OCANA TROK ZICH VAN DE HITTE NIETS AAN tour de ftanee'70 Tour formule weer in opspraak Etappezege maakte veel tegenslag goed Tourtableau Dopingcontroleur nam taak serieus Op zoek naar tegenwicht Merckx Rini heeft me in Tour nodig VADER WAGTMANS: LEIDSE COURANT 17e etappe (Van een speciale verslaggever) St. GAUDENS De heer Colombini i de Italiaanse wielerbond is door de L Cl officieel aangesteld als commissaris lij de dopingcontrole in de Tour. Hij neemt zijn taak zeer serieus. Cogombini maakt met zijn donkere snor en zijn blik inderdaad een strenge in- Overal waar in kleedlokalen, feoucheccllcn enz. dopingcontrole wordt |ehouden. staat hij toe te zien. Na de controle verpakt hij de t urine om ze met de eerste r Parijs te sturen. r -Vaar op de avond van de beklimming Ventoux was het zp laat geworden dV'ei* gfetn "tr&n nèav TParijs vertrok. Dus nam de heer Colom- de flacons mee naar zijn hotel. Aan tafel gezeten met de ordecommis- Elie Wermelinger legde Colombini iet pakje naast zich op tafel. Werme- inger, juist bezig met het verorberen an een „sol ben Meuniere" vroeg wat r in zat. Colombini vertelde: „De urine an de renners", waarop Wermelinger ch bijna verslikte. Hij "vroeg ontdaan f er geen andere plaats voor de flesjes •as. Maar Colombini antwoordde dat ij ze niet uit het oog mocht verlie- De Belg Lucien van Impe, zevende in iet algemeen klassement, is een uitste- cend klimmer en., prater. Hij heeft ook geen gebrek aan zelfvertrouwen. Tegen- journalisten verklaarde de kleine Belg: „over twee of drie jaar zal ik de Tour winnen". Van Impe was trouwens betrokken bij een grap die op de lach spieren van de volgers werkte. De lan ge Martin van den Bossche (1.88 meter) en de kleine Van Impe (1.63 meter) verwisselden tijdens de wedstrijd van fiets en dat was natuurlijk geen ge- Gisteren fietste Harm Ottenbros niet in zijn regenboogtrui. Ottenbros had naar de Tour 7 regenboogtruien meege nomen maar die waren inmiddels zo vuil, dat ze naar de was moesten. De Tcyxrorganisatie had beloofd voor een nieuwe trui te zorgen, en dat gebéurde inderdaad. Maar de trui was zo groot, dat hij 'Ottenbros tot over zijn bihek viel. En zo fietste Ottenbros voor het eerst sinds 10 augustus van vorig jaar weer in zijn vertrouwde blauwe shirt van de ploeg. Alle ploegen werden gisteravond on dergebracht in het „lycee de jeunes filles", waarvan de meisjes natuurlijk met vakantie waren. In het gebouw waren door omstandigheden (voorname lijk door de slechte ventilatie) echter zo beroerd, dat Eddy Merckx met zijn Faemino's en Costa Petterson met zijn Ferrettiplc-eg eruit wegvluchtten en in SI. Gaudens nog een hotel wisten te boeken. De Tourorganisatie raakte bij zonder vertoornd over deze ingreep op de regels en beboette alle betrokken renners met 50 franc en een berisping voor de ploegleiders. DOOR PETER HEERKENS ST. GAUDENS Luis Ocana is dan toch nog in het nieuws gekomen. Nadat hij in de eerste bergetappes een vergeefse aanval op Merckx en daarmee de publiciteits media deed, probeerde hij het op de gloeiend hete dag van gisteren met meer succes. In de grauwe deceptie, die de Tour de France voor hem dreigde te worden, omdat eerst een bronchitis en daarna een leverziekte zijn prestaties drukte tot het niveau van de middelmaat, brak in de Haute Garonne voor hem het grote moment aan. Luis Ocana won en op een dag zoals die gisteren was een wandelend peloton onder een zon die alle Golven water die het publiek ook tussen het peloton joeg, iets waarvoor de renners onuitsprekelijk dankbaar waren. Ze doken in de richting van de waterstralen en vlogen en masse op dorpspompen af. Ze vulden hun bidons in café's waar ze een merkwaardige klantenkring vormden. Op een dag als deze sloop de oude Tourromantiek in al zijn glorie terug in de karavaan en de volgende journalisten vroegen zich verbijsterd af waar in 's hemelsnaam hun verhaal moest beginnen en eindi gen. Zaterdag smolt het peloton onder de zon en daarmee ook het aantal ontsnappingen. Zondag maakte geen uitzondering en dan nu ook nog de maandag. Maar het viel ze niet kwalijk te nemen, de 105 mannen die door Godet en Levitan om kwart voor elf op de fiets gecommandeerd waren. De Tour rustte arbeidzaam aan de voet van de Pyreneeën. Even slechts zag het er naar uit dat het onverwachte toch zou gebeuren. In de eerste 60 kilometer namelijk kwamen er wat de- marages en Rini Wagtmans had er bij de start op geattendeerd. „Je moet niet raar opkijken als het toch een drukke dag wordt". Hij dreigde gelijk te krij gen, maar na ruim een uur koers viel het pelotón in slaap onder die suffe zon waar vakantiegangers zo blij mee zijn, maar die een groep coureurs lam slaat. Koerszin Pas 40 kilometer voor St. Gaudens kwam de koerszin boven. Met de finale, koude douches en de terrasjes in de energie uit de lichamen zoog zegt men dan al gauw dat de winnaar het cadeau kreeg. Dat Eddy Merckx de wonden likte en balsem smeerde. Maar wie Ocana heeft zien vechten en wie het peloton zag fietsen zal anders oordelen. Die zal zeggen dat de Franse Spanjaard wel degelijk een prestatie leverde en zijn eerste plaats geen geschenk was van eensgezinde ploegleiders of een slaafs peloton. Veertig kilometer heeft hij er als een leeuw voor moeten vechten, de donkere Ocana, wiens populariteit bijna onmeetbaar is. In zijn eentje reed hij het stuk van Cerisols naar St. Gaudens waar de vuurbol even hard aan de hemel brandde als al die kilometers ervoor en waar de tuinslangen hem verfrissend over het kokende lijf spoten. 20 minuten en 91 seconden (mat tijdvergoe- dlng 5.20.27), 2. Gulmard (Fr.-Caput) 5.23.09 (met tljdvergoeding 5.22.59), 3. Basso (Tt.-Al- bani) 5.23,09 (met tljdvergoeding 5.23,04), 4. Godefroot (Belg.-Pezzl) 5.23,09, 5. Stccveni (Ned.-Peters) z.t„ 6. Van Ryckeghem (Belg - mins (Ned.-Peters) z.t., 14. Frey (Den.-Degrt- baldy) z.t., 15. Swerts (Belg.-Drlessens) z.t., 16. Bouloux (Fr.-Plaud) z.t., 17. Nassen (Belg.- Schotte) z.t., 18. Dumont (Fr.-Plaud) z.t.. j9. Van Imoe (Belg.-Stubllnski) z.t., 20. Zoete- Martini) z.t., 22. Borland (Fr. 23. Poulldor (Fr.-Caout) z.t.. Stablinskl) z.t.. 25. Panlzza (t.-Pezzl) z loontjens (I te) 5.23.59. Algemeen klassement 3. Merckx (Belg.-Drlessens) 39.12.57 2. Zoe temelk) (Ned.-Schotte) op 9.26. 3. Wagtmans Ned.-Vissers) op 12.09. 4 Gosta Petterson (Zwe.-Martinl) op 12.21, 5. Poulidor (Fr.-Ca put) op 14.06, 6. Van den Bossche (Belg.-Al- bani) oo 15.09, 7. Van Impe (Belg.-Stabllnskl) op u5j2. 8. Galdos Sp.-Langarica) op 15.33. 9. Plntens (Belg.-Cools* op 16.15. 10. Houbrechts (Belg.-Pezzi) op 17.33. ii. Zubero Sp.-Langa rica) oo 17.34. 12. Almar (Fr.-Stabltnskl) op 17.47. 13. Delisle (Fr.-Plaud) od 18.03, 14. Zillolt (It.-Driessens) op 19. i5. 15. Van schaduw als lokmiddelen in St.-Gau- dens. Luis Ocana maakte de grote klap en de zaak bleek meteen bekeken. Hij fietste sterk en indrukwekkend op zijn einddoel af, zonder een moment te ver slappen en zonder ook het peloton dat echt wel wilde een kans kreeg. Met de actie van Ocana sneuvelde ook het plan van Jan Janssen die zich zelf een overwinning had toebedacht. „Eigenlijk", peinst hij in vertrekplaats Toulouse hardop, „zou ik vandaag moe ten winnen. Als dat kon, zou de Tour voor een aardig deel weer geslaagd zijn". Maar met een ploeggenoot, Oca na, als solorijder kon Jan Janssen zich dat stuntje niet meer permitteren. Hij verdedigde mee. zoals de Willem II-ers defensief gingen koersen toen Harm Ottenbros als enige van de groep op jacht trok. Voor de derde maal in deze ronde, waagde hij een aanval op een j 'ét'sfopezege. Hij won wel seconden, maar te weinig. Hij bleef wel vooruit, j de-wereldkampioen, maar net niet lang genoeg. 1 Precies 1 kilometer voor de streep werd hij, moegestreden, ingelopen om tenslotte nog ver achter het peloton als 88 te finishen. Hij was niet de j enige Nederlandse achterblijver in de j door temperatuur moeilijke etappe. Jos van der Vleuten kwam op ruim vijf minuten binnen, in een groepje met ook Frits Hoogerheide. Van der Vleuten, transpirerend zijn hele, grote, lichaam: „Ik ben kapot door de honger. Wat ze bij de ravitail lering kregen, was onvoldoende voor I me. Misschien forceerde ik me ook wat toen ik Rini Wagtmans een paar keer moest duwen. Hij had het moeilijk daag". Maar Wagtmans lachte om gerucht als zou hij een inzinking heb- Frits Hoogerheide, opvallend fris overi- gens, verklaarde zijn nieuwe minuten- j verlies (hij staat nu op ruim twee uur van Eddy Merckx) met: „kalm aange daan op het laatst. Morgen wordt het I - lastig genoeg". Negen seconden na hem, strompelde Kees Rentmeester binnen. Doodop, leeg gereden en minuten lang nahijgend over zijn fiets. „Ik geloof nooit dat ik het morgen haal over die cols. Ik ben helemaal op. Ik kom geen brug meer over". Uitvaller Jan van Katwijk sloot de Nederland se rij (Met een vijfde plaats geopend door Harry Steevens, die nog steeds last heeft van zijn knie en daarvoor dage lijks inspuitingen krijgt) en het is de vraag of hij vandaag start. Zoals het er gisteravond bijstond, meldt Van Katwijk zich vandaag als uitvaller. Zó groot was de last van zijn linkerduimfractuur, die zo bleek uit röntgenfoto's bestaat uit een ge scheurd botje. „Ik stop ermee", zei Jan van Katwijk resoluut toen hij over de Meteen daarna won zijn vechtlust het weer. „Tenminste", zwakte hij af, „als ik nog zo ben". Schommelend tussen hoop en vrees, overdacht Jan van Kat wijk dat de kans die er voor hem is uit een minimaal percentage bestaat. „Ik kan gewoon niet remmen met die hand. Vlak voor de finish ben ik bijna een flauwe bocht uitgevlogen. Ik reed zowat rechtdoor een sloot in. Wat moet dat worden met al die gevaarlijke afdalin gen? Ik ben niet van plan m'n leven te De spannende sprint van het peleton. Van links naar rechts: de Italiaan Basso (derde), de Belg Godefroot (vierde), de Fransman Guimard (tweede) en de Nederlander Steevens (vijfde). Muer (Ocar.a, Schleck, Berland) UB ilnuten 5 seconden. 2. Peters (Stee lanen, Benjamins) 16.09.27 (25 pnt). zelfde tijd 35 pnt 4. Martini zelfde Algemeen Ploegenklassement Jan van Katwijk kwam in de laatste kilometers van gisteren in grote moei lijkheden. „Toen was de verdoving die ze me gaven, uitgewerkt. Ik viel zowat van m'n fiets van pijn. Bovendien had ik weinig weerstand omdat ik vannacht slecht sliep. Ik heb alles moeten force ren om op tijd binnen te komen. Dat is toch zeker abnormaal ik zo'n vlak ritje als vandaag?". Vissers, op 31.05, 15. 1 Puntenklassement 6.23. 5. Stablinskl, oj 1. Basso 192, 5. Janssen 105, 6. 7. Van Rijckcgem 88, 8. Stee- gewoonlijk de leider uit het algemet ment (Merckx). de eerste en twee< etappe (Ocan: Lan denforma ties kan Ronde stuk interessanter verloop geven DOOR JEAN NELISSEN ST. GAUDENS. Aan de voet /an de Pyreneeën hebben de orga nisatoren zich gebogen over de problemen van de Tour. Het is onmiskenbaar dat de Ronde hier en daar een stap terug heeft moeten doen. Een aantal belangrijke sponsors heeft het laten afweten en de reclamekara- wordt elk jaar kleiner en minder spectaculair. Alleen het aantal journa listen en renners neemt steeds toe. Maar daarvan kunnen Goddet en Levi- ïet circus niet draaiende houden. Men zoekt naar een oplossing, een nieuwe formule. En als vanzelf komt andermaal met dc formule de na tionale ploegen die appelleren aan dc nationale trots en die dc belangstelling de Tour weer naar vroegere pen moeten doen stijgen. Maar dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Want de invloed van de commissie in de wielersport is groter clan ooit. Ton Vissers bijvoorbeeld, roept bij het vernemen van het idee van de nationale ploegen uit: „Hoe kan men zoiets voorstellen, het is onmogelijk om renners als Janssen. Zoetemelk en de Caballero s met mijn renners in écn Tourdirecteur Goddet, in gesprek mei de Spanjaard Frances (links), wacht de komende dagen druk wordt of in 1971 de voorkeur moet worden gegeven aan een ronde voor landenploegen. Goddet :al e daarop antwoord jnoeten* geven. ploeg onder te brengen. Dat gaat niet meer. Daarvoor zijn de tegenstellingen te groot". En de Italiaanse ploegleider Pezzi reageert hetzelfde: „In mijn land willen en kunnen Gimondi, Dancelli, Bitossi en Zilioli niet meer in een ploeg fietsen. Ik zie Zilioli al voor Italië en tegen Merckx rijden. Hij zou meteen uit de Faeminoploeg gezet worden. Nee. die tijd is voorbij". Uit deze reactie verneemt men al dat de ploegleiders van extra-sportieve merken pertinent tegen een landen- Tour zijn. Zij vertegenwoordigen fir ma's die de vedetten elk jaar een ver mogen betalen om reclame te maken. En een eenvoudig naamstripje op een trui van het land vinden zij onvnldoen- i dc En zijn nog meer problemen. Bel gië heeft al 300 professionals waarvan zeker 60 goede renners. Dat land zou in een landentour toch slechts twee ploe gen. zijnde 20 renners mogen afvaardi gen. Zweden, Denemarken. Luxemburg en Zwitserland daarentegen zouden slechts met moeite samen 1 equipe kun nen formeren. Een landentour zou weer regionale Franse ploegen aan dc start brengen. Misschien wel 40 Fransen die internationaal helemaal niet meetellen terwijl dan tientallen Belgische goede renners zouden moeten thuisblijven. Dat geeft dus een verwrongen situatie. En natuurlijk onder druk van de mer kenploegen verklaarde dc voorzitter van de Belgische wielerbond Möyson: „Een landentour is bijna niet te verwe zenlijken Wat kunnen wij de renners bieden? We hebben met zoveel mate riaal. niet zo n deskundig personeel en we kunnen de renners ook niet zoveel comfort bieden als de fabrieken dat doen. Bovendien is onze zeggenschap over de renners de laatste jaren geslon ken. Ze hebben het hele jaar een baas e(i die zouden ze dan voor één maand vaarwel moeien zeggen om -te luisteren naar bondsofficials eri om samen te werken met renners tégen wie zij het hele jaar rijden". Oppositie dus legen i-en landentour I en toch zou die formule de Tour weer 1 op een hoger niveau brengen. Dat is in dc jaren dat men mei landenploegen eed, voldoende gebleken In 1930 werd i voor het eerst volgens de nationale i formule gereden. Vervolgens ook in 1961, 1967 en 1968 en telkens groeide het enthousiasme met sprongen. Men herinnert zich nog het enthousiasme voor het Nederlandse viertal dat Jans sen als Tour-winnaar naar Parijs bracht. Nu heeft de organisatie van de Tour een afspraak lopen met de extra- iportieve merken dat eens in de vier iaar zij met de Landentour zouden nstemmen. Dus zou die formule in 1972 weer gehanteerd worden. Maar Goddet *n Levitan zouden het liefst al het •olgend jaar het roer omgooien. Zij kunnen echter de firma's niet tegen óch in nemen want die steken grote bedragen aan reclame in de ronde. Ze accepteren allen een klassement (Cabal lero dit jaar de „Prix des jeunes") en daar draait de Tour voornamelijk op. Dialoog Nu is er vanochtend een vergadering van de ploegleiders met de directie van de Tour. De ploegleiders zullen als eis stellen dat ook in 1971 weer een mer- kentour verreden zou worden. De Tour directie zou waarschijnlijk argumente ren dat men met nationale ploegen beter tegenwicht tegen Edd.v Merckx heeft. Maar dat is een zwak argument, want de hele Belgische wielersport is op dit moment superieur. Een ploeg met Merckx. Pintens, Godefroot. Van Sprin ge], Roger en Eric de Vlaeminck en Monsere zou niet te verslaan zijn. Maar voor Nederland zou het alleszins inte ressant zijn daar tegenover een ploeg met Wagtmans. Zoetemelk, Janssen (als hij op zijn besluit niet meer te starten zou terugkomen), Steevens. Dolman, Van Katwijk. Van der Vleuten, Sche pers. Beugels en Vianen te stellen. De dialoog over de Tour wordt van daag dus heropend. Tegenover elkaar staan de verdedigers van de commissie en dc grandeur van de Ronde. Het vervelende is, dat de ene groep niet I zonder de andere kan. ST.-GAUDENS Hij is niet voor maar eens even aanwippen. „Vi niets naar de Tour de France ge- dal", stelt Kees Wagtmans zijn komen. Kees Wagtmans. Het had rapport op, „doet het bijna net zo wel degelijk zin dat hij vorige als ik". Het maakt Wagtmans s 99 week in St.-Willibrord zijn koffers pakte en afreisde naar Grenoble. Vanaf dat moment is zijn zoon Rini beter gaan fietsen. Derde in het algemeen klassement nu. Toe val? „Niks toeval", zegt Kees Wagtmans. De mysterieuze macht in het werk van een soigneur? „Niks mysterieus", ontkent hij. Wat dan wel? „Vakmanschap en ver trouwen. Vooral vertrouwen". En Kees Wagtmans vertelt hoe je op dit onderdeel van het vak een renner kunt maken en breken. Hoe hij ze maakt en anderen, de een- dagsvliegers in de tovenarij van de wielersport, braken. Hoe hij nooit anders zijn aandacht gaf aan één coureur, om het vertrouwen tot zijn volle werking te laten komen. Wim van Est, Wout Wagtmans, Theo Middelkamp, Jo de Roo en nu Rini. Voor hem kwam hij bijna- recht uit zijn ziekbed een week thuis, na 6 maanden rust door een hartattaque naar Frankrijk. Over het risico dat hij zijn gezond heid opdrong praat Kees Wagtmans nuchter en koel. „Werken zou ik toch doen. Of ik dan in St.-Willi brord weer ziek wordt of hier, dat maakt me niks uit". Dan een strakke blik vooruit. „Denkt u dat er één vader is die zijn kind in een brandend huis laat, zonder te hel pen? Of dat hij het niet naspringt als het dreigt te verdrinken0 Op zo'n moment interesseert je ge zondheid je weinig. Dan gaat het Kees Wagtmans pakte zijn spullen en overbrugde per vliegtuig en taxi de afstand tussen St.-Willi brord en Grenoble. Tussen hem en zijn zoon. „Ik wist dat Rini me nodig had en dat het mijn plicht was te gaan. Nooit klaagde hij over dikke benen, nu kreeg hij ze. Er zijn er -maar weinig die echt j.oed kunnen masseren. Soigneur zijn is een apart beroep". Wat Kees Wagtmans in z'n vingers heeft, en wat hem beroemd maakte onder het wielervolk. ontdekte hij voor een groot deel ook bij dc Spaanse soigneur José Vidal, tijde lijk in Willem Il-dienst en na het vertrek van Rini Wagtmans' per soonlijke verzorger Leen Jansen, Kees Wagtmanè heeft er toch maar vanaf gezien om Rini onder han den te nemen. Hij zit nu tijdens dc dagelijke behandeling op een stoel naast de massagetafel of komt 7.n duidelijk tevreden. Zijn meester- oog heeft vastgesteld dat Rini ein delijk weer in goede handen is, hij kan het kalm aandoen. „Vroeger was Vidal onbetrouwbaar", meldt Kees Wagtmans zonder omhaal, een typische karaktertrek die Rini van hem meekreeg. „Vroeger gaf ie niets om een renner. Had hij er een versleten, dan pakte hij weel een ander. Maar nou heb ik gezien dat hij veranderde. Vidal is een goed mens". Begin dit jaar werd de eenheid Wagtmans sr.-Wagtmans jr. ver broken. Senior kwam in het zie kenhuis, junior moest zich overge ven aan voor hem onbekende han den en mensen met wie hij geen vertrouwensrelatie onderhield. ,.Ze behandelden hem verkeerd", schudt Kees Wagtmans het hoofd als een architect aan wiens tekening ze hebben zitten prutsen. „Ik ken Rini door en door. Ik weet wat hij nodig heeft en hij weet met wat hij bij mij terecht kan. Naast alle narigheid door mijn ziekte en door zijn blessure, maakte Rini een fout. Hij lag in de winter te lang stil door de bouw van zijn huis. Daar spandeerde hij een maand of drie aan en dat was niet goed. In de winter mag je je fiets geen mo ment vergeten. Doe je het toch, dan zak je tot 40 procent van de conditie, dus moet je er 60 terug winnen om weer bij te zijn en dat valt niet mee. Met alle pech die hij had door blessures, kwam hij begin dit seizoen slecht op gang, maar van de andere kant is het nu zijn redding". „Je kunt als coureur beter niet in grote vorm aan een Tour beginnen dan wel. Het gevaar zit er name lijk in. dat je in het begin te veel geeft. Een renner moet niet in vorm zijn, maar zich in vorm rij den. Dat deed Rini nu ook en ik heb altijd gezegd dat hij een goede Tour zou doen. Rini is een jongen met wonderveel klasse en enorm talent. Alles wat hij doet. gaat recht van de tafel, begrijp je wel? Geen overdreven 'vitamineprepara ten en al dat spul waar ze tegen- woox-dig mee sjouwen. Maar ge woon puur natuur". Dertig jaar in de internationale praktijk maken van Kees Wagt mans een levenswijze en alom er kende soigneur die echter voor niemand le koop is, want hij geeft zijn aandacht fitwdhts aan één tege lijk In deze periode van zijn leven aan .zijn zoon, voor wie hij een -rote 'nekomst voorspelt.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7