BANVLOEK VAN WAGTMANS OVER DIVERSE PLOEGEN „tour de fiance "/O De feestvreugde komt op gang STORM HIELD ZEILERS BINNEN Arad behield voorsprong Opa Zoetemelk mist geen enkele borrel DONDERDAG 16 JULI 1970 LEIDSE COURANT DOOR PETER HEERKENS MOURENX „Ze kunnen allemaal barsten". Kernachtige en niet mis te verstane woorden van Rini Wagtmans, die daarmee in Mourenx de banvloek uitsprak over zijn ploegleider en zijn ploegmaats. De stem van de Willebrorder klonk rauw door een verkoudheid en hij onderbrak zijn opzienbare reactie een paar keer voor al te opdringerige huilbuien. Zijn j rechter elleboog en rechter been zaten onder het bloed, zijn hoofd vol i sproeten keek vernietigend naar de hoek waar de Willem Il'ers samen- groepten. „Ze kunnen allemaal barsten". Rini Wagtmans meende het, maar hij wilde er eigenlijk liever niet over praten. Na een woeste rit tegen de Tourmalet en over de Aubisque zo spectaculair in de afdaling, dat de Franse radiozenders gilden van verbazing probeerde hij zijn gezond verstand te laten zegevieren. „In dit stadium wil ik voor mezelf en de ploeg de vuile was niet buitenhangen. Na de Tour misschien, nu niet." Rini Wagtmans een uur later, op kamer 19 van Hotel du Commerce in Pau. Zestig minuten na een etappe vol teleurstellingen en achterstand, die hij weet aan onnodig gesukkel met materi aal. „Ik ben wel vier, vijf keer van de fiets gemoeten, steeds was er iets". Hij lag (Rini Wagtmans) op 't bed naast Jos van der Vleuten, en verzorger Jose Vidal trok het trainingspak uit. Elle boog en been vol geronnen bloed en scha af plekken, kwamen bloot, „in de afdaling tegen een vrouw gebotst", leg de hij uit en vroeg om de wonden te wassen. Toen een diepe zucht, helemaal van onderen uit. De film van de negentiende rit draal de terug in het droeve bemodderde hoofd op een wit kussen. „In de beklim ming van de Tourmalet, moest ik wel vijf keer van de fiets". Rini Wagtmans kwam boven op een achterstand van 3.50, voor zijn doen meer dan onge woon. „Steeds was er iets, ik snap niet hoe dat mogelijk ds". Ton Vissers zei dat wel te begrijpen. „Rini wilde een ander zadel. Oké, maar daar moet ie toch een paar keer voor afstappen ze ker. of wil meneer dat we dat ding zo onder hem vandaan schroeven?" Meca nicien Jo Hulshoff over de materiaal klacht: „Na die pech in La Mongie, konden we er bij de reparatie het stuur niet uitkrijgen. We pakten de vork, maar het stuur kwam geen millimeter mee. Het was er lang niet uit geweest en geoxydeerd. Ik heb hem in tweeën gezaagd, maar daardoor werd hij een centimeter korter. Rini vroeg om een nieuwe, stijle vork, maar die hadden wij niet bij ons. Wij hebben er toen vanochtend gauw een van Feretti ge kocht. Hij maakte een proefrit en was tevreden. En nu mankeert er ineens weer wat aan. Hoe dan ook, Rini Wagt mans ging met onrustbarende regel maat op weg en verspeelde er minuten mee. „Ze gaven me de reservefiets van Van Looy, toen die van Van der Vleu ten en tenslotte zat ik weer op dat kreng van mezelf. Net een boerenkar. Het is alsof de fiets zo onder me van daan glijdt". Ton Visser, die aan de finish In Mourenx geconfronteerd was met eerste kritiek van Wagtmans op het materiaal, haalde fel uit. „Dat vind ik incorrect van hem. Natuurlijk, er best wat aan die fiets zijn, maar nooit zo erg dat hij er nu alle schuld van zijn slechte dag op moet afschuiven". En Ton Visser herinnerde aan de ver schrikkelijke afdaling, die Wagtmans op de Aubisque maakte, toen hij (na in de uitloop van de Tourmalet bijgekomen te zijn) als een van de laatsten de top passeerde, op 3.20. Een duikvlucht, w; de volgers in Mourenx vol verbazing ontzetting over spraken, en de Franse commentatoren tot knetterende superla tieven inspireerde. Wilde tocht Binnen 20 km (Ton Vissers schatte het op ongeveer 14, 15 kilometer) had Wagtmans 3.20 goedgemaakt om aan te sluiten bij het kopgroep je met Eddy Merckx. Er was een wilde otcht naai beneden voor nodig geweest. Ton Vis sers: „Levitan keek me aan en maakte kruisjes. Albert Bouvet, de koerscom- missaris, die achter op de motor zit, sloeg zijn handen voor zijn hoofd. Zo hard ging het. De kilometerteller mijn auto schommelt steeds tegen de 100. Ongelooflijk. Dat heeft nog nooit iemand meegemaakt". Midden in deze spectaculaire had een overstekende vrouw Wagtmans ten val gebracht. Bij de doorkomst ii Les Eaux-Bonnes (het eerste bergdorpje de Aubisque) was ze pardoes het wegdek overgestapt. „Ik schampte haar met mijn elleboog", verduidelijkte Rini Wagtmans zijn smak tegen het asfalt. Voor de zoveelste keer moest er een andere fiets aan te pas komen. En weer wierp Rini Wagtmans zich in 'n flitsen de achtervolging, de Aubisque af. „Die tijdrit vond ik vanzelfsprekend prachtig het spektakel ook, maar ik zou wel bang worden", sprak Vissers bezorgd. .Iedereen is ervan overtuigd dat dit ooit fout moet lopen. Er waren stukken bij waarop ik mijn auto inhield, want dan werd het risico te groot. Dat kon ik mijn passagiers niet aandoen". Rini Wagtmans, op dat bed in Du Commerce, gaf toe veel geriskeerd te hebben, ,,meer dan ik in deze Tour tot op heden deed". En dan, met schorre stem en weer die vervelende tranen: was verbeten, geïrriteerd. Daarom ging ik er zo fel tegenaan. Alles wat ik de laatste dagen in onze ploeg mee maakte, sprong in mijn hersens om hoog. Ze geven me geen aandacht. Ik word gewoon niet als mens behandeld, je kunt zeggen wat je wilt, maar het helpt allemaal niks". Die tobberij („ik moest onderweg moeite doen om niet te gaan huilen") oordeelde Wagtmans drukte zijn prestatie op deze 19de Tourdag. Daarom kwam hij op achterstand, die overigens later werd goedgemaakt. Excuses Ton Vissers noemde de excuses die Wagtmans aanvoerde, flauw. „Wat is nu, dat geklets over die fiets. Ie mand, die so kan dalen, bewijst dat het materiaal in orde was. Wat had dat moeten zün als hij wel op 'n fiets naar zijn zin gezeten had". Dit horend snuift Rini Wagtmans. „Op een goeie had ik minder hoeven te riskeren. Dat verge lijk van Vissers gaat helemaal niet op". Ton Vissers zoekt en vindt dan („zo moeilijk is dat trouwens niet voor mij") zijn verklaring voor de depressieve, op standige bui van Rini Wagtmans. praatte. Ik waarschuwde hem er nog voor, maar hij luisterde niet. Nu is hij ziek en dat drukt zijn prestaties. In de beklimmingen krijgt hij geen lucht ge noeg en dat is alles. En, volgens mij, komt daar nog de teleurstelling bij over het feit dat hij de tweede plaats niet kon pakken. Nee, Rinus moet niet zeg gen dat het aan het materiaal of de ploeg ligt. Waarom vertelt hij niet ge woon dat hij zwaar verkouden is? Dat is toch waar en een acceptabel excuus. Iedereen zal het aannemen. Maar Rini Wagtmans blijft erbij, dat het niet aan die verkoudheid ligt. Ik voel me sterk genoeg om tegen een huis op te fietsen. Maar hadden ze vandaag nog een bergje van de vijfde categorie ingelast, dan zou ik nog in moeilijkheden zijn geweest. Gewoon door de trammelant". Van Rini Wagtmans kunnen ze alle maal barsten. Ploegleider Ton Vissers en het grootste deel van zin collega's bij Willem II. „Vissers vindt nergens iets van. Die vindt alles wel goed. Maar beslissingen kim je niet lachend nemen zoals hij doet. Dan moet je met de vuist op tafel slaan. Dat gebeurt bij ons niet". Ton Vissers over deze aanval: „Wat is dat, met de vuist op tafel? Maurice de Muer van BIC, dal is zo'n harde, maar wat maakt hij in deze ploeg klaar? Niks. Brik Schotte van Mars Flandria noemen ze een zachte ploegleider. Die vroeg nou toevallig wel Jopie Zoetemelk als tweede na Parijs. Ik bedoel maar., of verwacht Rini Wagtmans dat ik mannen als Dolman en Hoogerheide onder een donderspeech opdracht geef hem te steunen in de bergen? Ha! Ik zie het al gebeuren. Wij hebben nu eenmaal geen klimmers, dat geef ik graag toe. Wij missen ze. maar dan moet Rini daar de oorzaak van vinden en niet bij een zwak beleid. Hoe kan ik nou in 's hemelsnaam jongens, die slecht naar boven gaan, tot assis tenten van Wagtmans benoemen? Rini Wagtmans blijft erbij dat er wat hapert in de ploeg. „Alleen oJs van der Vleuten en Jan van Katwijk zijn mijn vrienden. Verder wil Rini Wagtmans er niet over praten. Over details in zijn kritiek op Ton Vissers niet, over een nadere beschouwing van zijn ploeg maats niet. „Ik zou veel kunnen zeggen, maar op dit moment wil ik dat niet, dat is beter voor mezelf en voor de firma. de vijftigste Kaagweek vanwege de storm worden afgelast. (Van onze zeilmedewerker) WARMOND Een gierende storm heeft de Kaagiveekvloot van ruim 650 schepen de gehele dag aan de wal gehouden, Achter de ramen van de knusse Kaagsociëteit keken de zeilers lusteloos naar de golven, die in een tijdeloze beweging over de Kagerplassen rolden. Iedereen scheen blij te zijn dat hij vaste grond onder de voeten had. Voor de slotdag van de 50ste Kaag- week ziet het er ook niet best uit: De Bilt voorspelt niet veel goeds, een krach tig noordelijke wind. Voor de zeilers is iets minder nog juist te doorstaan. Dit zou betekenen dat het dan in de Regen boogteamwedstrijd een hard gevecht zal worden. In één race zullen de Hollanders meer dan 3,5 pnt- méér moeten behalen dan hun concurrenten, om hen te kloppen. Overigens was er gisteren in deze klasse toch wel het een en ander te doen. Reeds in de wintermaanden circuleerden er in Regenboogkringen klachten over de nieuwste Regenboog het Jantje van Ley- den. Na beraadslagen bleken deze klach ten omtrent een foutieve afmeting on gegrond. Een metei van het Verbond had een gunstig advies uitgebracht over het Jantje van Leyden van eigenaar Frans Kranevelt. Hij heeft met zijn schip vorig jaar de hoofd- en wisselprijs in de Sneek week gewonnen. Tijdens de Kaagweek echter werden Friese bezwaren weer naar voren gebracht. Kranenvelt had zich weer ingeschre ven voor dit evenement, doch door deze aanhoudende negatieve uitlatingen van de Friezen heeft hij zich teruggetrokken. De noordelingen blijken nu achteraf danig met dit voorval in hun maag te BOEKAREST De Roemeense voet balkampioen Ut Arad heeft woensdag op de 28e speeldag van de lopende com petitie een nederlaag geleden tegen FC Arges Pitesti: 23. Ut Arad behoudt echter zijn voorsprong van twee punten op Rapid Boekarest dat niet speelde. woensdag zijn: Farul Constanza 1—3: CFR Cluj— 2—1; ASA TG Mures— 0: Jiul Petroseni—Dlnamo ersltatea Craiova—Steagul De uitslagen Polltejnlca Iasl 3 Bacau 2—1 Plolestt 3—0; Un: de Belg Poppe, de Belg Huijsmans, de (Van onze speciale verslaggever) RIJPWETERING Opa Zoetemelk is momenteel de gelukkigste man in het rustieke Rijpwetering. De krasse zeventiger zou elke keer wanneer kleinzoon „Jopie" een goede dag mocht hebben in de Tour de France in huize Zoetemelk een „neutje" in ontvangst mogen nemen. Die afspraak is door het succes van de Rondedebutant volledig uit de hand gelopen. Opa Zoetemelk is de laatste dagen in de ouderlijke woning van Joop middenin het landelijke Kaagdorp kind aan huis geworden. Ondanks dit voorval is er ogenschijnlijk niets veranderd in het leven van de ouders van Zoetemelk. Zij willen dat liever ook niet. Al die onverwachte belangstelling voor de prestaties in de Tour doen zij kwasi-onverschillig af met een gebaar van overbodigheid. Maar vrienden van de familie Zoetemelk weten wel beter. Van Leeu wen, de enthousiaste woordvoerder van het gis teren genïstalleerde huldigingscomité, herinnert lat in huize Zoetemelk normaal twee radio's staan. Sinds kort hoeft de familie echter een derde radio aangeschaft. Als er een kapot raakt, weet je tenslotte nooit... De uiterlijke rust in het waterrijke Rijpwetering doet in deze dagen van hoogspanning in de Tour de France bedriegelijk aan. En wordt dan ook uitgelegd als een soort stilte voor de storm 's Middags wanneer de radio-uitzending over de Tour begint, zie je bijna geen kip op straat. Maar enkele ogenblikken erna bespreken opge wonden bewoners de prestaties van Joop Zoete melk. Achter de schermen van het dorpsleven is dan ook al heel wat gaande. Een algemene spontane vreugde-uitbarsting zal beslist niet lang meer op xzich laten wachten. De bewondering voor de prestaties van Zoetemelk blijkt al met- '.'een wanneer men in Rijpwetering arriveert. Achter elk raamkozijn staat een in roodwit gekleurde foto van de grootste dorpsheld. De laatste dagen zijn er ruim 5000 exemplaren onder de inwoners verdeeld. In vuur en vlam geraakte wielervrienden wilden aanvankelijk een bus charteren om met een legioen van dorpsvrienden in Parijs hulde t< brengen voor de prestaties van Joop Zoetemelk. Maar het huldigingscomité heeft van dit voorne men moeten afzien omdat het niet zo snel aan kaarten kon komen. Een aantal geestdriftige wielerenthousiasten hebben toen onmiddellijk hun armen ineengestoken en installeerden gister avond officieel een erecomité. Woordvoerder Wies van Leeuwen, de ondernemende, postbode, die gisteren al een bankrekening opende ten name van „huldiging-Zoetemelk", doet uit de doeken dat het plan bestaat Joop Zoetemelk volgende week woensdag na de Acht van Chaam in het zonnetje te zetten. Het moet een massaal dorpsfeest worden, zegt hij. Alle plaatselijke sportverenigingen zijn reeds gevraagd om een af vaardiging van ongeveer 20 leden naar de huldi gingsceremonie te zenden. Een lange stoet van lampionnendragers moet een feestelijk cachet geven aan de ereronde van Joop Zoetemelk door Rijpwetering. Waarschijnlijk zal de kopman van Mars-Flandria al het enthousiasme van zijn dorpsgenoten in een open landauer moeten bele ven. Renners van de Leidse wielervereniging Swift zullep rond de feestwagen de herinnering aan de Tour de France hoog houden. Onder de oppervlakte van het landelijk schoon gloort in Rijpwetering de uitbundigheid. Men is eigenlijk nog een tikkeltje voorzichtig, omdat het einddoel Parijs tenslotte nog niet gehaald Is, maar men twijfelt er nauwelijks meer aan dat de tweede plaats in het eindklassement uit de bus zal komen. AJ die naderende festiviteiten hebben in huize Zoetemelk de nodige verontrus ting gewekt Moet dat nou allemaal wel, vroeg de moeder van Joop zich gisteren af. Maai postbode Van Leeuwen sprong onmiddellijk in de bres en legde uit dat zij in het vervolg zal moeten leren leven met de gedachte dat haar zoon niet alleen In Rijpwetering, maar bijna in heel West-Europa een beroemdheid is gewor den. Ook vader Zoetemelk wil zich niet direct neerleggen bij de aankondiging van een sponta ne vreugdereactie. „Hij rijdt voor zijn brood. Laat al die poespas maar achterwege". Maar ook deze barrière werd door de vriend des huizes Van Leeuwen snel uit de weg geruimd. Pastoor Van Diepen, die in de afgelopen dagen opvallend veel belangstelling aan de dag legde voor de sportieve gebeurtenissen in zijn dorp, zegt over de naderende feestroes: „Joop zal zich laten huldigen, maar hij vindt hel een bijkomsti ge aangelegenheid. Je kan er toch niet onderuit, zal hij redeneren, maar je krijgt wel de indruk alsof hij zich afvraagt: wat heeft dat nou nog met wielrennerij te maken". En verder zegt de eerwaarde nog: „Iedereen in Rijpwetering mag Joop erg graag. Hij is eenvou dig. Hij speelt het misschien niet altijd met show, maar hij is goudeerlijk. Wat bij doet, doet hij goed. Het succes zal hem dan ook nooit naar hel hoofd stijgen. Ik verwacht dat deze Tour de inleiding zal vormen tot volgende rondes, waarin Joop zal proberen Merckx te verslaan. Hij zal ook daarin vroeg of laat slagen".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7