ACHTER DE SCHERMEN VAN UW VLIEGVAKANTIE Vakantiespreiding is nog niet je dat Een vliegvakantie is een massa-artikel. Het wordt als massaprodukt op de markt gebracht en ook als zodanig geconsumeerd. De vakantieganger koopt een portie zon en het reisbureau en de luchtvaartmaatschap pijen leveren die. De rest de reis, het overnachten en de maaltijden zijn voor de zonzoeker noodzakelijke bijzaken. Natuur lijk: de reis moet kort in uren en (vanwege die zon) lang in kilometers zijn. De hotels moeten properder zijn dan het eigen huis; de autochtone bevolking moet verdraag zaam zijn en in de restaurants zouden ze eigenlijk ook nog bielstuk met doperwtjes moeten serveren. Maar de hoofdzaak is toch de zon. Hoewel de voorhoede van 1970 al in het zuiden zit of zelfs al terug is van „weg geweest", zit verreweg de meerderheid de dagen af te tellen die hen nog scheiden van de vakantie. En terwijl de vliegende zonzoe- kers hun vakantiekoffers nog moeten inpak ken zijn de reisbureaus al driftig bezig vlieg- tuigstoelen op te kopen voor het seizoen van 1971. En straks in september, als de groot ste drukte voorbij is, beginnen de luchtvaart maatschappijen al die besproken stoelen te verdelen over hun vliegtuigen en nog voor u de volgende vakantie bespreekt, staat uw vlucht al keurig op schema, ook al weet u op dat moment zélf nog niet waar u heen gaat. SCHIPHOL Diep beneden ons bedekt een wit-gele wolkenvacht het zuidelijke deel van Frankrijk. Alleen enkele sneeuwwitte Pyre- neeëntoppen steken er bovenuit. Aan stuurboord glinstert de Golf van Biscaye in de al wat zakkende namiddagzon. Recht voor ons uit, waar de wolkendeken eindigt, strekt zich het roestbruine Spanje uit- „Zie je wel", zegt captain Corssmit van de Martinair-DC-8, „Spanje maakt het weer eens waar. De zon schijnt. De bewolking houdt bij de grens op". Via de intercom meldt hij dit verheugende nieuws aan zijn 180 passagiers die achter hem, dicht op een, in de enorme sigaarvormige cabine zitten. Honderdtachtig Ne derlanders op weg naar Malaga. Die zaterdag brengt alleen Martinair al 3000 passagiers naar hun vakantie bestemmingen om er evenveel op te halen. In het normale volle seizoen komen er daar per zaterdag nog wel zo'n duizend bij. De vakantiepiek is de grootste plaag van de hele toeristenin dustrie en van de luchtvaartmaat schappijen in het bijzonder. Binnen die grote zomerpiek liggen dan nog de weekendspitsen Weekend „Iedereen schijnt alleen in het week einde z'n vakantie te .willen begin nen" zucht Martinairs Ité-manager Joosten. „We kunnen de stijgende kos ten alleen maar opvangen bij een gelijkblijvende prijs, als de vakantie perioden langer worden. Minstens de helft van onze passagiers zijn mensen die niet aan vaste bedrijfs- of school vakanties gebonden zijn. En oudere mensen bijvoorbeeld; waarom gaan die niet in mei, juni of september? Dan is het er rustiger, niet zo warm en goedkoper. Een ijsje van een kwartje kost dan ook inderdaad een kwartje, begrijpt u?" De zaterdag is de drukste dag en vrijdagsavonds gaan de lichten in het kantoorgebouw van Martinair op Schiphol niet meer uit. Achttien va- kantievluchten moeten er de volgende dag worden uitgevoerd met acht vliegtuigen. Een nachtelijk telefoontje: of Martinair onmiddellijk 27 tori melk kan overvliegennaar Lissabon. Nu direct! Er wordt haastig gecijferd, hulptroepen worden in het geweer geroepen. Het kan. Kort daarna stij gen een DC-9 en een DC-6, volgela den met melk, op met bestemming Lissabon. „Waarschijnlijk voor de Amerikaanse Middellandse Zeevloot" denkt men. Dié DC-9 echter moet de volgende dag toeristen wegbrengen. Per week 25.000 kant-en klaar-warme maaltijden Het bedrijf draait op volle toeren. Als 's morgens om vier uur in Roode- school, Vaals of Sluis vakantiegangers met nog dikke ogen van de slaap zich op weg naar Schiphol begeven davert ergens boven Bordeaux de DC- 9 terug naar zijn thuisbasis om straks de families die zojuist in hun auto's zijn gestapt, naar Gerona, Rimini of Salzburg te brengen. „Tachtig procent van onze passagiers gaat naar Span je", zegt de heer C. Francken, hoofd gronddienst van Martinair. Die zater dag maakt men drie vluchten op Ma laga, twee op Alicante, Ibiza, Palma en Gerona. Wat doet de heer Franken zélf in zijn vakantie? „Vliegen naar Spanje" zegt hij. Dagelijks Als rond vijf uur de DC-8 van captain Corssmit voor de tweede maal die dag op de luchthaven van Malaga neerstrijkt, staan daar ook al vliegtui gen vén Transavia en de KLM, passa giers uitbrakend alsof het om dage lijks woon - werk -verkeer gaat. De veel te kleine aankomst- trekhal van de luchthaven is te heksenketel 1 Lopende band in catering bij Martinair. Stichting van de Arbeid ER MOETEN INTERNATIONALE AFSPRAKEN OVER GEMAAKT WORDEN vakantieweek is voorkomen, heeft inmiddels op de noodzaak van internationale aanpak van de vakan tiespreiding gewezen. Voor Nederland heeft de stichting een advies uitgebracht voor de vakantie- spreiding om te trachten de órukt£ op de Neder landse verkeerswegen in de hand te houden. Het gedeelte van Nederland bezuiden de grote rivieren (Brabant, Limburg en Zeeland) wordt aan geraden volgend jaar tussen 26 juni en 10 juli met vakantie te gaan. Van 10 tot en met 25 juli zouden dan het noorden en oosten, de bouwvak en de textielbedrijven vakantie moeten nemen en tenslotte vanaf 24 juli het midden en westen van ons land, evenals de metaalindustrie. Het betreft hier geen aanbeveling, (dus geen ver plichting) voor de ondernemingen, die tot sluiting van het gehele bedrijf wegens vakantie zullen over gaan. De stichting vindt dat de spreiding nog best v/at meer aandacht mag hebben; niet alleen van de werknemers zelf. maar ook van ondernemingsra den en personeelschefs. Terwijl de stichting ook hoopt dat er een nieuwe regeling voor de schoolva kanties komt, zodat een ruimere vakantiespreiding mogelijk zal zijn. (Van e r verslaggevers) DEN HAAG Het heeft er even naar uitgezien, dat er in het weekeinde van 26 en 27 juni volgend jaar op de Nederlandse en Duitse wegen een ehaos zou ontstaan, omdat zowel de Nederlandse vakantie gangers als die uit de aan ons land grenzende Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen gelijktijdig op vakantie zouden gaan. De overheid van de deelstaat heeft echter besloten de schoolvakanties volgend jaar niet te laten beginnen op 24 juni, maar op 1 juli, waarmee de te verwachten verkeerschaos kon worden voorkomen. De vakanties van de Nederlandse lagere scholen beginnen volgend jaar op maandag 28 juni en eindigen op 9 augustus. Vele vakantiegangers zullen dan ook reeds vrijdagavond 25 juni of zaterdag 26 juni op reis gaan. Daar de Duitsers de gewoonte hebben niet direct op reis te gaan was het te verwachter^ dat zij tegelijk met de Nederlanders in het weekeinde van de 26ste en 27ste juni de wegen zouden overspoelen. Noordrijn-Westfalen telt 16 miljoen inwoners. De Stichting van de Arbeid, die uiteraard ver heugd is dat de dreigende chaos in de eerste de toeristen die elkaar verdringen voor de buffetten om hun eerste of laatste goedkope sherry of Cuba-libre in de wacht te slepen. Politiemannen, met knuppel en pistool aan de gordel slaan 't gekrioel met donkere ogen gade en 't zouden geen Spanjaarden zijn politiemannen of niet als ze niet vooral naar de fraai gebouwde, door de zon gebronsde noordelijke schonen keken, als chef Franco juist van dit hippe, gebroekpakte en goed gemutste deel van de vreemdelingen stroom, de grootste gevaren te duch ten heeft. i komen- Een uur nadat captain Corssmit zijn DC-8 aan dé grond zette, zit het toestel weer vol. De nieuwe passagiers zijn bruiner dan die van daarstraks. Het wachten is op een startvergun ning. Die komt voorlopig niet want de deuren van de cabine gaan weer open. Door de intercom klinkt de stem van de captain: „We krijgen voorlopig geen vergunning om de motoren te starten. Dat komt omdat de Franse verkeersleiders een stiptheidsactie hou- Het oponthoud valt nog mee. Met een half uur vertraging mag de DC-8 opstijgen. In Nederland, zo laat de captain weten, is het ook mooi De roodgejaste stewardessèn het diner: een plateau met koffiekop je, bestek alles van kunststof suiker, melkpoeder, peper, zout, stukje kaas, een puddinkje alles keurig verpakt en het hoofdgerecht Blan- quette de Veau au Casimir ofwel kalfsblanket met kerriesaus, verpakt in een doosje van aluminiumfolie, goed heet en heel smakelijk. Er zitten zelfs verse erwtjes bij. Erwten „Die erwten zijn een heel probleem geweest", zegt chef-catering B. Ha- senkamp. „Om op dergelijke korte vluchten warme maaltijden te kunnen Bijna iedereen geeft aan weekeinde voorkeur voor vertrek serveren voor zoveel mensen moesten we een kant- en klaarmaaltijd ont wikkelen die uren later smakelijk op gediend kon worden. Daar kwam nog bij dat voor verhitting aan boord geen mogelijkheid meer was. Kortom 't verhitten moest tevoren op de grond gebeuren. Maandenlang hebben we geëxperimenteerd met allerlei combi naties want lang niet alle groenten bijvoorbeeld bleken geschikt voor zo'n bewerking. Neem die erwten: wat we ook probeerden, het resultaat was steeds een soort snert. Totdat we ten slotte ontdekten dat gewoon ongekook te verse erwten op het tijdstip van consumptie precies gaar zijn en er smakelijk uitzien. De catering van Martinair is een be drijf op zich. Er worden per week zo'n 25.000 kant-en-klaar-maaltijden klaargemaakt en verstrekt Er moet zorgvuldig gewerkt worden. Er mag om zo te zeggen geen haar in de soep zitten, want een vliegtuig is geen restaurant, waar men in zo'n geval even een andere kop soep voor u haalt. De maaltijden moeten houd baar zijn en afgestemd op de gemid delde smaak. De warme maaltijden worden op de grond samengesteld en in de diepvries gestopt. Is de dag van consumptie aangebroken dan worden ze in hete- luchtovens verhit tot 90 graden en vervolgens in speciale boxen van iso lerend materiaal gestopt. Zes uur la ter nog wordt zo'n maaltijd heet en goed van smaak opgediend. Het is een wat omslachtige en kostbare manier van maaltijden verstrekken, maar Martinair is er de enige Europese luchtvaartmaatschappij door die war me maaltijden op korte trajecten biedt. Regen De zon zakt naar de horizon. De toppen van de Pyrenèeën zijn nu roze gekleurd. De kinderen beginnen slaap te krijgen. Stewardessen halen hoofd kussentjes en dekens. De belasting vrije cognac komt te voorschijn. Een borrel voor na het eten. Het wordt donker. Parijs is een zee van licht met de Etoile als duidelijk herkenbaar merkteken. Het is de laat ste bezienswaardigheid van de reis. Spoedig begint de DC-8 te zakken. Als het reusachtige vliegtuig het plat form van Schiphol oprolt, schieten al lerlei soorten vervoermiddelen toe. Terwijl de lange slurf van de pier de laatste passagiers uit het toestel zuigt, klimmen douanemannen, de schoon maakploeg en leden van de bevoorra- dingsploeg aan boord. „We hebben tel kens een uur om het toestel leeg te halen en opnieuw te bevoorraden i startklaar te maken", zegt de Francken. De DC-8 zal nog een vlucSI naar Malaga maken. Als de passagiers tenslotte het stationsgebouw uitkomen, blijkt het toch te regenen. Gelukkig! Alle moeite en gedrang zijn niet voor niets geweest. Want in Spanje scheen tenminste de zon. W1M KOCH 3 Een luchtvaartmaatschappij kan nog zo haar best doen en zij kan er de kostbaarste organisatiesystemen tegen aan gooien: de zaak staat of valt met de stewardess. Want voor de passagier is ZIJ de maatschappij. Bij een chartermaatschappij als Martinair moet een stewardess over ijzersterke persoonlijke eigenschappen beschikken. Het maakt een heel verschil uit of Je wat timide emigrantenouders, uitbundige vakantievierders, brooddronken Fejjenoord- supporters, Ajaxspelers met vliegangst of in feestelijke stemming verkerende scheepsbemanningen ver voert. Eén ding blijft het zelfde: voor al deze mensen is de stewardess degene die de maatschappij vertegen woordigt. Mejuffrouw Maaike van Haren, waarnemend hoofd stewardessen van Martinair beschrijft uw ideale ste wardess als volgt: O Zjj moet over een natuur lijke charme beschikken; als ze ook nog een schoon heid is, dan is dat aardig meegenomen, maar de charme is hoofdzaak. Zij moet zelfstandig cn nuchter kunnen optreden onder alle omstandigheden en daarvoor heeft ze een «eker natuurlijk overwich nodig. Daarbij moet ze altijd ontspannen en vriendelijk blijven. Zij moet bovendien een behoorlijke ontwikkelin hebben. Voor het vertrek controleert de 25-jarige stewardess M. Amsterdam haar uniform.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7