i Duitse kaper op Nederlandse toeristenkust ROEMEENSE TOERISTENCENTRA NECKERMANN: De helft van ons volk beslist op het laatste moment waar de reis heengaat RUDOLF PAGNIA: „REISGEW00NTEN VAN NEDERLANDER ZEJN VRIJWEL IDENTIEK AAN DIE VAN DE DUITSER Beddencapaciteit met 20.000 toegenomen bleven gespaard voor watersnoodrampen ZATERDAG 11 JULI 197' september 1969 j Griekenland met 3.2 pet., Scandinavië en Finland S 65 p vakani 42.8 t komt met 3.1 pet., Engeland met 3 pet. en de overige 35 procent. De fa^ zuiden slechts tanden in betekent ook, dat in dit wel altijd 57 procent op reis gin tuin. Van de mensen, die wel prefereerden 3 miljoen (54.6 Jand. De overige 45.4 procei grens, waarbü Duitsland favo gevolgd door Spanje'Portugal met 13.3 pet., Oostenrijk me i Luxi i'itserland ons volk. Dat artsparadjjs nog ïcent) het eigen gingen t was (20.5 pet.) et 18 pet., Italii 12.4 pet.. Belgii ankrijk met 7.1 Joego-Slavië er landen met 1.4 pet. Dat Nederlanders bü keur op de valreep een beslissing nemen, blijkt tegen 10 in 1968), de ook uit het onderzoek, dat de Nederland! jn, Stichting voor Statistiek deed naar de reis en gewoonten van ons volk. Vijftien procent wii de in oktober 1968 al, waar de reis heenging. 1 januari 1969 besliste 23 procent, in juni van d: jaar 42 procent en 55 procent hakte de knoo pas op het laatste moment door. De thuisblüvei vond men dat jaar hoofdzakelijk in het zuide van ons land. Van de inwoners van de randsta 1969 waren de tweede helft van juni (15 proi helft van juli (33 11 tegen 22) de tweede helft van juli (35 tegen 40) doi en de eerste helft van augustus (6 tegen 13). we Hieruit blijkt dus zonneklaar, dat men steeds al vroeger op vakantie gaat en dat de vakantie- da; spreiding langzaam effect begint te krijgen, bri Dertien procent van de Nederlanders ging twee da; keer op vakantie, 19 procent ging weer hetzelfde vertrouwde adres. Daarvan nam het buitenland de hotels en pensions 42 pi ocent, de appartementen, lows 13 procent e jnt. De auto, die In 1954 nog slechts irocent van de vakantiegangers gebruikt ir de grote volksverhuizing, nam in 1969 ocent voor zijn rekening. De autobus i die periode van 16 naar 7, de fiets en van 7 naar 1 procent. De boot steeg De Nederlandse toeroperators, die tot nog toe de alsmaar vettere vakantiebuit min of meer broederlijk onder elkaar verdeelden, krijgen er aan het einde van dit jaar een geduchte buitenlandse concurrent bij. „Neckermann-Reisen", een volle dochter van het pijlsnel omhoog geschoten Duitse postorderbedrijf Neckermann opent dan vijf kantoren in Nederland, vanwaaruit de vaderlandse markt met Duitse.precisie bewerkt zal worden. niet lukken, want daarvoor zijn de Nederlandse reisbureaus domweg te goed ingeburgerd bij het publiek. Wij toeroperators ook: moet die postorderboer in onze tuin?" Ze konden of wilden niet begrijpen, dat een buitenstaander vaak voor een frisse wind zorgt en een half ingeslapen establishment weer voor jaren wakker schudt. Wij zijn er vanaf het het 1 mee te doen aan onverantwoorde prijsdumping. Wij willen wel scherp calculeren, maar nooit ten koste van de kwaliteit. Het tijdperk van de avonturiers, die op hoop van zegen een wrakke kist de lucht instuurden en nauwelijks afspraken hadden gemaakt met hoteliers, is nu wel definitief voorbij. Het organiseren van reizen is keihard management geworden". de bijkomende begint Goed gegokt Neckermann-directeur Rudolf Pagnia: „We komen Nederland om de vakantiemarkt in één klap te verove gebaseerd op het principe Pagnia wil ook nog wel uitleggen waarom hij juist Nederland binnen de invloedssfeer van zijn organisatie heeft getrokken. Hij zet daar eerst de zware hoornen bril voor op de neuswortel en doceert dan waardig: „In Duitsland heeft Neckermann langzamerhand een verzadigingspunt bereikt. Voor dit jaar verwachten wij 380.000 charterpassagiers, wat gelijk staat aan de gehele Nederlandse chartermarkt. Vorig jaar maakten we al een omzet van 194 miljoen Duitse Marken en een winst van ruim vijf miljoen. Deze spectaculaire groei in nauwelijks zes jaar vormt het bewijs, dat we goed gegokt hebben. Van meet af aan hebben we in de bekende gezorgd voor sterke hotels en services. Daarcjooi konden we prijzen bedingen, die in vele gevallen belangrijker lager waren dan de gangbare. Wij introduceerden ook het „totaalpakket", waardoor de klant precies weet, waar hij aan toe is. Al dat gesjacher met „vanaf" en „lunch op de eerste dag niet inbegrepen" irriteert naar onze smaak de reiziger en maakt hem terecht achterdochtig. klanten kunnen Als wij e< alles bij inbegrepen: de volledige hotela( Identiek Met dit pakket komen wij nu o Nederlandse markt, omdat on gebleken, dat de reisgewoonten vt Nederlander vrijwel identiek aan die van de Duitser, preferenties lopen parallel en Reisgigant begint in 1971 met 15 wekelijkse vluchten de vakantiebestedingen ter plaatse ontlopen elkaar niet veel. Een extra reden voor ons om naar Nederland te komen is het feit, dat er hier hard gewerkt wordt aan een verantwoorde vakantiespreiding, die de toeroperator in staat stelt'n continu bezettingsgraad te krijgen, wat weer zijn weerslag vindt in de prijzen". gleizen NV, westelijk i de grote Duitse zeshonderd employés hoofdkantoor belangrijke sti Nederlandse belangrijkste l gestationeerd". Transavia Het belangrijkste deel" van de vluchten van „Neckermann-Vliegre zullen volgend jaar worden uitgevoerd door de Nederlandse lucht Transavia, die haar vloot 1 Caravelles en één Boeing 707 ter beschikking houdt. Pagnia: „Het lijkt ons een verantwoorde keuze. Transavia heeft 'n moderne luchtvloot, waarmee deze maatschappij in] zeer korte tijd een voortreffelijke reputatie heeft opgebouwd. Bij marktonderzoekingen is ons gebleken, dat Transavia bij het Nederlandse reispubliek een goede naam heeft. Wr hebben daarom geen moment geaarzeld Vakantieluiken De eerste reactie op de frontale aanval van Neckermann is er inmiddels al. Centourl en Sunliner, respectabe'i vakantiefuiken van res Vroom en Dreesmann en de Verenigdi Nederlandse Uitgeverijen, he' miljoenenbelangen gebundeld •elfol Het overvloedige water, dat door de fascinerende Donaudelta stroomt is niet een gevolg v natuurrampen, die Roemenië hebben getroffen. Integendeel: ze behoren tot de vaste stoffering i dat elk jaar meer toeristen trekt. Twee keer kort achter elkaar is Roe menië dit jaar getroffen door een watersnoodramp, die grote delen van het land deformeerde tot troosteloze binnenmeren. Duizenden mensen wer den dakloos, wegen spoelden weg, huizen verdwenen in kolkende muien. riële schade is cnor heeft een formidal gekregen, niet Pig kale bomen, die hun takken als hulpe loze armen boven de golven uitstaken, dezelfde gruwelijke opnamen van ka davers, monsterlijk gezwollen, vulden de schermen in miljoenen huiskamers en de conclusie lag voor de hand: dit Roemenen, die juist hard op weg wa ren om van hun land een toeristische magneet te maken. De laatste jaren groeide het aantal reizigers, dat in de badplaatsen aan de Zwarte Zee voor anker ging, gestadig en voor dit jaar had men voorzichtig, maar met zonnig optimisme gerekend op een record toeloop. Terecht overigens, want Roe- Televisiefilms gaven immers met regelmaat van de avondklok de bee den door, die met name de Nederlai ders nog vertrouwd waren van de W; tersnoodramp in 1953. die Zeeland de Zuidhollandse eilanden tot dode ve dronken gebieden maakte. Dezelfi vergelijking ie toppers als Spanje, Italië glansrijk en zen. Ondertussen heeft men in Roe menië ook geleerd van eigen, begrij pelijke fouten en heeft men de klach ten van licht teleurgestelde vakantie- kind benedei bezoek aan Roemenië extra aantrekkelijk te maken hebben de che autoriteiten van dat land besloten om voor de nog resterende i belangrijke kortingen te verlenen. Een echtpaar vergezeld van ar behoeft voor dit kind niets te betalen. Dochter of zoon wordt dan wel ondergebracht op de slaapkamer van de ouders en krijgt aan tafel speciale kinderporties. Als men meer kinderen tot 12 jaar meeneemt, dan reist het eerste kind gratis mee en geldt voor elk volgend kind een reductie van 25 procent. Deze lang niet kinderachtige kortingen gelden voor vakanties in Eforie, Mamaia en Mangalia en worden verleend door Eurotours, Vernu Reizen, Hotel Plan en Carpati Bukarest. Om u alvast een idee te geven: een vijftiendaags verblijf in Mamaia wordt al aangeboden voor 445 gulden, inclusief de vliegtocht heen en terug. ringen van ver vóór de tweede wereld oorlog. Tussen toen en nu lag een periode van ijzeren isolement, waarin de Roemenen zich langzaam, maar ters levenspatroon. Het logisch gevolg was, dat de toeristische machine tij dens de eerste, aarzelende omwente lingen allerlei verborgen gebreken vertoonde, die de reiziger uit het Wes ten prikkelde. De service was niet up to date, de kamers van de inderhaast in elkaar getimmerde hotels vielen bij een eerste vluchtige inspectie al red deloos door de mand, de bewegings vrijheid was uiterst beperkt, de maal tijden waren eentonig en in de win kels op de campings moest men vaak uren in de rij staan om een handvol dubieus voedsel te bemachtigen. Eerste uur Al deze kinderziektes van het eerste uur behoren nu definitief lot het ver leden. De Roemenen hebben in de afgelopen jaren keihard gewerkt om ;ennet van 10.000 kilometer werd verbeterd, de belangrijkste luchtha vens werden gemoderniseerd en ver poot. tientallen hotels werden uit de pond gestampt. Alleen dit jaar is het ïantal bedden in nieuwe hotels, motels. [eheel buiten de i als Mamaia en van Noord-Molda- Boekarest en het p-to-date ings 200, Stralende toekomst ITeeft de dubbele watersnoodramp enkele maanden geleden nu een nitieve streep door de stralende haald? „Neen", zegt de driftig ges lerende Gheorghe Iliescu. dé- kort aan het hoofd staat van gloednieuwe Roemeense Natii Reisbureau aan het Kleine Gartn plantsoen 17—19 in Amster „mensen, die dit zeggen, hebben volkomen verkeerde voorstelling de werkelijke feiten. Feit is melijk, dat de bekende toeristenci v verder uitgebreid", een duidelijke zaak: Gheorghe blijft tot nader order vertrou- het Nederlandse volk. voor hem te hopen, dal dit volk is jom Roemeens water bij hun Na de Zwarte Zeekust komt nu ook het fotogenieke binnenland Roemenië in de belangstelling van westerse toeristen. Een zwerftocht door het woeste bergland is dan ook meer dan de moeite waard. Zes nou eerlijk: heeft u uit het raam van uw slaapkamer een dergelijk doorkijkje als de inwoners van Bustcni dagelijks hebben?

Leidse Courant | 1970 | | pagina 12