PANTALONS ZIJN NOG MODE Half miljoen Nederlanders meer geeft voorkeur aan vakantie in het eigen land Druk op Nixon na tijgerkooi-affaire Kerkrade weer Klankstad 1970 wordt best jaar voor toerisme Tienduizend deelnemers aan wereldmuziekconcours Zuivering in Praag loopt ten einde Oplichter in Spanje gepakt: L6 min. over Groningse bouwvakkers staken weer WOENSDAG 15 JULI 1970 PAGINA 9 (Van onze correspondent) KERKRADE Voor de zesde keer sinds 1951 staat Kerkrade aan de voor avond van het Wereldmnziekconeoura. het drie weken durend festijn, dat enerzijds een verbroederend volksfeest is en anderzijds een unieke muziek- ol.vmpiade. Na ruim twee jaren van voorbereiding is het zesde festival klaar om iedereen die het mee wil maken een scala van mogelijkheden te bieden: kennis te maken met amateurmuzlek van hoog niveau en verfijnde uitingen van professioneel vakmanschap. Vrijdag 17 juli zal prins Claus het zesde W.M.C. openen. Ongeveer 200 orkesten en mu ziekgezelschappen uit twintig landen zullen zich daarna weer aan tiendui zenden bezoekers presenteren om In muzikale concurrentie te grijpen naar de hoogste eer, ofwel in de rustige fseer van de concertzaal de Rodahal de bezoekers te laten genieten van de boeiende verscheidenheid in werken van tal van componisten. (Van i verslaggevers) DEN HAAG. Dit jaar zullen meer Nederlanders dan gewoonlijk in eigen land op vakantie gaan. Een groot deel van de beschikbare vrije dagen en van het vakantiebudget is door veel mensen al opgemaakt tussen 30 april en 10 mei. Volgens de A.N.W.B. gaat het om een percentage van 10 procent, wat neer komt op 552.000 mensen. Totaal zal twee derde van het aantal vakantiegangers, 5.2 miljoen Nederlanders, de vakantie in eigen land doorbrengen. Een voorzichtige prognose van woordvoerders van de A.N.W.B., het Nat. Bureau voor het Toe risme en van de bij de A.N.V.V. aange sloten verenigingen voor vreemdelingen verkeer laat zien, dat 1970 een uitstekend jaar voor het Nederlands toerisme zal In alle vakantiecentra is het druk. Ook nu weer ligt het accent op de kust. De grootste drukte moet echter nog komen. Die wordt verwacht in de laatste twee weketf van dew maand en de eerste twee van augustus. De toevloed uit Duitsland zal bijzonder groot zijn. De eerste sprong over de grens wordt ongetwijfeld gemaakt door dè inwoners van de deelstaat Nord-RheLn Westfalen. De schoolkinderen daar krij gen op 17 jüH vrij. Maar ook in eigen land legt een niet onaanzienlijk groot volksdeel het werk voor enkele weken neer. De bouwvakvakantae begint immers op 27 juli. En als de A.N.W.B. gelijk heeft, zullen ook veel bouwvakkers bin nen de grenzen blijven. In de hotels en pensions is momenteel nog genoeg plaats. Het ziet er wel naar uit dat daar 6traks nog enige verande ring in komt. Het aanbod van bunga lows en vakantiehuisjes is inmiddels echter sterk teruggelopen. Die zijn prak tisch voor het gehele seizoen volgeboekt Ook op de campings dreigt een tekort aan plaatsen. Watersport Behalve aan de kust is het druk in de watersportcentra van Noordwest- Overijssel én Friesland. Dit geldt ook Sinds 1951 trokken de vijf voorgaan de WMC's in Kerkrade ruim 700.000 bezoekers. Dit WMC worden opnieuw 250.000 tot 300.000 gasten verwacht, waardoor het WMC wellicht ditmaal de miljoenste bezoeker kan registreren. Liefst 10.000 muzikanten stromen de komende weken samen in Kerkrade, dat weer Limburgs Klankstad wordt. Van hen dienen er ongeveer 4.500 gast vrij ergens in Kerkrade, in Zuid-Lim burg of zelfs de Duitse grensstreek te worder. gehuisvest. „Voor elke muzikant een ledikant" is daarbij het motto. Nieuwe pijlers In vergelijking met voorgaande jaren is het WMC-1970-patroon uitgebreid. Naast de concertwedstrijden in de Ro dahal, de marswedstrijden in het Ker- kraadse stadion en de kapitale galacy clus in de Rodahal zijn er twee nieuwe pijlers bijgekomen: het dirigentencon cours voor jonge Nederlandse dirigen ten. dat speciale belangstelling van CRM geniet en specifieke showwedstrij den in. het stadion. Voor deze laatste categorie zijn ongetwijfeld de dertien Amerikaanse en Canadese bands favo riet, waaronder de Clifton High School Mustang Band, die thans al voor de derde keer over de sintels van Kerk redes sportpark paradeert. In de concertwedstrijdenreeks zijn het naast de bekende Limburgse korp sen vooral ook de twee muzikale kemp hanen de Banda Primitive en de Union Musicale uit het wonderlijke muziek - stadje Liria. Koninklijke Orpheus Een zeer serieuze kandidaat voor de nieuwe WMC-wisselprijs die gaat naar het korps met het hoogst aantal punten in de hoogste divisie, is evenwel ook de National Band of New Zealand, die in 1962 al heel dicht de prestaties van het Nationaal Jeugdorkest van Israël bena derde. Zoals bekend verwierf dit jeugd orkest in 1966 voor de derde achter eenvolgende keer de hoogste WMC- titel en werd daarmee definitief bezit ter van de Zilveren Lier, die door Kgrrfngin Juliana als wisselprijs be- fllkSbaar was gesteld. De koningin heeft nu een nieuwe wisselprijs aange boden. een Orpheus-beeldje, ontworpen door de beeldhouwer Fons Bemelmans WENEN (AP) Het Tsjecho-Slowaak- »e communistische bewind heeft te ken nen gegeven, dat het eraan toe is de boeken ie sluiten, die betrekking hebben op de zuivering, die sinds december is uitgevoerd. Het partyblad Rude Pravo meldt, dat de gesprekken met partijleden ten einde lopen en dat vele mensen de party verlaten. Aan de gesprekken ging de inlevering van lidmaatschapskaarten vooraf en al leen zij ontvingen nieuwe, die bevredi gend hadden kunnen antwoorden op vragen betreffende hun daden tijdens het korte liberale tijdperk in Tsjecho-Slo- wakije. In het liberale tijdperk telde de partij ongeveer anderhalf miljoen leden. Toen de inlevering van kaarten begon, werd geschat, dat het ledental tot op de helft of nog minder zou worden gereduceerd. (Van onze correspondent) BRUSSEL Een toevallige ontmoe ting met een ex-klant is een Antwerpse oplichter, die zich in Spanje wilde vehuilhouden. noodlottig geworden. De man. die begin april verdween met 20 miljoen franc, kon gisteren worden aangehouden in de badplaats Alicante. Het is Willem N.. tot zijn verdwijning directeur van de Duitse Petroleum- maatschappij Frlsia in Antwerpen. Iedereen, ook zijn vrouw, dacht dat hij naar Zuid-Amerika gevlucht was, waar nog een aantal landen zijn, die weigeren verdachten uit te leveren aan de Belgische justitie. Gisteren werd de man door de Spaanse politie aangehouden. In zijn aktentas vond men nog 1,6 miljoen franc. Men weet niet waar h:.i de rest van het geld heeft verstopt, als hij er tenminste nog iets van heeft overgehou- Regime Thieu: geen oog voor menselijkheid (Van correspondent) Geduchte mededinge' uit Eysden. In welke prijzenkanst komt het straks terecht? In Nieuw-Zeeland, in Liria. bij de Tsjechische kampioen Amati, bij de Belgische kampioen, de Deense, de Noorse of de Zweedse of ergens in Limburg? Vragen, waarmee de honderden echte muziekliefhebbers, die vaak met de boterhammen op de schoot in de Rodahal zitten om geen werk te missen, zich nu al geruime tijd bezig houden. Zondagavond 9 augustus wanneer het WMC zijn zesde apotheose bereikt zullen wij het weten. Non-stop show Vormen de concertwedstrijden het meest spannende onderdeel van het feest, de mars- en de showwedstrijden zijn het meest spectaculair. Naar ver wachting zullen opnieuw tienduizenden het Kerkraadse stadion vullen bij regen en zonneschijn. In totaal zijn er acht mars- en showwedstrijden, een non- de wereld: de National Band of New Zealand. WASHINGTON De onthullingen die onlangs zün gedaan over de tygerkoolen en kalkpotten op het Zuldvletnamese ge vangeniseiland Con Son, hebben nieuwe voorbeelden opgeleverd van de onver schilligheid waarmee bet regime Thleu- Ky tegenover menseiyk lüden en men senrechten staat. Dit zou zich tot een belangrijke politieke kwestie kunnen ont wikkelen. De regerlng-Nixon schUnt Im mers vastbesloten het huidige regime In Saigon aan de macht te laten biyven. De twee congresleden, die de gruwelen van de tljgerkooien op Con Son open baar hebben gemaakt, hebben er nu bij president Nixon op aangedrongen dat hij voor zorgt, dat er ln Zuid-Vietnam hervorming van het gevangeniswe zen wordt dooorgevoerd. Voor toekom stige hulp van de V S. moet dit volgens hen als voorwaarde worden gesteld. Ze hebben ook gevraagd om inspectie van de Zuidvietrtamese gevangenissen door een daarvoor geschikt Internationaal lichaam. Een Amerikaan, die in Zuid- Vietnam gewerkt had als bouwopzlchter, onthulde gisteren de omstandigheden in de Chihoagevangenls ln Saigon. Hij had daar elf maanden gevangen gezeten, ver dacht van onwettige valutahandel.Nadat hij over Con Son had gelezen, heeft hij contact opgenomen met de twee .Ame rikaanse congresleden om de toestanden ln Chihoa te onthullen en er verbetering in te brengen. Volgens hem zijn marte lingen, slecht voedsel en slecht sanitair regel in Chihoa. Hij beweerde gezien te hebben dat Amerikaanse gevangenen met stokken werden geslagen en dat er kalk ln het gezicht werd gegooid. Ook zei hij, dat er ongeveer 4.000 Vietkongkrijgsge- vangenen ln deze gevangenis zaten die zeer wreed werden behandeld. Volgens een gisteren verschenen rap port van een organisatie die zich „Broe derschap en verzoening" noemt, wordt er ln Zuid-Vietnam in verregaande mate politieke dwang uitgeoefend. Volgens het rapport worden er op grote schaal poli tieke tegenstanders van het regime ge arresteerd- Dit op grond van een wet die het mogelijk maakt het voor maximum 2 jaar zonder proces op te sluiten. voor Muiden en omgeving. Minder druk is het in Loosdrecht en aan de West- einderplassen, waar men vooral kampt met een gebrek aan kampeergelegenheid Voor het Nederlands toerisme hebben zich inmiddels in het buitenland enige gunstige factoren ontwikkeld. In Duits land revalueerde de Mark. In Engeland en Frankrijk is een verruiming van de deviezenbeperking van toepassing ge worden. Er zullen dus mee. Marken, francs en ponden dan voorheen in Ne derlandse handen komen. Inmiddels is gebleken dat 30 procent van alle Amerikanen die naar Europa gaan. ons land aandoet, zodat ook een grote toevloed van dollars tegemoet ge zien kan worden. De uitkomsten uit het buitenlands reizigersverkeer hebben m het afgelopen jaar ruim 1.2 miljard aan deviezen opgeleverd, waardoor dit na de scheepsbouw de belangrijkste factor in de dienstverlening aan het buitenland is geworden. De totale inkomsten uit binnen- en buitenlands reizigersverkeer bedroegen in 1969 ruim 2,2 miljard gulden. Wat neerkomt op meer dan 2 procent van het nationaal inkomen. Het Nat. Bureau voor Toerisme deelde mee, dat er vorig jaar ruim 2 miljoen buitenlanders één of meer dagen in onze hotels hebben doorge- De Duitsers spanden, zoals reeds jaren bet geval is, weer de kroon met bijna een kwart (24 procent). Het aantal Ame rikanen neemt steeds meer toe. In 1969 was hun aandeel in het totaal aantal overnachtingen 17 procent, gevolgd dooi de Engelsen met 14,5 procent; de Fransen en Belgen namen respectievelijk 8,3 en 5,4 procent voor hun rekening. Volgens het N.B.T. is er nog steeds sprake van een stijgende trend. Ook zal in de volgorde van de nationaliteiten niet veel verandering komen. Men mag er vanuit gaan dat 60 procent van de Nederlanders op vakantie gaat. Een derde daarvan gaat naar het buitenland, wat neerkomt cp 2,6 miljoen. Tweederde (5.2 miljoen Nederlanders) brengt de vakantie ln eigen land door. iVan ■slaggevers) GRONINGEN. In Groningen Is wederom een 24-uurss taking gehouden onder 150 bouwvakkers op drie bouw - objecten. De bouwvakkers willen de werkgevers hierdoor aantonen, dat het hun ernst is met htm eisen om een loons verhoging van 35 tot 50 gulden per week. Dit om de achterstand en beloning, die er volgens hen tussen het noorden en het westen des land zou bestaan, op te heffen. Eerder al, precies een week ge leden. legden 300 arbeiders het werk ook voor 24 uur neer. Overleg tussen werk gevers heeft intussen niet tot overeen stemming geleid. stop-show van schetterende muziek en veelkleurige uniformen. Massa-evene menten, die de kurk vormen, waar het WMC op drijft, de voornaamste inkom stenbron van het acht ton kostende festival. Maar bovenal wil het WMC een waar volksfestijn zijn, een festijn van verbroedering. Men ontmoet elkaar en beter kan het niet bij muziek. Reeds bij het eerste WMC in 1951 gold de gedachte, neergelegd in Friedrich Schillers „Ode an die Freude" als de vies: „Alle Menschen werden brüder". In al die jaren werd het door de daad bekrachtigd en vooral door de bevol king van Kerkrade, die zijn huizen gastvrij openstelde voor de duizenden uit alle delen van de wereld. Men heeft dit wel eens „het wonder van Kerkra de" genoemd. Zo zal het ook nu weer zijn. Feestelijk samen bij heerlijke mu- (Van onze moderedactie) ROME Plooitjes, neepjes, nerfjes, plissees zijn aangerukt om de vrouwen over te halen de nieuwe mode te volgen. Ze waren zo ver weggedrukt door al de geometrische lijnen van vorige jaren dat er niet meer aan gedacht was ze toe te passen, nu duiken ze overal op, en wanneer er een collectie is die geshowd wordt zonder dat ettelijke strookjes door onze pennen worden nagetekend in een poging om duidelijker notities te hebben dan alleen de krabbels bij het bekijken van het model, zetten we een uitroepteken. Maandag kwamen we de dag bijna door zonder de stroken. Tot Barocco ze in al hun glorie gebruikte om mantels en capes mee te versieren. Liefst drie verdiepingen voor een mantel, twee voor een cocktail- Stoffen in Middeleeuwse tinten Iedereen verwachtte van Barocco een j schuimende collectie, vol pittige vond-1 sten zoals hij dat voorheen gewend I was. Niets daarvan was nu waar. Zijn beste vondsten: maxi-lange rokken over, broekpakken, broek in de laarzen ge dragen. Uit lersey, die pakken. Er overheen ofwel een maximantel met franjekraag, ofwel alleen dc franje- sjaal: uit dikke zwarte- wollen franjes, naf een smal kraagstrookje, cn tot de I lenden, de broeken blijven dus nog wel Sommige uitgesproken pantalonlief hebsters hebben misschien reeds ge dacht dat wij broekspijpen over het hoofd zagen om alleen te kijken naar midilange zaken. Dat is zeker niet het geval, maar het is nu eenmaal zo dat deze kledij ergens een beetje in de vergeethoek werd gelaten. André Laug evenals Irene Galitzine hebben ze er uit gehaald. Laug bracht gewone, klas sieke pantalons, donker van kleur, niet te breed van pijpen... maar werkte ze uit in zwaar krip, en liet er geklede tuniekbloezen overheen dragen met fijnverwekte nerfjes aan mouwen en middel, of met een uitspringend schoot je. Liefst ook,, zwarte zijde, er waren echter ook andere pantalons, veelal in dc laarzen gedragen. Geel, oranjerood, mosgroen: middeleeuwse tinten, zegt Laug er zelf over en ook de stoffen hebben dat fluwelige over zich wat terug te vinden is op middeleeuwse .schilderijen. Pantalons waren er ook bij Irene Galitzine die het aan al de oscars ver plicht is de door haar uitgevonden pa- lazzopijjama's voor te stellen. Ze was zelf overigens gekleed in een van de klassieke zwarte gehelen, met de G. van haar naam in juweel erop gesto- j ken, haar poedcllje stond er parmantig bij op hoge pootjes, nadat het de salons had rondgeneusd en gesnuffeld had bij I de journalisten om eventuele indringers i te ontdekken. Hij had er geen gevon- i den. Bij galitzine was weinig te merken van het dramatische dilemma waar veel couturiers zich blijkbaar voor ge steld zien moet het been opvallend worden gebracht of via laarzen en donkere kousen worden verhuld. Irene heeft de tuniek als oplossing voor de problemen gekozen, de tuniek is altijd al een dankbaar toevluchtsoord geweest in perioden dat de mode grote veranderingen ondergaat. De midis in haar collectie komen tot halfweg de kuit, maar er waren meer broekpakken met tunieken of jasjes dan jurken. Variaties op Japanse motieven kwamen in vrijwel alle modellen voor kraagloze v-halzen, omslag kimono's, kimono-mouwen, jassen met lange zij- spLitten, splitten ook in tunieken en Sommige zwarte crepe jurken, met ceintuur, hadden een zijsplit tot op do heup aan een kant. De kleuren: robijn,

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9