m ZOETEMELK TELDE WINST ZIJN OP TOURMALET Falende Tourdirectie wekte woede van Eddy Merckx op tour de trance"!) Tour 1971 opnieuw met merkenploegen Graafland attractie in Tour ^NSDAG 15 JULI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA Tour tableau elg., Stablinski) (Sp„ Laugai ic«) 4.51.28; Martini) 4.51.42, Ocana Schil eek iLux., De Mueii IFi Caput) 4.55.33 Jien (Vissers» 1 wijk (Vissers) Algemeen kkaneemeut DOOR PETER HEERKENS BAGNERES-DE-BIGORRE In de zwaarste Pyreneeënetappe van deze Tour heeft Joop Zoetemelk zich waargemaakt. Daar, op de col de Mente, de Peyresourde, de Aspin en de Tourmalet, presenteerde hij zich als een waardig bezetter van de tweede plaats in het algemeen klassement, de meest eervolle positie van de Ronde, omdat er aan de eerste plaats toch niet te tornen valt. Joop Zoetemelk vlinderde met gemak naar boven, danste tegen de bergen en telde op de mistige Tourmalet zijn winst: 1.19 op Rini j Wagtmans, 29 seconden op Costa Petterson, 2.20 op Raymond Poulidor, zijn j meest directe concurrenten. Geen van allen gaf hij ze de kans het hem j moeilijk te maken. De enigen die Zoetemelk aan rivalen voor zich liet. j waren Martin van den Bossche en Lucien van Impe, maar hun achterstand in het algemeen klassement was groot genoeg om geen zorgen te hebben. In Mongie, het dorpje tegen de Tourmalet, stelde Joop Zoetemelk zijn tweede plaats veilig, verloor Rini Wagtmans verrassend maar met een excuus: lekke band in de finale zijn derde plaats aan Costa Petterson en verwezenlijkte Bernard Thevenet wat sponsor Peugeot van hem verwachtte: een etappezege in een bergrit. (Va speciale verslaggeve BAGNERES-DE-BIGORRE De Tour de France zal ook in 1971 door merkenploegen gereden worden. In een vergadering die de ploegleiders gisteren na de achttiende etappe hadden met Felix Levitan, is dat duidelijk gewor- Zoals bekend drongen de ploegleiders er in een communique op aan. om volgend jaar geen landenteams in te zetten. Levitan verklaarde nu: ..Ik ge loof niet dat men daar bang voor be hoeft te zijn. Wij zien zelf de moeilijk heden ook. Het wordt inderdaad steeds lastiger om in deze lijd van merkene- quipes renners onder Ie brengen in nationale ploegen. Neem Italië bijvoor beeld. Daar prevaleert de Giro. Het zou betekenen dat men in 'die ronde de sterkste renners inzet om ons de tweede keus te laten. Bovendien zijn er bij de merken betere kansen voor de jónge ren, zoals nu Zoetemelk. Petterson en Wagtmans die krijgen. Of voor een hele ploeg, zoals Caballero, waar ik tevreden over ben. Ik vind hun debuut geslaagd De ploegleiders en de sponsors kunnen dus voorlopig tevreden zijn. Wat verder verwacht werd. gebeurde niet. Er kwamen geen uitvallers. De 135 kilometer lange tocht over vier Pyre- neeëncols werd door iedereen vol- In de klassementen kwam weinig verandering en dat betekende, dat Evert Dolman nog steeds als derde bes te Nederlander (23e) geklasseerd staat. Hij rijdt een opvallende Tour. waarin vooral het gemak waarmee hij klimt ten opzichte van vorige jaren, bijzonder is. „Het gaat steeds beter", zegt dolman, die vroeger een van de eerste lossers was. „Vandaag ook. De eerste drie ber gen nam ik zonder moeite, maar op de laatste kwam ik kapot te zitten. Het was van de honger, want ik had weinig gegeten omdat we maar een korte etappe reden. Dat ging zich wreken". Moeilijke momenten konde ook Jos van der Vleuten, in de laatste kilome ters „Ik ben bijna dood kreunde de Oost-Brabander „O, wat kwam ik slecht te zitten. Nu voel ik goed dat ik veel geleden heb de laatste dagen". Als schril contrast stond daar in Mongie Kees Rentmeester die maan dag nog sprak over geringe kansen om de Tourmalet te halen en nu midden in het binnenkomende rennersveld arri veerde. „Zo zie je maar, wat er in een dag kan veranderen", glunderde de Zeeuw. „Ik snap er zelf niks van" Manager Frans van der. Enden wel. Volgens mij komt dal door het veran derde weer Deze temperatuur ligt Kees Het einde werd ook gehaald door Jan van Katwijk, de geblesseerde Willem Il-er die als laatste redmiddel het gips- verband rond z'n linker duim liet ver wijderen en zich daar uitstekend bij voelde ..Het ging steeds beter Ik had nog wel last. maar ik kon aardig mee komen. Het remmen leverde me geen problemen op, zoals ik verwacht had. Ik ben blij dat ik startte vandaag. Nu is er weer een grote kans dat ik Parijs Wagtmans kwam door lekke band op vierde plaats Met deze drie punten zijn overigens de grootste toppers van de achttiende Tourdag nog niet gemeld, want Eddy Merckx zorgde voor een vierde hoofd stukje door voor hel eerst in deze ronde geen hoofdrol te spelen in een belang rijke rit. Hij werd „slechts" vierde en daarmee sloot een merkwaardige dag. Merkwaardig, omdat het peloton niet vlamde zoals men verwachtte, wat Rini Wagtmans verklaarde door de weers omstandigheden die gisteren van het er? uiterste (bloedheet) naar het andere j (bitter koud in de bergen) oversloegen i Merkwaardig ook, omdat het peloton I 'niet opgejaagd werd door Eddv Merckx, j de béu! van de karavaan, die uit zijn i doen was door" tiamalant met de orga- I nisatie Merkwaardig en tevens opzien barend. ook door de volkomen mislukte 1 op de tweede plaats van Joop Zoetemelk wat tevens inhield dat de Zuidhollander zich zo bekwaam weerde, dat hij volledig geaccepteerd kon wor den als de beste man achter Eddy Merckx. Daar werd nog even aan ge twijfeld. want had Zoetemelk niet in één etappe zijn grote slag geslagen? Was het na Divonne les Bains geen rustige tijd geweest voor de coureurs? De Pyreneeën lagen als scheidsrechters te wachten op de bleke Nederlander, die met de dag zelfverzekerder wordt wat voor zijn supporters een aller ge ruststellend teken mag heten. Hij slaagde cum laude En dat voor de ogen van tienduizen den mensen die bibberend van de kou tegen de Tourmalet geleund ston den en onder de deskundige ogen van oude wielerrotten die de aanval op en de verdediging van de tweede plaats, het belangrijkste uitgangspunt van deze dag maakte. De Franse pers hielp daar dapper mee door in de kranten van dinsdag uitvoerig te filosoferen over Zoetemelk en ziin tweede plaats. Onder die prikkende belangstelling bleef Joop Zoetemelk rustig en handhaafde zich zo bekwaam, dat hij de beste plaats die Eddy Merckx aan het peloton overlaat, nauwelijks meer kan verliezen. De hele dag fietste hij in de voorhoede, waar alle belanghebbenden op een betere klassering zich verzamelden toen Ray mond Delisle na 70 kilometer dema- reerde. wat achteraf de beslissende slag bleek omdat uit de diverse kleine jacht jes uiteindelijk de latere winnaar (Ber nard Thevenet) tevoorschijn kwam. Joop Zoetemelk wist Costa Petterson, Raymond Poulidor. Martin van den Bossche, Lucien van Impe en al die anderen die loerden op zijn inzinking, naast zich. Ook Rini Wagtmans, landgenoot en met zijn derde plaats meest directe concurrent. Wagtmans hield zich aan zijn woord. Hij opende geen aanval op de positie van Joop Zoetemelk, waarvan hij voor beide het beste verwachtte. Zijn passiviteit leverde hem een teleur stelling op door bandbreuk op het mo ment dat de klap viel. „Onderweg", aldus Wagtmans. „hebben Joop en ik veel gepraat. We spraken af elkaar te steunen, in die zin dat we elkaar niet zouden tegenwerken. Steeds hielden we contact over hel koersverloop en wissel den we van gedachten over eventuele gevolgen voor onze plaatsen". Het Ne derlandse duo, dat zo n belangrijke rol f speelt in deze Tour, ging niet uit de eerste wielen, tot vier kilometer voor de finish, waar Rini Wagtmans weg viel door een lekke band. Alleen Joop Zoetemelk kon zijn eer en die van de natie hoog houden. Hij haakte resoluut aan toen de kopgroep versnipperde en kwam als zesde over de streep. Fris, helemaal niet moe. „Ik heb nooit problemen gehad", vertelde Zoetemelk monter. „Het ging allemaal vanzelf. De Yentoux vond ik stukken lastiger. Toen was ik helemaal kapot. En over de harde finale, toen zijn medevluchters hun ereplaatsen van de achttiende etappe wilden veilig stellen achter Bernard Thevenet. die zo sterk solo reed dat men hem onmogelijk meer kon achterhalen zei Zoetemelk alsof het allemaal niks was: „Tot een kilometer voor de top wilde ik niet afgeven. Ineens begonnen ze te sprinten en ik zag al mijn concurrenten lossen. Costa Petterson het eerst. Op dat mo ment ben ik het kalm aan gaan doen, want wat had het voor zin om me nog te gaan forceren terwijl er ongevaarlij ke mannen voor me zalen". De triomf van Joop Zoetemelk werd een nederlaag van Rini Wagtmans. I Geen doodsklap. niet vernietigend ook. maai- wel teleurstellend Wat hij leek zo zeker van die derde plaats. Op 4 kilometer van het einde, dat in La ongie lag. was hij er niet van weg te i krijgen, ini Wagtmans vocht mee. de hele etappe lang. „Ik voelde me sterk en tot alles in staat' ij bewees het i met een achtervolging (in gezelschap van Merckx. Zoetemelk en Van Impel op solorijder Thevenet. „Ik had een makkelijke dag". In een paar seconden echter moest de vorm het afleggen te- i gen domme pech. „Mijn achterwiel be- gon raar te doen. Berst dacht ik dat h.t afliep, toen ontdekte ik dat er lucht uit mijn band ging. Heel langzaam maar en daarom wist ik niet goed wat ik moest. Door blijven fietsen of wisselen". Ten einde raad heeft Wagtmans toen maar om een nieuwe fiets geschreeuwd naar ploegleider Vissers die bij de hulp I in grote moeilijkheden kwam. ..Goddet". lichtte Vissers het verlies van vele se- i Hel verlies van zijn derde plaats kon het humeur van Rini Wagtmans niet aantasten. Hij maakte ook gisteren weer volop grapjes met Eddy Merckx. e speciale verslaggev< BAGNERES-DE-BIGORRE E Pieters Graafland, de doelman FeUcnoord, die na hel winnen de Europa Cup tegen Celtic in Milaan, als actief voetballer afscheid n blijft op en top sportman. Gisteren arriveerde Pieters Graafland in 81.- Gaudcns bü de Tourkaravaan. HU was met een vliegtuig in Barcelona geland en vandaar per auto verder gereisd. Hy is in de Tour twee dagen te gast van ploegleider Maurice de Muer van BIC. Jan Janssen heeft dit voor hem ge regeld. Pieters Graafland verklaarde al jaren veel bewondering te hebben voor de wilskracht en het karakter van de wielrenners die, als ze dode lijk vermoeid de cols bereiken, toch nog weten door te gaan. „Dat wilde ik wel eens met eigen ogen zien", zei Eddy en Jan Janssen regelde het voor hem. De gebruinde Pieters Graafland, die juist in Nederland terug was na een vakantie op Ibiza, had over belangstelling niet te klagen. Fotografen verdrongen zich rend de doelman van Feijenoord en men haalde Joop Zoetemelk en Rini Wagt mans erbij om met hem te poseren. Pieters Graafland zelf legt zijn erva ringen in de Tour op film vast. conden voor Wagtmans men wat er ging gebeuren, waarschuwen dat we niet achter Rini moesten repare consternatie propten zich 1 toen Wagtmans .zag aanko- Hij kwa stapte zat hij meteen klem tussen de De tweede pech die Wagtmans trof: uitgerekend op dat moment werd er in de kopgroep gedemareerd. „Ik zag Van den Bossche gaan. Volgens mij sprong hij omdat hij wist wat er met mij aan j de hand was". Voor Rini Wagtmans I goed en wel weer in cadans was. lag Evert Dolman heeft momenteel be duidend minder moeite met klimmen dan andere jaren. Ook in de zware bergrit van gisteren kwam hij aardig met de favoerieten omhoog. hij te ver achter om het verschil nog goed te kunnen maken. Costa Petterson reed zonder moeite terug naar zijn derde plaats, die hij een paar dagen geleden aan Wagtmans verspeelde. „Op dal korte stukje van 4 kilometer", stel de Wagtmans vol spijt vast. „was et- geen enkele kans meer voor me". De mogelijkheden op succes daalden bovendien door het ongemak, dat Rini Wagtmans had van zijn reservefiets. „Ik weet niet wat dat is. maar op die fiets kom ik nooit vooruit. Hij heeft een heel andere zit en ik tob altijd als ik op dat ding rijd. Nu ook weer. Ik wilde wel. maar het ging niet". Onder de teleurstelling over het ver lies van de derde plaats bleef Wagt mans nuchter. „Ik maak me er niet druk om. Vierde zijn is ook mooi. Die plaats ga ik nu verdedigen. Aanvallen doe ik niet meer". Go Ahead K. blijft bij z'n weigering DEN HAAG De zatcrdagvoetbal- club Go Ahead Kampen heeft de KNVB dinsdag schriftelijk medegedeeld de res terende lijd van de op 13 juni afgebroken wedstrijd tegen Spakenburg niet uit te zullen spelen. Dc wedstrijd zou woens dag worden voortgezel. De KNVB heeft Spakenburg telegrafisch op de hoogte gesteld van het niet doorgaan van de wedstrijd. Dc KNVB zal Go Ahead Kampen een dezer dagen schriftelijk mededelen welke straf de vereniging op grond van het reglement krijgt opge legd. Uitslagen Hilversum HILVERSUM De uitslagen van de draverijen die dinsdagavond op de baan in het Hilversumse iportpark werden gehouden, Er i het 1 'O- l. Gay Rodney (N. van Dooyeweerd) 1.23.3; 2. Gieteling S: .1 Caret Bni Toto: winnend 1.70: plaats 1.50. 2.10, koppel 8.50: cover. 8.00: trio 471.60. Lord Captalnprljs (2420 meter): I I <M. C. Vergay) 3.33.6. 1.29.0 2. Had Maar: 3. Hispano. Toto: winnend 8.30; Lord ilxprijs (2020 meter): 1. Empere r. de Leeuw) 2.47.6. 1.23.8 2. Guy v ofnar. Toto: winnend 7.60: plaat DOOR JEAN NELISSEN BAGNERES-DE-BIGORRE „Eddy Merckx bijna uit de Tour". Het zou de sensationele kop van een boulevardblad kunnen zijn. En toch is het waar. Bijna had Merckx de Tour verlaten, want hij ligt sinds gisteren overhoop met de organisatoren. In St.-Gaudens namelijk waren alle ploegen ondergebracht in een meisjeslyceum. Het was de slechtste huisvesting die de renners tot nu toe in de Tour hebben meegemaakt. Het was er benauwd en lawaaierig en er was nagenoeg geen komfort Als eersten besloten de vier tenners van Ferretti, die nog in de wedstrijd zijn. het lyceum te verlaten en een hotel te zoeken De broers Petterson en de Belg Van Vlierberghe vonden onderdak in het hotel Panoramique te Monlrejeau, op achttien kilometer St.-Gaudens. Eddy Merckx was ook niet te :o van afzondering houdt kon het lyceum. Daarom besloten Driessens het lyceum ook maai- n. Hij. die die niet vinden in Merckx en Lomme Ook zij vonden t hotel en de eigenaar daar vond Merckx te kunnen huisvesten. Onmiddellijk werden alle maatregelen genomen om het hem zo comfortabel mogelijk te maken. De hele ploeg had zich echter anuwelijks in de kamers geïnstalleerd of Jacques Lohmuller, de rechterhand van Felix Levitan, kwam binnen en Eelastte Driessens en zijn renners namens de directie van de Tour terug te keren naar het lyceum zoals dat ook in het organisatieschema was aangegeven Driessens en Merckx weigerden. Er ontstond een heftig debat. Lohmuller belde zijn chef en deze liet weten dat als Merckx en zijn ploeg niet onmiddellijk terugkeerden naar het lyceum, hij hem uit de Tour zou sluiten. Dat had Lomme Driessens in zijn lange loopbaan aan de zijde van kampioenen als Coppi, Van Looy en Merckx nog niet meegemaakt. Hij was eraan gewend, dat zijn kopmannen' zich vrijwel alles konden permitteren. Dat hij als ploegleider van de gevierde kampioenen alle reglementen naast zich neer kon leggen. Wie zou immers in deze ronde iets tegen Merckx durven ondernemen'' Daarom kwam het dreigement ook zo hard aan. Driessens overlegde niet zijn kopman. Deze bleef halsstarrig weigeren zijn hotelkamer te verlaten. En Lohmuller zei nogmaals dat de Tourdirectie haar dreigement beslist ten uitvoer zou brengen. Wit van woede pakten tenslotte Merckx en zijn ploegmakkers de koffers weer en zij begaven zich opnieuw naar het lyceum. Daar aangekomen installeerden zij zich in de ruimte die Facmino was toegewezen. Merckx ging direct naar bed. Maar juist op dat moment begon men in St.-Gaudens een enorm vuurwerk af te steken ter ere van de sen nationale feestdag Merckx te pakken krijgen. Hij bleef. :ei. de hele nacht in zyn bed nog steeds erg benauwd De niet kunnen ontdekken Hun verblijfplaats bleef onbekend en voor de start van de etappe gisteren in St.-Gaudens venanjen zy dal zij ieder vijftig franc boete en een ernstige waarschuwing hadden gekregen. Volkomen uit zijn humeur stapte Eddy Merckx op de fiets. Hij zou gedurende de hele dag niet d» oude worden. Hij fietste voor zijn doen slecht en moest het initiatief laten aan renners als Delist*» Bellone, Galdos en Shiavon. Tegen het einde gine Merckx kon halverwege de 1 het plaatsje La Mongie d» tussensprintje nog als vierde issen Merckx en de Tourdirectie daar opnieuw oplaaien. Merckx heeft al jaren een vaste verzorger, die hem overal in EuroD» volgt, zijn autc bestüurt. hem masseert, zijn koffer* pakt. zijn reizen regelt Kortom deze man. Guillaume Michiels. die met Merckx nog al» amateur heeft gefietst, is onafscheidelijk van de wielerkampioen Quatorze juillette. kon de slaap nie naar hij gisteren woelen. Hel was Pettersons had m het iets beter Tourmalet. waai eindigen. De r Nadat Merckx van zijn fiets was gestapt op de Tourmalet, vroeg hij aan Michiels waar het hotel was. Michiels antwoordde dat het hotel opnieuw een heel eind verwijderd was en dat er van de organisatie niet veel deugde. Toevallig stond Jacques Goddet erbij» die zich daarover enorm opwond. Goddet brieste: „Als het jullie hier niet bevalt, pak dan je biczen, of denk je dat wij geen ronde van Frankrijk zonder Merckx kunnen maken?" Toch moet men Merckx wel gelijk geven De organisatie van de Tour laat dit jaar veel te wensen over. Dit ervoeren de volgers gisteren nog toen zij na de fnish van de renners hun weg zochten naar de peimanence en naar de perszaal die zesentwintig kilometer verder gelegen waren in Bagneres-de-Bigorre. Alles in deze Tour draait otn het geld. Vanaf zeven kilometer onder de top hadden dc organisatoren de tienduizenden toeschouwers die langs de flanken van de Tourmalet stonden, entreegelden laten betalen, zeven gulden per persoon. In andere jaren was het zo. dat het publiek gratis de Tour op de toppen van de cols kon zien passeren. Maar dan werd na afloop ook onmiddellijk voor de karavaan van duizend auto's de weg vrij gemaakt en dienden de toeschouwers te wachten totdat de journalisten de perszalen en de reclamekaravaan de permanence hadden bereikt. Maar dat gebeurde gisteren niet. De weg werd vrijgegeven en in de tien kilometer lange afdaling naai de voet van de Tourmalet ontstond een enorme chaos. Dc volgkaravaan van de Tour raakte volkomen vast in het verkeer en voor de journalisten, die hun kranten tijdig moeten mebrichten. gingen kostbare uren verloren. Ook de verzorging van de renners in het algemeen laat te wensen over. Jan Janssen gooide bij de start in St.-Gaudens kwaad een rotte perzik weg. die hij van de officiële verzorging had gekregen Het wordt steeds slechter", klaagde Jan En daarmee bedoelde hij niet alleen het eten. maar ook de huisvesting van de renners.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11