t Meer inspraak burgers bij aanleg van nieuwe wegen g TV. W.-storm jaagt campings leeg AMERIKA VOELT ZICH DOOR HIPPIES BEDREIGD Prijzenslag rond consumptiemelk NEDERLANDER EET VET EN KIJKT VEEL TELEVISIE Min. Bakker opent Ke lel brug Ed Krekelberg toch naar Wassenaar Rude Pravo: )ubcek heeft zichzelf uitgestoten Is Texel lijdt onder windkracht 11 Kamerleden onmondig „Woodstock"- regisseur Mike Wadleigh over zijn film NIEUWE CITROËN EEG-statistieken DONDERDAG 16 JULI 1970 LEIDSE COURANT (Van e verslaggevers) EMIVfELOORD Dit najaar nog zal het ministerie van Verkeer en Waterstaat beginnen met experimen ten om de burgers meer inspraak te geven bij plannen voor de aanleg wegentracé's. Dit om bij het publiek de indruk weg te nemen dat het ministerie er slechts op uit is z'n eigen zin door te drijven. Dit werd gistermiddag meegedeeld door mi nis- ter Bakker bij de opening van da nieuwe Ketelbrug tussen de Noord oostpolder en Oostelijk Flevoland Het 3b de bedoeling dat Rijkswater staat van een wegtoacé meerdere vomlaint- onibwerpen maakt. De Commissie Wegen van de Raad voor de Waterstaat vraagt de betrokken gemeenten vervolgens de plannen ter inzage te leggen. Ook zullen voorlichtingsbijeenkomsten en hoorzit tingen gehouden worden. Als alle sugges- adviezen en bezwaren zijn binnen gekomen beslist de minister over het De nieuwe KeteLbrugi waaraan drie jaar is gewerkt, is 770 meter lang en 32.5 meter breed. De totale bouwkosten be droegen 27 miljoen gulden. De Ketelbrug brengt het noorden een stuk dichter bij de Randstad Holland. Of zoals minister ;er het zèi: „Steeds meer wester en de Drentse hooglanden niet zo heel veel verder liggen dan Loosdrecht en het Amsterdamse Bos. De minister benadrukte nog wel dat de voorlopige route, zoals die nu door de IJsselmeerpolders gebruikt kan worden, allerminst ideaal is voor het te verwach ten extra-verkeersaanbod. Van de nieuwe rijksweg 6 zijn nog maar enkele kilo meters gereed en voorail in de Noord oostpolder zal nog geruime tijd het lokale wegennet gebruikt moeten worden. PRAAG (Reuter) Het Tsjecho-Slo- I waakse partijblad „Rude Pravo" heeft (vandaag een felle aanval gedaan op de tormalige partijleider Alexander Dub- I eek. Het blad wil met deze aanval, die 6000 woorden telt en anderhalve pagina ■beslaat, de Dubceklegende vernietigen, die „nog steeds in ons land leeft", zelfs (onder de partijleden. „Rude Pravo" beschrijft Dubcek als een zwak en gewillig werktuig voor de .contra-revolutionaire krachten" en noemt hem „onprincipieel, laf en een in die 't op een akkoordje wil gooien", legende van Alexander Dubcek is ;telijk geschapen door een groot ap- at van revolutionaire krachten. Zij is ingedrongen in het bewustzijn van ons volk, met inbegrip van de communs- ten. De legende leeft nog steeds in ons land en veel progressieve mensen in de kapitalistische landen zijn er ook voor bezweken", aldus het blad- uwe leiding van de partij heeft Alexander Dubcek volledig de gelegen heid gegeven zjjn fouten te begrijpen en voorzover als dat mogelijk was uit de modder te komen. Dubcek heeft deze weg niet gevonden tijdens de keren dat de partij organen verscheen. Om deze reden heeft hij zichzelf uit onze gestoten", aldus het partijblad. (Van r verslaggevers] De nieuwe Ketelbrug. TEXEL. De noordweslerstonu van gisteren, die tijdens hevige regenbuien met windkracht 11 over Texel loeide, heeft voor een trieste terugtocht van honderden kampeerders gezorgd. Naar schatting 200 mannen, vrouwen en kin deren ontvluchtten gedesillusioneerd het eiland. Honderden tenten zjjn bovendien vernield. Campinghouders hebben voor duizenden guldens aan kampgeld moeten terugbetalen. De grootste aftocht kwam van de camping „Het Koger Strand" bij De Koog. Daar paJkten ruim 1200 gasten haastig alles bijeen, ma een macht waarin het letterlijk gespookt ihad en nadat on ervaren kampeerders tevergeefs hadden getracht hun bezittingen te beschermen. Het waren voornamelijk gasten die voor het eerst naar Texel kwamen. Velen vertrokken hals over kop. Een groot aantal zelfs zonder kampgeld terug te vragen. .Uit de Sluftervallei dm Cocksdorp op de noordelijke punt van het eiland ver- AMSTERDAM De Nederlandse ten niskampioen Niek Fleury is door de KNLTB voorlopig geschorst voor deelne ming aan internationale tenniswedstrij den. Fleury mag eveneens niet uitkomen in Nederlandse teams. De tennisbond heeft tot deze maatregel besloten naar aanleiding van het gedrag van de Amsterdammer tijdens de ont moeting voor de Davis Cup tegen Grie kenland in Athene. Hans van Dalsum, de aanvoerder van het Nederlandse team, had klachten geuit over het gedrag van Fleury, die op zijn hotelkamer alcohol zou hébben gebruikt. trekken circa 400 kampeerders. Met grote moeite kon men daar twee grote feest tenten overeind houden, die opgesteld waren voor de festiviteiten rond het 135-jarig bestaan van de polder Eieriand. „Het was afschuwelijk", vertelden campinghouders, „er was geen houden aan. Zoiets komt hier zelden voor. Wind kracht 10 hebben we wel meegemaakt, maar 11 d« zeldzaam en als je ermee te maken krijgt, weet je miert wat je over komt". Huurders van bungalows en hold- gangers zaten uiteraard veilig, maar hun aantal is maar een fractie van het grote leger vakantiegangers dat Texel jaarlijks bezoekt. Volgens voorzichtige schattingen zijn nu nog 10.000 tentbewoners op het eiland, waar einde vanmorgen de lucht er weer „droog" uitziet. (Van c Paus Paulus: barometer Kerk op veranderlijk ROME (KNP) Op de laatste audiën- ie in de St.-Pieter in Rome, die de paus gisteren heeft gegeven, alvorens naar zijn vakantieverblijf in Castel Gandolfo te vertrekken, heeft hij gezegd, dat de barometer van de Kerk op onweer en veranderlijk staat Hij verklaarde, dat het Vaticaans concilie in plaats van, zo als verwacht, rust gebracht te hebben, staringen en problemen heeft opgeroepen. De na-eonciliare tijd is een periode van spanningen, veranderingen, nieuwig heden en discussies geworden. „Er is heel wat wijsheid voor nodig, heel wat gezond versland, heel wat over leg en heel wat bidden om de nieuwe situatie eerlijk en juist te analyseren. Maar de paus zei zich tot devies te hebben genoment „Beproef alles, be houd het oede en verwerp het slechte". I blad. DELFT Dc jezuïet Ed Krekelberg die met ingang van gisteren door zijn pro vinciaal is overgeplaatst naar Wassenaar, zal naar alle waarschijnlijkheid niet in gaan op het aanbod van de Delftse inter- parochie om gebruik te maken van de huisvesting die voor hem. middels een advertentie is verkregen. Volgens het provincialaat van de .jezuïeten in Den Haag zal pater Krekelberg dezer dagen inderdaad naar het patershuis in Wasse naar gaan. Zijn koffers zouden reeds zjjn verzonden. De overplaaatsing van pater Krekel berg heeft volgens de provinciaal iniets te maken met diens artikel tegen het Westlands jongerenblad. Hij zegt: „Eer dere berichten dat de de overplaatsing in verband gebracht moet worden met het artikel van pater Krekelberg tegen het „Sexnummer" van Bratos zijn uit de lucht gegrepen. Het besluit hiertoe is al enige maanden geleden genomen. Het beoogt alleen een verbetering te brengen in de leefbaarheid van de patersgemeen- schap in Delft. Pater Krekelberg blijft lesgeven op het Delftse Stanislascollege". Op het provincialaat voegde men daar nog aan toe dat als in de toekomst dui delijk zou worden dat het in Wassenaar wonen en het in Delft werken moeilijk heden op zou leveren voor pater Krekel berg, men dan bereidis in Delft naar ge schikte huisvesting om te zien. Men blijft de bemoeienis van de inler- parochie om de pater nu reeds in Delft kamers aan te bieden wat vreemd vin- Namens de inteiparochie 'liet mr. J- Rigters desgevraagd welen geen duide lijkheid te kunnen brengen in de vraag of pater Krekelberg al dan niet in Delft blijft. WERKENDE JONGEREN: De jongste televisielezer van de Bondsrepubliek Duitsland is nog op school. Het s de dertienjarige Ulrich Bcithge uit Breitenbach bij Bebra in Noord-Hessen. In de jeugduitzending „lk heb een wens" leest hij eens per maand nieuwsberichten voor kinderen. Deze moeten de jonge kijkers op een geschikte manier over de belangrijkste gebeurtenissen uit de wereld van de volwassenen informeren. e parlementaire redactie) DEN HAAG De katholieke jonge ren vragen zich af of de Tweede-Ka merleden wel in staat zijn voor hun belangen op te komen. Het blad „Wer kende Jeugd" van de K.W.J. herinnert eraan hoe tijdens de hete dagen van juni Kamervoorzitter mr. F. van Thiel „welwillend en neerbuigend" de Kamer leden desgevraagd toestond de kolbert- jasjes uit te trekken, zodat zij voor het eerst in de parlementaire geschiedenis de vergadering in hun hemdsmouwen mochten bijwonen. „Je gaat je wel afvragen of de Ka merleden wel moudig genoeg zijn om de belangen van de werkende jongeren in de kleinburgerlijke sfeer van de Tweede Kamer te vertegenwoordigen, wanneer diezelfde Kamerleden niet eens mondig genoeg zijn om zelf te bepalen hoe ze gekleed gaan", aldus het Mike WadleiKh, de regisseur van „Woodstock" zat op een bank in het Leicester Square. Hij zag cr hele maal niet als een beroemdheid uit en hij verontschuldigde zich ervoor dat hij zich die morgen niet erg duidelijk uitdrukte, en zei: „Als je met zulk lang haar door New York wandelde, dan zou je het wel weten. „Alleen al", zei hij, omdat heel wat mensen zouden aannemen dat a) je je niet waste, b) je verdovende mid delen gebruikte en c) je van plan was vreselijke dingen met hun doch ters te doen. Kortom, veel mensen Er i Citro Op komst. Hier is hij tijdens één 1 de proefritten gesnapt. Het is de bedoeling dat dit nieuwe model, de „GS", eind augustus geïntro duceerd zal worden. Het is een middenklasse wagen, die ver moedelijk tussen de aqht- en tienduizend gulden zal gaan ikosten. De wagen wordt aan gedreven op de voorwielen en heeft een viercilinder motor smet bovenliggende nokkenas. De be kende hydro-pneumatische vering is natuurlijk weer toegepast. Onlangs werd in Tokio een show gehouden van gebreide mode. Op de foto een swingend model met verzwaarde franje aan de mouwen en taille,' en een bijzonder brede (Van t parlementaire redactie) DEN HAAG Veel melkdrinkers, vooral buiten het westen van het land, zullen maandag aanstaande voor een liter melk een cent meer moeten betalen. Dit is het gevolg van een eigenmachtige prijsverhoging van de coöperatieve zuivelfabrieken, verenigd in de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ. Dc zuivelcoöperaties gaan moedwillig de prijzenbeschikking van minister Nelissen (Economische Zaken) overtreden. Niet alleen de FNZ, maar alle zuivelproducenten en veehouders zijn het erover eens dat de prijzen van de consumptiemelk te laag is. Dit ondanks de ene cent verhoging die minister Nelissen per 1 juni toestond, en de extra cent die daar half juni nog bijkwam voor het westen van het land. De overtreders van de prijzenbeschik king riskeren hoge boetes. De Economi sche Controledienst zal begin volgende week in de zuivelindustrie actief zijn en de overtreders verbaliseren. De zwaar ste straf, die de rechter mag opleggen, is sluiting van de overtredende onderne ming. Voorwaardelijke boetes van bij voorbeeld 8000 gulden kunnen er echter ook flink inhakken. De coöperatieve zuivelfabrieken staan vooral buiten het westen van het land. In de coöperaties werken de veehouders samen. Van de te lage melkprijs zijn juist deze veehouders de dupe. Doorgaans be talen de melkfabrieken aan de boer wat er overblijft wanneer alle kosten zijn afgetrokken van de prijs die de fabriek voor zijn melk kan maken. Het produktschap voor zuivel is het niet eens met de illegale actie van de coöperaties. Het schap vindt, dat de melkprijs al per 1 april over het hele land met ruim drie cent had moeten stijgen. Nu de regering anders besliste, kan het schap zich daar slechts bij neer leggen. Het prijsverschil tussen het westen en rest van het land heeft het produktschap ook slechts noodgedwongen aanvaard. Deze verhoging stond minister Nelissen toe omdal uit een onderzoek naar dé rentabiliteit bij enkele grote melkfa brieken in het westen was gebleken dat deze extra-cent nodig was om de kosten stijgingen te dekken. Volgens de zuivel- organisaties hebben echter ook in de rest van het land de zuivelfabrieken met dezelfde kostenstijgingen te maken. BRUSSEL (ANP) De Ne derlander eet vet. Aan die conclusie valt niet le onlko-' men als men de cijfers van de jongste EEG-basisstalis- tieken naast elkaar legt. Daaruit blijkt namelijk dat iedere inwoner van ons land per dag 153 gram vetten consumeert, verreweg het hoogste getal in de zes lan den van de EEG. De Luxem burgers en de Belgen doen het iets kalmer aan mei 144 gram en ze worden op de voet gevolgd door de Fransen met 142 grain. Dan volgen Duitsland en Italië met res pectievelijk 136 en 93. Met het consumeren van eiwitten komen de Nederlan ders op de 4de plaats mei 84 gram per inwoner per dag. De Duitsers doen het met 81 gram, Frankrijk met 99, de Belgen en Luxemburgers met ieder 88 en Italië met 87. Alles bij elkaar nemen de Fransen het grootste aan tal calorieën tot zich, name lijk 3172 per man per dag. Op de Duitse Bondsrepubliek na is Nederland het dichtst bezet met televisietoestellen, namelijk 197 per 1000 inwo ners. Duitsland heeft er 231 op de 1000. Dan volgen de Belgen met 186, de Fransen met 167, de Italianen met 146 en de Luxemburgers met 131. Wie eenmaal ziek is van te veel eten. autorijden en tele- isiekijken kan in Nederland relatief slecht medische hulp krijgen. Per 100.000 inwoners zijn ér in Nederland name lijk 114 geneeskundigen en Jat is op Luxemburg na 1101) het laagste getal van de Gemeenschap. Italië is wat dat betreft het gunstig ste land met 171 artsen voor 100.000 inwoners. In België ligt het getal op 151, in Duitsland op 148 en in Frankrijk op 118. Per 100.000 inwoners zijn er in Nederland ook maar 714 ziekenhuisbedden tegen bij- oorbeeld 1270 in Luxem- volgt l we Nederlander komt op per dag de meest bescheiden to. Het aantal auto's per 1000 bure Frankriik 3169, de Belgen en Luxem- eters. inwoners ligt in Luxemburg Luxemburg met 1120 burgers op 3090, de Duitsers Met hun goed gevulde ma- echter beduidend hoger na- komen Duitsl; op 2955 en de Italianen zijn gen stappen 165 van de melijk op 235. Frankrijk Italië met 985 met 2891 calorieën per man 1000 Nederlanders in hun au- volgt met 223, Duitsland met 8-,7 zouden zich bedreigd voelen. Mij is het vele keren overkomen. Eens nam ik mijn dochtertje een schatje mee naar de markt. We kwamen bij een stalletje met grote druiven en toen ik even niet keek, strekte ze haar handje uit en pakte er een. Het volgende ogenblik rende de koopman op me af. Hij greep me vast en zei zoiets als: „Jij vuil, smerig hippie.. Dus je leert zelfs je kinderen stelen? Is niets veilig meer tegenwoordig?" Het ging maar om een druif en het kind wist nog niet eens wat ze deed. Klaarblijkelijk kon hij niet redelijk denken. Maar Amerika in zijn ge heel is niet redelijk meer. Dat is het verschil tussen daar en hier. Hier kan iedereen lang haar dragen. Nie mand kijkt er meer naar. Men is niet bang. Nixon geeft niet om studenten of de mensen die protesteren. Hij heeft er nooit aandacht aan geschonken en dat zal hij ook nooit doen. Omdat hij weet dat hij de meerderheid van de bevolking achter zich heeft en omdat hij weet dat deze groep steeds behoudender wordt. Hij speculeert erop dat ze zich bedreigd voelen, niet door geweld maar door de din gen die ze in de film „Woodstock" kunnen zien. Jonge mensen, die niet meer accepteren, wat zij altijd geac cepteerd hebben en die volkomen verschillende maatstaven aanleg gen. „Weet u dat sinds, of liever ondanks ..Woodstock", het in vele staten ver boden is om voor meer dan 1500 mensen tegelijk rock te spelen? In sommige plaatsen heeft men zelfs geprobeerd de film te verbieden. fUm i hadden met hon derdduizenden gewone, blanke jon gens en meisjes die samen wilden zijn om naar muziek te luisteren. De politie-inspecteur die hen in de film hierom prees is ontslagen. Ze willen een bedreiging zien, zelfs waar deze Wadleigh, een slanke jongeman die zich wast en nog geen vlieg kwaad zou doen, wil dat we zijn film zien in het licht van wat er op het ogenblik in Amerika gaande is. An ders zouden zijn motieven verkeerd kunnen worden uitgelegd. Men heeft hem bekritiseerd omdat hij, met fi nanciële steun van Warners, een an- ti-establishmentfilm voor het esta blishment heeft gemaakt, en hij is er zich van bewust dat hij het een en ander nader moet verklaren. Hij is er zich van bewust adt zijn tevredenheid „drie dagen rusl. muziek en liefde" in Amerika anders uitgelegd kan worden. ..Als het u een beetje al te vrij voorkomt, dan spijt me dat. Ik heb geprobeerd zowel verslag uit te brengen als commentaar te leveren. Misschien heb ik er niet zo'n sucoes van ge maakt, ik weet hel niet. Maar op het ogenblik vervult de film een belangrijke functie in de Verenigde Staten, waar zoveel mensen denken dat de jongeren alleen maar heilige huisjes omver trappen". Hij is het ermee eens dat de film niet is gemaakt om wat Warner Brothers ervan gemaakt hebben met het uitdelen van Woodstockspeldjes, -hemden en Woodstockleuzen. „Na tuurlijk zijn ze er reclame mee gaan maken. Maar het is een beetje wal gelijk. Het gaat erom dat ik zonder hen nooit zo'n goede film had kun nen maken, en ze hebben er zich werkelijk niet veel mee bemoeid. Met de andere films die ik gemaakt heb, heb ik niets verdiend. Ze wer den wel erg geprezen, maar van loftuitingen kan je ook niet leven, en daarom heb ik het op een andere manier geprobeerd". De afgelopen drie jaar is hij actief bezig geweest met het maken van films; eerst, met documentaires voor de televisie en daarna voor zichzelf. Hij nam al zijn geld van de bank op en leende en bedelde om geld om de film „Wood stock" te kunnen maken toen de overige filmmaatschappijen zich al in een vroeg stadium teruggetrokken hadden. Uiteindelijk rook Warner Brothers winst en gaven geld. Daar na moest hij uit meer dan 100 kilo meter film en 81 uur geluid een film samenstellen. Hielp of hinderde Warner Brothers? „Soms waren we het met elkaar oneens, maar uiteindelijk is alles goedgekomen". Was het 't waard, afgezien van het geld en de roem? „Ja, ik denk dat de film wérkelijk iets bijgedragen heeft, maar denk niet dat ik er zelfgenoegzaam over ben. „Wood stock" is een verslag van iets bui tengewoons. Maar we willen meer dan alleen maar drie dagen muziek, rust en liefde. Het is niet voldoende als we alleen maar naar pop zitten te luisteren. "We moeten vechten voor waar we in geloven. Misschien gaan we er wel mee door een hel, maar het moet. Luister maar naai de woorden van de songs in ..Wood- Zij brengen de boodschap Copyright The Guardian Pers Unie

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5