Êeidae (Sou/tont mnmi Rijksbegroting-1971 van ruim 30 miljard komt met geringe belastingverhoging HAVENARBEIDERS ENGELAND VANDAAG ALSNOG IN STAKING? Hogere premie bij ziekteverzekering voor ambtenaren Meer BTW; alcohol duurder Ampullen op strand aangespoeld BULTHUIS Loonaanbod niet aanvaardbaar 70.000 doden en vermisten in Peru Echtgenote vermoorde Delftenaar aangehouden Omwisselings aanbod ICM- Petrofina nu officieel Oma van 83 emigreert naar Australië iM. M mx F' JaÊÊ&m W wr Jj Kardinaal Alfrink zwijgzaam terug van bezoek aan Rome Heyerdahl klaagt over vervuiling van oceaan 61e jaargang, no. 18.102 WOENSDAG 15 JULI 1970 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland 1» 18.25 Tour de France; 19.30 u. Kenmerk; 20.20 u. De Boeka niers; 22.30 u. Studio Sport. Nederland 2: 19.30 u. Spaanse zigeu nerdansen; 20.20 u. Documentaire over de moderne verpleegster; 20.45 u. en 22.15 u. Jazz is niet dood. MINDER KOUD Geleidelijk mnider buien en af en toe zon. Matige tot krachtige noorde lijke wind. Minder koud. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De rijksbegro ting-1971 stijgt boven de 30 mil jard gulden. Bij de indiening van deze begroting op prinsjesdag zal blijken dat de regering een geringe belastingverhoging noodzakelijk acht. Dit geldt voor de BTW, de motorrijtuigenbelasting en de accijns op alcohol. Sigaretten en tabak worden, naar men venvacht, niet duurder. Belangrijk is dat voor 1971 meer woningen gebouwd kunnen worden dan in voorgaande jaren. Duidelijk is echter wel dat het kabinet-De Jong in het verkie zingsjaar 1971 zo voorzichtig mogelijk wil manoeuvreren. Voor wat de belastingverhoging be treft rekent politiek Den Haag op: stijging van de BTW van 12 naar 13 procent voor een groot aantal artike len en van 4 naar 4,3 procent voor de directe levensbehoeften; verhoging van de accijns op alcohol; verhoging van de motorrijtuigen belasting met 13 procent, ofwel met 15 tot 30 gulden per auto naar gelang het type wagen. Politiek Den Haag rekent verder op •en grotere post voor de werkende jon geren. Verwacht wordt dat voor de vor ming van de werkende jongeren 100 mil joen gulden meer beschikbaar komt. Server,dien gaat. een aantal regelingen toi bijstandsuitkeringen omhoog. De regering wil volgend jaar 2000 wo ningen meer laten bouwen. De bedoelifig ia dat dit aantal in d© komende jaren steeds meer wordt opgevoerd. Of het kabinet-De Jong daarover zelf kan be slissen hangt af van de verkiezingen en van het kabinet dat daarna gevormd Defensie krijgt geen extra-geld ter beschikking. Desondanks stijgt de be groting-1971 van dit departement door de normaal toegestane financiële groei boven de 4 miljard gulden. Er zijn ook enige fiscale lichtpuntjes: volgend jaar wordt het tweede deel van de correctie op de loon- en inkom stenbelasting doorgevoerd tot een totaal van 300 miljoen gulden; de werkende gehuwde vrouw krijgt •r enige fiscale faciliteiten bij; de aftrekregeling voor kleine zelf standigen wordt ruimer. Met hun pen- sioenverbetering wordt een begin ge maakt. DEN HAAG (ANP) Op het strand tussen Kijkduin en Scheveningen zijn woensdagochtend honderden ampullen aangespoeld met een witte vloeistof. De inhoud en herkomst van de ampullen is nog niet bekend. De gemeente-apotheek van Den Haag zal een analyse maken van de vloeistof- De politie heeft op het strand en in de woonwijken van Den Haag die het dichtst bij zee liggen, een waarschuwing ver spreid de ampullen niet van het strand mee te nemen. Aan de politie in Monster en Wassenaar is gevraagd op te letten of op de stranden bij die gemeenten ook ampullen zijn aangespoeld- Bij de politie in Wassenaar zijn nog geen meldingen binnengekomen- In Monster kon woens dagochtend in verband met de hoge stand van het water nog niet gezocht worden. Gordon Banks, de man die tijdens de wereldkampioenschappen in Mexico het Engelse doel ver dedigde, werd gisteren in Londen geridderd. Trots toonde „The Banks of England", zoals hij door de Engelsen om zijn veelgeroemde vakkundig doelmanswerk wordt genoemd, de versierselen, die hij uit handen van de koningin moeder ontving, aan zijn vrouw Ursula en zijn kinderen Robert en Wendy. (Van i correspondent Roger Simons) ADVERTENTIE OPRUIMING SMYRNA KARPETTEN Kussenkast van 1275,voor 995, 3-zitsbank van 1295,— voor 698.— Fauteuil van 750,voor 398. BOTERMARKT 23 LONDEN Vertegenwoordigers van de 47.000 Britse havenarbeiders hebben vanmorgen vergaderd om het loonaanbod van de werkgevers te bespreken dat maandagavond op het nippertje aanleiding gaf tot een officieel uitstel van de nationale havenstaking- Onder de arbeiders heerst over het aanbod sterke ontevredenheid en de kans is groot, dat zij het loon aanbod vandaag nog verwerpen, waardoor alle Britse havens meteen stil zouden vallen. Het officiële uitstel van de staking tot vandaag, heeft trouwens gisteren niet veel geholpen. Meer dan 30.000 hanvenai-beiders staken geen hand uit en er heerste een enorme chaos. Honderden schepen lagen te wachten om geladen of gelost te worden in de vijf grootste havens van het land: Londen, Liverpool, Hull, Glasgow en Southampton. De havenarbeiders van Glasgow werden gisteren tijdens een bijeenkomst met de Schotse vakbondlei- der al op de hoogte gebracht van de inhoud van hel loonaanbod en hebben het afgewezen. Het aanbod voorziet naar verluidt geen verhoging van het basis- saalris, wat evenwel de voornaamste eis is van de Havenarbeiders. In Southampton vergaderden 14.000 dokwerkers vanmorgen in open de lucht. Zij besloten in staking te blijven en zullen morgen opnieuw bij eenkomen. De meeste Londense havenarbeiders wachten de be slissing af, die vandaag tijdens de vergadering van vertegenwoordigers van bijna 80 havens geveld wordt in het hoofdkwartier van de vakbondcentrale. Men zegt al van te voren, dat tijdens deze bijeenkomst inzie zou gemaakt worden en dat Jack Jones, secre taris-generaal van de vakvereniging van transport arbeiders, veel overtuigingskracht zal moeten aan wenden om de havenarbeiders tot aanvaarding van het loonaanbod te brengen. De leiders van zijn vakbond, de grootste van het Verenigd Koninkrijk, zijn sterk verdeeld- Vele ver tegenwoordigers van de havenarbeiders verklaarden gisteravond ronduit, dat zij net loonaanbod onaan vaardbaar achten. Militante dokwerkers demonstreer den vandaag voor het gebouw van de vakbondcen- trale om hun ontstemming te luchten. Het loonaanbod zou een verhoging van een pond toe kennen aan ongeveer 30.000 arbeiders. Bijna 13.000 havenarbeiders van Liverpool en Southampton zouden hiervoor echter niet in aanmerking komen. Alle ha venarbeiders zouden een gegarandeerd minimum loon van 20 pond per week krijgen, plus 20 pond vakantiegeld en vier pond extra per officiële feest dag. Als dit aanbod aanvaard wordt, zal het de werk gevers 4.250.000 pond per jaar kosten. Kamerlid Boot wil compensatie DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid mr. G. A. A. M. Boot (KVP) heeft de ministers van Economische Za ken en van justitie en de staatssecreta ris van Binnenlandse Zaken er gisteren op gewezen dat de verzekerden bij de Onderlinge Waarborg Mij. „Ziektekos tenverzekering Ambtenaren ZVA" een mededeling hebben ontvangen dat zij met ingang van 1 augustus belangrijk meer premie zullen moeten gaan beta len. Mr. Boot vraagt de bewindslieden of deze premieverhoging mede wordt ver oorzaakt door de op zichzelf terecht strenger geworden reserveringseisen van de Verzekeringskamer en of ook Lima (AP) De minister van ge zondheidszorg van Peru heeft verklaard dat de aardbevingsramp van 31 mei naar schatting 70.000 personen zijn om gekomen of vermist. De minister heeft dit officiële cijfer bekend gemaakt in een overzicht dat hij gaf aan Gazo Plaza. de secretaris- genenaal van de organisatie van Ame rikaanse staten die een bezoek brengt aan het rampgebied. Hij vermeldde nog dat 50.000 perso nen bij de aardbevingsramp zijn ge wond en dat 20.000 kinderen hun ouders hebben verloren. andere verzekeringsinstellingen in de naaste toekomst tot een drastische ver hoging van hun tarieven zullen moeten overgaan mede op grond van de eisen van de Verzekeringskamer. Tenslotte dringt het kamerlid er bij de regering op aan in de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken de vraag aan de orde te stellen of, en zo ja, welke compense rende maatregelen kunnen worden ge troffen met betrekking tot de drastische premieverhogingen voor ziektekosten verzekering. (van een onzer verslaggevers) DELFT De Dclftse politie heeft gisteravond de echtgenote gearresteerd van Herman de Koster, die in de nacht van zondag op maandag in zijn woning tc Delft door messteken om het leven werd gebracht. De vrouw wordt verdacht van medeplichtigheid aan de moord. De 32-jarige Italiaan F. V., heeft inmiddels bekend de man om het leven te hebben gebracht. Gisteravond vond een reconstructie plaats van de moord in de Oosterstraat in Delft, waarbij onder meer de officier van justitie, mr. J. D. Lulofs, aanwezig was. De verdachte Italiaan zal vrijdag wor den voorgeleid voor de officier van jus- De Franse couturier Jacques Esterel heeft de tijd van de shows niet meer kunnen afwachten. Aan het hoofd van een stoet mannequins, manne lijke en vrouwelijke, heeft hij gis teren gedemonstreerd voor de maxi- mode. En dat gebeurde met borden die aan duidelijkheid niets te wensen overlieten; weg met de broek, alle versiering aan de kapstok, en jongeren, in de unisex. BRUSSEL (ANP) De Belgische maat schappij Petirofina N.V. heeft thans of ficieel in Brussel bekend gemaakt dat ze KWt hoL nofr op een uitbreiding van de. belangen van de groep in de verfindus trie, aan de aandeelhouders van Inter national Coaiting Materials N.V. te Uit hoorn zal voorstellen, hun aandelen om te wisselen in Petrofina-aandelen. Daar bij zal een ruil basis gelden van twaalf Pebrofina-aandelen tegen vijf I.C.M. - aamdelen. In een omwisselimgsbericht zullen hierover nog nadere mededelin gen worden gedaan. Het bod zal ge schieden met dc goedkeuring van de beheersraad en het bestuur van I.C.M., die hun aandeelhouders zullen adviseren op Petrofina's voorstellen in te gaan, al dus Petrofina. De aandelenruil zal de mogelijkheid openen, zo wordt verder meegedeeld, de activiteiten van de groep Pieter Schoen en I.C.M. onder één Ne derlandse directie te combineren. Zoals bekend maakt Varossieau te Alphen aan den Rijn deel uit van I.C.M. ROTTERDAM (ANP) Een Rotter damse huisvader heeft vanmorgen na met zijn gezin een aantal uren op straat te hebben gebivakkeerd, weer de wijk naar zijn slechte woning moeten nemen, omdat zijn kinderen het koud kregen. De man zal échter blijven pro testeren tegen de slechte staat van de woningen in zijn wijk het zogenaamde betondorp in Overschie, die in 1943 als noodwoningen gebouwd, thans beginnen te vervallen. Te jong voor bejaardentehuis PERTH (ANP) Onder het motto Een mens is nooit te oud. heeft de 83-jarige mevrouw Barbara Gaanders-Hoogendijk uit Rotterdam zich bij haar dochter en schoonzoon in de voorstad Claremont van Perth in Wesi-Australië gevestigd. De reden voor haar wat la te emigratie is dat haar huurwoning in Rotterdam werd verkocht en dat zij zich te jong voelde voor een bejaardentehuis. Ter ere van haar aankomst werd een grote partij voor oiid-landgenoten gegeven, waarbij oma Gaanders een stevige Nederlandse borrel dronk „Ik ben blij nu in een land te zijn waar niet so'n ernstige woningnood heerst als in Nederland," verklaarde zij welgemoed. jfl|; A1, j* v het celibaat. Hij wilde geen mededelingen doen over de resultaten, omdat hU eerst dc Nederlandse bisschoppen moet inlichten. Dit zal waarschijnlijk niet gebeuren op de bis schoppenvergadering morgen, omdat er sommigen met vakantie zijn. Op een vraag over het dispcnsatieocleid in de naaste toe komst ten aanzien van priesters, die willen huwen, wilde (Van een onzer verslaggevers) hij niet ingaan. Noch had hij commentaar op de brief van paus Paulus aan alle bisschoppen ter wereld, waarin wordt aangekondigd, dat de ontkoppelingskwestie van het celibaat aan de orde zal komen op de synode van 1971. Het schrijven was aangekomen tijdens zijn verblijf in Rome. Hij wist SCHIPHOL Kardinaal Alfrink is gistermiddag op Scliip- bol teruggekeerd uit Rome. waar hU twee gesprekken heeft gevoerd met paus Paulus. onder meer over de kwestie van er van tevoren niets van en kende de inhoud niet. Ook wilde nij niet zeggen, of hij na de gesprekken met de paus optimistisch gestemd is. BRIDGETOWN (Reuter) Thor Heyderdahl, die zondag na een reis van 57 dagen met zijn papyrusboot Ra II op Barbados is aangekomen zal o.a. voor een Amerikaanse senaatscommissie ver slag uitbrengen over de z.i. vergaande vervuiling van de Atlantische oceaan- De zee was zo vuil dat de acht mannen aan boord van de Ra II zich sommige dagen niet konden wassen, aldus Heyerdahl. Het Marokkaanse lid van de bemanning, ir. Madani Othman, heeft monsters verzameld van afval van tankers. De asfaltachtige materie die op het water dreef kan afkomstig zijn van het doorspoelen van olietanks op volle zee. De monsters zullen ook aan de Noorse delegatie bij de Ver. Naties worden gezonden. (ADVERTENTIE) Dansen Fijn Bij Evert Castelein

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1