20-50% goeie tip uoor'n dagtrip DIEREHPRRHURR UIHSSERHHR Limburgers bekennen roofoverval VERHALEN OVER „TIJGERKOOIEN" ZIJN OVERDREVEN 9' ejr „ZWARTE JAN" STIERF AAN MARTELINGEN Oude vrijgezel eerder beroofd van f 60.000.- Geregelde controle korting Popfestival op z n Israëlisch Loongrens ziekenfonds f 16.000,- Franciscanen op weg naar fusie kapucijnen Gratieverzoek van „groet- weigeraar GEEN WAGONFABRIEK Teleurstelling over uitspraak regering f ..jJDAG 10 JULI 1970 LEIDSE COURANT (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers MEERS De 24-jarige bouwvakker A. L. en de 19-jarige monteur J. K. uit Stein hebben tijdens verhoren door de rijkspolitie bekend dat zij de in het kerkdorp Meers wonende vrijgezel Jan Martens (86) in de nacht van zondag 8 op maan dag 9 februari van dit jaar hebben trachten te beroven van zjjn geld en hem daarbij zo hebben toegetakeld, dat de oude man aan de gevolgen is overleden. Tevens heeft de 24-jarige A. L. bekend, dat hij samen met de ook in Stein wo nende 17-jarige bouwvakker J. H. in september 1969 Jan Martens niet beroofd heeft van 27.000, maar van 60.000 gulden. Hiervan is inmiddels rond 20.000 gulden opgemaakt aan een mooie sportwagen en een luxueuze levenswandel. De resterende 40.000 gulden staat op banken in het buitenland. De beide daders zijn in de nacht van 8 op 9 februari jj. vanuit een café naar de woning van de excentrieke vrijgezel Martens aan de Grote Straat in Meers gegaan om, zoals hun verklaring luidt, „hem met geweld van zijn geld te beroven". Beide daders hadden zich daartoe voorzien van maskers en hand schoenen. Na eerst diverse vertrekken in de boerenwoning vruchteloos te heb ben doorzocht begaven zij zich naar de kamer waar de weerloze oude man lag te slapen. Daar werd hij door hen bedreigd en toen Jan Martens, bijge naamd Zwarte Jan", niet wilde zeggen waar zijn geld lag, gebruikten zij ge weld. Zij beukten vele malen met hun vuisten op het slachtoffer en toen hij bleef weigeren de plaats van het geld te noemen sleurden zij hem naar de kelder, waar zich het beestachtig tafe reel herhaalde. Volgens de verklaringen van de beide daders zou Zwarte Jan nog geleefd hebben, toen zij hem tenslotte zwaar gewond hebben achtergelaten in zijn vrijwel geheel van de buitenwereld af gesloten woning. Het eerste succes in de zaak „Zwarte Jan" boekte het opsporingsteam in feite reeds op 9 juni toen A. L. vroeg in de ochtend in zijn ouderlijke woning uit bed werd gelicht. Zijn vriend belandde een dag later op het politiebureau waar de 17-jarige bouwvakker J. H. inmid dels ook zat. Zij werden aangehouden als verdacht van wapendiefstal en auto- matenplunderingen. Een dag later be kenden de eerste twee verdachten de septemberdiefstal van 60.000 gulden. In februari zou de buit slechts 200 gulden hebben bedragen. De politie twijfelt hieraan echter. In totaal had „Zwarte Jan" 70 mille in huis. Hiervan werd 10 mille na zijn dood door de politie in zijn schuur aangetroffen. Een raadsel zal het wel altijd blijven, waar om Martens na de diefstal in september 1969 bij de politie een vermist bedrag van slechts 27 mille heeft opgegeven. I Was hij bang voor de belasting of was i hij bang nog meer dieven te lokken bij de bekendmaking van de werkelijke LOS ANGELES Speurtocht naar moordenaar met hamer LOS ANGELES (DPA-Reuter) De politie van Los Angeles zoekt naar een moordenaar, die in de omgeving van de grootste stad aan de Amerikaanse west kust tot dusver vijf mensen met een hamer of een bijl om het leven ge bracht heeft. De onbekende, vermoedelijk een geesteszieke, drong gisteren een huis binnen van een gezin van vijf leden. Hij sloeg met een hamer in op de in hun bedden liggende bewoners. Eeh tienjarige jongen en zijn 53-jarige grootmoeder waren op slag dood. De overige leden van het gezin moesten met ernstige verwondingen in een zie kenhuis opgenomen worden. De moordenaar stak het huis in brand, nadat hij muren en deuren met benzine uit de auto van het gezin be sprenkeld had. Zijn andere slachtoffers zijn een 83- iarige, die in een voorstad van Los Angeles neergeslagen werd, en twee jongemannen, die op het strand gesla pen hadden. Brandkast vol VS-geheimen in Main KITZINGEN (REUTER) Twee Duitse jongens zagen in de rivier de Main een brandkast drijven. Het bleek een brandkast van het Amerikaanse leger te zijn met als inhoud geheime Amerikaanse documenten. Een bedrag van 500 dollar en juwelen ter waarde van 150 dollar waren eruit verdwenen. De brandkast is door de Westduitse politie aan de Amerikanen overgedra gen, die een onderzoek naar de diefstal instellen. Jean-Albert gaf gisteravond een leuk staaltje van varkensdressuur weg. Dit unieke circusnummer was te zien tijdens de eerste voorstelling in Amsterdam van circus Sarrasani. Amerikaanse ambtenaren (Van onze correspondent) SAIGON Amerikaanse ambtenaren hebben de berichten over een slechte behandeling van Zuidvietnamese politieke gevangenen op het gevangenis eiland Con Son „overdreven" genoemd. Ze zeiden dat Amerikaanse gevangenisadviseurs de streng bewaakte gebouwen, de zogenaamde tijger- kooien, hadden bezocht. Zij hadden echter geen enkele gevangene gezien, die niet kon lopen of onder de littekens zat. Ze hadden geen stangen of kettingen op het eiland gezien. Met deze verklaringen wilden ze die van drie Amerikanen, twee Congresleden en een sociaal werker, weerleggen. Zij hadden Con Son ook bezocht en daar gevallen van ondervoedingen mishandeling aangetroffen. Volgens de sociaal werker Don Luce, ontbrak het de gevangenen aan behoorlijk water, voedsel en medische hulp. De Ameri kaanse ambtenaren zeiden hierover, dat ze zich bewust waren van de tekortko mingen van het Zuidvietnamese gevan geniswezen. Tengevolge van de recente klachten hadden ze er bij de Zuidviet namese regering op aangedrongen ter plaatse een onderzoek naar de beschul digingen in te stellen. Saigon zegt evenwel dat de gevangenis al voldoende is geïnspecteerd: het internationale Ro de Kruis heeft dat in februari ge- Volgens de Amerikaanse ambtenaren zijn in elke gevangenis streng bewaak te gebouwen noodzakelijk. Die in Con. Son zijn van hetzelfde type als in ande re Zuidvietnamese gevangenissen. De tijgerkooien zijn volgens hen geen kooien maar gewone cellen van 41/» bij 3 meter. Zij voegden er nog aan toe dat voor zover zij het kunnen beoordelen, voedsel en medische hulp toereikend (ADVERTENTIE) Drie weken vertrouwd kiezen uit de mooiste collectie van Nederland Op niet afgeprijsde kussens en tapijten,waaronder antieke stukken: 10% korting (ken: 9 A De opruiming begint op 16 juli Ook de Zuidvietnamese regering heeft een verklaring uitgegeven. Zij beweert dat geen enkele gevangene in Con Son om politieke redenen vastzit. Elke gevangene is veroordeeld door een rechtbank, aldus de verklaring. Gezien de feiten lijken beide beweringen twij felachtig. De eerste is een kwestie van woordenspel: ruim de helft van de 9.000 gevangenen wordt gekwalificeerd als „communistische misdadiger", een dek mantel waaronder duidelijke politieke „misdaden" schuil gaan. TEL-AVIV (AP) Op het tentoon stellingsterrein van Tel-Aviv is woens dag Israels eerste popfestival begonnen. Hoewel het was aangeprezen als het Israëlische antwoord op „Woodstock", was er niet eens genoeg „wood" om een pijp te stoppen. Na afloop van de eerste voorstelling, om 23.00 uur 's avonds, ging ieder gewoon naar huis. Niemand van de paar schatting 30.000 aanwezigen voelde de behoefte om zijn kleding af te leggen, en lang- harigen werden nauwelijks gezien. De meeste bezoekers waren nog geen twin tig. Sommigen waren in gezelschap van hun ouders gekomen. Op het terrein waakten veligheids- troepen tegen eventuele aanslagen van Arabische terroristen, maar cr deden zich geen incidenten voor, behalve dat de fans woedend werden toen zonder opgaaf van reden de vertoning van de Beatlefilm „Let it be" afgelast werd. Een paar jongelui staken het filmdoek in brand en dansten er omheen, onder het zingen van een liedje dat niet bepaald complimenteus was voor het Egyptische staatshoofd Nasser. Drie Egyptische vliegtuigen neergeschoten TEL AVIV (AP) Israëlische vlieg tuigen hebben vandaag in luchtgevechten boven het Suezkanaal drie Egyptische Mig-21 straaljagers neergeschoten. Aldus het militair opperbevel in Tel Aviv De Egyptische piloten hadden getracht cje Israëlische vliegtuigen te onderscheppen, toen deze trachtten doelen in de noorde lijke sector van het kanaal te bestoken- DEN HAAG (ANP) Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend dat beoogt de loongrens voor de zieken fondswet en de maximum premiedag- loongrens met ingang van 1 januari 1971 autonoom te verhogen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid B. Roolvink en staats secretaris dr. R. J. H. Kruisinga, stellen dit wetsontwerp voor het bedrag van de loongrens van de verplichte zieken fondsverzekering met ingang van 1 ja- i a.s. vast te stellen op f 16.000, ver meerderd of verminderd met het bedrag mee deze loongrens op die datum zal worden verhoogd of verlaagd door toepassing van de bepalingen van de ziekenfondswet. Het maximum premie dagloon zal op dezelfde datum worden gebracht op f 52, hetgeen neerkomt op 85 pet van de verzekeringsverplichte loongrens. Ook dit bedrag dient echter te worden aangepast indien de loongrens het normale aanpassingssysteem wordt gewijzigd per 1 januari 1971. Akkoord tussen Jordanië en Palestijnen AMMAN (Reuter) De regering van koning Hoessein van oJrdanië en de Paletynse verzetsstrijders hebben defi nitieve overeenstemming bereikt over ontwerp-formule ter regeling van de geschillen tussen de Paletjjinse en de Jordaanse regering. Dit heeft een woordvoerder van het centrale comité van de Palestijnse ver zetsbeweging bekendgemaakt. Een ver klaring over het def initieve ontwerp zal, verwacht wordt, vannacht uitge geven worden door een bemiddelings- cc-mmissie, bestaande uit vertegenwoor digers van Egypte, Soedan, Libië en Al gerije. De «H bust u er heen. Dagelijks Een vakantiedag naar het dierenpark is buurtRijnsburgerweg, welke een welbestede dag. Laat uw kinderen vanaf het Station doorgaat gemeten vcm wat dit park hun te als NZH-lijn 45, Station bieden heeft. Stap op: NZH- Rapenburg/Noordeinde. de Vink. lijn 43, Oegstgeest (Leidse- Voorschoten, elk half uur. Overstappen: W Lange Kerkdam op NZH- _£2_ Steun aan missie wordt minder ALVERNA (K.N.P.) De kleine zestig Nederlandse fran- Duitsland, Soandinavë en Zud- oost-Azë hebben zich deze week in hun kapittelvergadering te Al verna uitgesproken voor samen voeging der provincialaten der franciscanen en kapucijnen, met een pjerspectief van fusie van de beide ord enin de toekomst. Wel pleitte een aantal kapüfttel-dëei- nemens om nu niet met z'n allen in één klooster te gaan zitten, maar te zoeken naar een normalere manier van wonen Het bestuur van de Nederlandse fran ciscanen oanst£j[teerde in zijn verslag over de af gelopen drie aar (het bestuur wordt elike 3 jaar vernieuwd) diat het relligieuee leven jin. een zeer ernstige crisis verkeerd. Het verslag spreekt zelfs van „die ern stigste crisis sedent dé reformatie". Wil het religieuze leven toekomst hebben, dan moet er gezocht worden naar volkomen nieuwe vormen, zo meent het bestuur. Het nieuwe bestuur kreeg van het kapit tel dan ook mandaat om daarvoor ruim te te scheppen, d.w.z. de mogelijkheid te creëren en te bevorderen, dat nieuwe groepen kunnen ontstaan, zelfs al zou dit een aderlating voor de anderen be tekenen. Het missiewerk i wereld vormt een zware jaarlijkse post op de begroting der franciscanen, name lijk 10 procent, an de ruim 1100 Neder landse franciscanen werken er drie tot vierhonderd in de missie. Ofschoon de gezamenlijke verantwoordelijkheid werd onderstreept, aanvaardde het kapittel toch een zogenaamd afloopplam. Dit houdt in, dlat de financiële steun van Neder land aan dé missie minder wordt. Men is van mening dart de missiewerkers eigen bronnen moeten gaan aanboren. En dat de Nederlandse provincie niet meer op de oude manier mensen aan de missie kan blijven geven, oortaan zullen slechts mensen beschikbaar worden gesteld op duidelijke aanvraag uit die gebieden. De missie moet projecten aanbieden, waarop dtan op basis van vrijwilligheid vanuit de Nederlandse provincie kan worden ge- Een jury bekijkt een Ford sportmodel, bouwjaar 1931, ter gelegenheid van de jaarlijkse bijeenkomst van de club i Fordmodéllen in Milwaukee. Sommige oude, maar nog krasse, beestjes hadden half de V.S. moeten doorkruisen aanwezig te zijn. DEN HAAG (ANP) De 20-jarige technische tekenaar Hans van der Horst, die op 1 juli door het Hoog Militair Gerechtshof tot een gevange nisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest en tot ontslag uit mili taire dienst werd veroordeeld, heeft vla zijn raadsman mr. P. C. de Graauw een gratieverzoek ingediend. Het H.M.G., veroordeelde Van der H. omdat hij als dienstplichtig soldaat heeft geweigerd de militaire groet te brengen. Het H.M.G. heeft daarbij over wogen dat het bij Van der H. niet ging om een incidentele weigering, maar dat de soldaat tegenover zijn commandant had verklaard de militaire groet niet langer te zullen brengen en niet meer aan parades en ander zijns inziens overbodig ceremonieel te zullen deelne- Het gratieverzoek heeft alleen be trekking op de gevangenisstraf, die door Van der H. te lang wordt geacht in verhouding tot de feiten. Het gratiever zoek, gericht aan de koningin, is bij het HMG in Den Haag ingediend. Dit hof zal advies geven en dat meedelen aan het ministerie van Justitie aan welk het gratierecht is gedelegeerd. Er is in het gratieverzoek gevraagd de procedu re te bespoedigen, aangezien Van der H's door het HMG opgelegde gevange nisstraf eind september zou aflopen. Hij zit vanaf eind januari in voorarrest. Zoals bekend riep de vereniging van dienstplichtige militairen, de WDM, de dag waarop het HMG in de zaak tegen Van der Horst arrest wees, uit tot „nationale groetdag". Ongevaarlijke DDT ontwikkeld WASHINGTON (DPA) —Een firma in Californië heeft met steun van de Amerikaanse regering een variant van het insektenbestrijdingsmiddel ddt ont wikkeld. die zichzelf na enige tijd af breekt. De restanten zouden daarna nog slechts tien procent van de oorspronke lijke gifstoffen bevatten. De Amerikaanse minister Walter Hic- kel zei donderdag, te hopen dat de geleidelijke vergiftiging van de land bouwgronden er mee tot staan kan worden gebracht. Vorig jar werd de Amerikaanse publieke opinie gealar meerd door de resultaten van een on derzoek. waaruit was gebleken dat elk mens de laatste tientallen jaren ddt in zijn vetweefsels heeft gekregen en dat het gif bij sommige diersoorten vermoe delijk al een dodelijke concentratie heeft bereikt. NIEUW BESTUUR FRANCISCANEN ALVERNA (KNP) Het gisteren af gesloten kapittel der franciscanen te Alverna heeft zijn nieuwe bestuur ge kozen. Herkozen voor een periode van drie jaar werd provinciaal dr. Linus Grond (52). Tot vice-provinciaal werd gekozen dr. H. A. van Munster, vicaris van Utrecht. Tot leden werden gekozen E. Plouvier (40), leraar Duits te Utrecht, dr. A. J. Bosse (44), pastoraal adviseur van het bisdom Haarlem, drs. H. Wijsen (48), rector van het Antonius Doctor College te Kerkrade en C. Grasveld, (45) vicaris van het bisdom Groningen Bisschop Walsh vrijgelaten HONGKONG (Reuter) De Ameri kaanse bisschop James Edward Walsh (79) eertijds bisschop van Sjanghai, is vandaag in Hongkong aangekomen na door China vrijgelaten te zijn. Bisschop Walsh heeft sinds 1958 in China gevangen gezeten. Walsh, die lan ge tijd missionaris in China is geweest, werd in 1958 gearresteerd, op beschul diging van spionage. Hij werd pas in 1960 met veertien Chinese geestelijken gevonnist. Bisschop Walsh is tegen de tachtig. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De raad van bestuur van de VMF Werkspoor en de vakbonden in de metaalsector hebben gistermiddag gereageerd op de mening van de bewindslieden van het ministerie van Verkeer en Waterstaat (minister Bakker en staatssecretaris Keyzer), dat er in Nederland geen plaats Is voor een aparte wagonfabriek. Daartoe werd in allerijl een persconferentie belegd in het gebouw van de me- taalbedrijfsbond van het NVV in Den Haag. Namens de vakbeweging zei de heer Baarda (metaalbedrijfsbond van het NW): „Wij zijn bijzon der teleurgesteld. Over een motief van de regering is ons niets bekend. De vakbonden hebben welis waar nooit grote verwachtingen gehad van een mogelijke voortzetting van de „Rolma-nieuwe stijl", maar de botte afwijzing van de kans van het ministerie van Verkeer en Waterstaat getuigt van weinig waardering voor het genomen initiatief". Aan het gesprek, dat gistermorgen heeft plaatsge vonden hebben naast de bewindslieden vertegen woordigers van Utrecht, Amsterdam. Den Haag en de spoorwegen deelgenomen. De bedoeling was. dat deze gemeenten en de NS zouden gaan participeren in een nieuw te vormen wagonfabriek. Er zouden dan toch nog werknemers van Werkspoor hebben moeten afvloeien, maar voor ongeveer 400 man zou er werkgelegenheid zijn blijven bestaan. Volgens de heer Baarda zijn er nu nog vier belanghebbenden overgebleven. Het zijn de VMF, de werknemers (vertegenwoordigd door de bonden), de gemeente Rotterdam, die moet afwachten of de NU ONTSLAGEN BIJ WERKSPOOR verdere produktie van metro-materiaal binnen de gestelde af leveringstermijn, mogelijk zal zijn en de Spoorwegen. De laatste heeft een bestelling v&n rijtuigbakljen (40 treinstellen) lopen en was van plan een vervolgbestelling te doen van nog eens zestig bakken (30 treinstellen). De heer Baarda sprak van een politiek standpunt van de zijde van de regering. „We wisten dat het een strohalm was maar het is niet haalbaar geble ken. Het waarom is echter onduidelijk. Het is nu wel noodzakelijk dat de werknemers klaarheid krij gen in de situatie". Jhr. Sickinghe, die namens de raad van bestuur van de VMF sprak kon niets anders uitbrengen, dan dat hij het met de heer Baarda eens was en dat voor het in te stellen onderzoek door de VMF de tekst van het communiqué nog eens grondig diende te worden bestudeerd. ,,Ik laat mij op dit moment geen enkele bindende uitspraak ontfutselen", zei de heer Sickinghe. Hij wilde wel zeggen dat er met de NS nog nader overleg zou worden gepleegd. Ook over het eventueel aanvaarden van nieuwe orders wilde hij mets zeggen. Terzake van de vervolgorder van de NS van 60 rijtuigbakken was hij al even onduidelijk. De heer Baarda zei over deze zaak: „Ik heb het gevoel dat de NS graag bereid is de bakken in Nederland te laten produceren, maar de drie voor waarden die zijn gesteld, prijs, kwaliteit en lever tijd zijn doorslaggevend". Over de lopende orders maakte de heer Sickinghe zich geen zorgen. De enige kernachtige uitspraak die hij overigens deed was: „Bij alles wat we nu gaan zeggen moeten we goed nadenken over de consequenties". Over de verhalen rond een groot personeelsverloop zei hij: „Ik kan u zeggen dat dit sterk overdreven is". De heer Baarda merkte nog op dat inzake de participatie van de spoorwegen „de regering de NS de pas heeft afgesneden". Volgende week vrijdag zal de VMF haar standpunt inzake het verdere beleid kenbaar maken. Dit ge beurt op een persconferentie in Amsterdam. Rotterdams burgemeester Thomassen verklaarde dat de vier grote gemeenten Amsterdam, Rotterdam. Den Haag en Utrecht wel degelijk toekomstmoge lijkheden zien voor een kleine geen grote gezonde wagonfabriek met werkgelegenheid voor vierhonderd man. Deze fabriek zou, zeker geduren de de eerste vijf of tien jaar, met succes de produktie ter hand kunnen nemen van spoorweg- jnateriaal voor de Nederlandse Spoorwegen en van metro-treinstellen. Ir. P. H. Bosboom, directeur van de Nederlandse Spoorwegen, verklaarde slechts dat de spoorwegen en de VMF zo snel mogelijk de consequenties van het besluit moeten gaan bestuderen. De vraag is of de gegeven orders kunnen worden afgewerkt en binnen welke termijn.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5