MEERRUST« EN »KOMPAS« IN ANDERE HANDEN OVER Faillissement gevolg van onzakelijke transactie Plantsoen tussen de K'kerkse bejaarden tehuizen E Oefenserie Quick Boy: Ado, Telstar, Holl. Sport J. Bruessing wint Ronde van Leimuiden WOENSDAG 15 JULI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA.3 Bohemien Frans van der Meer was niet opgewassen tegen het zakendoen (Van een onzer verslaggevers) WARMOND/DE KAAG Het bekende café-restaurant boerderij „Meer- rust" in Warmond is in andere handen overgegaan en met café restaurant „Kompas'1 op het Kaageiland zal binnenkort hetzelfde ge beuren, als er een koper op komt dagen. Financiële moeilijkheden hebben de eigenaar van deze horecabedrijven, Frans van der Meer (54), die zelf in „Meerrust" woont, hiertoe genoodzaakt. Nieuwe eigenaar van „Meerrust" wordt Jan Opgenhaeffen, leider van het Meteoor-kwartet, dat altijd in de zomermaanden en buiten het seizoen af en toe een weekend in „Meerrust" heeft gespeeld. Zijn compagnon is de heer W. van Leeuwen, een restaurateur, die tot voor kort een Haags horecabedrijf exploiteerde. Wie nieuwe eigenaar van „Kompas" wordt blijft nog een open vraag. zijn bank, de Friesch-Groningse Hypo theekbank te kunnen financieren. Met de hypotheeknemende brouwerij wilde hij namelijk niets te maken hebben, hoe wel die een lagere rente eiste en een soepelere aflossing dan de bank. Om dat er al een hypotheek op het bedrijf rustte ging de bank echter niet met de hypotheek akkoord. B. was genood zaakt zich nu tot de bierbrouwerij te richtten. Daar verhoogde men echter de eisen inzake rente en aflossing, nu Kompas in andere handen over zou Mislukte zaakjes Inmiddels was de verkoop voor 350.000 gulden tussen Van der Meer en B. al beklonken, en zat hy al drie maanden in Kompas als eigenaar. Maar B. kon niet aan de eisen van de brouwerij vol doen en dus evenmin Van der Meer betalen. Achteraf blijken B. en zijn vriendin ook in Botterdam een zaakje op touw hebben willen zetten. Dat is eveneens mislukt en het duo vond het toen veiliger naar Majorca uit te wijken, waar ze op het ogenblik verblijven; hij als barkeeper. Dit vernemen wij van de heer P. A. Kuyvenhoven (38) pachter van café restaurant „Jachthaven de Braasem" in Oude Wetering die tot voor kort als bedrijfsleider zowel in Meerrust als in Kompas in dienst was van Frans van der Meer. Hij is nu nog bij de zaak be trokken omdat hij de vestigingspapieren voor beide bedrijven heeft, daar Van der Meer zelfs het horecabedrijf niet uit mag oefenen. Elk weekend is Kuyven hoven nu nog in Meerrust te vinden. Rotterdammer uitgeweken naar Majorca Hiermee komt voorlopig een einde aan het horeca-leven van de voormalige antieke binnenhuiskunstenaar Frans v. «L Meer. Meer bohemiën dan café-exploi tant en zich graag „rabbi of leenheer van Warmond" noemend, omdat hij zo veel leende, had hij meer aandacht voor de sfeer dan de zakelijke eisen van het horecabedrijf. Hij beheerde tot nu toe zeven horecabedrijven en moet nu ook met spijt van Meerrust afscheid nemen. Daar is een nare faninciële affaire aan voorafgegaan. Aanvankelijk liepen de zaken goed, zelfs t.o goed dat er in 1968 een tweede bedryf werd gekocht: het Kaagse Kompas. Dank zy een lening van een bierbrou werij en een hypotheek op de inboedel van Meerrust kon die zaak worden ge financierd. Alleen al van Kampas liep de omzet in één jaar op van 180.000.- tot 350.000.-, hoofdzakelijk dank zy de zomermaanden. Toen werd er een verbouwing van het -'ablissement noodzakelijk gevonden cadat het niet meer beantwoordde aan ós eisen van deze tijd. De kosten daar- vooj bedroegen echter zo'n 20.000 tot 'Ó.ooq gulden en dat werd te hoog be- Rijke klant situatie voor. ler regelmatig een klant, die i 300 a 400 Toen deed zich een nie Kompas kreeg vorige bijna wekelijks, bezoek dan in gezelschap voc gulden per dag verteerde. Eigenaar Van der Meer werd hierdoor zo geïmponeerd dat hij, toen de cliënt aanbood Kompas te kopen, er onmiddellijk wat in zag. Deze man, een zekere B. uit Rotterdam, die daar met een dame, eveneens B. geheten samenleefde, bood onmiddellijk 1000.- handgeld en dacht de rest met Boerderij Meerrust Zag 't aankomen „Ik kreeg een leuke kans om voor me zelf te beginnen," zegt hij. Bovendien zag ik die moeilijkheden al aankomen. Zo'n bedrijf is wel te runnen maar dan moet je een goede financiële basis heb ben. Hier in de Braasem kook ik bijvoor beeld zelf, want een kok is me te duur. Dat betekent dat ik elke dag van 's mor gens zeven tot 's ajvonds twaalf uur in touw ben, en dat zeven dagen in de week. En komt er 's avonds om elf uur nog een gast die wil eten, dan kook ik dat voor hem. Je moet er wel wat voor willen doen. Maar ik weet dat dat maar een paar maamden duurt. Daar moet je het hele seizoen van leven. In die paar maanden moet je er daarom alles van maken." Maar je kunt nog zo hard werken, als je zakelijk inzicht mist of afgaat op on betrouwbare zakenlui dan kan dat je kop kosten, zoals nu bij Frans van der Geld op Door het uitblijven van geld raakte hij in financiële moeilijkheden. Onder an dere kon hij niet meer aan z'n belasting verplichtingen voldoen. Dit was voor het Gemeenschappelijk Admnistratiekantoor (GAK) aanleiding om het faillissement van Frans van der Meer aan te vragen, maar zyn advocaat was het GAK nog net voor, vertelt hy. Aanvankelijk is nog overwogen om surseance van betaling te krijgen en intussen een oplossing voor Kompas te vinden, doch dit bleek niet meer mogelijk. Toen bleef alleen verkoop nog maar over. De val van Kompas sleepte Meerrust', waarop een hypotheek rustte, mee. Om de zaak in eigen hand te houden zijn daarom de eigendommen in Meerrust voor 80.000,verkocht. Wat gaat Frans van der Meer nu doen „Dat weet ik nog niet. Ik wil eerst het faillissement opheffen met geld dat uit de verkoop van Kompas komt. Van B krijg ik ook nog geld. Ik wil wel weer de horeca-sector in maar het dan niet meer zo groot op zetten, met veel personeel enzo. Ik zou een klein bistrootje willen ergens aan de Kagerplassen of in Leiden en daarin rustig blijven zitten tot m'n oude dag." Tien jaar bijna heeft Frans van der Meer volgemaakt in Meerrust, waar hij elk weekend dansavonden organiseerde. Maar op werkdagen in de wintermaan den lag het bedrijf praktisch stil. Toekomst Het honderden jaren oude gebouw 'dat onder Monumentenzorg valt, heeft sinds de familie Bakker er in 1921 een thee huis stichtte vele exploitanten gekend. Nieuwe eigenaar, Meteoorleider Jan Op genhaeffen wil Meerrust op dezelfde manier blijven exploiteren. Dat betreft ook de dansavonden in de weekends. Daarom zal hij met zijn orkest, dat nu in Scheveningen optreedt, wat regel matiger in Warmond gaan spelen. Ver der zal het bedrijf gemoderniseerd wor den tot een restaurant met betaalbare prijzen, met plate-service en ruimte voor recepties en partyen. Daar is Meerrust volgens hem een unieke gelegenheid Th. J. v. d. Heijden LEIDERDORP „Wat hebben die jongens van gemeentewerken nu weer uitgehaald?", zal de op lettende automobilist denken wan neer hy in de buurt komt van het kruispunt Vronkenlaan-Engelen- daal in Leiderdorp. Nadert hij het kruispunt dan mag hy opeens har der gaan rijden dan vjjftlg kilo meter per uur, maar zo gauw hij op de Kngelendaa! komt moet hij zyn snelheid weer minderen. Wat ons betreft had men zich de moeite van het plaatsen van het eerste bord kunnen besparen. Restaurant Kompas op het Kaageiland. ALPHEN/LEIDEN Door een zege van 3-2 op het tweede team van de Alphense Zwemclub zyn reserves van de Leidse zwem- en waterpolovereniging de Sleutelstad gepromoveerd naar de re serve hoofdklasse van de KNZB. De wedstrijd, die gisteravond plaats had in 't Alphense zwembad de Hoorn, had een zeer spannend verloop. AZC, dat aan een gelykspel voldoende had om te promoveren, moest al vlug tegenslag incasseren. Cees van Hooidonk bewees zijn waarde op de midvoorplaats. Na een fors 2-meter „gevecht" scoorde hij 0-1 voor de Leidenaren. Nog voor rust echter kwam AZC terug. Met een nume- Waterpolo Sleutelstad 2 naar hoofdklasse rieke meerderheid slaagde Gresman erin te nivelleren. Na de hervatting kwam de Sleutelstad weer voor. Fried Elzinga was de maker van het tweede Leidse doelpunt. Onmiddeliyk daarna zorgde Jim Koster voor 2-2. De Sleutelstad re serves bleven echter voortdurend in de aanval en na een alles-of-niets attaque scoorde Eduard Klas de winnende tref fer. Een paar seconden voor het laatste fluitsignaal kreeg AZC via Frank van de Akker alsnog de gelegenheid een ge lykspel te bewerkstelligen. Van de Akker- schoot echter de hem toegewezen straf- worp tot ontzetting van de Alphense aan hang naast. De promotie van de Sleutelstad reserves houdt onder meer in dat zowel het eerste als het tweede team van deze Leidse elub aanstaand winterseizoen op zater dagavond gaat spelen. Hetgeen tot ge volg heeft dat het eerste team zonder reserves zyn wedstryden moet spelen. Een lastig probleem. KOUDEKERK Tussen de bejaardencentra „Nieuw Poel geest" (links) en het gloed nieuwe „Rhijndael" (rechts) in Koudekerk zal een plantsoen worden aangelegd. De Dr Vlaanderenlaan, die tot nu toe beide tehuizen van elkaar scheidde, wordt om die reden afgesloten en opgebroken (zie foto). Op het hier aan te leg gen plantsoen zullen banken en een troittoir worden ge plaatst. Medio augustus zal dit werk gereed zijn KATWIJK Quick Boys heeft ook dit weer een alleszins aantrekkelijk 1SITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS LEIDEN Tot permanent bestuurslid van de Faculteit der Geneeskunde te Lei den is benoemd drs. W. Glastra. Hij zal zijn functie by het begin van het nieuwe cursusjaar aanvaarden. oefenprogramma samengesteld, dat on getwijfeld weer borg zal staan voor goed gevulde tribunes. A.s. zaterdag wordt gestart niet de wedstryd tegen eredivi- slnonist ADO uit Den Haag. De wedstrijd, die onder leiding zal staan van arbiter R. K. W. Bos uit Den Haag begint om 4 uur. In de oefenreeks, die allemaal thuiswed- stryden bevat, speelt Quick Boys voorts tegen: Holland Sport (25 juli); PEC (1 augustus); HDVS (8 augustus); en Tel star 15 augustusHet oefenprogramma wordt afgesloten met de „uitwedstrijd' tegen Katwijk o p22 augustus. „Brainbox" brengt publiek in extase WARMOND Het optreden van de beatband „Brainbox" beeft alle voor gaande evenementen In „Ut Sloepie" ty- dens deze kaagweek overtroffen. Volgens Insiders „Het absolute einde". Naar schatting 500 al dan niet be talende toeschouwers verdrongen zich in de sfeervolle feesttent achter de jeugdsoos waar geen meter ruimte meer was om de door de „Brainbox" opge roepen emoties in lichaamsbewegingen om te zetten. De in extase gebrachte menigte wiegde zich in pure verrukking rond het poduim bij de zang van Kazi- mireierz Lux en de ware duivelskunste naars op de solo-gitaar en bas: Rudy Queljoe en André Reynen. Het fenomi- nale werk van beatdrummer Pierre v. d. Linden, dat een climax vond in een minuten durende solo in het slotnummer „Down the 'Road" maakte van dit op treden van deze nu 1& jaar bestaan de Amsterdamse band, een onvergete lijk gebeuren. j LEIMUIDEN De Oranjefeesten In Leimuiden zijn gisteravond geopend met een nationale wielerronde voor amateurs. Er namen ongeveer 60 renners deel aan deze wedstrijd, die op het traditionele pareours door het tuindorp werd verre den. Aanvankelijk vreesde het oranje- comité dat de gehele wielerronde in het water zou vallen, maar tegen de avond hield het gelukkig o phet regenen, zodat er nog veel belangstellenden werden ge trokken. Er werd goede strijd geleverd zonder dat er ernstige valpartijen ontstonden. De enige Leimuidenaar W. van Velzen. die aan deze wedstrijd deel nam, heeft tot het bittere einde volgehouden en draai de zijn zeventig rondjes in zijn eigen tempo door. Hij viel echter niet in de prijzen, want hij bereikte als 35ste dc Jules Bruessing, de 20-jarige automon teur/plaatwerker uit Bovenkerk heel', deze Ronde geheel weten te beheersen Al in de tiende ronde maakte hij zich los uit het peloton, dat Jules pas aan de eindstreep zou terugzien. Vrijwel alle premies nam Bruessing dan ook tijdens de koers van 80 km voor zyn rekening Jules Bruessing is in feite nauweiyks in rug te pakken. Later zouden ook Sjef v. gevaar geweest. Bij de 20 kilometer be- d. Burg en een Voorschotense Jan Zoons droeg zijn voorsprong 25 seconden op de zich roeren, maar toen lag Bruessing al gfote groep, waarin met name Ron Bak- jo'n 45 50 seconden voor. Zijn maxi- en Wim Liebreehts verwoede pogin- male voorsprong heeft een minuut bedra- ondernamen de eenzame vluchter te- gen. ,v 2v Het langgerekte te Amsterdam; 7. K .v. d. Knaap te Kwa- De uitslagen waren als volgt: 1. J. Bruea-1 kei; 8. W. Liebreehts te Vlaardingen, sing te Bovenkerk; 2. W. Zantingh te 9. Th. Oudshoorn te Waverveen; 10. M. Rijsenhout; 3. M. Venrooy te Heesk; 4. Dekker te Tuitjehom; 19. P. v. d. Berg L. v. d. Berg te Noordwijk; 5. R. Lie-1 te Noordwyk; 20. J. van Rijswijk te brechts te Vlaardingen; 6. B. Jurriaans Leidschendam

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3