al maken Walden en Muy selaar ervan wat er van te maken is. Buiten de overbekende Aase Rasmussen heeft men in mensen als Louis Dusée, Lily Kok, Diana Floodgate en John Kuipers persoonlijkheden aan de tableau de la troupe toegevoegd, die naar onze smaak te zeer in het ensemblewerk wor den ingekapseld, ofschoon zij meer solis tisch deze revue mogelijk hadden kunnen verrijken. Zij hebben althans buiten deze revue immers al enkele sporen verdiend en verdienen het daarom hierin meer kans te krijgen. Overigens krijgt men als liefhebber van dit genre veel voorgeschoteld dat een plezierige avond garandeert. Van be gin tot eind zit er veel leven in de brou werij, er is veel te zien dat een lust voor het oog is en Willy en Piet hebben de lachers van begin tot eind duidelijk op hun hand. Wie speciaal daarvoor komt beleeft een avond, die lang stof tot na praten zal geven. T. O. DEN HAAG (ANP) De regering zou een verdwijnen van de Amsterdamse Artis ernstig betreurenZowel in absolute als in relatieve zin is het echter geen eenvoudige zaak door „een doeltreffende subsidieregeling het voortbestaan van Artis te garanderen". Dit hebben de staatssecretaris Van de Poel van CRM en minister Veringa van Onderwijs geant woord op de schriftelijke vragen van Kamerleden. De bewindslieden delen echter mee gaarne bereid te zijn de ge meente Amsterdam behulpzaam te zijn bij het zoeken naar een oplossing. DEN HAAG Als vervolg op de in 1968 in bet Haags Gemeentemuseum gehouden tentoonstelling Minimal Art werd vorig jaar voor Carl Andre, een van de deelnemers aan genoemde ten toonstelling, een aparte expositie inge richt. De bedoeling van deze expositie was om aan de hand van een kleiner» eenmanstentoonstelling dieper in te gaan op het werk van de individuele kunstenaar. Dit jaar heeft het Gemeentemuseum een tentoonstelling ingericht van het werk van Sol LeWitt, eveneens een deelnemer aan de tentoonstelling Mini mal Art. De tentoonstelling van Sol LeWitt zal bestaan uit drie delen: muurtekeningen, drie-dimensionale objecten en een in- formatief-educatief gedeelte. In dit laatstgenoemde deel wordt aan de hand van fotomateriaal en tekst getracht om de achtergrond van het werk van Le Witt toe te lichten. De muurtekeningen op de tentoonstelling beslaan een wand van 24x4 meter. Zij worden direct op de muur aangebracht en bestaan uit combinaties van verticale, horizontale en diagonale lijnen in primaire kleuren. Om voor de officiële opening met het aanbrengen van de muurtekeningen ge reed te zijn wordt met het aanbrengen daarvan reeds op 13 juli begonnen. Het werk zal worden uitgevoerd door een aantal studenten van de Academie voor Beeldende Kunsten uit Den Haag en één Engelse student, onder de leiding van LeWitt. De muurtekening heeft een lijdelijke karakter. Na verloop van enige tijd slijten de potloodtekeningen en blijft er van het kunstwerk niets meer over. Hiermede wordt door de kunstenaar de relativiteit van de begrippen „eeuwig heid" en „waarde" van de door de maatschappij geaccepteerde kunst aan gegeven. Een tweede belangrijke punt is dat de samenstelling, afmetingen, systeem en kleur afhankelijk zijn van de specifieke eigenschappen van een bepaalde ruimte. Het drie-dimensionale werk bestaat uit een tweetal zuilen, waarop het com pléte systeem van de muurtekeningen is uitgewerkt. Verder zijn er open kubus- structuren die dateren uit 1966 die juist door hum simpelheid en schaalperspec- tief vertekeningen opleveren. De grootte van de kubusstructuren staat in ver houding tot de lengte van de mens. De structuren zullen zowel binnen als bui ten het museum worden geëxposeerd. Bij N.V. Uitgeversmij. AE. E. Kluwer te Deventer is een nieuwe druk verschenen van het voor bromfietsers bijzonder nuttige boekje „Alles voor uw brommer" van de hand van J. Tendeloo. Hoewel deze publika- tie in de eerste plaats is be stemd voor de particuliere bromfietser is het technische in structiemateriaal ook bruikbaar voor bromfietsreparateurs. In de zevende druk worden de brom fietsen in drie groepen inge deeld, namelijk stadsbrommers, toerbrommers en sportbrom- mers, hetgeen een keuze verge makkelijkt. Ofschoon de meeste hoofdstukken in principe onge wijzigd zijn gebleven, is de in houd aangepast aan de jongste stand van de techniek. De prijs van „Alles voor uw bromfiets" met talrijke Illustraties be draagt 17,90. Eveneens bij AE. E. Kluwer zijn twee boekjes verschenen over elektriciteit in de auto. In het eerste boekje worden een zo groot mogelijk aantal controle- en reparatiewerkzaamheden be handeld en de wijze aangegeven waarop men snel storingen kan lokaliseren. Het is in eerste in stantie bedoeld als praktische hulp voor de vakman. Het tweede boekje gaat over auto- adio-ontstoring en bevat duide lijke richtlijnen. Omdat ge noemde werkzaamheden niet altijd door een radiotechnicus worden uitgevoerd, wordt ook ingegaan op de grondbeginselen van de radiotechniek. De sa mensteller van deze boekjes, die f 9,75 kosten, is Bruno Kier- dorf. F,r zijn twee nieuwe afleverin gen verschenen in de serie ..Vraagbaken" van P. Olyslager, Jie ook al uitgegeven worden door Kluwer. De eerste betreft de DAF 33 van 1968-1970 en de tweede de Fords 17 M, TS. RS de 20M, TS XL en RS van 1968-1970 en dc 26 M van 1970. Vooral de doe-het-zelvers zullen veel plezier aan deze „Vraagba ken" kunnen belevenZe kosten f 6,75. Voor de bezitters van de FIAT 600 D en de FIAT 850, die zelf graag sleutelen, zijn twee boek jes verschenen bij de Zuid-Hol landse Uitgevers Mij in Den Haag. Het zijn praktische hand leidingen, die zijn samengesteld door experts van de ANWB. Er wordt overigens duidelijk aan gegeven wat men zelf kan doen en wat men beter kan laten De eerste nieuwe praatpalen zullen mogelijk dit jaar hog in bedrijf toorden gesteld. Als eerste traject komt aan de beurt de autosnelweg ZwolleKlaver- blad Hoevelaken. De kabels worden op het ogenblik al gelegd. De praatpalen worden in gele kleur uitgevoerd. De gekozen kapconstructie is bedoeld als zijdelingse afscherming tegen het verkeerslawaai. De vijftien centrale posten zullen worden ondergebracht in wegenwachtstations van de A+VB.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5