Natuurvrienden vast in hun sas met Aqua Hortus Radio-sonde van het KNMI stortte neer in Voorhout YVV Leiden verkeert in geldmoeilijkheden Veel regen op VNL-kamp Yocale uitschieters en ook dieptepunten AZC sterker dan LGB in beslissingswedstrijd Beuk opent autobedrijf in Voorhout Uitleenpost Plantage van Reuvens gaat nog niet per 1 aug. dicht ZATERDAG 18 JULI LE1DSE COURANT LEIDEN Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van De Natuurvriend zal van 30 juli tot en met 16 augustus in de Hortus de „Aqua Hortus '70" worden gehouden. Op werkdagen zal de ten toonstelling geopend zijn van 10 tot 22 uur en op zondagen van 12 tot 22 uur. Zij is georganiseerd door de Leidse aquarium- en terrariumhoudersvereniging. De Natuurvriend is een belangrijke vereniging geworden, die niet alleen maar een aantal liefhebbers bijeenhoudt, maar ook in binnen- en zelfs in buitenland al meer malen model heeft gestaan wat betreft de kwaliteit van de door velen in Leiden en omgeving beoefende liefhebberij. Zij is nu de vijfde in grootte van Nederland. De Leidse School maakt naam rvaar in eerste 2 weken van augustus in Orangerie van de Hortus Botanicus De relatie tussen De Natuurvriend en de Hortus bestaat al lang. In to taal zijn er al acht tentoonstellingen van deze vereniging op deze plaats gehouden. In 1933 was de eerste. Een en ander duidt niet alleen op de kwaliteit van het tentoongestelde, maar ook op een uitstekende ver standhouding tussen de bestuurs leden enerzyds en de mensen van de Hortus anderzyds. In deze relatie heeft de heer W. Zwart een belang rijke rol gespeeld. De toenmalige technicus tweede klasse van de Hor tus en de in 1930 tot voorzitter van De Natuurvriend gekozen heer \V. Zwart waren namelijk een en de zelfde persoon. De liefhebberij is er in de loop der jaren allerminst eenvoudiger op ge worden. Dat onthult de heer J. H. Visser wel in het vandaag versche nen nummer „Aqua Hortus '70". „Vyftien jaar geleden waren er on geveer twintig verschillende soorten aquariumplanten bekend. Nu kent men er enkele honderden. Een Cil- liata kocht ik toen voor 25,nu voor slechts 1,per stuk. Doordat er niet veel planten bekend waren, was het inrichten van een aquarium vroeger gemakkelijker dan nu. Nu is het moeilqk iedere plant temidden van de vele andere planten een eigen domein te geven, om met de ver schillende kleuren groen en bruin elke plant goed naar voren te bren gen. Een goed ingericht aquarium is een kwestie van geduld. Van het kweken van een wortelstok tot een volwassen plant, daar moet heel wat voor gebeuren. Men moet zoeken naar de juiste hardheid van het wa ter, of de plant veel of weinig licht nodig heeft en vooral de juiste voe dingsbodem gebruiken. Natuurlijk kan men naar de winkel lopen en verschillende dure soorten planten kopen. Maar het ia juist de kunst zelf de planten te kweken. Alles is dan van jezelf. Dat is eigenlijk de „Leidse school", van de grond af beginnen met het opzetten van een aquarium. Het kiezen van de juiste vis is ook een moeilijke zaak. Vooral als men pas begint, moet men niet al te dure vissen kopen. Begin maar gewoon met een Black Molly of een Plaatje. Later, na ongeveer een half jaar, als de bak goed in de planten zit en het aquarium gezond is, kan men wel duurdere soorten kopen. Wij hebben hier in Leiden veel van de oude aquariumliefhebbers geleerd. Zo is de .Leidse school" ontstaan, die ook in het buitenland bekend is". Tot zover de heer Visser. Uit zijn bijdrage blijkt wel duidelijk, dat De Natuurvriend een voorname factor is geweest in de ontwikkeling Nu is het nog stil voc Orangerie van de Hortus, maar over enkele weken staat men vast weer met honderden tege- lyk voor de hekken te dringen om naar binnfen te mogen om al dat moois van aquaria te kunnen bewonderen. Zo was het tenminste enkele jaren terug ook toen De Natuur vriend een tentoonstelling in de Hortus organiseerde. van de liefheberij in deze streek en ten aanzien van het niveau. Van de voorzitter, de heer H. Fabel, ver namen wij, dat men op de tentoon stelling wil laten zien wat voor ieder bereikbaar is. Die bereikbaarheid moet natuurlijk wel worden ver klaard tegen de achtergrond van de gedegen informatie, die men via het lidmaatschap van De Natuurvriend kan ontvangen. Er zullen op de ten toonstelling ongetwijfeld kwaliteits inzendingen te zien zijn, maar voor ieder die zich serieus op deze lief hebberij toelegt en wil leren van de ervaring en aanwijzingen der gevor derde liefhebbers, moet dit haalbaar worden geacht. Het is een demon stratie van wat mogelijk is. De heer Zwart, nu ere-voorzitter van De Natuurvriend, kan ten aanzien van de „Leidse school" nog vertellen dat dit vooral slaat op de beplanting van aquaria. Leiden kreeg op dit punt een zeer goede naam. Mede hierdoor werd in 1957 een internatio naal aquarianencongres in Leiden gehouden. De tentoonstelling omvat 51 inzen- lingen. Het vogelpark Avifauna te Alphen komt met een Chileense fla- Direkteur Dekker doet oproep aan Leidse middenstanders LEIDEN De VVV in Leiden verkeert in grote financiële moeilijk heden. Daarom heeft ze een rondschrijven gericht aan 500 Leidse detaillisten en kleinbedrijven waarin ze oproept lid te worden van de VVV-Leiden. „Het is noodzakelijk dat wy de beschikking krygen over ruimere middelen willen wy de naam van Leiden in de wereld van het toerisme kunnen hooghouden. Het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag heeft grote plannen voor mani festaties en toeristische uitgaven van allure. Wil Leiden daarin meespelen, dan zullen de financiën, die daarvoor nodig zyn, opgebracht moeten worden," schryft VVV-direkteur Delcker, die verder onder meer stelt: „Alvorens de VVV by de Gemeente kan aankloppen voor een hogere subsidie moet, door het aantal con tribuerende leden, worden aangetoond dat men in de Leidse VVV een nuttige organisatie ziet." „Met meer leden kunnen we ook bij de gemeente om meer subsidie aankloppen" In het schrijven geeft de heer Dekker toe dat tot nu toe de aktiviteiten van de VW geperkt waren. „Maar nood gedwongen," stelt hij. „Het is niet alleen te wijten geweest aan ontoereikende middelen; het huidige kantoor laat, wat de ruimte betreft, slechts een zeer kleine personeelsbezetting toe, feitelijk alleen voldoende voor het geven van inlichtin gen en het assisteren bij het onderbren gen van gasten." Met het nieuwe kantoor aan het^ta- tionsplein, dat naar men hoopt aan het einde van dit jaar betrokken zal kunnen worden, zal het ruimte-probleem van de VW zijn opgelost. „Of wij dan ook werkelijk onze vleugels kunnen uitslaan hangt af van uw finan ciële steun," aldus schrijft de heer Dek ker aan de Leidse middenstand. De heer Dekker dringt er voorts bij de leden op aan een kontributie-verhoging in ern stige overweging te willen nemen. Bisschop verleent pastoor Renirie eervol ontslag LEIDEN Mgr. M. A. Jansen, bis schop van Rotterdam, heeft per 25 juli eervol ontslag verleend aan W. A. G. Renirie OFM, pastoor van de parochie H. Antonlus van Padua. (ADVERTENTIE) AFWEZIG TOT 3 AUG. A.S. J. BERGMAN ARTS KATWIJK Alleen voor spoedgevallen neemt AMERSFOORT Tussen de buien door werd het sportprogramma met veel on derbrekingen voortgezet. Het eerste team van VNL won 3 van de 4 handbal wedstrijden. De vierde werd gelijkge speeld. Bij het voetballen werd slechts 1 punt binnengehaald. Het tweede team verloor alle volleybal weds traden. Intussen is ook de vijfkamjr geëindigd. Op de 60 meter was Rene Goddijn de beste. Hij won deze afstand met 0,2 sec. voorsprong op de tweede namelijk 9.8 sec. Het hoogspringen was ook weer voor Rene Goddijn namelijk 1 meter 35 cm, 2e werd hier Anton Zuykx met een sprong van 1.30. Bij het doelschieten werden eerste George de Marvelde en Rene Goddijn beiden met 10 punten. Tweede werd Rudy Portier met 9 punten. Het balwerpen werd ruim gewonnen door Vincent Montanus, die gemiddeld 21 meter gooide. De beste bij het hoog springen was weer Rene Goddijn, die 3.40 sprong. Donderdag. Vandaag de laatste wedstrij den in de diverse poules. Het eerste team speelde de laatste 4 volleybalwedstrijden. Het won er 2 en speelde er 1 gelijk en verloor er een. Bij het voetballen is nu 1 wedstrijd gewonnen met 1-0. Ook het tweede team won zowaar met 3-1 door 2 doelpunten van Rudy Portier en een boogbal van Max Wesselman. De hand balwedstrijden van het tweede team gin gen verloren., resp. met 3-2 en met 6-1. Vooral Ton Ouwerkerk had het op die tweede wedstrijd zwaar te verduren door het uitsteknede spel van zijn directe te genstander. De leiders LEIDEN Een 16-jarige bromfietser en zy'n 65-jarige duopassagier, beiden af komstig uit Hazerswoude, raakten ge wond toen z(j op het kruispunt Hoge Rijndijk-Burggravelaan in botsing kwa men met een personenauto. De bestuur der brak zijn linkerbeen, terwijl de duo passagier verwondingen aan voeten en knie opliep. Beiden zijn voor verder be handeling naar het Academisch Zieken huis overgebracht. MEDISCHE DIENSTEN Leiden: Leidse huisartsen: tot zaterdag 10 uur dient men de eigen huisarts te raadplegen. Na zaterdagmiddag 12 uur belle men voor spoedgevallen de dokters telefoon: 22222. Apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Apohteek Voor schoten, Leidse weg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525 en Apohteek R. v. Breest Smallenburg, Leideriorp, tel. 42947. Leiderdorparts: dkt. Kemme, Gans> straat 2, tel. 44898. Apotheek: Zie Leiden. Oegstgeest arts dkt. de Haan, Wilhel- minapark 2, tel. 51390. Apotheek: Zie Leiden Wijkverpl.: Zr. Schout, tel. 54982 b.g.g. 22222. Concordia Youth Chorale zong in de Pieterskerk heeft het Concordia Youth Cho rale uit Massachusetts gisteravond bewezen over een best vocalisten pakket te beschikken. Maar even eens geven de vierenzeventig jeug dige lieden er blijk van, dat een uur lang onafgebroken geconcentreerd zingen voor hen voorlopig nog een ideaal is. Het koor, dat in keurig zwart-wit gestrikte kledij iets weg had van een horeca-personeelsvereni- ging, werkte zich met zessen en achten door het programma heen, als we cijfers zouden mogen geven. ponisten vulden het menu met gewijde muziek, negro spirituals en Amerikaanse volksliederen. Vele van deze werken werden, afgezien van de sobere pianobegeleiding, vocale uitschieters. We doen een greep: „Breath of God" van Sateren (dat door een geweldig solo-stemmetje werd vervolmaakt), de spiritual „Dere's no hidin place down here" van Hall Johnson, „The last words of David" en „Choose something like a star" (beide van Randall Thomp son). In werken als deze was duide lijk zangplezier aanwijsbaar, wat resulteerde in een somtijds adem benemende perfectie wat betreft nuancering en zuiverheid. inspireren van zijn pupillen. En in die gevallen werd onze bewondering plotsklaps weggerukt. Zo moest de tekst van „Every time I feel the spi- rit" (Wiliam Dawson) naar onze mening toch wel aanleiding geven tot een vocaal vuurwerkje. Maar evenals de spiritual „There's a balm in Gilead" van dezelfde componist, kwam dit fraaie werk maar steriel en soms zelfs ergerlijk onzuiver uit de verf. Jammer voor het koor, dat op de tenoren na kan roemen over een zeer goede vocalistenpartijen. Schr. Deze geweldige mooie boom, deze knoestige zuurstofverwekker, deze schoonheid in het hart van Leiden is dood. Maandag wordt hij door de gemeentelijke plamsoe- nendienst gerooid. Hij staat op de hoek van de Nieuwsteeg, Pieters kerkhof en Kloksteeg. Bij de Bibliotheque Walonne. Hij staat daar al jaren. Niemand weet zelfs meer wanneer hij is geplant. De boom is waarschijnlijk vergast. Een lek in de aardgasleiding is de vermoedelijke doodsoorzaak. Zekerheid bestaat daar nog niet over. De kans dat de boom nog is te redden is heel erg klein. Jammer. Heel erg jammer. Maar goed, we wisten het al, ook het leven van bomen is vergankelijk. College b. en w. steunt plannen Nationaal Park Den Haag - Leiden LEIDEN B. en w. van Leiden steu nen het Initiatief van de werkgroep mi lieubeheer van de Rijksuniversiteit, die samenwerking met Staatsbosbeheer de Stichting Het Zuid-Hollandse Landschap) plannen heeft om jussen Den Haag en Leiden een Nationaal Park te ontwikkelen. Wordt de hulp van het college gevraagd, dan zal het deze gaar ne verlenen. Dit heeft het Leidse college geantwoord op vragen van het VVD- raadslid mr. F. Portheine. VOORHOUT De firma Beuk, een be kende klank in de Bollenstreek (auto- Touringcar Bedryf en Reisbureau) heeft zich uitgebreid. Bij het „Soldaatje" in Voorhout heeft zy één dezer dagen als Fiat wagens met als pronkstuk de Flat opening ging gepaard met een show van Fiat wagen met tls pronkstuk de Fiat 130, het statieschip van de Fiat, in de prijsklasse van over de 24.000,-. Daar naast ook wagens ln de populaire klasse, als de A-112. De nieuwe typen hebben de tendens met voorwielaandrijving uitgevoerd te wor den. Naast deze personenauto's was ook -tentoongesteld een serie Bestel- -en Be drijfswagens. zoals de Pick up wagen type 238. Dit is een zeer geschikt type voor de Bollenkwekers. De centrale ligging van Voorhout in de Bollenstreek was een reden om hier het bedrijf te vestigen, zo verklaarde de di recteur, de heer Dolf Beuk. Zij hebben n.l. het dealerschap van de Bollenstreek. Ook uit oogpunt van serviceverlening is deze plaats belangrijk. Voor de klant is de afstand nu kleiner geworden. Door dat ook in Noordwyk een autobedrijf is, is het aantrekken van personeel wegens drukte, ziekte of vakantie zeer flexibel, wat een extra waarborg is voor de ser- OUDEWATER Luttele seconden voor tijd werd de enthousiaste equipe van de Golfbrekers geveld. Een snel genomen rye worp werd vlug doorgetikt, zodat Ie bal voor de derde maal in het Leidse doel belandde en de titel naar het ge routineerde AZC ging. Evenals de twee voorgaande duels kwam 't in Oudewater (competitieleider Dom burg had geen ander bad tot zyn be- VOORHOUT Kortgeleden werden de bewoners aan de 's Gravendamseweg op geschrikt door een enorme klap. Achter het sigarenmagazijn Zoet was een radio sonde van de KNMI neergestort. Dit ap paraat wordt door het KNMI gebruikt vele meteorologische waarnemingen, het bepalen van de druk, tempera tuur en de vochtigheid in de hogere lagen van de atmosfeer. Het apparaat bevat de volgende meetinstrumenten: een baro meter, een thermometer en een hygro- Elke meting van deze instrumenten wordt langs electrische weg omgezet in een hoorbare toon. Door een klein inge- boud zendertje wordt deze toon als radiosignaal naar de grond overgebracht, waar de toonhoogte met behulp van een ontvanger en meetapparatuur wordt be paald. De radiosonde wordt ook benut voor het bepalen van de hoogtewind met behulp van radar. Het apparaat wordt opgelaten aan een rubberballon, die ge vuld wordt met waterstofgas en bereik als regel een hoogte van 24 km. Na het springen van de ballon is er een parachute aan bevestiigd, die de val snelheid afremt en voorkomt dat deze dure apparatuur stuk gaat. Hierdoor is voegde brief wordt de vinder gevraagd niet aansprakelijk stelt voor eventuele I het mogelijk het apparaat soms meer- het KNMI op de h^v.v te brengen maar schade. Laten we hopen dat niemand zo- I dere malen te gebruiken. In de bijge- tevens stond erin dat het K.N.M.I. zich iets op zijn hoofd krijgt LEIDEN Do uitleenpost Plantage 6 i de openbare leeszaal en bibliotheek „Reuvens" zal niet per I augustus wor den opgeheven. Het bestuur van Reu- s heeft besloten zich na de vakantie periode opnieuw over deze zaak te be- Dit heeft het college van b. en w. ge antwoord op vragen van het PvdA- raadslid F. Gransch. Het socialistische raadslid had het college enkele vragen over de voorgenomen sluiting gesteld, omdat er bij vele leden van Reuvens grote bezwaren waren gerezen tegen de sluiting van de uitleenpost. Het college vindt overigens het besluit van het bestuur van Reuvens om de uit leenpost op te hebben niet zo gelukkig. Het voelt zich wel verantwoordelijk de goede gang van zaken bij Reuvens dit gezien de grote sommen aan jaar- ijkse subsidie), maar vindt niet dat dit ioet gaan leiden tot bevoogding, zo- lanig, dat er voor een eigen beleid van leze verenigihg geen ruimte meer blijft, n het antwoord aan raadslid Gransch chrijft het college onder meer dat zij ■.op vertrouwt, dat het be r van Reu- ■ns een modus zal weten vinden an de wensen van de lezers van de uit- jenpost Plantage tegemoet te komen. ;-iet a/cht het daarom weinig opportuum diep in te gaan op mogelijke andere op lossingen. Wel meent het college reeds nu te kunnen zeggen, dat vervanging van de uitleenpost Plantage door een dere bibliotheekvoorziening in deze geving nauwelijks denkbaar is. schikking voor deze beslissingswed strijd) tot een gelijk opgaand treffen tussen de LGB, dat in snelheid zijn naamste wapen bezit en de AZC, dat gebruikmakend van een enorme dosis routine ook ditmaal weer volledig op woog tegen LGB. De Golfbrekers speel den geen gelukkige wedstrijd. In de eerste plaats moesten zij hun ervarer coach Rob Schouten missen (in Leeu warden voor de nationale zwemkam- pioenschappen) en bovendien werden z(j snel op een 0-1 achterstand gezet, door dat de referee een slechts door hem al leen geconstateerde overtreding van Rob Toet met één minuut uitsluiting bestrafte en zo'n kans laat AZC nu een maal niet onbenut (01). Wat rommelig ging de LGB ten aanval en dat leverde enkele bedenkelijke kan sen op, waarvan er één door Mar van Beukering ln de gelijkmakèr werd om gezet (11). Diezelfde v. Beukering zou op het resterende gedeelte van de wedstrijd zijn stempel drukken. Nadat de LGB opnieuw op een achterstand was gezet, miste de anders zo tref zekere LGB-schutter een strafworp. De tweede keer faalde v. Beukering niet. De tweede LGB-strafworp werd vak kundig in 22 omgezet. Vlak voor het eindsingnaal kwam de volle winst toch nog bij de Alphenaren terecht. Leimuidenaar overlijdt twee weken na ongeval LEIMUIDEN In het Academisch Ziekenhuis te Leiden is gisteren over leden de 28-jarige J. T. Blommesteyn uit Leimuiden. De heer Blommesteyn reed twee weken geleden op de Heren weg in Leimuiden tegen een stilstaande vrachtwagen op, waarna hij met ern stige verwondingen en buiten bewust zijn in het AZL werd opgenomen. Dc Zijl 3x tweede De reserves van de Zijl zyn er niet in geslaagd promotie naar de reserve hoofdklasse te bewerkstelligen. In een beslissende wedstry'd donderdagavond in de Vliet verloren ze met 42 van het derde team van de Haagse hoofd klasser HZ&PC, dat daardoor kampioen werd. Ook het derde team van de Zijl is er niet in geslaagd kampioen te worden. De pas naar de reserve tweede klasse werd het team gisteravond ln het Haag se Zuiderpark afgesneden door derde team van ZIAN. Uitslag 4—2. Het da mesteam van de Zijl versloeg van de week OZV met 51.. Voor de Leidse doelpunten zorgden Ria Koolhaas, Ger- da Crama en Annette Blansjaar. Door deze zege zijn de Zql-dames op de 2e plaats geëindigd achter Swift. SASSENHEIM In de Berkenlaan streden gistermiddag 48 jongens cn meisjes op de rolschaatsen. De oud schaatser P. v. Nobelen zorgde weer dat alles goed reed. Uitslagen: Meisjes 8-9 jaar: 1. Els Ver hoef; 2. Carla v. Haasteren; 3. Monique Hauwes. 12-14 jaar werd Jet Verdegaal winnaar. Jongens 8-11 jaar: 1. Jan Belt; 2. Hans Oudshoorn; 3. Han Boer. 12-14 jaar was Dick Schoo de snelste. Nagekomen familieberichten In volle belangstelling voor ons allen, waarvoor wfl haar bijzonder dankbaar zijn, is plotseling van ons heengegaan, mijn lieve vrouw, onze altijd zorgende moeder, groot- en overgrootmoeder PETRONELLA CORNELIA v. d. PUTTEN-MENSE zy overleed, gesterkt door het H. Sacrament der Zieken in haar 82e levensjaar. J. v. d. PUTTEN Kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Voorhout, 16 juli 1970 Huize St. Agnes Herenstraat 45 De H. Eucharistieviering zal voor haar zielerust worden gehouden op maandag 20 juli a.s. des v.m. te 10 uur in de parochiekerk van St. Jozef. Herenweg 15 te Noord- wijkerhout, waarna wy haar be graven op het parochiekerkhof De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer van HuLze St. Agnes, Herenstraat 45 te Voor hout, alwaar op zondag 19 juli a.s. 's avonds om 7 uur een avond mis zal worden opgedragen. Te plm. 8 uur wordt z(j overge bracht naar genoemde St. Jozef kerk, waarna om 8.30 uur een korte bidstond zal worden gehou den, waarna gelegenheid wordt geboden tot condoleren.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3