W1 werkdag feestdag ANITA KERR duur raspaardje in Philipsstal M TH 1 Uk M ilHi IEL - MANNENMODE Van het POP-front BIG MAMA THORNTONS BOLLING eert BERLIN MIJN IS EEN De van energie bruisende man spreekt so rad dat bü struikelt over sijn woor den. Hij is niet groot en. te dik voor zijn 32 jaar, zijn kleren zitten niet. Ofschoon hij een hemd draagt van het allernieuwste ..doek" heeft hij alleen maar oog voor kleding van snelle jonge mannen: A. Adler, 4e generatie in textiel, ontwerpt zesmaal per jaar een modieuze collectie in leer en suè- de onder het merk What a Man en de naam Marcel Alérion, voor een veer tigtal herenboetieks door het hele land verspreid. Hij heeft een basiscollectie die steeds vervloeit en overgaat in modellen van nu en morgen, in safaripakken, gehele costuums van suède, blazers, midi- en maximantels (hij spreekt niet van jas sen). Van sepiubruin tot licht greige en daartussen alles wat in zijn staal kaart zo harmonisch opklimt. ,,Onze jonge man is in 5 jaar totaal veran derd! Haast meer dan zijn toekomsti ge partner. Hij weet in nuances pre cies wat hij wil. Vroeger waren Ce homo's opvallend modieus. Maar wat zeggen die nu zelf? Wat wij nichten waren, de crème de la crème in de mode. dat zijn we niet meer. We zijn met vaart ingehaald". Zo niet over troefd. Mode voor modieus schorem De tijd van het boetiekje dat zonder kennis van zaken, met een paar dui zend gulden werd opgezet, de een achter de naaimachine de ander voor in- en verkoop, is voorbij. Ze zijn over de kop of uitgegroeid en worden op den duur leisure wearshops. Grote modezaken doen wel mee, bouwen boetieks in hun huis. Maar zij kunnen niet anders dan tweemaal per jaar een grote partij uit de nieuwe collec tie kopen. De boetieks nemen weinig en voortdurend het nieuwste! Alérion barst van de ideeën. Hij heeft aldoor een taperecorder in zijn zak om waar dan ook, die flitsen vast te leggen. Thuis tekent hij, de coupeur van de leerfabriek komt opdraven en ander halve maand later is het idee uitge voerd en te koop. „Ik maak mode voor schorem. Ja, dat is milieu-uitdrukking voor de onge cultiveerde die de behoefte voelt zich door kleding te onderscheiden. De ge wone, modisch zeer geïnteresseerde jongeman, die dat jasje na drie maan den weg kan gooien. Dat kost veel geld. En daarom moet ik scherp calcu leren. Het publiek verlangt tóch zo goedkoop mogelijk. Ik geef een blazer i-n splitsuède voor f 198,Dat is toch niet veel Hij trekt de blazer die enige maten te krap is, aan. Het zou een colbertjasje kunnen heten als de zakken niet juist met een gek patje sloten. Hij is er slanker in. De lange suède mantel, brede, revers, monniksbruin, mankt hem zelfs rijzig. Het verschil van Na poleon thuis en Napoleon voor de I ZATERDAG 18 JULI 1970 Snelle blazer uit aniline gelooid rundleer doorgestikte randen. troepen. Hij neemt de suède manne- schoudertas in de hand. Ruim. maar niet plomp, met plaats voor,alles wat hu niet meer in de zakken kan. De smalle mode staat dit niet toe. „Nou is niet die belijning alleen zo slank. Het figuur verandert. Er is geen atleet meer bij. Schouders, borst, heupen, allemaal smal rechttoe, rechtaan als dunne bomen. Hip is een rotwoord, maar ik weet geen ander. Hippe kle ren zijn niet comfortabel. Het gaat niet om comfort, maar om belijning. In zo n jasje haal je geen adem. Nou dan héél je geen adem. Dat deed de vrouw in wespentaille ook niet. Wie modisch wil zijn, moet lijden en ook leiden met een korte ei. Ik maak draagbaar voor nu. Niet futuristisch, want dat is ondraagbaar. Gisteren heb ik Courrèges nog ontmoet, krankzin nig uitgedost helemaal in het wit, alleen een donkerbruine kop boven een oud zeiljack met kleurige blokken geappliqueerd. Prachtig! Maar ex treem gaat er uit en de boetiek wordt geconcentreerd op lijn en kleur. Mijn jonge man tussen 17 en 25 moet zich op den duur toch weer voegen in het establishment waartegen hij zo hard heeft aangeschopt. De shop gaat daar in mee. Ik werk onder spanning maar elke werkdag is een feestdag". What a Man! Hoe is hij begonnen? Bloed kruipt waar het niet gaan kan /Overgrootvader had al wollen breiga rens-agenturen en commissiehandel, vader was directeur verkoop van Tootal voor Nederland. Tootal een van Engelands grootste textielindustrieën, l'ltra modern maar niet voor the con tinent meegegroeid: sluiting van hoofdkantoren als Amsterdam, Lau sanne. Parijs. Vader van directeur naar vertegenwoordiging. De zoon ging chemie studeren. Dat was een miskeus, merkte hij na an- dei-half jaar. Was muziekdan beter geweest? Een enorme vleugel die de kamer beheerst wordt dagelijks be speeld. het zit in het bloed, moeder is pianiste. ..Ach, uit traditie en omdat je het van kindsaf om je heen hebt gehoord, werd het na de dienst, toch bij vader in het bedrijf. Goed vak, dankbaar vak, de mens aankleden let terlijk en figuurlijk. Anderhalf jaar stage bij Bonnetterie, 1 jaar in Parijs bi.i Lalonde. de kostbaarste mantel stoffen. Vanaf postzegeljongen tot in de statenkamer. Het palet attractief samenstellen voor een klant is een diepgaande psychologische kwestie. Dezelfde stoffen in een verkeerde volg orde kunnen slecht uitpakken". Toen naar Engeland op accountantskantoor als hulpcounter. En naar Duitsland als onderdeel van opleiding bij Herrnaus- Jonge in leer statter. Hij was 23 toen hij bij vader, (bijzonder fijne vader, een vriend met wie ik nog nooit een kwaad woord heb gehad), in de zaak stapte. „Nou ja, toen ik 18 was vond ik hem een kletskous, een oude zeur en ik was blij weg te gaan. Maar dat gaat over. vooral als je trouwt. De start bij vader was niet zo verschrikkelijk leuk. Al die Tootaldasjes met stipjes en streepjes,- ik werd er doodmisselijk van. In "65 kreeg ik in Parijs door stom toeval van boetieks me leuke etalages adressen van fabrikanten die zin hadden in export. Ik bracht, als eerste, die Franse hemdjes, dasjes en truitjes, alleen voor herenboetieks. El ke maand naar Parijs totdat de fabri kanten het daar voor eigen land al niet meer aankonden. Net toen het op zijn ergst was. zei een boetieker hier: ik heb leren jacks nodig en kan er niet aan komen. Ik blufte: die maak ik voor je! Ik schetste, ging naar een leermaker, die voor vrouwen werkte en hij zei. niet om aan te trekken, die schetsen. Maar dat was gauw bijge schaafd. De boetieker kocht 90 stuks!! Die 90 eerste gingen niet, een strop van 12-13 mille. Ze waren te geavan ceerd. Vandaag loopt hetzelfde model als een lier. Maar vandaag wil ook de boerenjongen er hip bijlopen als ik dat woord nog eens misbruiken mag. Dat mijn materialenkeus beperkt is. vind ik fijn maar nou denk ik toch hiei-over - ik weet het nog niet". Hij spreidt op de grond" suède lappen met kleurige handdrukmotieven uit. Een probeersel. Nu tekent Adler voortdu rend voor die ene fabi'ikant en hij koopt de hele produktie van zijn eigen modellen op. doel de verkoop zelf. „erg leuk, 'sla ik voor 100 procent Tijdens het gesprek heeft hij herhaal delijk om dc hoek van de deur naar zijn dochter geïnformeerd. Gezien de stoeltjes en beren nog geen hippe, maar wel een die de vader beheerst. Een klein kwiek moedertje komt even en gaat weer snel. Zij doet de boek houding. Met de fijne schoonvader die vroeger in Tootal zat. A. Adler brengt me in zijn auto van de Amstelveensc woning naar Amsterdam. Onderweg rijden wij het vrouwtje in haar wa gentje voorbij. Ze wuiven enthousiast A. Mac Gillavry What a Man Een nieuue lepel voor baby een ei van Columbus! Het roestvrij stalen lepeltje is gemakkelijk in de hand. maar even gemakkelijk op tafel, want het valt niet om, zodat mammie er zonder morsen het drankje of de levertraan in kan schenken, met baby op school! {Prestige). Omstreden dubbel-elpee met strijkers en koortje De grote Bob Dylan heeft zich dc gramschap van zeer vele fans en praktisch de gehele binnen- en buiten landse poppers op de hals gehaald met zijn nieuwe dubbeliangspeler „Selfpor- trait". Men verwijt hem de keuze van „vreemd" re pertoire als „Blue moon" van Richard Rodgers, de vroegere Everly Brothers- successen „Take a mes sage to Mary" en „Let it be me", „The boxer" van Paul Simon enz, maar bovenal het gebruik van strijkers en gillend dameskoortje. Vreemde argumenten ei genlijk. als men bedenkt dat de in de aanhef genoemde personen waar mogelijk de vrijheid en de flexibiliteit van de huidige pop aan prijzen. Bob Dylan mag echter geen koortje en vio len in de groeven stoppen. Een beetje hypokriet vin den wij, ook al omdat bet eindresultaat echt niet slecht is zoals hier en daar wordt voorgesteld. Natuurlijk zijn er op Self- portrait" wat zwakkere nummers te vinden. Dat is echter normaal op een dub- belelpee met meer dan twintig titels. We geloven dat het kraken van Bob Dylans laatste escapades zit in diens gewijzigde stijl. Een jaar of zes, zeven gele den was Dylan immers nog de meest bekende en ook de beste protestzanger van de wereld. Zijn agressieve geluiden bepaalden toen het gedrag van vele jonge lui. Een ernstig ongeluk zette Dylan echter aan het denken en toen hij daarna weer op de plaat en op dè podia veischeen (na onge veer een jaar afwezigheid) maakte de wereld kennis net een totaal veranderde Dylan. De agressiviteit had plaats moeten maken voor een meer bezonken oordeel over de wereld. De warme toon overheerste sindsdien in Dylans songs. Een groot aantal mensen heeft daar eigenlijk nooit aan kunnen wennen. De ook uiterlijk nogal veranderde Dylan mocht nog wel rekenen op een grote schare aanhan gers, voor de meeste fans was hij toch niet meer „de oude-. We kunnen ons het i te leurstelling betekent. Toch zouden wij hen het advies willen geven zich wat soe peler op te stellen, omdat de relaxte Dylanstijl van dit moment een logische ontwikkeling is. Als Dylan nu dezelfde protestsongs van wat jaren terug zou zingen, zouden hem onge twijfeld ook verwijten tref fen. Er valt echt wel het no dige te genieten op „Self- porti-ait". Persoonlijk favo rieten van ons zijn het heerlijk steriele „All the ti- Bij de best verkochte Polydoralbums van dit moment onder andere „Live Cream", Jan Blaasers „Uit Ben Je" en „This Is Roberto Delgado". Van „Osaka" van The Shoes werden zo'n slordige 25.000 stuks ver kochtDe volgende heet Adios Corazon". Het eerste Polydoralbum van Albert Mol zal in augustus uitkomen. De titel wordt „Als Kind Reeds". De kans^ bestaat dat Buffalo Springfield weer hgrenigd zal worden voor een plaat en een tournee. De Engelse t.v. gaat een film uitzenden van Led Zeppelin die door de groep zelf gefinancierd is. Daarin onder andere hun optreden in de Royal Albert Hall en stiLkken uit htln laatste USA-tour. The Who treedt momenteel op met vijf road managers en een apparatuur, die uit 120 onderdelen bestaat Het ziet ernaar uit dat Thunder clap Newman met zijn tweede single Accidents in Nederland een hit gaat maken. Er is een album op komst van Tony Williams Lifetime met daarin ex- Creambassist Jack Bruce. De groep speelt volgens Pop-Mix samen, met Eric Clapton en Miles Davis op het Bath festival Volgens Barry Gibb is hij de enige die zingt op de single „I.O.I.O.". In Billboard las u dat Polydor voor een aantal landen, waaronder - Nederland.- de rechten ver worven heeft voor het Sire- label van Seymour Stein. De solosingle van Hans Vermeulen heet „In The Land Of Newhere". In het Nederlandse C W- blad Country Sounds wordt zeer positief gesproken over Through The Morning" van Dillard Clark. red horses" (ja, inderdaad met dameskooitje), „Belle Isle" (met strijkers),,,Alber ta". „Living the Blues", „The Mighty Quinn" en niet te vergeten „Wigwam", een nummer dal als singel wel eens hoge ogen zou kunnen gooien naar een hitnote ring. Van het zogenaamde „vreemde" werk stellen wij Gordon Lightfoot's „Early nfème „Copper Kettle" het meest op prijs. Dylan wordt op deze platen begeleid door een keur van bekende artiesten, waaronder The Band. Met laatstgenoemde groep gaf Dylan vorig jaar op het eiland Wight een geweldige show weg. waax- van enkele opnamen zijn gemaakt die op „Selfpor- trait" te vinden zijn („Mighty Quinn", „She be' longs to me"). Een heel aparte plaats wordt op deze elpees inge nomen door de nogal-huile rig gezongen nummers „Blue moon" en „The Boxer". Als men Dylans in terpretaties zangtechniseh gaat vergelijken met bij voorbeeld Billy Eckstine's versie van de Rodger-Hart classic en met Simon and Garfunkels „Boxer" lijken ze natuurlijk nergens op. Maar indien men let op de voordracht zal men toch moeten toegeven dat de boodschap veel beter over komt. zeker in „The Boxer". Als geheel toch echt wel een klasseplaat. Hound Dog op elpee Het zal slechts weinigen bekend zijn dat Elvis Presleys eerste hit ..Hound Dog" een coveiwersie was. In 1953 scoorde de blueszangeres Big Mama Thornton namelijk met dit nummer een hit van jewelste. Een jaar later ging Elvis echter met de eer, de roem en het geld strijken. Iedereen was Big Mama vergeten. Later deed zich nog eens zo'n zelfde geval voor. Big Mama Thornton schreef in 1961 „Ball and chain", dat enkele jaren geleden pas via Janis Joplin een sue es werd. Gelukkig heeft men deze vrouw uit Montgomery (Alaba ma) niet helemaal vergeten, want een paar weken geleden r'erscheen er van haar een langspeelplaat, ..Stronger than dirt" genaamd. Willie Mae Thornton, zoals Big Mama's ei genlijke naam luidt, heeft de armoe de, die in de blues zo dikwijls bezon gen wordt, werkelijk nog aan den (inmiddels omvangrijkelijve mee gemaakt. Op veertienjarige leeftijd maakte zij vloeren schoon in café's, waar zij op een zekere avond mocht Was komen opdagen. Sindsdien heeft Big Mama alleen nog maar gezon gen. En hoe mogen wij wel zeggen. Big Mama beschikt over een stem die de luisteraars geselt en streeft. Haar zang sluit volmaakt aan bij de klassieke bluestraditie, zij het wel iw een iets modernere vormgeving. Op Stronger than dirt" vinden we tien nummers, waaronder de al genoem de titels .Hound Dog" en ..Ball and Chain". ..Rollin' Stone" van Muddy Waters, ..That lucky old sun". Bob Dylans ..I shall be released" e.o. Voor de liefhebbers een noodzakelij ke aanschaf. (Mercury 134 234 MCY). CLAUDE Zonder de composities van de Ame rikaan Irving Berlin zou het repe toire van vele groten er besli anders uitzien. Wat zouden we roi Kerstmis moeten beginnen zond "White Christmas" en wat is ei party zonder ..Cheek to cheek De grote Franse pianist Claude Bolting eert op de elpee ..Clduae BoTTino joue Irving Berlin-I love a piano" de grote Amerikaanse componist door 't vertolken van 11 van diens nummers "White Christmas". "Cheek t c cheek", "Change partners", "'Nol strings", ,,Its a lovely day today", „They say it's wonderful" en vijf van die roestvrije num werden door Boiling met een mak-1 kclijk verteerbaar jazzsausje overgo ten. Een koortje vormt het snufje peper in deze smakelijke muziek- maaltijd. die vooral de ouderen goed zal doen. (Philips 844 975 BY). De showbusiness kent horden succes volle zangeressen. Minder dik ge zaaid zijn de vrouwen die als instru- mentaliste in de lichte sector popu lariteit weten te oogsten, en nog zeldzamer zijn de dames die zich wagen aan het schrijven van arran gementen voor vocal-groups en or- kesten.Dirigentes zijn. bij mijn we ten, op dc vingers van één hand le tellen. Er is echter één vrouw die als vocaliste, dirigente. producer, schrijf ster van commercials, arrangeur en instrumentalislc, multisucccsscn ge ïncasseerd heeft. Die vrouw is de tengere blonde en symphatieke Amerikaanse Anita Kerr. Met haar "Singers" was zij dé muzikale verrassing van het tiende "Grand Gala du Disque Populaire 1970". In een van zijn "Vuisten" etaleerde Willem Duys enkele dagen later nog eens duidelijk de grote talenten van deze vrouw. Door min der publiciteit omgeven verscheen kortelings een elpee die Anita Kerr zonder begeleiding volspeelde met pianomuziek van bijzondere klasse en muzikaal raffinement. "Dot Records" een onderdeel van het Paramount-concern, wist enkele ja ren geleden voor de som van één miljoen dollar de fenomenale talen ten van deze bijzondere vrouw ex clusief aan zich te binden. De eerste langspeelplaat die van de "Anita Kerr Singers" werd uitgebracht m vr ^sbiil ■ft m ja 1 ik/' liv rach en Hal Davis") bleek meteen een sensatie te zijn en werd in ons land onderscheiden met een „Edi- Van de grammofoonplaten die Anita t Kerr arrangeerde, of waar ze met haar kwartet op heeft gezongen. _zijn meer dan tweehonderd miljoen exemplaren verkocht. Zelfs een ster van formaat als trompettist Al Hirt laat voor alle platen die hij maakt de muziek ari-.angeren door Anita 1 Kerr. Niet zonder resultaat overi gens. want tot nu toe gingen van ce bebaarde trompettist reeds meer dan 1 tien miljoen platen over de toon- 1 bank. Wie is eigenlijk Anita Ken" Reeds op vierjarige leeftijd kreeg zij 1 pianoles, iets wat zij liever scheen te 1 doen dan het sjouwen met poppen en minikinde-vsgentje. zoals haar j leeftijdsgenootjes dat deden. j Grilli Sisters Amper twaalf jaar oud begeleidde ze haar moeder reeds op de piano wan neer deze optrad in radiopiogamma's oor de .Italiaanse inwoners van wen, dat Anita Kerr een contract zijn we reeds met de samenstelling Iemphis. Twee jaar later formeerde van vijf jaar met ons afsloot. Of- daarvan bezig. Dat betekent, dat e een groep die luisterde naar de schoon de besprekingen lange tijd in Anita Kerr voor het eerst liedjes f aam "The Grilli Sisters" een kwar- beslag namen is een en ander toch gaat zingen in het Duits. Frans en et, dat je in feite de voorloper zou zeex^ soepel en sympathiek verlopen. Spaans. De mogelijkheid is niet uit- unnen noemen van de huidige „A- Ax-tiesten met naam en faam als die gesloten, dat de groep zelfs een Ne- i ila Kerr Singers". Met haar tegen- van Anita Kerr en haar kwartet derlandse tekst op de plaat f voordige „Singers" twee mannen gaan veelal maar zeer korte verbin- biengt n twee vrouwen bereikte zij tenissen aan met grammofoonplaten- „Naast het contract voor de duur I en na de „Four Freshmen" nog maatschappijen. Voorheen zat Anita van vijf jaar heeft Anita Kerr nog iet geëvenaard niveau op het ge- Kerr bij „Dot Records" en omdat een andere overeenkomst gesloten. ied van de close-harmoney-zang. haar contract toch afliep en zij en Ze zal namelijk vier jonge arties- nkele maanden geleden kondigde haar gezin zich toch in Europa wil- ten, die verbonden zijn aan ons label, ^nita Kerr aan dat ze met haar den vestigden, vond ze dat een con- gaan coachen. Bij die vier zal ook een nan Alex Grob die tevens haar teact bij Philips het beste voor haar Nederlandse zanger of zangeres zijn" nanager is en twee kinderen was. Nu zou men zich kunnen af- Wie dat zal zijn, daarover kan Wim uzanne en Kelley naar Europa zou vragen: waarom komt iemand, die in Vissers geen zinnig woord zeggen. Wel omen om zich voorgoed in Zwitser- Amerika de top bereikte, plotseling dat Anita Kerr het 4-lal zal „backen" and te vestigen, van waaruit de naar Europa" Het antwoord is sim- met haar eigen kwartet, arran- uropese zaken iets steviger aange- pel: Anita Kerr had in Amerika de gementen maken en repertoire uit- akt konden worden top bereikt en omdat zich in de zoeken. Met Anita Kerr heeft oen Wim Vissers dit vernam had States geen nieuwe perspectieven „Philips" en daarmee dus ook ij geen minuut rust meer voordat voordeden besloot ze naar Europa ..Phonogram" die de 'philipsplaten ij de Anita Kerr Singers" voor te komen om te trachten zich hier distribueert een raspaardje van hilips gewonnen had En dat is hem weer naar dat Amerikaanse niveau de lichte muziek op stal gehaald, us een dezer dagen gelukt. toe te werken. Overigens gaat Anita Een duur raspaax-dje. dat wel, maar Vim Vissers: „Het is uniek en daar- Kerr in Europa een nieuwe vocal- wel een dat zijn rendement dubbel m ook een blijk van groot vertrou- group formeren. Op het ogenblik en dik zal opbrengen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 10