liaaaleeeh...! Voor de zoveelste keer heeft de kreet van de schipper overlangs geklonkenUitzetten maarrr". En opnieuw gaan de netten overboord, voor de zoveelste trek vandaag. „Uitzetten.... halecee". hoe vaak klinkt deze langgerekte kreet over de zee, voordat het ruim volgestouwd ligt met de haring, met de andere zeevis. En voordat de visser weer op koers-huistoe ligt? Ja. ja: de romantiek van de visserman in volle zee. Die met de bijbel in de hand Gods zegen afsmeekt over zijn vangst, over zijn schip en zijn opvarenden. De romantiek, die „op hoop van zegen" telkens weer met treiler, logger en kotter mee uitvaart naar de mooie visgronden... Voor de visser zelf is maar bitter weinig plaats overgebleven voor de romantische dag dromerij over kleurrijke zonsondergangen, die „gouden strepen trekt over de zilte golven". De mannen leiden een hard bestaan, daar ergens buitengaats voor de kust of zelfs tot bij de Doggersbank. Het fraaie keurslijf van vier uur op en vier uur af. of de nog fraaiere acht uur op en acht uur af is deze mannen onbekend. Gekleed en wel gaan ze op van ver moeidheid plat in hun kooi om op de eerste de beste kreet van de schipper: Uitzetten maar...." aan dek te verschijnen, de netten overbood te zetten en dan maar weer „haleeee" dag-in-dag-uit. Want het gaat ook in volle zee voor deze mannen om de besomming, waarvan zij. hun gezinnen, de reders en het schip moeten leven, of ze willen of niet. Maar toch.... er is wel degelijk iets van romantiek rond dit harde bestaan van uitzetten, halen, strippen, zouten. Ze kunnen het gewoon niet meer laicn. De wal brandt ze op een gegeven ogenblik onder de voeten en ze voelen zich alleen maar bevrijd, wanneer ze eindelijk weer, ook boven de visgronden, het schip voelen stampen, de zee op hun gebarsten lippen proeven en de netten uitzet ten. „In Gods naam. daar gaat-ie dan weer, zolang --vv ;r igg

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9