goeie tip uoorïi dagtrip WETHOUDER BESCHULDIGD BSmeïd7n^ VAN GEZAGSONDERMIJNING t Harde kwam Israël voert totaal verkeerde politiek Oefenen in elegant lopen De prinses, de poedel en de palazzopyama Crisissituatie op atheneum in Utrecht Tsjoe En-lai in Roemenië verwacht Parlementaire delegatie terug uit Israël wel te laai -nsr _.iNSDAG 14 JULI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 UTRECHT (ANP) De moeilijkhe den op het gemeentelijk atheneum te Utrecht, die al maanden duren, hebben thans geleid tot een crisissituatie rond wethouder H. van der Vlist. belast met onderwijszaken. Hem wordt door de on derzoekcommissie-Van Dam, ingesteld door de gemeenteraad, verwelen, dat hij de rector van het atheneum heelt laten vallen door hem onvoldoende te steunen. De wethouder heeft deze be schuldigingen gisteren van de hand ge wezen. De commissie adviseert vier le raren van de school te ontslaan en 9 docenten te straffen. De commissie-Van Dam schrijft in haar rapport aan de gemeenteraad, dat wethouder Van der Vlist ernstig in gebreke is gebleven. „Hij is geweken voor bedreiging", aldus het rapport, dat deze maand in een extra-vergadering van de gemeenteraad behandeld zal worden. Dan zal blijken of de raad nog vertrouwen heeft in het beleid van de wethouder rond de toestanden op het gemeentelijk atheneum. De moeilijkheden op deze school ont stonden zoals bekend in het begin van dit jaar toen ruim honderd leerlingen de leraarsvergadering binnendrongen. De situatie werd die dag zo onoverzich telijk en chaotisch, dat de rector de hulp van de politie inriep om de orde op de school te herstellen. Samen met een aantal zogenaamde progressieve do centen hebben de leerlingen zich nadien intensief beziggehouden met de verhou dingen in het docentenkorps en de de mocratisering op het atheneum. Drie honderd leerlingen hebben in die bewo gen periode o p een gegeven ogenblik zelfs de school bestormd, waarbij op nieuw de politie verscheen. Toen reeds koos de wethouder de kant van de leerlingen door een groot aantal leer- lingeneisen in te willen willigen. Hij voerde gesprekken met de progressieve docenten en de leerlingen buiten mede weten van de rector, waardoor deze begreep, dat de wethouder hem in feite had laten vallen tegenover de leerlin gen. ,-Dit was het begin en de oorzaak van een toenemende ondermijning van het gezag van de schooldirectie, die daardoor enigszins de kijk op wat zake lijk verantwoord en geboden was ver loor", aldus het rapport van de onder zoekcommissie bestaande uit de ge meentelijk adviseur voor het v.h.m.o. A. van Dam) en twee onderwijs deskundigen. Het rapport geeft aan. dat vier lera ren ontslagen moeten worden en dat drie andere docenten gestraft dienen te worden met inhouding van een week claris. Zes docenten uit een commissie, die de schoolleiding onvoldoende' ge steund heeft, "moéten verder overge plaatst worden, of dienen gestraft te worden met inhouding van een maand salaris. BOEKAREST (AP) Volgens berich ten. die gisteren de ronde deden in Boekarest zal de premier van China, Tsjoe En-lai .over enkele weken een bezoek brengen aan Roemenië- Een woordvoerder voor het Roemeense ministerie van Buitenlandse Zaken heeft echter meegedeeld dat hü niets van een dergelijk bezoek afwist. Volgens de berichten zou Tsjoe een rondreis maken langs enkele landen waarmee China diplomatieke betrekkin gen onderhoudt. De Chinese premier zou behalve Róemenië ook Albanië bezoeken- De laatste maal dat Tsjoe En-Lai in Roemenië was, in 1966, was zijn bezoek een van de oorzaken van een verscher ping van de Roemeense geschillen met de Sovjet-Unie. Vorige week heeft de Roemeense vice- premier een bezoek gebracht aan China, terwijl de Russische premier Kosygin in Roemenië was voor de ondertekening van het wederzijds vriendschapsverdrag. Bondskanselier Willy Brandt is gisteren door paus Paulus in audiëntie ontvangen. Hij overhandigde de paus een bedrag voor een van de pauselijke hulpfondsen en ontving op zijn beurt een medaille. Kamerlid Yan der Spek: (Van verslaggevers) SCHIPHOL. Het streven van Israël naar veilige grenzen noemde het P.S.P.- Kamerlid A. v. d. Spek gisteren op Schiphol een illusie. „In deze tijd be staan er geen veilige grenzen meer", aldus de heer Van der Spek. „Ik begrijp niet, dat Israël zijn te rechtvaardigen doel door een totaal verkeerde politiek Meer mensen door verdrinking om het leven gekomen HAARLEM (ANP) In het eerste halfjaar van dit jaar zijn in ons land meer mensen door verdrinking om het leven gekomen dan in dezelfde periode van 1969. Van januari tot en met juni verdronken 246 personen, tegen 215 (31 minder) in de eerste zes maanden van vorig jaar, aldus blijkt uit gegevens van de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen te Haarlem. Opvallend is, dat er minder meisjes en vrouwen, maar meer jongens en mannen verdronken, te weten 24 (27) meisjes en 25 (30) vrou wen en 79 (61) jongens en 118 (97) man- wil bereiken. Ik heb bewondering voor hun prestaties, maar hun militaire esca laties zullen tot een totale vernietiging leiden en dat is het tegenovergestelde van wat zü willen". De Iheer Van der Spek maakte deel uit van een Nederlandse parlementaire dele gatie, die op uïttaocfcgtaig van het Israë lische parlement een bedoek van een wéék 'aan' Israël 'hééft gebracht. De'heer Van der Spek vond nog dat een be ëindigen van de militaire activiteiten een eerste vereiste is om tot onderhandelin gen te komen. „Het geeft niet welke partij daarmee begint". Het was een totaal afwijkend stand punt dat de heer Van der Spek innam. De heer F. Andriessen (KVP). die namens de rest van de delegatie sprak, meende dat van Israëlische zijde een groot ver langen naar vrede bestaat.' „Die vrede moet rond de tafel bereikt worden, waarbij Israël moet worden erkend en veiliger overeengekomen landsgrenzen krijgt. Voor dit doel wil Israël best de bezette gebieden Vrijlaten. Er bestaat echter een gebrek aan vertrouwen in Israël over het streven naar vrede door de omringende landen", aldus de heer Andriessen. die 'het wenselijk achtte dat bij een eventueel gesprek alle partijen, ook Rusland, vertegenwoordigd zouden moeten zijn eni waarbij Europa ook in spraak moest hebben. APELDOORN (ANP) Burgemees ter mr. A. L. des Tombe van Apel doorn is het oneens met de mededelin- I gen van minister Den Toom van Defen- sie dat er tijdig maatregelen zijn geno men om de bos- en heidebrand op de Veluwe van enkele weken geleden te Hij zei dit gisteren tijdens een bffi- j ciële ontvangst op het gemeentehuis, j die vooraf ging aan de opening van de 17de Apeldoornse vierdaagse van de Nederlandse wandelsportbond. Hij voeg de hieraan nog toe dat de brandmelding (niet van militaire zijde), pas drie kwartier na het uitbreken van de brand was binnengekomen bij de cen trale van de bosbrandweer. Drie kwartier, aldus de burgemeester van Apeldoorn, is een bijzonder lange tijd en in die periode kan het vuur grote schade aanrichten en zulke afme tingen aannemen dat bedwinging bijna niet meer mogelijk is. De burgemeester zei dit als waarschuwing aan de wan delaars om zuinig te zijn op „het groot ste Nederlandse natuurpark", zoals hij de Veluwe noemde. NJG niet eens met leeftijdsgrens minimumloon AMSTERDAM (ANP) De Ned. Jeugd Gemeenschap heeft in een brief aan de Tweede Kamer enkele beden kingen gemaakt tegen het uitgebrachte SER-advies betreffende het minimum loon. De NJG heeft namelijk bezwaar tegen de leeftijdsgrenzen. Zij is van mening, dat de leeftijd niet terzake doet bij de vaststelling van het loon. dat in v erhouding dient te staan tot de prestatie, die een werknemer levert. Ook de werknemers, die niet ouder zijn dan 21 jaar en een volwaardige presta tie leveren, hebben volgens de jeugdge meenschap. recht op het Buiten het Casino kun je net zo goed even voor je eigen plezier zingen. Dat hebben ze niet afgesproken, maar zoiets komt spontaan op bij de Hollandse deelnemers aan het Songfestival: ze zitten te eten in een restaurantje, er komt een gitarist binnen en klappend op hel ritme zingen ze het refrein mee: van links naar rechts: Helen Shepherd, Jósé den Burger, Marrus Monkau en Jacco van Renesse Rome geïnspireerd door oude modeplaten (Van o emoderedacti Wat ik maar wilde zeggen is dit: iedereen is veel meer geneigd om de modellen welwillend te bekijken, wanneer het koel is. Liet men ons tijdens de dag rust zoeken en koelte waar zc te vinden zijn om 's nachts meer te showen, wij zouden er mis schien niet rouwig over zijn. Nu kijken we naar de lange mantels, de lange kostuums, de donkere kousen en de vele laarzen in een soort letar- gische toestand. En de commentaren van het „ze zullen niet gedragen wor den, de vrouwen willen dat niet, het is oud, het is ouderwets, het past niet bij wie een nogal ontwikkeld achter- Intussen is de mode lang en indien ze al zeer elegant is wat een feit is zal het toch een hele aanpassing ver gen van de jongeren om er niet uit te zien als karikaturale afgietsels van hun overgrootmoeders die nooit de vrijheid en de onachtzaamheid kenden van de mini of van een pantalon. U hebt het begrepen: de modeplaatjes van oude modeboeken hebben vele ontwerpers beïnvloed. In zoverre zelfs dat de onnavolgbare collectie van Sar- li zelfs voorgesteld werd in dezelfde samenstelling als „tableaux" zoals die in sommige salons aan de wand han gen. De vrouwen droegen breedgerande hoeden, met zwierige sluiersjaals die kleurig rond de hals of over de schou ders gedrapeerd werden.. Zoals des tijds de vrouwen in open wagens deze hoeden droegen. De rokken reiken al le tot onder de kuiten, vesten zijn bolerolang, aansluitend aan de lenden, a(boordsels in effen kleur bij gespik kelde weefsels, juweclknopen. chenille als breiwerk of als weefsels verwerkt kenmerken de collectie. Fabiani heeft de pyramidejas, die hem oorspronkelijk beroemd heeft ge maakt gemoderniseerd. Het was een sleutelstuk in zijn zondag vertoonde collectie. De nieuwe versie, onberispe lijk zoals te verwachten was, is midi- lengtc en van achteren geheel schuin geknipt. Soms viel de jas als een teruggeslagen cape vanaf de schou derzomen, soms vanaf een schouder stuk. Ook waren er rechte slanke broekensembles met fingertip capes in herenkamgaren met geknopte fluwe len hemden. Fontana De collectie van de gezusters Fontana riep het beeld,.op van een sexy grande dame. Bijvoorbeeld: fraai gesneden tweed midi suits met aangesloten kleine jasjes-tot-het-middel hadden overslagrokken, aan een heupkant ge knoopt en diagonaal weggesneden om de benen van de knie af te tonen. Ook waren er mididresses met klokrokken van wol of fluweel met diep tot de taille ingesneden kraag, bescheiden opgevuld met een witzijden sjaal. Bij alle midikleding werden zacht suède schoenen met hoge hakken uit groot- moederstijd gedragen. Fontana liet meer broekpakken zien dan elders werden vertoond, met nau we jasjes tot onder de knie in tweed motieven. Een opvallende broektail- leur de goede term voor deze strenge bijna mannelijke coupe had een bruin wollen jasje en broek met sjaalkraag. Empire-tailles verschenen hier en daar voor namiddag en avond in flu welen maxi-coats die onder de buste- lijn bijeen werden gehouden met een enkele uitdagende zijden kwast onder (ADVERTENTIE) De DZH bust u er heen. Dagelijks Voor een plezierige dag met de kinderen in bos, zw embad, kanovijvers, sprookjeslum en speeltuin. Stap op: NZH-lijn 43, Oegstgeest (Leidsebuurt)Rijnsburgerweg, welke van het Station af doorgaat als NZH-lijn 45, Stat ion. Rapenburg! Noordeinde, De Vink, Voorschoten eik half uur. Stap uit: Wassenaar, Duinrell. Terry Colenian had een gesprek met een vain de vooraanstaande coutiuriières die deze week in Rome haar nieuwe collectie Met zien, prinses Galitzine„Ik heb nog nooit genaaid", zegt ze, „ik kan nog geen knoop aan zetten". Prinses Irene Galitzine stamt uit een geslacht dat teruggaat tot 1270 toen een verre voorvader koning van Lithuanië was. Zij is een couturiêre die hoofdzakelijk bekend is om haar Palazzo Pt/ama, om huar creaties, die volgens vakmensen een consequente vrouwelijke elegance hebben, of ze nu op het strand, op een jacht, in de balzaal of in de slaapkamer gedragen worden en om haar kleren, die tegelijkertijd, zo formeel en sportief zijn, dat ze zowel tijdens een maaltijd thuis of tijdens een diner elders gedragen kunnen worden. Zij ontwerpt kleren voor Jacqueline Kennedy en de koningin van Griekenland. mevrouw Ford en mevrouw Heinz, mevrouw Brynner en mevrouw Pagliai: zij is er trots op, dal ze een onderscheiding in Italië heeft ontvangen, die alleen aan bijzondere vrouwen wordt uitgereikt, zoals aan mevrouw Ghandi omdat ze premier is en aan Valentina Teresclikova- omdat ze een kosmonaute is. Ze heeft een zwarte poedel, die ze Tschort noemt, wat het Russische woord voor duivel is. Ze heeft een klein atelier in Rome, op de Via Veneto. Daar laten ze je een wachtkamer binnen, die in bruin en wit is uitgevoerd en er een beetje uitziet als een vertrek uit do film „Space Odyssey 2001", met twintig spiegels rondom je en een verlichte „G" chroi het nidden. Francesca. de assisténte van de prinses, vertelt dat het een chaotische toestand is omdat de collectie op 13 juli getoond zal worden en ook al omdat de prinses en een firma in farmaceutische artikelen op het punt staan een nieuw merk cosmetica te lanceren, io 132 variëteiten. In het in bruin en wit uitgevoerde kantoor zegt de in een bruin en wit broekpak geklede prinses: „Hemel, ik ben vandaag totaal de kluts kwijt. De maand van de kwellingen is aangebroken". De poedel draait het hoofd om. De prinses pakt hem op. „Aai, aai, zoon van een teef, hij is beledigd omdat ik hem vanochtend niet mee naar de kapper genomen heb". Hoewel later uit het gesprek blijkt, dat hier de kapper van de prinses en niet. de kapper van de poedel bedoeld werd, weigert de poedel haar in het Russisch, Italiaans of Engels recht in de ogen te kijken. Uiteindelijk zegt ze in het Italiaans dat hij een wreed ondier is. Is de prinses niet in 1917 in de Kaujcasus geboren, toen haar moeder de Russische revolutie ontvluchtte.' „Ja", zegt ze, in de Kaukasus: en toevallig heeft een van haar voorouders de Kaukasus voor de tsaren veroverd. Haar moeder bracht haar naar Rome toen ze een jaar oud was. Ze had een Engels kindermeisje, dus Engels was de eerste taal, die ze leerde spreken. Ze spreekt er vijf. Een dochter van Tolstoj heeft haar Russische geleerd. Ze hield van paarden en toen ze als jong meisje naar Engeland gestuurd werd om Raar Engels te verbeteren, kwam ze terug met een platte uitspraak 'van deze taal omdat ze zoveel tijd in de stallen had doorgebracht. Sindsdien is ze dit accent wel kwijtgeraakt. Ze had een hekel aan poppen en tierelantijntjes en hield van broeken, wat misschien wel het begin van haar Palazzo Pyama is geweest. Toen ze zeventien •of achttien was, wilde ze helemaal geen ontwerpster worden, maar tolk. En niet zomaar een tolk. maar een tolk bij belangrijke conferenties. Ze wilde reizen en niet opgesloten raken in een kleine groep. Een kleine groep zoals Rome? Ze zegt dat het dat toen wel was. Omstreeks deze tijd Prinses Irene Galatzine: „Ik kan nog geen knoop aanzetten' ontwierp ze wel voor zichzelf een avondjurk. Empirelijn, met sandalen, maar het was bijna onmogelijk om een begin te maken mei een modeloopbaan. Men mocht een meisje van gegoede huize niet zien werken. Na de oorlog werkte ze voor Fontana, „onbekende coupeuses", terwijl ze zelf de groep jonge mensen vertegenwoordigde, die het zich niet veroorloven kon kleren te kopen bij vooraanstaande couturiers, maar na drie jaar kreeg ze er genoeg van voor andere mensen te moeten werken en begon onmiddellijk zelf een zaakje aan de Via Veneto. Maar bij Fontana had ze het geleerd! Ze had jurken etc. genaaid en geknipt? In antwoord op deze vraag hief de poedel zijn kop op en keek me streng in de ogen. „Ik heb nog nooit genaaid", zei de prinses, „ik kan nog geen knoop aanzetten". Ze kende Dior. Fath. Balenciaga Een lijd lang stond ze onder invloed van Parijs. Toen begon ze haar eigen collectie te ontwerpen en toen ze ln 1960 in een couturepaleis haar broekpakken toonde, werd er niet alleen geapplaudisseerd, maar ook gekocht en de Palazzo Pyama en de prinses kregen bekendheid. De prinses is gehuwd met een De Medici, een afstammeling uit een oud Italiaans geslacht, die in plastic doet, die naar men zegt, verteld heeft, dat de enige ondeugd van zijn vrouw mode is. „Ja, hij is erg kritisch, vreemd genoeg. In het begin was hij er vreselijk op tegen dat ik werkte. Gelukkig heb ik fantastisch personeel thuis. Ik bel plotseling op en zeg dat we vanavond een diner met tien man hebben. Dan kom ik een half uur tevoren aan en heb nog net tijd voor een bad. Ik heb steeds minder tijd om aan het sociale leven deel te Was het ver naar haai- huis? „Een wandelingetje van twaalf minuten met hem". Aha, de poedel, die, zie ik nu, een witte halsband draagt waarmee hij niet alleen thuis, maar ook elders tijdens een diner kan dragen. Heeft de prinses die halsband ontworpen? „Nee, Saks, op de Fifth Avenue. Dat zijn de eerste inkopen die ik altijd in New York doe, in de hondewinkel van Saks". De prinses had zich elegant in het kantoor rondbewogen, de telefoon opgenomen, onderscheidingen laten zien die op een plank gerangschikt, waren, Francesca ontboden, de poedel geaaid en dit alles in een Palazzo Pyama. Toen plotseling, vertelde ze dat ze Moe? „O, ik heb genoeg energie om een regiment te doden. Maar eerder geestelijk dan lichamelijk moe. Een klein beetje^ nu. Dat is waarom lk vanochtend naar de kapper ben gegaan". Nadat de colectie getoond is, zal er om tien uur 's avonds een feestje bij haar thuis zijn. „Mijn echtgenoot zei, god, je bent gek. Natuurlijk kan ik niet iedereen uitnodigen. Monica Vitti, filmmensen, aardige meisjes, alleen maar om de geboorte van de nieuwe lijn te vieren: er komen 180 mensen eten, god zij dank heb ik een groot terras". Wat was het verhaal, nu twee jaar geleden, dat ze failliet was gegaan, voor een ongelooflijke laag bedrag? De prinses probeerde wat wettelijke moeilijkheden uit te leggen. Het was eerder een formaliteit dan een bende geweest. „De concierge of je kamermeisje zou je dat geld kunnen lenen". Een man was met een stuk papier binnengekomen en vertelde dat ze het hui:) moest sluiten en zij had gezegd, dat hij dronken moest zijn. Toen die kerel kwam, had ze «juist koning Constanten van Griekenland op bezoek. „In ieder geval heb ik vier dagen later het huis weer geopend. Mijn collega's dachten dat ik het om de publiciteit had gedaan". De prinses overhandigde me een fles met de nieuwe make-up,, die volgens een begeleidend schrijven niet alleen het resultaat is van farmaceutisch onderzoek, maar ook van verbeel dingskracht „cosmeticamcnta sofisti- eata, affascinante, attualissimail new look della bellezza". Irene Galitzine verkoopt haar ontwerpen ook op een dergelijke eenvoudige wijze. De cosmetica, en 132 va riëteiten, vormen nog maar het begin, worden verkocht onder de naam prinses Galitzine. De prinses zei dat ze voor haar kleren de titel prinses niet nodig had, de naam Galitzine alleen al was ge noeg. Als je eenmaal een naam had, was dat voldoende. Ze liet me op de fles fluido rosso- dante corpo het wapen van de Galitzincs zien, een man op een paard en het kruis van St-Andrcus. De spreuk stond er niet bij. Die kan ze zich niet meer herinneren. Ze ver telde wat over Rusland, dat ze nooit teruggeweest was en dat het Russisch wat ze over de radio hoorde, achter buurttaal was, ze bedankte haar moeder omdat deze haar opgevoed had alsof de revolutie nooit had plaatsgevonden. Toen ze in 1916 gevlucht waren, hadden zc toen niets meer? Waren andere leden van andere Russische, vooraanstaande families niet als taxichauffeurs in Parijs gaan werken? Ze zei: „Mijn moeder had een hekel aan mensen uit Rusland, die zich naderhand niet meer wilden op werken. Zijzelf had niets, behalve een paar juwelen in haar beha en mij

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5