Festival der middelmatigheid werd valse Notenkrakerssuite antenne Blue Mink heeft het druk Rob Touber: „Het stinkt in Knokke Sport morgen op radio en tv W ereldmuziekconcours door prins Claus geopend PAGINA 2 LEEDSE COURANT ZATERDAG 18 JULI 1970 CcidseSoii^cMit Kienen tussen ivat leuk en wat nodig is iyu ruim twee maanden vóór op Prins jesdag de boeken van het kabinet- De Jong open gaan, geven ramingen en meer exacte berichten in de krant al een overzichtelijk beeld van het nieuws dat na de Troonrede de burger een volledig inzicht geven zal van het be leid dat zijn regering zich voorstelt in 1971 tot koers van de natie te laten Want al wacnien on6 eind april Ka merverkiezingen die al lang hun scha duw vooruitwerpen, een nieuwe rege ring zal in 1971 niet veel meer kunnen doen dan accenten verleggen. Voor een eventueel nieuw eigen beleid zal ze als de internationale toestand politiek of economisch niet tot schokkende veran deringen noopt, het jaar 1972 moeten afwachten. Vóórberichten op de miljardennota voor volgend jaar melden intussen, dat het kabinet-De Jong voor dat jaar toch een aantal maatregelen overweegt die in en buiten het parlement aanleiding kunnen geven tot levendige discussies: veel meer geld ten behoeve van de ontplooiingskansen van de werkende jeugd (waarvan de katholieke sectie in haar maandblad dezer dagen de beteke nis accentueert door een scherp artikel onder de sceptische headline „Wat is er dit jaar van onze dringende eisen te recht gekomen"; meer financiële midde len voor minister Schut om zijn wo ningwetbouwprogramma waar te ma ken; geen extra middelen voor de nati onale defensie; afhandeling van diverse belangrijke wetsontwerpen en nota's. We hebben de indruk gekregen, dat het zittende kabinet serieuze pogingen onderneemt om voor volgend jaar een verantwoorde keuze te maken tussen i zaken die politiek leuk en andere j maatregelen die in de publieke opinie minder pleziering vallen, maar voor het algemeen welzijn strikt nood zakelijk zullen zijn. Tegen inflatie IN dit verband wordt het een kardinale vraag, wat het kabinet-De Jong denkt te ondernemen voor volgend jaar het inflatiespook op een afstand te hou- Na ons recente hoofdartikel over eco nomische risico's die democratisch Eu ropa bedreigen', is van bevoegde inter nationale zijde nogmaals op Nederlands adres een waarschuwing afgegeven ter zake van de overspanning in onze econo mie. Een overspanning die in grote lijnen veroorzaakt wordt door de voort durende wisselwerking van prijsstijgin gen en loonsverhogingen, door de toe nemende particuliere consumptie en de eenparig versnelde beweging waarmee overheidsuitgaven omhoog gaan. Een regering die probeert acht te slaan op dit soort waarschuwingen, maakt zich met dit beleid meestal niet populair, omdat ze hierbij een weg met sterke weerstand volgen moet. Vooral tegen het eind van zijn normale werk periode staat een kabinet bloot aan de bekoring om de teugels niet strak te houden, aangezien met een zorgvuldig economisch beleid het aan de stembus moeilijk stemmen winnen is en de po litieke partijen waarop zo'n kabinet steunt de politiek met impopulaire maatregelen op hun boterham krijgen of te wel zich uit tactische overwegin gen zo veel als hun mogelijk is gaan distantiëren van het beleid. Afdwingen 117U hopen dat de regering-De Jong de weg van de minste weerstand toch schuwen zal. Zij kan dit, zonder de politieke toekomstplannen te torpederen van de partijen waarop ze steunt, doen door, tussen Prinsjesdag en het moment waarop de electorale strijd in volle hevigheid losbarsten gaat, zo veel en zo duidelijk mogelijke cijfers te verstrek ken omtrent het economisch perspectief en de gevolgen van een veel forsere uitgavenpolitiek voor het algemeen welzijn in de nabije toekomst. Dan worden politieke partijen im mers gedwongen om ook hunnerzijds vóór de verkiezingen een keuze te ma ken tussen het aangename en het nood zakelijke. Om een bekend begrip nog maals te gebruiken: dan worden de kie zers benaderd met een beleid dat poli tieke duidelijkheid afdwingt. tiet bleek eigenlijk best een leuk idee om een dag na de Knokkefinale nog een „extra" te brengen in de vorm van een „wedstrijd" EuropaUSA. Voor Europa de besten van Knokke, voor de ESA vijf mensen, die op de hemel weet welke titel bij elkaar waren gebracht. Zodat de tegenstanders van donderdag nu bij elkaar waren: twee uit Spanje, twee uit Engeland (alle vier met ons nu heel bekend repertoire) en de door ons nog niet gehoorde Frangaise Noëlle Cordier. die inderdaad eveneens van „Europees niveau" bleek. De Europeanen, die begonnen, kregen al direct verschrikkelijk hoge waarde ringen, waardoor hun tegenstanders geen schijn van kans meer leken te maken. Vooral niet toen het eerste Amerikaanse zangeresje de van het scherm al bekende, charmante Rosetta Hightower duidelijk ondergewaar deerd werd volgens het boe-roepende publiek (die boe-roepers hadden gelijk, vonden wij). Toch werd het, de wegen dezer jury waren ondoorgrondelijk gisteren, de USA-mensen die wonnen. Niet eens met minimaal verschil: 361 tegen 345 punten. Als het van belang zou zijn, zouden we hier aantekenen, dat we er het niet mee eens waren. Amerika mag tegen elke Europese ster er tien van eigen bodem kunnen stellen, deze vijf waren als vijftal minder dan de vijf van Europa. Maar belangrijk is het natuurlijk allemaal niet. Verder gisteren bij de AVRO een kin dermusical, die weer toonde, dat wat goed voor de school is nog niet goed voor de t.v. hoeft te zijn. Voorts Duys. met nieuwe regisseur en verder alles bij het oude. In de yuist o.m. Mary Porceljjn, de Belgische (Nederlandse?) zangeres, die het in Knokke zo opmer kelijk deed. Op dat moment was Knok ke op het andere net nog volop in wedstrijdsfeer. Opmerkelijkste tv. leverde de KRO met een Britse documentaire over Graaf Carl Gustav von Rosen, de Zweedse Biafrapiloot, die op een uiter mate ongewoon leven bleek te kunnen terugzien. Omdat in het leven van deze o.m. oud-KLM-vlieger. die des tijds gehuwd was met een Nederlandse vrouw nogal Nederlandse elementen zaten, verbaasde het ons een beetje, dat de KRO die elementen via eigen werk niet verder uitdiepte, c.q. Von Rosen niet tot onderwrep van een geheel eigen reportage maakte Heel laat op de avoud was er bij de AVRO Uittocht, samenvatting van di recte reportages van de Duitse t.v. over de verkeersdrukte op de Duitse wegen. Die uitzending zat propvol informatie voor de Nederlandse vakantiegangers, die zich vanmorgen vroeg op de eerste dag van die vakantie via die Duitse wegen zuidwaarts spoedden (of in files vastzaten). Echt-geïnteresseer den lagen vanwege dat vroege vertrek uur al lang op één oor, toen die repor tage op het scherm kwam. Vg. „Blue Mink", koog genoteerd in de hitparade met .Melting Pot", is op za terdag 18 juli a.s. de groep die een belangrijk aandeel vormt in twee rechtstreeks uit te zenden VAR A-pro gramma's: het radioprogramma ..Open Huis" en de televisieuitzending ,.Zo In „Open Huis" zal de gróep om ongeveer 19.00 uur voor de microfoon optreden, om vervolgens snel naar te levisiestudio 1 te vertrekken, teneinde daar om plm. 21.3d uur voor camera en microfoon te verschijnen. De En gelse popgroep „Blue Mink" 'is samen gesteld uit het zangduo Madeline Bell (We shall overcome) en Roger Cook en enkele musici. Vooral ..Melting Pot", maar ook „Good morning free dom" hebben hen grote roemgebracht. In „Open Huis" zal verder onder meer te horen zijn het „Millen Sextet" in zijn oorspronkelijke samenstelling. Het programma wordt op 1» juli, 25 juli en 1 augustus gepresenteerd door Aad Bos en Dick Slootweg, in verband met de reis die Henk van Stipriaan voor de NOS naar Indonesië gaat „Zo maar een zomeravond", als altijd gepresenteerd door Koos Postema. brengt onder andere Improvisaties door Henk Molenberg, Liselotte Beek- meyer en Berend Boudwijn, een op treden van de Haagse cabaretier Paul van Vliet, de jongleur Michael de Waiter en Ronnie Tober. De schrijver Jan Wolkers is middelpunt in ,,Zo maar een vraag"-. Radio Hilversum I 6.15 uur, t.v. Nederland I 22.20 uur). In het programma „Studio Sport" dat de NOS-televisie op zondag 19 juli van 19.30 tot 20.20 uur via Nederland 2 uitzendt komen aan de orde:Tour de France; Autoraces in Brands Hatch (Engeland); Atletiek: Commonwealth Spelen in Edinburgh; De honkbal- weestrijd HCAW—Storks in Bus- In het sportprogramma ..Langs de Lijn" van de NOS-radio dat van 14.00 tot 17.00 uur via Hilversum 3 en van 18.05 tot 18.30 uur via Hilversum 1 wordt uitgezonden, wordt aandacht besteed aan: Nationale zwemkampi- oenschappen in Leeuwarden; Atletiek wedstrijden om de Turfschiptrofee in Breda; Motorraces om de Grote Prijs van Tsjecho-Slowakije in Brno; Tour de France; Paardenkoersen op Mere- veld en Sappemeer. „Langs de lijn" wordt gepresenteerd door Peter van Brakel. Regie: Ben Dingerdis. Moeder Theresa van Calcutta De bekende tekenaar Jo Spier heeft eens een eenzaam nonnetje getekend voor het Amsterdamse centraal stati on, met paraplu en koffer. Zij stond daar alleen. Niemand kwam haar af halen. Maar zij had twintig jaren de melaatsen verpleegd. Daarnaast tekende hij een filmster die Amsterdam bezocht. Ze werd toegeju- beid door een duizendkoppige menigte. Dat eenzame nonnetje zou Moeder Teresa van Calcutta kunnen zijn over wie morgen een filmportret van de BBC wordt uitgezonden. In 1929 kwam zij met een groep Joegoslavi sche zusters in Calcutta aan en zij stichtte daar later een eigen congre gatie met als doel; de stumpers die daar op straat sterven bij te staan en hun einde te verzachten. Inmiddels heeft de taak van deze zusters zich uitgebreid tot de zorg voor de aller armsten. vooral voor de kinderen. Bovendien worden duizende lepra-lij ders verpleegd. Deze zusters hebben besloten rechtstreeks te doen wat Je zus bevolen heeft toen hij de gelijke nis met de barmhartige Samaritaan vertelde: „Ga heen en doe gij desge lijks". Morgenavond Nederland I, 19.05 NEDERLAND I NCRV: 16.00 uur: Journaal 16.02 uur: Abbott en Costello 16.25 uur: Schoonrhoeders 16.50 uur: Een veel bewogen ontvangst 17.05 uur: Goodbye mr. Chips 17.30 uur: Einde NOS: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: Pipo de Clown NEDERLAND II NOS: 15.30 uur: Journaal 15.52 uur: "Verkeersinformaties 15.55 uur: De verrekijker 16.05 uur: Afrikaanse verhalen 16.25 uur: Tour de France 16.55 uur: Wereldmuziekconcours Kerkrade 18.55 uur: Pipo de Clown CVK-IKOR-RKK: 19.00 uur: Hoe het begon NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal VARA: 19.04 Hier i 19.30 uu 18.55 uur: Journaal NCRV: 19.04 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19.11 uur: Eddv Ready Go 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Lang leve de operette 21.10 uur: De regels van het spel 22.15 uur: Hier en Nu 22.40 uur: Evangelie 22.45 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal EO: 19.04 uur: De uitweg 19.32 uur: Nader bekeken 19.43 uur: Koorzang 20.00 uur: Journaal VARA: 20.20 uur: Zomaar een 21.45 uur: Mannix 22.35 uur: Journaal CVK-IKOR: 19.05 uur: Moeder Teresa van Calcutta KRO: 9 19.30 uur: Knotse Kneuzenrallye 9 19.45 uur: Kapitein Harmsen 20.30 uur: Journaal 20.35 uur: Kamers te huur Ah-c >e-ah 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Achter het i 20.45 uur: Zo heerlijk rustig 22.15 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: De 21e eeuw NCRV: 19.30 uur: Scheepsjongens van Bontekoe NOS: 18.55 uur: Pipo de Clown 19.00 uur: Journaal 19.05 uur: Woobinda 19.30 uur: Studio Sport 20.20 uur: De rechtvaardige rebel 21.10 uur: Civilisatie 22.00 uur: Jazz in de polder 22.25 uur Journaal 19.38 uur: De wetten van de wildernis 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Schoonmoeders 20.45 uur: Ik zie. Ik zie. 20.55 uur: Met liedjes het land in 21.45 uur: Met speciale opdracht 22.35 uur: Een hemel op aarde? 22.4* uur: Journaal NEDERLANDSE EQUIPE ZINGEND TEN ONDER EN SCHELDEND WEER BOVEN (Van een onzer verslaggevers) KNOKKE. Het twaalfde muzi kale gevecht om de „Europabeker voor zangvoordracht" is vannacht voltooid verleden tijd geworden. De Heer zij geprezen. Voor twaalf maanden is de pluchen goktempel van miljonair Nellens nu weer verlost vatn de overmoedigen, die in de afgelopen dagen met een ontroerend „één twee drie in Godsnaam" hup vaderlandse lie derenschat over het voetlicht wierpen. De laatste flessen cham pagne zijn voor de civiele prijs van 200 gulden per stuk ont kurkt. de laatste glazen lauwe grenadine zijn via de gratis bijge leverde rietjes overgeheveld in de dorstige kelen der festival gangers. die zichtbaar kapseisden onder de druk der smartlappen. Knokke kan aan de branding van de vervuilde Noordzee eindelijk weer overgaan tot de orde van de taaie, lange zomerdag. Helaas, de schandalen, die voorgaande edities van deze Vlaamse arbeidsvita minen altijd smeuiig lardeerden, de reuzerellen, waarmee Lou van Rees in het verleden het bleke feest verniste, zijn ditmaal door een storend misver stand achterwege gebleven. Ook de ge kwetste cultuurdragers liepen niet meer ie hoop bij de jurytafel en de zangers, die door het elektrische brein het grote fabeltjesbos werden ingestuurd, likten nun wonden niet langer in het open- Zanglijsters Maar gelukkig was er altijd nog een Nederlandse zangploeg: vijf lustig ge bekte zanglijsters, die met een hippe uitmonstering naar Knokke waren ge trokken om te bewijzen, dat de aller lichtste muze in de Lage Landen vol ledig aan haar trekken komt. Ploeg leider Rob Touber had te voren al ge waarschuwd, dat de fans niet mochten verwachten dat er een eerste prijs op de Nederlanders lag te wachten, maar daar trok het thuisfront niet te zwaar aan: men kende immers de spreek woordelijke bescheidenheid van Tou ber en nam aan, dat dit pessimisme een meesterlijk gespeelde afleidings manoeuvre was, dde het zicht op een verrassend vuurwerk ontnam. Valsspeler Nou vergeet het maar rustig. Twee keer kwam Nederland in Knokke voor de draad en twee keer ging het zin gend ten onder. Drie van de vijf deelnemers Ir raakten hun noten met de bedriegelijke flair van een valsspe ler. die altijd nog hoopt, dat de crou pier hem niet zal betrappen en toen men na deze vaderlandse show van onvermogen de balans opmaakte, bleek, dat zegge en schrijve alleen de doorgewinterde Hellen Shepherd vol daan had aan de eisen die men aan een beroepsartiest mag stellen. Zij zong haar nummers tenminste zuiver en was daardoor reeds een openba- Aanvankelijk dacht men in het Casi no, dat er een storing was in de ge luidsinstallatie en ook de televisiekij kers in Nederland durfden niet aan te nemen, dat het jammerlijk falen te wijten was aan onkunde. Men hield het erop, dat er een doorzakker op de lijn zat. De jury echter, aan wie men door een organisatorische fout geen deugdelijke oordoppen had verstrekt, wist wel degelijk, waar de schoen wrong en kwam met een puntenwaar dering uit de bus, die er niet om loog. De frontale aanval op hun muzikaal geweten werd door hen hard afge straft. Ballingschap Wie nu achteraf denkt, dat de falende artiesten diezelfde nacht nog uit Knokke zijn weggevlucht en op Schiermonnikoog vrijwillig in balling schap zijn gegaan, vergist zich jam merlijk. Weliswaar was Jacco van Re- nesse regelrecht van het Casino naar zijn bed gegaan en had ook José den Burger zich discreet in haar hotelka mer teruggetrokken, maar de volgen de dag werden zij alweer monter en vitaal op de boulevard gesignaleerd. De klap was hen even te machtig geweest, er waren inderdaad wat hete tranen over de .wangen gegleden, maar het meesterlijk incasseringsver mogen der Nederlanders faalde ook ditmaal niet. Jacco van Renesse was donderdagavond al weer zover her steld, dat hij het grootste deeJ van de schuld op de schouders van de organi satoren durfde te schuiven. ,.Ik dacht dat het in Knokke ging om de origi naliteit", zei hij, ..maar toen ik al die doorregen zangers handenwringend Granada en La Paloma hoorde zingen, wist ik, dat ik fout had gegokt. De zaal brulde alleen, als er een smartlap werd gezongen en de mensen, die met een eigentijds liedje kwamen, werden van het podium gekeken. Achteraf zeg ik:, ik had een nummer moeten bren gen, dat zwaar van tranen en drama was. Ne me quitte pas of et mainte- nant. Dan had ik die jury misschien ook plat gekregen. Nou was het een grote-afgang". Toonhoogte En wat zegt Bonny St.-CIatr die in haar verbijsterende act zo consequent naast de vereiste toonhoogte zat, dat het bijna afgesproken werk leek? Blonde Bonny rapporteert, dat ze zich kiplekker voelt en dat ze een verrekte goeie indruk in België heeft achterge laten. „Ik had gehoopt op een derde plaats voor Nederland", zegt ze met ontroerende eenvoud, „maar gelukkig ben ik een goeie verliezer, In de voorronden voor het Eurovi-i siesogfestival heb ik geen punt ge haald en toch heb ik me na afloop een bult gelachten. Weet je. wat het geloof ik is? Ik ben niet geschikt voor een festival. ,,Daar ben ik niet com mercieel genoeg voor". Grote grap Marius Monkou ziet zijn toekomst als Knokkekneus ook verrekt zonnig. ,,Ik heb dit festival vanaf het begin als een grote grap gezien. Ik werd een maand geleden door Touber opgebelcLen toen dacht ik al „wat moet ik in hemelsnaam doen in die middeleeuwse liedjesbrei?" Dat hele festival is een achterhaalde affaire, die je nauwelijks meer serieus kunt nemen. Een grote grap, meer is het echt niet. Een jongen, die Grana da zingt krijgt hier een hoop punten. Dat kan allemaal in Knokke. Als je maar een keel van hier naar gunter opzet en er een lekkere meezinger uitknetteert, zit je bij de jury op schoot. Maar wat heb ik met die jury te maken? Heb je dat stelletje kaal koppen gezien? Je gelooft toch hoop ik niet, dat ik die mensen laat beslis sen, of ik een goeie artiest ben of niet. Ik hecht meer waarde aan het oordeel van mister Morgan, die een hele grote jongen is in de Engelse showbusiness. Die man rijdt in een lel van een Rolls Royce en kan alle deuren open trap pen. Hij zag me en zei na afloop spontaan: „voor jou ga ik in Engeland wat versieren". Hij vond me een open baring, ei hij". Gladde immitator Ploegleider Rob Touber wentelt eeA deel van het debacle ook af op de jury. „Een gladde Engelse imitator van Elvis Presley kon in hun ogen geen kwaad doen.Zo'n jongen kreeg zegge en schrijve één punt minder dan Helen Shepherd, die 200 procent meer artiest is en hem met gemak in haar zak steekt. Kijk, als er zulke dingen mogelijk zijn, zeg ik: „de jury kan het me doen". Ik noem nog een voorbeeld, recht voor de raap. Wat is er in hemelsnaam aantrekkelijk aan een Spanjaard, die Granada zingt, terwijl 23 versies van hetzelfde lied onver koop zijn? En toch wordt die knaap hoger gewaardeerd dan Monkau. Wie zijn trouwens de juryleden in Knokke! In het reglement staat, dat ze zijn gekozen om hun „bevoegdhei op het gebied van de lichte muze". Aan mijn neus. Hoe kunnen heren van vergevorderde leeftijd nu.in vre desnaam oordelen over artiesten, die volgens hetzelfde regelement niet ou der mogen zijn dan 35 jaar? Kunnen de\ artiesten in Knokke het helpen, dat ze andere opvattingen over het vak hebben dan Mario Lanza en Mis- tinquett? Ik meen, dat deze juryleden zich niet genoeg hebben gerealiseerd, dat ze een te grote verantwoordelijk heid voor jonge carrières op zich had den genomen. Niemand' van hen heeft zich afgevraagd: „wat weel ik eigen lijk van de tegenwoordige showbusi ness?". Vleesmolen Touber maakt er ook geen geheim van, dat hij de toekomst van het Knokkelestival somber inziet. „Als de originaliteit wordt opgeofferd aan de beproefde smartlappencultuui kan Nederland er beter mee ophouden. In twaalf jaar heeft Knokke 60 Neder landse vocalisten verslonden. Dut be tekent dat er met de beste wil van de wereld geen ploeg meer kan worden samengesteld, waarin 5 geroutineerde Nederlandse artiesten zitten. Ons land met 12 miljoen inwoners heeft een aanwas van artistiek talent, dat ik niet hoger schat dan twee per jaar. En van die twee zal er heus wel één zeggen: „geef mijn portie maar aan fikkie. Ik voel er niks voor om mijn broze roem in de vleesmolen van Knokke te laten vermalen". Denk al leen maar aan Herman van Veen, aan Lenny Kuhr, Liselore Gerritsen en Letty van Dijk". Avonturier Betekent dit, dat Touber volgend jaar in Knokke niet van de partij zal zijn? Touber zou het niet denken: „Ik ben een geboren avonturier", zegt hij, „en ik kan toevallig verrekte goed tegen mijn verlies. Ik vind die bur gerlijke opwinding van Knokke zalig en het interesseert me niet. of ik met mijn ploeg de mist in ga. Ik heb alleen bezwaar tegen de schandalige beoordeling van de jury. Als een ge- routingerde Engelse ploeg verliest van vijf gladde Spaanse nachtclubarties ten, zeg ik: „het stinkt in Knokke". Kamers te huur KRO's Zomertheater presenteert vla Nederland I drie gedramatiseerde no vellen van Luigi Pirandello. Zij spelen zich alle af in een pension in Rome. „Het naakte leven" brengt de schilder Ciro Colli op het spoor van een mooi twintig jarig meisje, dat haar droef heid om haar gestorven verloofde, vergeet in zijn aanwezigheid. Reden genoeg, om een gelukkiger en rijker leven aan zijn zijde tegemoet te gaan dan zij en toch eigenlijk ook hij nog durfde verwachten. In „Het nauwe rokkostuum" speelt in feite een te krap pak de hoofdrol. Het brengt zijn drager tot een ware bevrijding van alles wat hem in het leven te be nauwd had gezeten. Hij durft zichzelf te zijn, hij durft te spreken over de plicht, die niet alleen hij, maar ook een ander dient na te komen. „Het licht uit het andere huis" tenslotte voert ons via een merkwaardige idylle naar een ontknoping, waarin het fijn zinnige vingertoppengevoel voor tra giek en sfeer Pirandello als een gran dioos bedenker van gedifferentieerde menselijke situaties doet kennen. Morgenavond Ned. I 20.35 uur. Open Huis: gazine: Uve session. 22.30 Nieu retltedjes. 23.15 Stereo: Lui de licht gevarieerd platenprogram BRUSSEL (NED) 324 M. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de Franse taalwenken. 18.32 Intei Sport. 18.52 Taaiwei Ïi-bericht. 22.10 KERKRADE (ANP) Met een pleidooi voor een actieve vrijetijdsbesteding heeft prins Claus gisteravond in Kerkrade het Zesde Wereld Muziek concours dat tot en met 9 augustus duurt, geopend. Prins Claus riep de 2500 muziekliefhebbers die in de rode hal in Kerkrade aanwezig waren, op zoveel mogelijk zelf te musiceren. „Het zelf doen is veel belangrijker dan met bewondering kijken of luisteren. De moderne media hebben als neven effect dat veel mensen genoegen nemen met een goed gepresenteerd surrogaat", aldus prins Claus, die specaial zijn vakantie in Porto Ercole in Italië onderbrak, om bet festival te openen. HILVERSUM I 402 M. VARA: 8.00 Nieuws. 8.10 Socialistisch strijdlied. 8.13 Wat een weer!... gevarieerd programma. (9.00 Sportmededelingen en 11.30 Heerlijke nieuwe wereld?: vers Kerken. AVRO: 12.00 Muzikaal i bonte muzikale show.^13.00 Nieuws. en zangsollst: moderne muziek. In de pau ze: ongeveer 15.25-15.45 Dichters in de Vaan (V). 18.30 Let the peoples sing: internationa le korenwedstrijd CVK: 17.00 Gereformeerde kerkdienst. 18.00 Convent: wekelijks halfuur over en uit de kerk. IKOR: 18.30 Het Geladen Schip: de rubriek in het raakvlak lezing. 20.00 Stere „Ik feliciteer Kerkrade. dat steeds meer mensen, die muziek maken en van muziek houden, naar zich toehaalt. Wat me bijzonder aantrekt is, dat zovelen, onder wie vele jongeren, met actief musiceren bij dit festival betrokken zijn", aldus prins Claus De prins was, tegen hel protocol in, onder 't enthousiasme van de duizenden inwoners van Kerkrade, te voet vanuit het stadhuis naar dc rode hal gewandeld. Verdrongen in de massa liep hij achter de tien defilerende Kerkraadse har monieën en fanfareorkesten naai- Kerk- radens centrum van de blaasmuziek, waar de komende weken tienduizend muzikanten, verdeeld over tweehonderd korpsen uit twintig landen, te gast zijn. Vandaag zou hij, buiten het protocol om, dc eerste mars- en showwedstrijden van dit muziekfestival bijwonen. WMC- voorzitter Frans Dohmen merkte in zijn begroetingswoord op, dat dit Wereld muziekconcours is opgezet vanuit de overweging dat door deze internationale wedkamp de actieve beoefening van de muziek door de amateurgezelschappen enerzijds in grote mate kan worden aangemoedigd en aldus anderzijds kan bijdragen tot de culturele verheffing van brede lagen van de bevolking. „De er varing heeft bewezen, dat door het dagenlange contact met duizenden muzieklief!".-' 'oefrs uit alle windstreken van de wereld blijvende banden van vriendschap werden gelegd, waarbij moeilijkheden van taalverschil en af stand werden overwonnen. Een waar achtige bijdrage aan het Europa van morgen en aan de verbroedering van de volkeren", aldus Frans Dohmen. Missa solemnis Burgemeester mr. J. G. Smeets van Kerkrade schetste in een korte toe spraak het Wereldmuziekconcours als een essentieel onderdeel van het ritme van de leefgemeenschap van Kerkrade. In het kader van de herdenking van Beethovens tweehonderdste geboortedag vond aansluitend het openingsconcert met de Missa Solemnis plaats, uit gevoerd door het Filharmonisch Koor en Orkest uit Keulen. De openingsplechtigheid, die op ver zoek van de afdeling protocol van het koninklijk huis zo sober mogelijk werd gehouden het Wilhelmus werd niet gespeeld werd onder meer bijgewoond door de ambassadeurs van Nieuw- Zeeland, Canada en Israël en tevens door onder anderen de consuls van 1 België, Zweden en Duitsland. ings de lijn: sport 19.35 Muziekprogrs rebelse liedjes van altijd en overa verp. VPRO: 19.30 Nieuw gramma. 20.00 VPRO-Zonda AVRO: 20.30 Stereo: In de kaart gespeelt gevarieerd vérzoekplatenprogramma. 22. Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.43 Radiojou: naai. 22,55 Stereo: Late Platen: licht platei HILVERSUM II 298 IY1 klassieke muziek_(gi Kerkorgelconcert l Stere HILVERSUM III 240 M. EN FM-KANALEN AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Drrruit!: lichl platenprogramma. 10.00 Nieuws. 10.02 Juist op zondaR. 11.00 Nieuws. 11.02 Muziek Mozaï ek. VARA: 12.00 Nieuws. 12.02 Met vriende lijke groeten...: verzoekplatenprogramma. 13.00 Nieuws. 13.02 NAR: Nederlandse Ar tiesten Revue. NOS: 14.00 Nieuws. 14.02 Langs de lijn: sportreportages en -uitslagen ne: licht platenprogri BRUSSEL (NED) 324 godsdienstige uitzending. 19.00 weerbericht. 19.30 Muziekprogra 1 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek en reportages. (7.33-7.38 Van de voorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.uo Nieuws. 8.11 Actualiteiten. 8.22 9.10 Stereo: Oude-, klassieke- en mode^ 10.00 Voor de vrouw. NOS: 11.00 Nieu< 11.03 Stereo: Repertorium Nederlandse Ra' Orkesten: Radiophllhi VPRO-Maandag: gevarieerd programma met klassieke muziek. (13.00 Nieuws). NOS: 14.45 Een kind uit duizenden...: radiodocumcntai- ioeders en natuurlijk i (ópn). AVRO landse Antillen. 16.30 Brabant Journaal. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II 298 M. KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Badinerie: klassieke muziek (gr.) (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten: 7.50-7.55 (11.00 Nieuws) TROS: 12.00 Nieuw ■Tam-On-Radio. KRO: 13.00 Niet Waarom niet?: licht platenprograr tjijofdraallk: verzoekplat BRUSSEL (NED) 324 M. 12.00 Nieuws. 12.03 Muziekprogr; w. (9.00-9.10 Gymnastiek voor d 10.00 Stereo: Klassieke muziek (gr 15 De komende week in het Neder muziekjeven. KRO: 11.00 Nieuwt 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.0 beursberichte. 13.20 Tafelmuziek. 14. ni Nieuws. 14.03 Symfonische muziek. 15.Oi Nieuws. 15.03 Symfonische muziek. 18.ni

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2