in vijftien jaar twee miljoen vakantiekilometers OP WEG NAAR AUTOMATISCHE POSTSORTERING TOURINGCAR CHAUFFEUR VAN DER LINDEN: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er zijn in Nederland •12 straatnamen waarin de naam Aal- berse voorkomt. Er zijn Aalbersestra- ten, zeven Aalberselanen. een Aalber- separk (Ede) en een Aalberseplein (Gouda). De Aardgangstraat bestaat alleen in Zondert. Straatnamen die beginnen met „aan de" zijn er in ons land 28. Ze komen vooral In Zuid- Limburg voor. Tenminste, zo was het enkele wekeh voor Pinksteren. Iedere maand echter komen er 200 nieuwe straatnamen bij in Nederland, en verdwijnen er 30. Hoe het vandaag staat met de straat namen, kan men navragen bij het PTT-compntercentrum in Den Haag. Is dat het resultaat van het werk van een aantal hobbyisten en straatnaam- verzamelaars bij de PTT? Integendeel, de PTT zou er graag nog een aantal computerdeskundigen bij aantrekken, maar deze werkkrachten liggen op de arbeidsmarkt niet voor het oprapen. Een van de resultaten van dit compu- tèrwerk is de A. M. D. de adresmuta- tiedienst. Wie van adres verandert, kan dit op elk postkantoor opgeven. Hij vult er een formuliertje in en krijgt dan door de PTT gratis gedu rende enkele maanden de post doorge stuurd naar zijn nieuwe adres. Op het formuliertje staan ook de namen van de postcheque- en girodienst, de dienst Omroepbijdragen en de Telefoondienst van de PTT. Verder de namen van het Rode Kruis en de A.N.W.B. Als degene die verhuist aangesloten is bij een van deze diensten of organisaties, kan hij dit ook op het formuliertje aangeven. De PTT geeft dan gratis de adreswijziging aan deze diensten en organisaties door. Zo snijdt het mes aan twee kanten, want vaak moeten de organisaties maar afwachten of verhuizenden zo vriendelijk willen zijn hun adresverandering door te ge- De A.M.D. is een geweldig succes ge bleken. In oktober vorig jaar is de PTT met deze service begonnen bij wijze van landelijke proef, 90 tot 95 pet van degenen die van adres veran deren gebruikt de A.M.D. Er werd van de zijde van de post geen enkele druk uitgeoefend. Nog meer belangstelling dan bij de verhuizenden bestond er bij allerlei organisaties met adresbe standen. Bij de PTT komen bergen verzoeken binnen van bestandhouders die graag adreswijzigingen van hun leden of aangeslotenen doorgegeven De PTT moet hen echter teleurstel len. Alleen de organisaties die op het adresmutatieformuliertje worden aan gestreept, worden door de dienst van de adreswijziging op de hoogte gesteld. De PTT staat er garant voor dat niemand anders van de adreswij ziging via de A.M.D. te horen krijgt. Iemand die wil onderduiken voor boze familie of een schuldeisende organisa tie, kan dus "toch veilig van de A.M.D. gebruik maken. Deze zomer zet de PTT een punt achter de oktoberproef met de A.M.D. en wordt een definitieve dienst inge steld. Behalve de drie P.T.T.-dien- sten P.C.G.D., Telefoondienst en Dienst Omroepbijdragen en de twee landelijke organisaties Rode Kruis en ANWB, kunnen nog andere organisaties op het adresmutatiefor mulier van de definitieve A.M.D. ge plaatst worden. Uiteraard zijn er tal loze organisaties, verenigingen en be drijven die bij de PTT op de stoep staan te dringen. Maar er moeten niet te veel namen op het formulier komen te staan. Als er te veel aangekruist moet worden is het gevaar groot dat het voor menige verhuizende ,te ver warrend of te veel werk wordt, zodat de A.M.D. zou mislukken. Organisaties die mee willen doen, moeten van lan delijke omvang zijn. Wat het aantal adressen betreft zij vermeld, dat de PTT-computers gewend zijn te wer ken met adresbestanden van enkele miljoenen. Uniformering In de dienstverlening aan houders van adresbestanden speelt behalve de A.M.D. ook het stratenregister van de PTT een grote rol. In dit register zijn alle in Nederland voorkomende stra ten verzameld. Niet alleen kan men de computer laten meedelen in welke plaatsen 'n bepaalde straatnaam voor komt, maar ook zijn per plaats alle straatnamen verzameld en onder code gebracht. Zo betekent 227098 de Hu-' ghenzstraat in Wassenaar, tevens te vinden onder code 0098 Wahu. En de Koraalstraat in Rotterdam geeft de computer aan als 0091-rko, desge wenst toegevoegd aan het getal 12. wat dan het rayonkantoor van de postdienst aangeeft. De bedoeling van de PTT met dit stratenregister was op de eerste plaats orde scheppen In de chaos van schrijf wijzen van de straatnamen. Er zijn straatnamen waarvan de post 160 ver schillende schrijfwijzen heeft aange troffen op de brieven en poststukken. Van de Gravin Juliana van Stolberg- laan in Den Haag komen 56 versies regelmatig voor. Ruim twee jaar geleden i6 de PTT begonnen met het invoeren van een systeem voor het afkorten van straat namen. Op zijn eigen post schrijft de dienst voortaan het achtervoegsel weg als w.g. straat is voortaan steeds str, laan is In, en plein is pin, enz. De bovengenoemde Haagse laan met de lange naam schrijft de PTT-computer als Gr. J. v. Stolbergln. Ook alle andere voor- en achtervoeg sels van de straatnamen drukt de computer af volgens hetzelfde systeem. Vooral de Amsterdammers zijn sterk in voor- en achtervoegsels als „links achter drie hoog". De kunst van het standaardisatieprograrnma in de PTT- computer is, dat wanneer de computer een bepaald adres „leest", hij het weergeeft volgens de uniforme regels van het afkortsysteem. Complete adresbestanden van de tele foondienst en de dienst omroepbijdra gen. maar ook van niet-PTT-organi saties zijn al door de computer ge voerd. Ze komen eruit geschreven vol gens het standaardsysteem voor afkor tingen van de PTT. Bovendien drukt de computer naam, adres en woon plaatsgegevens (NA.W.-gegevens) steeds op dezelfde plaats op het papier af. Zo zien de adresbestanden die uit de computer komen, er allemaal het zelfde uit en zijn ze alle volgens hetzelfde systeem afgekort. Dit proces noemen de computerdeskundigen van de PTT het „schonen" van de adresbe standen. Bij PTT zelf zijn aan het begin van dit jaar de twee adresbestanden bij de dienst omroepbijdragen geïntegreerd. Tot voor kort moesten kijk- en luis tergeld apart betaald worden. Voor taan is er een omroepbijdrage voor kijkers, die in elk geval een televisietoe stel en een aparte luisterbijdrage voor degenen die alleen een radio hebben. De computer moest dus bij de integra tie van de twee bestanden diegenen uitstoten die luistergeld betaalden maar ook in het kijkgeldbestand za ten omdat ze tevens televisie hadden. De aparte luistergeld- en kijkgeld - bestanden waren elk ongeveer 2,8 miljoen adressen groot. Na integratie bleef er een bestand over van 3.6 miljoen adressen waaronder 400.000 adressen van personen die luistergeld betalen. Van dit omroepbijdraKenbestand maakt de PTT nu gebruik om in opdracht van het ministerie van CRM. de ongeldige leden bij de omroepvere nigingen op te sporen. Volgens de omroepwet tellen bij de verdeling van de zendtijd alleen die leden mee. die een omroepbijdrage betalen. Als in een gezin de vader een omroepbijdra ge betaalt en lid is van bijvoorbeeld de AVRO. maar zijn echtgenote wordt lid van de VPRO. dan telt dat tweede lidmaatschap niet mee bij de verde ling van de zendtijd. Wel kan in een gezin waar de vader omroepbijdrage betaalt maar verder nog niemand lid is van een omroepvereniging, een an der gezinslid geldig lid van een om roepvereniging worden. Dit onderzoek is de laatste tijd bij enkele omroepen gehouden. Enige weken geleden is de PTT be gonnen met een proef om ook het adresbestand van de rekeninghouders van de girodienst te schonen. Daar is de PTT heel voorzichtig mee, want veel rekeninghouders zien hun blauwe girokaart ook min of meer als een visitekaartje. Weliswaar blijft de naam steeds onaangetast, maar -laan en -weg worden niet meer voluit ge schreven. Tot nog toe heeft de giro dienst steeds bij inschrijving van nieuwe rekeninghouders volledig de adresopgaven overgenomen, met alle eventuele toevoegingen en aanduidin gen als „Mariahoeve" of „huize Nooit- gedacht". Al medio vorig jaar was een proef genomen met het gebruik van een geschoond bestand om de reacties van de geadresseerden te peilen. Het be trof een bestand van een landelijke organisatie, ongeveer twee miljoen adressen groot. Met de girodienst ging de PTT voorzichtiger te werk. De proef van enige weken geleden betrof 10.000 nieuwe rekeninghouders van het kantoor Arnhem, 5,000 bestaande rekeninghouders van Arnhem en 1200 bestaande rekeninghouders van het kantoor Den Haag. Bij hun nieuwe „geschoond geadresseerde" kaarten kregen de „proefkonijnen" een briefje met uitleg waarom het ging. De PTT acht de proef volledig ge slaagd. Bij de nieuw ingeschreven re keninghouders werd nauwelijks enige negatieve reactie vernomen. Bij de bestaande rekeninghouders deden zich een tiental klachten voor, die meestal met een telefoontje weer op té lossen waren. De deskundigen van het PTT- computercentrum overleggen nu met de directie van de giro over volledige schoning van het girobestand. De PTT propageert de uniforme schrijfwijze van de NAW-gegevens volgens het PTT-standaardprogram- ma. Dat wil echter geenszins zeggen dat er eens een dag komt dat de post alleen brieven bezorgt die volgens het PTT-systeem geadresseerd zijn. De postdienst verleent namelijk een indi viduele service en al heeft de PTT het monopolie wat betreft de bestelling van de briefpost, ook bij de PTT blijft de individuele klant koning. Het pu bliek bepaalt hoe het de postservice verleend wil hebben, en de PTT past zich daarbij aan. Natuurlijk zitten er voor de dienst van de PTT duidelijke geldelijke voordelen aan het op grote schaal gebruiken van de uniforme adresaan duiding. De post kan dan gemakkelij ker voorgesorteerd worden. Dat levert voor de adresbestandhouder vaak flin ke grootverbruikerskortingen op. Want de PTT brengt in rekening wat het haar kost, zowel wat betreft de indi viduele brief als de voorgesorteerde brievenzending van zakken vol. Grootverbruikers krijgen overigens de ze kortingen ook als zij een eigen sorteringssysteem gebruiken mits de post er gemak van heeft. In de toekomst ligt de dag waarop de post automatisch gesorteerd zal kun nen worden door een machine die de computerschrijfwijze van de adres aanduidingen zal kunnen lezen. Als alle grote bestandhouders de uniforme N.A.W.-aanduiding volgens de PTT- standaard zouden gaan gebruiken, zou ongeveer de helft van de huidige post- stroom door zo'n automatische sortser- maehine verwerkt kunnen worden. De andere helft van deze stroom heeft met de hand geschreven adressen. Door inschakeling van de computer bij steeds meer bedrijven en organisa ties neemt de potentieel machinelees bare post met de dag toe, maar aan de andere kant zou het wel eens kunnen dat de groei van deze stroom even gemakkelijk terugloopt door an dere manieren van datatransmissie, bijvoorbeeld de telex. Het uiteindelijke doel is dat ook met de hand geschreven adressen machi neleesbaar worden, maar dat ligt nog heel ver in het verschiet. Misschien vindt hier een deelnemer aan de giro- prijsvragen nog ooit iets op. .Overigens zou ook dit niet de oplossing beteke nen van de verliezen bij de post, vorig jaar ongeveer 50 miljoen gulden. Deze verliezen zien de PTT-deskundigen niet verdwijnen door automatische postsortering alleen. Voorlopig zal de post 'nog met de hand gesorteerd moeten worden, maar mede door de uniforme adressering met behulp van de A.M.D.-computer komt een automatisch sorteersysteem in de toekomst binnen bereik. (Van e verslaggevers) RIJSWIJK Touringcarchauffeur A. F. van der Linden (43) uit Rijs wijk herinnert zich voorvallen van 15 jaar geleden, waar een mens tegenwoordig niet meer om moet komen! „Vooral in die beginperiode van mijn huidige werkkring reed ik nogal eens vakantiegangers heen en terug naar hun buitenlandse plaats van bestemming", vertelt hri. „Het was in die dagen erg populair om een groot spotlight op de bus te voeren. De naar Capri gaande en de daarvan terugkerende bus kwamen elkaar 's nachts tussen Frankfurt en Karlsruhe op de Duitse autobahn te gen. Met de andere jongens was afgesproken in de buurt van die steden het licht loodrecht naar bo ven te prikken. Van verre zag je elkaar aan die lichtkcgel al aanko men. We stopten langs dc autobahn en de passagiers holden over-en- wcer om even „bij te kletsen". Dat zou nu niet meer kunnen. Je bent er bij wijze van spreken tegen woordig al geweest als je alleen maar stopt, want op hetzelfde mo ment dat je stilstaat zit er meteen een auto bovenop je". Chauffeur Van der Linden bij „zijn" bus. Gelukkig past ook de buschauffeur Zich aan bi.i het steeds drukker wor dende verkeer. Van der iLnden, die tijdens een toertocht door Europa soms wel 50 dagen onderweg is, verbaast zich er overigens over dat een mens zo'n geweldig aanpassings vermogen heeft. Van der Linden, die zijn ervaring op groot materieel in de naoorlogse ja ren opdeed bij de in Duitsland ge vestigde Amerikaanse legeronderde len, realiseert zich de verantwoor ding voor zijn -circa 45 passagiers pas goed wanneer hij „op lege be nen" (zonder passagiers) door bij voorbeeld Rome rijdt. Het komt ech ter niet vaak voor dat hij in zijn eentje met zijn elf meter lange bus in het buitenland op stap is, maar als dat gebeurt, voelt hij dat er een flinke „last" van hem is afgeval len. „Je stelt vanzelfsprekend ook dan niets in de weegschaal, maar met zoveel mensen onder je hoede rij je toch anders", verklaart deze rot-in- het-vak, wiens aantal buskilometers tegen de twee miljoen aanleunt. „De passagiers voelen zich echt veilig. Ik verdeel ze in twee groepen. De ene partij heeft geen enkele notie van het verkeer en de daaraan verbon den gevaren, de andere groep is zich daarvan terdege bewust maar ver trouwt volkomen op de prestaties van de chauffeur, zonder zich (ge lukkig) met zijn werk te bemoeien Zij gaan terecht van het sandpun uit. dat hij de verantwoordelijke persoon is. Steeds meer mensen, die in het dagelijks leven zelf chauffe ren, vinden het tijdens hun vakantie vanwege de verkeersperikelen prettig zich te laten rijden". Chauffeur Van der Linden, die van gecompliceerde bergtrajecten houdt, ziet bepaalde voordelen in zijn bus ten opzichte van zijn eigen perso- 1 nenwagen. Zo kan hij als busbe stuurder in fileverkeer vanaf zijn hoge positie wel twintig auto's voor zich zien rijden. Een personenwagen rijdt meestal alleen op zijn voorgan ger en klapt mee als die ergens op botst.de buschauffeur daarentegen begint al te remmen zodra num mertje 20 voor hem op de remmen gaat staan, dan moeten alle 19 tus senliggende wagens nog reageren Een bus is bovendien voor andere verkeersdeelnemers duidelijk zicht baar- en wordt v zeker in moeilijke situaties al gauw getolereerd, Zelfs de man die ervan houdt een medemens klem te rijden, zal een bus even laten voorgaan. De (goede) buschauffeur maakt hiervan vanzelf sprekend overigens geen misbruik Van der Linden werkt bij een firma waar het in de winter (vooral door excursies) bijna even druk is als in de zomer. Wel worden in het reissei- zoen de tien vaste chauffeurs ieder met een „eigen" bus aange vuld met losse krachten. Hij weet steeds welk werk er in de komende week wordt verwacht, maar in hel schema korpen nog verscheidene vraagtekens voor, omdat zich op het laatste moment wijzigingen kunnen voordoen. Dat is bijvoorbeeld het ge val als een groep van 35 personen voor een bepaalde dag in een be paalde bus is geboekt en op het laatste moment het gezelschap tot 45 personen uitgroeit. Van der Linden kan in zijn Mercedes-302 die 45 passagiers meenemen. Dat is tevens het doorsnee-aantal bij het bedrijf, dat met twintig autobussen werkt Binnenkort krijgt hij een nieuwe touringcar (van 124 000 gulden!) on der zijn hoede en ook daarvan moet hij de technische kneepjes kennen om onderweg kleine reparaties te kunnen verrichten. Meestal wordt een bus na vier dienstjaren door een nieuwe vervangen, ook al is hij dan nog niet aan het eind van zijn bestaan. Ook in andere opzichten heeft een bus een „lange adem"; een bus kan gemiddeld wel 10.000 km rij den voor hij aan olieverversen en een grote beurt toe is, zodat de chauffeur daarover onderweg mees tal geen zorgen heeft. „Wij hebben een tweeledig bedrijf, waarvan een afdeling speciaal is ge richt op het grotendeels met bui tenlandse gasten toeren, terwijl de andere afdeling is ingesteld op het transfer (vakantie)- vervoer", al dus de heer Van der Linden. Een chauffeur op zo'n bus moet zich in enkele zaken weten te redden en in staat zijn onderweg zijn passa giers bezienswaardigheden aan te wijzen en wetenswaardigheden over hel betreffende land te vertellen. „We brengen bijvoorbeeld een groep vakantiegangers naar een Italiaans oord en nemen een andere groep voor de erugreis mee naar huis. Zoveel mogelijk krijgt iedere chauf feur bij zijn „specialiteit" aangepast wei'k. De één zal bijvoorbeeld uiterst geschikt zijn om de passagiers tij dens een transferreis goed te laten ..sporen", met andere woorden: Hij weet de mensen zo naar zijn hand te zetten zonder dictator te zijn dat de reis precies in het strakke schema verloopt. De reizigers moeten ervan uitgaan met een gezelschap op reis te zijn en geen individualisten te zijn Zo niet dan kunnen ze beter in een eigen auto reizen. De passa giers, de bus en de chauffeur moeten gezamenlijk ervoor zorgen dat het plan wordt uitgevoerd. Meestal komt dat wel op zijn pootjes terecht. Om dat je veelal zit tussen 45 mensen met 45 verschillende karakters en ideeën, wordt van ons geëist daar zodanig tussendoor te laveren dat althans de meeste mensen het zo goed mogelijk naar de zin heb- Voor een chauffeur zijn mensenken nis en gevoel voor omgangsvormen een belangrijk bezit naast aanpas- sings- en incasseringsvermogen. Hij moet de ene dag een stel de-büs-bij- elkaar-sehreeuwende-pukkies van school naar een zwembad rijden, de volgende dag burgemeester en wet houders tijdens een excursie bege leiden, en de daaropvolgënde dag voor een reis-van-veertien-dagen met vakantiegangers vertrekken. Daartussenin liggen allerlei nuan- „Wij moeten", aldus chauffeur Van der Linden, „van alle mogelijke soorten mensen houden, anders kom Het ligt aan zijn passagiers en vele andere factoren of hij bij een bui tenlandse reis tijdens de „vrije uren" graag contact met zijn passagiers onderhoudt of liever juist niet. Hij kan zich ook best alleen vermaken, heeft vrijwel overal kennissen opge daan of pikt een bioscoopje. Trou wens: Hij moet ervoor zorgen dat zijn bus de volgende dag weer reis vaardig is. De heer Van der Linden, die drie talen spreekt en zich vooral in Italië prima thuisvoelt, rijdt al dan niet in charter voor een reisbureau zijn toers met of zonder reisleider. In dat laatste geval is zijn taak vanzelfsprekend zeer veelomvattend. Hij gaat altijd over de bagage, die /in de laadruimte onderin zijn wagen wordt opgeborgen. Bij een doorsnee- reis levert die bagage nimmer pro blemen op, ook niet bij een grens waar soms enkele koffers openge maakt moeten worden. Wanneer daarin geen „contrabande" wordt aangetroffen, blijft de rest onge moeid. Het wordt moeilijker wanneer een groep van bijvoorbeeld 140 Japan ners een toer van een maand door Europa maakt en daarbij dan over vier bussen is verdeeld. „Soms wor den die passagiers de ene nacht on dergebracht in drie, de volgende nacht in twee en de daaropvolgende nacht in vijf (meestal nog verspreid liggende) hotels. „De bagage van de vier busgroepen ligt dan in een mini mum van tijd door elkaar. Daarom geven we elke groep 'n kleur zodat we blauwe, rode of gele lintjes aan de koffers kunnen binden. Bovendien nummeren we de passagiers nog". Er was een tijd dat de Amerikanen Europa „ontdekten", aanvankelijk de beter gesitueerden, later „iedereen", het omgekeerde is nu met de Japan ners het geval. In het jaar van de Olympische Spelen in Tokio vlogen vele sportlieden en toeschouwers naar Tokio. De vliegtuigen zouden leeg zijn teruggekeerd als niet een reisbureau op het schrandere idee was gekomen daarmee goedkope vakantiereizen naar Europa te organiseren. De goedkope reizen zijn voorbij, maar de Japanners bleven nieuwsgierig. Non-stop reizen zonder overnachting raken er steeds meer uit. De reizi gers voelen steeds minder voor zulke tochten. Bij zo'n reis is natuurlijk wel gezorgd voor dubele bemanning en staat er een „verse" collega klaar. Chauffeur Van der Linden vindt zijn ongeregelde werkkring uitermate boeiend en leerzaam, en met name ook de excqrsies. De Deltawerken heeft hij vanaf de .grond zien opbou wen. Maar hij kent ook de proble men in Jutland, omdat hij menige „studiereis" met Delftse ingenieurs naar de kop van Denemarken heeft gemaakt. Na een lange buitenlandse reis is er dan plotseling weer een korte rit met een voetbalclub naar een sportevenement. Hij heeft ook dikwijls avondwerk, zoals het rijden van zijn passagiers naar een lezing of een verenigingsavond. Van der Linden rekent minder in kilometers, maar meer in uren. Soms doel hij over 100 km een uur en dan over 25 km anderhalf uur. Vanzelf sprekend rijdt hij 's avonds naar het afgesproken eindpunt. Ook al zitten zijn aantal werkuren erop, dan ein digt hij niet in Brussel als hij die avond thuis wordt verwacht: Ook al omdat er zowel voor de allerkleinste als de allergrootste ritten goedkeu ring van de rijksverkeersinspectie moet worden verkregen, bestaat er «een gevaar dat de chauffeur boven menselijke krachttoeren gaat vcrrich- Van het thuisfront wordt veel mede- Achter het stuur, met vijf enveertig verschillende karakters achter zich. werking verwacht. Daarover is hij best te spreken. Toch kan hij bij voorbeeld nooit in het vakantiesei zoen een vakantie met zijn gezin plannen. Aan de andere kant leert hij tijdens zijn werkbezoeken wel de ideale vakantieplekjes kennen. Zo vertrok hij eens 's morgens vroeg „privé" naar de Italiaanse Adriati- sche kust, nadat hij de dag tevoren daarvandaan juist een groepje va kantiegangers had thuisgebracht.. Zijn vrouw zorgt ervoor dat zijn koffer voortdurend gepakt staat, zo dat hij zonodig onmiddellijk kan vertrekken. Voor 14 dagen „uit" zijn er 14 schone overhemden. Touringcarchauffeur Van der Linden is best tevreden met zijn huidige werkkring, al denkt hii een enkele keer wel eens aan de toekomst, waarmee naarmate hij ouder wordt uiteraard een teer punt wordt aangeroerd. Maar hij is zozeer in zijn werk gegroeid, dat hij elk jaar toch wel „graag uitfladdert" Ook al kent een busbedrijf de vijf daagse werkweek nog niet. Maar die zal er beslist nog wel eens komen, ze ker binnen 25 jaar.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 12