Brandpunt dupe ;?Riskante spelletjes iienk Teriingen episode 1 rans verzet WIE VAN DE BUISBAZEN MAG DE LES LEZEN? TELEVISIE VANAVOND JAZZ IN DE POLDER Lachen met Benny Hill NOS-bestuur over steun dagbladpers Maigret en de gangsters LEIDSE COURANT ZATERDAG .1 JüLl 197U 55 Geen nederlaag voor Belinfante A/ORIGE week heeft een zeer druk be- zochte Senaatsvergadering aan de Am sterdamse universiteit met ruime meer derheid van stemmen geweigerd moties te aanvaarden die als een uitspraak van wantrouwen aan het adres van reetor- magnificus prof. A. Belinfante hadden probeerd heeft, afwisselend strijdbaar en tactisch, de uitwassen van het demo cratiseringsproces aan Nederlands moeilijkste universiteit tegen te gaan, weet nu ook officieel, dat een ruime meerderheid van zijn eigen collegae achter hem staat. Vooral doordat een meer positief gestelde motie met nog royaler meerderheid aanvaard werd; een motie die de uitgangspunten van prof. Belinfantes bestuursbeleid onder schrijft: in laatste instantie verant woordelijkheid voor de studieprogram ma's bij de docenten en geen diploma's die verkregen worden zonder individue le toetsing van de kennis van de stu dent. Met andere woorden: het zijn niet de studenten die beslissen moeten over de inhoud van het onderwijs en die groepsgewijze constateren of tot uitrei king van een diploma kan worden overgegaan. De strijdpunten zijn met dit succes voor de Amsterdamse rector-magnificus niet de wereld uit. Bij de niet-zelfstan- dige docenten zal het verzet tegen zijn uitgangspunten groter zijn en het meest radicale deel van de studenten is beslist niet van plan de pogingen op te geven van onsportieve i Matiging ]VIETTEMIN zou van deze Amster- damse uitspraak wel eens een wat matigend effect kunnen uitgaan. Wat prof. Belinfante c.s. voor staat, klopt in grote lijnen met uitgangspunten van de minderheden hun stem dominerend hebben kunnen laten klinken, omdat anderen de bekende rol van „silent majority" prefereerden, is de schijn ge wekt, dat de minister voor Onderwijs zijn land wil opschepen met een plan da^ hopeloos achterblijft bij noodzake lijke onderwijsvernieuwingen. De waarheid is veeleer, dat de heer Veringa weigert enkele uitgangspunten te aanvaarden welke militante studen ten lief zijn, maar die het risico met zich meebrengen, dat men overstapt op onderwijssystemen die geen enkele ob jectieve waarborg bieden voor de kwa liteit van het onderwijs zelf. Jammer dat enkele universitaire af delingen meestal subfaculteiten onder drang toch tot zulke systemen zijn overgegaan, zonder daarbij duide lijk te maken dat wat zij doen alleen maar als experiment bedoeld is. Want nu gaat elke uitspraak tegen zulke beslissingen in de studentenwereld het karakter krijgen van een prestigekwes tie Meedoen |TYE ruime meerderheid die prof. Be- linfante voor zijn gematigde denk beelden gekregen heeft op een druk bezochte en regelmatig verlopen verga dering. roept overigens wel de vraag (Van onze speciale verslaggever) CAP Een reportageteam van Brandpunt is vrijdag de dupe gewor den van een onsportieve interventie van de NOS-verslaggcver Henk Ter iingen. De KRO-medewerkers Willi- brord Frequin, Charles Schwieter en cineast Hans Koekoek waren naar Cap gereisd om een reportage te ma ken van de veertiende etappe en ir. het bijzonder van Rini Wagtmans. Met Tom Vissers de manager van de Willem Il-equipe was afgesproken dat Koekoek in diens auto Rini Wagtmans zou volgen in deze zware klim naai de top van Mont Ventoux. Dit speciale beeldverslag zou dinsdagavond a.s. worden uitgezonden. NOS-verslaggever Henk Teriingen. die kennelijk deze bedoelingen had doorzien, vervoegde zich bij tourbaas Levithan met hel verzoek om vanuit een auto óók deze zware etappe te mogen filmen. Dit werd geweigerd, waarop Teriingen de heer Levithan er opmerkzaam op maakte dat de KRO- mannen deze rit wel mochten filmen. De heer Levithan ging hier niet mee akkoord en verbood Brandpuntmede werkers al flimend Rini Wagtmans te begeleiden. Willibrord Fréquin en zijn collega's waren furieus door deze in terventie van Henk Teriingen temeer omdat zij met hun reportage voor dinsdagavond a.s. de NOS geen enkele concurrentie aandeden. NEDERLAND 1 KRO: •18.55 uur: Bruintje de beer 16.00 uur: 19.08 uur: EO: Journaal Daktari 19.04 uur: 16.02 uur: 20.20 uur: De erfenis (deel 2) Geen zee te hoog Journaal 16-27 uur: •20.20 uur: Schipperen met het Felix de kat Benny Hill Evangelie 2100 uur: Overval op de posttrein Riskante spelletjes AVRO: 17.30 uur: 23.00 uur: Sluiting NOS: 18.25 uur: Epiloog 23.05 uur: Journaal High Chaparral •21.10 uur: Avroekoop Tour de France 18.45 uur: NEDERLAND II •21.55 uur: Pipo de clown NOS: 18.55 uur: 18.45 uur: •2245 uur: Journaal Pipo de clown Journaal ger Vaillant met als onderwerp de menselijke hartstocht naast de drama tische oorlogshandelingen. Het werk speelt in het Parijs van 1944. (van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NOS-televisie zendt zondagavond 12 juli van 22.00 tot 22.25 uur via Nederland II het eerste deel uit van opnamen van een concert door Boy Edgar's Big Band, dat donderdag gegeven werd in de "Meerpaal" te Dronten. Het progamma zal hoodzakelijk bestaan uit variaties op bekende en onbekende blues-the ma's. Boy Edgar's orkest bestaat dit jaar tien jaar. In december 1960 werd Boy Edgar, in het dagelijks leven medicus, maar in zijn vrije tijd diri gent en arrangeur, verzocht een groot orkest a la Stan Kenton te formeren en *fi eenmalig concert te geven het Amsterdams Concertgebouw. Het suc ces was groot en resulteerde in een maandelijks optreden voor de VARA- radio. In de loop der jaren volgden ook een aantal televisie-uitzendingen met het orkest van Boy Edgar. Het tweede gedeelte van de televisieregi stratie van het optreden van Boy's Big Band, zal worden uitgezonden op zondag 19 juli a.s. Morgenavond Nederland II 22.00 op, hoe de verhoudingen in de studen tenwereld zouden blijken te liggen, wanneer ook daar iedereen voor zijn mening uitkwam SPORT OP Onder de schuilnaam Marat leidt Fran cois Lamballe een ondergrondse ver zetsgroep. De man die het radiocon tact onderhoudt, verliefd op een kleine ten die weinig of niets van de eigenlijke problematiek afweten kan komend najaar weer voor een verte- RADIO EN TV Heeft Mathilde, ook een 8lid van de groep die een ongelukkige liefde koes tert voor de radioman hem verraden? kringen zorgen. Meer strijdbaarheid bij de ouderejaars die het wel kunnen weten zou dan voor tegenwicht moeten In het NOS-televisieprogamma "Stu dio Sport" dat zondag 12 juli van 19.30 tot 20.20 uur via Nederland 2 wordt uitgezonden, komen de volgende Een student, pas in het verzet, is zo onvoorzichtig zijn schoolvriend, die door de politie gezocht wordt, onder dak te verschaffen. Deze Frederik is aangegeven bij de bezetter door de wie hier de kat de bel aanbindt. terpolokampioenschap in de Plompert te Rotterdam; Nationale autoraces op Welschap; Tour de France; Paarde- sport: derby voor volbloeds en grote prijs voor amateurs op Duindigt; Honkbalwedstrijd OVVO - Sparta in familie van een meisje Anna. dat hij geïntroduceerd had bij een communis tische verzetsgroep. Omdat gevaar dreigt stuurt hij haar ver weg in de Marat komt tijdens een party die hij Opnieuw doet de Engelse komiek Amsterdam. J. Broeksz ere rende chic van Parijs samenkomt, te weten dat Mathilda inderdaad een verraadster is. Als zij de man van wie zij houdt vrij wil krijgen, moet de verzetsgroep uit elkaar gaan en moet spieren in het progamma dat KRO- televisie vanavond via Nederland 1 uitzendt. voorzitter EBU den van de vijand spelen. Marat kan nog net bijtijds ingrijpen. Alleen Fre derik wordt gearresteerd door zijn Elvire Ursula Kublcr) en Maurice Garrel, die Marat speelt in „Riskante spelletjes". grote kwaliteit terwijl, vooral in kleur, het landschap meewerkt om de grote spanning te suggereren waaron der het Verzet in Frankrijk zich moest voltrekken. Vanavond Nederland 1 21 uur NOS: 15.30 uur: Journaal 15.52 uur: Verkeersinformatie 15.55 uur: De verrekijker 16.05 uur: Afrikaanse verhalen 16.25 uur: Passepartout waarin Tour de France IKOR: 17.00 uur: Kerkdienst uit Bergkerk te Amersfoort 18.00 uur: Van 20.20 uur tot 21.10 houdt hij ons bezig met zijn sketches en dwaze ca priolen. Het is het 2de deel dat werd gemonteerd uit 'n reeks, welke de Brit se commerciële tv op zijn program ma had staan. Indertijd draaide in Montreux een compilatie. Het succes bij de internationale critici heeft Benny Hill op menig buitenlands te levisiescherm doen belanden. Vijftig genoeglijke ontspanning (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De heer Marcel Be- zencon, directeur-generaal van de Zwitserse omroep is gekozen tot voor zitter van European Broadcasting Union (Europese Radio Unie). Hij zal de heer J. B. Broeksz, voorzitter van de VARA. die de functi eigen schuld, want hij denkt dat Ma- rat zijn geliefde verleid heeft. Wat deze film zo bijzonder maakt ligt in het feit, dat de kijker een zeer duidelijk beeld krijgt van de wijze waarop in Frankrijk de Ondergrondse werkte. Dat wat. achter de beelden en gebeurtenissen leeft, is door de regis- iangrijpende manier verwerkelijkt. De •estaties, die Mar, als Mathilde, zijn t HILVERSUM (A.N.P.). Het bestuur van de N.O.S. heeft in een brief aan de minister van CRM, dr. M. A. M. Klompé, zijn verwondering en teleur stelling uitgesproken over het ka binetsbesluit om voor elk van de jaren 1970, 1971 en 1972 alsnog een bedrag van tien miljoen gulden uit de op brengst van radio- en televisiereclame beschikbaar te stellen aan dc Neder landse dagbladpers. In dit schrijven herinnert het bestuur de minister aan haar mededeling in de Eerste Kamer op 24 februari j.l., dat, „voortzetting van de compensatie regeling in verband met de STER- reclame geen geschikt middel is om juist deze bladen te helpen. De Neder landse dagbladpers heeft ingestemd met de beëindiging van de compen satie met het jaar 1969". Voorts komt de verwondering van het NOS-bestuur voort uit het feit. dat bij een recente bespreking van de Raad van Beheer met de minister- uit niets is gebleken, dat dit standpunt zou worden verlaten. CVK-IKOR-RKK: 19.00 uur: Hoe het begon 9.05 uu Oecur VARA: 19.30 uur: Rawhide 20.20 uur: Koel heldei 20.30 uur: Journaal 20.35 uur: Maigret en gangsters 21.50 uur: Het intieme leven van koolwitje 22.15 uur: Songfestival Knokke 1970 de NEDERLAND II NOS: 18.55 uur: Pipo de clown 19.05 uur: Woobinda 19.30 uur: Studio Sport 21.10 uur: Civilisatie 22.00 uur: Jazz in de Polder Journaal VARA: 19.04 uur: Coronation Street 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Met de muziek mee 21.10 uur: NOS: 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: 19.04 uur: De 21ste eeuw NCRV: 19.30 uur: De scheepsjongens ildernis Journaal Popparlement 21.10 uur: Met speciale opdracht 22.00 uur: Hier en nu 22.25 uur: Een hemel op aarde? jrlijk erg slot tegemoet zien. Het gaat in de Maigret-geschiede nissen om de Parijse sfeer, om d« uitmuntende karakteruitbeeldinger van de sujets en op de TV om he' spel van Jan Teulings die zeker vooi Is educatieve televisie onderwijs of cultuur? Hoort die televisie thuis in de sfeer van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, of is het een zaak die uitsluitend het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk aangaat? Geen onbelangrijke vragen voor ieder die beseft dat televisie in de nabije toekomst een steeds belangrijker rol zal gaan spelen in de „permanente educatie". De omroepverenigingen bijvoorbeeld, hebben goed door hpe belangrijk onderwijstelevisie gaat worden. Zij willen beslist niet toegeven dat onderwijstelevisie in de eerste plaats „onderwijs" is. En dat is de reden van het verwoede gevecht dat in die omroepwereld reeds geruime tijd over deze zaak wordt geleverd. Een gevecht dus over de vraag wie in ons land onderwijstelevisie moet gaan verzorgen. „Wij" zeggen de dat irdt. Maig voorstellingsvermogen geprest heeft. Eén van Maigrets assistenten inspectei Lognon staat op wacht, ergens wegg< als hij in de dichtstbijzijnde telefoonc gaat bellen, komt er een tweede aul de straat in, stopt, een man springt uit en tilt het lichaam de auto in. 2 begint de spannende geschiedenis va Maigret en de gangsters. Heden overleed onverwachts onze diepe droefheid mijn lie vrouw en moeder AGNES CORNELIA VAN DER VOORT echtgenote van CHRISTIAAN ADRIAN US DE HAAS op de leeftijd van 74 jaar Op maandagavond zal er om 19.30 uur een avondmis tot haar intentie worden opgedragen. Wij vieren de H. Eucharistie voor haar zielerust op dinsdag 14 juli om 10.30 uur in de parochikkerk van de H. Bavo, waarna de be grafenis op het R.K. kerkhof al daar. de NOS, de roepstichting die met alle mo gelijke middelen poogt een soort nationale omroep te „Wij" zegt de Stichting Televi sie Academie Teleac, die on danks veel tegenwerking al heel wat ervaring heeft op dit speciale terrein. Het hele gevecht wordt bin nenskamers gevoerd. Het gaat voorbij aan ons volk, aan de televisiekijkers. Goed, zij die „iets willen leren" via de tele visie, zullen wel eens hebben gemopperd over Teleac die op zulke „onmogelijke" uren uit- Maar zij weten niet dat de omroepverenigingen Teleac geen zendtijd willen geven op tijden dat de kijkdichtheid het grootst is. Zover gaat de liefde voor onderwijs bij de omroep verenigingen op het ogenblik nu ook weer niet. Straks mis schien wel. als „onderwijs- per-televisie" massazaak is ge worden. HISTORIE Waarom al dat geharrewar? Ach, in de eerste plaats waar schijnlijk, omdat alles wat met radio en televisie te maken heeft in ons land is onderge bracht in ontstellend heilige huisjes. De omroepwet van 1968 heeft het hele radio, en t.v.-bestel rdelijkheid van Cul tuur. Recreatie en Maatschap pelijk Werk gebracht. Die wet geeft „het bestel" een grote mate van openheid. Resultaat; enorme versnippering. Iedere zendgemachtigde moet volledi ge programma's gaan uitzen den, dus ook educatieve pro gramma's. En daarin zit hem eigenlijk de kneep. Want als men dat begrip ruim neemt, is i educatief, in alle redelijk heid kunnen stellen dat dit begrip, vertaald in de richting van het onderwijs, met andere criteria moet worden behan deld. Want onderwijs-televisie verondersteltbij voorbeeld herhaling, een methodische en didactische aanpak, instructie. ?n duidelijke onderwijszaak. En daaruit zou men kunnen concluderen dat daarom on derwijs-televisie (en onder- wijs-radio) niet thuishoren bij de omroepverenigingen die zich bezighouden met „de cul tuur", een veel breder terrein, waaronder ook amusement en voetbal en vele andere zaken grond kunnen komen als een aparte organisatie zich ermee gaat bezighouden, of blijft be zighouden (Teleac). Zulk een organisatie zal eigen zendtijd sluitend voor de onderwijs-te levisie. Maar zoals de zaken nu staan, gaat dat niet. Teleac kan on der de omroepwet van 1968 geen zendmachtiging krijgen. Want het bezit van zulk een papier eist van de bezitter, dat hij in de meest uitgebreide zin televisie-uitzendingen gaat verzorgen,, dus ook amuse mentsprogramma's enz. Daarom zal de omroepwet ge wijzigd moeten worden. Daar aan wordt gewerkt, bij de mi nisteries van Onderwijs en Wetenschappen en Cultuur. af en toe ook met educatieve programma's in de ether ko men. Zij doen dat dan op tij den die voor Teleac onbereik baar zijn. Want Teleac be schouwen zij toch wel als ONDERBETAALD schenen. Elk jaar verzorgde de stichting één uur zendtijd per week meer. Het zijn er nu 180 per jaar. De groei van het bedrijf is achtergebleven. Te weinig mensen moet< dat werkt n. mend. Teles scheiden zijn van plannen. De stichting kan de schaarse dubbeltjes maar één keer uitgeven. Nog een voorbeeld van discri minatie. De kleine researchaf deling van Teleac krijgt uit de luister- en kijkgelden voor elk programma dat zij gaat voor bereiden.. f5000. Een lachert je voor ieder die weet wat ech te programma voor bereiding betekent en kost. Teleac heeft nu reeds cursus sen die per deelnemer een in vestering vragen van 500 of 600 gulden! De stichting heeft een systeem ontwikkeld van persoonlijke begeleiding van de cursisten, zon 45.000 tot 60.000 per jaar. Waarbij men erop kan rekenen, dat het Te- leac-kijkerspubliek een half miljoen telt. ;rk doen, dertig. Er is daar- met de Radio Volksuniversiteit eten hebben, zendmachtiging. Er za derde net moeten komei eigen Hoe oneerlijk de strijd ge voerd wordt, blijkt bijvoor beeld uit het feit, dat de om roepverenigingen en de NOS derbetaald en achterstand. De be groting van Teleac is in al die jaren nauwelijks verruimd. Van iets minder tot iets meer dan één miljoen gulden. Een voorbeeld van de onhoud bare situatie: Teleac krijgt voor een half uur zendtijd uit de luister- en kijkgelden f 2250.—. De omroepverenigin gen krijgen 5- of 6-maal zo veel. En dus moet Teleac cur sussen herhalen. Men kan stellen dat Teleac het tol nu toe heeft kunnen volhouden, omdat er in ons land heel wat deskundigen op allerlei gebieden zijn, die be reid zijn voor hun medewer king aan Teleac-' Bovendiei zijn er besprekingen voor nauwe samenwerking aan de gang met de Ned. Onderwijs Telvisie, de radio V.U., de stichting Openbaar Kunstbezit, de 3 pedagogische centra", om maar enkele organisaties te noemen Die contacten zijn ge legd omdat Teleac meent dat in het kader van de perma nente educatie een totale systematische uitgroie van de onderwijs-televisie noodzake lijk is geworden. De televisie is een prachtig medium voor de verwezenlijking van een doel dat reeds tientallen jaren >rden. Ma; EERSTE AVROSKOOP dacht. ▼W bi de VPRO-serie onder redact ran Simon van Collem namelijk .T oud# draaidoos" de nadruk op h rtjko verladen van de film in al zi fMatten, dan wil Simon van Co" aan films, m regis On it zien eerste uitzending wordt onder meer Bloody Sunday" onder directie van de Engelse regisseur John Schlesinger, die vorig jaar in de Verenigde Staten de beste film heeft gemaakt en dep» halve Oscarwinnaar werd met „Mid night Cowboy". Voorts krijgt men oen ontmoeting op het scherm met «en andere Engelse regisseur, nanwMjfc Ken Russell, die momenteel beng la met de film „Women in love*, «atM hij zijn visie uitbrengt op het loven van de wereldberoemde compoaM t*e •-er I. Tsjaikowskv. dat hfj ramtft mm 'otaal andere gezichtshoek bwndtit, Tenslotte hoort en sie4 men In AM uogramma d« bekondo nulii— IMaf Finch en Murray Mead *4 «pHUl Jennie Linden, die da feaoCdMl

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2