Ceidae Somcrnt Britse havenstaking sinds vannacht HEATH STAAT VOOR NOODMAATREGELEN Prijsbeleid moet soepeler worden Brussel-Bruxelles Ukkel-Uccle Gent-Gand Antwerpen-Anvers Brussel-Bruxelles «ia Anderlecht Voorraden voorlopig voldoende Heineken-Zoeterwoude gaat afval lozen in zee bij Katwijk In Yeenendaal tapijt onder klimrekken Vrouw van vermoorde niet medeplichtig Minister Luns terug uit Japan Grote bosbranden aan de Riviera Staatsloterij meer in trek door giro DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 61e jaargan, no. 18.0103 DONDERDAG 16 JULI 1970 SELECTIE UIT T.V.-PROGRAMMA Nederland 2: 19.04 u. Van gewest tot gewest; 19.49 u. Tipe voor toeristen; 20.20 u. De dief van Washington; 21.10 u. Praatje met Sandor Vialk; 21.30 u. Finale Songfestival te Knokke IETS HOGERE TEMPERATUREN wegend matige, naar west tot zuid west krimpende wind. Iets hogere temperaturen- Nieuwe kascheque bij girodienst DEN HAAG (ANP) Met ingane van 1 augustus vervalt de mogelijkheid om op de achterzijde van de kascheque te verzoeken het bedrag aan een derde uit te betalen. Er komt bovendien een ander model kascheque van de Postgiro; de kascheque is gedaan om zoveel mogelijk kascheques verzilveren. Er zijn een paar gevallen voorzien waarin uitbetaling van een kascheque aan een gemachtigde kan plaatshebhen namelijk indien deze in het bezit is van een POSTMACHTIGING. dan wel van een GIROPAS VOOR GEMACHTIGDEN De situatie kan zich echter voordoen dat de rekeninghouder niet zelf in de doorlopend gemach- (Van correspondent) ;elegenhi ■terwijl hij ook tigde heeft aan ondertekende kascheaui gelaten legitimatiebewijs van de r ninghouder of diens GIROPAS, alsr zijn eigen legitimatiebewijs kunnen tc Rekeninghouders kunnen rta 1 augi hun kascheques ook verzilveren od toon van hun giropas (ADVERTENTIE) LONDEN De Britse nationale havenstaking, de eerste sinds de algemene staking van 1926, is vannacht een feit geworden. Maar gisteravond al was geen enkele haven arbeider meer aan het werk. Hoewel Jack Jones, secretaris generaal van de machtige transportarbeidersbond, hoopt dat de staking slechts kort zal duren, verwachten werkgevers en de meeste waarnemers dat de staking van lange duur zal zijn. Vandaar ook dat gisteren al werd verwacht dat premier Heath spoedig het zgn. noodcomité van de regering bijeen zou roepen om onder voorzitterschap van Reginald Maudling, Binnenlandse Zaken, allerlei noodmaatregelen ZOETERWOUDE nigini i de Hoogheemraad schap R(j; buisleiding worden aangelegd, die via Leiden bij-Katwijk in zee uitmondt. De kosten gaan naar schatting 23 a 40 mil joen gulden bedragen. Tevens zal Heineken in Zoeterwoude een water zuiveringsinstallatie bouwen, die 8 hec taren in beslag gaat nemen. Het afval water van de brouwerij zal dus eerst worden gezuiverd en daarna worden af- „Heineken wil koste wat het kost voor komen dat zij betich wordt van water verontreiniging", zo deelde het gemeente bestuur van Zoeterwoude de bewoners van deze gemeente gisteravond mee tijdens een hearing die aan de nieuwe v estiging van Heineken in Zoeterwoude was gewijd. De hearing had een zuiver informatief karakter. Loco-burgemeester de vestiging. „Nu hebben we slechts r één gegadigde te maken en anders wa: er misschien wel 80 gekomen om elk klein stukje grond", aldus de h VEENENDAAL (A.N.P.). Niet de rubbertegel of kunstgras maar vaste vloerbedekking wordt in Veenendaal be schouwd als mogelijke oplossing van de speciaal heeft ontwik keld. Er moet nog worden vastgesteld (hoe het materiaal (polipropyleen) rich onder alle weersinvloeden houdt. De be langrijkste kwaliteiten van de tapijten pen met het aanleggen (Van een onzer verslaggevers) DELFT De Delftse politie heeft van daag de echtgenote van de zondag ver moorde 30-jarige Herman de Koster in vrijheid gesteld. De vrouw was in de nacht van dinsdag op woensdag in ver zekerde bewaring gesteld, omdat er voor de politie nog teveel onduidelijkheden in de zaak waren en ook omdat noe niet aan het licht wa-. gekomen of de vrouw een aandeel in de moord had. Na de verhoren van gisteren is geble ken, dat zij op geen enkel punt mede plichtig was aan de moord od haar man De onverklaarbaarheden in het onder zoek zijn volgens de politie opgelost er er was geen reden om de vrouw langei iet de E.E.G- nauwere banden aan te knopen, aldus minister Luns van Buitenlandse Zaken gisteren op Schiphol bij zijn terugkeer uit Japan, waar hij gesprekken heeft gevoerd met de Japanse premier Sato en het Nederlandse paviljoen op de Expo heeft bezocht. Minister Luns. die ook met zijn Japanse collega Aichi heeft gesproken over de landingsrechten van de KLM in Tokio, had goede verwach tingen van het overleg dat in januari 1971 tussen Nederland en Japan over dit Liftend meisje mishandeld en aangerand ROTTERDAM (A.N.P.) De Rotter damse politie heeft twee Zwitserse vrachtwagenchauffeurs gearresteerd, die maandagavond in hun vrachtauto een hebbei volledige bekentenis afgelegd. Het medsje werd in Capelfte a.d. IJssel uit de auto gezet, nadat een van de Zwitsers haar bril had weggegooid en geld uit haar rugzak had gehaald. Zij had. na terugkeer van vakantie udt Lon den. in Antwerpen een lift. gekregen. On derweg bezochten de chauffeurs een aan tal café's. waar ze een fliimk aantal bier tjes dronken, aldus de Rotterdamse politie. Daarna hebben zij zich aan het meisje vergrepen. Op gedetailleerde aanwijzingen van het slachtoffer konden de mannen in Rotterdam achterhaald worden. Zij wor den morgen voor de officier van justitie (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Aan dc Rivièra en op di verse plaatsen van Corsica zün zulke bosbranden nitgebroke i brandw r de komende da- vlammen en ongelukkei ïaderden bijtijds De brandweer staat voor een loze taak, want in de ochicndc er zulk een harde mistral, dat aan op stijgen van watervliegtuigen niet te den ken viel. In de middaguren stegen enkele vliegtuigen op, maar zij wisten niet waar zij de duizenden tonnen water moesten neergooien, want het brandde overal. En eveneens ontstonden branden die men in het geheel niet verwacht had. Hetzelfde is aan de gang op Corsica, waar nationale wegen voor het verkeer moesten worden gesloten- Voor vandaag ïen een windkracht die met gelijk staat UTRECHT (A.N.P.) In de eerste helft van dit jaar zijn bij 59 botsingen op overwegen 29 dodelijke slachtoffers gevallen- Dit cijfer ligt iets hoger dan in de laatste drie jaren. Opv allend is, aldus het Verbond voor Veilig Verkeer, dat in i „Ho ge voerd, geen dodelijk ongeval op beurd Dit geeft echter geen duidelijk aanwijsbare tendens, dat de actie een directe invloed heeft gehad op het ver keersgedrag op overwegen. Wel zal de actie Ho-geen risico" worden voortge zet. Ook de waarschuwingsborden bij de overwegen, die betrekking hebben op I deze actie blijven gehandhaafd. Eerste man in cle ruimte Minister Nelissen pleegt overleg: Voor Groot-Brittannië kan de staking een economische ramp betekenen. Via de Britse havens wordt dagelijks voor ca 40 miljoen pond sterling geëxporteerd. 90 tot 95 van de Britse export ge schiedt per schip. Vooral de automobiel der ondervinden van de havenstaking. Er zijn voldoende levensmiddelen in voorraad, zodat de bevolking niet behoeft te hamsteren- Na verloop van tijd kan echter een rantsoenering noodzakelijk blijken. Bovendien zal de regering dan troepen moeten inzetten om in de havens goederen te lossen die aan bederf onder hevig zijn. De weerslag kan ook gevoeld worden in fabrieken die kunnen stil vallen bij gebrek aan grondstoffen. Als het zover komt, zullen ten gevolge van de havenstaking heel wat mensen zonder werk komen te zitten- Gistermiddag hebben de vertegenwoor digers van de arbeiders de loonvoorstel- len van de werkgevers definitief verwor pen. Deze betroffen onder meer een gegarandeerd minimumloon van 20 pond per week, terwijl de arbeiders een basis- loon van 20 pond eisen, op welke grond slag allerlei toeslagen worden berekend, waardoor ze per week ongeveer 50 pond zouden kunnen verdienen. Volgens de werkgevers komt dit neer op een ver hoging met ongeveer 50 en zij weigeren dan ook deze twee jaar oude eis van de arbeiders in te willigen. Maar de arbeiders zijn militanter dan ooit en geven geen duimbreed toe. De rijke bond kan bovendien een lange staking finan- a onderhandelen; zolang de arbeidei ARMAGH (ANP) Bernadette Devlin, e Noordierse afgevaardigde naar het Britse parlement, hanteert in de gevan genis van Armagh, waar ze een straf van donderry van vorig jaar luidt met grote vaardigheid naald en draad. Zij maakt blauwe overhemden, die bestemd zijn voorde politie. Voor haar werk ontvangt zij iedere week een bedrag van ongeveer 2Vz gulden. waar voor miljoenen guldens zijn geïnstalleerd, blijft een vi u> aan een vierduizend jaar oud r rmenigvuldigen en optellen vaak s t luchtvaartmaatschappij in 2^n kante mputers en elektrische i de employees, de Chinees :entulg. Op zijn abacus h h*j dier dan de machines. (Van onze parlementaire DEN HAAG De nu ecu jaar geleden door de Staatsloterij geopende mo gelijkheid om door middel van girostorting hele en voor alle klassen geldige loten te bestellen, Is bij het publiek goed aangeslagen. Bü de laatst gehouden lote rij zijn per giro 60.000 loten besteld. Een groot voordeel van dit systeem is, dat prii- deze „giro- Half miljoen aan prijzen blijft liggen daar zelf iets voor hoeft I DEN parler AAG Nog deze maand minister Nelissen (Economische Zaki een nota over het prijsbeleid aan Tweede Kamer '.enden. Te verwacht is dat de mini! wil i ijsbeleid wat soe- ans is zeer groot ?mene prjjscalcu- van V. I. Diuzhev Sovjetstijl. overlegcommissie enspoedig daarna zijn standpunt in een nota vastleggen. De minister heeft in de laatste dagen over leg gepleegd met belanghebbende orga nisaties. Gisteren heeft hij met de. mid denstandsbonden gesproken. In de ko mende dagen zal hij verder overleg ple gen met onder meer vertegenwoordigers van de vakcentrales en van de consu mentenorganisaties In deze gesprekken wil minister Nelissen aftasten hoe de be trokken organisaties zich tegenover heit prijsbeleid opstellen en welke wensen er leven- Tot slot van het overleg volgt dan volgende week vrijdag het beraad met de prijzenoverlegcomniissie- ;aatsloterij liggen. Het treft nagenoeg uitsluitend kleinere prijzen onder de 100 gulden. Dit komt neer op een half procent van het prijzengeld. Kennelijk vin den vele mensen het niet de moeite om zich in de kleinere prijzen te verdie pen nadat ze gezien hebben niet in de grotere prijzen te zijn gevallen. Iedere ge wonnen prijs die niet wordt afgehaald, vervalt na een prijs dan ten goede aan de alge- ïjj mene middelen. Het bedrag van 400.000 a 500.000 gulden aan prijzen dat jaarlijks blijft liggen, is een fractie van het tota le prijzenbedrag van circa 105 miljoen gulden dat vo rig jaar op een totale om- 150 miljoen gulden werd uitgekeerd. i jonge vrouwelijke unlligers opgeroepei fet soldaatje spelen haar dochtertje mee heeft uit heel het land lijdende troepen te helpen. werkelijkheid. ZUID-AFRIKA: Chinese kinderen mogen blijven in „blanke" crèche dering van het Zuidafrikaanse kabinet heeft beslist, dat acht Chinese kinderen in een kinderbewaarplaats in Post Elisa beth mogen blijven. In deze crèche wor den verder nog 12 blanke kinderen ver zorgd. Ruim een week geleden was aan de verzorgster van de kinderen, Joyce Bird, een vergunning geweigerd op grond van een wet, die verbiedt, dat blanken en niet-blanken onder hetzelfde dak wo nen. Iemand, die anoniem bleef, had de overheid gemeld, da^ in de crèche Chi nese en blanke kinderen bij elkaar leef den- De verantwoordelijke minister zal over deze zaak een volledige verklaring afleggen. In Zuid-Afrika worden Chine zen onder de niet-blanken gerangschikt, in tegenstelling tot de Japanners, die als den erg blij zijn als de Zuidafrikaanse regering hen als ,.ere-blanken" zou wil len klassificeren. 'Copyright The Guardian-pers unie) SNEEUW IN FRANKRIJK teren licht gesneeuwd. Het was volgens de inwoners de oeiste maal sinds men senheugenis dat er in dit gebied in juli sneeuw is gevallen

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1