£cidóe(Scm^mvt LONDENSE „KOPIE" WAS DE ECHTE RAPHAEL Luis Mariano zal nooit meer zingen Jazz is niet dood! antenne TELEVISIE VANAVOND Nederland niet in finale De film van vanavond Roland Holst in gesprek met S. Carmiggelt Ben de Jong verlaat VARA A GIN A 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 JULI Ib.o Vakantiewerk voor de Kamer TEGEN enid juli onderbreken vele i Kamerleden hun parlementaire va kantie om te zorgen, dat de volksverte genwoordiging met het verseiste quo rum (de helft plus één) een wetsontwerp kan behandelen waarbij spoed een rol Geeft de Tweede Kamer aan het betreffende wetsontwerp zijn goedkeu ring, dan kan het begin augustus door de Eerste Kamer behandeld worden en gaan minimumloon en de daarbij beho rende minimumvakantiebijslag met te rugwerkende kracht tot 1 juli om- Minister en parlement hebben achter dit wetsontwerp haast gezet, omdat ze gezamenlijk steeds verkondigd hebben haast te zullen maken, zodra de vereis te adviezen binnen zouden zijn. Op 19 juni j.l. heeft de Sociaal-Economische Raad éénstemmig het vereiste advies uitgebracht en dat was voor regering en parlement aanleiding om met afhan deling niet te wachten tot in september de Tweede Kamer haar normale werk zaamheden gaat hervatten. Behalve deze reden om twee maan den te winnen speelt ook mee de om standigheid dat er veel voor te zeggen valt om een maatregel waaraan terug werkende kracht vast zit, niet te lang op haar beloop te laten. Het geeft allerlei administratieve verwikkelingen. Niet in de laatste plaats speelt dan ook nog mee de overweging, dat juist voor mensen met minimale inkomens elke gulden er één is. Index TOCH zijn de 10-tallen guldens die op deze manier voor de minimum loontrekkers binnenkort ter beschikking komen, niet 't voornaamste winstpunt van de voorgestelde wetswijziging. Het grote winstpunt is. dat de hoogte van het minimumloon voortaan gekop peld wordt aan het niveau van de regelingslonen in plaats van aan een niveau dat in sterke mate bepaald werd door de kosten van het levensonder houd. De index welke voortaan gaat beslissen over het minimumloon, wordt afgeleid van de algemene welvaartsstij ging; in zekere zin gaat het minimum loon dus „welvaartsvast" worden, hoe wel in het onderhavige geval het begrip ..welvaart'" natuurlijk met een korreltje zout genomen moet worden. Even belangrijk is, dat nu wettelijk vastgelegd wordt hoe de minister voor Sociale Zaken eens in de drie jaar j voor de eerste maal op 1 januari 1974 1 de Sociale Raad de vraag moet voorleggen, of een bijzondere verhoging van het minimumloon niet vanwege bijzondere omstandigheden gewenst Bovendien komt er in de wet op het j minimumloon een opening om de leef- tijdsgrens voor dit loon te kunnen aan- passen aan ontwikkelingen in de collec- j tieve arbeidsovereenkomsten. Met ande- j re woorden: voor het minimumloon be- hoeven terzake geen ongunstiger rege- j lingen te gelden dan de C.A.O. voor jonge werknemers heeft vastgesteld. j „Julius II" in Florence bleek reproduktie Verlangens TV IET uitgesloten is dat bij het Ka- merdebat de regering de vraag zal worden voorgelegd, waarom ze het nieuwe minimumloon per week vast stelt op f 157,50 en niet afrondt tot bijvoorbeeld f 160,Wanneer minister Roolvink aantoont, dat hij bij toepas sing van het nieuwe systèem toch al niet krap gerekend heeft en erop wijst, dat na verhoging tot f160,- hem wel weer gevraagd kan worden ook het maandbedrag in de hoogte af te ronden, krijgt een dergelijk verlangen meer po litieke dan sociale betekenis. Ook kan de opstuwende werking van het minimumloon op andere, daaraan grenzende lonen niet over het hoofd worden gezien. In de toekomst zal er dan ook veel afhangen van de houding van het bedrijfsleven, of het, zo goed als redelijk is, verzorgen van het mini mumloon de loonpolitiek in het alge meen ten goede komt dan wel als een permanent tijdbommetje werken Volgens een bekende cyclus betekent optrekken van de bodem daarna mees tal een versterkte vraag om denivelle ring. waarna het proces van optrekken en verder vragen opnieuw begint. Voor menig bedrijfstak zal dit het binnenva ren in de gevarenzone kunnen gaan betekenen. En al ontbreekt er ook in de nieuwe wet een ontsnappingsclausule niet, wanneer daar op grote schaal gebruik van gemaakt zou moeten wor den, is er iets mis in de op het alge meen welzijn gerichte loonpolitiek. We zijn benieuwd, of de parlementa riërs daarop bij de onderbreking van De een zijn rente kost een ander centen I EUK dat de P.T.T. tweeëneenhalf procent rente gaat geven op de guldens van ons salaris, die na de gebruikelijke afschrijvingen op de giro blijven staan. Minder leuk, dat voor burgers die hun salaris op een bank en niet op de giro lieten overschrijven, tegelijkertijd de rente van drieëneenhalf naar tweeëneenhalf procent wordt teruggebracht. „Het was economisch toch een te hoge vente", verontschuldigen bankdirecteuren zich na him compromisje met de PTT. Ja, ja: het zou leuk zijn wanneer de gewone burger even gemakkelijk voorwaarden kon bedingen. Maar voor hun geldt, dat de een zijn rente ten koste gaat van andermans centen. Straks gaat Tante Pos bij aankoop van postzegels ook spaarzegels cadeau geven, maar moeten Albert Heijn en De Gruyter het met hun bonnen wat kalmer aan doen. Het zal je voorÖeel maaP wezen' LONDEN (AP-Rtr Dank zü röntgenfoto's is het 150 jaar oude mysterie van een schilderij van Rap hael opgelost, zo heeft de National Gallery te Londen meegedeeld. Het gaat om het portret van de gebaarde paus Julius II dat in 1511 of 1512 werd geschilderd. Een eeuw lang is het beschouwd als een reproduktie van een schilderij in de Uffizien in Florence. Het röntgenonderzoek heeft nu aangetoond dat het Londense schilderij het oorspronkelijke werk van Raphael is. Van heden af is het schilderij te bezichtigen. De National Gallery is sinds de op richting in 1824 in het bezit van het portret. Het vorig jaar werd een vol ledig stel röntgenfoto's gemaakt waar uit bleek dal onder de oppervlakte een tiara en sleutels overgeschilderd waren. Ook andere aangebrachte wij zigingen maakten duidelijk dat het het werk was van een zoekende ar tiest en niet van iemand die een kopie geschilderd had. Deskundigen te Flo rence geven toe dat het Londense schilderij origineel is. Men meent daar echter dat de kopie in Florence ook van de hand van Raphael is. Voor het eerst in ruim een eeuw werd het schilderij schoongemaakt zodat de heldere kleuren van de Italiaanse meester naar boven kwamen die ja renlang waren schuil gegaan onder stof en vernis. Het portret van Julius II werd het eerst vermeld in 1513 toen een Venetiaanse kroniekschrijver vermeldde dat de paus dit aangeboden had aan de kerk van Santa Maria del Populo in Rome. Julius, die in dat jaar stierf, was de eerste paus in een eeuw tijd die een baard droeg. Het schilderij, dat eeuwenlang het voorbeeld is geweest voor het schilde ren van pauselijke portretten, is zo gedetailleerd dat zelfs het vuil onder de nagels van Julius II te zien is. In 1608 werd het schilderij met 70 ande ren door de Italiaanse kardinaal Sfon- d rato verkocht. In de 17de eeuw maakte het origineel deel uit van de verzameling van de familie Borghese. Hoe het naar Engeland kwam is niet bekend. Ontdekking fresco's PRIJEPOLJE (AP) Tijdens opgra vingen naar het miliklooster, een van de 75 kloosters, die vroeger in de vallei van de Limrivier in Joego-Slavië ston den. zijn fresco's uit de 16e eeuw ge vonden. Een groep archeologen, die 30 km ten noorden van Prijepolje in cen traal Joego-Slavië zocht naar over blijfselen van het klooster, dat al in een boek uit 1413 vermeld wordt, deed deze verrassende vondst. NOS: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Puffenstuf CVK-IKOR-RKK 19.30 uur: Kenmerk NOS: 20.00 uur: Journaal NEDERLAND I NOS: 15.30 uur: Gala Midem Cannes 16.30 uur: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal VPRO: 190.4 i 20.20 uur: De boekanier (film van Cecil B. De Mille) 22.15 uur: Het goede doel (Socutera) 22.30 uur: Studio Sport 22.55 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal VPRO-piknik VPRO-piknik (2e deel) 22.30 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Van gewest tot gewest AVRO: 19.04 uur: Info 19.30 uur: Feria de Espana 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De gediplomeerde roeping 20.45 uur: Jazz is niet dood 22.10 uur Journaal 22.15 uur: Jazz is niet dopd (vervolg) 23.55 uur: Einde 19.49 uur: Tips voor toerisme 20.00 uur: Journaal TROS: 20.20 uur: De dief van Washingto 21.10 uur: Rendez-vous met Sandor Vidak 21.30 uur: Songfestival Knokke 22.45 uur: Journaal reo: Klink Klaar-zonder nonsens. 19.30 Nieuws. 19.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.45 Stereo: Melodieën Expres: licht mu ziekprogramma. 20.10 Stereo: Tango-Rumba orkest met zangsolisten. 20.40 Groningen na de democratisering: informatie over de sub- culteit psychologie van de Rijksuniversi- Ster van miljoenen platen in Parijs overleden (Van onze correspondent) PARIJS Luis Mariano zal nooit meer zingen in de operette waarin hij in 1945 uitblonk: „La belle de Cadix"' en in de recente opera: „La caravelle d'or" Dinsdagavond kort voor middcr- nacht is hij overleden in een Parijs ziekenhuis waarin hij met spoed na een i hersenbloeding was overgebracht uit 1 een ziekenhuis van Bayonne. Aan zijn sterfbed zat alleen zijn zus- j ter. met wie hij in zijn villa samen woonde, Maria Luisa. Ook al zou hij na zijn hersenbloeding zijn hersteld, nooit zou Mariano meer hebben kunnen zin gen want te voorzien was dat hij zijn verdere leven aan de gehele linkerzijde verlamd zou blijven. In Parijs arriveer de hij bewusteloos. Uit die bewusteloos heid is hij niet meer ontwaakt. Mariano van zijn ware naam, Luis Mariano Gonzales is 12 augustus 1920 in Irun in Spanje geboren. Hij was de zoon van een garagehouder, die bij het uitbreken van de Spaanse burgeroorlog de wijk nam naar Bordeaux. Oorspron kelijk zou hij worden opgeleid voor architect maar toen de tweede wereld oorlog uitbrak, moest hij proberen aan de kost te komen als druivenplukker. De eigenaar van de wijnvelden die hem tijdens het plukken hoorde zingen, raadde hem aan naar het conservatori um te gaan en daar zanglessen te nemen. De opera verwisselde Mariano met de operette. Tijdens zijn carrière verkocht hij miljoenen grammofoonpla ten en had hoofdrollen in 26 films en 8 operettes. Deze Spanjaard van geboorte had de gewoonte te zeggen: „Ik voel mij Fransman in Frankrijk". In zijn RudolphOr thwinc overleden NEW YORK (AP) Rudolph Orth- wine, stichter van het American Ballet Theatre en uitgever van het tijdscchrift „Dance", is na een langdurig ziekbed in de ouderdom van 76 jaar overleden. Orthwine was een bekende figuur in de danswereld en een geslaagd zaken man. die op 19-jarige leeftijd met slechts vijf cent op zak uit zijn geboor teland Duidsland in New York aan kwam. Ten tijde van zijn overlijden was hij president-commissaris van Rudor Con solidated Industries, Inc., waarin zijn opgenomen Rudor Litho, Ine;. Rudolph Orthwine Corp., Nationwide Shipping- service, Inc. en Orthwine Merchandi sing Associates, Ino. jonge dagen was Mariano even bewon- J derd als tegenwoordig Johnny Holiday. J Vertoonde hij zich in het openbaar, dan probeerde men hem de knopen van het lijf te rukken. Menigmaal heeft Maria- no zich op het toneel alleen kunnen handhaven door een extra-garderobe en pruiken. Want zelfs de haren op zijn i hoofd waren niet bestand tegen de hysterie van een bepaald soort pu- bliek. Basken dansen in Zuiderpark DEN HAAG Als laatste van de serie buitenlandse folkloristische groepen zal op zaterdagavond 18 juli optreden de Baskische dansgroep Izarti. Het is een jonge groep Basken van het Centro Cul tural Nazaret uit San Sebastian, die op een aantal belangrijke Spaanse. Franse en Engelse festivals grote indruk heeft gemaakt. Als in veel andere landen hebben deze folkloristen van de jongste generatie zich vooral toegelegd op de vernieuwing en zuivering van hun natio nale dansen, waarvan zij er een groot aantal op hun repertoire hebben. Het is de eerste maal dat deze groep ons land. dat voordien zoveel Baskische ge zelschappen heeft toegejuicht, een be zoek brengt. Festival Knokke KNOKKE. Jacco van Renesse pro- beerde gisteravond een geheel nieuw stuntje bij zijn tweede optreden op het j Songfestival te Knokke. Hij begon zijn eerste nummer namelijk met een versie I van „Daar lig je dan". Het was niet fraai, maar in elk geval heel ongewoon, j Omdat hij vocaal niet zoveel in de melk te brokkelen had bleef zijn score toch minimaal. Toch kon geconstateerd worden dat de Nederlandse ploeg als geheel een. betere indruk maakte dan bij de strijd tegen Engeland., Ook de jury kwam tot een hogere waardering: 289 punten. Met een totaal van 555 is de kans op een finale plaats voor ons land wel verkeken, al eindigt de Touberploeg nog royaal boven Duitsland dat niet verder kwam dan 502 punten. De tegenstanders van gisteren, de Spanjaarden, waren heel sterk. Ook in hun repertoirekeuze waarbij zij het op halen van verschrikkelijk oude succes nummers niet schuwden. Spanje kreeg opnieuw 324 punten en het lijkt .vrijwel zeker dat vrijdag deze ploeg im de finale zal staan tegen Engeland. De Britse ploeg moet overigens van avond nog aantreden tegen Frankrijk, maar gezien het verloop van het con cours lijken de Engelsen bij voorbaat het winnende team te zullen worden. De Nederlandse t.v. geeft van die strijd geen verslag, wel van de finale op vrijdag- In de jaren dertig vervaardigde de „grootmeester van het spektakel", Cecil B. de Mille, een filmpje, dat voor zijn doen vrij goedkoop opgezet was. The buccaneer" met Frederic Mareh in de titelrol en de uit Hongarije geïmporteerde Francisca Gaal als tegenspeelster. Het moet de oude regisseur van kolossen als „Het teken des kruises", „The plainsman" en „Samson en Delilah" gestoken hebben, dat hij er destijds niet meer geld in gestoken had, want ruim twintig jaar later haalde hij het 'verhaal van „The buccaneer" nog eens te voorschijn om het veel groter te verfilmen. De oude Cecil, die na zijn tweede verfilming van „De tien geboden" had bemerkt, dat het zelf regisseren hem te zwaar werd, preste zijn schoonzoon, de acteur Anthony Quinn, de regie ter hand te nemen, terwijl hij dan zelf als producent zou optreden. „Ik had dat nooit moeten doen", heeft Quinn later verklaard. „Mijn schoonvader liet mij geen moment vrij en bemoeide zich overal mee". De vele botsingen tussen De Mille en zijn schoonzoon zijn voor de goede opmerker weerspiegeld in deze verfilming van „De boekanier ,die duidelijk op twee gedachten hinkt. Quinns serieus historische opzet is duidelijk in de waardige Andrew Jackson een kleine, maar goede rol van Charlton Heston De Milles hang naar het kijkspel in de vaak operetteachtige massascenes. „De boekanier" is de geschiedenis van de zeerover Jean Lafitte, die over New Orleans regeerde en lang neutraal bleef in de Engels-Amerikaanse oorlog totdat hij eindelijk de zijde van Andrew Jackson koos. Lafitte wordt dit keer gespeeld door Yul Brynner, die voor deze rol voor het eerst sedert ..The king and I" een pruik op kreeg. Claire Bloom speelt het meisje Bonnie Brown, dat Lafitte bijna ten gronde richt. (Ned. I. 20.20 uurj. Raphaels portret van paus Julius II, beschermheer van Raphael. Leonardo da Vinci en Michelangelo. Gisteravond werd bekend dat deze versie in Londen het origineel is en het tot nu toe eigenhandig gehouden schilderij ii Uffizi te Florence een kopie door leerlingen van de meester. Na de succesvolle radio-uitzendingen, waarin de schrijver Victor van Vriesland memoires vertelde aan Alfred Kossmann, rijpte bij V.A.R.A.-mede- werker Cor Holst hel plan een reeks soortgelijke uitzendingen te maken met de dichter A. Roland Holst. ind. 22.00 Literaire herinneringen. 22.30 s. 22.38 Mededelingen. 22.43 Actualltei- 22.55 Stereo: Moderne Amerikaanse .nisten (gr). 23.20 Radio Jazz Magazine. ioRadio Kamerorkest: klassieke en moderne muziek. 22.30 Nieuws. 22.38 Cosa Nostra ook uw zaak: licht muziekpro gramma met reportages en berichten. 23.55— BRUSSEL 324 M r IBM-schaaktoernooi in Amster- en weerbericht. 19.30 Lichte muziek. 22.10 Lichte muziek. (23.00 Nieuws.) 23.40- tiek. 7.20 Stereo 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. (8.30—8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 18e Europees Muziekfestival voor de jeugd te Neerpelt: Slavische jeugdkoren. 9.35 Water- 11.00—11.02 Nieuws). 11.30 gramma over geschiedenis. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 18.03 Land der Muzen: :tualitelten. 14.00 Stereo: The Kilima ians Show (opn.). 14.30 Stereo: Folklo- avanlgarde: Viool en piano: moderne 15.00 Gereformeerde middagdienst NCRV: 17.45 Stereo: Llch- Nleuws.) NOS: 12.01 Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7 Wassenaar exposeert van 25 juli af schilderijen, aquarellen, grafiek, sieraden en kera miek van Eline Cremers, Aimée Crin- ce le Roy. Mien van Koppenhagen, Cara Waller, Lucie Q. Bakker en Albert Kok. Italiaanse film wint in San Sebastian San Sebastian is toegekend aan de Ita liaanse film „Ondata di calorc" (hitte golf) van Nello Risi. Zilveren schelpen werden aan het einde van het 18de festival toegekend aan „Erste Liebe" van Maximilian Schell en aan de Franse film „Sex Roberto Benti aangereden CANNES (AFP) De Italiaanse dili gent Roberto Benzi is dinsdag in Cannes door een auto aangereden. Een dronken autobmobilist, die eerst een bus had geraakt, reed vervolgens op het trottoir de dirigent omver. Benzi is naar het zie kenhuis vervoerd. Hij heeft kneuzingen opgelopen, maar zijn toestand is niet zorgwekkend. Uit de O'Hana Galleries, een museum te Londen, is gisteren een schilderij van Renoir gestolen. De waarde van het doek, een landschap van 48x33i cm, wordt geschat op f 130.000.- Simon Carmiggelt heeft een serie radiogesprekken met de thans 82-jarige dichter gevoerd. Het resultaat was een aantal zeer bijzondere opnamen, waar van de eerste vanavond wordt uit gezonden. Carmiggelt zegt onder an dere over deze opnamen: „Niet alleen de vaak kostelijke dwaze verhalen over schrijvers op de Kring of op de Witte hebben we vastgelegd, maar ook de herinneringen aan De Gids uit de tijd toen professor Huizinga daarvan redacteur was, aan Henriëtte Roland Holst en haar strijd en aan de dood van Du Perron in Bergen. Bovendien bleek hij bereid een groot aantal van zijn eigen verzen uit verscheidene bundels voor te lezen. Een unieke ervaring. Want hij deed het op een hoogst persoonlijke, waarschijnlijk enig juiste manier en werd er vaak zó door ontroerd, dat hij de laatste regels met een schorre, wat geknepen stem uit- Na deze eerste uitzending zal ge durende zes weken op hetzelfde tijdstip een gesprek met A. Roland Holst te horen zijn. Hilversum I, 22.00 uur. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. Tussen de VARA- lelevisie en regisseur Ben dc Jong is verschil van inzicht ontstaan dat tot ontslag kan leiden. De VARA heeft een dntslagvergunning aangevraagd bij het Gewestelijk Ar beidsbureau te Hilversum, waarover nog een beslissing moet worden ge nomen. Indien dii ontslag wordt ver leend. zal aan de heer De Jong een ruime ontslagperiode worden gegeven. Ben de Jong verwierf in televisie- kringen grote bekendheid als regisseur van de Rudi Carrellshows. In het afge lopen seizoen was hij belast met de regie van het televisieprogramma „Eén van de acht". kunstkroniek. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II 298 M KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woorc 7.16 Stereo: Badinerie: klassieke muzie (gr.). (7.30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten; 7.5 Tour de France. (14.00. 15.01 Nieuws.) KRO: 17.00 Nieuws. Draaijijofdraaiik: verzoekplatenprogram- Nieuws. 8.32 Touringclub NCRV): Informaties berichten voor schippers. 13.20 l ziek en reportages Ronde van (14.00. 15.00 en 16.00 Nieuws. 16.0 richten.) 17.00 Nieuws, weerberlc 1 dedelingen. 17.15 Jazz en chanson. In Knokke was de Nederlandse ploeg over de gehele linie beter dan bij hel eerste optreden tegen Engeland. José „wiebelde" minder, Jacco zong niet vals. Bonnie was allerliefst. Marius redelijk bij stem en Helen, vocaal de beste in het gezelschap, deed minder onpersoonlijk aan. Het pleit voor het nieuwe jury- svsteem dat deze winst onmiddellijk in betere punten werd uitgedrukt nu 289, tegen vorige keer 266. Wat betekent' dat de laatste plaats vrijwel zeker aan Duitsland zal toevallen en dat zelfs België nog bedreigd kan Tegen de Spaanse ploeg, de tegenstan der van gisteren, werd zelfs geen schijn van kans gemaakt. Die ploeg bleek voortreffelijk, mikte oo ktrefze- ker op geheide wereldsuccessen als „Granada" en „La Paloma". In de strijd om de eerste plaats zal het ongetwijfeld gaan tussen Engeland en Spanje en na het Spaanse geweld van gisteren is de strijd nog helemaal Wat het BRT-aandeel betreft: die le vert regie, decor en commentaar. Dat commentaar is van gladde-veeltalige Jan Theys, dus in goede handen. De regie en het decor zijn van een ni veau dat ons bedenken deed dat. ge dachtig het Eurovisie Songfestival, de beste Nederlandse bijdrage wellicht geen zingende ploeg maar een tech nisch tweemanschap zou zijn ge- Bij de AVRO zagen we het laatste Even dieigde er een conflict te ontstaan tussen de leider van de Nederlandse ploeg Rob Touber (links) en orkestleider Francis Bag. Tijdens de repetities kwam het lot een felle woordenwisseling, maar later werd alles weer bijgelegd. Rob Touber en alle leden van de Nederlandse ploeg kwamen met een openlijke verklaring, dat een bericht dat Nederland het orkest niet goed zou vinden op een boosaardig gerucht berustte. De dood van de jazz is al zovele malen voorspeld, maar tot nu toe heeft zij blijk gegeven van een onge hoorde vitaliteit, zich uitend in een voortdurende vernieuwing van vormen. Jazz is geen. voorbijgaand verschijnsel maar een toevoeging aan ons muzi kaal denken en voelen, met geheel ei gen kenmerken en een zelfstandige le venskracht. Het is een muzikaal feno meen van de eerste orde en is ieders aandacht waard. Daarom brengt de A.V.R.O.-Televisie voor het eerst een compleet avondvul lend jazzprogramma, dat mogelijk tot een jaarlijks terugkerend evenement kan uitgroeien. Tot de medewerkenden behoren onder anderen: Art Balkey's Jazz Messen gers, That Jones, Mel Lewis Jazz Or chestra. Elvin Jones Trio. Dizzy Gil lespie Big Band, Muddy Waters Blues Band, Gerry Mulligan, Dave Brubeck Trio. Kenny Clark, Francy Boland Big Band, Gary Burton Quartet, Horace Silver Kwartet. Red Norvo Trio en Les McCann Trio. Tussen de opnamen, die ongeveer twee jaar geleden wer den gemaakt tijdens het New Port Jazz Festival te Rotterdam, zal er worden gediscussieerd door een kern ploeg, bestaande uit Nederlandse jazz musici, -critici en organisatoren over de functie van de jazz in de heden daagse muziek. De produktie en regie van „Jazz is niet dood" zijn in handen van Theo Ordeman. Nederland II, 20.45 uur. deel van „De opstanding", de meer dan voortreffelijke Britse weergavi van Tolstoi's gelijknamige roman AVRO-aankoop waarmee we dez» omroep graag gelukwensen. Verder waren Brandpunt en Televizier ac tief. Typerend voor beider aanpak was bij Brandpunt de Tour de France-repor tage en bij Televizier de kanttekenin gen bij Knokke. Brandpunt, geplaagd door de NOS-tegenwerking, legde des ondanks een gaaf werkstuk op tafel. De AVRO-rubriek kwam niet ve dan het aangeven van incidenten die geen wezenlijke nieuwsachtergronden Televizier besteedde o.m. ook dacht aan Peruviaanse slachtoffers die hier verpleegd worden onder auspi ciën van Terre des Hommes. Die ver pleging is duur en de kosten zijn nog niet gedekt. Het gironummer is 646900 t.n.v. Terre des Hommes, Den Haag. Vg. Gediplomeerde roeping Onder de titel ,,De gediplomeerde ro ping" brengt de A.V.R.O.-Televisie vanavond een documentaire van Ro mano M. Stinga en Will Simon op het scherm, waarin aandacht wordt be steed aan de problematiek rond de opleiding van verpleegsters en het te kort aan verpleegkundigen. Vele deskudigen zijn het er over eens dat de verpleegstersopleiding veel wensen over laat. Vandaar ook e groot tekort aan verpleegkundigen. In deze documentaire wordt nagegaan wat precies de oorzaken zijn var tekort. Wat zou er moeten verande ren? Moeten er meer mannen in vak komen? Hoe geschiedt momenteel de opleiding? Moet er meer gestreefd worden naar specialisatie? Op deze en andere vragen probeert de A.V.R.O,- Televisie met behulp van deskundigen antwoord te geven. Men hoort en ziet onder meer zt M. A. Karsemeijer, voorzitster va Commissie Voorlichting en Publiciteit van de Federatie voor Verpleegkundi gen te Amersfoort, zuster M. M. van Andel, adjunctdirectrice bij dc School voor Verpleegkundigen van de Vrije Universiteit in Amstelveen en dr. R. .1 H. Kruisinga, staatssecretaris vooi ciale Zaken en Volksgezondheid. Nederland II 20.20 uur.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2