De „onaantastbare" werd lijkbleek MONT VENTOUX SLOEG ONERBARMELIJK TOE Ploegleiders ontevreden tourde fiaiKvM) Wagtmans: Zoetemelk mist nog te veel routine Eddy Merckx en v. d. Bossche kampten met zuurstoftekort Teveel halve etappes en tijdritten V an Springel uit de Tour DE TOUR vDAG 11 JULI 1970 DOOR JEAN NEUSSEN MONT VENTOUX Ditmaal leek de reus van de Provence er genoegen mee te nemen dat de renners van de Tour hun getrainde body op het stuk staal tegen zijn flanken omhoog hesen. Geen melding van dramatische in zinkingen, alles leek vlak te verlopen. Het drama-Simpson zou geen her haling krijgen. Tenminste, zo leek het. I15. LEIDSE COURANT Jacques Godet had bij het gedenkteken oor Simpson, anderhalve kilometer on der de top van de steenmassa die Ven- heet. bloemen gelegd. En Eddy Merckx had er voorbijrijdend even zijn petje afgenomen. Het was trouwens lang ■arm a's de 13de juli 1967, toen Simpson er stieii. Een koele wind blies langs de helling Maar tochwie boven op de top de renners stond af te ■achten, ervoer hoe ijl de lucht er was, hoe makkelijk je ei ademhaalt, tenminste als je geen inspanningen verricht. Merökx dn zijn gele trui gleed over de rordt hnish. Ruim eon minuut later finishte de benige Martin van den Bossche als tweede. Hij stapte van de fiets en leunde legen het dranghek. Plotseling sloeg dan de Ventoux toch onbarmhartig toe. Van dan Bossche liet zijn fiets vallen en sprong met eon van angst vertrokken gezicht een halve meter omhoog, schreeuwde luidkeels en zeeg daarna in een. Zijn ogen puilden uit hun kassen. IJlings toegeschoten leden van de medi i sche dienst droegen hem in de zuurstof- tent waar nem onmiddellijk zuurstof werd toegediend. Eddy Merckx had een afwezige blik in de ogen naar het voorval gekeken. Hij stond te praten met een verslaggever van de Franse televisie toen de „onaantastbare'' plotseling lijk bleek werd. HU beëindigde abrupt het interview en hing zwaar over een hek. Ook Merckx Kreeg geen lucht meer en zakte in elkaar. Er ontstond bü de aankomst een enorme paniek. Mensen schreeuwden om hulp en liepen elkaar in paniek in de weg. Lomine Driessens, de ploegleider van Merckx, die altyd een toonbeeld van zekerheid is, iiep radeloos rond. Ook Merckx werd de zuurstoftent binnenge dragen waar de Tourartsen zich onmid- dcllük over hem bogen. Vijf minuten later ging Merckx weer Duiten en opnieuw adviseerde Dumas nem op de brancard plaats te nemen. De organisatoren wilden ten koste van alles een herhaling van het drama Simpson vermijden. Maar Merckx weigerde. Hij wilde niet als een zieke ten aanschouwen van de tienduizenden op de Mout Ven toux worden weggedragen. Hij is immers ae grote Merckx die spot met alle tot nog toe gehanteerde theorieën over wat een renner kan presteren. Maar Merckx liet zich tenslotte toch overreden met dokter Dumas in de ambulance te stap pen. Met de zwaailichten reed de zieken wagen tussen de duizenden toeschouwers die hun weg naar beneden zochten, de 22 Ion lange helling van de Ventoux af Intussen werd Martin van den Bossohe in een andere ambulance gedragen en afgevoerd. Twee jonge renners stonden dit alles met grote ogen aan te zienRini Wagtmans en Joop Zoetemelk. Beiden zagen er na aankomst goed uit. Vooral Wagtmans was nog zeer fit: „Ik heb mijn krachten goed verdeeld", zei hij. „Je moet op zo'n helling nooit forceren, want dan gebeurt je dit wat Merckx en Van den Bossche overkomen is". Wagt- mans was aanvankelijk niet meegegaan toen voor in het peleton de vedetten het tempo versnelden. Joop Zoetemelk had dat wel gedaan. Hij wilde koste wat kost Gösta Petterson prijsgeven. Daarbij heeft zijn tweede piaats in het algemeen klas- Zoetemelk zich geforceerd. Twee kilome- sement verdedigen en ging terrein aan 1 ter onder de top. juist toen Wagtmans DOOR PETER HEERKENS MONT VENTOUX De vijftien Tour-ploegleiders van de grote wielersponsors die het rennersveld leverde voor de Tour de France zullen maandag een onderhoud hebben met co-directeur Felix Levitan. Ze kwamen gisteren in een vergadering bijeen en stelden een drie minuten tellende agenda samen voor het gesprek met de Tourleider. De ploegleiders zijn ontevreden over de gang van zaken bij de dopingcontrole, hebben kritiek op de indeling van het routeschema en ze willen volgend jaar weer een Tour voor merkenploegen en niet met landenteams. steeds beter begon te rijden, kreeg hij een inzinking. „Ik kon het tempo niet meer volgen, het lag te hoog voor mij", verklaarde de teleurgestelde Zoetemelk. „Ik heb hier otn mentale nederlaag ge leden, ik ben mijn zelfvertrouwen kwijt. Ik had er zo op gerekend dal ik bij Pet- terson had kunnen blijven. Nu heeft hij een kostbare winst geboekt." Joop Zoetemelk troostte zich met de gedachte dat er r.u enige vlakke etappe» komen alvorens de Pyreneeën bereikt worden. Eén sing is zeker dat de twee Jonge Nederlanose renners een uitste kende positie in de top van het klasse ment behouden en dat zij niet zoals Merckx en Van den Bossche de prooi van de Mont Ventoux weraen. Later op de avond gaf dokter Dumaa nog een communiqué uit,- waaruit bleex dat de gezondheid van Merckx en Van den Bossche goed is. Beiden zijn naar hun hotel teruggekeerd en hun bloed druk en hartslag was weer normaal. Dit maal had de Mont Ventoux, die sinistere steenklomp van bijna twee kilometer hoogte, alleen maar waarschuwingen uitgedeeld. jNuelant brak been MONT VENTOUX. De Tour heeft gisteren zijn zoveelste slachtoffer geëist. Tijdens de lange afdaling naar de voet van de Mont Ventoux kwam de kleine Belg Victor Nuelant. die voor de Willem II/Gazelleploeg rijdt, ten val en brak zijn linkerbeen. Per helikopter werd hij naar een ziekenhuis in Carpentras overgebracht. Wagtmans: „Ik wist dat ik mijn hersens moest gebruiken en niet moest gaan rijden met de gedachte om erbü te blijven". MONT VENTOUX Tegen de grauwe steenmassa die ze Mont Ventoux noemen spatte het peloton voor de zoveelste keer in deze Tour de Franco uit elkaar. Aan de voet van het brok venijn nog een compacte groep (zelfs de meest slechte klimmers hadden een aanloopje over een col van de tweede en derde categorie overleefd) strompelde het leger fietsers in kleine clubjes over het hoogste punt van die kale berg. De 21 kilometer lange klim had hun minuten achterstand gekost, maar ach, wal maakt het uit op totalen van kwartieren en halve uren? Ze stelden zich tevreden met hun behouden aankomst en de betrekkeijlke kalme gang naar het beginpunt van de Ventoux, waar ze wisten dat hun gezamenlijk optreden zou eindigen. Merckx leidt in alle klassementen (Van c speciale verslaggever) MONT VENTOUX Het unieke feit doet zich voor dat Eddy Merckx in alle klassementen de leiding heeft. .Merckx veroverde gisteren ook de groene trui die in het bezit was van Walter Godefroot en hy heroverde eerste plaats in het bergklasse- De Faeminoploeg heeft nu reeds 42.600 gulden verdiend. Als Merckx zijn positie in de diverse klassemen ten behoudt, komen daarbij: voor de eindzege in het algemeen klassement 17 000 gulden; voor de groene trui 6000 gulden; voor de bergprijs 3250 gulden; voor het combineklassement 9000 gulden; voor het algemeen pioegenklassc- ment (waarin Faemino ook leidt) 17000 gulden. n tolaal zal dit dan worden: 88.850 lulden. Maar er moeten ook nog 11 etappes verreden worden zodat de otale winst van Merckx c.s. zeker de 100.000 gulden zal overschrijden. Het initiatief tot deze aktrie werd ge nomen door Bic-Maurice de Muer, secre taris van de vereniging voor ploeglei ders. Hij legde donderdagavond, na de finish in Gap het kontakt met zijn col lega's en dat lekte uit. Een van de tour officials zag een samenscholing en lichtte Felix Levitan in Die spoedde zich spoorslags naar het grote flatgebouw waar alle ploegen waren ondergebracht en ging zijn voelhorens uitsteken. De volgende ochtend, voor het vertrek naai- de Mont Ventoux, verzamelden de ploegleiders zich voor een korte oriën- I terende bespreking die de hierboven ge noemde drie punten opleverde. Twee daarvan beheLsen dus een klacht. Ovei de dopingcontrole. Over de dopingscontrole zijn de ploeg leiders allerminst te spreken. Ze vinden dat het niet serieus genoeg gaat in de lokalen waar aan de verplichtingen vol daan moet worden. De artsen zouden on voldoende toezicht houden over het toe passen van eventuele trucs. Bovendien, zo klagen de ploegleiders, is beloofd dat 60 uur na oen dopingcontrole een uit voerig rapport gestuurd zou worden aan vanaf Amiens niet Van het routcscheina, zoals dat voor dit jaar werd samengesteld, vinden dc ploegleiders dat er teveel halve etappes, tijdritten en veiplaatsingcn in zitten. ZU zUn van mening dat het wcdstrüdelc- ment geweid wordt aangedaan niet de versnipperde ritjes en dat hel bepalen van een andere startplaats dan dc finish- plaats al te vervelende reisproblemen opleverde. Wat tenslotte de wens van een mer- kantour in '971 betreft: aille vijftien ploegbazen waren het er unaniem over eens, dat ze zich moeten verzetten tegen eventuele plannen die vooral bij Levi tan schijnen te bestaan om volgend jaar weer een ronde voor landenteams uit te schrijven De besproken drie punten werden gis teren door Maurice de Muer officieel op papier gesteld en Felix Levitan kreeg een uitnodiging om over deze zaken maandag, na de zeventiende etappe in St. Gaudens van gedachten te wisselen met de ploegleiders. Waterpolojeugd geen kans meer op medaille ROTTERDAM Lccggestrcdcn hesen de ploegen van Nederland en Hongarüe zich uit het water van het Rotterdamse bad de Plompcrt Het vierde kwart, waar in de stand van 35. via 45 (Reedijk). 55 (Bras) en 65 (Magas) tenslotte werd bepaald op 66 (Sclbeck) had het uiterste van de spelers geëist. Het gelüke spel betekende het einde van de Neder landse kans op een medaille. Aangezien Nederland voor de aanvang van de wedstrijd met - punten uit drie wedstrijden (net als Hongarije) op een gedeelde laatste plaats verbleef kon alleen een overwinning de Oranjemannen nog op het ereschavot helpen. Rusland heeft zijn kansen toch nog een medaille le veroveren in het Europees jeugdkampioenschap waterpolo vrijdag middag vergroot door met 76 van Spanje te winnen. West-Duitsland ver loor met 43 van Italië. Verliezerspoule: Groot-BrittanniëPolen 34; Tsjecho- Si o wak ij eGriekenland 65. Polen België 71GriekenlandGroot-Brittan nië 6—5. Slechts voor enkelen gold de keiharde wet van het mee moeten kunnen met vedette Eddy Merckx, de toonaangever in het sombere decor. Zij konden het zich niet permitteren om ..gelaten" gelost te worden, want ereplaatsen achter Eddy Merckx in het algemeen klassement tellen zwaar. In de eerste kilometers van de klim verzamelden ze zich: Joop Zoetemelk. Gosta Petterson, Rini Wagtmans, Raymond Poulidor, i Lucien Aimar, Martin van den Bossche. Lucien van Impe en al die anderen, voor wie het opschuiven van plaatsen I in de rangschikking een belangrijke zaak is. En natuurlijk ontbrak Merckx I niet in het grimmige gezicht op de na Simpsons dood gevreesde Mont Ventoux. De maestro gunde zijn metgezellen slechts vier minuten de lol van het kunnen bijhouden, toen spande hij de spieren en vertrok alsof de Ventoux een molshoop was. Alleen Lucien van Impe. die eerder zijn gezelschap deelde in de etappe naar Forest, en Joaquim Agostinho, sinds de Tour van vorig jaar Okker verloor van Laver DUBLIN Tom Okker werd de weg naar dc finale van het kampioenschap van Ierland versperd door Laver. De vroegere Wimbledonkampioen versloeg onze landgenoot donderdagavond met 6-2, 6-3 en 6-2 en bereikte daarmee de eindstryd. Voor de finale van het damesenkel spel kwalificeerde zich de Engelse Vir ginia Wade via een 10-8, 7-5 zege op de Australische Kerry Melville. Tom Okker leed nog een nederlaag tegen Rod Laver. De Australiër won in de eindstrijd van het herendubbelspel samen met de Zuidafrikaan Bob Hewitt met 6-4, 6-4 van Okker/Riessen. (Van speciale Tourtableau Veertiende etappe Uilslag: Galdos (Sp.. Laiigai (Belg.. Cools) 5.(9.4:1; Compromis tussen Wagtmans en I issers (Van onze speciale verslaggever) MONT VENTOUX In een gesprek Willem Il-ploegleider Ton Vissers, ii Wagtmans en zUn vader, is het ge- n probleem over dc verantwoording het werk dat Wagtmans senior aan Ide, opgelost. Wagtmans zal in deze tour zijn niet 1 Hij >erkt zich tot licht werk, terwijl de tere Willem II-sóigneurs de rest voor t rekening nemen. En daarmee is een alle partijen bevredigend compromis itwUK (Ned., Visser cd.. Vissers) z.t.; 93. G.03.58; 94. Zoonljer Rentmeester (Net inen (Ncd„ Peters n Bossche, die d °b dMOnl V uggebracht ni) 6.03.45. Van Springel lemhallngsmoeilijkheden Dagploegenklassenient Algemeen klassement 1 Merckx (Belg.-Driessens) temelk (Ned.-Schotte op 9.26; Bel Isle (Fr.-Plai (Belg.-Cools) op (Poit -De Griba mamion (It.-Pez op 36.37 24. Berm Joaquim Agostinho MONT VENTOUX De Tour de France gaat verder zonder de Belgische vedette Herman van Springel. HU kwam donderdag op de Col du Noyer ernstig ten val, fietste door maar kreeg 's nachts zoveel last van zün blessure dat hy gisterochtend voor controle naar het ziekenhuis in Gap moest Daar constateerde men een dubbele breuk in het jukbeen. Het ongeluk ontstond tijdens de der tiende etappe toen Van Springel zijn bidon pakte om te drinken, in een put reed en de macht over zijn stuur ver loor. Hij slaagde er na een zware acht- tervolging in het kopgroepje te aohter halen, maar voor de volgers was hel toen al wel duidelijk, dat Van Springel zijn laatste Tourkilometers gereden had Hij arriveerde met een dik gezwollen lip en een linker oog dat nagenoeg dicht zat. Met een van de ronde-artsen ging hij gisterochtend naar het plaatse lijk ziekenhuis waar men een" ernstige jukbeenbreuk v. -t stélde. Heiman van Springel moest naar huls. 85. Zoon Ij ens (Ned.-Pete Ottcnbros (Ned.-Vissers) ;els (Ned.-Schottel op 1.41. Ploegenklassement MOTORCOUREUR OVERLEDEN BARCELONA De Duitse motorren ner Peter Strauss is gistermorgen In 4 ziekenhuis in Barcelona overleden aan zware verwondingen die hU maandag 6 juli had opgelopen tydens een val in de races van 24 uur van Montjuich Het ongeluk gebeurde in de vUfdc ronde van i deze race. Peter Strauss was geboren In Berlqn en werd 28 jaar. TUdens deze race verongelukte ook reeds dc Britse motor coureur Gerald Bunting. een souvenir uit een wielerarm land, konden hem houden. Een paar kilometer slechts, toen dwong Merckx ook hem tot capitulatie. Ze vielen als stenen terug in het achtervolgende groepje, dat samengesteld was uit alle concurrenten die men in de voorste rijen van de rangschikkihg kon vinden. De meting van de krachten, de sterkte van de routine en "t uithoudingsvermogen kon beginnen. Men telde afvallers: Lucien Aimar, Franco Balmanion en zowaar ook Rini Wagtmans, maar die bleek door zijn verstandelijke routinevermogen achterop te raken en niet door gebrek aan kracht. „Ik wist dat ik in deze omstandigheden mijn hersens moest laten werken". Rini Wagtmans ging er na vijf kilometer van de bestijging af. Toen kon ik mijn eigen tempo gaan rijden en dat was belangrijk. Weet je. als je voorin fietst met de gedachte dat je ze bij moet houden, ga je onwillekeurig te veel van. jezelf vragen. Nu kon ik lekker in mijn éigen ritme terugkomeJf en ik geloof dal als Joop Zoetemelk dat ook gedaan had. hij minder verspeeld zou hebben. Noem het routine. Joop mist die nog". De achtervolging van Wagtmans duurde precies drie kilometer, toen kwam hij bij ora een schitterende vierde plaats te veroveren, die hem zoveel winst bracht, dat hij in het algemeen klassement slechts acht seconden achterstaat op nummer 3, Gosta Petterson. Optimistische reacties als zou hij met heldenroem Parijs halen, weerde Wagtmans af met: „Er komen nog veel cols. Ik geef toe, dat het lekker Raat, maar ik moet niet te vroeg juichen. Er kan volgende week nog veel gebeuren". Rini Wagtmans arriveerde als eerste Nederlander in de door het onderuit gaan van Merckx en Van den Bossche chaotische drukte op de Mont Ventoux. waar Joop Zoetemelk hem als tweede landgenoot volgde. Daarna schoven de Nederlanders een voor een (met Jan Janssen op een. gezien zijn inzinking van de vorige dag. verrassende twintigste plaats) over de witte kalklijn. die hel einde van een barre tocht aankondigde. Geen van allen hadden ze zich geforceerd, wetend dat er op die eenentwintig kilomeier klim wel veel te verspelen viel. maar dat de schade nauwelijks kon leiden tot het uitsluiten wegens tijdsoverschrijding. DceyJ* Aef ZtvMett 12JUU-16e et 250fcm zïcAUttfTtys&teeëtt 13 JULI B7knr De grote concurrenten voor de tweede plaats in de Tour de France want wie anders dan Mercka durft aan de eerste plaats te denken klemmen zich icr aan de kampioen vast: links Joop Zoetemelk, rechts Gusla Petterson De kampioen is een monumentaal overblijfsel van de Olympische Winterspelen die twee jaar geleden in Grenoble werden gehouden. Het. iverd een standje ..kampioenen onder of boven elkaar", of misschien een generale repetitie voor de eindrangschikking.'

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7