Denemarken Denemarken geeft toeristen inspraak DEEN KENT NEDERLANDER ALS EEN ZUINIGE VERTEERDER GROENE OASE VOOR RUSTZOEKERS Wff DRANKMISBRUIK leidt in Denemarken onherroepelijk tot celvorming ZATERDAG 18 JULI 1P70 Het geboorteland van 's werelds grootste sprookjes verteller Hans Christian Andersen, heeft een bevolking van 4.3 miljoen. Denemarken bestaat uit het schier eiland Jutland en daarnaast 500 eilanden waarvan er slechts 100 bewoond zijn. Ook Groenland, de witte gigant in het onherbergzame noordpoolgebied en de Faröereilanden halverwege de Shetlands en IJsland behoren tot het rijk van koning Frederik de Negende, die sinds 1947 over Denemarken regeert. EILANDENRIJK GEKNIPT VOOR VISSERS EN WANDELAARS de Haast is er bij de Deen niet bij In oppervlakte is Denemarken iets groter dan Nederland; "het landschap is vrijwel overal heuvelachtig. Een extra-char me vormen de oude kastelen en de talrijke zadeldakkerkjes, waarvan de voorkant steeds naar het westen wijst. Dene marken heeft, met uitzonde ring van het populaire eiland Bornholm, geen rotsen, maar daarvoor in de plaats heeft het wel kilometers vriendelijk strand gekregen. Te midden van dit stille, vriendelijke land, dat overal de zee ont moet, is de Deen zelf ook een toonbeeld van kalmte en vriendelijkheid. Een Deen weet nauwelijks wat haast is en opjagen is er wat hem betreft niet bij. Dat is geen luie karaktertrek van hem, vergis u niet, maar een bewijs van zijn evenwichtigheid. Denemarken heeft voor de toerist een hoop in petto. We noemen een paar voorbeel den: KOPENHAGEN. Trotse hoofd stad met een waterdichte, in ternationale image, die het niet helemaal waar maakt. Met name de Amsterdammer zal zich tijdens zijn wandeling door Kopenhagen afvragen, waar de stad in hemelsnaam al die kapsones vandaan heeft gehaald. Kopenhagen is 800 jaar gelei den gesticht door bisschop veldheer Absalon. Toen kon je die twee banen goed combine ren. De herinnering aan deze strijdvaardige prelaat wordt nog altijd levend gehouden door middel van het ruiter standbeeld in het hart van de stad. Sinds 1536 is Kopenha-, gen de hoofdstad van het land. Bezienswaardigheden: het ko ninklijk paleis Amalienborg, het slot Christiansborg en de Stroget, een verzameling van vijf winkelstraten, waar de voetganger alleenheerser is. En dan natuurlijk Tivoli, het pretpark in het hart van de stad, waar een zomer lang de Deense vreugde gedempt woedt. Er is van alles te doen: symfonieconcerten, ballet, pan tomime, openluchtvoorstellin gen, vuurwerk en een perma nente kermis. Er zijn 23 res taurants, maar niemand kijkt u ook achterdochtig aan, als u de meegebrachte boterhammen uit de knapzak haalt. Minder bekend dan Tivoli is het ver- maakspark Bakken aan de andere kant van de stad, geen entree wordt geh (hollen Nederlanders!) de sfeer een stuk gemoedelij ker is. Hier gebeurt het tegen sluitingstijd, dat Deen en bui tenlander broederlijk arm in arm over de tafels dansen en het schuimend bier uit eikaars kroezen drinken. Noord-Seeland Het noorden van het eiland Seeland is een bosrijk gebied met veel meren en stille stranden. In het slot Kronborg in Helsingor. dat uitziet over Sont en Kattegat, situeerde Shakespeare zijn beroemde Hamlet. De grootste beziens waardigheid van het eiland is de domkerk van Roskilde met zijn rode muren en slanke to rens. In deze kerk liggen 36 Deense koningen en koningin nen begraven. Dichtbij de domkerk is een museum met meer dan duizend jaar oude Vikingschepen, die eeuwen lang op de bodem van de Ros- kildefjord hebben gelegen. Een drie kilometer lange brug verbindt Seeland met de buur- eilanden Lolland en Falster. Een andere brug leidt naar het eiland Mon. Het landgoed Knuthenborg op Lolland bezit het grootste park van Dene marken, aangelegd in de be proefde Engelse stijl. Op het eiland is ook een spoorlijn, waar ouderwetse treinen lo- IEsjVO Een vakantie in een echte Deense boerderij is in korte tijd een toeristische topper van de eerste orde geworden. Vooral bij Engelsen en Nederlanders valt deze sfeervolle en goedkope manier van vakantievieren danig in de smaak. pen. Voor rustzoekers is See land een ideaal toeristenge bied. Bornholm Bornholm is een vakantiepa radijs in miniatuur met een kustlijn van slechts 110 kilo meter. Het ligt in de Oostzee, 45 minuten vliegen en zes uur varen van Kopenhagen. In de vakantieperiode zijn er dage lijks tien. scheeps- en vijf vliegverbindingen vanuit De nemarken en Zuid-Zweden. Ook heeft het eiland goede verbindingen met Duitsland. Typerend voor Bornholm is de grillige rotskust. Daarnaast heeft het eiland uitgestrekte bossen, heiden en een 50 kilo meter lang zandstrand. De ei landbewoners, weten, wal lek ker eten is. Met name hpn visgerechten zijn terecht be roemd. Ook met bier en aqua vit kunnen ze aardig over weg. Funen Het eiland Funen in het hart van Denemarken, is een schoolvoorbeeld van landelijke gastvrijheid. Smalle, door heg gen omzoomde binnenwegen doorsnijden het vruchtbare land, waar sprookjesschrijver Andersen geboren werd. De kustlijn is rijk voorzien van charmante havenstadjes. Daarvopr liggen ontelbare kleine groene eilanden, die sa men de Archipel van Funen vormen. Een ideaal water sportgebied. Jutland Jutland is de grote broer in Denemarken. Uitgestrekt en dun bevolkt. De lucht is er voor Nederlandse begrippen onwerkelijk nooit veraf. Het schiereiland heeft in het oosten een fjor denlandschap en in het westen een ruige natuur mét onaf zienbare wouden. Er zijn ook fraaie steden: Ribe, dat zich in stralend steenrood boven het heuvellandschap verheft, Ton der Ebeltoft, Kolding, Vejle en Silkeborg zijn stuk voor stuk een bezoek waard. Arhus, Jut- lands grootste en Denemar- kens op één na grootste stad, en Aalborg worden door de Jutlanders zelf hoger aange slagen dan Kopenhagen, dat men een ..saaie, duffe stad" vindt. De havenstad Esbjerg is een ideaal uitgangspunt voor verwoede vissers. Groenland Groenland, het grootste eiland ter wereld, heeft een 3000 me ter dikke ijskap, die driekwart van het oppervlak bedekt. Het ijsvrije land langs de kust en op het eiland wordt bewoond door 40.000 Groenlanders en door zeepapegaaien, muskusossen, konijnen, sneeuw- uilen, mussen, eenden, gan zen en honderdduizenden meeuwen. Hengelaars vinden hier verrukkelijke en vaak nog door niemand ontdekte visgebieden. U vindt hier de beroemde Groenlandse zalm en de kabeljauw. De Faröer Halverwege de Shetlands en IJsland liggen de Faröer, die vooral de natuurliefhebber zullen aanspreken. Vissers en bergwandelaars komen hier volledig aan hun trekken. De eilanden bestaan grotendeels uit rotsen en riffen, die steil oprijzen uit de zee en door de oorverdovende branding tot grillige reuzen-edelstenen ge slepen zijn. Hoe kom ik in Denemarken Per auto reist u via West- Duitsland. U kunt de Auto bahn nemen via Bremen en Hamburg of de zogenaamde „Groene Kustweg", die hoofd zakelijk langs de Noordzeekust leidt. Reizigers met bestem ming Jutland kunnen het best via Flensburg gaan. Moet u in oostelijk Denemarken (Kopen hagen) zijn, dan kunt u beter via de Oostzeeroute gaan. Er zijn uitstekende veerbootver bindingen tussen West-Duits- land en Denemarken. De meest bekende: Puttgarden- Rodby (de zogenaamde Vogel trekroute), Travemünde-Ged- ser. Gelting-Faborg en Kiel- Bagenkop. Wie de trein prefe reert neemt de Scandinavië- expresse of de Nord-Westex- presse. Als u per trein naar Jutland reist, moet u in Ham burg overstappen. :e attractie op Jutland is het LEGOLAND in Billund, boerderijen en een museum met een unieke verzameling i miniatuurstadje met treintjes, i 300 antieke poppen. Niet de blaadjes met blote nimfen en liet reuzenrad in de Kopenhaagse vcrmaakluin Tivoli, maar boerderijen, onbewoonde eilanden en gebenedijde visstekkics blijken de magneten te zijn, die Nederlanders naar Denemar ken trekken. Men verwacht er dit jaar tussen de 150.000 en 175.000. wat ten opzichte van 1969 een forse stij ging betekent van zo'n 30 tot 40 pro cent. ..Het zijn vooral rustbezockers en de kampeerders, die naai het noorden gaan", meent mevrouw G Noordewicr- Everts. die het gloednieuwe Deens Verkeersbureau in Amsterdam leidt, „alleen de zomerhuisjes en bungalows op Jutland cn Funen worden in deze maanden al voor zeventig procent door Nederlandcis bewoond. Daar naast zijn de boerderijvakanties hele maal „in". De Engelsen leveren daar voor hel grootste contingent gevolgd door de Duitsers en de Nederlanders. Het is dan ook een aantrekkelijke en goedkope manier om kennis te maken met het Deense volk". Om nog een paar cijfers te noemen: van de loeristenstroom naar Dene marken vorig jaar 11 miljoen neemt Nederland ruim een tiende deel voor zijn rekening. Het staat daarmee op de vijfde plaats achter Duitsland. Zweden, Amerika enEngeland. Van die elf miljoen waren 9 miljoen Duit sers, wat bijna lijkt op een ouderwet se invasie. In feite betreft het hier echter grotendeels dagjesmensen, die even over de grens wippen om goed kope levensmiddelen voor het week end in te slaan. Deze snelle vocdsel- trips leverden Denemarken in 1969 ruim 2.00 miljoen gulden op, waarmee onze oosterburen op de Deense valu- talijst de derde plaats innemen na Zweden (250 miljoen gulden). Neder land doet het allemaal wat_ zuiniger aan, Nederland houdt als vanouds de eeltige knuist op de knip en bedenkt zich tien maal, voordat hij één keer zijn tanden in het smörrebröd zet. Dat is nu eenmaal een trekje van ons volk, waar het buitenland rekening mee dient te houden, (niet voor niets roept dan ook een Italiaan bij het /.ion van een Nederlands nummerbord "Niente Lire"). In Denemarken geeft de Nederlan der gemiddeld 160 gulden uit. Dat is bijna 600 gulden minder dan het be drag, wat de Amerikaan er stuk slaat, en 500 minder, dan de Noor voor zijn Deense uitje had uitgetrokken. On danks die zuinigheid vloeide er dank zij het toerisme toch nog een miljard gulden Denemarken binnen, wat een stijging van 11.2 proeent be tekende in vergelijking met '68. En de Denen hopen al weer half en half, dat dit bedrag verder zal oplopen tot ruim 1.5 miljard in 1975 en 2 f- miljard in Nou. op de Nr- enen ze Het Deens Verkeersbureau in Amster dam gaat inspraak verlenen aan Ne derlanders, die dit jaar een bezoek hebben gebracht aan het Deense ei landenrijk. Dit zal gebeuren via een grootscheepse enquête, waarin onder meer gevraagd zal worden, of men tevreden is over het verblijf in Dene marken en over de toeristische infor matie vooraf. Ook zal men trachten te achterhalen, wat de Nederlander in Denemarken heeft gemist, wat hem ergerde, opwond, des duivels maakte en hem tot een stampvoetend „dat is eens maar nooit weer" bracht. „Het is een vreemde zaak", aldus de voorlichters op de vooruitgeschoven Deense post in Amsterdam, „dat we elk jaar opnieuw ons uiterste best doen om zoveel mogelijk mensen tna de reisbureaus naar Denemarken te sturen en daarna nooit meer iets van ons laten horen. Als niet commerciële instelling hebben wij immers de heili ge opdracht om te leren van de erva ringen van Nederlanders, die Dene- marken bezocht hebben. Het is een feit, dat de kleinste teleurstelling een toerist kan frustreren. Als er iets mis gaat op vakantie, is het daarom belet- om het gelijk te horen, zodat je maat regelen kunt nemen om herhalingen te voorkomen. Alle partijen zijn daar mee gediend: de Nederlander, omdat hij zijn ergernis kan kanaliseren en de Deen. die een eventuele fout kan verbeteren. Het heeft geen zin om peperdure reclamecampagnes te voe ren. als een deel van de ex-vakantie gangers met de pest in zijn lijf terug komt en lopende anti-reclamezuilen voor Denemarken worden. Tot nog toe hoorde je incidenteel van zaken, die fout waren gelopen, maar een onder zoek op grootscheepse wijze is nog nooit door één land ingesteld. Wij hebben besloten deze enquête te houden, omdat naar onze mening kri tiek vaak gerechtvaardigd en logisch is. Neem alleen maar de taalbarrière, die het de toerist onmogelijk maakt een redelijke discussie op gang te brengen en via het gebruikelijke hoor- en wederhoor tot .een vergelijk te komen. Door het verlenen van in spraak hopen we juist die leemten te kunnen opvullen". Het Deens Verkeersbureau haast zich wel om mede te delen, dat tot op heden het gros van de Nederlandse vakantiegangers met een stralende lach en zonder één kritische opmei- king uil Denemarken is teruggeko men. Maar volgens het oude „wat niet is kan nog komen-prinoipe" wil men zich bij voorbaat wapenen tegen ver velende eventualiteiten. Deze inspraak via een enquête is overigens pas een eerste stap in het toeristisch democratiseringsproces. Het ligt namelijk in de bedoeling, dat in de toekomst elke aspirant-Dene- markenganger een rapport krijgt, waarin hij cijfers noteert van opge dane toeristische ervaringen. Deze cij fers zullen daarna doorgespeeld wor den naar de Deense Raad voor Toeris me in Kopenhagen. En dan maar af wachten. hoe lang ze daar met het voedzame appeltje en de nog voedza mere banaan in de la van de ambte naar blijven liggen. Bisschop Absalon, de stichter van Kopenhagen, troont nog steeds op zijn stalen ros in de schaduw van het slot Christiansborg. De Deense autoriteiten zitten een wei nig in hun welgevulde magen met de hardnekkige, wijdverbreide mythe, dat Denemarken een paradijs is, waar al les mag en alles kan. De stroom van publikaties over de vrije handel in pornografie en sexfilms, dc gerucht makende sexbeurzen in Kopenhagen en Odensc en de kranlcfoto's met topless-badgasten, hebben dc laatste jaren een stevig fundamentje onder deze image gemetseld en als tegen woordig dan ook het woord Denemar ken valt branden de kraaloogjes der stugge vaderlanders opeens op een hoger voltage. Nu willen de Denen per se geen dom per zetten op de klare vreugde van de Nederlanders, maar een kleine correc tie vinden ze toch wel gepast. Inder daad, geven ze toe, is bij ons de handel in pornografie vrijgegeven en worden er films gedraaid, die in an dere landen nooit door de keuring zouden zijn gekomen. Dat is een kwestie van principe. De democratie zit ons erg hoog, en wij vinden, dat ieder voor zich maar moet uitmaken, waar hij de grens van de fatsoenlijk heid trekt. Overigens worden duidelij ke uitwassen wel degelijk hardhandig weggesneden. Sexclubs, die er een potje van maakten, zijn bijvoorbeeld nog onlangs door de Kopenhaagse po litie gesloten. Anders ligt het met het druggebruik. Daarvoor gelden in Denemarken pre cies dezelfde wetten als in Nederland. Dat betekent dus, dat het gebruik van marihuana en andere geestverruimen de middelen bij de wet is verboden. Jongeren, die in de afgelopen week op weg waren naar het popfestival in Frostrup en zich alvast van een voor raadje stuff hadden verzekerd, beleef den aan de grens dan ook een nare kick: ze verdwenen voor een dag en een nacht achter de tralies en moes ten daarna een boete van 150 gulden betalen. Naar hun hasjiesj konden ze ook fluiten. Nog strenger treedt de Deense politie op tegen weggebrui kers, die te diep in het spirituele glas hebben gekeken. Voor hen hebben po litie en rechter geen pardon. Beschon ken rijders verdwijnen linea recta naar de gevangenis en dat geldt zowel voor Deen als buitenlander. Op twee of drie weken gevangenisstraf mag men dan wel rekenen". DEENSE VRAAGBAAK IN AMSTERDAM Denemarken is het 21e land, dat in de binnenstad van Amsterdam een toe ristisch informatiebureau heeft ge opend. Tot nog toe werd dc voorlich ting over Denemarken verzorgd van uit Hilversum, maar de snelle toena me van het Nederlandse toerisme naar Denemarken, maakte het noodzakelijk naar een grotere en meer centraal gelegen behuizing uit te wijken. Het is uiteindelijk het stokoude, uit 1670 daterende grachthuis De Katoenbaai aan de Keizersgracht 518 (vlak bij de Leidsestraat) geworden. Het interieur (Deens, haal je de koekoek) is ver zorgd door het Amsterdamse architec tenbureau Benno Premsela en Jan Vonk. In het achterhuis bevindt zich een filmzaal, waar in de toekomst regelmatig voorlichtingsbijeenkomsten zullen worden gehouden. Ook ligt het in de bedoeling deze ruimte te zijner tijd de bestemming van Deens Cultu reel Centrum te geven. Iedereen kan daar dan terecht om boeken en tijd schriften over Denemarken tc lezen, informaties in te winnen etc. En dat allemaal gratis, want het Deens Ver keersbureau werkt nu eenmaal op niet-commerciële basis. Het nieuwe telefoonnummer van het bureau is 020-22 67 17. Op een terrein van twintig hectare in het hart van Kopenhagen hebben de Denen hun beroemde vermaakspark Tivoli gebouwd. Het is een verzameling van exotische bouwsels, theaters, kermisattracties en restaurants. Wie de Deen echter in zijn opperste vreugde wil meemaken, moet naar de andere kant van de stad gaan, waar een tweede vermaakspark. Bak' i ligt. De sfeer is hier veel onootmnliccerdcr en daardoor echter.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13