Kees Buurmans koele kunst in ludiek Warmonds gebouw PAARDENMARKT MEER DAN FOLKLORISTISCH FEEST Lustrumcommissies lieten het er lelijk bij zitten Leidse plaatselijke belastingen boven de ministeriële normen MARKTEN Automobiliste zwaar gewond bij botsing met chtwagi en MAANDAG 13 JULI 1970 LEIDSE COURANT Eens trekdiernu recreatiedier LEIDEN Militairen xi met het schoonmaken va bende was achtergeblevei congres, „Wetenschap ei heren van de lustrnmcc de Leidse Kqksschool hebben vanmorgen meegeholpen de omgeving van de Pieterskerk, waar nog- steeds een van liet universitaire lustrum. De titel van het lustrum- welzijn", heeft blijkbaar weinig indruk gemaakt op de mmiissies die voor het verwijderen van de rommel en de j stellages verantwoordelijk gesteld moeten worden. Welzijn houdt namelijk ooi» verband met de hygiëne van het milieu. Maar de cijfers hebben nu eenmaal aan- udentenzijde het congres matige belangstelling heeft Kokscbool pakt nu schoonmaak van Pieterskerkplein aan Om kort te gaan: het feestterrein heeft er vorige week verlaten bij gelegen en ieder die er langs kwam moet zich wel hebben afgevraagd, wanneer de schoon maak ter hand zou worden genomen en door wie dat dan wel zou moeten ge beuren. Want het was wel duidelijk, dat d* ganse studentensamenleving op va- t*ntie-recès was gegaan. En iemand die fn Spanje of op Terschelling zit leun" je er moeilijk nicer met de haren by slepen. Uiteindelijk werd een beroep gedaan op de militaire Koksschool. die altijd nog wel een oplossing weet te vinden als het vermogen van de rest der burgerij is uitgeput. Op maandagmorgen zijn er altijd wel dienstplichtigen in de Leidse kazernes, wier dienst, na een lang week einde, pas om half 12 begint. De leiding van de Koksschool heeft hun gevraagd, het schoonrnaak-karwei te helpen kla ren, en zo kon het gebeuren dat Leiden vanmorgen militairen als straatoprui mers bezig kon zien. Kolonel Wessels hierover: „Ik help graag mensen. Uiteindelijk is op ons (Bt beroep gedaan. Een voorwaarde is na tuurlijk, dat de dienst er niet door wordt geschaad. Nu, dat is niet het geval ge weest. De dienst van de betrokken mili tairen begint pas om half 12. Zy zijn dus niet aan de opleiding onttrokken." Openbare discussie over plan Heineken Voor de lustrumvierders zelf is het overigens wel beschamend. Na wat er allemaal over liet gebruik van de Pie terskerk in de dagen van het lustrum is gezegd en geschreven had het toch wel op hun weg gelegen de omgeving van de kerk te reinigen vóór de zondag dat daar weer dienst zou worden ge houden. Foto LC Dirk Ketting. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Angelique Renata d.v. M. P. Sips en D. Fakkel; Riana Jaantje Margaretha Maria Theresia d.v. I. Stouten en W. Schipma; Raymnod z.v. J. C. v. d. Meer en L. M. Schipper; Ra mon z.v. J. Matze en A. M. M. Zied/es des Plantes; Jolanda Ingrid d.v. H. Lein- stra en F. J. I. Boelens; Eduard Jaco bus z.v. E. J. v. d. Broek cn J. M. Boo gaard; Cornelia Johanna Maria d.v. P. C. van Schie en Q. T. M. Fritschy; Ma ria Louisa d.v. B. A. Puliga en M. Bou- drij; Ellen d.v. F. Vons en M. v. Duijn Arjan z.v. A. Zandbergen en S. v. Big gele; Barbara Geraldine d.v. W. P. H«es- tand en F. P. v. d. Scheer; Antonius J., z.v. A. J./van der Born en J. van dei- Zeeuw; Hendrika, d.v. H. W. T. Blöte en H. Kuivenhoven; Marco L. M., z.v. A. van der Leest en A. Ridderhof; Hans. z.v. J. H. Haverkort en E. M. G. Vee- lenturf; Petra J. A., d.v. P. N. Kors- wagen en C. E. J. M. Hoogkamer; Nien- ke H„ d.v. R. Vlietstra en H. W. E. Bakema; Maria W. E., d.v. A. P. van Es en M. E. C. van Velzen; Janna D., d.v. J. van der Plas en J. M. van der Plas. Ongeval Morsweg eist een dode LEIDEN Gisterochtend is in het t demisch Ziekenhuis te Leiden overk de 4-jarige J. .J. Kluivers. Zij was een van de twee slachtoffers van een ver keersongeval afgelopen donderdag op de Morsweg waarbij een moeder en haar I twee dochtertjes met een bromfiets on- der een achteruitrijdende vrachtauto i terechtkwamen. De toestand van het an- Uere meisje is nog steeds kritiek. O LEIDEN Aan de Technische Hoge school te Delft slaagde voor het examen bouwkundig ingenieur P. J. Jansen. Verwachte mens vrijwel nooit een voor portaal van de slager. Ook zijn vriend en trouwe voor vechter van deze paarden doen. De sport, om een uitstervende dierensoort met honderden in Voorschoten te tonen. Ze is het begon burgemeester L. de Kool. Deze opening zal iets an ders verlopen dan voor-' gaande jaren. Het kruis, aam oer markt, de heer H. Boekhout deelt zijn vreugde en ge nen een vijftien jaar gele den. Thans is het paard. Voorschoten is nog de enige kruismarkt, zal weer ge plant worden ten teken dat 500 paarden zien het vakmanschap op het terrein van de paarden weet de heer Boekhout, dat de Voorschotense markt rug gekomen als recreatie- dier. Voorschoten is een onbetwist handelscentrum de markt een vrijplaats .s en schout en rakkers geen volmacht tot optreden heb- VOORSCHOTEN Enige Voorschotenaren zijn al weer maanden achter de schermen werkzaam voor de jaarlijkse paardenmarktdag op 28 juli. Het laatste res tant van de middeleeuwse bekende jaarmarkt in de voor de handel betekent: „Brood op de plank". Han del en wandel zijn op de Voorschotense markt. De handel wordt geïnspireerd door de heer Boekhout en de wandel door de heer Kraayeveld, die jaarlijks Gebleven is een bepaalde vrees bij de heer Kraayeveld voor het paard. „Ik heb vroeger een keer een opza- niker gehad var. een paard, dat vergeel ik mijn hele leven niet. Het zal wel mijn geringsperiode" van burge meester De Kool de markt tot grote bloei gekomen is, zal aan de burgemeester, die voor het laatste jaar deze handeling in verband met zijn pensionering kan verrichten, enige aandacht Lage Landen bij do zee. De laatste jaren is de Voor- schotense paardenmarkt gaat. Elf maanden van het jaar is de heer Kraayeveld het hoofd van de centrale eigen schuld geweest zijn, maar dat weten die paar den van nu niet. Daarom deel ik maar kwistig sui geschonken worden. Hoe is niet bekend, maar in ieder geval meer dan andere echter meer geworden dan een folkloristisch feest. Het boekhouding van de ge meente Voorschoten, en de kerklontjes uit en tot nu toe ben ik ongeschonden De jaarlijkse kortebaan- om het paard draait, een dag voor de toeristen uit de tijd juli) heeft het hoofd van de boekhouding veelal steeds weer tussen de paar den vandaan gekomen." houden op de maandag voor de paardenmarkt, omdat wjjde omgeving om eens vier of vijfhonderd paarden zijn hoofd bij al die paar- dehoofden, die naast el kaar te zien zullen zijn on der de bomen van de Voor- Dit jaar zjjn de verwach tingen voor de paarden markt bijzonder gunstig. De handel heeft reeds te langebaandraverijen op de paardemarktdag zelf elders een kortebaandraverij niet goede zaken kunnen doen. Eén van de promotors, de Een fijn dorpsfeest voor kennen gegeven oorscho ten te bezoeken. Het aan tal paarden kan geschat op de plaats bij de Treub- straat. zal vrijdagmiddag 24 juli al geopend worden. zich daarover helemaal niet verbaasd. Blij is hij wel, dat deze paardenmarkt geen men met levende spelers. Een feest, dat alleen Voor schoten kan hebben omdat gehele Voorstraat en Tre-ub- straat zijn gereserveerd voor de paarden. Het koekslaan en het scha votje zullen ook weer te beoefenen en te zien zijn. slachtmarkt is. De Voor- schotense markt is voor de meest -trouwe hulp van de het een van de oudste dor pen langs de kust is. De sport om Iets heel geks te De markt wordt officieel geopend om 10 uur door Alles is reeds gereed om de paarden een hartelijk welkom te verzekeren. Advertenties) <eltum Pleet Rijn 4 Tel. 42350 Fracties willen ZOETERWOUDE Vorig jaar novem ber werd bekend, dat Heinekens Brou werij een groot complex gaat bouwen in de Zoeterwoudse Barrepolder. Dit terrein was aanvankelijk gereserveerd voor de bouw van een elektrische cen trale. Hiertegen rees veel verzet en dit plan is nu van de baan. Voor het be treffende gebied is nu een bestemmings plan ontworpen dat thans ,ter inzage ligt. In de gemeenteraadsvergaderingen is door dr. T. A. Pley, fractievoorzitter van de Vrije Lijst, meermalen aange drongen op een zo groot mogelijke open heid en inspraak van de burgerij. Dit krijgt nn gestalte in een bijeenkomst die door het gemoentebestuur a.s. woens dag 15 juli om 20.00 LEIDEN De ministers Witteveen (Financiën) en Beernink (Binnenlandse Zaken)) hebben de gemeenten, die om een aanvullende uitkering hebben ver zucht, laten weten, dat zij volgend jaar T, .- T-. - I de plaatselijke belastingen en heffingen ,EendjeSrt aan de '".eten verhogen. In hun brief geven de Rijndijk Hier zal aan de ingezetenen h,,„.|n,Mi,lle„ „elke noAnen zij Zoete™oude gelegenhetd wor- a3Iüwn vol)r e„„ yJ 1 de plaatselijke belastingen. LEIDEN, 13 juli, Groente Pruimen 1.20-1.80; zwarte bessen 1.60; aardap- meer weten over I pelen' ie-52: andijvie 21-52; snijbonen 2.60-2.90; stambonen 1.70-2.30; tuinbonen 40-54; rode kool 11-24; spitskool 32-39; MKrriminJtlP i postelein 60-74: prei 52-70; rabarber 20- UlJLilHllliaLlL 29; spina2ie 8.35; perziken 19-33: kom- i kommers 23-48; tomten A 4.00-4.60; LEIDEN De fracties van de PvdA. i idem B 3.90-4.10; idem C 3.70-3.80: uien D'66 en PSP in de Leidse gemeenteraad 45-83; waspeen 16-17; meloenen 1.05- willen op de hoogte komen van gevallen j 2.38; sla 13-25; bospeen 62; kroten 16-25: in Leiden waarin personen en gezinnen peterselie 6-17; selderij 11-12 zijn gediscrimineerd bij hel zoeken van j AMSTERDAM, 13 juli. Vee Aanvoer; woonruimte. Men doelt op gevallen, 121 runderen, prijs 1.00-5.40 (handel waarbij eigenaren en makelaars wille- kalm); 25 varkens, prijs 2.90-2.96 (han- keurig en discriminerend beslissen over del vaster). de toelating van nieuwe bewoners (ook ROTTERDAM, 13 juli. Vee Aanvoer bij het verhuren van kamers). Tevens, 1333: slachtrunderen 1086; varkens 247; wil men weten in welke gevallen on-slachtrunderen 5.15-5.50. 4.40-4.85, 3.80- redelijke eisen aan nieuwe bewoners I 4.15, 3.70-3.S0; varkens 2.28-2.38, 2.18- gesteld worden in de vorm van hoge 2.28. 2.08-2.18; stieren 4.45-5.05; worst - sleutelgelden of het vragen van te grote koeien 3.70-3.85; slachtzeugen 1.60-1.70; bedragen voor stoffering, huisraad enz. zware varkens 2.05-2.15; slachtrunderen Men kan er, liefst schriftelijk, melding! groter, traag, lager: varkens ruimer, van maken bij drs. D. C. J. Peype. redelijk, iets hoger; enkele prima's boven Boerhaavelaan 254. notering. den geboden kennis te ontwerp bestemmingsplan „Barrepol der," het z.g. plan Heineken. Tijdens j Wof T - deze bijeenkomst bestaat eventueel de I Leiden betreft dat ook mogelijkheid' tegen het plan bezwaren naar voren te brengen', terwijl desge vraagd van -gemeentezijde hieromtrent zoveel informatie als mogelijk is zal worden verstrekt. elf i OP d€ rweg-Rooseveltstraat in botsing gekomen De bestuurster van is in zorgwekkende Academisch Zieken- rgebracht. Bij het ter perse krant ontbraken i; aanvullende uitkering verzocht heeft, is er evenwel weinig te vrezen van de ministeriële circulaire. Vergelijkt men de normen van de ministers met wat reeds door' de gemeente Leiden gevraagd wordt, dan kunnen de belastingen eer der omlaag dan omhoog. Volgens de ministeriële circulaire moeten de reini gingsrechten tenminste 28,25 bedra gen. In Leiden zijn die reeds gesteld op 30.-. Redelijk vindt men voorts; dat er 230 opcenten op de personele belas ting geheven worden. In Leiden betaalt men thans 250 opcenten. Ook bij de andere belastingen, die de ministers noemen zit er geen verhoging in. want de straat- en rioolbelasting van Leiden is minstens vergelijkbaar met de mi nisteriële norm. Tot het vragen van een' aanvullende bijdrage heeft de Leidse gemeenteraad bij de laatste begrotingsbehandeling be sloten, omdat het geraamde tekort van 8 miljoen niet meer te dekken was en de begroting ook niet verder „uit te kleden" was. Bij zijn bezoek vorige maand aan Leiden heeft minister Beer nink de toezegging gedaan, dat een zekere voorrang gegeven worden aan het Leidse verzoek tot een aanvullende bijdrage. de toedracht LEIDEN Aan de Technische Hoge- ,o-school te Delfl slaagde voor het kandi- fi j daatsexaipen-ingenieur J. van der Veld en A. J. Veraart. Hengelsport Visklub OASE LEIDEN De visclub O.A.S.E. (voor-1 heen Royalhield de tweede wedstrijd op de Kaag. De vangst was matig. De uit slag was; 1. J. Gommans 1810 gram, (11 stuks). 2. v. Apeldoorn 1225 (5); 3. D. Lepelaar 1035 (8); 4. J. Leuering 975! (8); 5. J. de Ridder S75 (9); 6. De Graaf j 850 (6); 7. Krabbe 770 (4); 8. Stoof 750 I (4); 9. T. Houthuizen 700 (10); 10. Op-1 pelaar 625 (2). De vis werd aan de waterkant gewogen en teruggezet. De Forel hengelsport LEIDEN De hengelsportvereniging 1 ..De Forel" hield zaterdag een wedstrijd - in de Rijn bij Zwammerdam. De vangst v was zeer goed. De uitslag van de wed- strijd luidt als volgt: 1. A. Ooijendijk f.y 4200 gram; 2. J. C. Ooijendijk 3040; 3. t'p I- L, van Bohemen 2490; 4. G. Ligtvoel 2050; 5. .T. Mark 2040; 6. P. Noorder- meer 1720: 7. J. Beekman 1570; S. J. C. ten Donkelaar 1250; 9. H. Abspoel 1140; 10. G. J. Duivensteijn 1140; 11. J. van Brakel 1110; 12. H. J. van Brakel 530; 13 J. v. d. Heijden 240. waarin de expositie van jt en niet 19 juli wordt gehouden. W ARMOND Ter gelegenheid van de Kaagweek wordt te Warmond in lokaliteit „De Pomp", de gymnastiek zaal aan do Dorpsstraat, een tentoon stelling gehouden van schilderijen en grafiek van Kees Buurman. Blijkens deze expositie gaat Buur man door niet liet recept, dat hij enkele jaren geleden begon te hun- leren: composities met vertlkajen, horizontalen en cirkels, voor liet wit, enkel maal met toevoeging van wat rood. Wij schreven reeds eerder over dit werk; ,.Hel is een koele, om niet ie /.eggen wal kille kunst, waarvan echter gezegd moet worden dat Buurman, vooral door het karakter van het door hern gebezigde wit, mooie effecten weet te bereiken Hot is echter wel een vorm van deco ratie, die lang niet iedereen zal aan spreken. we vrezen zelfs, dat ze slechts weinigen iets heeft te zeg gen." Toch blijven de prenten en de schil deringen van Buurman boeien, niel alleen door de geraffineerd eenvou dige compositie, die hij met kleine nVJUBIBaCil verschillen dikwijls herhaalt, maar ook door het prachtige wit «van zijn palet, dat de tegenstelling met het zwart minder abrupt, minder kli maakt. Er gaat een rust vun uit mede ook door de schijnbaar een voudige, schijnbaar te veel herhaal de compositie. Hoewel dit laatste niet tot een oneindig aantal variaties kan worden doorgevoerd en gevaar voor al te sterke herhaling altfjd aanwezig blijft. Het is een kunst, die niet ieder zal liggen cn niet ieder zal aanspreken, maar het is eerlijk en vrij van het snobisme, dat we de laatste tijd maar al te veel in moderne kunst, of wat onder die naam wordt aangeboden, De jongerensociëteit „Ut Slocpie" (in samenwerking njet mevr. De Vries van Collection d'Art te Amsterdam) beeft hel aangedurfd deze tentoon stelling te organiseren. Liefhebbers ■n andere belangstellenden kunnen haar dagelijks van 10 tot 21 uur be zoeken. Hij zal dan wel een wandeling moeten maken door het labyrinth voor bet •ebouw, een ludieke manier van ver sieren. waarvoor Thom Gciaedts ntwoordelijk is. Willem Prins.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3