Leimuiden en Rijnsaterwoude zullen niet verstedelijken Celdeur alvast op een kier voor Katwijkse loswerkman GOEDE PRIJZEN BUITENBLOEMEN Rippers naar Parijs voor finish Zoetemelk Menswaardige huisvesting voor inwoners Gemeente zet spoed achter aankoop panden in saneringsbuurt DINSDAG 14 JULI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 3 ft IJBIMUIDEN RIJNSATERWOUDE Wanneer men in Leimuiden en Rijnsaterwoude het oor goed te luisteren legt, krijgt men zo de indruk, dat niemand goed weet, wat er voor deze mooie dorpen in de schoot der toe komst verborgen ligt. O ja, er zijn wensen te over, zowel bij de burgerij sis by het gemeentebestuur. Als je pessimisten vraagt, over het voor en tegen van Leimuiden, dan zijn ze gauw uitgepraat. Och, zeggen ze, er is hier van alles niets. De optimisten denken er anders over. Ruimte, vrijheid, verse lucht; werk voor iedereen, ontspanningsmogelijkheden op Braassenier- meer en Westeinderplas, een prachtige gelegenheid voor bermreereatie langs de Drecht, een gezellige dorpskern met uitstekende verzorgende bedrijven, vlotte verbindingen met Leiden, Alphen, Amsterdam en Haarlem, een leuk zwembad, een aktieve ijsclubvereniging en een zekere welstand voor het overgrote deel der bevolking. Burgemeester H. L. Breen: „Eigen leven leiden, in harmonie met omgeving en in overeen stemming met nieuwe tijd RIJPWETERING Aan de finish van de Ronde van Frankrtyk in Parys zal a.s. zondag ook een groepje Rippers staan, in de hoopvolle ver wachting dat hun idool Joop Zoete melk ook na. de horlogerit nog pal achter het Belgische geweld Eddy Merckx zal staan. Er zouden aan vankelijk bussen worden gecharterd om het legioentje naar de Franse hoofdstad te transporteren, maar de vraag die nog altijd onbeantwoord is, is „hoe komt men aan de kaarten!" Joop Zoetemelk Theo Straathof, mede-organisator van recente evenementen waarbij de tim merende wielrenner in het middel punt stond als amateur werd Zoetemelk onder meer winnaar van de Tour de L'Avenir, de Ronde van Joego Slavië, het Circuit des Mines, waar hij nog een gouden plak aan toevoegde als winnaar van de ploe- gentydrit tijdens de Olympische Zo merspelen in Mexico„Half Neder land heb ik afgebeld, maar er is niet aan te komen. Je moet je recht streeks wenden tot L'Equipe. Vorig jaar zijn we met vijftig Rippers met een bus naar het Adsteeghcircuit ge gaan in Beek." Individueel dus naar Parijs. Rijp- wetering dat na de Mexicaanse Olym pische zege 's nachts massaal zijn idool stond op te wachten en hem ook na de toekomstzege triomfan telijk door het dorp voerde, twijfelt of er ditmaal gefeest moet worden. Pastoor Ed van Diepen, die opvallend veel belangstelling aan de dag legt voer de sportieve gebeurtenissen in zijn dorp: „Joop zou zich laten hul digen, maar hij vindt het iets bij komstigs. Hij speelt het spel mee. Je kan er toch niet onderuit, zo redeneert hij, maar je krijgt de in druk alsof hij zich afvraagt: „Wat heeft dat nou nog met wielrennerij te maken?" Foto op voorruit De eenvoud ln huize Zoetemelk is ook bekend aan de Blljversweg waar postbode Wies van Leeuwen zijn be wondering voor de zo aan de Franse weg timmerende Joop Zoetemelk o.m. tot uiting brengt met een kleu renfoto van Rijpweterings glorie op de voorruit. „Be weet niet of mevrouw Zoetemelk of Joop het wel wil. De mensen houden er niet van om zichzelf op de voorgrond te plaatsen-. Je mist hier in Rijpwetering bovendien een supportersclub. Alleen kan je zoiets niet organiseren. Na zijn overwinning tijdens de Olym pische Spelen hebben we in Alkemade een aktie gevoerd, die tweeduizend gulden opleverde. Zoiets zou je weer kunnen doen, maar het moet steeds van dezelfde mensen komen. Ik zou ook graag willen zien dat heel Alke made dan feest zou vieren. Sommi gen vinden het "vreemd dat Joop straks op het gemeentehuis in Roe lofarendsveen zal worden gehuldigd door de burgemeester." Pessimistisch Al te optimistisch is Van Leeuwen die evenals vrijwel alle Rippers iedere middag trouw afstemt op het duo Koomen/Racké over de consolidatie van Zoetemelks tweede plaats niet: „Joop zakt nog wel een plaatsje. Wagtmans heeft bewezen op de Mont Ventoux ook sterker te kunnen klim men. Wel zie ik Zoetemelk nog wel eens de Tour winnen, maar voor dit jaar ben ik bang dat hij in elkaar zakt. Het is immers zyn eerste etappekoers van drie weken. Ergens is Joop nog een kwajongen. Ik zag in een krant staan dat de grote Zoetemelk alles uit zijn kast haalde maar in feite is hij maar een iel mannetje. Een jongen, die er alles voor doet. Joop zat bij Amstel, maar je kan er van verzekerd zijn dat hij alleen maar een cidertjc nam." Goudechr Terug naar pastoor Van Diepen, die voorzichtig een uitgebreider beeld tekent van Joop Zoetemelk en de sfeer in het met spanning afwach tende Rijpwetering aldus weergeeft: „Rijpwetering volgt 't op een rustige manier. Niet verdwaasd. Men wacht liever af tot wat er gaat gebeuren. Dan barst het enthousiasme pas goed Belangrijk is dat men Joop erg graag mag. Hij is eenvoudig. Hy speelt hel misschien niet altijd met show, maai bij is goudecht. Wat hy doet, doet hij zo goed mogelijk. Successen zul len hem nooit naar het hoofd stjjgen. Ik verwacht dat deze Tour de inlei ding zal vormen tot volgende rondes, waarin Joop zal proberen Merckx te verslaan. Joop zal ook hierin de top willen bereiken." En toch zijn de meer nuchteren niet geheel zonder zorg. Hun zorg werd in meer of mindere mate gedeeld door het raadslid J. J. Gillissen, die zich bij de behandeling van de gemeente begroting afvroeg: „Waar groeien wij naartoe en wat staat ons te doen?" Leimuiden en Rijnsaterwoude voor heen overwegend agrarisch zijn sinds enige jaren sterk aan het ver anderen. Vond de beroepsbevolking haar werkkring voornamelijk in de land- en tuinbouw, in de jaren na de oorlog zijn het al meer forensendor pen geworden. Het afvloeiingsproces in de landbouw is nagenoeg pijnloos verlopen. De jon geren zijn bewust een andere kant opgegaan. Velen vinden een werk kring in de bloemisterij te Aalsmeer en Rijsenhout, een vrij hoog percen tage in de industrie te Alphen, Lei den en Nieuw-Vennep en op Schiphol. De niet-autochtone beroepsbevolking is vrijwel in haar geheel ingesteld op bedrijven elders; zij is werkzaam in handel, verkeer en vrije beroepen. Uitgestrekt Leimuiden is een vrij uitgestrekte gemeente (circa 1500 ha) en telt on geveer 3600 inwoners. De gemeente heeft een vrij logische begrenzing I door de Ringvaart van de Haarlem- I mermeerpolder en de Westeinderplas aan de ene zijde en aan de zuidwest zijde het Braassemermeer. De grens met Rijnsaterwoude wordt gevormd door de polderwegen Heilige Geest laan en Vriezenweg, die de Wasse- naarsepolder en Grote Heilige Geest- polder als het ware in tweeën snijden. In grote tegenstelling tot Leimuiden verdwjjnt in Rijnsaterwoude de ene winkel na de andere, ondanks de toe name van de bevolking in de laatste jaren (van 800 tot bijna 1200. Het dorp heeft slechts de beschikking over een (brom)fietsenhandel, een tabaks- artikelenzaak, een melksljjterij en een kruidenierswinkel, die overigens op 't punt staat te verdwijnen. Omdat een rendabele exploitatie in deze gemeente niet mogelijk blykt tc zijn ziet de mid denstand zich genoodzaakt de bedrij ven te sluiten. Gemeente-secretaris W. F. de Vreeze is van mening, dat het gemeentebe stuur moet trachten te bevorderen, dat Rijnsaterwoude stootsgewijs zo danig zal uitgroeien, dat een inwoner tal van 1500 bereikt wordt. Dan is volgens hem een redelijke exploitatie van enkele middenstandsbedrijven haalbaar. „Maar," zo vindt hij, ^,dat is niet de kern van het probleem. De kern is, dat het overgrote deel van de bevolking in de grotere steden werkt en weer een groot deel daarvan over een auto beschikt." Op zaterdagmor gen wordt daarom veelal gewinkeld in plaatsen als Leiden en Alphen, hetgeen de behoefte aan winkels aan merkelijk vermindert." Eïg< ;en visie D© heer De Vreezee „Voor Leimuiden zie ik bepaald niet ln, dat 't gemeen tebestuur een direkte taak heeft ten opzichte van het aantrekken van in dustrie. Op basis van de huidige pro vinciale visie zie ik het zo, dat wij leven en werken in het groene hart Een luchtopname van het noordelijke deel van Zuid- Holland. In het kader van de Wet op de Ruimtelijke Ordening zal bij de vaststelling van. structuur- en bestem mingsplannen van bepaalde lijnen moe ten worden uitgegaan." Is het dan toch zo, dat een plaatselijk bestuur op dit terrein in feite niets heeft in te brengen, of kan men toch zaken, die men hier van wezenlijke betekenis acht, met kans van slagen bepleiten „Als het goed is passen de plaatselyke structuur- en bestemmingsplannen door zekere ontwikkelingen vanzelfsprekend in de provinciale planning voor de Rijnstreek. Dit alles houdt nauw ver band met de algehele ontwikkeling. Er is nu eenmaal geen gemeente in ons land, die zo op eigen houtje te werk kan gaan. We zyn een onderdeel van een groot geheel. Natuurlijk moe ten wij een eigen visie opbouwen en dat zal van evident belang zijn voor onze gemeente. In het grotere verband van de Rijnstreek zal Leimuiden zijn eigen leven kunnen en ook moeten leiden. Voor de ontwikkeling van spe cifiek plaatselijke belangen zijn er mogelijkheden te over. Een belang rijke en vooral direkte taak voor het gemeentebestuur is de huisvesting van onze eigen mensen en van hen. die hier economisch© belangen heb- Woningbehoefte In dit verband wyst de heer De Vreeze op de nog steeds grote behoefte aan woningen. Het aantal woningzoekenden neemt eerder toe dan af. Ook werd nog gesteld, dat naast de normale groei der bevolking en het zo nood zakelijke amoveren van krotten, aan dacht besteed zal dienen te worden aan de gevestigde bedrijven. Het laat zich aanzien, dat spoedig wordt be gonnen met de bouw van 24 woning wetwoningen, 16 bejaardenwoningen en 18 woningen, te bouwen door de Stichting Eigen Woningbezit in de premiesector. Voorts blijft behoefte bestaan aan een verdere bouw van ie sociale sector. Burgemeester H. L. Breen: „Als u naar mijn mening vraagt, dan zeg ik dat. elke inwoner van deze gemeente de kans behoort te krygen voor zich en zyn gezin een menswaardige hute vesting te vinden. Een structuurplan, dat ontbreekt nog, maar dat neemt niet weg. dat de ontwikkeling door gaat en wij niet stil kunnen zitten. Als richtlijn zal stellig de opvatting dienen, dat Leimuiden een niet voor verstedelyking in aanmerking komend dorp is. Het dorp zal zyn eigen leven moeten hebben, uiteraard ln harmonie met de omgeving en in overeenstem ming met de nieuwe tyd." Wat de recreatie betreft zal volgens de burgemeester mogelijk nog wel Iets gedaan kunnen worden. Ook deze zaak houdt vanzelfsprekend nauw verband met de uiteindeiyke \orm van het structuurplan. Zeer bezwaarlyk wordt het geacht daarop vooruit te lopen. De discussies hieromtrent moeten nog op gang komen. Recreatie, prachtig maar de leefbaarheid in het algemeen mag er niet onder lijden. de mooie Herenweg te Rijnsaterwoude. REEDS VELE MALEN SCHOOLVERZUIM DOCHTERTJE Verdachte maar een» voelen, dat het niet langer zo kan". „Ja, er staat inderdaad een lange lijst van schoolverzuim ging m'n auto vanzelf slip pen". De kantonrechter: ,,U had toch op z'n minst een briefje met Uw naam en kreeg nog op verdachtes naam", kon de rechter beamen. Toch wilde hij verdachte nog één kans geven en vonniste daarom adres tussen een der ruiten wissers kunnen achterlaten". Verdachte: „Het was al zo laat in de nacht en ik was één kans met een geldboete van 10 subs 1 dag en een voorwaar delijke hechtenisstraf voor de duur van 14 dagen met een echt van plan de volgende morgen even bij de eigenaren lang te gaan". Hoewel „door rijden na een botsing" ver LEIDEN/KATWIJK Voor een 87-jarige loswerkman uit Katwyk die gisteren bij de Leidse kantonrechter ver stek Het gaan werd de proeftijd van 1 jaar. Mopperen LEIDEN Een 44-jarige dachte niet ten laste was ge legd, wilde de officier dit feit toch niet negeren. „Een vreemde zaak. die op het randje van misdaad zweef- celdeur alvast op een kier gezet. De officier eiste tegen de Katwyker een liechtenis- straf van 10 dagen, waarvan zes voorwaardelijk niet een liet hoorbaar mopperend de rechtszaal. Zij moest zich even tevoren verantwoorden voor het feit, dat zij in de vonniste met 150 subs 15 Gladde banden proeftijd van 1 jaar. Hij kwam tot deze forse eis late nacht van de 13de febru ari met haar auto in de Ge- nestetstraat in een slip was LEIDEN/NOORDWIJK Een 24-jarige drogist uit Lei omdat verdachte al vele ma len een geldboete kreeg we gens schoolverzuim van zijn geraakt en daarbij tegen twee geparkeerde auto's was gebotst. den reed op een februari- avond met zijn auto over de Herenweg te Noordwyk en voor dit feit terecht moest staan. „Verdachte moet nu Het was spiegelglad en toen ik even moest afremmen dien nog flets brandende stadslichten. Op de hoek van de Beeklaan negeerde hy politieel roodliclitstopteken en reed door. Toen hy even later op de avond in Noordwijk werd aangehouden bleek alras, dat de auto tal van gebreken vertoonde en op twee gladde banden reed. Het in beslag genomen vehikel werd later weer aan de drogist terug gegeven teneinde het te la ten slopen. Ter zitting ver klaarde verdachte: ,,Ik zag wel met rood licht zwaaien, maar Ja, dat kan iedereen wel doen. Later bén ik toch nog even op dat punt gaan kijken, maar ik zag niets meer" Waarop de officier prompt repliceerde: „U ver wacht toch niet, dat die agent daar op u zou staan wach ten". „Een kleine aanleiding had in dit geval nogal grote gevolgen", kwam de officier in zijn requisitoir tot de slot som en eiste een totale boete van 140 subs 14 dagen. Het vonnis luidde conform EM.M. Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN Al schryven wy nog hartje zomer, toch zyn er ln het aangevoerde bloemenpakket reeds weer tekenen, die gaan wyzen op een komend ander seizoen. Met name asters en troschrysanten van buiten mag men toch wel zien als herauten van de komende herfst. Dageiyks komen er reeds diverse partyen voor de klok. Overigens een welkome aanvulling in het assorti ment buitenbloemen, temeer daar de aanvoer van een der belangrijkste n.l. de Wirrals Supreme sterk begint te verminderen. Dat het niet noodzakelijk is om dure Investeringen te benutten om tot een lonende opbrengst in de bloementeelt te komen, bewijze® nu wel de prijzen voor de buitenbloemen. Zo betaalde men tot 2.95 voor een bos Iris Prof. Blaauw, voor beste Ornithogalum tot 2.05, Sta- tice tot 1.20. Wirrals Supreme mag dan aan de restanten toe zijn, waarbij de prijs misschien wel iets lager ligt dan in de voorgaande weken, maar over het algemeen kan de kweker over deze teelt wel tevreden zijn. Belangrijk in de aan voer zijn nog steeds de Colvilleis met een zeer redeiyke prijs van 1.00 tot 1.70 per bos. Een zelfde prijs werd eveneens besteed voor de Gladiolen, met op, enkele dagen zelfs tot 2.50 per bos. Blijvend goed gevraagd mag men tevens de paarse Liatrix noemen welke nog tot een prys vain 1.50 per bos werd afgedrukt. Tevreden kan men ook zijn over de prijs van de jaarrondchrysanten met als best betaalde de Spiders n.l. tot 3.75 per bos. Over de andere kas- produkten als rozen en anjers, juist de meer luxe bloemen dus, zijn de uit komsten minder gunstig te noemen. Veel partijen anjers gaan voor de prijs van 5 tot 10 ct. per stuk met voor jong gewas tot 17 ct. en enkele aparte kleu ren tot 38 ct. per stuk. Rozen zyn uit gesproken goedkoop te noemen, al is men daar in deze tijd van het jaar wel een beetje aan gewend. Van beide laatst genoemden is er nu een vrij grote aan voer, zodat waarschijnlijk het aanbod de vraag overtreft. Trianon: „John and Mary" (18) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Camera: „Jungle Book" (a.l.) Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.00, 4.00, 7.00 en 9.15 uur. Nachtv. (vr/za 23.30 uur): „The Hustler" (18) Studio: „Kuifje en de zonnetempel" (a.l.) Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Dag. 10.00 u.: „Sjors en Sjimmie" (a.l Kcx: „Le grand restaurant" (a.l.) (dag. 7.00 en 9.15 u.). Iedere middag:- „Fabeltjesland" (a.l.» Nachtv. (vr/za 23.30 uur): „Andrea" (18) Luxor: 's middags: „Een stad op stelten" (a.l.) 's avonds: „Bloed van de vampier" (18) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Lido: „De prijs voor de macht" (18) Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4 45, 7.00 en 9.15 uur. Bezoektijden AZL worden gewijzigd LEIDEN Met ingang van donderdag 16 juli zyn de volgende wyzigingen aan gebracht in de bezoektyden voor patiën ten in klasse 3: Dagelyks behalve dins dag 19.00-19.45 uur; dinsdag 13.00-14.00 uur; zaterdag en zondag 14.30-15.30 uur Gynaecologie en verloskunde (eveneens patiënten klasse 3): dagelijks van 19.00 tot 19.45 uur: zaterdag en zondag tevens van 13.30-14.30 uur. Praematuren (alleen voor ouders): maandag tot en met vrijdag van 19.00- 19.15 uur; zaterdag en zondag 14-15- 14.30 uur. LEIDEN Eigenaren van leegstaande panden, waarin vuil gestort Is, hebben de aanzegging gehad van de gemeente, dat het vuil verwijderd moet worden. Dat is bet resultaat van de aktie, die het buurtkomité Uiterstegracht, Mid delstegracht, Veste*traat en Groenesteeg vorige week hebben ondernomen. Het komité liet een wagen met vuilnis deponeren op de stoep van het Stad huis. Het leverde niet alleen een aantal processen-verbaal op, maar ook een ge sprek met de burgemeester en een aan tal ambtenaren. Over een aantal leeg staande panden in dit gebied wordt door de gemeente onderhandeld met de Ver eniging tot bouw van Wetkmans wonin gen, welke eigenaar is. Zc snel als mo- geiyk zal de gemeente eigenaar trachten te worden, waarna sloop volgt. In de bespreking met de vertegenwoordiger van het buurtkomité is er voorts op gewezen, dat Bouw- en Woningtoezicht dagelyks spreekuur heeft. Men kan dan met klachten komen, zodat de gemeente al of niet de nodige aktie kan onderne-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3