ia: iai de postgiro (Eou^ant Wordt de postgiro nóg makkelijker? t dak makkelijk! 21% rente antenne UIT DE STAPEL Adieu aan Zichem KERKRADE TOCH OP TV TELEVISIE MORGEN RADIO VANAVOND geld opnemen in het buitenland gratis giroboekjes f. RADIO MORGEN Vrijwillig verbannen Andy Williams VAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 14 JULI 197U Niet leuk wel logisch WOOR gemeentebesturen die met een niet-kloppende rekening zitten, is het niet leuk te horen dat het rijk volgend jaar zal weigeren hun tekort met aanvullende uitkeringen te helpen dekken, indien ze niet eerst zelf door verhoging van gemeentelijke belastin gen en heffingen zorgen voor verklei ning van het gat. Met deze oekase hem ongetwijfeld binnen het raam van de kabinetspoli- tiek door zijn collega van Financiën geïnspireerd treft de minister voor Binnenlandse Zaken niet een paar ge meenten. Naar schatting zijn er in Ne derland meer dan 200 gemeenten die bij minister Beernink om een aanvul lende uitkering moeten vragen voor overbrugging van de kloof tussen hun inkomsten en uitgaven. Geld nodig TO N medededling is voor de betref- fende gemeenten niet leuk. Maar een zekere logica kan men haar ook niet ontzeggen. Waar is. dat de rijkso verheid door haar financiële beleid het de gemeenten niet gemakkelijk maakt. De ruimte op de kapitaalmarkt bijvoor beeld wordt bij herhaling door de rijks overheid aangesproken en dat terwijl diverse noodzakelijke voorzieningen in de gemeenten om fikse investeringen vragen. Maatregelen die verband hou den met woningbouw, krotopruiming, onderwijs, verkeer en het scheppen van voldoende werkgelegenheid vragen bij voorbeeld vaak veel meer geld dan Den Haag momenteel via de uitkeringen ter beschikking stelt. Hiertegenover staat dan, dat verschil lende gemeenten wel meezingen in het koor van degenen die pleiten voor een eigen fiscale ruimte voor de lagere orga nen, maar die als puntje bij paaltje moet komen ervoor terugschikken hun gemeentenaren extra-lasten op te leg gen. Dit siert hen in zoverre dit valt binnen de termen van een goed sociaal beleid. Wat minder eerzaam vinden we deze terughoudendheid, wanneer de ge meenten impopulaire maatregelen aan de rijksoverheid overlaten onder het mot to, dat de rug van „Den Haag'' breder is dan die van een gemeenteraad of college van B. en W. Redelijk deel J^EN gemeente die door bijzondere maatregelen op het gebied van de planning, het verkeer, de bouw van culturele centra het leefklimaat voor de eigen burgers wil verbeteren, mag niet schromen die burgers daarvoor een re delijk deel van de rekening te presen- Op die manier wordt het de rijkso verheid ook beter mogelijk financieel vooral daar bij te springen, waar bij voorbeeld het gebrek aan voldoende werkgelegenheid handhaving en verbe tering van welvaartspeil en leefklimaat zeer moeilijk maakt. Gabrielle Mandei Sugana „Moham med" (uitgave van De Geïllustreerde Pers N.V. Amsterdam) Een tekst en platenboek uit de serie „De groten van alle tijden" vertaald uit het Italiaans, dat het leven van de stichter van de Islam populair behandelt en tegelijk een summier overzicht van deze we reldgodsdienst geeft. De afstand tussen het standaardwerk uit de vorige eeuw over het Mohammedanisme van de Leidse professor Dozy (eveneens met platen) en dit boek is niet te overbrug gen: Toén een godsdienst-historische verhandeling, nu een leesboek met een macht aan kleurige of zwart-wit illus traties die meer ruimte innemen dan de tekst en deze nagenoeg als beschrijving gebruiken. Het is blijkbaar de methode die thans nodig is om de mens van vandaag, die overspoeld wordt door lec tuur, aan het lezen te krijgen. Een bijzonder voordeel voor de liefhebbers van kunst en oudheden want het boek is een werkelijke aanwinst voor de verzamelaars van „kunstboeken" d.w.z. artistieke prentenboeken voor grote mensen waarin men meer leert door het zien dan door het bestuderen van de tekst. Die laatste is echter in dit boek helemaal verantwoord speciaal waar de auteur de cultuur van de Islam beschrijft die op de korte uiteen zetting van de godsdienstleer volgt. We hopen dat de volgende delen van deze serie op dezelfde manier verzorgd zul- Koopavondoperette UEN gebrek aan juridische zorgvul digheid bij het Rijswijkse gemeen tebestuur heeft tot gevolg, dat in de Haagse agglomeratie de kwestie van de wekelijkse koopavond op een operet te is gaan lijken, veel verrassingen, veel fleur, de nodige komische noten en op de keper beschouwd toch niet zo'n sterk scenario. Binnen een wijk taxeren onderne mers en hun personeel de lasten en de voordelen op een uiteenlopende waarde, waarbij de belangen van de kopers niet al te zwaar worden gewogen. Wordt men het binnen een wijk eens, dan kan er wrijving komen met belendende wij ken in de gemeente en soms zelfs moei lijkheden op gemeentelijk niveau. In een nog later stadium zie Rijswijk versus zuid-Den Haag gaan ook con currentieverhoudingen in een agglo meratie tellen. Daarom heeft drs. Camps, voorzitter van de Rijswijkse K.V.P.-fractie, gelijk wanneer hij nu. na het veto van staats secretaris Van Son inzake de Rijswijkse koopavond, een oplossing in agglomme- ratieverband noodzakelijk noemt. Want er zijn al consumenten in de Haagse agglomeratie die voor hun koopavond de weg naar Rotterdam ontdekt heb- Kunst en Kunstenaars In de Kloosterkerk, Lange Voorhout Den Haag, concerteert op zondagavond 19 juli een mannen- en jongenskoor o.l.v. Richard Connely uit Westfield in de Amerikaanse staat New Yersey. Het koor zingt 16de cn 17de eeuwse Euro pese werken en eigentijdse muziek uit het Engelse en Amerikaanse repertoire. Gerard Akkerhuis geeft op zaterdagavond 1 augustus een orgelconcert in de t Kloosterkerk, Lange Voorhout, Den 1 Haag. Medewerking verleent de violist Willem Noske- Op het programma I staan werken van J. S- Bach, Peter j Kellner, Paul Hindemith, Henk Badings en César Franck- Met de tiende episode sluiten de gebeurtenissen uit het Vlaamse dorp Zichem, de wereld van Nes Claes waar het leven vrij gemoedelijk voortrolde en nog niet gebukt ging onder allerlei psychoses van onze tijd. Goed was goed en kwaad, kwaad; men leefde met een lach en somtijds een traan, eenvoudig verbonden met de natuur, zonder muizenissen. We nemen afscheid van Zichem met de ster-figuur van Claes: De Wittekop (die hij zelf eens geweest was) Lewie zit de ganse winter thuis met een doek voor zijn ogen vanwege zijn blindheid en vader Metle lc-est hem voor uit oude volksboeken of vertelt van de oude tijd Maar Melan-.e van de Smid krijgt toch gedaan dat hij naar den doktoor gaat. die herp zal genezen. Eilaas, vader Mette gaat hemelen door zijn borstkwaal en de Witte mag zijn „ierste heilige commune" doen. Deze gebeurtenis wordt bij boer Coene fevierd en dan is hij al aan een ..stiel" toe: hij moet gaan werken op de Donkclkoeve. hoewel hij zo graag wilde studeren gelijk zijn vriend Herman Coene. Maar met Herman is er ook iets aan de hand, het is te zeggen met zijn roeping. Waaruit een drama op de Donkelhoeve volgt. Triestig dat we met deze ..ambras' afscheid moeten nemen; maar zo is nu eenmaal het leven. Zelfs in Zichem. Nederland II: 21.50 uur. NEDERLAND I NOS: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal AVRO: 19.04 uur: Vaders tegen wil en 19.30 uur: Wat nu Mr. Deeds? (Deel 5) 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Peyton Place 21.10 uur: Opstanding (slot) 21.55 uur: Televizier-magazine 22.45 uur: Songfestival Knokke NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Kunstsignalering KRO: 19.30 uur: Muziek in vrije tijd 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Brandpunt f 21.00 uur: De Andy Williams- 21.50 uur: x Wij, heren van Zichem 22.40 uur: Journaal (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM In tegenstelling met vroegere berichten zullen NOS, AVRO, KRO en VARA toch verscheidene t.v.- uitzendingen verzorgen van het zesde wereldmuziekconcours, dat van 17 tot en met 9 augustus in Kerkrade wordt gehouden. De NOS zal zondagmiddag 19 juli van 16.55 tot 17.30 uur via Nederland 1 een samenvatting uitzenden van de mars- en show wedstrijden, die op 18 juli worden gehouden. Deze uitzending zal door Jan Venema van commentaar worden voorzien. De AVRO zal onder de titel Kroniek van Kerkrade een aantal programma's uitzenden, waarin naast enkele muzi kale flitsen vooral nadruk zal vallen op impressies van het concours, ge sprekken met deelnemers enz. Deze kronieken worden uitgezonden op: dinsdagavond 21 juli van 21.05 tot 21.15 uur via Nederland 1. 28 juli van 21.05 uur tot 21.15 uur via Nederland 1. vrijdagavond 31 juli van 21.45 tot 21.55 uur via Nederland 2. zondagavond 2 augustus van 22.10 tot 22.30 uur via Nederland 1. dinsdagavond 4 augustus van 21.05 tot 21.15 uur via Nederland 1. zaterdagavond 8 augustus van 22.45 tot 22.55 uur via Nederland 2. De KRO zendt op vrijdagavond 31 juli van 22.25 tot 22.45 uur via Nederland 1 een deel uit van een concert dat wordt gegeven door het Limburgs Symphonic Orkest. De VARA tenslotte zal maandagavond Coronation Street waarschijnlijk in najaar weg (Van onze radio- en Lv.-redactie) HILVERSUM - Coronation Street, dc bekende t.v.-serie van de VARA, zal hoogstwaarschijnlijk van het scherm verdwijnen. Het programma wordt té overladen cn er komt geen uitbreiding van de zendtijd, dus moet er ergens ge knipt worden. Er bestaat wel be langstelling voor de serie, die nu al vier jaar loopt, maar verge leken met andere vervolg-uitzen- dingen is de kijkdichtheid niet zo hoog. In het najaar valt de be slissing of Coronation Street blijft of verdwijnt. Avonturen in speelgoedland 17.05 uur: Het wonder van de natuur 17.30 uur: Einde NOS: 18.25 uur: Tour de France 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Puffenstuf CVK-IKOR-RKK 19.30 uur: Kenmerk NOS: 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De boekaniei (film van Cecil B. De Mille) 22.15 uur: Het goede doel (Socutera) 22.30 uur: Studio Sport 22.55 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal AVRO: 19.04 uur: Info 19.30 uur: Feria de Espana 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De gediplomeerde roeping 20.45 uur: Jazz is niet dopd 22.10 uur: Journaal 22.15 uur: Jazz is niet dood (vervolg) 23.55 uur: Einde 3 augustus van 19.30 tot 20.00 uur via Nederland 1 de op 1 augustus te maken opnamen van de concertwedstrijden uitzenden. hilversum 1 Peter Planyavsky. de jonge Oostenrijkse reo8'°Dansorkes organist van de Stephansdom te Wenen, soliste. 18.55 p geeft dinsdagavond 21 juli een concert Nieuws. 19.35 op het orgel van de Christus Koning- kerk. Br. Ingenhoeslaan 4, Voorburg, naai. Het programma vermeldt werken van 1SC° '"Cl Buxtehude. Nikolaus Bruhns. Bach, Augustinus Franz Kropfreiter 1 de concertgever zelf. 1 ou wing Ronde '8 in godsnai iteiw 19.00 Na- eging. 22.30 Nieuw: 8.28 Paardesportuitslagen. 18.3 r ranse laaiwenkcn. 18.32 Lichte zang. 18.3 Verkeerswenken. 18.40 Pianomuziek. 18.4 Sport. 18.52 Taaiwen ken. 18.55 Lichte zanj 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.30 Orkest muziek. 19.45 Syndicale kroniek. 19.55 Oi (ADVERTENTIE) f f 9eld 9aat rente B geven bij de Postgiro. Want per W1 augustus 1970 wordt op particuliere rekeningen 21/2°/o rente vergoed over max. 10.000,-. Die rente zal worden berekend over het laagste saldo per halve kalender maand. Interessant nieuws, vindt u niet? Naast alle andere voordelen van de Postgiro betekent dit, dat uw geld niet voor niets op uw rekening staat. Het groeit. Het is voordelig in beweging al laat u het rustig staan Dat is een goede zaak! Binnenkort kunt u met de gegaran deerde girobetaal- JF kaart geld opnemen in het buitenland. Zonder kosten. Voorlopig in Duitsland, Frankrijk, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland. En er komen nog meer landen bij: Tot een afgerond bedrag* per kaart kunt u straks vreemde valuta opnemen. Op alle postkantoren in die landen. Met girobetaalkaarten op zak zit u dus nooit zonder geld. Reis- gemak in optima forma! Rekening houders die girobetaalkaarten gebruiken ontvangen nader bericht. Qf Het snelle en gemakkelijke I betalingsverkeer per Postgiro is nü volstrekt gratis geworden. De boekjes met over- schrijvingskaarten (waarvoor u tot heden ƒ1,- moest betalen), krijgt u per 1 augustus 1970 voor niets. Gratis girokaarten met gratis enveloppen om ze ongefrankeerd te verzenden en nog rente toe... wat een prettig idee dat zóveel gemak zó makkelijk binnen uw bereik komt! Wie nü nog geen postgiro ne3mt, maakt zich het leven gewoonweg een stuk moeilijker. En duurder! n Duitsland DM100, Frankrijk Firs i00. Denemarken Dkr 200. Noorwegen Nkr 200 Zwegen Skr 200, Finland Mr. 1, zing. 20.01 derne nu 23.45-23.55 Lig- VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (7.33-7.38 Van de iorpagina). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: thui iziek. 11.55 Mededelingen, KRO: Van twaalf tol twee: gevarir amma. (12.22 Wij van het Ia idedelingen t.b.v. land- en tuinbc euws: 12.41 Actualiteiten; 13.00-13 iar...) 14.00 Zonder drempelvree klassieke muzlel .30 Nieuws; 7.32 en). TROS: 8.01 BRUSSEL 324 richt, dagklapper cn SOS 13.20 Lichte muzie rank rijk. (14.01 schippers. 1 ide van uws. 16. pm V TERUGBLIK Het verhaal van Tolstoi's Opstanding loopt vanavond ten einde: Katerina is weer teruggebracht naar haar cel en prins Dmitri heeft nog steeds het voor nemen haar te huwen hoewel zijn familie hem voor gek heeft verklaard- Dat hij de kluts kwijt is geraakt, bleek ook al uit het feit dat hij zijn bezittin gen onder de boeren wil verdelen die dit maar half vertrouwden Vera deelt hem mee dat de gevangenen over enkele dagen op transport naar Siberië zullen worden gesteld en van haar komt hij ook te weten dat Katerina in werke lijkheid veel van hem houdt, té veel om hem door een huwelijk aan het leven van een bannelinge te binden- De politieke gevangenen besluiten dat zij in Siberië een groep zullen vormen om de verbanning te kunnen overleven- Katerina sluit zich aan Als zij bericht krijgt dat haar gratie verleend is. besluit zij toch mee te gaan naai het oosten Nogmaals verklaart de prins haar zijn liefde: Katerina heeft haar besluit genomen Als de trein vertrekt stijgen zowel Katerina als prins Dmitri in en de reis vangt aan, naar het barre Siberië, zo ver. ja hoeveel wersten ver? Nederland I o 21.10 i r (kleur) Ook in de aflevering van de Andy Williamsshow, die de KRO vanavond uitzendt, wordt met succes de formule toegepast van de grootste technische perfectie gebouwd om een geordende chaos. Andy Williams is dit keer op de ludieke toer met de zangers Mama Cass Elliot en de vocaal niet onbegaafde Arte Johnson en Ray Stevens. Een komische bijdrage levert Sam Jaffe als verteller van een Russisch sprookje. Natuurlijk Iaat de koekjes vragende beer zich veelvuldig zien en dreigt Andy Williams aan de bemoeienissen van het dierenpark in zijn show geheel ten onder te gaan, wat hem niet belet nog een vijftal songs solo te zingen. Ook voor het element ballet ruimt de show een plaatsje in. Nederland II 21 uur (kleur) De eeuwige echtgenoot, ^ost. novelle in de Duitse t.v.-bewerking van de Tsjech Stanislav Barabas heeft internationale lof geoogst. Nu de VARA deze voorstelling gisteren op het scherm bracht kunnen we ons dat wel voorstellen, maar een zekere male van onbevredigdheid bleef toch ook. Want in Barabas' flim ging het haal een eigen leven leiden. Dat haal werd op hevig boeiende wijze tol vertoning gebracht, o.m. door telkens ritmewisselingen van heel traag i heel fel Voorts door het bewust-' vreemdend karakter van de opvoering en niet het minst dooi' bepaald surre alistische affecten. Werkelijk enorm boeiend om na kijken. Ook al omdat de maker ken nelijk heel ruime middelen ten dien ste stonden wat betreft decorbouw, bezetting en figuratie. Middelen overi gens die nergens buitensporig werden gebruikt. Of in dat boeiende kijkspel ook Dosto jevski overkwam? We vonden var niet. Zijn verhaal ging nagenoeg ten onder aan het technisch geweld waai aan het werd blootgesteld. Mensen d: de novelle kennen hebben wellich' veel herkend, de anderen hebben he vrijwel zeker niet begrepen. Bij de NCRV zagen we Popparlemcn! een veel aardiger uitzending dan titel doet vermoeden. Gisteren w o.m. „Toonbeeld" aangesneden, de c certenreeks die door Fred Bosman heel persoonlijke wijze voor de came ra's wordt gebracht. Die vormgeving van Bosman vinder wo persoonlijk iets verschrikkelijks aan die mening werd ook gistci geen afbreuk gedaan. Maar we \c den het desondanks interessant om heer Bosman zelf zijn intenties horen verdedigen. De wijze waai hij hiertoe in staat werd gesteld u bovendien veel boeiendei dun ii dergelijks bijv. in de NOS-rubi iek deo gebeurt. VI ïeugd- 16.00 Nieuws. 16.03 Jeugdland: gavarieerdB N*rows TwSTnpSifraSo1 VCC' ,(mu;!:,ek- 17 00. s£reoiJ ST. I laretpio- HILVERSUM lil 240 M EN FM-KANALEN

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2